Hoogleraar adviseert proef met onbewoonde boerderijen Papoea's vernieuwen naam, vlag, wapen en volkslied AGENDA KERKELIJK LEVEN en VELPON Nieuwe r.k. kerken in Noord-Nederland KETTERJACHT DURE BIJBEL Taldispevt Waarschuwing tegen verdeeldheid in de metaalnijverheid Amsterdam wordt verlost van het lawaai der straalvliegtuigen Nederlandse kanselarij in Washington Meer bewolking KOOT PIANO'S ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 2 Structuurplan IJselmeerpolders Automobielreparaties N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUIGMAATSCHAPPIJ Kerkelijk nieuws Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk ZIJLWEG 57 HAARLEM Eerste spade voor nieuw gebouw gestoken Grootste vrijwillige ruilverkaveling BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever^; 3 cl 6 S3 z zzo z Van onze reportageredacteur) De Utrechtse hoogleraar in de sociolo gie, prof. dr. J. P. Kruijt, zal tijdens het op zaterdag 28 oktober in het RAI-ge- bouw te Amsterdam te houden congres over het structuurplan voor de IJsel meerpolders een proef bepleiten met boerderijen zonder woning. Het boeren gezin zal dan in de woonkern wonen en de vervoersproblemen voor de vrouw en de kinderen van zon gezin zijn dan opgelost. Tevens zal dan pas kunnen blijken of het grote bezwaar, dat altijd wordt in gebracht tegen het scheiden van de woon- en de werksfeer op het platteland grotendeels berust op emotionele weer zin of dan wel op werkelijke psychische, sociaalculturele, technische of economische nadelen. Prof. Kruijt zal er echter aan toevoegen dat om de proef goed te doen slagen het zeer beslist nodig is dat de betrokken bedrijfsleiders daarmee zullen instemmen. Meer dan 500 deskundige belangstellen den zullen dit congres bijwonen, dat een eerste reactie is op het in het voorjaar door de Dienst der Zuiderzeewerken ge publiceerde structuurplan voor de zuide lijke IJselmeerpolders. En zijn drie in leiders: prof. Kruijt, de adjunct-directeur van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland, ir. G. C. Lange, en de directeur van de Vereniging tot Bescher ming van Natuurmonumenten en sinds kort lid van de Zuiderzeeraad, mr. H. P. Gorter. Prof. Kruijt vind voorts, dat er op ge hamerd moet worden dat men, ondanks de mogelijkheden die zuidelijk Flevoland oplevert, gewoon doorgaat met de be vordering van de spreiding van de daar voor in aanmerking komende industrie in de bestaande probleemgebieden in het oude land. Weliswaar is industrie voor zuidelijk Flevoland uitermate nuttig, maar die moet men toch voorlopig beperken tot een gebied rond Lelystad. De aanleg van industrieterreinen langs het Oostvaarderdiep kan tot later wach- teb. Maar vooral moet de industrie ge weerd worden uit het stedelijk gebied in de polder tegenover Amsterdam en het Gooi. Dit gebied moet de kans krijgen een gaaf en ruim woon- en recreatie gebied te worden en te blijven. Nieuwe elementen De tweede inleider, ir. G. C. Lange, is van oordeel dat de vertraging in het uitvoeringstempo van de Zuiderzeewerken geen nadeel is geweest. Er hebben zich immers sinds de afsluiting van de Zui derzee belangrijke nieuwe elementen in de economische en technische ontwikke ling voorgedaan. Het motief van de landaanwinst voor puur agrarisch gebruik is wat op de achtergrond geraakt; de noodzaak om het bevolkingsoverschot in het westen op te vangen, tot kortere verbindingen geraken en nieuwe recretaiegebieden te openen is gaandeweg acuter geworden. Door de vertraging in het uitvoeringstempo kon met deze nieuwe elementen in het struc tuurplan rekening worden gehouden. Wat de verbindingen betreft, is ir. Lange van oordeel, dat de weg Groningen-Friesland- Emmeloord Lelystad Randstad Delta - Vlissingen van nationale beteke nis belooft te worden. De spoorwegver binding Amsterdam - Muiderberg - Le- leystad - Kampen zal niet spoedig ver wezenlijkt kunnen worden en vermoede lijk het karakter van een locaal-spoorweg behouden. De verbinding van het gehele noorden en Zwolle met Amsterdam zou echter dus aanzienlijk