SPORT IN DE IJMOND DE mm Vogelwerkgroep Haarlem: een echt sijzen jaar é*r LAKEN Arend Reym IJmondverenigingen vandaag en morgen Herfsttrek in volle gang 'n Haarscherp beeld met televisie van RADIO BEGKER 'n Goed idee isgoud waard Oö fiH/h j voor RIJLES ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 6 auto- en motorrijschool Actie voor tbc-patiënten in Beverwijk gestart Eerste ouderavond van de Heemskerkse Mariasehool RADIO BECKER Nederlandse schepen in aanbouw De „Nippon" te water gelaten Nog niet voorgekomen is „SUCCES" Veranderd beeld Voetbal Na zondag j.l. vooral hebben we door menige supporter uit het Stormvogels- en VSV-kamp het woord „fusie" in de mond horen nemen, maar dan in deze zin: „Was het vóór de aanvang van dit seizoen maar tot een fusie tussen blauwwit en roodwit gekomen, want zoals de gang van zaken momenteel is, wordt het met alle twee niets". En als bewijs, dat het bij een fusie mo gelijk anders en beter gelopen zou zijn, wordt dan de in het kader van de Vel- ser Sportweek gespeelde ontmoeting tussen het IJmuider Elftal (bestaande uit Storm vogels- en VSV-spelers) en de ere-divisie- club Sparta naar voren gehaald, welke wedstrijd, zoals men zich zal herinneren, met 21 door de IJmuider combinatie werd gewonnen. En zulks heus niet, omdat de Rotterdam mers er maar met de pet naar gooiden. Het is nog te vroeg, om ten opzichte van onze semiprofclubs pessimisme de boven toon te laten voeren en reeds nu bij de pakken te gaan neerzitten, maar toch, als we eerlijk zijn, moeten we erkennen, dat ook wij weinig perspectief in de verrich tingen van onze plaatselijke semi-profs zien. We nemen voetstoots aan, dat er getraind wordt, dat de stukken er van afvliegen, maar tenslotte moet men over materiaal beschikken en daaraan ontbreekt het bij beide elftallen. Als we bij Stormvogels zien, dat de voor hoede in 9 wedstrijden 8 doelpunten scoor de, dan denken we met weemoed terug aan de tijd, waarin de De Grooten, Jans sen en De Boer voor elke verdediging een doorlopend gevaar vormden. VSV komt met 15 goals in 9 wedstrijden iets beter voor de dag, maar toch speelt deze linie te wisselvallig bijv. 4 goals tegen Limburgia, doch geen enkel doel punt tegen Heracles en hangen haar prestaties te veel van enkele spelers af, zo dat we ons kunnen voorstellen, dat men in het'VSV-kamp zich een paar spelers van het genre Sterk en Balvers toewenst. Bovendien wijzen de 28 tegenpunten in 9 wedstrijden er op, dat er ook aan de ver dediging het een en ander hapert. Momenteel staan onze semiprofclubs 5 punten bij de nummers "zes hunner afde ling achter. Met nog 25 wedstrijden voor de boeg is er inderdaad nog veel mogelijk, maar dan zal sr spoedig aan het spel onzer blauwwitte en roodwitte plaatsgenoten zo wel in een technisch als een tactisch oog punt veel moeten veranderen. SVIJ: F. v. Croonenborg, R Scheringa, A. 't Hart, M. de Vries, P. Spanjaard, P. v. Eerden, J. Buding, G. Minneboo, C. Admiraal, R. v. Hooff, L. Prosée. De Kennemers (thuis tegen West-Frisia): Groot; Lejeune en Huisman; Van der Zwet, Van den Oever en Van den Outenaar; Bouvré, Kops, Grapendaal, De Bie en Schelvis. Veisen (uit tegen WA): Van Duin; Schoorl en Ruygrok; Spanjaard, Van den Pieterman en Van Schagen; Böhm, Hoog- zand, Graman, N.N. en Bol. Wijk aan Zee (thuis tegen OSV): De Blok; Schellevis en De Winter; Burger, Seysener en G. Bol; Aardenburg, De Boer, S. Bol, v. d. Wel en