Pravda meldt de uitstoting van de oude Stalinistische garde Felle aanvallen tijdens congres in Moskou UW LIPPEN: HET WEER Overlevenden van de IJm. 32 kwamen vanmorgen thuis Regering heeft ernstig bezwaar tegen verdere activiteiten van de groep-Rijkens I COIFFURES DE VRIES Zilveren huwelijksfeest van Koninklijk Paar Nieuwe weg van Arnhem naar Hoogovengebied I Amerikaanse manoeuvres ijl Berlijn afgelopen MERCEDES BENZ HAARLEM G A. J. Rotteveel'* 46e JAARGANG NUMMER 297 ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN O M G E ING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Maatregelen in Algerije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 is llw T.V. defectt iu I f| I g li tel DRAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 Droog weer Nationaal comité wil huldeblijk aanbieden Sadist uW M 0 R Rl S "êefore tfou êuïj! REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Kerkelijk Leven2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Taal-laria 4 Reisreportage Syrië 4 Films 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Onder Ons Kerkdiensten 7 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton II PuzzelII Panda en andere beeldverhalen.II Erbij13 tot 18 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 19 Dit nummer Bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Het woord is aan Schommelstoel-therapie voor oude botten Automobielbedrijf Centrale verwarming OLIESTOOK Techn. Maatschappij WILDSCHUT N.V. GARAGE VAN WIJK - OVERVEEN „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. DAUPHINE IJmuider Courant De leider der Franse communistische partij, Maurice Thorez, heeft op het partijcongres in Moskou ook een rede voering afgestoken. Hij ontving daar voor het applaus zijner kopstukken onder wie Kroesjtsjev, links in het beeld. (Telefoto) Zondag zullen in de grote steden in Al gerije de veiligheidsmaatregelen worden verscherpt met het oog op verwachte de monstraties van Algerijnen. Het zal dan vijf jaar geleden zijn dat Ben Bella werd gearresteerd. De opstandelingenbeweging heeft voor 1 november, de zevende ver jaardag van de Algerijnse opstand, een oproep tot staking doen uitgaan. Generaal Charles Ailleret, de opperbe velhebber van de Franse troepen in Al gerije en generaal Ahmed Rafa, de hoogst geplaatste moslim officier van het Franse leger zijn onderscheiden met de „orde van het Leger' MOSKOU (Reuter, AFP en UPI) - De Russische Pravda meldt, dat de afge vaardigden op het 22ste congres van de Sovjetrussische communistische partij in Moskou eensgezind hebben besloten om de (Stalinistische) anti-partijgroep uit de partij te stoten. Tot deze groep behoren Molotov, Kaganovitsj, Malenkov, de voormalige president van de U.S.S.R. Vorosjilov, Boelganin, Pervoechin, Sa- boerov en Sjepilov. De Russische eerste vice-premier Mi- kojan had gisteren op de avondvergade ring een felle aanval gelanceerd op de stalinisten binnen en buiten de Sovjet- Unie, respectievelijk Molotov's anti- partijgroep en Albanië. De anti-partij groep heeft zich niet alleen tegen leninis tische stellingen in de partij verzet maar ook tegen de reorganisatie van de leiding van de industrie en de ontginning van de maagdelijke gebieden, zo zei hij. De Albanezen zijn een nationalistische koers gaan varen, aldus Mikojan. In diplomatieke kringen in Moskou vraagt men zich thans af of tegen de an ti-partijgroep een proces in voorbereiding is, na de aanvallen die behalve door Miko jan ook door andere sprekers tijdens het congres zijn gedaan. De Russische bevol king staat verstomd over de beschuldigin gen en vraagt zich af wat het gevolg er van zal zijn. De lezers van het Russische hlad de „Pravda" hebben vrijdag bovendien voor het eerst in de geschiedenis kunnen lezen over openlijke critiek op hun leiding