Ons land kan nu de achterstand van jaren inhalen SPORT IN DE IJMOND Concert door oratoriumvereniging „Looft den Heer" in IJmuiden ë®r SPIT BESCHERMING VAN DE VOETGANGER TIEN GULDEN REGELS In de vishal en op zee STEEDS MEER B1G BEN regenjassen Nylonjassen f29.75 Gerard van Praag y Verb.Veilig Verkeer HORLOGES WEKKERS KLOKKEN P RIS Beantwoording vragen van raadslid Luypen Wasmachines LOENDERSLOOT L> iu UKTUBER 1961 "Ta&£H, k-WIPPtWBOij Aantal verkeersongevallenwaarbij voetgangers waren betrokken fï| Verb Wilig Verkeer Niet alleen de nieuwe voetgangersrege ling is voor de voetganger èn voor de andere weggebruikers van eminent be lang. Er is nog een aantal andere regelin gen die voor de voetganger van even groot belang zijn. Deze worden door het Ver bond voor Veilig Verkeer samengevat in de volgende tien „gulden" regels: 1. Het voetpad, het trottoir, is nog steeds een domein, dat de voetganger door niemand wordt betwist. Maak er dus gebruik van, en vermijd het onnodige betreden van de rijweg. 2. En als u de rijweg niet kunt vermij den, blijf er dan zo kort mogelijk, op. Ga recht op uw doel af, steek haaks over. 'me* r' - 3. Als u gaat oversteken, kijk dan eerst naar links, dan naar rechts, en dan wéér naar links en stap dan vief en vlug over, maar.blijf uitkijken! 4. Moet u bij een kruispunt oversteken? Steek dan niet diagonaal over, maar aan het welslagen van de bedoeling van de wetgever mee te werken. Wie op andere terreinen van de mense lijke samenleving de povere resultaten ziet van het speculeren op een dergelijke be reidheid, begrijpt dat velen de resultaten van de nieuwe voetgangersregeling voor lopig sceptisch bekijken. Maar ook hier geldt: wie niet waagt wie niet wint. De nieuwe regeling is in zekere zin een waagstuk. Want er wordt een wissel ge trokken op de bereidheid tot samenspel en de opofferingsgezindheid van het rollende en het lopende verkeer jegens elkaar. De voetganger zal met verstand het tijd stip van oversteken moeten kiezen, het ge motoriseerde verkeer en het fietsverkeer zal het woord van Victor Hugo in gedach ten moeten houden, dat ..de geduldige de sterkste is. Of de wissel die wij nu trekken gehono reerd zal worden met een beschaafder en veiliger verkeer, zal de tijd moeten leren In elk geval is het experiment belang rijk genoeg dat ieder van ons met de beste voornemens het nieuwe zebrapad be treedt haaks. Dus eerst de ene straat, en dan de andere. 5. Als er geen zebra is, maar wel een verkeersheuvel, maak daa dan ge bruik van. U steekt dan over in twee keer, dus u kunt tweemaal zoveel uit kijken. 6. Moet u per se oversteken bij een stil staande auto of bus? Dan moet dat maar. maar zorg dan vooral dat u zo moge lijk vijf meter tussen u en dat voer tuig houdt men kan nooit weten of de bestuurder niet gaat starten zonder op de (ingeschakelde) versnelling te letten! en houd het aan uw rech- t e rhand, dan ziet u het eventuele ver keer van links naderen. 7. Als u bij verkeerslichten wilt overste ken en daar zijn geen speciale voetgan gerslichten, doe dat dan altijd als het licht naar de door u over te steken straat op rood staat en het verkeer voor dit licht wacht. Maar houd wel rekening met het afbuigende verkeer! 8. U heeft natuurlijk geen ogen op uw rug Daarom moet u buiten de bebouwde kom, als er geen fiets- of voetpaden zijn, aan de linke rkant van de weg lopen. U ziet het voor u gevaarlijkste verkeer dan van voren naderen. 