Voor het eerst sinds 28 jaar geen kortingspercentage voor tulpen 7 Vondsten van Friezen van 2000 jaar geleden aan Thorbeckelaan België heeft eerste vrouwelijke matroos Havenberichten Een grote zorg minder...^ KENNEMER GARAGE WERELD WAAROM voetverzorging en/of sportmassage Sportschool J. de Lange ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 5 Bloembollenteelt en -export „Loire" vervolgt sleepreis Examens Minder aanvoer van zomergroenten CORN. ZWIER m als Uw kinderen veilig-warm de winter ingaan Model 766 van katoe nen gabardine, op plaid gevoerd; vanaf maat 2 36.50. Model 768, flaush ge garneerd met imitatie nappa; vanaf maat 50 39.75 kleine stijging per maat. SPECIAALZAAK DAMES- EN KINDERCONFECTIE Hoek Lange Nieuwstraat/Plein 1945 - Telefoon 7541 Opzichter openbare werken Velsen attent: A. J. van LENT's Automobielbedrijven Uitgevaren visserijvaartuigen Huisvrouwen en porselein CVan onze medewerker voor bloembollencultuur) De kortingspercentages zijn bekend en daarmede is een groot deel van de span ning weggenomen. Men zal zes percent moeten betalen aan de Stichting Bloem- bollensurplusfonds om de overgeschoten hyacinten op te kopen, niets voor de tul pen want die zijn er niet meer, en maar vijf percent voor de narcissen. Het eer ste valt misschien iets tegen en het laat ste niet. Maar niets voor tulpen is in geen achtentwintig jaar gebeurd! Het is een pleister op de wonde voor die kwekers, die hun oogst door de wateroverlast in 1960 gedeeltelijk verspeelden. De expor teurs juichen beslist niet, want „op is te kort" en tekort betekent hoge prijzen. Deze gang van zaken is overigens voor speld door de enkele economen, die het bloembollenvak rijk is. Het bedrijfschap voor de Bloembollen-handel heeft enkele ja ren geleden een econoom aangetrokken die prognoses heeft opgesteld. Hij heeft de ex porteurs ook geleerd, dat er een overschot van minstens vijf percent moet zijn, wil len zij voldoende keuze kunnen maken in het sortiment en de kwaliteit. De expor teurs wilden dat graag geloven, maar ze hadden de kwekers niet mee, die zich zo langzamerhand aan het herstellen waren van de enorme slagen van begin 1930 en de tweede helft van de oorlogsdecade. Ze hebben zo omstreeks 1950 wel vijfentwin tig percent en meer van hun schamele inkomsten neer moeten tellen om de over schotten op te kopen. En ze kregen in die tijd alleen maar de lage minimumprijzen. Het is een lange weg geweest van de over- produktie aan het eind van de twintiger jaren tot het tekort van nu. Na de eerste wereldoorlog werd er in de bollenstreek goud verdiend. Ieder, die een beetje on dernemingslust had, probeerde ook enkele graantjes mee te pikken. Ook boeren en tuinders buiten dit gebied. Zij pompten door aankoop van landgoed veel geld in de streek, waar het met grote snelheid begon te rouleren onder de kwekers die voortdurend meer wilden gaan telen ohn vooral maar zoveel mogelijk winst te ma ken. De uitbreiding van de export hield hiermede helemaal geen gelijke tred. Zo lang de bollen echter onder kwekers ble ven rouleren was er niet veel kou aan de lucht. Maar tenslotte moet erjoch ook nog wat verkocht worden. De debacle werd nog een jaar verschoven door de winter van 1929, die veel bollen vernietigde. Het jaar daarop bleek pas, welke fout men had ge maakt. Deze werd nog verergerd door de crisis, zodat overproduktie en beperkte af zet de bollen waardeloos maakten. Men verkocht tulpen voor een gulden en min' der per honderd in het buitenland. Orde in chaos te Er is getracht orde in de chaos scheppen door de teelt drastisch te beper ken, minimumprijzen in te stellen en dit systeem te beschermen door de kwekers te beloven het overgeschoten aantal bol len op te kopen. Zij moesten daarvoor wel geld opbrengen naar gelang er over was De mensen, die