Amerika positie van onderhandelt kracht uit een Pi ■I Gewapende Amerikaanse interventie in Berlijn Koninklijk geschenk aan de Nederlandse jeugd •MORRIS"^,™, HET WEER cremeMOUSON Italiaans passagiersschip in lichterlaaie: 2 doden t V.Sbeschikken over tienduizenden raketten, aldus minister Gilpatric P.v.d.A. protesteert tegen Russische kernbomproeven Twee doden en zwaar gewonde na explosie in chemische fabriek Bij zilveren huwelijksfeest In mei een bezoek aan alle provinciale hoofdsteden Overige 661 passagiers in veiligheid Kwestie Nieuw-Guinea in laatste stadium Arrestatiegolf in Egypte mm* i Soekarno in observatie Het woord is aan Uittocht uit N.-Guinea Vopo's weigerden toegang aan diplomaat 5UÈDE DAMES- EN HERENJASJES Meer bewolking Moderne kettinggangers ln de krant van heden: GROTE TUBE 1.65 Minister Soebandrio: 46e JAARGANG NUMMER 29 8 MAANDAG 23 OKTOBER 196i Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije HOT SPRINGS (Virginië) (UPI) - In een redevoering op een bijeenkomst van leiders van ongeveer honderd grote Amerikaanse maatschappijen heeft de Amerikaanse plaatsvervangend minister van Defensie Roswell L. Gilpatric zater dag te Hot Springs in Virginië verklaard dat Rusland als het een conflict zou ont ketenen de verliezende partij zou zijn. Als militaire mogendheid is Amerika sterker dan Rusland, zo was de teneur van de door president Kennedy goedge keurde redevoering van Gilpatric. De minister zeide, dat geen onverhoedse aanval Amerika kan ontwapenen. De vergeldingsmacht van de Verenigde Sta ten is zo groot dat zij zelfs indien zij onverhoeds zouden worden aangevallen, met even veel kracht, of met misschien nog grotere kracht dan waarover de vijand beschikt, kunnen terugslaan. „Daarom hebben wij vertrouwen, dat de Sovjets nooit een groot kernconflict zul len provoceren", aldus Gilpatric. De bewindsman vertelde voorts dat het aantal raketten, waarmee Amerika kern wapens naar het doel kan brengen in de tienduizenden loopt. Voor elke raket is er bovendien meer dan een oorlogskop be schikbaar. De vergeldingsmacht, die Ame rika bezit, is in feite zo groot dat een vijand, welke die macht in beweging zou zetten, zijn eigen doodvonnis zou tekenen. Van die strijdmacht maken deel uit hon derden straalbommenwerpers met inter continentale reikwijdte en over de gehele wereld verspreide bases, zes kernonderzee boten, die in totaal 96 Polaris-raketten meevoeren, „dozijnen" intercontinentale ballistische projectielen, alsmede vliegdek schepen en overzee geposteerde grond strijdkrachten die honderden megatons ex tra voor hun rekening kunnen nemen. Dat alles is Amerika's wezenlijke sterkte in Berlijn en elders, aldus Gilpatric. Hij voeg de hier aan toe dat de versterking dei- conventionele strijdkrachten nodig is ter verbetering van. de tactische positié van het westen in Berlijn. Gewijzigde tactiek In de Amerikaanse hoofdstad wordt veel aandacht besteed aan bovengenoemde re de. Minister Rusk verklaarde dat hij de uiteenzetting had gevolgd. Hij zei dat de redevoering erop was gericht de wereld te laten weten dat de Verenigde Staten en hun westelijke bondgenoten onderhandelen vanuit een positie van kracht. Kroesjtsjev moet weten dat wij sterk staan, aldus Rusk. Algemeen wordt Gilpatric's rede gezien als een belangrijke wijziging in Kennedy's tot dusver gevolgde tactiek om met terughoudendheid te spreken over Amerika's kracht op het gebied van kern wapens. Men acht de redevoering een dui delijke waarschuwing aan het adres van Kroesjtsjev. Zo zegt de Washington Post: „Gilpatrics rede is de scherpste, die een lid van de regering-Kennedy tot dusve; heeft gehouden, tenminste voor zover z- een waarschuwing aan Rusland inhoud, voer de gevolgen, die de huidige agressie ve Russische politiek zóu kunnen hebben.' Intussen heeft Kennedy zondag langdu- rig geconfereerd met de Amerikaanse af- I gevaardigde bij de UNO, Stevenson. Er werden geen officiële mededelingen over gedaan, doch men neemt aan, dat de pre sident met Stevenson heeft beraadslaagd over de tactiek, die Amerika in de Volken organisatie zal volgen teneinde de aan dacht van de wereld te vestigen op Rus- lands plannen om een bom van vijftig mil joen ton tnt tot ontploffing te brengen. Amerika heeft er reeds op gewezen, dat zulk een proefexplosie alleen maar ten doel kan hebben de wereld te intimideren. Deskundigen hebben verklaard, dat de Ver enigde Staten reeds jaren geleden de tech nische kennis bezaten om