9. Is er geen voetpad, maar wel een fiets pad? Loopt u dan daar maar op. Houd er echter wel rekening mee, dat het een fietspad is en., let dus op de fietsers 10. Ten slotte een kleine beleefdheidsre- gel. Ga bij bushalten niet zo staan, dat andere voetgangers en vooral bij voorbeeld moeders met kinderwagens niet meer kunnen passeren. Natuurlijk het voetpad is voor. maar toch „De gang van een mens is vaak een stuk van zijn karakter." Sirius Ook al heeft de denker Sirius bij het schrijven van dit wijze woord waar schijnlijk alleen het oog gehad op het fysieke aspect van de manier waarop iemand loopt fier, veerkrachtig, ge bogen, behoedzaam, gejaagd hij heeft niettemin een waarheid verkondigd die zonder meer opgaat voor de wijze waar op de mens van vandaag aan het verkeer per pedes aspostolorum deelneemt. Voetganger-zijn is een bezigheid, die wij niet alleen allemaal van tijd tot tijd be drijven, maar we doen dat bovendien allemaal op onze eigen wijze. Met een kleine parodie op een bekende uitlating van de Amerikaanse verkeerspsycholoog Mac Farland zou men'zelfs kunnen zeg gen: a man walks as he lives, een mens loopt zoals hij leeft Het is een bekende ervaring van men sen die veel buiten eigen land vertoeven, dat zij al gauw geneigd zijn de bescha ving van een volk af te meten aan de wij ze waarop men zich op de weg en met name bij het oversteken gedraagt. Hoe 1 dikwijls horen wij niet: in Engeland gaat het zo stijlvol, in Frankrijk zo geïmprovi- I secrd, in Italië zo rommelig, in Duitsland zo gedisciplineerd. En (komt er dan meestal achteraan) In Nederland zo ongedisciplineerd!. Is het niet veelzeggend, dat in de en- queteformulieren, die de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver keer ieder jaar uitreikt aan buitenlanders die Nederland bezochten, steevast weer de klacht wordt geuit over de vele gevaren van het oversteken in Nederland? Klach ten van beide „partijen". Van de voetgan ger over de ongedisciplineerde rijders,van de rijders over de ongedisciplineerde over stekers. De eerste november 1961 betekent in het Nederlandse verkeersbeeld een nieuw gezichts- en laten wij hopen, lichtpunt: voetgangers die zich op zebra's bevinden, kupnen voortaan ongehinderd oversteken Een stap die Nederland zet waar te recht jarenlang om geroepen is. Wat de bescherming van de voetganger betreft is ons land in vergelijking tot an dere landen ter wereld bepaald achter ge bleven. Tussenoplossingen als de voor velen nooit duidelijk geworden tweeslach tigheid van wel- en niet-beschermde ze brapaden hebben hier te lande de verkeers beschaving op het stuk van oversteken be paald niet in de hand gewerkt. Dat wordt nu anders Maar laten wij niet juichen voordat daartoe werkelijk reden is. Want een wet telijk voorschrift alléén brengt nog geen verkeersbeschaving. Daar is méér voor no dig. namelijk een bij ieder van ons spon taan opkomende bereidheid om positief Dam men Voor de bondscompe-titie tweede klasse district Kennemerland speelden de Spor- tief-reserves hun eerste wedstrijd tegen Sint Bavo 2 in Heemstede. Zij behaalden een zeer verdiend gelijk spel. Een zege voor de IJmuidenaren heeft er lange tijd ingezeten, daar Henk Dijkhuizen in een prima door hem gespeelde partij tegen N. v. d. Meer, nog fraaie winstkansen had. Ook G. Moleman had met 2 schijven winst de zege in eigen hand. Doch wegens tijd gebrek en het late uur werd voor beide partijen remise overeengekomen. Een al met al zeker niet onverdienstelijke start voor de IJmuidense dammers. Vandaag treedt het eerste tiental van Sportief voor de eerste wedstrijd aan tegen Santpoort r. Het eerste tiental speelt in de volgende opstelling: 1. H. Visser, 2. P. C. Bais, 3. J. Snel, 4. C. Lodder. 