deze bollen hadden inge leverd kregen dan ook de minimumprijs verminderd met de korting voor opkoop van het surplus en de registratie. Dat laatste alleen al kwam op zo ongeveer vijf tien percent. Dan nog een surpluskorting er af en men hield niet veel over. Er is bittere armoede geleden, vele kleine be drijfjes gingen ten gronde of konden slechts met moeite op de been worden ge houden. Tot 1939 kwam er langzamerhand verbetering. De tweede wereldoorlog nood zaakte weer tot drastische beperking van de teelt. Met taaie volharding is men blij ven kweken in de hoop, dat na de oorlog weer alles goed zou komen. Dat is tegen gevallen. De wereld had interesse in an dere dingen dan bloembollen. Dank zij het feit, dat de Nederlandse export niet veel meer te bieden had dan land- en tuinbouw- produkten konden de onderhandelaars met moeite contingenten los peuteren. De ex porteurs komt de eer toe nog mogelijk heden te hebben gevonden om ze uit te putten. Verbittering Vele kwekers in die tijd waren echter van mening, dat er veel meer bollen zou den kunnen worden geplaatst. In hun ver bittering hebben ze wel de verwijten ge lanceerd, dat de exporteurs met opzet zo weinig verkochten om de prijzen in het binnenland laag te houden. Die verbitte ring was begrijpelijk. Omstreeks 1950 wa ren kortingpercentages voor de opkoop van overschotten van ongeveer vijfentwin tig tot dertig percent bij lage minimum prijzen verschrikkelijk. Met de toeneming van de welvaart lie pen ook de kansen voor verkoop van bloembollen op. De exporteurs hebben hiervan gretig gebruik gemaakt en bleven dat doen ondanks de waarschuwingen in prognoses, dat de uitbreiding van de pro- duktie geen gelijke tred hield met die van de uitvoer. De kwekerij begon zeer zuinig te wor den met de -itbreiding van de teelt. De stijgende prijzen werden bijzonder aan lokkelijk en men wilde ze niet verknoeien met een grote produktie. Toen het Pro- duktschap voor Siergewassen voldoende was ingespeeld in de materie is een vrij stabiel beleid gevoerd, dat het opportunis me kwam vervangen. Dank zij de uitbrei dingen tegen de wensen van de kwekerij konden rampen worden voorkomen. De re gen van 1960 heeft echter stevig huisge houden, zodat er dit jaar tulpen tekort zijn gekomen van de kleigronden. De prijzen zijn hoog geweest, zodat de verwachting begon te leven, dat er geen tulp zou over schieten. Dat is dan ook gebeurd en nu is de export aan de beurt om ongezellige dingen te zeggen en te hopen op betere tijden. Er is tot dertig september 2.272.698 kilogram minder uitgevoerd, wat dus wel hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan het tekort aan tulpen. „Bij voldoende aanbod zou er ongetwijfeld een voortge zette stijging van de export hebben plaats gevonden", aldus het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel. Men had een stijging van de export met vijf percent kunnen verwachten, maar er is 4.19 percent min der uitgevoerd. De weersomstandigheden op de Noord zee zijn zoveel verbeterd dat de sleep boot „Loire" van L. Smits Internationale Sleepdienst het aangedurfd heeft zijn sleep, de Harry W. Hosford" vast te maken en do reis naar Hamburg te ver volgen. Dinsdagavond was de „Loire" ge noodzaakt de tros los te gooien. Het slechte weer en de harde wind maakten de besturing van de sleep onmogelijk. De Hosford" is toen voor anker gegaan hal verwege IJmuidenDen Helder, bewaakt door de „Loire" en de „Witte Zee", die ter assistentie er bij gekomen was. De Witte Zee" vaart nu mee om in geval van nieuwe moeilijkheden de helpende hand te kunnen bieden. Wageningen. Bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. P. K. Schenk te Lisse na verde diging van een proefschrift met stellingen ge titeld ..Biologie en bestrijding van urocystis gla- diolicola