van een ander lid van het communistische blok. Zoals gemeld, had de Chinees Tsjoe- en-Lai donderdag critiek uitgebracht op de Russische politiek jegens Albanië. De Chinese premier drong aan op het bijleg gen van meningsverschillen achter geslo ten deuren. De Pravda gaf van de Chinese uiteenzetting een verslag. De enige vrouw in het presidium van de Russische communistische partij, de mi nister van Cultuur Katerina Foertseva. heeft in haar rede voorts ook de anti partij van wandaden beschuldigd- Zij oefende scherpe critiek uit op de voormalige minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, ex-premier Georgi Malen kov en de oude Bolsjevist, Lazar Kaga novitsj. Zij zouden in juni 1957 getracht hebben zich van de macht meester te ma ken. Foertseva sprak over die tijd als „die gevaarlijke dagen voor onze partij Volgens haar hadden Molotov en Malenkov zich verzet tegen de rehabilitatie der on Advertentie Advertentie Advertentie 6 2 0 5 3 sne||e billijke reparatie Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, maar in de nanacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige, later aan de kust krachtige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee I' i' Ar v1 1 tfC - K A'£*yY^'v "■a (Van onze Amsterdamse redacteur) Op initiatief van mr. G. van Hall, bur gemeester van Amsterdam, is een natio naal comité in oprichting, dat enige luis ter wil bijzetten aan het zilveren huwe lijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het voorlopige secretariaat wordt waar genomen door de heer W. L. Viersma, di recteur van de Stichting voor Maatschap pelijk Werk, Van Eeghenstraat 66 te Am- stcrddm Het ligt in de bedoeling een huldeblijk aan te bieden, waarvoor een grote geldin zameling zal worden gehouden. Een en an der zal gebeuren in overleg met het hof. Ook over de officiële feestviering zijn be sprekingen gaande. Het is niet uitgesloten, dat de festiviteiten, in verband met de weersomstandigheden in januari, naar het voorjaar worden verschoven. Het voorlopig comité hoopt over een maand nadere mededelingen te kunnen doen. schuldige slachtoffers van de zuiveringen in de jaren '30. Na Stalins dood zou Mo- lentov zich ook verzet hebben tegen de decentralisatie van de industrie en andere partij-hervormingen. Sprekend over de da gen van de grote zuivering verhief de mi nister haar stem en riep uit Stalin was schuldig". Zij toonde zich bijzonder ver bitterd ten aanzien van Kaganovitsj. „Wij kunnen de lijst van 350 spoorwegarbeiders, die ter dood veroordeeld werden, niet ver geten en evenmin dat Kaganovitsj op de lijst schreef: ,.Ik juich de doodvonnissen toe", aldus Foertseva. Door radio-Moskou was gisteren de don derdag uitgesproken eis uitgezonden van de voorzitter van de communistische par tij in de Oekraïne, Nikolai Podgorny, tot uitwijzing uit de partij van Lazar Kaga- nowitsj. Podgorny noemde Kaganowitsj een echte sadist. De Russische pers gaat ook uitvoerig in op de critiek, die de eerste partijsecreta ris voor het district Leningrad, Spirido- nov, heeft uitgeoefend op Malenkov. Deze heeft volgens Spiridonov de dood van on- schuldigen op zijn geweten. Met Molotov, Kaganovitsj en de vroegere president van de U.S.S.R. Vorosjilov poogde hij de per soonsverheerlijking in stand te houden. De Oostduitse partij-leider, Walter Ul- bricht, liet zich tijdens zijn rede niet on betuigd in de algemene critiek op de Al banese partij-leiders. Hij beschuldigde Al banië van het voeren van een anti-Sov jet propaganda. De Albanese leiders wer den ook gecritiseerd door de Italiaan Togliatti, de Roemeen Gheorghiu-Dej, de Hongaar Janos Kadar, en de Tsjech No- votny. Tegenaanval In een Italiaanse uitzending van de Al banese radio is gisteren gezegd dat de Sovjet-premier door zijn aanval op de com munistische partij