m Derde lustrum van de K u nstenaarsfedera tie „Partita" van Henkemans bij het Concertgebouworkest Spokensprookje „Ploeft" bij Arena HODEn Sas Bunge gaf „Portret van Liszt" voor Jeugd en Muziek Magda Janssens jubileert in zwak Deens stuk Feestelijke voorstelling van „Een vrije Dag l Joop de Leur gehuldigd A A TfKOND/G/tlGE tl sn BESCHOUWUiGEU MAANDAG 23 OKTOBER 1961 Minister Luns komt morgen terug Schilderijendieven gepakt Sas Bunge De negen Muzen Hans van den Bergh Het weekeinde Radio- en televisie- staking in Oostenrijk Duitse vredesprijs voor Indische vice-precident Hans van den Bergh Beeldschermer Liszt-herdenking Golfbreker De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Fedaratievoorzitter Ben Groenier (links), staatssecretaris mr. Y. Scholten en Bert Schierbiek gefotografeerd tij dens de receptie, in het Stedelijk Mu seum, van de jubilerende Federatie. DE VIERDELIGE „PARTITA" van Hans Henkemans, voltooid in 1960, vormt de meest recente aanwinst van het repertoire aan Nederlandse orkestwerken. Het Con certgebouworkest heeft in de afgelopen weken verschillende uitvoeringen van het werk gegeven, onder meer tijdens de klassieke „Gala du Disque". Zondagmiddag opende Bernard Haitink er het eerste programma mee in de serie zondagmiddag- concerten C, een reeks die uitsluitend werken uit de tijd vóór Beethoven en na De bussy bevat. De programma's zijn overigens minder belangwekkend dan men zou denken, want bij de tien eerste uitvoeringen (voor Amsterdam) zijn er vier uit de achttiende eeuw. De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft van middag haar 15-jarig bestaan gevierd met een bijeenkomst in de aula van het Ste delijk Museum te Amsterdam met bestu ren en vertegenwoordigers der aangeslo ten organisaties, een aantal autoriteiten en vertegenwoordigers uit het culturele leven en van kunstinstellingen. Het woord werd gevoerd door federatievoorzitter, de heer Ben Groenier, de staatssecretaris mr. Y. Scholten en namens de leden der aange sloten beroepsverenigingen sprak Bert Schierbeek. De voorzitter zei dat de kunstenaars de rijksoverheid en de andere overheden er kentelijk zijn voor het begrip dat in vele opzichten bij de overheid is gegroeid voor de noodzaak om ertoe mede te werken, dat de kunst in het leven een eigen plaats heeft. „In Onze organisatie hebben wij een I samenwerking van- betekenis bereikt. Wij hebben de kunstenaars zelfbewustzijn ge geven en een besef van hun rechten, ook van hun plichten. Wat dit betreft zijn we er nog lang niet, al hebben wij door bij anderen voor de positie van de kunste naars begrip te kweken, ook bij de kun stenaars zelf een verandering van menta liteit en instelling kunnen bereiken." „Wij staan, zo betoogde de heer Groe nier, aan het begin van een nieuwe perio de in het culturele leven. Wij moeten een studie maken van vraagstukken betreffen de kunst en samenleving, overheid en kunst, en over de positie van de kunste- TOT EER VAN Henri Arends en het N.Ph.O. mag verder opgemerkt dat de „Vier Essays" van de Poolse componist Taddeüs Baird te Haarlem reeds hun lan delijke première beleefd hebben, terwijl het Concert voor Orkest van diens land genoot Lutoslawski indertijd ook eerder in Haarlem dan te Amsterdam is uitge voerd. Waarmee niet gezegd wil zijn dat Amsterdam tot de randgemeenten van Haarlem behoort (dixit Bomans). Henkemans' Partita is het werk van iemand die een eigen stijl gevonden heeft, en de muzikale materie naar zijn inner lijke stem weet te boetseren. De zacht- smekende, bijna breekbare arabesken die tot zijn vaste melodietype behoren, en die zich aftekenen en weer verschieten te gen een wisselend fond van chromatiek, zijn veel sprekender geworden en meer variabel van uitdrukkingskracht. Deze verrijking is enerzijds te danken aan de ritmische impulsen, soms van ostinaat karakter (deel 4, Tarantella) die een nieuwe conflictstof op de bekende patro nen enten. En anderzijds door een vermo gen om de timbres tot een zeer aparte totaalkleur te versmelten die en dit