ainsw op gladiolen". Promotor was prof. J. P. H. van der Want. hoogleraar in de bijzondere delen van de plantonziektenkunde. SPREEKUR GEWIJZIGD Het spreekuur van - de wethouder van Openbare Werken van Heemskerk is ge wijzigd. Dit vindt nu plaats elke dinsdag morgen v^.elf t^wa^uuj,^,, Door het zeer slechte weer van deze week kon men aan de Beverwijkse veiling „Kennemerland" heel goed zien dat de aanvoeren terugliepen en vooral de zomer- produkten op de achtergrond zijn gaan raken. Zo was een artikel als sla, dat maandag nog 27 cent per krop noteerde in prijs teruggelopen tot ten hoogste 12 cent per krop. Er was weer veel vraag naar spruiten; de geschoonde liepen op tot boven de gulden per kilo. Ook de prei ging vlot weg tot ruim 30 cent per kilo De bospeen kwam nu ook weer boven de 40 cent per bos uit. Een kilo waspeen ging nog tot 45 cent per kilo. De laatste bonen zijn goed „aan de prijs' de snijbonen bijvoorbeeld werden tot 1,95 per kilo verkocht, voor de sperziebonen betaalde men van 0,75 tot 1,75 per kilo en ook de pronkbonen noteerden ongeveer 1.per kilo. De export van tomaten gaat nog steeds door, met prijzen die tus sen de 45 en 93 cent per kilo lagen. De aanvoer van bloemkool is vrij groot, maar er zijn weinig mooie kolen. Boven de 50 cent per stuk gaat er weinig weg. Nog steeds komen er aardbeien aan de markt, al loopt de kwaliteit uiteen. Zo be taalde men van 20 tot 85 cent per doosje, Druiven komen in goede kwaliteit aan de markt en brachten tot 1,75 per kilo op De prijzen waren vrijdag: aardbeien 2085 per doosje; andijvie 714; sla 412 bloemkool 16—55; bospeen 1946; waspeen 4147; snijbonen 78—195; sperziebonen 77170: pronkbonen 67106; tomaten 24 87; spinazie 1873; spruiten 46119; prei 1434; knollen 1226; uien 8—17; aard appelen 812; druiven 145175. De vissersvloot van Oostende kan er zich op beroemen, dat de eerste officieel toegelaten vrouwelijke matroos bij haar onder Belgische vlag vaart. Het is de 31-jarige Liliane Saudemont, die als mo tordrijver werkzaam is op de 0.2 „There- sia". De jonge vrouw is afkomstig uit een Oostendse familie, die van ouder op ouder de zeeën heeft bevaren. Enige jaren gele ien wist zij als matroos aan te monsteren p een oceaanstomer. Toen haar vermom ming werd ontdekt, stuurde men haar te rug naar huis. Daarna ging zij weer naar zee als linnenjuffrouw. De gedachte als ma troos te varen, liet haar echter niet los en toen zij vernam, dat de 0.2 een mo tordrijver nodig had heeft zij gemonsterd. De schipper, die het meisje wel kende, wilde echter eerst zekerheid hebben, dat hij niet met de wet in conflict zou ko men. Hij ging dus naar de waterschap. Het bleek, dat iemand, die een motor van 80 p.k. onder zijn beheer krijgt, daartoe eerst examen moet afleggen voor de scheepvaartinspecteur, doch dat de wet geen vrouw kan beletten als matroos te dienen. Liliane kleedde zich weer als een jongen en met andere echte jongemannen legde zij haar examen af. De inspecteur had niet door, dat het om een meisje ging en later moet hij hebben verklaard, dat de beste antwoorden werden gegeven door een zekere jongen Saudemont. Hij was wel verbaasd, toen hij hoorde, dat het een jonge vrouw was. Hoe het ook zij, Liliane kreeg haar brevet en thans vaart zij dag in dag uit op de 0.2 van 5 uur 's ochtends tot 2 uur 's middags, waarna het schip zijn vangst garnalen lost bij de visbank van Oostende. De schipper en de andere matrozen noemen haar Leo. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Wiebold Böhmer van Hamburg; Rigel, Rotterdam; Hks. De Hoop, Noordzee; Jean E., Londen; Hilversum, Le Havre; Brandaris, Par; Dinkelstroom, Londen; Biak, Swansea; Arcturus Bremen; Aruba, Par; Argosity, Purfleet; Martha Ahrens, Rotterdam; Geertruid Margaretha, Noordzee, bijlegger; Tor res de Seranas, Londen, ledig IJmuiden; Lelie gracht, Hamina; Elisa, Nemours; Heimat, Nor- köping bijlegger IJmuiden; Arkadia, Londen; Kvernaess, Rotterdam; Schinkelstroom, Londen; Jan, Den Helder, bijlegger; Hoogkerk, Rotterdam; Aino, Kotka, cellulose voor Velsen; Fritzen, Gef- le, erts voor Hoogovens; Gouwestroom, Lr.den; Swift, Londen; Ali Damhof, Bremen; Berkelborg, Londen, ledig IJmuiden; Brinda, Londen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Flevo van Rotterdam; Manto, Gdynia; Canopus, Onega; Tor, Londen; Jans, Londen; Westfalia, Wabana, erts voor Hoogovens; Sheaffield, Vitoria erts voor Hoogovens; Graal Muritz, Stettin, ledi'g IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Diana V, Norwig; Zaandijk, Londen; Radja, Las Palmas; Ouwerkerk, Bremen; Pandora, Bristol; Tekla, Kemele; M. L. Haltermann Sevilla; Geertruid Margaretha, Rotterdam; Jastamia, Grimsby; In terpreter, Middlesborough; Streefkerk, Hamburg; Zwijndrecht, Norfolk, ledig Hoogovens; Admira- lengracht, Rotterdam, ledig Zaandam; Katingo, Gdynia; Jonny Jonas Farborg; Hunzeborg, Dom- sö, zout IJmuiden; Olaf, Hamburg; Annie G., Stockholm; Gert, Londen; Jaarstroom, Liverpool; Arkadia, Bremen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ambulant naar Rotterdam; Argosity Purfleet; Walter, Car tagena; Hector, Rotterdam; Robox, Hamina; A. Junghans, Stockholm; Aldebaran, Helsinki; Joli- ta, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemmnig geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Konnemerlaan 224-226 IJmuiden Tel. 4324 Voor eerste klas service Nog steeds „Ben Hur" (City Theater. IJmuiden). Het was wel te verwachten, dat „Ben Hur" nog een poosje zou blijven in IJmuiden, dat een werkelijk goede film weet te waar deren. Zij, die geen kans kregen dit in drukwekkende schouwspel te zien, kunnen nog tot en met donderdag terecht. Men behoort er wel rekening mee te houden, dat er elke avond slechts één voorstelling wordt gegeven, zulks verband met de lengte van de film. die drieëneenhalf uur duurt. Tweehonderdentien minuten, die overigens om zijn, vóór men het weet. Want deze winnaar van elf Oscars boeit van het begin tot het einde. Alleen zondag middag is er een tussenfilm. Een kleuren- rolprent evenzeer geladen met actie, on der de veelbelovende titel: „De greep naar de macht". In Beverwijk en Heemskerk In het Kennemer Teh eater te Beverwijk, wordt tot en met maandag „^tormloop der Tartaren" vertoond. Twee Is&lolo tO'i I 98S6BH Zondag 22 oktober IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Nieuwe kerk, 10 u.: ds. L. Lagerwey (bevestiging ds. H. van Niel), 16 u.: ds. H. van Niel (intrede). De Rank: geen dienst in verband met beves tiging. Bethlehemkerk, 10 u.: ds. J. H. W. Dick- hout, 19 u.: ds. J. v. d. Berg. Jeugdkapel, 10 u.: de heer E. Aleman Geref. kerk, Ichthuskerk, 10 u.: drs. G. H. Homans, 17 u.: ds. W. Diepersloot. Pe- trakerk, 10 u.: ds. W. Diepersloot, 17 u.: ds. B. Éouma. Geref. kerk (vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. K. de Hoop. Chr. Geref. kerk, 10 en 17 u.: ds. M. Vlielstra. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.20 en 10.30 u.: stille mis, Petruskerk, 7, 8, 11.30 en 17 u.: stille mis; 9.30 u.: hoogmis. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers. Leger des Heils, Edisonstraat 14. 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht samenkomst Kennemerlaan; 20 u.: open bare samenkomst Edisonstraat, o.l.v. kapt. J. van Doorn. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 u.: Jac. Schouten; 11.15 u.: zondag school. Pinkstergemeente, Cult. Geb., 19.30 u.: G. R. Mik; dinsdag 20 u.: J. v. Petegem. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: bijeen komst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Cult. Geb., 17 u.: dienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 19 u.: ds. P. J. van Schayck. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. H. Huisman, 19 u.: ds. J. H. W Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u.: ds. B Bouma, 17 u.: drs. G. H. Homans. Jehova's getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 19 u.: Wachttorenstudie. Ver. van Vrijz. Hervormden, Abeelen- straat 1, 10.30 u,: ds. G. Nijenhuis. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespre king. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis; 6, 8, 9.15 (hoogmis), 10.45 en 12 u.: 18 u.: avond mis. Evangelisatiever. Elon, Elonkapel, 10 u.: en 19.30 u.: ds. J. Gravendeel; 11.45 u.: kindersamenkomst. VELSEN-ZUID Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: prof. dr. E. L. Smelik (opendeur dienst) en 19 u.: ds. W. P. Leenman (jeugddienst). Lectorium Rosicrucianum, Gebouw Sta tionsweg 95, 10.30 u.: J. J. Cramer. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u.: ds. J. v. d. Berg, 19 u.: ds. H. P. Huisman, Geref. kerk, 9.30 en 17 u.: ds. C. Meyer Vrije Evang. Emanuël, Gem. Ontspan ningslokaal, 10 u.: N. Esmeyer. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis; 6.45 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. I osb-t Advertentie DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. Evang. ^Lutherse Gem., Maria Boreel- school, 9.10 u.: kerkdienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: ds, J. C. Remijn, 19 u.: ds. D. ter Steege. De Hoeksteen, 10 u.: ds. M. A. van Rhijn, 19 u.: ds. B. van Gelder (jeugddienst) Adventskerk (Ziekenhuisdienst), 19 u.: ds. J, A. Roskam. Chr. Geref. kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. C. Maris, 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. kerk, 9.30 en 17 u.. ds. N. J. W. G. de Kluis. Remonstrants-Doopsgezinde gemeenten. Gebouw Spaarnberg, Wüstelaan 75, 10.30 u.: mej. dr. J. L. Klink. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. BEVERWIJK: R.-K. Kerk. St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7, 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.: 19 u.: avondmis; O. L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30 en 11.45 u.: 19 u.: avondmis; Regina Caeli, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.: 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 10 u.: (hoogmis). Maranatha, Baanstraat, 10 u.: Ed. W. Pera. Evang. Luth. Gem.. Koningstr. 117-119, 10.30 u.: kerkdienst. Vrije Evang. Gemeente, Koningstraat 117-119, 9 en 20 u.: P. C. van Staveren. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u.: ds. A. M. van Rhijn; Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 en 19.15 u.: ds. W. Oorthuys; Oosterwijk- Meeresteyn, 10 u.: ds. J. Don; Jeugdkapel „De Opgang", 10 u.: mevr. Olivierse Den Dikken; zondagclub „De Schans", 10 u. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: de heer W. Leerink. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. Joh. Knol; 17 u.: ds. A. C. van Nood. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: ds. M. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: Heiligingssamenkomst; 12 u.: zondag school; 16.30 u.: kindersamenkomst; 20 u.: verlossingsamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds. G. W. IJzerman. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. M. Wendte; 19 u.: Zangdienst; 19.15 u.: Open-Deur dienst, ds. J. v. d. Blink. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 u.: ds. A. C. Nood uit Velsen; 17 u.: ds. Joh. Knol. R.-K. St. Laurentiuskerk, 6.30 en 7.45 u.: H. Missen; 9.15 u.: Hoogmis: 11 u.: kin dermis; 12 en 17.15 u.: Avondmissen. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, 8.15 en 10 u.: H. Missen. CASTRICUM: R.