r UNO-resolutie contra de Russische superbom Behaaglijk warm! (Ésso) PETROLEUM Washington nodigt Westduitse bondskanselier uit Betoging van Algerijnse vrouwen mislukt PALTHE WERELDNIEUWS Van dag tot dag Papoea Barat Weer een kernontploffing in in de Sovjet-Unie gemeld Eerste U-boot van na de oorlog te water gelaten Parijse politie ving allen tijdig op Amerikanen terug naar zes Franse luchtbases Westduits kabinet weer onder dr. Adenauer Bomaanslagen in Algerij Geharrewar in België over de taalgrens j cPraatótoel Instorting bij brand in oud Beiers kasteel Op de KWALITEIT S- BEHANDELING ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 3 Natuurlijk een oliehaard gestookt met... Tvri MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Centrale verwarming Airconditioning Aut- oliestook Besprekingen voorgesteld op zeer korte termijn de U-99 doopt de U 1 geven. Hongerstaking Mende krijgt geen der 5 liberale portefeuilles Regering poogt orde te scheppen in taalchaos Deense vissersboot vergaan Sporry Zij kan lachen! Nederlands Nieuw-Guinea heeft met in gang van 1 november een nieuwe naam: „Papoea Barat", hetgeen „West Papoea" betekent. Dat is dus de derde naamsaan- duiding. Indonesië noemt het gebied West- Irian, Nederland houdt het op Nieuw- Guinea. Althans, wanneer men er in offi ciële Nederlandse kringen niet toe overgaat de naam Papoea over te nemen en zich op die wijze solidair te verklaren met de in heemse aspiraties, die in de nieuwe naam besloten liggen. Want, al maakt de hele aangelegenheid op Europese gemoederen de indruk van een louter symbolische en decoratieve han deling, geïnspireerd door een enigszins overhaast verlangen naar een eigen natio naal gezicht, toch moet men een dergelijk initiatief niet als „speels" beschouwen. Een eigen vlag, een eigen volkslied, een eigen wapen het zijn voor onze doorgewinter de Europese opvattingen misschien lege, kunstmatige nabootsingen van iets dat slechts door traditie en historie kan groeien tot echte waarde. Doch de inheemsen van Nieuw-Guinea doorleven hun historie snel zij zijn zeer plotseling geconfronteerd met het razende tempo van deze tijd en hebben nergens om zich heen de gezapig heid leren kennen, die hoogtij vierde in de eeuwen toen Nederland zijn nationale ge stalte vond. Zij leven in een tijd die van de ene dag op de andere nationale bewust heden schept en eeuwenoude situaties om verwerpt. Zij hebben geen tijd meer om via generaties, langzaam naar een natio naai persoonlijkheidsbesef te groeien, doch staan midden in de wervelende ontwikke lingen van een wereld, die snel en waar neembaar van aangezicht verandert. Een volkslied, een vlag, een wapen en een landsnaam mogen naar onze opvat tingen behoren tot het speelgoed van een nieuwbakken onafhankelijkheid, die gefor ceerd is door rivaliteiten tussen mogend heden in feite kunnen zij zeer waarde volle uitingen zijn van een nationaal soli- dariteitsbesef, dat dank zij en ondanks in vloeden van buiten een temperamentvol proces van zelfbewustheid begeleidt. Als zodanig staat dit alles eigenlijk bui ten datgene, wat zich afspeelt tussen Ne derland en Indonesië in en buiten de UNO. De Papoea is op een of andere manier een volk „op het scherp van de snede". Zijn toekomst in onzeker, zijn gedragingen zijn niet vrij van suggestie en dreiging. Maar zijn mondigheid schrijdt voort en wonjt een factor, waarmee iedereen rekening dient te houden. De representatie van het groepje, dat tot dit primitief vertoon van nationaliteitsbesef is gekomen, is zwak en twijfelachtig. Doch zelfs als zodanig is „Papoea Barat" een verzinnebeelding van de werkelijke toestand, waarin het volk der Papoea's zich bevindt: geworpen in de maalstroom van een razendsnelle wereld geschiedenis, zich vertwijfeld vastklam pend aan het dichtstbijzijnde