Sociale stormen steken op in Frankrijk Slinks communistisch gewroet in de Britse vakbond ETU De beurs Donderdag algemene spoorwegstaking Amerikaanse K.v.K, voor Nederland opgericht Van Wessem kon de winst aanmerkelijk vergroten Indonesië niet uit de Wereldbank Hamburg bezorgd over ontwikkeling EEG Lufthansa wil Jijn op Australië Rapport over moeilijk heden van Britse scheepsbouw Asta-motel in Beverwijk Arabieren willen een olie-boycot van Israel Nederlandse kustvaarder pikt vier Belgen op Oostenrijk heeft 80.000 arbeiders nodig Crematie-capaciteit wordt te klein SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 23 OKTOBER 1961 9 Wijn duurder K.N.P. verhoogde de produktie Black betuigde spijt De „,Situla" overgedragen Vijfde opvarende van de Normandie vermist Poging om tussentijds reglementen te veranderen Mongoolse delegatie in New York Europese verkiezingen in Noord-België gehouden Scooterbestuurder ernstig gewond in Santpoort Tumult in winkel Sleepboot Titan naar Belgische kotter in nood Politie hield gezellige puzzelrit in Velsen Schulpen en Meerweiden openen seizoen (Van onze correspondent) PARIJS Op de oncomfortabele tradi tie. dat de oktobermaand in Frankrijk be halve door herfst- ook door sociale stor men geteisterd pleegt te worden, zal ook dit jaar vermoedelijk geen uitzondering mf.'ken. Na de gedeeltelijke spoorwegsta kingen van vorige week zal donderdag geen enkele trein in Frankrijk rijden, ter wijl het ook weer rommelt bij de gas- en de elektriciteitsbedrijven. De drie grote vakcentrales hebben de treinstaking van donderdag uitgeroepen om te protesteren tegen het voornemen waarvan ze de minister van Transport beschuldigen het stakingsrecht der spoor wegarbeiders te willen beknotten. Het is nu niet uitgesloten, dat de regering het spoorwegpersoneel zal mobiliseren, in welk geval ook voor een politieke kracht proef moet worden gevreesd. Zo mogelijk nog bedenkelijker lijken echter de eerste voortekenen van een nieuwe revolte onder de boerenbevolking, die in het voorjaar wel bewezen heeft voor geen kleintje vervaard te zijn. Zo werd het de nieuwe minister voor de Landbouw, Pisani, die tot dusver het ver trouwen van de boeren leek te genieten, door een nieuwe demonstratie met trac toren op de weg zaterdag onmogelijk ge maakt zich rechtstreeks naar een fabriek te begeven, die hij in Bretagne officieel moest openen. De minister werd door de demonstranten met meer aandrang dan respect verzocht zijn auto te verlaten en eerst een kijkje te nemen op een arm lastig boerderijtje. Na dat verplichte be zoek, dat niet op zijn dagprogramma stond, mocht de minister zijn reis van zijn gastheren hervatten, zodat de plech tigheid op de nieuwe fabriek pas na een vertraging van vele uren in een minder feestelijke stemming kon doorgaan. Mon deling en via spandoeken gaven de boe ren de minister tekennen, dat ze nu wel genoeg beloften hadden gehoord en eerst wel eens daden wilden zien. Alle hoge prijzen en andere tegemoetkomingen die de regering de boeren de laatste maan den heeft verleend, kunnen in hun ogen dus blijkbaar nog altijd niet als daden worden beschouwd en in elk geval als politiek programma niet door de beugel. Diezelfde hoge prijzen, waarvan overi gens de boeren niet de enige doch zelfs de voornaamste oorzaak vormen, zijn, zoals wel te voorzien was, er nu weer oorzaak van dat het in de