-K. Kerk, Heilige missen te 6.45, 8, 9.15, 11 en 18 u. Ned. Herv. Gem., 10.30 u.: ds. P. Salm, Gezinsdienst. Geref. Kerk, 10.30 en 17 u.: ds. IJ. v. d. Zee. stammen zijn met elkaar in oorlog en het kan dus niet anders dan dat aan beide zijden mensenlevens verloren gaan en on herstelbare vernielingen teweeg worden gebracht. Aan krijgslisten ontbreekt het niet en dat men daarin een vrouw betrekt, is wel meer vertoond. Nog meer gevechten kan men zondagmiddag zien, maar dan is het geweld verplaatst naar Mexico waar een Amerikaan in „Hinderlaag" een soort „recht van de sterkste" probeert toe te passen. Hij moet zich voor de rechter verantwoorden en ontgaat z'n verdiende straf niet. „The Lone Ranger", in het Beverwijkse W.B.-T heater, leert opnieuw, dat ook in het verleden gelukkig niet alle blanken van een mentaliteit waren dat zij meen den zich alles te mogen veroorloven ten aanzien van „rgodhuiden". In de zondag middagvoorstelling gaat „The mule train" waarin er nog eens aan herinnerd wordt, dat het na een misstap beter is op het goede pad terug te keren, dan verder de verkeerde weg op te gaan. Zondag- en maandagavond: „Overval ip de midder nachtexpres", een verhaal dat sommigen die mochten menen dat er zoiets als een „perfecte misdaad" bestaat, een „mis daad zonder fouten", wel in twijfel zal brengen. Luxor Theater, Beverwijk, geeft nogmaals gelegenheid de grote film „Ben Hur" te beleven. In Heemskerk vertoont het Marquet te Theater zaterdag- en zondagavond „De schrik van de onderwereld"; zondag middag: „Ruiters in de nacht". „De schaamtelozen" Door de bijzondere opmerkzaamheid van een opzichter van Openbare Werken werden in een rioleringssleuf tussen de Thorbeckelaan en de spoorweg, sporen ontdekt van vroegere bewoning. Op ongeveer één meter diepte vertoonde zich een grijze laag m het zand, die moet ontstaan zijn door grondbewerking van omstreeks 2000 jaar geleden. Hier en daar bevatte deze laag wat houtskool en sterk verweerde botten van huisdieren, maar vooral veel scherven van een primitief soort aardewerk, dat ook elders in Velsen is gevonden. (R ex-theater, IJmuiden) In het IJmuidense Rex-theater worlt dit weekein de een film vertoond die de enigszins mis leidende titel „De Schaamtelozen" draagt. Het is een Engelse film (waaraan onder meer de actrice -Sarah Churchill mede werkt) die het probleem van de moeiijk opvloedbare jeugd behandelt. Anders dan men wellicht zou denken, toont het serieuze filmverhaal de toeschouwer de po-gingen van een ex-legerpredi- kant om in een Engels plaatsje de zogenaamde „Teddy .Boys" in het rechte spoor te brengen; een streven dat op een algehele mislukking dreigt uit te lopen. Een eerlijke film, die een groot deel van de hedendaagse jeugd op de juiste wijze „beschrijft". Zondagmiddag draait de film „Curucu van de Amazone". Op woensdag en donderdag wordt „Totale Oorlog" vertoond. Advertentie A U T O MO B IELEN Het is alom voor een goede gebruikte wagen gaat. men óók naarEEESSSU INRUIL - GARANTIE - FINANCIERING Inl. Verkoop tussen 8-1 8 uur Beverwijk, Vondellaan 5, Telefoon 02510-3223-50^2 IJmuiden,"Wijka. Zeeërwegl07lTel.D2550-436Q-8210 Inlicht. Verkoop na,7 uur 's avonds: 02510-5294 Dealer: OPEL CHEVROLET CORVAIR EERSTE BIJEENKOMST VAN LEDEN VAN „DE HONDSRUG" Op de eerste bijeenkomst van de leden van „De Hondsrug", de Gronings-Drentse vereniging te Beverwijk in gebouw „Gra py", deelde voorzitter H. Kruize mede, dat het ledental weer flink was toegeno men. Het was weer een eerste kennisma kingsavond met de nieuwe léden, die zich al spoedig thuis voelden. De voorzitter deelde voorts mede dat de volgende maand de zustervereniging „De Martinitoren" uit IJmuiden naar Beverwijk komt om een toneelavond te verzorgen. Voor de jaar wisselingsavond studeren leden van de eigen vereniging het toneelstuk „Een ke rel" in. De bijeenkomst werd afgesloten