drijfhout, ge dwongen om in seconden zwemmen te leren. „Papoea Barat" is misschien een belache lijk lijkende poging om de zwemkunst te imiteren, doch tegelijk een teken dat de Papoea niet lijdzaam tussen Nederlandse wal en Indonesisch kaperschip verdrinken wil. Gisteren is in de Strijd tegen de proef- I ken over „ernstige bezorgdheid van de ii i UNO-Assemblee met betrekking tot het explosies met kernbommen zowel een Russische voornemen" en over de nadeli- winst- als een verliespunt geboekt. In de ge invloed van een 50-megaton-kernexplo- i Tmn sie voor de gezondheid en het welzijn van politieke commissie van de UNO-Assem- de wereidbevolking." Denemarken stelde jlee werd een resolutie ingediend, waar- later formeel voor dat de resolutie on- j c TT ij* middellijk zou worden behandeld als een op de Sovjet-Unie een beroep woult dringende aangelegenheid met absolute redaan af te zien van haar plan een voorrang. De zitting van de politieke com- -A nrr- missie werd gisteravond echter tot maan- aO megaton-waterstofbom tot ontploffing dag verdaagd zonder dat genoemde resolu te brengen. Voorts werd met 75 stemmen tie in stemming werd genomen. voor waaronder die van Nederland T°t de UNO-leden, die zich onthielden bij de stemming over de resolutie, waarin een Canadese resolutie aangenomen, om registratie van de radio-activiteit in waarin de meteorologische wereldorgani- de lucht werd gevraagd, behoorden de 7 communistische staten en een aantal Azia- satie wordt gevraagd de mogelijkheid tische landen, waaronder India, Indonesië te onderzoeken om metingen van de en Irak. De Indische afgevaardigde diende i later een gewijzigde resolutie in, waarin radio-activiteit in de lucht m de weer- een aigeheel verbod van kernproeven wordt voorgesteld en een beroep op lan den met kernwapens wordt gedaan samen Anderzijds heeft de Amerikaanse com-I werken bij het opstellen van een inter missie voor kernenergie vrijdag bekend-1 nationale overeenkomst waarin zi3 zich gemaakt, dat de Sovjet-Unie gisteren een verplichten geen kernpioeven te nemen. kernbom van een paar miljoen ton T.N.X. Noodtoestand" tot explosie heeft gebracht. De proefne ming was de 21ste in de huidige reeks De Zweedse regering heeft intussen, ge Russische kernbomontploffingen Kroesjt- alarmeerd door de mogelijkheid van de sjev had eerder deze week op het partij- explosie van een 50 megaton-bom in de congres de indruk gewekt, dat alleen nog I nabnheid van de noordelijke grenzen, een de reeds beruchte 50-megaton-bom tot ex- commissie van deskundigen opgedragen Advertentie plosie zou worden gebracht. De resolutie, waarin Moskou wordt ge vraagd zijn superbom onbeproefd te laten, werd ingediend door Canada, Denemar ken, IJsland, Japan, Noorwegen, Zweden en Pakistan. In de resolutie wordt gespro- maatregelen voor te bereiden voor „radio-actieve noodtoestand" een Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER" OVERVEEN Tel K 2500 60002. 57290 en 57833 (Van onze correspondent De Amerikaanse regering heeft gesugge- reerd, dat de nieuw gekozen Westduitse bondskanselier al op 2 november naar de Verenigde Staten zal komen. President Kennedy heeft een dergelijke suggestie via de ambassade in Bonn aan de Westduitse regering gedaan. In Bonn twijfelt men er echter aan of de nieuwe kanselier voor 10 november zal kunnen vertrekken. Waar schijnlijk zal de Bondsdag pas op 25 okto- K nfoite>iv> Krpftrhmpr van ber een kanselier kiezen, daarna moet ttpitetn a reistnmer uun pen regeringsverklaring worden uitge- BONN (UPI) Vandaag is de eerste De in Bonn teruggekeerde Amerikaanse na-oorlogse Duitse onderzeeboot in Kiel te ambassadeur Dowling heeft dr. Adenauer water gelaten door kapitein Otto Kretsch- een mondelinge boodschap van Kennedy mer, die tijdens de tweede wereldoorlog