5. F. Postma, 6. H. v. Nieuwenhuizen, 7. W. Post, 8. Jac. Groen sr., 9. J. Bakker, 10. R. Kramer. De persoonlijke resultaten in de ont moeting Sint Bavo 2Sportief 2 zijn: J. Veen—H. Leeuw 2—0; J. Oorthuis—G. Mooi 1—1; H. BeelenP. Westerwal 0—2; Th. WarmerdamJ. Zwartveld 02; N. v. d. Meer—H. Dijkhuizen 1—1; F. v. Dijk— P. Jasperse 0—2; L. v. d. Meer—J. Lichten- dahl 2—0; H. Mohlman—J. de Ruiter 1—1; J. WiegmanW. v. Dongen 20; H. Rhee G. Moleman 1—1. Uitslag 10—10. De onderlinge competitie is deze week verspeeld met de volgende resultaten. Groep A: F. PostmaJ. Snel 02; W. Post—J. Bakker 2—0; C. Lodder—P. J. Smit 20. Groep B: N. MichelH. Leeuw 02; R. Kramer—P. Jasperse 0—2; H. Dijkhuizen— G. Mooi 02. Groep C: H. Holst—H. Huigen 2—0; J. de Ruiter—T. Mooi 2—0; P. Westerwal— J. Wesselius 2—0; G. Moleman—W. v. Dongen 20. Bridge De bridgeclub „Heemskerk' :zet. ÏJmuiden; Kennemerland IIIJmuiden II; IJmuiden 3Kinheim 2; Energie 2IJmui den 4; VVBIJmuiden 5; Kinheim 5 IJmuiden 6. VVB—IJMUIDEN 5 (Watervliet 15 uur): VVB: Va"h Wijk; Meijer en Helder; Paay, Bruinzeel en Borm; F. Morlang, Van der Linde, Michel, Zand en C. Luntz. De dirigent Willem Wiesehahn van de I trische directie en verder het streven naar IJmuidense Christelijke Oratoriumvereni- absolute dynamiek wat stroefheid in deze ging „Looft den Heer" had voor het con- toch al uniforme, met de wisseling der eert, dat het koor donderdagavond in de tekstgedachten weinig rekening houdende Nederlands hervormde kerk aan de Ka- muziek. Het solistenensemble kon zich bij naalstraat te IJmuiden gegeven heeft, de deze uitvoering met wisselend succes la- uitvoering voorbereid van twee grote koor- ten gelden. werken, namelijk het „Utrecht te Deum" I De alt Wilhelmine Matthès heeft zich van Handel en de in Nederland vrijwel op deze avond bijzonder kunnen onder- onbekende „Messe du Sacre de Louis XVI' van de even onbekende Franse componist Frangois Giroust. Handels „Te Deum", dat geschreven werd voor de viering van de Vrede van Utrecht in 1713 is een merkwaardige com positie van de meester. Hij wendde zich met dit werk af van de Italiaanse muziek' scheiden met de muzikale en klankscho- ne voordracht van de concert-aria „O, Deus, ego amo te" van Luigi Cherubini, al leek het of zij zich te veel onderge schikt maakte aan de directie van Wil lem Wiesehahn. De sopraan Annette de la Bije nam de haar als soliste toekomende vrijheid en verkreeg met de inderdaad meesterlijk stijl en koos de muziek van de Engelse en expressief gezongen concert-aria „Mi- componist Henry Purcell, in het bijzonder sera, dove soni" van Mozart een hoogte- punt van de avond, waartoe de begelei- .ding van het orkest aanzienlijk bijdroeg beeld. En hij openbaart zich hierin als de Het concert werd ingeleid met de vertol componist van monumentale koorwerken, king van Mozarts „Eine kleine Nachtmu- sik" door de strijkers van het N.Ph.O. onder leiding van Willem Wiesehahn. P. Zwacmswijk een genre, waarin hij groot zou worden Het moet voor „Looft den heer" een bij zonder aantrekkelijke taak geweest zijn zich te verdiepen in de schoonheid van Handels „Te Deum", dat in zijn vier, vijf, zes en zelfs zevenstemmigheid aan koor leden zeer zware eisen stelt. Men kan ze ker respect hebben voor het resultaat, dat met de uitvoering van donderdag verkre gen werd en dankbaar zijn voor de hoog-I Aanvoer van donderdag tepunten van sonore koorzang, die er vie- jn umuiden werden donderdag 4410 len te genieten. Uiteraard bleven er nog kjsten verse vis aangevoerd, waarvan: 318 wensen onbevredigd. Men kon trouwens tong en tarbot, 1 heilbot, 164 schol, 1127 moeilijk verwachten, dat het koor het „Te haring, 2117 makreel, 308 schelvis, 171 wij- INTIMIS—KINHEIM (te Amsterdam i Deum" met een zelfde