steden sociaal eveneens weer onrustig begint te worden. Vanaf vandaag is de wijn, in Frankrijk volksdrank bij uitnemendheid, ondanks eèn overvloedige oogst, 5 franc per liter duurder geworden, een prijsverhoging, die de regering lange tijd wist tegen te houden, doch die door de groothandelaars tenslotte toch is doorgezet. De spoorweg tarieven zijn met ingang van deze week De ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer John Rice, bracht gis teren hulde aan de initiatiefnemers tot het oprichten van een Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Nederland. De Amerikaanse regering, zo zei hij, moe digt initiatieven als deze aan, in het bij zonder met het oog op de snelle groei der handelsbetrekkingen. Deze groei werpt vele vraagstukken op. Het bestuur van de nieuwe kamer zal uit 27 leden bestaan. Tijdens de eerste bijeenkomst werden 15 daarvan gekozen. Het presidium berust voorlopig bij de heer J. M. Hansen, directeur van Caltex Den Haag. Het is de bedoeling, dat de raad van bestuur van de Kamer overwe gend uit Amerikanen zal bestaan. Men is voornemens een aantal vertegenwoor digers van kleine bedrijven in deze raad op te nemen. De n.v. Houthandel v.h. Van Wessem en Co in Zaandam heeft in het per 31 mei afgesloten boekjaar 1960-61, blijkens het verslag, een gecombineerde exploitatie winst behaald van 472.000 (v.j. 405.000) en een winst op verkoop ingekochte eigen aandelen van 83.000 (nihil). Afschrijvin gen vergen 111.000 (f 114.000). Aan de bijzondere reserve wordt 100.000 (nihil) toegevoegd en aan de prijsverschillenre- serve 25.000 (nihil) voor eventuele prijs dalingen. Voor belastingen wordt 202.000 (nihil) gereserveerd. Over 1959-60 was er voorts nog een voorziening backservice medewerkers van 180.000. Als winst res teert 117.000 111.000), waaruit zoals bekend een onveranderd dividend van acht pet. wordt voorgesteld. Hoewel de totale kwantitatieve omzet slechts in geringe mate steeg, is de di rectie niettemin tevreden over de behaal de resultaten. De dochterondernemingen waren goed van werk voorzien en pluk ten de vruchten van de grote activiteit in de Nederlandse bouw- en reparatie bedrijven. Ook over de gang van zaken in de eerste vier maanden van 1961/62 is de directie niet ontevreden. Voor ver nieuwing respectievelijk verbetering van outillage werd 100.000 gereserveerd, waarvan een gedeelte voortkomt uit de boekwinst op verkochte eigen aandelen. De gang van zaken bij de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek n.v. in Maas tricht de eerste negen maanden van 1961 mag, zo deelt de directie mede, bevredi gend worden genoemd. De produktie ver toont in vergelijking tot de overeenkomsti ge periode van 1960 een lichte toeneming. Het uitbreidingsprogramma verloopt vol gens de plannen. De resultaten vertonen mede onder invloed van kostprijsverlagen de factoren tot nu toe eenzelfde beeld als in 1960. De directie vertrouwt de machi nes gedurende de resterende maanden van het boekjaar op volle capaciteit te kunnen laten werken. met- 614 pet gestegen en tal van levens middelen, alsmede tabak, zullen dit kwa lijke voorbeeld spoedig volgen, zo ze het al niet hebben ingeleid. Zo stegen de vleesprijzen al sinds weken met een on rustbarende geleidelijkheid ofschoon de abattoirs de aanvoer nauwelijks kunnen verwerken. Van al deze nieuwe prijsverhogingen, die voor een ruim