overgebracht waarin deze de bondskanse- 250.000 geallieerde scheepsruimte tot zin- lier opnieuw de verzekering geeft dat de ken heeft gebracht. In zijn boek over de Verenigde Staten hun verplichtingen ten oorlog heeft admiraal Karl Doenitz de aanzien van Duitsland en Berlijn -ten vol- voormalige onderzeebootcommandant le zullen nakomen. Kretschmer beschreven als een man die Aanvankelijk stond men in Bonn "U've- „gedurende tien iaar en twintig dagen" rig tegenover het denkbeeld van een West een „zeldzame koelbloedigheid" aan de duits bezoek aan Amerika. Sinds Kenne- dag heeft gelegd Hij heeft in totaal 44 dy's laatste brief aan Adenauer is dat ver- geallieerde schepen tot zinken gebracht, anderd. In deze brief heeft Kennedy duide- Het schip dat vandaag te water werd lijk gesteld, dat hij zijn been strak zal hou- gelaten is de eerste onderzeeboot van een den in de kwesties Berlijn en Duitsland, reeks van twaalf die voor de Westduitse Wel heeft Adenauer toegegeven, dat in de marine wordt gebouwd. Kretschmer heeft brief ook enige passages voorkomen, de nieuwe boot u-1" gedoopt. De onder- waarmee hij zich niet geheel kan verem- zeeboot waarvan hij tijdens de oorlog com- gen. Deze lijken echter toch meer van on- mandant was heette de „U-99". dergeschikt belang te zijn. Ambassadeur De u-1 is 40 meter lang en 4,5 meter Grewe, die naar Bonn was gekomen voor breed. De bemanning bestaat uit twintig besprekingen, zou vandaag naar zijn leden Het schip heeft acht torpedolan- standplaats Washington terugkeren. Hij ceerbuizen De tewaterlating van de on- heeft opdracht gekregen op drie essentiele derzeeboot geschiedde bijna 21 jaar na een punten in de Westduitse politiek de nadruk van de grootste successen van Kretsch- te leggen: mer Op 3 november 1940 bracht'de u-99 1. Bonn kan alleen met Oost-Duitsland 's nachts de Britse schepen „Laurentic" praten in opdracht van de drie westelijke (18.724 ton) en „Patroclus" (11.314 ton) tot mogendheden. Er kan geen sprake zijn van een erkenning van het communisti sche bewind. 2. De politieke en economische banden thssen West-Berlijn en de Bondsrepubliek mogen niet verzwakt worden. Van een af tocht van Westduitse autoriteiten uit West- Berlijn wil men niets weten. 3. Bonn verwerpt elke vorm van militai re ontwapening in Midden-Europa, indien deze niet een eerste stap naar algehele ontwapening en Duitse hereniging zou be tekenen. zinken. (Van onze correspondent) PARIJS De betogingen die het FLN gisteren in Parijs en ook in andere grote Franse steden op het programma had door dit keer Algerijnse vrouwen en kin deren de straat op te sturen, zijn op wei nig of niets uitgelopen. De politie die van dit voornemen op de hoogte was en door middel van speciale communique's de Algerijnse bevolking te gen de gevaren van nieuwe botsingen ge waarschuwd had, stond gisteren de hele dag in groten getale bij de toegangswe gen naar Parijs en bij de stations opge steld om het plan in de kiem te kunnen smoren. Zonder enig incident werden de Alge rijnse vrouwen met hun kroost opgevan gen en in politie-auto's, ofwel „slaman- den", naar verzorgingscentra vervoerd Men maakte er een plezierig dagje van en ook de nacht hebben de ruim negen honderd Algerijnsen met hun meer d-m vijfhonderd kinderen in die centra door gebracht, waar zij het in elk geval be ter en warmer hadden dan thuis in hun „bidonvilles", de benzineblik-steden in de Parijse „banlieue" waar ze voor het me rendeel in hutten van blik huizen. Zeven tig gearresteerde Algerijnse vrouwen werden naar de psychiatrische inrichting Saint Anne overgebracht. Het personeel liet de vrouwen ontvluchten, maar de po litie kon twintig vluchtelingen grijpen. La ter weigerde de inrichting de politie, die een nieuwe lading gearresteerde vrouwen en kinderen kwam brengen, toe