van Albanië is afgewe ken van het marxisme en werkelijk in ternationalisme en zich aan laster heeft schuldig gemeekt. „Kroesjtsjev heeft hier mee een zware verantwoordelijkheid op zich geladen. De communistische partij van Albanië heeft een onwankelbaar ver trouwen in de eindoverwinning van het zuiver marxisme-lehinisme en zal de weg van het proletarische internationalisme blijven volgen", aldus radio-Tirana. Het bestuur van de communistische par tij van Albanië had eerder telegrafisch een gelukwens aan het partijcongres in Moskou gezonden, waarin wordt gezegd: „Niets kan de partijen en volken van beide landen scheiden. De Albanees-Rus sische vriendschap is tegen alle stormen bestand". In het Rijkswegenplan dat in 1962 open baar zal worden gemaakt, is een verbin ding geprojecteerd van Arnhem naar het hoogovengebied aan het Noordzeekanaal via Nijkerk, de zuidelijke dijk van de pol der Zuid-Flevoland en het gebied ten noor den van Amsterdam. Dit deelde ir. A. Burger, hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat in Gelder land, mede tijdens een in Enschede ge houden vergadering van de Belangenge meenschap Twen te-Oost-Gelderland. De voorzitter van de belangengemeen schap, de heer W. Thomassen, burgemees ter van Enschede, deelde mede, dat een gezamenlijk Nederlands-Duits onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van doortrekking van het Twentekanaal naar het Duitse Mittelland. Bovendien werd de wenselijkheid naar voren gebracht van een Duitse subsidie in de kosten van de bestrijding van de wateroverlast in het gebied van het waterschap De Berkel. De kosten daarvan bedragen 20 miljoen gul den. Een belangrijk deel van het water, dat in Nederland overlast veroorzaakt, is uit Duitsland afkomstig BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Zschokke: Men verliest zijn geloof in de mens heid vaak door de beschouwing van het doen en laten der massa, men behoudt het altijd door de steun van één mens. De schommelstoel wordt in eer hersteld deze keer als hulpmiddel bij de genees kundige therapie. In een Brits ziekenhuis wordt de schommelstoel gebruikt bij de behandeling van bejaarde patiënten. Lang- thorne Hospital, Leytonstone, Londen, heeft een speciale versie in de geriatrische afdeling in gebruik waarmee de patiënten met een minimum aan inspanning hun spieren kunnen oefenen. Volgens de Britse „Nursing Mirror" draagt de schommelstoel er toe bij dat „de oude botten zonder te veel gekraak aan het werk worden gezet". De schommelstoel verdiept de ademhaling, verbetert de hartwerking en vermoeit het hart noch de voeten. „De regering heeft ernstige bezwaren I worden gezocht, aldus het antwoord van tegen de voortgezette activiteiten van de p 0ver h^t 0ptreden van een directielid groep-Rijkens, omdat deze het regenngs- van de k.L.M. in dit verband zegt de mi- beleid doorkruisen en een schadelijke nister-president dat de directie van de invloed hebben on de Nederlandse poli- K.L.M. de regering destijds ervan op de i rvt roirt hoogte stelde, dat zij de betreffende onder- tiek op internationaal terrein. Dit zeg directeur opgedragen had zich in dit ver- de minister-president, prof. De Quay, in band strdct te beperken tot de behartiging antwoord op vragen van het Tweede- van de economische belangen van de Kamerlid de heer De Kadt (P.v.d.A.). „De vraag, hoe de regering staat tegen over de vermenging van behartiging van particuliere commerciële belangen en po litieke vraagstukken in persoonlijke con tacten met vertegenwoordigers van bui tenlandse regeringen, los van de vraag, of eventuele contacten zonder die vermen ging nuttig kunnen zijn, is in de algemene formulering waarin zij is gesteld, moeilijk te beantwoorden", aldus prof. De Quay. De regering heeft op 28 juli schriftelijk aan een lid van de groep-Rijkens doen we ten. dat sterk afgeraden werd, dat de ge adresseerde en zijn geestverwanten zou den voortgaan met de contacten met In- K.L.M. Dit blijkt uit een door de K.L.M. reeds in juni 1961 gegeven commentaar, waarin gezegd wordt dat deze functionaris het uitsluitende mandaat heeft een rege ling te treffen voor de schuldverhouding tussen de Garuda Indonesian Airways en de K.L.M. Dit betekent, dat vermenging van politieke en economische belangen werd verboden. Nog onlangs is bedoelde onderdirecteur wederom nadrukkelijk door de K.L.M.