In het duister van de oude mijn Het öefaeim van rtoren Slangen met super-radar en muggen met „walkie-talkies Logiesprijzen in kleine plaatsen veelal beneden de kostprijs! PANDA EN DE MEEST ER-O PHEFFER L Polle Pel! i em w Selectief zien Bronchi Setter m Ons vervolgverhaal DOOR ELIZABETH MORTON Ook de seizoenbedrijven hebben het moeilijk Trein legt het af tegen de autobus VERTAALD UIT HET ENGELS HOTELLERIE ONDER DE LOEP MAANDAG 23 OKTOBER 1961 7 - ft* vTi;. 3 3) Maar wilt u niet liever eerst een bad nemen, ik heb twee emmers warm water meegebracht en uw kle ren zijn geperst. John en de chauf feur zijn de wagen gaan halen. Ik kom, mevrouw Pierce, riep Jane, waarna ze de deur opende. Maar u had niet zo moeten sjouwen met dat water. Ik had me heus wel gered. Er hadden eigenlijk koud- en warmwaterkranen moeten zijn juf frouw, zei de oude vrouw, nadat zij Jane goeden morgen had gewenst. De oude mijnheer heeft vaak gezegd, dat hij het zou laten aanleggen, maar Ze maakte de zin niet af. Jane baadde zich en kleedde zich snel aan. Beneden, in de woonkamer, wachtte Timothy Corrion op haar, dicht bij het vrolijk brandende houtvuur gezeten. Hij was een klein mannetje met een kale, glimmende schedel, behoudens de krans witte haren vlak boven z'n oren. Hij begroette haar hartelijk. Wat vind ik het prettig u te le ren kennen, juffrouw Marriott. En wat spijt het mij, dat u vannacht moei lijkheden met de auto hebt gekregen. Het riviertje heeft meestal maar een centimeter of dertig water. Het was mijn bedoeling geweest, om u in South ampton op te halen, maar ik werd de hele dag in Londen opgehouden. Ik vertrouw er op, dat u hier goed ont vangen bent. Mijnheer en mevrouw Pierce zijn de vriendelijkheid zelve en ik ben nog vol van alles, wat ik tot nu toe ge zien heb. Er kwam een sombere uitdrukking op zijn scherp getekend gezicht. 't Staat er met Mariott nogal slecht voor, zoals ik u trouwens ge schreven heb. Slechter dan u zich mis schien wel realiseert. Ik geloof niet, dat u iets anders overblijft dan ver kopen, indien we tenminste een koper kunnen vinden. Jane schudde krachtig van neen. Nee, mijnheer Corrion. Ik heb de ze lange reis niet gemaakt, om groot vaders bezittingen te komen verko pen. Mijn vader heeft mij herhaalde lijk gezegd, dat Port Marriott eeuwen lang eigendom van de familie is ge weest en dat 't een bezit is, dat we niet gauw mochten opgeven. Er kan wel eens een tijd komen, dat de omstandigheden tot verkoop dwingen. Ik zal alles doen wat in m'n vermogen ligt om te voorkomen dat 't zo ver komt. Nu, we kunnen daar na 't ont bijt wel verder over praten, zei de notaris. Ik heb Pierce gevraagd het hier op te dienen. Er staan hier tenminste nog een brandende kachel en een ta fel. Jane bloosde. Grootvader Isaac heeft kennelijk heel wat van het meubilair verkocht. Alles, wat niet muurvast zat en verkocht kon worden, antwoordde Corrion met een opgewektheid die Jane woedend maakte. Deze kamer is praktisch gesproken permanent een veilinglokaal geweest. Er waren ook enige kostbaarheden onder, maar we hebben daar geen goede prijzen voor kunnen maken. Te veel mensen doen tegenwoordig hetzelfde. Toen zij za ten te ontbijten, vroeg Jane hem wat hij haar adviseerde. Verkoop de boerderijen met het land, de huisjes in het dorp en het beste hout uit de bossen. U zou dan verder een betrekkelijk onbekommerd leven kunnen leiden. Ik zal toch eerst maar eens gaan kijken. Het zal u wel teleurstellen en misschien zelfs ontmoedigen. De hui zen in het dorp zijn erg slecht. Ze lekken en met het sanitair is het erg slecht gesteld. Maar wat kunt u er aan doen? Het inkomen is nog niet eens voldoende voor de