te laten. In een aantal steden van Oost-Frank rijk als Metz. Mulhouse en Forbach, heb ben Algerijnse vrouwen op wat beschei dener voet gedemonstreerd met spandoe ken en strijdkoren tegen de politiemaat regelen van „rassendiscriminatie en voor het Algerijnse Algerije. Ook in die steden heeft de politie de manifestanten langs een mild lijntje vrij gemakkelijk uit. de centra weg weten te leiden. De buitengewoon strenge maatregelen WASHINGTON (Reuter-AFP) De am bassadeur van de Verenigde Staten in die de Parijnse politie heeft genomen om I Moskou. Llwewellyn Thompson, zal mor- demonstraties te voorkomen zijn nog gen naar Moskou terugkeren. Thompson steeds van kracht. Bij de betoging van zal dinsdag, na een korte onderbreking in de afgelopen vier dagen zijn dertiendui- Frankfurt, in Moskou aankomen. De Ame- zend Algerijnen gearresteerd en vier ge- rikaanse vice-minister van Defensie, Ros- dood. Meer dan zeshonderd Algerijnen well Gilpatric, zal volgende week in Bonn. zijn reeds naar Algerije overgebracht. Parijs en Londen besprekingen voeren JANNY met Amerikaanse en Europese detensie- (Reuter-AFP) De Algerijnse regering functionarissen. Hij zal zich op de hoogte in ballingschap heeft een communiqué uit- stellen van algemene NAVO-aangelegen- gegeven waarin zij de wereld opmerk- heden en voorts van gedachten wisselen zaam maakt op de „ernst van de maat- over aangelegenheden van gemeenschap- regelen die worden genomen tegen Alge- pelijk belang. Minister Gilpatric zal wor- riinen. Tunesiërs en Marokkanen in Frank- den vergezeld door de onderminister van rijk" Volgens het communiqué zijn er bij Defensie Arthur Sylvester en diens assis- a! in Pariis viiftie Noordafri- I tent voor de binnenlandse veiligheid Law rence McQuade. LONDEN (Reuter-AFP) De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Sir de betogingen in Parijs vijftig Noordafri kanen gedood en honderden gewond. (Reuter) Mohammed Ben Bella en de vier andere Algerijnse opstandelingen leiders die door de Fransen gevangen wor den gehouden, hebben gedreigd dat alle Algerijnse politieke gevangenen in Frank rijk en Algerije in hongerstaking zullen gaan als de beperkende maatregelen te- PARIJS (UPI) De Amerikaanse gen hun vijven niet worden opgeheven. iucdtmacht is bezig terug te keren op de Volgens Ben Bella's advocaat houden de I g kases Frankrijk, die zij twee jaar Fransen 32.000 Algerijnen om politieke re- ggj^^ veriiet. Die terugkeer hangt sa denen gevangen. I men met de versterking van de Ameri De bezoekuren van acht Franse officie- kaanse strijdkrachten in Europa met het ren onder wie de ex-generaal Challe Qog de Berlijnse krisis. en Zeiler die wegens hun aandeel m Franse viiegbases die de Amerika de opstand van april gevangen zitten, zijn nen weer jn gedruik gaan nemen, zijn ge- bekort, evenals die van Ben Bella en zijn vesügd te DreuX; chamblay, Etain, Chau vier lotgenoten. mont, Phalsbourgh bij Nancy en Toul Voor de woning in Parijs van de Rosiè'res. De werkzaamheden voor ont - uiterst rechtse - advocaat Jean Louis vangst van de Amerikaanse eskadrons Tixier-Vignancourt is donderdagavond een zijn er al aan de gang. kneedboom ontploft. Slachtoffers zijn er Amerika liet zes bases schieten, nadat niet gevallen. Tixier-Vignancourt, die afge- president De Gaulle geweigerd had voor vaardigde in de nationale vergadering is raadvorming van Amerikaanse kernbom geweest heeft Pierre Lagaillarde verde- men in Frankrijk toe te staan, tenzij die digd in'het „proces van de barricaden", bommen volledig onder Frans beheer zou Vrijdagavond ontplofte een bom voor de den komen. De Amerikaanse eskadrons woning van de advocaat Verges, die be- komen terug zonder kernwapens, maar kendheid verwierf door zijn verdediging grote hoeveelheden daarvan zijn opgesla van leden