deel door de groot- en tussenhandel kunstmatig werden voorbe reid en doorgevoerd, en die de regering, als gezegd, niet heeft weten te bedwingen, wordt nu dus de sociale rekening gepre senteerd. De rekening, die er zo gepeperd uitziet, dat de president der republiek, ge neraal Charles De Gaulle, zich met het probleem der binnenlandse prijzen, waar voor hij gewoonlijk maar weinig belang stelling weet op te brengen, zelf heeft ingelaten. Men vreest evenwel, dat zelfs het staatshoofd de sociale stormen, die zich aankondigen, niet meer zal kunnen bedwingen. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister voor Ontwikkeling, Charoel Saleh heeft zaterdag zijn aanbeveling, dat Indo nesië uit de Wereldbank moet treden, in getrokken. De minister zeide dat Eugene Black, president van de Wereldbank, hem een telegram heeft gezonden, waarin spijt werd betuigd over zijn vroegere verklaring dat de Wereldbank niet zou overwegen le ningen aan Indonesië te verstrekken, ten zij dat land zijn schulden aan Nederland zou hebben geregeld. Saleh, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan het buitenland, zeide dat de landen die hij had bezocht grote be langstelling toonden voor het nationale ontwikkelingsplan van Indonesië. Hij had Irak, Roemenië, Tsjechoslowakije, Enge land, De Verenigde Staten en Japan be zocht. LONDEN (UPI) De burgemeester van Hamburg, Paul Nevermann, heeft uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de positie van Hamburg als internationale haven indien Groot-Brittannië lid van de Euromarkt zou worden. Nevermann is thans in Londen voor besprekingen met de Lord-Grootzegelbewaarder Edward Heath die namens Groot-Brittannië de onder handelingen voert over toetreding tot de Europese zes. Nevermann verklaarde bij aankomst op het vliegveld: ,,De Ham- burgse haven heeft commerciële verbin dingen met de gehele wereld nodig, niet alleen met Europa. Wij zijn bang, dat de grenzen van de Europese gemeenschappe- j lijke markt een muur tegen de rest van de wereld zullen worden. SYDNEY (UPI) De Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa is voorne mens begin 1963 een vliegdienst te ope nen van Frankfort naar Sydney in Austra lië. Er zouden twee vluchten per week wor den gemaakt. Dit heeft de vice-president Wolgang A. Kittel zondag bekendgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat, zijn maat schappij de dienst zou onderhouden met vliegtuigen van het Amerikaanse type Boeing 702-BS. Kittel heeft voorts verklaard, dat zijn maatschappij op het ogenblik onderhan delt over landingsrechten in die landen, waar tussenlandingen zullen worden ge maakt. LONDEN (UPI) De Britse scheeps bouw ziet steeds meer orders naar Ne derland, Duitsland en Zweden verdwij nen In een accountantsrapport, dat waar schijnlijk deze week nog zal worden openbaar gemaakt, zullen de scheepswer ven de raad krijgen orde op zaken te stellen in plaats van staatssubsidie te ontvangen. Voor het eerst in de Britse geschiedenis importeert de Britse scheeps bouw meer tonnage dan het exporteert. West-Duitsland verkoop zeventig percent van alle schepen, die het bouwt, naar het buitenland, Zweden 65 percent en Ne derland veertig percent; Groot-Brittannië echter slechts vijftien percent. Met een maatschappelijk kapitaal van 300.000, waarvan geplaatst en in contan ten volgestort 115.000, hebben de heer A. Stam te