een dergelijke bom te vervaardigen. De fabricage van dit monsterachtige wapen zou echter geen en kel militair nut hebben. Dit weekeinde hebben Perzië en Ethio pië zich geschaard aan de zijde van de landen, die hun bezorgdheid over de Rus sische plannen om een superbom tot ont ploffing te brengen hebben geuit. Van haar kant heeft de Sovjet-Unie een vorige week ingediend- Japans protest naast zich neer gelegd. In Londen en verscheidene Italiaan se steden werd het afgelopen weekeind ge demonstreerd tegen een voortzetting van de Russische kernproeven. Naar aanleiding van acht vergaderin gen, waarin de internationale politieke situatie werd besproken, gehouden in Amsterdam, Arnhem, Assen, Eindhoven, Goes, Leeuwarden, Rotterdam en Zwolle, heeft de P. v. d. A. de volgende verkla ring uitgegeven: „De Partij van de Ar beid spreekt haar verontwaardiging uit over de hervatting van de preofexplo- sies met atoombommen door de Sovjet- Unie, ondanks de vroegere belofte van de Sovjetrussische regering dat zij nooit als eerste deze proeven zou hervatten. Zowel ter voorkoming van een nieuwe kernbewapeningswedloop als ter voorko ming van een verdere vergiftiging van de atmosfeer verlangt de P. v. d. A. met de meeste nadruk van de Sovjet russische regering, dat zij zal ingaan op het Amerikaanse aanbod tot het afslui ten van een verdrag binnen een maand tot de definitieve, gecontroleerde stopzet ting van alle kernexplosies in de atmo sfeer en dat zij zal afzien van het af schuwelijke en door niets te rechtvaar digen voornemen tot het tot ontploffing brengen van een 50 megaton-bom. De P- v. d. A. doet een beroep op alle vrede lievende groeperingen in Nederland en daarbuiten zich tot het uiterste in te spannen om de Sovjetrussische regering van haar heilloze voornemens af te bren gen". Deze verklaring zal ter kennis worden i gebracht van de vergadering der verenig de Naties en de Russische regering. President Soekarno van Indonesië is in Wenen aangekomen waar hij in een kliniek voor inwendige ziekten is op genomen. Deze foto werd gemaakt toen Soekarno zijn auto verliet om zich naar de kliniek te begeven. (Telefoto) Vannacht heeft zich in een proeffabriek van de chemische bedrijven van de Staats mijnen bfj Geleen een ontploffing voor gedaan, als gevolg waarvan twee doden en een zwaargewonde te betreuren zijn. De chef van dienst van de fabriek, de 36-jarige P. W. Kersten en de 45-jarige bedieningsvakman E. van Rhoon zijn kort na de ontploffing overleden. De bankwerker J. W. Schouteten werd zwaar gewond. Hij is in het ziekenhuis in Sittard opgenomen. De heer Kersten was getrouwd en had één kind. De heer Van Rhoon was even eens gehuwd en had drie kinderen. d'Alembert: In de tempel van de roem wonen doden, die er gedurende hun leven niet in mochten en enkele levenden, die er na hun dood uitgegooid worden. De Nieuw-Guinea Koerier meldt dat 1100 ex-arbeiders van de Nieuw-Guinea Petro- leummaatschappij uit Sorong naar Indo nesië zijn vertrokken. De Indonesiërs reis den met de „Tong Han", het voormalige KPM-schip „Maetsuyker", thans eigendom van een rederij in Singapore. Zaterdag zal het allerlaatste schip voor repatriatie van Indonesische werkkrach ten op kosten van de maatschappij in So rong aankomen. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later waar toenemende bewol king met van het zuidwesten uit enige regen. Matige, later tot krachtig en aan de kust moge lijk tot hard aanwakkerende wind tussen zuidwest en zuid. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Geen realistische scène uit een nieu we musical, maar een foto van een tafereel dat dezer dagen in de Engelse havenstad Southampton was te zien. Met het Italiaanse schip „Ascania", dat 630 emigranten van West-Indië naar Engeland bracht, kwamen ook verstekelingen mee. De mannen wer den aan boord van het schip geboeid door de Engelse vreemdelingenpolitie en meegenomen naar het politiebureau in Southampton voor een onderzoek. De Koningin en de Prins zullen als ge schenk ter gelegenheid van hun zilveren huwelijk een tweetal terreinen voor het stichten van jeugdcentra aan de Neder landse jeugd ter beschikking stellen, t.w. een terrein bij de Hunneschans te Uddel en een terrein op het drooggevaleln slik aan het Veerse Gat. Een stichting zal in het leven worden geroepen voor het beheer van deze jeugdcentra, voor welke stichting de Koningin en de Prins een aan- vangskapitaal ter beschikking stellen. Met betrekking tot