jaarwedde van de dominee. U wist zeker niet, dat u ook daarvoor moet zorgen? Nee! U zult de komende dagen wel meer teleurstellingen te incasseren krijgen, zei de notaris. Zijn stem had nog steeds de opge wekte klank, die Jane zo irriteerde. Iedere dorpeling zal u vragen om zijn huisje van de grond af te her bouwen. De dominee zal u uitvoerig vertellen over al de herstellingen, die in de pastorie uitgevoerd moeten wor den. En de pachters zullen allemaal klagen dat de hekken en afrasterin gen kapot zijn, dat de schuren her bouwd moeten worden en dat hun hui zen complete ruïnes zijn. Is dat alles? Voor 't moment is het wel ge noeg. En dat alles moet gedaan wor den van rond drie duizend pond. Maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Dat zult u zelf ook wel inzien. Jane stond op. Ik ben u erg dankbaar, dat u zo openhartig bent geweest, maar ik geloof nog steeds, dat ik er verstan diger aan doe eerst eens rond te kij ken, voordat ik een beslissing neem. Het idee om te verkopen.'t lijkt me een soort wanhoopspolitiek. Timothy Corrion was inmiddels ook opgestaan. Ik vermoed zo, dat ik al te lang met het probleem rond loop zonder er een oplossing voor te kunnen vin den. Ik ben langzamerhand 't vechten verleerd. De oude Isaac, uw grootva der deed alles wat in z'n vermogen lag maar z'n financiële inzichten waren falikant verkeerd. Alles, wat hij aan raakte scheen in zijn nadeel te ver anderen. Precies zoals bij vader, zei Jane met een merkwaardige glimlach. Mijn vader heeft nooit veel geld ge had. maar wat hij had was spoedig verdwenen. We winnen er niets bij, als we u zouden dwingen nu meteen een be sluit te nemen, zei Corrion. Heeft u heeft u enig geld bij u? Ongeveer vijf pond. De notaris tuitte de lippen. Daar zult u niet ver mee komen. Ik zal u wat geven. Ten laste van uw rekening natuurlijk. Vijftig pond. Maar geeft u het in hemelsnaam niet te vlot uit. want er staat bijna niets meer. Vijftig pond!, riep Jane uit. Dat is méér dan ik ooit bezeten heb! Daar kan ik een heel eind mee ko men. Het zal wel moeten, zei Corrion somber. Korte tijd later vertrok hij met de taxi, die hem naar Port Marriott had gebracht. Laat u mij zo gauw mogelijk we ten. wanneer u een beslissing hebt genomen, zei hij, terwijl Jane, die hem uitgeleide deed. een sjaal greep. Of ik iets van u hoor of niet, over veertien dagen kom ik in ieder geval wèer terug. Toen de taxi uit hat gezicht was verdwenen, liep Jane langs de voor zijde van het huis en richtte haar schreden naar het dorp. Ze liep dwars door het park en sneed daardoor een hele omweg af. De zon was verkwik kend warm, maar de grond onder haar voeten kraakte nog. De vorst was er nog niet geheel uit verdreven. Ze was halverwege, toen luid blaffen haar deed omdraaien. Ze zag nog juist een grote meute honden over een la ge heg springen, even later gevolgd door een tiental ruiters. Ze hoorde de mannen schreeuwen, maar liep rustig door. Pal daarna werd ze echter om ringd door de luid blaffende honden, die tegen haar opsprongen. In haar angst meende ze, dat de dieren haar aanvielen. Luide schreeuwen weer klonken en zwepen knalden door de lucht. Toen realiseerde ze zich pas, dat ze stil was blijven staan, de han den voor de ogen had geslagen en van top tot teen beefde. Ze kon zich maar nauwelijks staande houden. U hoeft geen angst meer te heb ben, mevrouw, zei iemand. 