Scholten. en Fijen, H. de Reus, B. Kramer, F. Been- Jansen, Stals en Vendel, F. Kramer, Buur IEV (om 12 uur uit tegen Onze Gezellen): tjes, J. de Reus en Korver. DEM (uit tegen Always Forward) Aar denburg; Willems van Van Buggenum; Goderie, Lodewijks en Pijnen; De Boer, Zonjee, Bakker, Aardenburg en Kleef. Vanavond wordt in Du Commerce een cabaretavond gehouden in verband met het aanstaande jubileum van VSV. Handbal Na de fikse nederlaag tegen Concordia met 104 zullen de IEV 1-dames zondag middag om half drie op Schoonenberg de competitiewedstrijd tegen Full Speed 1 spelen. IEV-dames komen in het veld met M. Beentjes; A. Beentjes en T. v. d. Ham; T. Welp, C. Half en L. Welp; F. Dekker, A. Welp, G. Durger, B. Duin en T. van der Kooy. IJmond 1-dames: thuis tegen Foresters: Advertentie SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 KERKWEG 67 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV De afdeling Beverwijk van de Vereni ging ter Behartiging der Belangen van tbc-patiënten in Nederland heeft vrijdag avond in het Kennemer Theater weer een actie ingezet tegen de t.b.c. Dat dit enigs zins feestelijk geschiedde is te danken aan het feit dat de vereniging op 21 december van dit jaar veertig jaar bestaat. De voor zitter, de heer C. J. Steenbeek, bracht dank aan het gemeentebestuur van Bever wijk, voor het besluit om de gehele be volking te laten doorlichten op t.b.c. Thans is vooral de nazorg van groot belang, daar de patiënten die genezen zijn weer terug moeten in de maatschappij. Ook de heer J. van Aken uit Haarlem, lid van het hoofdbestuur van de vereniging, legde er de nadruk op, dat het niet uitgesloten is dat patiënten soms voor de tweede of der de keer wachten op herstel. Dezen zijn we derom ziek geworden, als gevolg van so ciale omstandigheden, waarin patiënten verkeren na het ontslag uit het sanatorium. De nazorg omvat niet alleen de regelma tige controle op het consultatiebureau na herstel, doch ook al die maatregelen, no dig om hun weer een plaats in de maat schappij te verzekeren, waarbij het vraag stuk van de herplaatsing in het productie proces van groot belang is. Een gezel schap van Frans Eijkhof met aan de pia no Ko van der Heijde Wijma zorgden er voor dat het een prettige avond werd vol afwisseling. W. Schoorl; A. Ent en D. Bonekamp; R. Uitentuis, L. Blom en M. de Vries-Klesser; D. Marckelbach, G. Slatman, H. Boom, M. Ligthart en W. van der Kuil. IJmond 1-heren, thuis tegen Micro meters: Van der Pol; (Böm is geblesseerd); B. Beentjes en Wolters; Visser, Boom en De Vries; Wassenaar, B. Minnes, E. Sauer, K. Klesser en Jonker. Korfbal Watervliet 1 (uit tegen Oosterkwartier): Dames: G. Kaebisch, H. van de Ree, I. Waagmeester, B. Hoen, I. Bakkenes, T. Floor; Heren: S. Hartman, J. van Lade- steijn, J. van Dijk, D. van Ladesteijn, H. Scholting, F. Vos. Watervliet 2 (thuis tegen Swift 3): Da mes: C. Zandbergen, L. Frank, B. Hessen, R. v. Weelderen, A. Redeker, I. Kolk; Heren: G. v. d. Brink, R. v. d. Berg, T. van Ladesteijn, J. de Roos, J. Floor, P. Kossen. Dammen Het eerste tiental van de Castricumse damvereniging heeft met 146 verloren tegen Koog Zaandijk. Voor de eerste klasse Kennemerland- damcompetitie hebben de DCIJ-reserves de eerste wedstrijd gespeeld. Het werd een 1010 gelijk spel tegen VKD uit Haarlem. De uitslagen luidden: VKD 1—DCIJ 2: 1. P. HollenbergL. Binkhorst 20; 2. D. RumpA. W. Beukema 02; 3. H. Sassen