vertrouwdheid zou tjng) 140 kabeljauw en gul, 3 haai, 2 poon, Velserweg 15 uur): Kinheim: De Boer; A. j zingen als het bezit voor de uitvoering van 33 koolvis en 17 diversen. Tt i_ tv ir1 XL PTliiToriyrvMirlQ Ho I Bax en Grevink; Folkerts, Sparreboom en W. Nieuwenhuis; IJsselmuiden, Visscher, Geerlofs, L. Nieuwenhuis en Boender. Zwemmen Na enige weken gedwongen rust is de Kennemer Zwemclub te Beverwijk thans weer actief geworden. De animo voor het zwemmen is de laatste weken zeer groot. Steeds bereiken het bestuur aanvragen, dikwijls met doktersattesten, om lid van de vereniging te mogen worden. Het spijt het bestuur dat hieraan voorlopig niet kan worden voldaan gezien de beperkte ruimte en oefentijd«die ter beschikking staan. Advertentie Advertentie GLADDE RINGEN en FANTASIE- RINGEN. Ec-n eoede collectie. Marktplein 17-19 - Tel Het Beverwijkse gemeentebestuur zegt in antwoord op een vraag van het raads lis Th. M. Luijpen of het waar is dat op 26 oktober aanstaande het city-plan in de raad zal worden behandeld, dat het col lege met verwondering van het persbe richt (in een r.k. dagblad te Beverwijk) heeft kennis genomen. Bij onderzoek gebleken aldus het gemeentebestuur, dat de redacteur van de krant onjuiste con. clusies heeft getrokken uit mededelingen van de burgemeester. heeft de De voornaam- wintercompetitie voortgeze ste uitslagen waren: Groep I: heer en mevrouw Koopman 37V2; 2. Hoogeboom-De Kruif 33!/a; 3. Spij ker-Tabak 33. Groep 2: heer en mevrouw Bleyendaal 34; 2. Scheerman-Belleman 31; 3. Groot- Elderson 27'/2. Volleybal Zowel in de afdeling als in de overgangs klasse hebben de IJmondverenigingen wis selende resultaten geboekt. Er zullen nog wel enkele wedstrijden moeten worden ge speeld, voordat de posities geconsolideerd zullen zijn. Dat is trouwens ook met be trekking tot het spelpeil het geval. Over het algemeen kan niet worden gezegd, dat de voorbereidingen tot het wedstrijdseizoen van dien aard zijn geweest, dat zij direct goed resultaat hebben afgeworpen. Maar dit kan nog wel komen. De volgende uitslagen werden genoteerd: Dames: ODIN—DEM 2 3—0; Kennemers 3—DE Ml 0—3; Tyfoon—OS 3—0; VGV— Kennemers 4 30; Kennemers 2VCIJ 3 3—0; VCIJ 2—PSV 0—3. Heren (eerste klasse): Tyfoon 2BM -1; ODIN—OS 2 (n.d.); DEM 1—ADO 1—2; VCIJ 2—OS 1 0—3; (tweede klasse) Tyfoon 3—Kennemers 2—1; Tyfoon 4— VGV (n.d.); VCIJ 4—DEM 2 1—2. Over de komende wedstrijden volgt hier een overzicht: Dames: (maandag Margrietschool Bever wijk): ODIN—VCIJ 2; Kennemers 4—VCIJ 1, DEM 2—Kennemers 2 (dinsdag Gym nasium Velsen) VCIJ 3VGV, (woensdag Gymnasium) OS 2Kennemers 3j PSV- Tyfoon. Heren eerste klasse (dinsdag Gymna sium) ADO—BM (woensdag Gymnasium): OS 2Tyfoon 2; tweede klasse (maandag Margrietschool) KennemersTyfoon 4 (dinsdag Gymnasium) VCIJ 3Tyfoon 3 VGV—VCIJ 4 (woensdag Gymnasium) OS -VCIJ 2. In de overgangsklasse West 1 behaalden de Tyfoon-heren hun eerste overwinning op SES (Zaandam). Ook VCIJ haalde de buit binnen en ging daarvoor naar de Zaan om de reserves van De Molenwiek te verslaan (1618). Bij de dames moest tie Kennemers, dat SES ontving, in een goed gespeelde wed strijd, de eer aan de Zaanse meisjes laten Het eindresultaat werd nu 13 voor SES (10—15, 15—9, 14—16, 11—15) OS heeft de eerste overwinning nog niet tot een feit kunnen maken. Slechts één set kon op het bezoekende HCSC (Den Helder) worden veroverd. Beide punten gingen der halve naar het noorden. Programma voor het weekeinde: Dames Czaar Peter (Zaandam)—De Kennemers en OSVGW (Wormerveer). Heren: The Smash (Castricum)Tyfoon en VCIJ Smash '57. Voor De Kennemers en VCIJ moeten deze wedstrijden winst kunnen