Velsen, Heineken's Brouwerijen n.v. te Amsterdam, de n.v. bedrijfscentrale voor het koolzuurhoudende en alcoholvrije drankenbedrijf te Bunnik, de firma Keuls en Co. te Bloemendaal en de Steenkolen- Handelsvereeniging n.v. te Utrecht opge richte Asta Motel n.v. te Beverwijk. Deze nieuwe n.v. beoogt het exploiteren van een motel ten dienste van handel, industrie, nijverheid en toerisme. De heer Stam, die tevens de directie zal voeren, neemt deel voor 15.000, Heineken voor 30.000, de bedrijfscentrale" en Keuls en Co ieder voor 10.000 en de Steenkolen-Handels- vereeniging voor f 50.000. GESTEGEN OMZET BIJ DE VRIES' IJZERHANDEL H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. in Amersfoort deelt mede, dat het omzet- indexcijfer (1950-1951 is 100) voor het eer ste kwartaal van het op 1 juli begonnen boekjaar 1961-1962 351 bedraagt. In juli- september van 1960 kwam het omzet- indexcijfer uit op 313. Voor de resterende drie kwartalen van het vorige boekjaar werden indexcijfers berekend van 320, 205 en 238. In Rotterdam heeft de overdracht plaats gehad van het ms. „Situla", een vracht vaarder met een draagvermogen van 1190 ton, die voor rekening van Van Nievelt, Goudriaan en Co in Rotterdam gebouwd werd bij de werf van Boele in Bolnes. De „Situla" is het vierde van een serie van vijf identieke vrachtschepen, die bestemd zijn voor de Zuid-Amerikadienst van de rederij. Drie schepen zijn al in de vaart. Het laatste schip, de „Talita", werd onlangs te water gelaten en zal nog vóór het einde van dit jaar worden overgedra gen. Als dat geschiedt, kan Boele zich be roemen op een opmerkelijke prestatie: vijf zeeschepen in één jaar afleveren aan dezelfde rederij. De „Situla" heeft een lengte van 81,17 meter, een breedte van 10,75 meter, een holte tot het shelterdeck van 6,50 meter en een bruto-inhoud van 795 ton. De voortstuwing geschiedt door een 8- cylinder dieselmotor met een vermogen van 1100 pk bij 275 omwentelingen per mi nuut, die het schip bij volle belading een snelheid kan geven van 12 mijl per uur. De vrachtvaarder werd op 20 juni jl te water gelaten. ALEXANDRIë (AFP) Zaterdag jl. is het derde Arabische oliecongres gesloten. Tijdens de laatste bijeenkomst werden re soluties aangenomen, die van de Arabische staten eisen de doelmatigheid te verzeke ren van boycotmaatregelen om het ver voer en de verkoop van aardolie naar Is rael te verhinderen. Bovendien heeft de conferentie alle steun toegezegd aan de Al gerijnen voor hun rechten inzake de Saha ra en de daarin voorkomende oliebronnen. Verder heeft de conferentie zich voorstan der getoond van het brengen van eenheid in de grote lijnen van de oliepolitiek der Arabische landen op elk gebied. Zij heeft aanbevolen dat de Arabische landen deel nemen in het kapitaal en het bestuur der oliemaatschappijen om cfe stabiliteit der be trekkingen tussen de regeringen en de maatschappijen zeker te stellen. Ten slotte ging de conferentie akkoord met alle maat regelen, die de Arabische landen hebben genomen met het doel zich te verzekeren van rechtvaardige prijzen voor hun aard olie. Dit vraagstuk is voor de Arabische landen van levensbelang, aangezien olie de voornaamste bron van inkomsten is. De volgende olieconfe'rentie van de Arabische landen zal in november 1962 in Beiroet ge houden worden. MIDDLESBOROUGH (Engeland) (UPI) Vier opvarenden van het Belgische