C. Duivenbode 20; 4. Th. KokJ. van Straten 0—2; 5. J. v. d. KroftJ. de Boer 0—2; 6. R. Kok—M. Bosma 2—0; 7. H. Rump—D. Ott 2—0; 8. Th. v. Wort—K. de Jong 02; 9. J. v. RodenJ. C. Apeldoorn 02; 10. J. LucasP. Moleman 20. To taal 10—10. Een opvallende overwinning behaalde J. de Boer, die in een stelling van 19 om 19 zijn tegenstander tot overgave wist te dwingen. Een prachtig gevecht tussen de huidige clubkampioen Tielrooy en Dukel leverde uiteindelijk in de onderlinge DCIJ-compe- titie een gelijk spel op. Tielrooy staat nu met vijf gespeelde par tijen en acht punten aan de kop. Laros heeft uit twee partijen vier punten. Dukel uit drie partijen vier punten. Gerrevink won op knappe wijze van Leen Vooys. Van den Berg verraste Swier met een slagzet die stukwinst opleverde. De partij werd toch nog remise. Tafeltennis Het eerste herenteam van de Velser Ta feltennis Club heeft het tegen het pas ge promoveerde RKTVU-1 moeten opnemen en met veel kunst en vliegwerk een ne derlaag kunnen ontlopen. Harry van Weel deren kon met veel moeite twee partijen in winst omzetten, tegen Van Laarhoven en A. Peperkamp. Als excuus voor het ma tige spel van v. Weelderen kan aange voerd worden dat deze speler door het vervullen van de dienstplicht niet regel matig kan trainen. Jan Koster deed het niet slecht en scoorde ook twee maal maar moest evenals v. Weelderen voor het ge weld van J. Peperkamp het hoofd buigen. Invaller Piet Hes stond voor de zware taak de plaats in te nemen van Piet Oort. Ondanks zijn goede spel kon hij niet tot winst komen en moest met drie nederla gen genoegen nemen. Het dubbel Koster- v. Weelderen bracht na veel spanning winst voor V.T.C. zodat de 5-5 eindstand bereikt werd. Het eerste damesteam bestaande uit Guus van Keulen, Aai Kó^ter en Mar^ Goossens heeft het debuut in de 2de klas se met een wel zeer mooie overwinning gemaakt. In de uitwedstrijd tegen DSB-1 lieten de VTC-dames haar tegenstanders niet één punt tegenscoren, zodat V.T.C. met een 10-0 overwinning een wel zeer sterke indruk in Haarlem heeft achtergela ten. De eerste ouderavond van het ouderco mité van de Mariasehool te Heemskerk, die donderdagavond in het jeugdgebouw „De Schakel" in Heemskerk werd gehou den, genoot veel belangstelling. De verkie zing van een nieuw oudercomité had hee) wat voeten in de aarde, daar men het niet eens kon worden over de kieswijze. Men besloot daarom zowel de zitting heb bende kandidaten, als de kandidaten vooi het nieuwe comité in een groot comité on der te brengen. Na de pauze sprak kape laan Mars over het onderwerp „Zakgeld' Meer dan honderd ouders waren donder dagavond aanwezig op de ouderavond die de kleuterschool „De Zandhaas.ies" ver zorgde in de IJmuidense Pleiadenschool. Na een kort huishoudelijk gedeelte waar bij mevrouw Van Vuuren gekozen werd in de plaats van mevrouw De Vries, die de oudercommissie verlaat, kreeg de hoofdleidster mevrouw Toot gelegenheid de ouders iets te vertellen over „wat de kleuters zo'n hele dag op school doen" Mevrouw Toot uitte haar teleurstelling over het feit, dat de Zandhaasjes niet de beschikking hebben over een apart speel lokaal. Zij maakte de ouders ook nog even attent op de zgn „werkavonden", waar mee ook deze winter doorgegaan zal wor den. Na een koffiepauze werden er films ver toond. DRIEHITIZERKERKWEG GEDEELTE LIJK VOOR VERKEER GESLOTEN In verband met de uitvoering van her- stratingswerkzaamheden zal het