opleveren, Zaterdagvoetbal De voetbalwedstrijd tegen Spakenburg wordt voor IJmuiden wellicht de zwaarste, daar Spakenburg (opnieuw met Heinen) hoge ogen gaat gooien in de strijd om het kampioenschap. Toch is WIJ niet hele maal kansloos, want er kan inderdaad be ter gevoetbald worden dan de laatste wed strijden het geval is geweest. Het elftal van IJmuiden is als volgt samengesteld Burger; v. d. Steen en J. Zwart; H. Ver woerd, R. de Boer en L. v. d. Plas: P. de Boer, N. Vendel, C. Verburg. F. v. d. Heide T. Zwart. Het programma luid*: Spakenburg- Dames-, Heren- en Kinder- Dames- en Heren- Kennemerlaon" 10Ö-106 Tel. 55l l Bachs „Matthaus-Passion", waarmede de koorleden nu al enige jaren contact heb ben gehad. Willem Wiesehahn kon voor de vertolking van het „Te Deum" op deze uit voeringsvrijheid niet rekenen en hij hield mogelijk daarom zijn directie meer gericht op het metrum dan op het ritme, dat me lodische souplesse had kunnen bewerken. Het solisten-kwartet, dat gevormd werd door de sopraan Annette de la Bije, de alt Wilhelmine Matthès, de tenor Reinier Schweppe en de bas Frans van de Ven, kwam ook nog al eens voor ongewenste verrassingen te staan. Maar over het al gemeen heeft zijn zang met die van het koor 'een goede indruk van de kwaliteiten van Handels koorwerk gegeven. Hiertoe droegen het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de clavecinist Jaap Spigt met hun begeleiding vaak belangrijk bij In oude archieven en bibliotheken wor den af en toe vondsten gedaan van vol komen vergeten composities. De „Messe du Sacre de Louis XVI" bij voorbeeld werd in 1952 opgediept uit de bibliotheek van het Conservatorium te Parijs. Het is een goed gecomponeerd werk, dat een typisch voor- I Aanvoer van vrijdag beeld is van de 18e eeuwse muziekstijl, die ook de bekende missen van Haydn, Mo zart en andere componisten beheerst. Daarom is deze herontdekking geen ver rassende openbaring van nieuwe muziek geworden. Maar voor een koor kan deze mis een welkome vernieuwing van het re pertoire betekenen, ook voor „Looft den Heer", dat de mis van Giroust blijkbaar met genoegen had ingestudeerd voor dit concert. Afgezien van enkele ogenblikken van- onzekerheid zong het koor met grote -vastheid en het bleek daarbij in staat te zijn een groot, klankrijk volume te ont wikkelen. Maar ook hier brac'ht een me- Prjjzen van donderdag Prijzen in guldens per 1 kilogram: heil bot 4.804, gr. tong 6—5.40, grm. tong 4.40 kim. tong 4.403.30, kl. tong I 3.60 3.20, kl. tong II 2.802.60, tarbot I 3.50 3.10. Per 50 kilogram in guldens: tarbot II 140, tarbot III 110, tarbot IV 100—90, kim. schol 56, kl. schol I 85, kl. schol II 82—34, verse haring 3015,40, makreel 299.60, gr. schelvis 7865, grm. schelvis 8456, kim. schelvis 7365, kl. schelvis I 6952, kl. schelvis II 5027, wijting 3617, gr. gul 8472, mid. gul 6560, kl. gul 4032, kl. haai 4733, kleine hake II 6034, poontjes 37 en kleine rode poón II 4035. Per 125 kilogram in guldens: gr. kabel jauw 308168 en gr. koolvis zw. 160124. Besommingen van donderdag HD 79 8.320, KW 171 f 12.990, KW 64 6.220, KW 89 5.080. KW 24 12.380, IJM 54 13.260, SCH 171 15.300, SCH 261 12.350, VL 84 16.820. RECLASSERINGSCOLLECTE BRACHT 1813,08 OP De jaarlijkse collecteweek ten bate van het Nationale Reclasseringswerk heeft ge leid tot de volgende resultaten: Velsen Noord 562,95; Velsen-Zuid 124.07; Drie huis 253,74; IJmuiden-Oost 866,83. In totaal werd er in de gemeente Velsen met uitzondering van Santpoort 1813,08 opgehaald. Advertentie Miele AEG Edy Btco. Siwa Velo DRU Erres Scharpf Electrolux Sema Principal Hoover Reeds vanaf 129.50 niet tijdklok. Gem