-directie hierop gewezen. De re gering heeft derhalve geen reden haar in vloed te gebruiken om de directie van de K.L.M. te overtuigen van de noodzaak ver menging van economische belangen met de politiek te verhinderen", aldus prof. De Quay. kens is daarop medegedeeld, dat de groep zich uiteraard zou gedragen naar de wens van de regering. Het heeft de regering dan ook onaangenaam getroffen, dat de heer Rijkens is voortgegaan met het onderhou den van deze contacten. Zij kan de ver Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Advertentie Nieuwe Groenmarkt 11-15 Haarlem - Tel. 02500-19505 Vanmorgen zijn de acht overlevenden van de scheepsramp van de IJmuiden 32, de trawler „Elie Genevière" met de nacht boot uit Harwich in Hoek van Holland aangekomen. Familieleden stonden op het station om de gelukkigen die er het leven afgebracht hebben te verwelkomen. Het was een welkom, waarvan iedereen die er getuige van was, diep onder de indruk is gekomen. Hoe dapper de mannen en vrou wen zich op dit weerzien ook haden voor bereid, op het moment dat men tegenover elkaar stond, braken alle emoties los. Vertegenwoordigers van de rederij had den er zorg voor gedragen, dat de schepe lingen met hun familie zo snel mogelijk naar huis konden vertrekken. Allen zagen er goed uit en waren vol lof over de be handeling in Engeland. Alleen (de olieman De Jong uit IJmuiden was geblesseerd. Bij de redding door de „Granby Queen" had hij een vinger gekneld. De mannen waren vol lof over de hulp die hun door de bemanning van de Engelse trawler is verleend. Met gevaar voor hun eigen schip, dat dan ook lek is geslagen maar behouden bleef, hebben de Britten hun trawler tegen het zinkende Nederland se schip „geplakt", waardoor het de tien toen nog aan boord zijnde Nederlandse schepelingen gelukte over te komen. De matroos Hazelnoot sprong -over, de ande ren sprongen te water maar werden opge pikt. Matroos Prins was overleden, toen men hem uit het water haalde. Schipper Blok was er ernstig aan toe als" gevolg van binnengekregen water en olie en van een beenbreuk. De overige acht kwamen er echter goed af en waren al aardig op verhaal gekomen, toen de „Granby Queen" Lowestoft binnenliep. Over de oorzaak van het gebeurde tast men volledig in het duister. De IJM. 32 was een uitstekend schip. Daar was ieder een het over eens. Het lek, dat achter de hoofdmotor in de machinekamer ontstond om kwart voor tien donderdagavond, over rompelde iedereen. Toen de machinist het stuurhuis op kwam om het te melden, stond er reeds een paar voet water in de ma chinekamer. Hij heeft nog een poging ge daan het lek te vinden, maar is daarbij vermoedelijk klem geraakt en in het bin- BERLIJN (UPI) Een helikopter van het Amerikaanse leger heeft vrijdag weer „v... vjer vluchtelingen uit de Westberlijnse en- klaring, die de heer Rijkens tegenover clavej steinstücken, naar West-Berlijn persvertegenwoordigers heeft afgelegd, dat overgebracht. Legerfunctionarissen wilden latere contacten geen betrekking hebben ajieen maar zeggen dat de vluchtelingen gehad op de Nieuw-Guinea-problematiek Dudse staatsburgers waren, maar volgens niet aanvaarden, omdat het de heer Rij- jnWoners van Steinstücken kwamen de kens bekend moet zijn, dat door