gedeelte van de Driehuizerkerkweg te Driehuis, ge legen tussen de Nicolaas Beetslaan en de Wolff en Dekenlaan, met ingang van 23 oktober 1961 gedurende drie weken, of zoveel korter of langer als de duur van de werkzaamheden zulks noodzakelijk maakt, voor alle verkeer zijn gesloten. VEILING CASTRÏCUM Nu het herfstweer zich eerst goed heeft gemeld gaan ook de prijzen van spruiten op' de veiling te Castricum met sprongen omhoog. Vrijdag werd hiervoor zelfs tot f 1,23 per kg betaald. Ook nu nog komen er aardbeien aan de markt die, getuige de prijs, toch ook nog wel belangstelling hebben. De andijvie wint eveneens aan interesse omdat deze thans rond de 13 cent draaide terwijl de snijbonen een bijzonder hoge prijs no teerden. De prijzen van vrijdag waren: spruiten 81123, aardbeien 1958, prei 2022, bloemkool 2248, sperziebonen 103138, tomaten 4268, andijvie 13, sla 61/2, snij bonen 158. Ook voor de peen bestond weer een gro tere belangstelling hetgeen uiteraard ook kan worden toegeschreven aan het meer winterse weer. De prijzen van de ruim 58.000 kg aange voerde peen waren: peen B f 11,80f 18, peen C 1 15.70—18.40, peen D 14,60, peen O 912,90. Advertentie uitgebreide service door staf van eigen T.V.-technici; enorme ervaring op het gebied van antennebouw; ruime sortering tentoongesteld in een moderne showroom; 4 topmerken, n.l.: PHILIPS - ARISTONA - ERRES BLAUPUNKT Ook toonaangevend in de NIEUWSTE RADIOTOESTELLEN TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6490 ZATERDAG 21 OKTObSr Gymnasium Paulinum, 15.3017 af scheidsreceptie dokter Mc Daniel. Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden, 20 u.: Advendo speelt „Uw bad is klaar". ZONDAG 22 OKTOBER Cultureel Centrum, 10.30 u.: Bijeenkomst Humanistisch Verbond. Spreker P. N. Kruiswijk. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 15:45 u.: In trede ds. H. van Niel. MAANDAG 23 OKTOBER Royal, 20 u.: Filmavond NVSH voor jon ge mensen. Petrakerk, 20 u.: Vergadering NCVB IJmuiden-West. Advertentie WINTERJASSEN „licht-gewicht prachtige tinten 64.- 79.- 98.- 109.- 129.- 149.- en 179.- Markt plein I *2lLH°*tr Klooster Op 1 oktober waren wegens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek 98 Nederlandse zeeschepen met een totale inhoud van 706.100 brt. in aanbouw of in bestelling, tegen 110 schepen (660.200 brt.) op 1 juli van dit jaar en 108 schepen (684.900 brt.) op 1 oktober 1960. Van deze 98 schepen zijn er 83 (448.100 brt.) in aan bouw of besteld in Nederland en 15 (258.000 brt.) in het buitenland. De ver deling is: 45 vrachtschepen (311.000 brt.) van 500 brt. en meer, waarvan 36 (254.700 brt.) in aanbouw of bestelling in Neder land en 9 (56.300 brt.) in het buitenland; 42 vrachtschepen (19.900 brt.) van minder dan 500 brt. alle in aanbouw of bestelling in Nederland- en 11 tankers (375.200 brt.) waarvan 5 (173.500 brt.) in aanbouw of bestelling in Nederland en 6 (201.700 brt.) in het buitenland. Het aantal in Nederland opgelegde schepen onder Nederlandse zowel als vreemde lag daalde vergeleken met 1 juli van dit jaar van 4 (16.000 brt.) tot 3 (8.900 brt.), bestaande uit 1 buitenlandse tanker en 1 buitenlands en 1 Nederlands schip voor droge lading. Op 1 oktober 1960 waren 13 schepen, 1 Nederlands en 12 buitenlandse, opgelegd. Op 1 oktober waren bovendien in het buitenland opgelegd 2 Nederlandse tan kers van 17.185 brt. Vrijdagmiddag is op de werf