betaling: en 100 °/o service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Massa, ik heb het weer- Met zoveel depressies uit het loodzware zwerk kon het niet uitblijven. Ik loop weer krom. De Atlas met zijn spierbun dels is een miezerig weekdier geworden, dat zich met kromme poot jes het is een scheve beeldspraak maar het past 4n het beeld krom rugje en hangend hoofdje naar zijn werk schuifelt en langzaam op een stoel wringt zoals een caisson in een dijk- lichaam wordt neergela ten. En mijn huisgenoten houden zich de buik vast van het lachen. Zo mop pig de oude eikenstam te zien gedegradeerd tot eer. hoepelrond berken- bastje. dat bij elke adem haling en wat halen we vaak adem! ste- reofonisch zit te kreunen. De ellende van spit is niet alleen de pijn. niet alleen de glunderende gezichten als stond men naar een allegorische op tocht te kijken, maar vooral de onverwachte bijval. O nee, niet wat u denkt, bijval met mede lijdende tendens, maar bijval in de vorm van manspersonen die met een „ha. ouwe reus", in eens zo nodig je op de krakende schouders moeten meppen. Een heel jaar lang loop ik met tong uit de mond voor gezin en vaderland te zwoegen zonder eigenlijk een teken van adhesie te ontmoeten. Alleen als ik krom ga, dan krijg ik de pluimen in de vorm van genadeschoten Mis schien dat ze dan beter bij de afhangende schou ders kunnen. Wie zal het zeggen. Spit heeft nare conse quenties. Terwijl ik mij anders als een lichtvoe tige hinde over de zebra paden aan 't verkeersge weld ontworstel, moet ik nu maar zien hoe ik aan de overkant kom. Stop lichten verspringen met een tijdsduur afgestemd op hupse figuren Maar als ik mij wijdbeens van het trottoir waag en voorzichtigjes onder een bepaalde hoek naar de overkant drentel, begin nen halverwege driftige paardenkrachtbezitters op hun claxon te druk ken: Waarom schiet die vent niet op? Ja. waar om eigenlijk niet? Bij mijn werkgever lo pen allerlei mooie meid ies rond, bij wie ik dag- in dag-uit een soort im- pressie heb opgebouwd: dc impressie van een nobel,' sterk dier. bar stens vol edele eigen schappen. Aan diezelfde meidjes moet ik me dan aldus spitbelaagd manifeste ren. Drie dagen spit en ik lig weer van mijn sokkel. Ze moesten eigenlijk in de moderne bouw een speciale ach terdeur maken voor hen die zich aldus geplaagd weten. Want. al zal ik mij in de loop van de volgende week weer op richten en koning kraai en. het zal nimmer meer worden, zoals het was. En dan mijn vrouw Mijn vrouw wacht op mijn jaarlijkse aanval, als een Katholiek op zijn Carnaval. Het jaarlijkse uitje. Zo klein ze is. zo parmantig torent ze uit boven mijn spit-wrak. Ze weet het bij voor baat: nu komt het uur der vergelding. En ze kneedt mijn spierbun dels alsof het oliebollen dag is Met rozijnen en krenten. Nee. ik zal nooit meer lachen als ik straks ook als een moeilijk bij eengehouden vraagteken door het stadsgewoel zie vibreren. Ik weet wat het is en dat smeedt te gelijk een hecht verbond tussen u en mij, het ver bond van de herfstspit- ters, de enige club zon der contributie of ballo tage- En zo lang ik alléén nietdurf te hoesten, laat staan niezen, vraag ik u beleefd en onderdanig het volgende: laten mijn schouders, noch mijn an dere uitstekende rug- delen u niet verleiden tot bijvalsbetuigingen of afstraffingen. Probeer het in girobiljetten te vertolken. Ten tweede: gééf me wat meer ruimte dan normaal. Heus. de beentjes groeien wel weer bij mekaar. Ten derde: geef me wat meer tijd, U moet maar den ken, dat ik het zebrapad zó mooi vind, dat ik er geen centimeter van wil missen. En ten laatste: meidjes, keer het hoofdje