met kienen. MISSIEZONDAG Dit jaar zal de missiezondag die 22 ok tober in Heemskerk plaatsvindt een bij zonder karakter dragen. In de St. Lauren tiuskerk zal monseigneur Constans Kra mer O.F.M. de verbannen bisschop van 't bisdom Lu en Fu (China) om 9.15 uur een pontificale H. Mis opdragen, geassisteerd door negerpriesters, terwijl het studenten- koor van de Witte Paters de mis zal zin gen, begeleid door neger-instrumenten. Omdat dit geheel identiek is met dat, wat tevoorschijn komt uit de onderste terplagen in Friesland, staat het wel vast, dat ook in geheel Kennemerland in die drcfêge tijclen een F'riese bevolking heeft gewoond. Op één plaats vertoonde de laag eerr afvalputje en vooral hierin kwamen veel fragmenten van vaatwerk voor. Het zijn bodemstukken en randen van over het algemeen vrij grote potten. Sommige rand jes zijn aardig versierd met vingertop- en Trawlvisserij Maandag 9 oktober: m.t. Marian Ellen KW 159; m.l. Elizabeth KW 61, Doggersbank KW 75. m.k. Dirk van Beelen KW 148, Anna Hendrika KW 174 Alie WR 59. Dinsdag 10 oktober: m.t. Maria Elizabeth IJM 5, Emma IJM 15, Wiron II IJM 211, Maria There- sia KW 95. Ada VL 7, Michiel Jan VI. 110, m.l. Robert William KW 123; m.k. Wiron I IJM 210, Samenwerking KW 146, Solea KW 180. Woensdag 11 oktober, m.t. Ariadne IJM 18 Jo hannes Polderman IJM 20, Nicolaas Senior KW 42, Emma Wilhelmina KW 135. Bellatrix KW 139, Cornelia Maria SCH 135, Onderneming IV SCH 153. Donderdag 12 oktober: m.t. Willem VL 121, Pe- tronella VL 131 Vrijdag 13 oktober: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Claesje IJM 46. Beatrice IJM 72 Alber- tha Hendrika KW 81; m.l. Geertje KW 108. Zaterdag 14 oktober: m.t. Haarlem IJM 9, Ja- coba Gesina IJM 36, Deining KW 8, Wilhelmina Johanna KW 39. Antje KW 49, Liesje en Rutger VL 153; m.l. Vikingbank KW 76, Onderneming II SCH 27. Maandag 16 oktober: m.t. Post Boy IJM 35 Dirkje IJM 53, Stadt Enckhuysen KW 82, Alba tros KW 87; m.l. Adeodatus IJM 30, Dolfijn IJM 55, Jan IJM 81, Verwachting IJM 204, Adrianus KW 10, Leendert Jacoba KW 12, Cornells Judith K W17 Adriana KW 19, Concordia KW 26. De Verwachting KW 28, Cornelis Marinus KW 48 Saturnus KW 69, Molva KW 91. De Vrouw Dirkje KW 104, Avontuur KW 114, Astra KW 115, Arie Jacob KW 116, Jacoba Catharina KW 132 Willv KW1 154, De Vier Gezusters KW 162, Vertrouwen KW 166, Margaretha KW 184, Anna Jacob KW 186 Onderneming III SCH 117; m.k Dageraad IJM 4. Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8 Poolster IJM 11 (17 okt. binnen), Maria Lovisa IJM 16, Arend Willem IJM 40, Margrita IJM 42, Nora IJM 51 De Hoop II IJM 59 (17 okt binnen), Klaas Ju nior IJM 60, Jaap IJM 62 Ronny IJM 64, Paul IJM 66, De Hoop III IJM 73, Wiron VIII IJM 205 Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207, Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Anne Marie KW 27 Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34 Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51 (17 okt binnen), Vijf Gezusters KW 53, Ludi KW 61 (17 okt. binnen) Margriet Jozien KW 63, Arend Cor nelis KW 68, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Nico KW 96, Wim KW 103, Karla Ellen KW 106, Wilma KW 113, Mare Liberum K W117, Cornelis KW 118 (17 okt. binnen) Flamingo KW 120 (18 okt. bin nen), Agatha Arie KW 126, Adriana KW 131 Koningin Juliana KW 133. Dirk Taat KW 134 Urania KW 136. Maartje Jacoba KW 137, Gijsber- ta KW 143, Willy Alida KW 155 De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Cornelis Schaap KW 172, Pieter Jacob KW 178 (20 okt. binnen) Elly KW 187. Samenwerking HD 125, Maryanne WR 7, Okko Bosker WR 25 Petra WR 32, Jan Willem WR 34, Sagitta WR 37, Internos WR 49, Stella Maris WR 51 (18 okt. binnen), Sijtje WR 58. Albert MO 1 Woensdag 18 oktober: m.t. Brittenburg KW 121 Francina KW 153. Donderdag 19 oktober: m.t. 