't Is voorbij. Ze opende de ogen en keek in het gezicht van een jonge man, gekleed in een rood jagerstenue. Hij had een mager, krachtig getekend gezicht met een vierkante kin en een arends neus. Een jonge man, die een gezon de kleur had. Ze merkte zelfs op, dat zijn ogen staalblauw van kleur waren. Dat is nogal onverstandig van u geweest, zei hij niet al te vriendelijk. Waarom bent u zo vlak voor de honden gaan lopen? Jane voelde dat het bloed naar haar hoofd steeg. Ze werd overvallen door een plotselinge woede. De toon van de jonge man. die met opgetrokken wenk brauwen naar haar keek, maakte haar zelfs furieus. Ik wandel in dit park als ik daar zin in heh, zei ze. En ik verzoek u ogenblikkelijk met uw vrienden en uw bonden van mijn bezittingen te ver dwijnen. (Wordt vervolgd) 56-57. De jongens renden zo vlug ze kon den het duin door naar de vuurtoren. Bij het huisje aangekomen, klopte Dolf enkele malen op de deur. Nog eens en nog eens klopte hij, maar het bleef stil daarbinnen en de deur zat op slot. Pech! ±ei Dolf. Hij is niet thuis! Misschien is hij in de toren, veron derstelde Ben. Maar ook de deur van de vuurtoren zat op slot. Dan is hij er niet.' stelde Dolf teleur gesteld vast. Wat moeten we nou doen? Dan moeten we maar zien, dat we 'm straks te pakken krijgen, zei Dolf. Mis schien is hij naar 't dorp, hij zal wel weer terugkomen, want tegen 't donker moet hij toch in ieder geval het licht daarboven in werking stellen! Dieren helpen de mens de verovering der wereldruimte SLANGEN, INSECTEN, VISSEN en tal van andere diersoorten zijn op het ogenblik het onderwerp van uitgebreide nieuwe onderzoekingen ter voorbe reiding van de bemande ruimtevaart. Vele van deze dieren beschikken namelijk over geheimzinnige eigenschappen, die de mens van groot nut kunnen zijn bij zijn doordringen in de wereldruimte. Ratelslangen bijvoorbeeld bezitten een mysterieus orgaan dat hen tijdig waarschuwt voor onzichtbare gevaren. Mus kieten hebben een telecommunicatiesysteem waarmee zij „storingsvrij" bood schappen kunnen uitwisselen en goudvissen kunnen de mens leren, hoe bij leven kan in een toestand van gewichtloosheid. 99 UIT DIE onderzoekingen is de laatste tijd een nieuwe wetenschap ontstaan, de bionica genoemd wordt en die in de Verenigde Staten reeds twintigduizend biologen intensief bezighoudt. Een hele reeks van laboratoria is de laatste maan den te hunnen behoeve overal in Amerika ingericht en ten dele werkt men daar in continudienst, want er is haast bij: de bemande ruimtevaart staat voor de deur. HET WERK van deze specialisten sluit aan op dat van de technische ruimtevaart experts en ir zeker, zin vormt de bioni ca" dan ook de verbinding tussen de ken nis der levende natuur en de exacte na tuurkunde. Zo heeft de Lockheed Aircraft Corporation onlangs een „bionische" sec tie ingericht die op grote schaal research- werk verricht op alles wat er in de oceanen op aarde en in de lucht leeft. Ook in het buitenland laat Lockheed dergelijk vor- singswerk doen, onder andere in een la boratorium in de Duitse stad Tübbingen, waar men zich speciaal bezighoudt met de gewone mug. Men heeft namelijk ontdekt dat muggen met elkaar kunnen „spreken" over afstanden tot 50 meter, zonder dat zij daarbij gehinderd worden door andere Geen slijf-deftige staatsiefoto wenste prinses Michilco, de charmante vrouw van de Japanse kroonprins, ter ge legenheid van haar 27ste verjaardag te laten maken. Inplaats daarvan kreeg de pers dit doodgewone huiselijk kiekje, waarop Michiko, een gebloemd keukenschortje voor, te zien js in de keuken van het keizerlijk paleis, waar zij (vrijdag j.l.) zelf het dessert voor haar verjaardagsdiner bereidde. geluiden of storingen van natuurlijke of kunstmatige oorsprong. Storingen van al lerlei aard vormen het voornaamste pro bleem bij het totstandbrengen van verbin dingen over lange afstanden te land, ter zee en in de lucht en men hoopt nu, van de mug het