van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam het tweede schip van een serie van vier motorvrachtsche pen, de „Nippon", te water gelaten. De „Nippon" wordt gebouwd voor de „Swedisch East Asia Company" te Go thenburg. Evenals de andere drie schepen van de ze serie is de „Nippon" van een nieuw ty pe, gebouwd als gesloten shelterdekker met de voortstuwingsinstallatie achter de midscheeps en met lange bak en kam panje. Het schip meet 10.800 ton dw. De „Nippon" zal in februari 1962 wor den afgeleverd. Advertentie In deze modieuze, vlotte monte! heeft de ontwerper tal van goede ideeën ver werkt. Toeh behoeft U er geen goud voor neer te teilenl Voor een bescheiden be drag wordt deze mo hair mantel, met vaste shawl, Uw trotse ei gendom. f.94,- ti/de>t£z«4 SPECIAALZAAK DAMES- EN KINDERCONFECTIE Hoek Lange Nieuwstraat/Plein 1945 Telefoon 7541 Kloosterstraat 33- 35 Beverwijk HET IS DRUK in de lucht constateren de leden van de Vogelwerkgroep Haar lem, die op hun post op de Boulevard bij de Zeeweg sinds 23 september de vogel trek observeren. Na de goede trekdag 1 oktober bleef de trek van velerlei soor ten vogels in volle gang. Het zomerse weer van september zette zich ook gedurende de eerste helft van oktober voort. Op vele dagen was het warmer dan het in augusuts geweest is. De wind, die meest zwak tot matig was, kwam overwegend uit richtingen tussen zuid en oost. Mist kwam er aan de kust slechts weinig voor, maar in het binnen- i land hing 's morgens nogal eens een zwa re grondnevel. Deze periode gaf de toe- schouwer een goed idee van de groote aantallen vogels, die elk jaar weer hun winterkwartieren gaan opzoeken. Goede trekdagen waren vooral 5, 6, 7, 10, 11, 13 en 14 oktober. Zondag 8 oktober was er niet veel trek. Het was die dag veel frisser en er stond een stevige Er zijn een paar plaat sen in deze stad, waar omtrent het schemeruur grote lampen boven gro te lakens ontbranden- De cafés-biljart. U kent ze wel. De uitspanningen waar een hoek is gere serveerd voor inspan ningen. Hebt u daar wel eens goed toegekeken? U hoeft, dat zeg ik voor af. niets van het edele biljartspel af te weten. U moet alleen goed kun nen kijken Als ik een typebeschriiving van een biljarter zou moeten ge ven. zou deze als volgt kunnen luiden: Een bil jarter is een gedeelte lijk ontkleed zoogdier, op twee benen en een stok. Als hij aan de beurt is tilt hij de stok in hori zontale houding, legt zijn liif in de verlenging van de stok en geeft met los se nols een naar duwtjes tegen een bal. die dan weer tegen andere ballen moet ketsen. Gaat dat goed. dan plooit hij zich met stok en lijf weer el ders op het laken. Gaat het mis. dan grijpt hij de pomerans, naar zijn hoofd en zijn bier. Dat is het doorsnee genus. Maar er zijn vele variaties op hetzelfde thema. Dat zijn bijvoor beeld de kunstiesmakers. Die zetten zich op de rand van de speeltafel, steken de keu door beide armsgaten en brengen ruggelings de peut toe. die de ballen aan bet ketsen moet brengen. Het staat goed en het zal zo wel moeten. Dat zijn ook de pieteneuteraars. die eerst in alle houdin gen on alle hoeken van het biliart zich in aan slag leggen om dan na veel gereken de stoot los te laten Dan zijn eT de Hlirketrekkers Zijn de pietepeuteraars preven tief, de kurketrekkers manifesteren zich vooral na de stoot. Hebben zij het hout op het ivoor ge legd en is de bal op weg naar zijn gekleurde makkers, dan wringen zij het