is wel een van de opmerkelijkste kanten van het werk de bindende onderstroom in de vormveranderingen der motieven uitmaakt. Misschien is in deze kleur, de ze atmosfeer wel iets van de inspiratie- ve kern van deze Partita vastgehouden, die mijns inziens met woorden als „tra gisch" en „somber" niet voldoende om schreven is. Zelfs in de heftigste climaxen of verwaaiend als „de stof waar dromen van gemaakt zijn", blijft de indruk van een heldere en mysterieuze precisie, een onontkoombare „aanwezigheid" als de ijzel De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, wordt dinsdagochtend om 8.40 uit New York op Schiphol ver wacht. Mr. Luns heeft gedurende enkele weken de leiding van een Nederlandse de legatie bij de Verenigde Naties gehad. Ook heeft hij de ambassadeursconferentie in Paramaribo geleid. De minister heeft enige malen een bezoek aan Washington ge bracht. De drie schilderijen die enkele dagen ge- eden uit een tentoonstellingszaal in Milaan verden gestolen zijn terecht. Het zijn een fattori, een Appiani en een Albertis. De lieven zijn twee dagen geleden gearres- eerd, maar zij weigerden te zeggen waar :ij de schilderijen hadden verborgen. die zich vastgezet heeft aan een net van twijgjes. De Partita maakte blijkens de reactie veel indruk, en de componist kwam naar voren om voor het applaus te danken. Het programma vermeldde voorts Mo zart's Pianoconcert in G (KV 453) met de jonge pianiste Tilly Keessen als solis te; de Chaconne in van Henry Pur- cell; en de „Nachtstücke und Arien" van de jonge Duitse componist Hans Werner Henze, met Helga Pilarczyk in de so praanpartij. BRITSE ACTEURS STAKEN MEDEWERKING AAN COMMERCIëLE TELEVISIE Het Britse vakverbond van acteurs, dat 10.000 leden telt, heeft besloten vanaf 1 no vember geen medewerking meer te ver lenen aan uitzendingen van de commerciële televisie. De federatie van variëte-artiesten begint dinsdag een dergelijke actie. Beide groepen willen hogere gages. In de grote zaal van Bellevue in Am sterdam is zondagmiddag de 62-jarige ar tiest Joop de Leur ter gelegenheid van zijn 50-jarige jubileum als componist-pianist tijdens een door collega's aangeboden uit gebreid feestprogramma gehuldigd. Talrij ke artiesten, bekend van radio en televisie, verleenden hun medewerking. De jubilaris werd door een groot aantal kleinkustenaars toegesproken, onder meer door Rudi Carrell en mevrouw Henriette Davids. Zij zong op verzoek nog een liedje dat, gezien de grote bijval van het publiek, op hoge prijs werd gesteld. Alle sprekers en spreeksters lieten hun woorden van waardering van genegenheid vergezeld gaan van bloemen en geschenken. Werkman-expositie. Te Bochum is een tentoonstelling geopend van 500 wer ken van de schilder en graficus Hendrik Nicolaas Werkman, die op 10 april 1945 te Groningen werd gefusileerd. De tentoon stelling beoogt een overzicht te geven van het werk van deze kunstenaar, die door de commandant van het vuurpeloton een „sur realistisch zwijn" werd genoemd. De ope ning van de expositie werd door de wedu we van de kunstenaar bijgewoond. DE TONEELGROEP „ARENA" heeft zaterdagmiddag in het Amsterdamse de la Mar Theater een voorstelling gegeven van een kindertoneelstuk van de Braziliaanse schrijfster Maria Clara Machado: „Ploeft, de geschiedenis van een spookje". Het is voor de aanwezige kinderen een heerlijk feest geworden, waarbij de fantastische gebeurtenissen uit hun sprookjesboeken door het wonder van het toneel voor hun ogen tot realiteit werden. Gillend van opwinding en plezier hebben ze meegeleefd met de avonturen van Ploeft die met zijn moeder en zijn oom, twee volwassen spoken, op de zolder woont van een verlaten huis. Bijzonder aardig heeft de schrijf ster de gebruikelijke rollen omgedraaid: Ploeft is bang voor de mensen en wil daar om niet in ze geloven, maar als een zeerover en een klein meisje bij hem op zolder naar een verborgen schat komen zoeken, moet hij er wel aan geloven en merkt hij zelfs dat kleine mensjes heel aardig kunnen zijn. MARIETJE