een en ander te kunnen leren. Hoe het insect erin slaagt, al die atmos ferische en andere storingen moeiteloos te overwinnen, weet men nog niet. Maar een feit is, dat orkanen noch donderslagen, noch ook loeiende sirenes de muggen ook maar in het minst hinderen bij hun on derlinge „conversatie". Slaagt men erin, dit geheim te ontraadselen dan zal die ken nis vrijwel zeker verwerkt kunnen wor den in de communicatiemiddelen voor ruimteraketten, vliegtuigen en onderzeebo ten. OOK VAN DE ratelslang hoopt men iets te leren. Dit weinig aantrekkelijk reptiel beschikt namelijk over een orgaan waar mee het waarnemingen kan doen die nog genuanceerder zijn dan die van het ,,in- frarood-oog" van de Amerikaanse Midas- satelliet. Deze kunstmaan, die op een hoog te van honderden kilometers zijn baanjtes om de aarde trekt is zodanig geconstru eerd dat hij via dit „infrarood-oog" het afvuren van een raket of van welk ander projectiel, waar ook op aarde, onmiddel lijk kan „voelen" en registreren. Dat men deze apparatuur heeft kunnen maken, is voor een groot deel te danken aan de bio logen van de universiteit van Californië die ontdekten dat de gewone ratelslang op zijn kop een infrarood-waarnemingsor- gaan heeft, waarmee bet indien tempera tuurverschillen van een duizendste graad Celsius kan registreren en localiseren. 99 99 wezens in een toestand van gewichtloos heid. Biologen van de Lockheed-California Company zijn druk bezig, de gedragingen van zeedieren te bestuderen om meer te weten te komen van de geluiden, die de sonarinstallaties, radar-echolood, van on derzeeboten kunnen storen. Een van die storende geluiden, zo heeft men ontdekt, wordt veroorzaakt door het blaffen van zeehonden onder water. Zeebiologen had den nooit geweten, dat zeehonden die ge luiden onder water maakten. Zoals elke zeeman weet, zijn walvissen uiterst betrouwbare loodsen. Er kan niets mis gaan als men bij het binnenvaren van een onbekende smalle zeeëngte een wal vis volgt, want dit dier zal altijd over de diepe plekken koersen. Men onderzoekt nu, hoe het „echolood" van de walvis eigenlijk werkt. Dit is slechts een kleine keuze uit een aantal dieren, waarmee de nieuwe weten schap der bionica werkt. Ook uilen, vleer muizen, spinnen en andere dieren zijn bij deze onderzoekingen betrokken en wie weet welke verrassende ontdekkingen men nog doen zal. OOK DE KIKVORS staat bij de biologen die dit soort werk verrichten in het cen trum van dc belangstelling, niet om hun intelligentie, maar om hun „eenvoud De ogen cn hersens van een kikkei werken namelijk zo efficiënt samen, dat uit elke visuele waarneming alleen die details „verstandelijk" verwerkt worden, die voor het voortbestaan van de kikker essentieel zijn. Met andere woorden: het dier „ziet" van de hem omringende buitenwereld al leen datgene wat nodig is om een insect naar binnen te slaan of om een gevaar tijdig te onderkennen. Geen wonder dan ook dat dit „selectieve gezichtsvermogen" j van de kikker het onderwerp is van een j zeeer intensieve studie, waarbij meer dan vijftig specialisten op allerlei gebied be- j trokken zijn. Hun doel is, een waarnè- mingsapparatuur te construeren die, S alle indrukken „uitfiltert" behalve juist diegene waarom het bijvoorbeeld in dé j ruimtevaart gaat. GEWONE GOUDVISSEN hebben ook hun bijdrage tot de ruimtevaart te leve ren. Het evenwichtsorgaan van de goud vis is ongeveer gelijk van bouw als dat van de mens. Daarom hebben de experts van de Lockheed-Georgia Company in Ma rietta goudvissen gebruikt inplaats van mensen bij de eerste proeven met levende GEMIDDELD WORDEN in een hotel pas bij een bezettingsgraad van 52 percent de kosten