lichaam in alle bochten om als het ware de baan van de bal ra diografisch aan te geven. Ze missen vaak. is mij opgevallen, maar dat komt door hun buiken- Er zijn hele goede, naast hele slechte. Het ene soort verdraagt het andere slecht, tenzij te voren geweten moet worden, wie het bier be taalt. Dan kan de goede nog wel eens voor niks willen drinken. Die hele slechte zijn voor al krijt- typen, die vrijwel na el ke stoot het blauwe krijt je op hun keu drukken. alsof daarin alle deugd zat. Hele goede onder scheiden zich in twee soorten; groep A, die nauwelijks over de schouder naar een kruk willen kijken, omdat zij het gehannes niet kun nen aanzien, en groep B. die de minderbedeelden altijd willen bijstaan met raad en advies. Bij de zulken geeft het door gaans zwijgend biljart spel nog wat dialoog. Een beetje Bordewijk- achtige dialoog, zo in de trant van: „Met links ef fect dun raken; van het losse bandje in eens op zijn test; de rooie dik en dan wit achterom; op de kluts met rood U moet echt eens gaan kijken. Op zichzelf is het boeiend dat die kerels- in-hemdsmouwen dat ivoor zó bespelen dat in derdaad met haast on denkbare effecten de ballen tot elkander ko men. Dat is knap Maar bent u het spel zat, kijk dan naar de snoeten. Daar hangt om te begin nen altijd wel een kraag je bier aan. want al zoudt u het zo niet den ken biljarten is een dorstig spel. Maar die gezichten verraden méér Die gezichten zeggen: ziezo, even lekker bij moeder vandaan, gezel lig iongens onder me kaar. Ik geloof niet. na melijk. dat er ooit vrou wen aan de keu komen. Misschien de stiekeme thuiswerkstertjes uitge sloten. maar zeker niet in het café. Dat zou een opstand uitlokken De 10 vierkante meter laken en loopruimte is strikt man- nendomein. Daar mag niet gestoord worden, hoogstens door de ober die alvast een voorschot je op de winst uitkeert. Biljarten is ook iets kneuterigs en ik kan het me daarom niet voor stellen in landen met 10 maanden zomer. Dat la ken. die lamp erboven, kan ie je alleen inden ken bij beslagen ruiten, terwijl de regen strepen tekent op het glas. In- door-leut voor natte na turen. mag ik wel zeg gen- Biljarten kan ie ie ook niet voorstellen in de ochtend. Het moet een beetje intiem zijn. Een dergelijke sfeer hangt er ook rondom de kegel banen. maar er is één kardinaal verschil: daar hóór ie de ballen en dat maakt het een tikje ru moerig- Biljarters, zo heeft mijn excursie mij ge leerd. zijn ingetogen bin nenvetters in een wereld die zich eigenlijk ner gens meer tijd voor gunt. En het is wel plezierig daar eens naar te kijken zeker als ie zoveel soor ten voor de prijs van één kop koffie krijgt gede monstreerd. Bart L. Joris bries. Op zondag 15 oktober was er op de meeste plaatsen geen trek door zware grondnevel, alleen aan de kust trok het matig. Op 16 oktober sloeg het weer plot seling om en een diepe depressie bracht deze week storm en regen. De vinken trokken de eerste helft van oktober in groot aantal door en op de goede trekdagen meldden alle posten, waar dagelijks wordt waargenomen, veel vinken. Bij al die troepen vinken zijn er tot dusver maar enkele, waaruit behalve het „jup, jup" van de vink ook de hese roep van de keep is gehoord. Troepen met overheersend kepen zijn nog niet ge passeerd. Om een idee van de aantallen te geven, volgen hier enige uitkomsten van de tellingen op verscheidene posten. Op 5 oktober telde Bloemendaal aan Zee 