vissersvaartuig Normandie zijn zondag avond gered door het Nederlandse schip Brittenburg, nadat de kapitein van het Nederlandse schip het vlammetje van de sigarettenaansteker van een der zeelie den had opgemerkt. De vier mannen zwalkten op de Noordzee in een roei bootje, nadat hun schip op een paar ki lometer afstand van de kust van Nor folk op een zandbank was gelopen en omgeslagen was. De vier konden zich in veiligheid stellen, maar de vijfde opva rende, een twintigjarige matroos sprong mis toen men in de reddingsboot ging en werd door de golven meegesleurd. Voor het schip kapseisde had de Bel gische gezagvoerder nog raketten kun nen afvuren, die daor kapitein Peter Stam van de Brittenburg werden opge merkt. Hij voer naar de plek, vanwaar de raketten waren afgevuurd, maar kon niets ontdekken. Twee uur lang kruiste hij in de buurt, totdat hij plotseling het vlammetje van de aansteker van een der schipbreukelingen zag. De vier ge redden zijn veilig de haven van Midd- lesborough binnengebracht. Het Panamese „Aguila", (3635 ton) sein de maandagochtend vroeg dat het in moeikheden verkeert in de Ierse Zee ten westen van Anglesey. Het berichtte dat de lading was gaan schuiven en dat het stuurloos was. Later seinde het Brit se s.s. „Gartwood" dat het langszij van de „Aguila" was gekomen. Van de „Agui la" werd later bericht ontvangen dat het schip beter bestuurbaar was geworden en dat het zou trachten de dichtstbijzijnde haven te bereiken. Het Nederlandse motorschip „Eems hoorn", (335 ton), seinde maandagoch tend vroeg dat de lading was gaan wer ken. Het schip bevond zich 20 mijl ten noordoosten van Skerries (Ierland). De „Eemshoorn" verzocht de reddingboot van Moelfre, die inmiddels ter assistentie was uitgevaren, in de nabijheid te blijven om zonodig hulp te verlenen. De „Eems hoorn" is eigendom van rederij Gruno te Delfzijl. Naderhand meldde de „Eems hoorn" geen verdere assistentie nodig te hebben. (Van onze correspondent) LONDEN De communistische leiders van de Britse vakbond voor elektriciens, de E.T.U., die bij de laatste verkiezingen in de bond een zware nederlaag leden, pro beren nu met andere middelen de macht in handen te houden. In de eerste plaats zijn zij van plan het zwaartepunt van de macht in dè bond van het bestuur naar de algemene vergadering te verleggen. In het bestuur dreigen de communisten hun meerderheid te verliezen, die zij in de al gemene vergadering nog steeds bezitten en ook zullen blijven houden. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat een der andere middelen waarmee zij zullen trach ten de macht te behouden het aantasten is van de rechten van de 240.000 gewone E.T.U.-leden. Deze veranderingen, die de communisti sche voorzitter van de bond, Frank Foul- kes, en zijn kameraden in het bestuur een goede kans zullen geven het hoo'fd in de E.T.U. boven water te houden, werden in een bestuursvergadering aanvaard met de reeds befaamde meerderheid van acht communisten voor en drie anti-communis ten tegen. Volgende maand worden deze voorstel len behandeld door de commissie voor de herziening van de reglementen. De com munistische E.T.U.