dit geschenk leggen de Koningin en de Prins in het midden van de jeugd de vraag, hoe zij haar taak ziet in de wereld van vandaag en mor gen. Op die vraag zal de jeugd bij de rondgang van het Koninklijk Echtpaar langs de provinciale hoofdsteden in een viertal manifestaties antwoord geven. Voorts zullen de Koningin en de Prins ten behoeve van het jeugdwerk op de Neder landse Antillen, Suriname en Nieuw-Gui nea een bedrag ter beschikking stellen. Naar aanleiding van het feit, dat de Ko ningin en de Prins reeds van enige kan en zijn benaderd in verband met plan nen om hun met de zilveren bruiloft ge schenken aan te bieden, doen zij met na druk het verzoek hun ditmaal geen per soonlijke geschenken te geven, nu zij ook kort geleden nog met hun 50ste verjaar dagen zoveel cadeaus mochten ontvan gen." DEN HAAG De particuliere secreta riaten van de Koningin en Prins Bernhard hebben het volgende medegedeeld: „Op 7 januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat het huwelijk tussen H. M. de koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen voltrokken werd. Het Koninklijk Paar geeft er in verband met het seizoen de voorkeur aan de officiële viering van BERLIJN (Reuter) Voer de eerste maal zijn zondagavond gewapende Ame rikaanse soldaten Oost-Berlijn binnenge drongen, namelijk om een hoge Ameri kaanse functionaris te begeleiden, die door de Oostduitse politie aan de sectorgrens werd tegengehouden. Een luitenant en acht man van de militaire politie overschre den de sectorgrens tweemaal om de on derchef van de Amerikaanse missie in Berlijn, Lightner, te begeleiden. Lightner, die de rang van gezant heeft, ging zondagavond met zijn vrouw per auto Oost-Berlijn binnen. Aan de grens werd hij tegengehouden door de Oostduitse poli tie die wilde dat hij zijn papieren liet zien. Hij weigerde dit en stond op zijn recht zonder Oostduitse controle de grens te mogen overschrijden. Lightner wacht te drie kwartier op de komst van een Rus sische officier. Toen deze niet kwam, reed hij Oost-Berlijn enkele meters verder bin nen maar werd toen weer aangehouden. Weer een uur later gaf de commandant van de Amerikaanse militaire politie in Berlijn bevel Lightner en zijn vrouw te gaan halen. Een patrouille overschreed de grens. De Oostduitse politie ging achteruit en liet de patrouille Lightners auto verge zellen naar West-Berlijn. Amerikaanse soldaten, met bajonet op het geweer, overschreden tot tweemaal toe de sectorgrens om de Amerikaanse diplo maat te ontzetten. Drie jeeps met Ameri kaanse soldaten, tanks en pantserwagens stonden gereed in actie te komen, maar hun interventie was niet nodig. De Oost- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4 Horen en Zien 5 Kunst 5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie uwHUID zijn 25-jarig huwelijksfeest te doen plaats vinden in aansluiting aan de verjaardag van H. M. de Koningin. De Koningin en Prins hebben het voornemen op zondag 29 april in Amsterdam 's ochtends een kerk dienst bij te wonen, ,'s Middags zal een officiële rijtoer dóór de stad plaats vin den. Op dinsdag 1 en woensdag 2 mei den ken de. Koningin en de Prins hun familie- berlijnse politiemannen boden geen tegen- leden, vrienden en kennissen uit te nodi- j stand toen het peloton van de Amerikaan gen het 25-jarig huwelijksfeest met hen se militaire politie de kalklijn die de grens- persoonlijk te vieren. Op 3, 5, 7 en 8 mei sector voorstelt, overschreed, hoopt het Koninklijk Paar een uiteraard j Tot tweemaal toe ontzetten de Ameri- kort bezoek te brengen aan alle provin- j kaanse soldaten de diplomaat. Toen dat ciale hoofdsteden. j achter de rug was, reed Lightner voor de FORT OF SPAIN (Trinidad) (UPI) Het Italiaanse passagiersschip Bianca Costa (18.427 ton) is zondag voor de haven van St. George op het Britse Westindische eiland Grenada bij Trinidad, door een ex plosie in de machinekamer in brand ge vlogen. Twee leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven. Achttien van de 663 opvarenden liepen verwondingen op. Het vuur verspreidde zich zo snel dat nie mand iets van zijn persoonlijke bezittingen kon redden. De explosie had plaats toen het schip, dat van Curagao op weg was naar Enge land, de haven van St. George binnenvoer. Van alle kanten kwamen bootjes op de Bianca Costa toevaren om passagiers en bemanningsleden van boord te nemen. De hitte was zo intens, dat een foto vliegtuig je dat op driehonderd meter boven hét schip