1660 en Kijkduin 16400 vinken in ongeveer twee uur. De' volgende dag daarentegen zagen deze posten een even sterke trek van ongeveer 6700 in 31/2 uur en op 10 oktober telde Bloemendaal er 4200 in l!4 uur en Kijkduin in dezelfde tijd niet min der dan 31000. Op de post in Bloemen daal werden op 7 oktober in 4V» uur 11200 vinken geteld en op 11 oktober in 2 uur 9500. Op deze dagen constateerde men in Bilthoven een trek van 400 500 vinken per uur. Dit zijn al grote getal len voor die plaats, waar de vogels niet zo gestuwd worden als langs de kust. Zo zijn ook voor Hengelo de aantallen van düizend vinken in een uur op 10 en 11 oktober belangrijk. De kleine aantallen vinken, die voor Franeker en Tzumma- rum uit de bus kwamen, bewezen weer eens, dat de trekweg van de vinken niet zo noordelijk over ons land loopt in ver band met hun zuidwestelijke voorkeurs richting. Over die plaatsen loopt meer de trekweg van de spreeuwen, die een wes telijker koers aanhouden. De trek van spreeuwen verloopt tot dusver constant en in vergelijking met andere jaren zijn er al heel wat gepas seerd, wellicht onder invloed van het gun stige trekweer. De post op de Boulevard heeft er tot midden oktober in totaal der tigduizend geteld. Dit cijfer werd in vijf van de acht voorgaande waarnemingsja ren pas belangrijk later in oktober be reikt. Hier trokken tot heden geen grote troepen spreeuwen over, maar waarne mers in Kijkduin en Scheveningen spra ken al over brede slierten van meer dan duizend vogels. De graspiepers trokken nog in voor de ze soort flinke aantallen, op goede trek dagen 100 a 150 in een uur. Minder in getal waren de veldleeuweriken. Zij ver schenen wel geregeld. Meestal vlogen zij hoog en vaak kwamen er troepjes uit noordwestelijke richting uit zee landin waarts, veelal wat later in de morgen In de week van 9 tot 15 oktober met mooi weer is er bepaald zeer hoge of zoge naamde geheime trek geweest, niet alleen van veldleeuweriken, maar waarschijn lijk ook van andere soorten. Waarnemers op verscheidene posten zagen door hun kijkers op grote hoogte vogels overtrek ken, die met het blote oog niet te zien waren. DIT JAAR is een uitgesproken sijzen- jaar. In negen jaar trekwaarnemen is er niet eerder een herfst geweest met zoveel doortrekkende sijsjes. Op de Boulevard werden er bijvoorbeeld op 7 oktober in 4 uu 1520 geteld in 58 troepen. Putters worden er ook enkele gezien. Groenlin- gen zijn gering in aantal. Ringmussen trokken nog geregeld door in normaal aantal en ook de witte kwikstaart, die al tijd maar met enkele exemplaren langs komt. De sterke kievitentrek heeft zich in de eerste helft van oktober gehandhaafd, zij het dan, dat de troepen wel kleiner zijn geworden. Ook de watersnip werd in de ze periode nog geregeld op verscheidene plaatsen in troepen trekkend gezien, bij voorbeeld in Wassenaar op 11 oktober in Op 4 oktober was er een sterke nacht- trek van de zanglijsters, die op vele plaat sen in ons land gehoord werden. Ook op Advertentie T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstraat 718 - ToL 4535 de avonden van 1, 2 en 6 oktober was er nachttrek van zanglijsters te horen. Tus sen deze trekkers in het nachtelijk duis ter bevonden zich ook veel merels, voor al op 6 oktober, en ook een klein aantal koperwieken. De volgende morgen was dit in het duin te merken: het wemelde over al van deze vogels en van roodborstjes, die eveneens in de voorgaande