discretelijk om; een bloe mencorso is mooier dan een wrak. Och. stuur me ook maar geen middeltjes en adviezen. Ik heb alles al geprobeerd en spit toch rustig door. Trou wens. bij mij thuis zou den ze dit jaarlijkse lachsucces niet willen missen Ik zal het drógen als een vent Een vol-au- vent beter gezegd. En wacht maar. tot ik weer overeind kom! Bart L. Joris Twee trawlers, twee loggers en elf kot ters voerden vrijdag in IJmuiden 2422 kis ten vis aan, waarvan 130 schelvis, 15 ra dio, 125 wijting, 30 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 200 haring, 1200 makreel, 100 schol, 65 tarbot, 110 varia, 50 stuks stijve kabel jauw, 22.500 kilo tong. De VL 142 Voorwaats had 660 kisten en 100 kleine kisten, benevens 20 stuks ka beljauw, de VL 16 Voorloper 835 kisten. Prijzen van vrijdag Per kilo: Heilboot 3-60—3.50, tarbot 3.30 —3.20, grote tong 6—5.60, grootmiddel tong 4.504.20, kleinmiddel tong 3.603.20, tong 1 3.20—2.70, tong 2 2.80—2.30. Per 50 kilo: Haring 25.40—14.40, makreel 25-40—9, grote gul 72—62, middel gul 65— 60, kleine gul 40—37, schol 1 86—72, schol 2 45—38, jumbo's 110, grote schelvis 78—50, grootmiddel schelvis 96, kleinmiddel schel vis 10476, pennen 9284, '>raad 5228, dichte wijting 26—22, gestripte wijting 43 25, kleine haai 3730, poon 2518, bot 56—37, tarbot 2 130—120, tarbot 3 108— 100, tarbot 4 10882. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 200192, middel kabeljauw 112. Per regel: Grote kabeljauw 120, middel kabeljauw 60. Besommingen van vrijdag KW 19 1020, KW 129 f 13100, KW 46 10.700, KW 183 11.000, KW 30 10400, KW 9 f 11900, KW 178 f 7590, KW 145 f 10400. KW 66 950, IJM 56 6700, IJM 65 8980. Op zee Het was nog steeds slecht weer om de noord. Een paar trawlers hebben een trek gedaan. De IJM 20 Johannes Polderman deed een trek van 100 manden hoops. De 5JM 34 Allan Water, IJM 97 Toronto, KW 144 Cornelis den Duik, IJM 28 Am sterdam en IJM 37 Delft zijn naar zee ver trokken. Haringvangsten KW 6—80, 9—85, 57—100, 138—60, 147— 100, 2020, 40100 thuisstomend, 4165, 44—100, 38—50, 70—100, 141—100, 163—100, 17585, 270 (halve vleet), 4750 (halve vleet), 11010 (halve vleet), 85100 (halve vleet, 7460 (halve vleet, 95100 (halve vleet), 7380 (nog dertig netten halen) 168100 (nog twintig netten halen). Gemiddeld: Scheveningen 80, Katwijk 80. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 40 schelvis, 40 wijting, 30 gul en kabeljauw, 600 haring, 800 makreel, 2500 kantjes jon ge haring. Voor zaterdag IJM 15 Emma 200 schelvis, 110 haring, 100 makreel, 20 wijting, 200 koolvis, 50 va ria, 680 kisten totaal met 25 stuks stijve kabeljauw en 110 kleine kisten haring. De HD 74 Michiel heeft 520 kisten, waar van 100 schelvis, 80 haring, 230 makreel, 80 gul en kabeljauw, 30 koolvis. De IJM 5 Maria Elizabeth heeft 600 kis ten in totaal. Dubbele strop De logger K.W. 64 Elisabeth moest de reis noodgedwongen afbreken omdat de be manning het gehele vistuig had verloren. Tijdens het vissen was de logger „vast gelopen" en pogingen om het net met vis- borden en lijnen te behouden, faalden. Het werd een dubbele strop omdat de beman ning juist op een uitstekende visserij was. Na een week werden aan de donderdag afslag 1600 kilo tong en 15 kisten vis ge lost. Duur Driehonderd gulden voor een kist kabel jauw is een uitzonderlijk hoog bedrag, aan de woensdagmarkt door de vishandel be taald. De Swift IJM 54 trof het aan de donderdagmarkt met het trekje van 400 stuks dure goudvissen (stijve kabeljau wen). Met de 40 kisten schelvis en 300 kis ten haring maakte de Swift een prachtige reis.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9