vloog, door de opstijgende luchtstromen heen en weer geslingerd werd. Volgens de Amerikaanse kustwacht moet het schip, dat gisteravond laat nog als een fakkel brandde, als verloren beschouwd worden. De twee bemanningsleden stierven in het plaatselijke ziekenhuis. Het waren de tweede boordwerktuigkundige en een sto ker, die brandwonden hadden opgelopen. Het brandende passagiersschip bood een fantastische aanblik. Er boven hing een enorme wolk van grijze rook. Van boeg tot achterschip stond het in lichterlaaie, omgeven door de blauwgroene zee die spiegelglad was. Toen de avond viel bood het brandende schip een bizar en huive ringwekkend schouwspel, door de loeiende vlammen die roder waren dan de bloed rode tropische zonsondergang. Op de wal keken passagiers en eilandbewoners toe hoe het vuur het schip verteerde. De Bianca Costa had 360 passagiers en een bemanning van 303 koppen aan boord. De passagiers waren voornamelijk Venezo- lanen en Antillianen, die als emigranten op weg waren naar Groot-Brittannië. Doordat het schip twee mijl uit de kust voor anker lag was het niet mogelijk het vuur van dé kust af te bestrijden. In de haven van Saint George beschikte men niet over drijvend blusmatèrieel. De Bianca Costa werd in 195Ó gebouwd voor rekening van een Franse maatschap pij. In 1958 ging het over in handen van de reder Giacomo Costa uit Genua die het schip grondig liet verbouwen. Het had accommodatie voor 1200 passagiers. De Bianca Costa was op 9 oktober uit Genua vertrokken en de 20ste van deze maand in La Guaira in Venezuela gearriveerd. Op 21 oktober had het de terugreis aanvaard. derde maal door de controlepost, onder ge leide van gewapende Amerikaanse politie mannen en gevolgd door andere Ameri kaanse wapens. Ditmaal lieten de commu nistische wachtposten hem door. Het was de eerste keer in Berlijns na oorlogse geschiedenis, dat gewapende Amerikaanse soldaten Oost-Berlijn binnen drongen om de vrijlating van een Ameri kaanse diplomaat te forceren. Men neemt in West-Berlijn aan dat de operaties vol voerd werden op last van generaal Lucius D. Clay, president Kennedy's persoonlijke vertegenwoordiger in Berlijn. Na de twee incidenten begaf de com mandant van de Amerikaanse militaire politie naar Oost-Berlijn om bij de Rus sen een „zeer scherp" mondeling protest te doen horen. Men verwacht dat in de loop van de dag een schriftelijk protest bij de Russische autoriteiten zal worden ingediend. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft bij zijn terugkeer in Djakarta verklaard dat de kwestie Nieuw-Guinea „in het laatste, beslissende stadium" is gekomen. De In donesische bewindsman heeft de afgelopen weken bezoeken gebracht aan New York, Londen en Parijs. Dr. Soebandrio zei dat de Indonesische regering „in de naaste toekomst een be slissing zal nemen over de te volgen stra tegie. Wij moeten ons op alle fronten ver sterken". Gevraagd of hij zijn missie naar de UNO als een succes beschouwde antwoordde minister Soebandrio dat de kwestie „nog niet rond is. Wanneer de Nederlanders het probleem zonder Indonesië willen oplos sen, zal Indonesië het zonder Nederland oplossen." Het voorstel dat minister Luns de UNO heeft gedaan „zal nooit voldoende steun vinden. In het begin was het voor som mige landen aantrekkelijk, maar nadat wij hen hadden ingelicht beseften zij wat het betekende: dat het louter en alleen een conflict tussen Nederland en Indonesië be treft. CAïRO (Reuter) De Egyptische mi nister van Binnenlandse Zaken Mohoeddin heeft zaterdagavond medegedeeld dat veertig „reactionairen en hun medewer kers of aanhangers" zijn gearresteerd. De Egyptische staat heeft voorts beslag ge legd op de gelden van 167 „reactionaire ka pitalisten". Het gaat hierbij om zakenlie den, politici, grondbezitters en industrië len. In het door de minister uitgevaardig de besluit wórdt verder medegedeeld dat de arrestaties zijn verricht om „deze reac tionairen elke mogelijkheid tot activiteit te ontnemen". Als ander motief voor de aan houdingen wordt het „veilig stellen van de winsten van de revolutie" genoemd. Dit optreden van het Egyptische minis terie van Binnenlandse Zaken komt na de verklaring, welke president Nasser vorige week maandag heeft afgelegd. Hij zei hier in dat Egypte de weg van het „vooruit strevende socialisme" moet volgen. De re volutionaire weg is voor ons de enige weg aldus heeft Nasser toen verklaard. -X" WW™®

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1