door de opbrengst gedekt. Dit is gebleken uit een onderzoek, door het Centraal Bureau voor de Statistiek in opdracht van de Stichting Produktiviteits- centrum voor het horecabedrijf ingesteld naar de kosten en opbrengsten van de lo- giesverstrekkende afdelingen van een aan tal horecabedrijven in ons land. Voorts is uit dit onderzoek gebleken, dat er een zeker verband bestaat tussen de grootte en de bezettingsgraad. Van de 27 geënquêteerde hotels, geves tigd in steden met meer dan 100.000 in woners, behaalden 19 (70 percent) een be zettingsgraad van méér dan 52 percent. Van de 44 geënquêteerde hotels in kleinere gemeenten, behaalden slechts 12 (27 per cent) een bezettingsgraad van 52 percent! Hierbij is natuurlijk van invloed, dat in de grote gemeenten mede door de gro tere vraag logiesprijzen kunnen worden bedongen, die hoger liggen dan in kleinere plaatsen. Verschillende bedrijven in de grote gemeenten kunnen hierdoor reeds bij een bezetting van 41 percent een eco nomische exploitatie van de logiesafdeling bereiken, hetgeen overigens mede een ge volg is van het feit dat de bezettings schommelingen gedurende de week in de grote gemeenten kleiner zijn dan in de kleinere gemeenten, waardoor de capaci teit van uitrusting en personeel beter kan worden benut. Het is zelfs zo, dat in het algemeen in de kleinere gemeenten logiesaccommodatie wordt aangeboden tegen een prijs die on voldoende is om de kosten te dekken! In hoeverre prijsverhoging zou leiden tot betere economische resultaten of tot een daling van de toch reeds lage bezettings graad is een probleem, dat door het C.B.S. in het kader van het onderhavige onder zoek niet kon worden vastgesteld. In ieder geval wordt het een onrust barende gedachte genoemd, dat in 73 per cent van de geënquêteerde bedrijven, ge vestigd in de kleinere gemeenten, de zui vere exploitatie van de logiesafdeling ver liesgevend is! Seizoenhotels DOORDAT de seizoenhotels slechts een gedeelte van het jaar zijn geopend, liggen de kostenverhoudingen hier anders dan bij de continu-hotels. De variabele kosten per overnachting zijn percentueel lager, waar door een groter deel van logiesprijs over blijft ter dekking van de vaste kosten. Dit 80. Terwijl Joris Goedbloed achtervolgd werd door de schouwburgzaal, had Panda gevolg gegeven aan het idee, hem te gaan zoeken en hem, de onbewaakte nood-uit gang te wijzen maar omdat hij op de heenweg in zijn haast niet goed had uitgekeken, vergiste hij zich in de hoeken die hij om moest slaan of in de juiste zijgang, die hij nemen moest. Hoe dan ook; hij verdwaalde een beetje en kwam terecht bij een klein trapje dat hij nog niet eerder had gezien Waar zou hij komen als hij dat beklom en zou hij daar Joris vinden? vroeg hij zich af. Terwijl hij daar stond te twijfelen en Joris en de agenten opschudding verwekten in de zaal, bevond zich in het gebouw iémand die nog niets van dit alles had gemerkt! en dat was mevrouw Knokkebies-Van Tutteren, de presidente van het liefdadige genootschap, die zich in haar kleedkamer ernstig voorbereidde op de taak die haar te wachten stond. Zij zou immers straks op moeten treden om, met het Griekse decor van Archi bald Brauswasser als achtergrond, hooggestemde verzen te declameren. Terwijl haar deklamatie-japon nog wach tend naast haar hing, besteedde zij alle aandacht aan de verfraaiing van haar gelaat en het trof dan ook slecht dat er juist nu een -nbesuisde bezoeker binnen kwam stormen. „Wat kan dit betekenen?" vroeg zij zich verbaasd af. „Zou er nü al een onstuimige bewon deraar mijn kleedkamer binnendringen?" De bezoeker zou haar niet te lang in het onzekere laten. heeft ten gevolge dat de kosten in de sei zoenhotels reeds bij een bezettingsgraad van 34 percent op jaarbasis zijn gedekt. Daar de seizoenhotels gemiddeld slechts de helft van het jaar zijn geopend, be tekent dit dat tijdens het seizoen een be zetting van 68 percent moet worden be haald. Dit hoge percentage is echter moei lijk te bereiken. Meer dan de helft van de onderzochte seizoenbedrijven kregen voor hun logiesverstrekkende afdelingen verliezen van mêer dan 20 percent van de kosten te boeken! 