Indone- vluchtelingen uit Oost-Duitsland. sische regeringsvertegenwoordigers deze intussen beëindigden ruim drieduizend contacten met hem en leden van de groep Amerikaanse soldaten hun uitgebreide ma- uitsluitend op grond van die problematiek noeuvres jn Berlijn, terwijl van Oostduit se zijde werd vernomen dat naar schat ting een half miljoen communistische troe pen aan de manoeuvres in Oostduitsland deelnamen. Het orgaan van het Oostduitse ministerie van Defensie „Volksarmee" deelde mede dat Oostduitse troepen zowel in Polen als in Oost-Duitsland militaire oefeningen houden. Naar verluidt zijn de communistische troepen die door de landen van het pact van Warschau naar Oost-Duitsland zijn gedirigeerd, uitgerust met kernwapens. In West-Berlijn zijn twee mannen gear resteerd, onder verdenking communistisc spionnen te zijn. Een van hen was vroe ger politieman in West-Duitsland, die op 18 augustus door de communisten uit een bovengrondse trein was gehaald. Hij zou bevel hebben gekregen zich weer bij de Westduitse politie te melden om te spio neren. De andere man zou naar West- Duitsland zijn gezonden om Amerikaanse en Westduitse militaire installaties daar te schetsen. Vrijdag zijn twee Oostberlijners erin ge slaagd naar de westelijke sectoren te ont- resteerd. Advertentie 0 BLOEMENDAALSEWEG hoek ZIJLWEG - TELEFOON 10503 nenstromende water verdronken. Hij is met de „Elie Genevière" ondergegaan. Alles speelde zich snel af. In enkele mi nuten verkeerde het schip in een noodtoe stand. Weliswaar hielden de waterdichte schotten, maar het lek werd zo groot, dat in korte tijd de machinekamer vol stond. Toen na middernacht de toestand hope loos werd, hebben de opvarenden getracht de sloep te strijken, maar deze sloeg vol water en de mannen die erin geklauterd waren, moesten snel weer aan boord van de trawler klimmen om niet te verdrinken. Kort daarop kwam de „Granby Queen" langszij en volgde de redding. Dat het on geluk zulke tragische gevolgen heeft ge had, wordt geweten aan een samenloop van omstandigheden: de nacht, het slech te weer en het feit, dat geen schepen in de buurt waren. Was de trawler onder andere omstandigheden lek geslagen, dan hadden er geen slachtoffers behoeven te vallen. De waterdichte schotten hebben het schip nog minstens drie uur drijvende gehouden. De stoffelijke resten van schipper Blok en matroos Prins zullen vermoedelijk in de loop van de dag in Nederland aanko men. Stuurman Plugge, een der overlevenden, maakte zijn eerste reis op de „Elie Gene- De overlevenden van de rCtmp met de IJM. 32 „Elie Chenevière" werden in het Engelse plaatsje Lowestoft met goede zorgen omringd. Men ziet hen hier aan de maaltijd. (Telefoto) vière" als stuurman, evenals kok Van de Harst, voor wie het helaas tevens de laat ste reis was. De overige bemanningsleden waren allen met het schip vertrouwd. Zeer diep onder de indruk van het geen zij in de laatste dagen hebben meegemaakt, zijn vanmorgen drie over levenden van de ramp met de IJm. 33 „Elie Chenevière" in hun woning in IJmuiden aangekomen. Vooral het verlies van hun schipper en kameraden heeft allen zeer aange grepen. Het was de burgemeester van Velsen, mr- J. C. Bührmann, die de na be staanden van schipper J. P. Blok, ma troos H. Prins en kok E. v.d. Harst heeft gecondoleerd met het smartelijk verlies. Vanmorgen zijn thuisgekomen de IJmuidenaren J. Blok (broer van de Advertentie l-DEURS KAST GEHEEL HANG 79.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 tel 7382 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie RENAULT ONDINE - GORDINI ESTAFETTE umuiaenaren j. tstoK toroer van aeiRL(?RIDE e u overleden schipper), matroos G. Vlieland I Automobielbedrijf VELSERBEcK en olieman A. de Jong. 'GROENEWEG 69 - TEL. 7271 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1