SCHELTEMA, zelf schrijfster van voortreffelijk kindertoneel, had haar geestige vertaling meesterlijk op 't jeugdig gehoor afgestemd zonder daarbij het ple zier voor de begeleidende volwassenen te bederven. Voor de regie van Berend Bou- dewijn kon men niet anders dan bewonde ring hebben. Nergens kan men namelijk leren, en dus is het wel bijzonder knap om zo feilloos te weten, wélk soort van kluchtigheid door kinderen zal worden be grepen. Hij is daar volledig in geslaagd, al heeft hij met name in de scènes van de drie zeelieden naar een soort marionetten- clownerie gegrepen, die ik geheel in tegenstelling tot het mij omringende mini- atuurpubliek niet echt leuk kon vinden. Han Reysiger, die voor (veel te weinig) fijne muziek had gezorgd, en de feestelijke decors en kostuums van Herman van Elte- ren in lekkere felle kleuren, droegen niet weinig bij tot het sprookjesachtige resul taat. Er werd met bijzonder veel entrain gespeeld, speciaal door Henk Votel, die van het, ook in de meest letterlijke zin on-handige spookje Ploeft iets heel grap pigs en stunteligs maakte. Mieke Lelyveld was een beredderige en heel geest-ige me vrouw Spook, terwijl Kapitein Houtepoot van Jan Korevaar precies de juiste dosis ironie meebracht die de boemanachtigheid van de zeerover volkomen neutraliseerde. LAAT U GERUST door Uw kinderen meenemen naar „Ploeft". Niet alleen om enkele aardige eigenlijk meer op volwas senen afgestemde vondsten (zoals het por tret van Ploefts vader dat niets is dan een uitgezaagd silhouet), maar ook om te zien hoe de op dit gebied gespecialiseerde krachten van Arena bergen nuttig werk verzetten om ook de komende generatie op artistiek zo verantwoorde wijze de broodnodige liefde voor het Theater bij te brengen. OOK DE AARD van de problematiek bijvoorbeeld een in wezen uiterst trouwe huisvader, die uit pure mismoedigheid een verhouding begint met een jongere vrouw van twijfelachtige zeden bleek gekopieerd uit Millers stuk, maar dan te gelijk omlaag gehaald tot het niveau van het botste huiskamer-realisme. We maken kennis met „Mooie Marie", voorheen het helpstertje in- een plattelandscafé, op het moment dat ze, 54 jaar oud, bij haar man en kinderén is weggelopen, omdat ze op één enkele dag heeft moeten ervaren hoe elk van hen (man twee zoons en een dochter) buiten haar om een eigen leven is gaan leiden, zonder dank voor hetgeen zij voor hen heeft gedaan-en betekend. ZE NEEMT dan „een vrije dag" en gaat terug naar het café, waar ze in haar jeugd haar eerste liefde heeft beleefd. Als ze door de confrontatie met haar verleden tot een soort milde berusting is gerijpt keert ze braaf terug in de schoot van haar gezin, waar ook inmiddels iedereen be rouw heeft gekregen, tot inkeer is geko men en naar haar terug verlangt. Het was bedroevend, dat de directie van Ensemble geen beter stuk heeft weten te vinden om Magda Janssens grote talent tot zijn recht te laten komen. Nog was het een wonder om te zien hoe, zodra zij haar deel van de tekst sprak waar de anderen op stonden te kauwen als op droog gras, er een warm leven leek te stralen uit deze Deense „Moeder Doorsnee", omdat zij de schrale toneelfiguur realiteit wist te ver lenen door de vele schakeringen van haar zo natuurlijke talent en haar rijke tech niek: de fijne handgebaartjes en hoogst persoonlijke stembuiginkjes waarmee zij zovele belangrijker rollen voor ons onver getelijk heeft gemaakt. -MA-AR-INDERDAAD- is- het waarschijn lijk niet gemakkelijk een stuk te vinden met.een, geschikte .hoofdrolvoor. hét .zes tigjarig jubileum van een actrice, die er nog zó jong uitziet, dat deze vrouwenrol van év'eh'i'n' Öè'vijftig' haar 'volkomen na tuurlijk afging. Dat neemt niet weg dat het zo nu en dan bijna gênant was haar zich te moeten zien lenen tot ruziescène tjes om huishoudgeld met haar man „die niet iedere dag goedkope groentesoep wil eten". Onnodig te zeggen dat bij de pre mière zaterdagavond in de Tilburgse naar. Naast het voeren van actie moeten wij de gelegenheid vinden tot studie en beraad