91.272 bedden AAN DIT C.B.S.-onderzoek werd deelge nomen door 88 bedrijven, waardoor een redelijke representativiteit voor de gehele Nederlandse hotellerie bereikt werd. Hier bij dient wel te worden opgemerkt dat de klasse van de kleine en zeer kleine be drijven onvoldoende in het onderzoek was vertegenwoordigd. Het geanalyseerde cij fermateriaal had betrekking op de jaren '57 of '58. Per 1 januari '58 telde ons land overi gens 4809 hotels met in totaal 91.272 bed den. Aan het onderzoek nam derhalve 1,8 percent van het aantal hotels deel, be schikkende over 6,4 percent van het aan tal bedden. De resultaten van dit onderzoek, neerge legd in een honderd pagina's tellend rap port, voorzien van talloze cijferreeksen en grafieken, wordt door de voorzitter van het produktiv'iteitscentrum, de heer F. J. Nijsten, van grote waarde geacht voor de gehele bedrijfstak, omdat voor de eerste keer in ons land nu een wetenschappelijk verantwoord cijfermatig inzicht wordt ge geven in de kostenverhoudingen. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95c!- (Van onze correspondent WASHINGTON Voor de eerste keer in de geschiedenis hebben dit jaar de interlo- cale bussen in Amerika meer „passagiers mijlen" verkocht dan de treinen. Volgens de Association of American Railroads zul len de treinen dit jaar ongeveer negentien en een half miljard passagiers-mijlen boe ken, terwijl dc interlocale bussen boven de 20.4 miljard zullen komen. Voor de Ameri kaanse spoorwegen is dit een dieptepunt zoals er sedert 1935 geen is voorgekomen, voor de busmaatschappijen betekent dit een aanwijzing, dat dank zij de nieuwe supersnelwegen een lucratief busver- keer mogelijk is. „Walstreet Journal" geeft enige cijfers over winst en verlies in 1960 boekten de buslijnen een netto winst van circa 29 miljoen dollar bijna 25 maal zo veel als de gezamenlijke winst van de twaalf voornaamste binnenlandse luchtvaart maatschappijen. De Amerikaanse spoor wegen leden op hun passagierslijnen in dat jaar een verlies van 485 miljoen dollar Het vliegtuig wint het in passagiers-mij len nog steeds van bus en trein (ruim 34 miljard tegen de ruim 20 miljard van de bussen), maar op bepaalde trajecten kan de bus het gemakkelijk tegen het vlieg tuig opnemen. Chicago en Milwaukee lig gen 150 kilometer van elkaar. Een bus, die om zeven uur 's ochtends uit het cen trum van Chicago vertrekt, is om 8.50 in het centrum van Milwaukee. Maar wie per vliegtuig gaat doet er door de lange ritten naar en van de vliegvelden 25 minuten langer over. Wënneer men van Washington naar New York City moet f360 kilometer) kan men bijna even snel per bus als per trein reizen. De trein doet er een kleine vier uur over, de non-stop bus vier uur en dertig minuten. De bur is goed koper en bovendien krijgt men daar gratis sandwiches en koffie. 2. „Wat is er met Polle aan de hand? Hij zit al tien minuten doodstil en zegt niets.zou er iets ernstigs zijn?" „Hij maakt natuurlijk opwindende plannen voor ons nieuwe schip„Welnee! Ik zit er aan te denken.wat zou het fijn zijn, als we hij de pannekoeken eens frambozen- of aardbeien jam hadden!"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7