kunnen worden ver kort door een directe verbinding tussen Harderwijk en Weesp door Zuid-Flevoland. Het structuurplan laat daar ruimte voor open. Verder wijst ir. Lange nog eens op de grote mogelijkheden voor dag-, weekeinde en vakantieverblijf door de combinatie van randmeren met recreatie gebied aan het IJ en Gooimeer en het Enkhuizer Zand. De derde inleider, mr. H. P. Gorter, behandelt voornamelijk het recreatieve aspect van de zuidelijke IJselmeerpolders. Hij vindt, dat de door W. M. Dudok geopperde gedachte om door enkele grote bosgordels, loodrecht op de heersende windrichting, aan het landschap een in deling in grote stijl te geven, ernstig bestudeerd verdient te worden en hij vindt dat dit in het structuurplan onvol doende tot uiting komt. Ook vindt de heer Gorter, dat in het zuidelijk gebied er tegen gewaakt dient te worden, dat hier door de voortschrijdende verstedelij king er weer een tekort aan groene ruimte ontstaat. Ook binnen de polders moeten de ont spanningsmogelijkheden zoveel mogelijk worden benut. Van grote betekenis is, dat de inpoldering van het Enkhuizer Zand de kans biedt tussen Enkhuizen en Lelystad een recreatiegebied in grote stijl te scheppen. De drie organisaties die het congres organiseren de 25-jarige Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de droogge legde Zuiderzeepolders, het Nederlands Instituut voor volkshuisvesting en Stede- bouw en het Genootschap Flevo ver wachten, dat de gedachtenwisseling na de inleidingen bijzonder belangwekkend zal worden. Reeds hebben zich een paar zeer deskundige debaters gemeld. De ontwerpers van het structuurplan zullen zich weinig in de discussie men gen. Hun taak zal er vooral in bestaan, de reacties op hun werk scherp te be luisteren. Advertentie Chevrolet - Buick - Opel - B.M.W. - D.K.W. - Specialisten automatische versnellingsbakken, voortreincontrole op BEAN-apparaat, wiélbalancering, modern smeerstation. Haarlem - Houtplein 21 - Tel. 22020 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudega (toez.) A. Griffioen, vicaris te Huizum (Fr.) te Hasselt P. J. Bos te Sprang. Aangenomen naar Leiden (vac. J. N. de Ruiter/ J. Poort te Oosterbeek. Geref. Kerken Beroepen te Deventer (vac. T. J. Hagen) R. J. Beukema te Ermelo te Zaltbommel (vac. A. J. Jelsma) J. Weitkamp, kand. te Hardenberg te Deventer (v^c. C. W. de Vries) P. C. L. de Jager te Raamsdonks- veer. Baptisten Gemeenten Beroepen te Westerhaar W. Harkema te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Alphen a. d. Rijn E. Venema te Zwijndrecht. Advertentie HOLLANDIA (UPI) In het gebouw van de Nipuw-Guinearaad is een bijeen komst gehouden waaraan een aantal autochtone raadsleden en ongeveer veertig andere Papoea's uit Hollandia en omge ving hebben deelgenomen. In deze bijeenkomst werd besloten tot instelling van een nationaal comité, dat schoolopziener W. Inury tot voorzitter heeft, Nicolaas Jouwe als vice-voorzitter, M. W. Kasiepo als secretaris en ds. H. Mori Muzendi als tweede secretaris. Er zijn veertien leden. Het comité heeft tot taak advies uit te brengen bij de Nieuw- Guinearaad en de regering over de vast stelling van streefdatum voor de realts^- ring van het zelfbeschikkingsrecht. Hiertoe zal het comité de Papoeabevolking over geheel Nieuw-Guinea polsen. In de bijeenkomst werd voorts besloten een nieuwe naam, een nationale vlag, een nationaal wapen en een volkslied vast te stellen. De nieuwe naam voor nederlands Nieuw- Guinea is West-Papoea. c 3 Concertgebouw: Maandag 20 u.: Concert I Musici. Werken van Vivaldi, Rossini en Mendelssohn. Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Speelgoed op zolder". BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheatcr: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30, dinsdag 14 en 20 u.: „Fra- casse, de onoverwinnelijke musketier", 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Slavinnen voor de Oriënt", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „The big show", 14 j. Minerva Theater: Zondag 19 en 21.15 u.: „De zwarte orchidee", 18 j. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „Uit de brand ben je", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „De levensgeschiedenis van Richard Tauber", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Later zul je dansen", 18 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Ameri ka", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Quantez, de dode stad", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Rit in de nacht", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Meneer Hu- lot met vakantie", a.l. Zondag 11 u.: „Hito- Hito", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Carthago in vlammen", 14 j_. Zondag 14.30 u.„Sjors van de rebellenclub", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 917 u., m., wo. en vr. ook 18—20 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. (ook zondag). Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 1017 u., zondag 1317 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41) Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.30—17 u. Vishal: Tot 23 okt. foto-exposities „Haar lem, uw stad" en „De plaats waarin wij wonen": 1017; m„ wo. en vr. ook 2022 u„ zondag 1317 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 11 nov. expositie van edelsmeedwerk van Corry Borst en grafisch werk van H. Daumier, P. Dupont, Jozef Israels, Izaak Israels, Ed. Karsen. Th. A. Steinlen, M. W. v. d. Valk e.a.: 10—17 u„ zondag 14—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 20 okt.). ZATERDAG 21 OKTOBER City-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex-theater, 20 u.: „De schaamtelozen". ZONDAG 22 OKTOBER City-theater, 14.30 u.: „Greep naar de macht", 19.30 u.: „Ben Hur". Rex-theater, 15 u.: „Curucu van de ama zone", 20 u.: „De schaamtelozen". MAANDAG 23 OKTOBER Rex-theater, 20 u.: „De schaamtelozen". City-theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Patronaatsgebouw, 20 u.: „Ploeft" door Arena. ZATERDAG 21 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21,15 u.: „Stormloop der Tartaren". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „The lover ranger". ZONDAG 21 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u.: ,De hinder laag"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Tartaren". Luxor Theater, 14.30 en 19.30 u.: „Ben Hur". W.B. Theater, 14.30 u.: „Mule train"; 16.30 en 20 u.: „Overval in de middernacht- express". MAANDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Tartaren". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". W.B. Theater. 20 u.: „Overval in de mid- demachtexpress". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „De schrik der onderwereld"; zondag 14.30 u.: „Ruiters van de nacht". Advertentie Ruime keuze in moderne piano's Uitsl. gerenom. merken Gepakt. Een 20-jarige varensgezel uit Den Haag, die op 1 oktober erin slaagde het Huis van Bewaring in Dordrecht te ontvluchten, is in Rotterdam gepakt. Hij meldde zich op een Rotterdams scheep vaartkantoor om als matroos aan te mon steren. Men kreeg argwaan en waarschuw de de politie. De jongeman is nu weer in het Huis van Bewaring in Dordrecht op gesloten. De viering van het tienjarig bestaan van de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid werd gistermiddag extra luister bijgezet door de opening van het nieuwe kantoorgebouw aan de Rotterdamse Jongkindstraat. De ope ningsplechtigheid werd verricht door de directeur-generaal van Handel en Nijver heid, mr. J. C. van Alphen de Veer, die zijn vriendelijke woorden vergezeld liet gaan van een even vriendelijke waarschuwing. Tevoren had namelijk de heer J. M. Nijman Dzn, landelijk voorzitter van de Contactgroep, die circa 280 leden-onderne mingen uit de kleine en middelgrote be drijven in de grote metaalsector telt, als ideale toestand in de groot- metaal een organisatie genoemd, waarbij alle ondernemingen zouden zijn aangesloten, maar een splitsing in afdelingen naar de grootte der ondernemingen zou worden toegepast. Dit was niet mogelijk geble ken en men is niet bereid