nachten sterk hadden getrokken. Deze bekende zangertjes trokken ook in groot aantal in de nacht van 12 op 13 oktober en in dis nacht waren er nog andere vogels onder weg, namelijk de reeds verwachte koper wieken. Vooral in de nanacht was de trek van deze lijsters heel sterk, 's Morgens tussen vijf en zes uur was hun geroep niet van de lucht. Per vijf minuten werd meer dan 150 maal de trekroep van ko perwiek en zanglijster gehoord. De trek zet te zich bij het licht-worden onverminderd voort. Toen bleek, dat de vogels op zeer grote hoogte over vlogen; zonder kijker waren vele amper te zien. 's Avonds was de trek niet zo sterk meer. Althans ze wer den niet zo talrijk gehoord en alleen in het westelijk deel van het land. De volgen de dag, zaterdag overdag, trokken er nog koperwieken over het middenduin en die avond werden ze weer meer gehoord. DOOR DEZE grootscheepse verplaatsin gen is het beeld in de duinen, wat de daar aanwezige vogels betreft, danig ver anderd. De zanglijsters maakten plaats voor de koperwieken, die men nu overal op de wandeling ontmoet en die direct te herkennen zijn aan hun alarmroepje, dat klinkt als „kuk, kuk". Bij troepen zitten ze in de meidoorns, op zoek naar de schaarse bessen. Er waren nog steeds kool- en pimpelme- ze onderweg en ook een klein aantal zwar te mezen. Op 14 oktober trok een troepje staartmeesjes hoog over de boulevard. De houtduiven beginnen te komen. Daarvan zijn waarnemingen sinds 6 oktober van verschillende plaatsen. Er zijn nog weinig roofvogels gepas seerd. Enkele sperwers, een kiekendief en enige buizerden. waaronder een ruigpoot- buizerd, werden waargenomen. Het weer van vrijdag 13 oktober was uitermate ge schikt voor trek van buizerden, die dan ook prompt later op de morgen verschenen. Het was zonnig weer met mooi-weerwol- ken en een goede thermiek. Deze opwaart se luchtstroming nemen deze zeilvliegers te baat om tot grote hoogte te cirkelen. Zij laten zich daarna zuidwaarts naar bene den glijden, kringelen dan op dezelfde ma nier weer naar boven om de volgende glij vlucht te makeft. Thermiek hebben ze no dig en het zijn met recht mooiweertrék- kers. Als afscheid van de zomer passeerden nog enkele boerenzwaluwen, maar op 14 oktober, op verscheidene plaatsen tegelijk verschenen de eerste bonte kraaien als te ken, dat de winter naderbij komt. Overi gens was er nog geen kraaientrek van be tekenis. Alleen op 5 en 6 oktober passeer den een klein aantal roeken en op 7 okto ber een aantal kauwen. Gaaientrek wordt er ook nog steeds ge meld. De trek van deze vogels geschiedt even weinig opvallend als die van de me zen. Het gaat meest van bos tot bos. Maar ze zijn op trek en door verscheidene pos ten gesignaleerd. O.a. passeerden er in IJmuiden op 14 en 15 oktober respectieve lijk 42 en 32 gaaien. Ganzen zijn er veel waargenomen, o.a. op 8 oktober in de om geving van Haarlem. Op het parkeerterrein van Parnassia in de Kennemerduinen waren op 14 oktober drie strandleeuweriken. Deze vrij zeldza me doortrekker met zijn heldere geel zwart tekening aan kop en borst, is uit Lapland afkomstig, waar hij op de droge toendra boven de boomgrens nestelt. Op 19 oktober, na de stormperiode, wer den de waarnemers verrast door het mach tige schouwspel van een troep van vijftien laag overvliegende kraanvogels, die sna terden als een klas uitgelaten schoolkinde ren.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6