van het F.L.N. 1 gen in West-Duitsland. Evelyn Shuckburgh, die in Parijs bespre kingen heeft gevoerd met zijn Franse ambtgenoot Jean Laloy en de secretaris generaal van de NAVO mr. D. U. Stikker, is in Londen teruggekeerd. Sir Evelyn weigerde te antwoorden op een vraag of Frankrijk heeft ingestemd met de voor bereidende onderhandelingen die de am bassadeurs van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in Moskou over de kwes- tie-Berlijn zullen voeren. (UPI) Uit gezaghebbende diplomatie ke bron in Londen is vernomen, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië voor nemens zijn opnieuw sonderende gesprek ken te beginnen met de Russen, met of zonder Franse goedkeuring. De nieuwe ronde" zal eind deze maand in Moskou beginnen door de ambassadeurs die in Moskou zijn, Sir Frank Roberts en Lie wellyn Thompson. Hun opdracht zal zijn te trachten uit te vinden of en zo ja op welke voorwaarden een „basis" kan wor den verkregen voor vruchtdragende onder handelingen met het Kremlin over Berlijn. In deze besprekingen zou het Westen géén enkele verplichting aangaan. En als men gevorderd zou zijn tot de feitelijke onder handelingen, zouden de Verenigde Staten en Groot-Brittannië beslist niet zonder Frankrijk en West-Duitsland verder gaan, BONN (Reuter, DPA) De Westduitse Christen-democratische (regerings) partij en de partij der vrije democraten zijn het eens geworden over de vorming van een coalitieregering, die zal worden geleid door bondskanselier Adenauer. De over eenkomst moet nog door de parlementai re fracties der twee partijen worden goedgekeurd Van welingelichte zijde wordt vernomen dat Adenauer de leiding der vrije demo cratische partij een brief zal schrijven over de vraag, hoe lang hij als bondskan selier zal aanblijven. Adenauer wilde ech ter geen bijzonderheden mededelen over hetgeen hij zal schrijven. De vrije democraten zullen vijf van de achttien ministerportefeuilles krijgen. In de Bondsdag hebben 67 vrije democraten en 242 christen-democraten zitting. De voorzitter van de Westduitse libera le FDP, Erich Mende, heeft verklaard dat hij geen post in het nieuwe kabinet zal aanvaarden. De beslissing is geno men, aldus Mende, die geen nadere ver klaring gaf. Christendemocratische leiders hebben gezegd dat een coalitie-regering met de vrije democraten geen wijziging zal bren gen in de voornaamste richtlijnen der buitenlandse politiek, namelijk getrouw heid aan het westerse bondgenootschap en steunverlening aan het streven naar Europese eenwording. De parlementaire fractie der vrije de mocratische partij is, na vijf uur verga derd te hebben, uiteen gegaan zonder tot een besluit te zijn gekomen. De menin gen over het resultaat der onderhandelin gen met de christendemocratische partij waren verdeeld. Het lijkt zeker dat de FDP-ministers de portefeuilles van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en eventueel zou ook een te stichten ministerie voor Europese Zaken krijgen. Waarschijnlijk zal dr. von Bren tano de portefeuille van Buitenlandse Za ken behouden, en zal Erhard minister van Economische Zaken en vice-kanselier blij ven. ALGIERS (UPI/AFP) In Algiers zijn vrijdag vijftien bomaanslagen gepleegd en in Böne zeven. In Algiers werden daarbij twee Europeanen gewond. In Oran werd in een restaurant in het centrum van de stad een aanslag gepleegd op de griffier van de rechtbank, Castelli, die tevens voorzitter is van een pro-gaullistische ver eniging. Hij werd licht gewond. Tien da gen geleden werden zijn twee Algerijnse lijfwachten voor de deur van zijn woning vermoord. Verder hadden nog twee aan slagen op Europeanen plaats, terwijl naar de winkels van twee Algerijnen granaten werden geworpen. BRUSSEL De Belgische regering heeft zich de laatste dagen opnieuw bezig gehouden met details