-leiders hebben haast moeten maken, omdat het nieuwe bestuur van de partij, waarin de anti-communis ten naar verluidt negen van de elf zetels hebben veroverd, pas in januari in functie komt en dan voor het voldongen feit ge steld zal worden, dat zijn macht aanzien lijk is ingekrompen. Staan deze reglemen ten dan reeds in het boek, dan kan het nieuwe bestuur weinig meer aan de com munistische macht veranderen. Anti-communisten in de vakbond overwe gen een gerechtelijke actie te beginnen om de vergadering van de reglementen-com missie tot volgend jaar uitgesteld te krij gen. Een gerechtelijke actie heeft al een keer succes gehad, toen voorzitter Foulkes en andere communistische bestuursleden eerder dit jaar schuldig werden bevonden aan vervalsingen bij de vakbondsverkie zingen. (Van onze correspondent) WENEN In verscheidene Europese landen worden reeds jarenlang buitenland se arbeiders met open armen ontvangen, ook al komt het dan soms later tot pijn lijke botsingen. Onder de invloed van de vakbonden heeft Oostenrijk zich echter tot nu toe met alle geweld, en ook met een wettelijke regeling, verzet tegen het toelaten van buitenlanders, omdat zij een gevaar zouden betekenen voor de binnen landse arbeidsmarkt en voornamelijk een slechte invloed zouden uitoefenen op het loonpeil. Het gevolg van deze politiek is nu, dat Oostenrijk gebrek heeft aan ar beidskrachten en dat alle grote bedrijven druk op de regering uitoefenen om de wet telijke regeling te veranderen. Oostenrijk heeft tachtigduizend buitenlandse arbeiders nodig, dat is evenveel als het land zelf heeft verloren, vooral aan Zwitserland en de Duitse Bondsrepubliek, die betere lo nen betalen. Oostenrijk stelt nu zijn gren zen voor buitenlandse werkkrachten open, doch daar het niet met Zwitserland of Duitsland kan concurreren, tracht men werkwilligen aan te werven in Italië, Grie kenland, Turkije, Spanje en Portugal. NEW YORK (UPI) Uit het communis tisch geregeerde Buiten-Mongolië is zon dag een delegatie van vier man in New York gearriveerd om de toelating van dit land tot de UNO te bepleiten. De Veilig heidsraad komt woensdag bijeen om de aanvrage in behandeling te nemen. Men neemt aan dat nationalistisch China de toelating van Buiten-Mongolië niet met zijn veto zal verhinderen. De Russische afgevaardigde Zorin had Amerika onlangs ervan beschuldigd de Mongolen een visum te hebben geweigerd. In Groningen is de jaarvergadering ge houden van de Vereniging voor Facultatie ve Crematie. De voorzitter van het dage lijks bestuur, de heer J. Hasper, deelde mede, dat het crematorium in Groningen binnen een halfjaar in gebruik zal kun nen worden genomen. In samenwerking met de A.V.V.L. zijn plannen gemaakt voor de oprichting van crematoria in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Voor Amsterdam en Den Haag is de koninkljike bewilliging reeds ontvangen. „Als we de crematies willen verrichten op de wijze, die we passend achten, dan moet de plechtigheid niet door overhaas ting worden gestoord," aldus de heer Has per. „We moeten bepaalde uren van de dag in acht nemen. We zijn er altijd van uitgegaan, dat crematies liefst tussen tien uur 's morgens en twee uur 's middags moeten geschieden. We moeten daar de laatste tijd in Velsen en Dieren al van af wijken. Er zijn echter grenzen die niet be horen te worden overschreden. Een gemid delde van zes crematies per aula per dag is een maximum, hetgeen wil zeggen, dat in drie aula's op 300 werkdagen niet meer dan 5.400 crematies per jaar kunnen wor den verricht/Daarvan kan Velsen de mees te hebben, omdat er twee aula's zijn en de ovencapaciteit daaraan is aangepast. Het aantal crematies was van 1 okto ber 1960 tot en met 30 september 1961 2.740 in Velsen en 1.131 in Dieren. De maximum-capaciteit van beide crematoria is bijna bereikt. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat de crematoria in de drie grootste steden van de Randstad Holland met de grootste spoed tot stand worden gebracht, aldus de voorzitter. De vereniging telde op 1 oktober 1961 124.315 leden, met een toeneming van 8.000 leden per jaar. De heer Hasper besprak voorts de wettelijke maatregelen die cre matie beperken. Niettemin constateerde de voorzitter, dat de belangstelling voor ere matie sterk toeneemt. Aagtekerk 23 te Melbourne. Aardijk 21 25 m. z. Wight n. Houston. Achilles 22 te Buena entura v. Balboa. Acmaea 22 te Lissabon. Albireo 22 et Providence. Algol 21 23 m. o Gibraltar n. Gibraltar. Algorab 22 v. Rotterdam, 23 te Hamburg. Alioth 22 te Wilmington. Alkaid 21 260 m w.n.w. Landsend n. Montreal. Alnati 21 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alnitak 22 v. Santos n. Buenos Aires. Ameland 22 v. Rotterdam n. Oslo. Ammon 21 te Paramaribo verw. v. Georgetown. Amstedhoek 21 dwars Halifax. Amstelveld 21 te Capetown. Andijk 21 210 m. n. Bermuda n. Le Havre. Annenkerk 21 te East-London. Area 22 te Dinglejetty (Stanlow. Archimedes 22 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Arendskerk 22 te Cadiz n. Marseille. Ares 23 te Callao. Argos 21 v. Algiers n. Tunis. Arkeldijk 21 te Galveston. Arnedijk pass. 22 Ouessant n. Port Everglades. Asmidiske 21 v Savona n. Hamptonroads. Attis 22 te Houston. Atys 22 te Malta verwacht v. Tripoli. Bali 22 te Singapore v. Penang. Bengkalis 21 570 m. o.Ceylon n.Trincomalee. Bintang 22 te Malta. Bonita 22 85 m. z.o. Jamaica n. Guayaquil. Bosco verm. 21 v. Colombo n. Galle. Caltex Amsterdam 22 te Bahrein v. Suez. Calt. Arnhem 21 135 m. o.n.o. Aden n. Rastanura. Caltex Delfzijl 23 te Brunsbüttelkoog. Carrillo pass. 21 Horta (Azoren) n. Cristobal. Casamance 21 320 m. w. Gibraltar n. Pt. Etienne. Castor 20 te Beyrouth n. Limassol. Colytto 21 rede Baie Comeau. Cradle of Lib. 20 80 m. z.z.o. Recife n. Rio de Jan. Crania 21 v. Hamble n. Curagao. Daphnis 20 v. New Orleans n. La Guaira. Delft 21 50 m. n.o. Haiti n. La Coruna. Diemerdijk 21 te Swansea. Diogenes 22 te Rotterdam. Eos 22 te Rotterdam. Esso Nederland 23 te Puerto La Cruz Esso Rotterdam 23 v. Mena n. Rotterdam. Forest Hill 23 te Aden. Forest Town 21 220 m. n. Socotra n. Fao. Gabonkust 21 142 m n.n.w. Lissabon n. Dakar. Geeststar 21 te Liverpool. Giessenkerk pass. 21 Capri n. Port Said. Groote Beer 21 145 m. n.n.w. Finist. n. Beyrouth. Hathor 21 te Tripoli. Hector 22 v. Rotterdam n. Alexandrië. Heemskerk 21 v. Aden n. Karachi. Hera 21 270 m. w. Bermuda's n. Le Havre. Hydra 21 220 m z. Havana n. New Orleans. Iberia 21 45 m. z. Gallipoli n. Setubal. Isis 23 te Point a Pitre. Ittersum 20 570 m. o. Bermuda n. Houston. Izalco 22 v. San Antonio n. San Juan (Peru). Jacob Verolme 22 v. Panamakanaal n. Burnside. Jagersfontein 21 v. Durban n. East-London. Japara 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Jason 21 1000 m z.w, Azoren n. Amsterdam. Kabvlia 21 te Rotterdam. Kamperdijk 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kara 21 v. Cardon n. Curagao. Karakorum 21 v. Singapore n. Manilla. Karimun 21 te Akaba. Katelysia 21 v. Belem