's-Gravenhage IJM 26. Amsterdam IJM 28 Allan Water IJM 34, Delft IJM 37, Toronto IJM 97, Dirk Maria KW 80, Arie Ouwehand KW 122, Cornelis den Duik KW 144 Arie Jacob KW 149. Soli Deo Gloria KW 152 Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.k. Poolster IJM 11 Jannie IJM 38, Frederika Maria IJM 52, Mi chiel IJM 63, Hans IJM 67. Vrijdag 20 okt.: m.t. Onderneming I SCH 261 Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 26 september: m.l, Nelly Maria KW 70 Maandag 2 oktober: m.l. Huberta Gerarda KW 9, Aafke Jacoba KW 41, Noordzee KW 47, Hui- berdina Gijsbertha KW 85, Janna KW 163. Dinsdag 3 oktober: m.l. Neptunus KW 45, Wil helmina II KW 138. Vrijdag 6 oktober: m.l. Bertha KW 38. Maandag 9 oktober: m.l. Willy KW 141, Wilhel mina III KW 147. Dinsdag 10 oktober: m.l. Rijnmond III KW 44 Het.te Margaretha KW 74 Onderneming KW 175 Woensdag 11 oktober: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius K W2, Maria Jacoba KW 73, Rijnmond V KW 110. Eendracht KW 168, Maandag 16 oktober: m k. Dinemarie KW 57 Donderdag 19 oktober: m.l. Grietje KW 20. nagelafdrukken en ook de wand is hier en daar gedecoreerd met ingekraste, elkaar kruisende lijntjes, aangebracht met een kammetje of ook wel met een cardiurt)- schelp. Al dit aardewerk is geheel uit de hand, dus zonder draaischijf gevormd en in open vuren gebakken. Gezien de fijne vingertop- en nagelindrukken, moet het door de vrou wen zijn vervaardigd. Om te voorkomen dat de potten bij het dragen zouden barsten heeft men de klei verschraald met gruis van fijngeklopte scherven, duidelijk zicht baar als helderrode puntjes tegen de grijze, rose of zachtgele achtergrond. Ook komen hier en daar mooi gevormde, ronde oortjes voor, die, twee tegenover elkaar, met zorg vlak onder de rand zijn aangebracht. Meestal vindt men tussen deze inheemse scherven wel enkele stukjes van Romeinse makelij, die dan een vrij nauwkeurige datering mogelijk maken. Dat is hier niet het geval en dit doet ons, ge zien ook de versiering en de aard van het baksel, vermoeden dat wij met deze vondst niet ver van het jaar nul af zijn, misschien zelfs nog iets daarvoor. Het Romeinse castellum dat bij Velsen heeft gelegen en waar de inheemse bevol king zijn uitheems aardewerk aan ontleen de, beleefde zijn bloeitijd tussen 40 en 50 na Chr., de tijd van de keizers Claudius en Nero. Door de zorg van enkele leden van de onlangs hier opgerichte oudheidkundige commissie, kon veel van deze interessante vondst worden geborgen en bewaard voor een plaatsje in ons toekomstig streek museum, naar gehoopt wordt in Beecke- stein. Advertentie een OPLEIDING volgen voor Het zal u duidelijk worden door onze prospectus (gratis), die u kunt aanvragen. Inlichtingen: Breestraat 49 - Tel. 5570 (02510) Beverwijk De heer N. F. van Gelder uit Amster dam heeft vrijdagmiddag in het Statenhuis te Beverwijk voor de leden van de Ne derlandse Verenigine van Huisvrouwen 'n lezing gehouden over het maken van por selein en speciaal over het bekende en be roemde Wedgwood-porselein. De dertiende zoon van het geslacht Wedgwood in Enge land heeft door een bepaalde werkwijze de benodigde klei zó weten te zuiveren dat er prachtig porselein van gemaakt kon worden. De heer Van Gelder zei verder dat de modellen van borden e.d. uit de begintijd nog altijd weer gekozen worden door het publiek. De omzet van het be roemde bedrijf zou ongeveer anderhalf miljoen pond sterling per jaar zijn. Ne derland is percentsgewijze de grootste af nemer /an het porselein. Door middel van een prachtige kleurenfilm kon het fabrica geproces worden gevolgd en een firma uit Beverwijk had een collectie porselein in gezonden. zodat een en ander ook kon wor den getoond.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5