van de taalgrens. Nadat de minister van Binnenlandse Za ken Gilson aan het begin van deze week met een plan was gekomen dat tot doel had enige orde te scheppen in de taal chaos rondom de steden Moeskroen en Ko men, in het grensgebied tussen West- Vlaanderen en Frankrijk, ter hoogte van Roubaix en Tourcoing (In het Vlaams res pectievelijk Robeke en Toerkonje ge noemd) he-ft het kabinet daarin thans weer wijzigingen gebracht. Ook die wijzigingen behoeven nog niet de definitieve oplossing te betekenen,want het ontwerp gaat nu eerst naar de Raad van Staten en daarna zal het aan de Se naat worden voorgelegd. Premier Lefèvre heeft daarbij met nadruk verklaard dat de regering de kwestie wel wil regelen, doch dat zij niet overhaast tewerk wil gaan. Met andere woorden het zal nog wgk enige tijd aanlopen. Voor Moeskroen en Komen, zo is het plan, zullen twee kantons worden gescha pen die bij West-Vlaanderen blijven (en niet, zoals eerst voorzien bij het Frans talige Henegouwen) en waar het onder wijs in beide landstalen zal kunnen wor den gevolgd. De vijftien gemeenten van het kanton Landen, die tot de provincie Luik behoren, zullen bij de provincie Limburg worden gevoegd, en niet, zoals oorspronkelijk het plan was, bij de provincie Brabant. Die gemeenten krijgen daarmee dus een be vestiging van haar Vlaamse karakter, hoe wel ook daar de openbare diensten twee talig zullen zijn. De jongste besluiten van de regering zijn van betekenis omdat zij correcties van de taalgrens ten gevolge zullen hebben, zon der dat daarbii de Vlamingen moeten wij ken voor de Walen, zoals tot nu toe meest al het geval is geweest- Aanvankelijk zou er dit jaar een nieuwe taaltelling zijn gehouden. Deze is echter op aandrang van de Vlamingen afgeschaft Men tracht thans door middel van kleine wijzigingen de administratieve toestand aan te passen aan de bestaande verhou dingen, zonder dat de Vlamingen daarbij worden „verdreven" door de Walen. Het Deense vissersvaartuig Oceceia uit Esbjerg, dat vrijdagochtend vermist werd en waarnaar door Britse en Deense vlieg tuigen is gezocht wordt als verloren be schouwd. Het scheepje had een bemanning van drie koppen. Jeugd voor de ouders Ik heb altijd wel gezegd, en ik herhaal het hier met klem, dat ze ons daarginds in Amerika altijd mijlen ver vooruit zijn in alles. En het. bewijs voor mijn stelling is me voor de zoveelste maal geworden. Nu heeft men er weer geweldige herzie ningen gemaakt in de Ouders-en-het-Huis- werk. Nu weet u natuurlijk best dat het ma ken van huiswerk een zeer heilige zaak is, die er voor de ouders oneindig veel meer op aankomt dan voor de leerlingen. U weet ook dat het spijbelen der ouders en het er-met-de-pet-naar-gooien uiterst na- lige invloed kan hebben op de cijfers der kinderen. Eén concertje en daar gaat de al gebra. Eén gezellig dinertje en de talen kelderen tot griezelige diepten. En tenge volge van die lichtzinnige handelingen krij gen de ouders dan ook (zeer terecht ove rigens) die cijfers op hun boterham, van daar dat men in Amerika meende dat er moest worden ingegrepen in deze wantoe standen. En zo kwam de huiswerkcursus voor ouders tot stand, 18 dollars, pak weg! Echtparen genieten reductie. En gaat u nu niet lachen en wat ik u bidden mag, denkt u daar niet luchthartig over, want wij ouders zijn maar al te zeer geneigd te geloven dat wij alleen het weten. Onze manier van sommen maken, ónze manier van instampen van bergen en rivieren, ónze vorm van vervoegingen, verbuigingen en meer van dat ongedierte is echt niet de enige juiste. Beste lezer, als u met uw tijd meeging zoals het behoort, dan zou u weten dat u zich alleen maar onsterfelijk belachelijk maakt! Laten we toch hier in Nederland ook huiswerkcursussen voor ouders instellen! Laten we er van doordrongen raken dat