en ook voorlichtend werkzaam zijn in besprekingen met anderen. Het hoofd bestuur der federatie heeft daarom beslo ten, zo deelde de voorzitter mede, dat een studiecentrum zal worden gesticht. In dat centrum wil het hoofdbestuur ook anderen dan kunstenaars betrekken; mensen, die door hun plaats in de samenleving hetzij op wetenschappelijk, hetzij op bestuursge bied, werkzaam zijn. Mensen ook, die be langstelling hebben voor de sociologische aspecten van de tegenwoordige ontwikke ling van het kunstleven. De stichting, die voor de oprichting van het centrum zal worden gevormd, zal worden genoemd naar de wethouder van Amsterdam, de eerste in ons land die een wetenschappe lijke studie schreef over overheid en kunst dr. E. Boekman. Staatssecretaris Scholten, die namens de regering de gelukwensen aanbood, zei on der andere: het is opvallend dat er begrip voor de kunst gegroeid is en nog verder groeit in een tijd, waarin de kunst zelf op een aantal terreinen onzeker is geworden. Maar de huidige zekerheid, dat de kunst samenhangt met belangrijke creatieve vermogens in de mens, die volgens hun aard moeten worden gebruikt, leidt ertoe, dat nieuwe waarden, nieuwe zekerheden moeten worden gezocht, waar oude weg vallen. In dit opzicht hebben de individuele kunstenaars, kunstenaarsorganisaties en de overheid elk een eigen taak; het zijn echter taken, die niet anders dan in sa menwerking vervuld kunnen worden. Het is mede aan de kunstenaarsorganisaties te danken, aluds mr. Scholten, dat de over tuiging van een overheidstaak op het ge bied van de kunst is gegroeid. Wellicht het belangrijkste en het moeilijkste pro bleem, waarvoor wij staan is dat der ver ticale, der sociale spreiding van de kunst. Wij weten dat dit een zaak is van lange termijn, en wij zullen naar het betere blijven zoeken. „De federatie is de volwaardige vakver eniging geworden, een waarlijke vakvere niging van kunstenaars, zo zei de heer Schierbeek, die in zijn geestige toespraak als schrijver de kreet slaakte, dat schrij vers alleen moeten schrijven en niet daar naast ook nog ander werk doen." Na afloop der herdenkingsbijeenkomst hield het dagelijks bestuur een drukbe zochte receptie in de stijlkamers van het museum. Met de rechtstreekse overneming van het door de BBC uitgezonden concert van het Londens Symfonie Orkest heeft de Ne derlandse Televisiestichting de muyek- vrienden onder de televisiekijkers in ons land zaterdagavond een grote verrassing bereid In het bijzonder heeft deze stich ting de Nederlandse bewonderaars van de grote Franse dirigent Pierre Monteux, die de leiding van dit concert op zich had ge nomen, aan zich verplicht, want, al was hier dan geen sprake van het unieke con tact, dat een zaalconcert tussen auditorium en uitvoerenden mogelijk maakt, de uit zending heeft toch een voortreffelijke in druk gegeven van het onvergelijkelijke meesterschap en de ongelofelijke vitaliteit van deze zesentachtigjaar oude kunstenaar. Pierre Monteux, die op 4 april 1875 te Parijs geboren werd, was in zijn rijke leven getuige van een bewogen evolutie van de muziek. Hij beleefde het hoogtepunt van de romantiek, de opkomst van het impres sionisme, van het expressionisme, het neo classicisme; hij zag het ontstaan van de bitonaliteit en de. atonaliteit, het invoeren van nieuwe componeer-technieken tot op de dag van heden. En zijn kunstenaar schap evolueerde mede met al deze stijl- ontplooiïngen in die zin dan. dat hij met zijn universeel kunstenaarschap in het nieuwe de muzikale essentie kon ontdek ken en tot een wezenlijke inhoud van zijn vertolkingen kan maken. Die inhoud maakte ook zaterdagavond de door hem geleide uitvoeringen tot een buitengewone muzikale ervaring. Men zag hem met eenvoudig maar dwingend gebaar en met de tinteling van zijn spirituele blik en met een onwillekeurige mimiek, die zijn innerlijke emoties verraadde, het orkest dirigeren bij de vertolking van het gees tige, diepzinnige en om zijn strekking zelfs actuele symfonische gedicht „L'appren- ti sorcier" van