door een an dere organisatievorm de kans te lopen, dat de grote ondernemingen te veel zeg gingskracht krijgen over de kleine en middelgrote, waarmee bedrijven van 25 tot 700 man personeel zijn bedoeld. De directeur-generaal gaf de goede raad niet te veel op de eigen organisatie te ver trouwen en de waarde van het gezamen lijke optreden van alle branche-genoten, ook ten aanzien van de contacten met de overheid, niet op de achtergrond te laten komen. Burgemeesters. Tot burgemeester van Warmond is benoemd drs. F. K. Lange- meijer, thans stafmedewerker aan het se cretariaat van de K.V.P. te Den Haag. De heer Langemeijer werd in 1923 te Waalwijk geboren. (Van onze Amsterdamse redacteur) Met ingang van dinsdag zullen tiendui zenden Amsterdammers worden verlost van het enorme lawaai dat laagvliegende straal verkeersvliegtuigen veroorzaken. Over dit ongerief zijn- vele klachten ge rezen met name over de 's morgens in alle vroegte op Schiphol aankomende straalvliegtuigen uit het Verre Oosten en Amerika. In de loop van dinsdagmiddag zal de van 2550 tot 3210 meter verlengde start- en landingsbaan 01-19 weer in ge bruik kunnen worden genomen, waardoor de naderingsmanoeuvre buiten de bebouw de kom van Amsterdam kan geschieden. Daarmee zal Schiphol over twee voor gro te straalverkeersvliegtuigen geschikte ba nen beschikken. Voor de kleinere vlieg tuigtypen blijven drie banen van 2 km. lengte beschikbaar. De werkzaamheden aan de nieuwe baan zijn kostbaar en tijdrovend geweest. In verband met mogelijk in de toekomst te verwachten vliegtuigen van 300.000 kilo (een DC-8 weegt maximaal 145.000 kilo) worden de banen thans dikker gemaakt dan vroeger. De „vloer" van de nieuwe baan heeft een dikte van 110 cm. De breedte is 45 m. met aan weerszijden kant stroken van 15 m. In de zomerdienst van terleden jaar werd van iedere twaalf vluchten er één met straalverkeersvliegtuigen uitgevoerd. Op het ogenblik is deze verhouding al 1 op 6, namelijk 188 op een wekelijks to taal van 1148. Naast de Russische Toepolev, die in ju ni 1958 als eerste straalvliegtuig op Schip hol kwam, zijn de DC-8, de Boeing-707, de Caravelle en de Cornet bekende verschij ningen geworden op onze luchthaven. ONRUST IN JERUZALEM De nationale vlag zal bestaan uit zeven blauwe banen op een wit veld, met tegen de vlaggemast een rode rechthoek waarin zich een vijfpuntige witte ster bevindt. Het nationale wapen zal een gestileerde kroonduif zijn, waaronder de spreuk Ban jak Dalam Satu, hetgeen Verscheidenheid in Eenheid betekent. Het volkslied wordt „Hai Tanah Nieuw Guinea", gecomponeerd en geschreven door de zendingspredikant I. S. Kijne. Verzocht zal worden van 1 november af de eigen vlag naast de Nederlandse te hijsen en het volkslied naast het Wilhel mus te zingen. Bij de aanwezigen -bevonden zich del voorzitters van de Democratische Volks partij en de Partei Nationaal, Runtoboy en Wajoi. Wajoi weigerde het -manifest te tekenen daar hij de voorkeur geeft aan een onafhankelijkheidsproclamatie op korte termijn. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Nederlandse am bassadeur dr. J. H. van Roijen, heeft vrij dag de eerst spade in de grond gestoken op de plaats waar de nieuwe Nederlandse kanselarij zal verrijzen. Het heeft vele voe ten in de aarde gehad voordat het einde lijk zover was. In een korte toespraak ver klaarde dr. Van Roijen dat hij geduren de de elf jaren, dat hij in Washington ver toeft, steeds als doel voor ogen heeft ge had de nieuwe kanselarij te bouwen. Daar toe was in principe reeds in 1957 besloten, doch ruim vier jaren zouden daarna nog verstrijken met het verkrijgen van de of ficiële toestemmingen, het zoeken naar een geschikt terrein en het kiezen van een bouwplan. De Nederlandse architect Tau ber zag ten slotte zijn ontwerp aanvaard. Op 17 oktober ontving men in Washing ton een telegram uit Den Haag dat met het bouwen kan worden begonnen. Drie da gen later brak dr. Van Roijen, zoals dat in Amerika gebruikelijk is, officieel de grond open. De ambassadeur noemde met veel waardering