je rosa-rosae en de subjonctif passé trés in- défini op 'veel betere wijze in het vermoei de brein kunt stampen en dat op (p X q) (weet ik veel) op veel snellere manier te besommen is. Ik zou zeggen: laten WIJ die Amerikanen nu eens een lesje geven wat het moderniseren van ouders betreft. Laten we die ouders ook de sportvelden opjagen en tegen ballen laten trappen en met kromme stokken zwiepen. Laten we hen door het Zweedse wandrek halen tot ze niet meer weten waar ze beginnen of eindigen. Laten we hen ook tot rollen en rokken, tot swingen en jellen aanzetten. La ten we hen vlot maken en brutaal van tong en ook aan het smullen zetten van Sagan. Mandarijnen en eerbiedwaardige u-weet-wellen. In één woord, laten we die wat duffe ouders met hun prehistorische begrippen jong en jolig maken met een zweem van moderne Weltschmerz en Beat- nikkerij. Want pas dan zullen we de jeugd kun nen aanvoelen en dus ook voor betere cij fers kunnen zorgen. Maar één ding blijft wel een open vraag: Moeten leraren met kinderen er ook aan meedoen?. Advertentie Haar wintermantel heeft' een „verjongingskuur" ondergaan en is weer als nieuw thuis geko men. Bovendien motecht door Eulan. Dat alles dank zij de Wintermantel t -jj- chemisch reinigen ID verven 10.75 J Lichtend. Het kerkblad van het aartsbis dom Keulen heeft automobilisten aan geraden bij de snelheidsmeter een foto van vrouw en kinderen, verloofde of moeder aan te brengen, of de tekst van het vijfde gebod. Een Amerikaanse on derneming brengt namelijk een appa raat in de handel dat deze foto's of de tekst bij het overschrijden van een be paalde snelheid doet oplichten. LANDSHUT (Duitsland) (UPI) Een onbekend aantal brandweerlieden is van morgen onder het puin van instortende muren van een twaalfde eeuws kasteel begraven. De brandweerlieden waren bezig met het blussen van een brand in het kas teel Trausnitz bij Landshut in West- Duitsland, het voorvaderlijk slot van de hertogen van Beieren en sinds een eeuw de bergplaats van staatsarchieven. Gedu rende de nacht brak er brand uit, ver moedelijk veroorzaakt door kortsluiting. Brandweerbrigades uit München, Re gensburg en Freising kwamen de plaat selijke brandweer helpen. Eenheden van de Bundeswehr werden eveneens te hulp geroepen om de onschatbare documenten te bergen. Het blussingswerk werd be moeilijkt door het feit dat het kasteel op een steile heuvel staat en er in de omgeving ervan geen water was. Oeroendi. De wetgevende vergadering van Oeroendi heeft dezer dagen M. A. Moehirwa benoemd tot premier. Als zo danig volgt hij prins Rwagasore op die op 13 oktober werd vermoord. Oeroen di vormt met Roeanda een Belgisch UNO-mandaatgebied. Ontspoord. Het spoorwegongeluk dat vrij dagochtend op tweehonderd kilometer van Calcutta heeft plaats gevonden, heeft aan 29 mensen het leven gekost; 120 personen werden gewond. De mees te slachtoffers zijn vrouwen en kinde ren. Het ongeluk is te wijten aan ont sporing. Aardschokken. Een reeks aardschokken heeft gisteren een groot gebied van Zuid-Californië met tussenpozen enkele urenlang doen beven. Er zijn geen mel dingen binnen gekomen over slachtof fers of ernstige schade. Spionage. Een Oostenrijkse vrouw, Vlas- ta Rehulkova, haar broer Jan Vojacek, en een man genaamd D. Ziagolos, wiens nationaliteit niet werd opgege ven, zijn in Tsjecho-Slowakije op ver denking van spionage voor Amerika ge arresteerd, aldus het persbureau Cete- ka. Onschuldig. Een Frans gerechtshof heeft vrijdag een 50-jarige Spanjaard, Agapi- to Solera, die acht jaar in de gevan genis heeft gezeten wegens een moord die hij niet begaan had, gerehabiliteerd. Solera, een voormalig houthakker, ont ving van het hof een bedrag van hon derdduizend nieuwe franc schadever goeding.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3