Paul Dukas, welk werk als een extra-verrassing aan het televisie programma werd toegevoegd. En daarna zorgde Monteux met het Londense orkest voor een prachtige begeleiding bij de schit terende voordracht van het derde Piano concert van Ludwig van Beethoven door de eminente pianist Rud-olf Firkusny. De voortreffelijke camera-regie maakte van 99 DE DEENSE SCHRIJVER Leek Fischer heeft met zijn stuk „Een Vrije Dag" (Frisondag) bewezen veel belangstelling te hebben voor het werk van Arthur Miller, maar helaas niet diens talent. De structuur van „De Dood van een Han delsreiziger", waarbij we in iemands leven binnenstappen op het moment dat dit totaal is vastgelopen en dan in een serie met het heden afwisselende flash-backs zijn achtergronden en verleden leren kennen, werd hier benauwend zorgvuldig nagebootst. Zelfs verscheen in het laatste bedrijf een nauwkeurige imitatie van de bij Miller zo beklemmend werkende begrafenisscène op de planken, ook al bleek die zich ditmaal alleen in de verbeelding van de hoofdpersoon af te spelen. Ook door de Haarlemse afdeling van de stichting „Jeugd en Muziek" werd aan dacht besteed aan het feit dat het gisteren, 22 oktober, honderdvijftig jaar geleden was dat te Raiding aan de Hongaars-Oosten rijkse grens de componist, pianist en diri gent Franz Liszt geboren werd. Onder de titel „Portret van Liszt, gespeeld en ge sproken" heeft de Haarlemse pianist Sas Bunge in de Vleeshal te Haarlem voor de jonge muziekliefhebbers een levensschets gegeven van deze markante figuur die in ieder opzicht een kind van zijn romanti sche tijd was. DE SPREKER weidde vooral uit over Liszt's eerste levensperiode tot ongeveer 1848- de tijd waarin hij als ongekroonde koning van het klavier geheel Europa be reisde overal de meest uitbundige succes sen behalend, successen die ons thans vaak ais even zovele excessen aandoen. De be tekenis van de Parijse tijd werd belicht, en de indruk die de jonge Liszt ontving van de persoonlijkheid en het optreden van collega-musici als Berlioz, Paganini en Chopin. Een eigenaardig contrast met de sfeer van magische schittering waarmee de concertreizen van Liszt omgeven waren, vormde de onderbreking van zijn reis naar Londen in 1840: Liszt, geboeid door de klank van een carillon over het water, laat de rivierboot waarop hij de Rijn afzakt, aanmeren in Zaltbommel en maakt ten huize van de beiaardier kennis met diens muzikale dochter die door zijn bemiddeling in Parijs haar studies zal voortzetten; deze Suzanne Leenhoff werd later de vrouw van de schilder Edouard Manet. (De ge beurtenis wordt beschreven door Dr. A. van Anrooy in zijn boekje „Impromptu"). HET VERHAAL van Liszt's waarlijk fantastische loopbaan als pianist werd aangevuld met de voordracht van enkele korte werken die hierbij een illustratieve functie hadden: de eerste „Valse Oubliée", de twee eerste stukken uit „Consolations' en het „Sonnetto 104 del Petrarca". Na de pauze gaf Sas Bunge een karak teristiek van het melodie-type van Liszt, Hij liet met enkele voorbeelden horen hoe in het declamatorische beginsel de gestalte van Liszt als het ware noot voor noot te herkennen is. Met drie pianowerken- (Je derde „Etude de Concert" (in Des), de „Lugubre Gondola" en de Tweede Ballade werd deze avond besloten. Bij de Oostenrijkse radio en televisie is zaterdagavond een uur gestaakt om sala riseisen kracht bij te zetten. Om kwart over acht werd aan de luis teraars en kijkers meegedeeld dat de uit zendingen gedurende een uur onderbroken zouden worden, daar de directie nog steeds in gebreke was gebleven de in april van dit jaar beloofde salarisverhogingen te ge ven. Het aantal stakers was 1.900. FRANKFORT, (DPA) De vice-presi dent van India, Sarvapalli Radhakrishnan, is zondag in Frankfort onderscheiden met de „vredesprijs van de Duitse boekhan handel" Radhakrishnan is de twaalfde die deze prijs ontvangt, die jaarlijks ter gelegenheid van de boekenbeurs in Frank fort wordt verleend aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de