de namen van de Ame rikanen en Nederlanders die hebben mee gewerkt om de plannen zo ver te brengen. Hij zei het als een goed voorteken te be schouwen, dat, ondanks het slechte weer bericht, de zon was doorgekomen en te hopen, dat binnen de muren van het nieu we gebouw de goede verstandhouding tus sen Nederland en Amerika verder zou wor den bevorderd. Een groep van ongeveer dertig Nederlanders en Amerikanen was bij deze eenvoudige plechtigheid aanwezig. Na afloop boden de Nederlandse gezant en mevrouw Schiff, die reeds een huis heb ben op het terrein van de nieuwe kanse larij, champagne aan ter viering van wat de ambassadeur had gekenschetst als een ge lukkige dag. Door het plaatsen van zijn handtekening heeft de Commissaris der Koningin in Lim burg vrijdagmiddag de grootste vrijwilli ge ruilverkaveling bekrachtigd, die ooit in ons land heeft plaatsgehad. Doordat deze ruilverkaveling een vrijwil lig karakter had is niet alleen een enorme tijdwinst geboekt, doch is er bovendien een massa administratief werk bespaard. De verkaveling heeft betrekking op een ge bied van 860 hectaren, waarbij meer dan 120 belanghebbenden zijn betrokken. Het aantal van 732 percelen wordt tot 346 ge reduceerd. Drie boerderijen moeten wor den afgebroken en elders herbouwd. Het plan omvat voorts nog de aanleg van ruim 10 km nieuwe verharde weg en ruim 3 km zandweg. De Raad van Christelijke Kerken in Jeruzalem (The United Christian Coun cil in Israel) is verontrust over de ge volgen van de strijdlustige zendings methoden der Amerikaanse Kerk van Christus (Church of Christ). Ongeveer een jaar geleden kwamen twee zende lingen van deze kerk, Ernest Stewart en Ralph Henley, naar Israel. Hun kerkgenootschap dat in de Verenig de Staten 18.000 plaatselijke gemeen ten telt was vóór hun aankomst in Israel niet in dit land vertegenwoor digd. Zij hadden visa* weten te verkrij gen, ondanks het feit dat de Israëli sche regering er weinig voor voelt de vestiging" Van nieuwe kerken of zeri- i dingsposten in Israel aan te moedigen. Op 't ogenblik zijn bijna twintig protes tantse kerken en zendingsorganen daar vertegenwoordigd en bovendien treft men er de Rooms-Katholieke, de Grieks-Katholieke en enkele andere orthodoxe kerken aan. De algemene tendens is blijkbaar de situatie te hand haven zoals die bestond voor het ont staan van de staat Israel in 1948. Nadat de beide zendelingen van de „Church of Christ" in dit voorjaar eert gebouw hadden betrokken in de voor malige Griekse kolonie in Jeruzalem, tegenwoordig een woonwijk van voor namelijk Joods orthodoxe immigranten uit Noord-Afrika, zijn er moeilijkheden ontstaan, onder meer door het verto nen van filmstroken over het nieuwe testament aan kinderen uit de wijk. De omwonenden zijn een vijandige hou- gaan aannemen die onder meer tot uiting kwam in het gooien van stenen. Een van de beide Church of Christ- mensen spreekt inmiddels al van „een georganiseerde campagne om de chris telijke kerken uit Israel te verdrij ven." Commentaar van The Jerusalem Post Het dagblad The Jerusalem Post heeft aan bovenstaande kwestie een hoofdartikel gewijd onder de titel „Church and Public". Uit dit artikel citeren we in vertaling het vol gende. „Gelukkig hebben de kerken die in Israel werkzaam zijn, en in het bijzon der de protestantse welke georgani- Het jonge rooms-katholieke bisdom Groningen werkt hard aan de bouw van nieuwe kerken. In de eerste plaats in de Noordoostpolder, Waar al enkele nieuwe r.k. kerken staan. Het kerkplan voor de nieuwe polder nadert zijn vol tooiing: nog deze maand wordt in Espel een nieuwe kerk ingewijd; die van Tol- lebeek is bijna gereed en in Nagels is er een in aanbouw. In Meppel wordt een dezer dagen een kerk ingewijd en spoedig zal men be ginnen met de bouw van r.k. bedehui zen in Leeuwarden-oost, Drachten, Klazienaveen, Hoogeveen, Musselka- naal en Franeker. Dan staat nog op het bouwprogramma van het bisdom de vergroting van kerken in plaatsen, die met name door de industrialisatie zijn gegroeid. In de snel groeiende indu