in ternationale vrede en het onderling begrip De prijs is onder meer" toegekend aan de filosoof Karl Jaspers, de Engelse uitgever Victor Gollancz en oud-bondspresident Heuss. schouwburg de andere spelers geen kans zagen om hun kleinere rollen, die niet meer psychologische nuancering vertqon- den dan de stiefzusters van Assepoester, uit te tillen boven de droeve stereotypen die de schrijver ervan had gemaakt. Het zou danook onbillijk zijn hen daarvan een verwijt te maken, maar prijzenswaardig was in ieder geval het decor van Joseph Carl, dat met het oog op de talloze tijd sprongen die gemaakt moesten worden, uiterst vindingrijk en in hoge mate bruik baar bleek. Jan Retèl had in zijn regie gestreefd naar een opgelegd-naturalisti- sche speeltrant die het geheel nog door zichtiger maakte dan het toch al was, ook al lijkt het mij dat zelfs het suggereren van grotere diepgang en diepzinnigheid dit stuk niet had kunnen redden. DE BURGEMEESTER van Tilburg, mr. C. J. G. Becht, was na de voorstelling de eerste van een lange rij sprekers, die hul de brachten aan Magda Janssens. Van het stichtingsbestuur ontving de actrice een kandelaar van de Goirlese kunstenaar Henk Potters. Tilburgse bewonderaars verrasten haar met een televisietoestel. Ook werd het woord gevoerd door het be stuur en directie van de toneelgroep „En- haarzelf in de rol van „Badeloch" in de „Sint Olaf" en Ko Arnoldi. Ontroerd dankte Magda Janssens voor de vele blijken van belangstelling. Zij deed dit onder aanbieding van een door Kees van IJsseldijk geschilderd portret van semble", het Tilburgs studentenkorps Gysbreght, bestemd voor de foyer van de Magda Janssens, Shireen Strooker en Geert Thijssen in „Een vrije dag". stadsschouwburg. De galapremière werd onder anderen bijgewoond door de heer A. J. Vanhoutteghem, consul van België, de commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann en mgr. W. M. Bekkers, bis schop van Den Bosch. deze uitzending een ware visuele klanken partituur, welke van een uitnemende mu zikaliteit getuigde. De befaamde hoboïst Jaap totijn, die op 22 september zijn zeventigste verjaardag vierde, was zaterdagavond in .Treslong" tezamen met zijn zoon Haakon, de al even zeer befaamde hoboïst van het Concertge bouworkest, te gast. Beiden hadden zich in de heel eigen sfeer van de „Zaterdag avondakkoorden" van de KRO-televisie gewaagd met hun instrumenten, die wel eens de muze van de operette gediend zullen hebben, maar toch wel nooit tot nu toe die van het amusement, waarvoor zij nu hun klanken lieten horen. De char mante introductie van Teddy Scholten neutraliseerde de onwennigheid en slag vaardig zetten „Vader en zoon" zich aan de uitvoering van „Aulos in travesti", een stuk voor twee hobo's en orkest, waarmede Jurriaan Andriessen niet zo erg aan te bevelen knipoogjes naar de jazz heeft ge maakt. Het was een grapje, dat maar niet herhaald moet worden. Overal in Europa zijn zondag, de dag, waarop de componist-pianist-dirigent Frans Liszt honderdvijftig jaar geleden in de Hon gaarse plaats Raiding geboren werd, door vele radio-zenders uitvoeringen gewijd aan werken van deze geniale toonkunstenaar. De Nederlandse omroep is daarbij niet achter gebleven. Het was de AVRO, die in haar uitzendingen drie keer de aandacht van de luisteraars voor Liszt vroeg. De pianist Willem Hielkema gaf tezamen met het door Bernard Haitink geleide Radio Filharmonisch Orkest een knappe uitvoe ring van het tweede Pianoconcert in A van de meester. Op grammofoonplaten liet men vertolkingen van liederen van Liszt horen door de prachtige bariton Gérard Souzay. En zelfs bracht de AVRO de Europese première van een jeugdwerk van Liszt, de Sonate in cis voor viool en pia no, een compositie, die tot voor een jaar of twee nimmer gepubliceerd werd, om dat alleen een niet-uitgewerkt handschrift daarvan bewaard bleef. De in Amerika wonende cornponist Ti- bor Serly heeft het sonate-ontwerp ter hand genomen en er een uitgave van bezorgd, die een uitvoering mogelijk maakte. Liszt hield