strieplaats Drachten zal een kerk verrijzen achter het klooster van de Minderbroeders en plaats bieden aan 400 mensen. Tot nu toe maakten de room-katholieken gebruik van de ka pel van het klooster voor hun diensten. Per 1 januari 1962 zal de zelfstandige r.k. parochie van Drachten worden ge ïnstalleerd. seerd zijn in hun Raad van Kerken in Jeruzalem, blijkbaar begrepen dat, in- j dien er al een tijd is voor het maken j van bekeerlingen, die tijd er niet is ter- wijl de Joodse staat moeizaam worsteltI om zich zelf te bevestigen, om zijn im- j migranten in zijn volksleven op te ne- j men en om dat volksdeel een gevoel I van nationale eenheid te geven. In plaats daarvan hebben deze kerken j zich geconcentreerd op het bestrijden i van de wederzijdse onkunde die een j van de voornaamste kloven is die ons j scheiden gebrek aan kennis van het i jodendom bij de Christenen, welke ge- I evenaard wordt door de vaak verbluf-,; fende öhwetenheid met betrekking tot; het christendom bij de jonge mansèn j hier. Hun zendingsmensen studeren He- breeuws, zenden hun kinderen naar Is- raelische scholen en trachten het ver- trouwen in de kwaliteit van hun vriend- j schap te versterken als ook hun begrip voor de nauwe verwantschap tussen de twee grote godsdiensten die in dit land i zijn ontstaan. Dit moge langzaam in zijn werk gaan maar er bestaat goede hoop op veel wederkerige voldoening en profijt. De zendelingen streven er i niet zo zeer na» om ons te redden uit j het hellevuur als wel om de branden in deze wereld te blussen, en ze heb- ben geen klachten gehad over onnodige j belemmeringen in dit werk. Het is te betreuren dat dit proces van verbetering .der betrekkingen ver- stoord moet worden door een kleine j groepering die methoden van proselie- ten-maken toepast welke uit de tijd zijn; een groepje dat argwaan en on- wil die onmiddellijk versterkt wordt j onder de niet-orthodoxe Joden op- wekt door hun protesten bij de Ameri- j kaanse consul-generaal en in The New York Times dat ze geen passende po- j litiebescherming ontvangen. Tot dusver is er nog geen grote schade aangericht, maar het heeft geen zin bekeerlingen i te werven met een drijfhamer". Aldus de redactie van The Jerusalem Post, die eerder in het hier geciteerde i hoofdartikel de opmerking maakt, dat i redelijkheid nooit een kenmerkende eigenschap geweest is van fundamenta- j listische godsdienst. In de (kleine) Nederduits Hervorm- i de Kerk van Afrika, die het scherpst j de apartheid propageert en daarom uit de Wereldraad der Kerken is getreden, i is een aanklacht ingediend tegen prof. dr. A. van Selms te Pretoria, van wie bekend is dat hij zich tegen het beleid j der synode van genoemde kerk verzet. Zijn zaak zal op 24 oktober door het j moderamen der synode worden be- handeld. Een andere hoogleraar van de Neder- duits Hervormde Kerk te Pretoria, prof. dr. A. S. Geyser, die op hetzelfde stand- punt staat als zijn collega van Selms, werd verzocht zijn ambt neer te leggen. Toen hij dit weigerde hebben drie stu denten een aanklacht tegen hem inge diend wegens dwaalleer, onder andere op grond van colleges over de Wereld- Het schijnt dat hij in verband met deze aanklacht is geschorst. Een van de grootste en zeldzaamste bijbels, die ooit gedrukt is, werd door de bibliotheek van het Lambeth Paleis (dat is de residentie van de aartsbis- schop van Canterbury) voor 2000 pond sterling aangekocht. Het is de Complu- I tensische Polyglotte van 1514'17, met j in vier kolommen Hebreeuwse, Griekse, I Latijnse en Chaldeeuwse teksten naast elkaar gedrukt Weer of geen weer. Van 1 november tot 1 april kunnen weer de speciale weer berichten voor de bouwvakken telefonisch beluisterd worden. Belanghebbenden bij de bouwweerberichten kunnen een vouwblad aanvragen dat op aanvraag gratis beschik baar wordt gesteld door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Van Alkemadelaan 85 in Den Haag. In het vorige winterseizoen werd het telefonische weerbericht voor de bouwvakken 112.500 maal beluisterd. Het daggemiddelde was 883. Recreatieproject. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft de aanleg goedge- keuard van een nieuw recreatiegebied met openluchtzwembad aan de zuid-grens van de Friese hoofdstad. De kosten zullen bijna drie miljoen gulden bedragen. Het omvat speelweiden, tennisbanen, een rolschaats- baan, zes voetbalvelden, twee hockeyvel den, een korfbal- en een handbalveld, een speeltuin en een openluchtzwembad met een ligweide en beschutte terrassen. Belasting ontdoken. Een 43-jarige con- sumptie-ijsbereider en patates-fritesbakker uit Sliedrecht en een 53-jarige smid uit Dordrecht zijn door de rechtbank in Dor drecht wegens ontduiking van belasting veroordeeld. De ijsbereider kreeg twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 5.000, de smid twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 3.500. Duitsers stalen autopapieren. De Am sterdamse recherche onderzoekt de motie ven, die twee jonge Duitsers gehad heb ben bij het stelen van autopapieren. Het tweetal, een 18-jarige rangeerder en een 19-jarige stoker, beiden uit Hagen werden door rechercheurs betrapt nadat zij een twintigal auto's met behulp van valse sleutels hadden geopend. Zij hadden uitsluitend de autopapieren gestolen. De politie heeft nu contact opgenomen met de Duitse recherche om na te gaan wat het tweetal met de autopapieren van plan was te doen. Advertentie ii niii, i'iiiiiiu. iiiiiiiiiiin Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, welke dinsdag Schotland naderde en vervolgens in diepte toene mend over de Noordzee naar de Duitse Bocht trok, is de laatste paar dagen in diepte afnemend weer teruggetrokken naar Schotland en bereikte zaterdagmor gen de oceaan weer. In ons land viel daarbij in deze periode zeer veel regen, plaatselijk iets meer dan 80 millimeter. Na het wegtrekken van de depressie breid de een rug van hoge luchtdruk zich van Duitsland naar ons land uit, hetgeen flin ke opklaringen veroorzaakte. Een in be tekenis afnemende randstoring trekt nog over Zuid-Polen naar het noordwesten. Deze kan in het noordoosten van ons land nog wel wat meer bewolking veroorza ken, maar tot regen zal het waarschijn lijk niet komen. Op de oceaan neemt de depressieactiviteit weer toe. Een eerste frontensysteem zal morgen over de Britse eilanden West-Europa naderen, maar ook dit zal waarschijnlijk alleen wat meer bewolking veroorzaken en wat aanwakke rende wind, maar nog geen regen. WEERRAPPORTEN Maximum-temper» turen binnen- en buitenland. •a-" O. Neerslag: laatste 24 uur. 313 0) a ta A Den Helder onbewolkt z 10 8 Ypenburg onbewolkt zzo 10 3 Vlissingen onbewolkt 11 1 Eelde onbewolkt zzo 11 0,1 De Bilt onbewolkt zzo 11 0 Twente licht bew.- 12 0,3 Eindhoven onbewolkt zzo 12 0 Zd-Limburg onbewolkt zzo 12 0 Helsinki geheel bew O 11 0 Stockholm motregen O 13 0,1 Oslo regen ono 14 1 Kopenhagen regen nnw 12 4 Aberdeen regen zzw 9 13 Londen regen zo 11 0,4 Amsterdam onbewolkt zzo 10 3 Brussel onbewolkt 11 0 Luxemburg onbewolkt ozo 9 0 Parijs half bew. O 11 0 Bordeaux regen ZZO 14 8 Grenoble geheel bew windst. 13 0 Nice zwaar bew n 17 4 Berlijn regen n 13 1 Frankfort mist windst. 13 0 München mist O 11 0 Zürich mist nnw 11 0 Genève zwaar bew. windst. 11 0 Locarno onbewolkt O 15 0 Wenen regen zw 9 19 Innsbruck mist verand. 6 0 Belgrado licht bew. ono 22 1 Athene zwaar bew. ozo 23 0 Rome motregen zzo 19 1 Ajaccio onweer 0 18 9 Madrid half bew. windst. 17 0 Mallorca licht bew. windst. 21 0 Lissabon licht bew. wzw 18 0 Zondag 22 oktober Zon op 7.16 uur, onder 17.32 uur. Maan op 17.22 uur, onder 4.57 uur. Maandag 23 oktober Zon op 7.18 uur, onder 17.30 uur. Maan op 17.49 uur, onder 6.18 uur. Maanstanden 23 okt. 22.31 uur volle maan. 31 okt. 9.5u uur laatste kwartier. Hog en laag water in IJmuiden Zaterdag 21 oktober Hoog water 1.09 en 13.40 uur. Laag water 9.18 en 21.35 uur. Zondag 22 oktober Hoog water 2.03 en 14.28 uur. Laag water 10.10 en 22.29 uur. Maandag 23 oktober Hoog water 2.50 en 15.12 uur. Laag water 10.56 en 23.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2