zich van 1832 tot ongeveer 1835 met de compositie van de sonate be zig en zondagmiddag, na honderddertig jaar, klonk het werk voor het eerst op Europese bodem in een openbare uitvoe ring, gegeven door de violist Theo Olof en de pianist Geza Frid. De muzikale gedachte, die het stuk be heerst, is het thema van de Mazurka in cis opus 6 no. 2 van Frédéric Chopin. Dit thema heeft Liszt verwerkt in deze sonate en er een bewogen rapsodische fantasie van gemaakt, die enerzijds de weerspie geling is van vele muzikale invloeden, waarmede Liszt al in zijn jeugd werd ge confronteerd, maar die ook een overtui gende indruk geeft van zijn rijke harmo nische begaafdheid, zijn zin vöor virtuoze glans en van zijn romantische bewogen heid. Met jeugdige spontaniteit heeft Liszt zich daarin ongeremd laten gaan en de vorm moest terugtreden voor zijn behoef te aan expressie. Is deze jonge oneven wichtigheid de reden geweest, waarom Liszt het niet tot een uitgave van de so nate liet komen? Ondertussen is de sonate door de zorgen van Serly tot een bevattelijk, warm klin kend werk geworden, waarvan de klank van viool en piano tot een uitstekende een heid gebracht zijn. De muziek maakt zelfs een kans om populair te worden. Met fraaie toon en met grote beheersing van de vele technische moeilijkheden vertolkte Theo Olof de viool-partij en met even fraaie en bewogen klank en virtuositeit speelde Geza Frid het aandeel voor de piano, dat al karakteristiek bleek voor de grote meester van het klavier: Frans Liszt. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Re- geringsuitz.Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Promenade-orkest. 14.00 Kamermuz. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 De kritiek als kunstgenre, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Chimpansees, geen mensen, maar ook geen dieren.., maar wat dan wel? (II) lezing door dr. A. Kortlandt. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Inleiding tot muziekbegrip, muzik. lezing. 19.25 Kamermuz. 20.00 Nieuws. 20.05 Muzikale biogra fie. 21.00 Het is maar een weet: licht progr 22 00 Nieuws en meded. 22.40 Act. 23.00 Gram. 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio 10.00 Inleid, Hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Gram. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing 12 00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gis teren, klankb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Nieuwe gram. 13.30 Metropole-orkest. m.m.v. solist. 14.05 Gram 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar! progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken 16 30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz.Arubaanse levensstijl, door Frank Martinus Arion. 18.00 Voor de jeugd 18 20 Pol. lezing. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram 19 00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Omr.ork. en sol In 'de pauze: pl.m 20.30—21.00 Muziek modern en klas siek, muzik. lezing. 21.30 Pianorecital. 21.55 Licht %°Irh2215J-lFZ5 B°ekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 22.55 Cabaret. 23.25 Gram. 23.55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber 12 35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13 15 Klass iTUZ-l4-0° Schooii-atJlo. 15.45 Gram. 16.00 Beurs- JjfL l®-06 Duitse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.15 Zangrecital 17.40 Boekbespr. 17 50 Voor de ioUn?d'J8'20 Vo,°J de soIdaten. 18-50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Walsmuz. 19.50 Lezing 20 00 Hoorspel. 21.15 Operettemuz. 22.00 Nieuws 22 15 Lichte muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Toespr do°r'f Pnn,s Bernhard t.g.v. de najaarsin- nïïl, de Antl Hor|ger Actie. VARA: 20.25 Achter het nieuws. 20.40 Wild-West-film 21.05 Filmkroniek. 21.35 Forum. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. 20.20—21.20 Tien jaar: Neder land in de wereld, documentaire. 21.20—22 25 Speelfilm.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5