n. Curagao. Katendrecht 21 v. Basrah n. Abadan. Kelletia 22 te Rotterdam. Kerkedijk 22 v. Rotterdam, 23 te Hamburg. Khasiella 21 400 m. o. Ceylon n. Eastham. Kieldrecht 22 te Genua v. Marseille. Kinderdijk 22 te New Orleans v. Brownsville. Koningswaard 20 510 m. n.o. Belle Isle n. Quebec. Korendijk 21 ter hoogte van Nantucket n. Antw. Krebsia 22 ten anker rede Beira. Kreeft 21 86 m. n. w.Trondheim n. Narvik. Laarderkerk 21 te Port Said. Ladon 21 v. Rotterdam, 22 te Hamburg. Laertes 24 te Otaru verwacht. Laga 21 50 m. z.w. Oporto n. Heroya. Liberty Bell pass. 21 Ad enn. Suéz. Loepoldskerk 21 95 m. o.n.o. Straat Ormoes naar Bombay. Lelykerk 22 v. Khorramshar n. Suez. Lemsterkerk pass. 21 Vlissingen n. Antwèrpen. Lombok 21 130 m. o. Azoren n. New York. Loppersum 23 te New Orleans. Maaslloyd 21 v. Cristobal n. New Orleans. Mariekerk 23 te Kopenhagen. Meerdrecht 21 145 m. o. Gibraltar n. Savona. Meliskerk 21 te Bremen. Memnon 21 v. Trondheim n. Amsterdam. Mentor 23 te Alexandrië. Merwede 21 60 m. z.w. Monrovia n. Takoradi. Merwelloyd 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Mississippilloyd 21 te Chalna verw. v. Chittagong. Mitra 22 te Rotterdam. Molenkerk 21 v Colombo n. Rangoon. Montferland 22 te Montevideo. Moordrecht 21 v. Novorossisk n. Genua. Munttoren 21 te Woodlands v. Singapore. Mijdrecht 21 20 m. n.o. Luzon n .Fao. Naess Lion 21 te Port Said v. Mena. Nanusa 21 90 m. z.z.w. te Ouessant n. Conakry. Nashira 21 500 m. n.n.o. Barbados n. Buen. Aires. Neder-Ebro 21 te Bremerhaven v. Hamburg. Neder-Eems 21 v. Djibouti n. Akaba. Neder-Waal 22 v. Yokohama n. Hongkong. Neder-Weser 21 v. Papeete n. Noumea. Nestor 21 te Istanbul verwacht v. Kalivia. Noordwijk 21 v. Monrivia n. Las Palmas. Nótos 20 v. Catania n. Benghazi. Oberon 21 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ommenkerk 21 v. Port Said n. Swansea. Ondina 22 te Mena verwacht. Oostkerk 22 te Kaapstad. Oranje 22 te Colombo. Oranje Nassau 20 v. Cowes Roads n. Barbados. Ossendrecht pass. 21 Key West n. Continent. Overijsel 22 te Antwerpen. Pendrecht 22 te ElPalito. Peperkust 22 te Antwerpen. Pericles 23 v. Cristobal n. Curagao. Philine 21 v. Thameshaven n. Port Said. Philippia 22 te Mena v. Suez. Polydorus 22 te Rotterdam. Prins Casimir 22 te Rotterdam. Prins Fred. Willem 21 56 m. w.n.w. Malinhead naar Rochester. Prins Maurits 22 te Rotterdam. Prins der Nederlanden 23 te La Guaira. Prins Willem van Or. 22 v. R'dam n. Montevideo.. Prins Willem III 21 v. Londen n. Toronto. Prins Willem V 22 v Hamburg n. Quebec. Pygmalion pass. 21 Flores (Az.) n. Puerto Plata. Radja 23 te Lissabon. Raki 20 te San Francisco. Reza Shah The Great 21 70 m. o.n.o. Ras Fartak naar Mena. Roepat 22 te Sorong. Rossum 21 285 m. n. Fort Aleza n. Caribbean. Rotte 21 te New York v. Baltimore. Rotti 21 v. Coatzacoalcos n. Port Everglades. Riinkerk 21 270 m. z.z.o. Karachi n. Mtwara. Sabang 22 te Haiphong. Salatiga 21 te Basrah verwacht. Saloum 22 te Zighinkor. Samarinda 21 300 mijl w.n.w. Panamacity naar Los Angeles. Sanana 21 100 m. o. Kp. Padaran n. Phnompenh. Sarpedon pass. 21 Wight n. Bridgetown. Scheldelloyd 21 100 m. o.n.o. Algiers n. Antwerp Schiellovd 22 te Aden. Senegalkust 21 v. Dakar n. Le Havre. Siaoe 24 te Penang verwacht. Sinon 21 te Cartagene verwacht v. Curagao. Solon 20 v. Port of Spain n. Ciudad Bolivar. Stad Amsterdam 22 v. Antwerpen n. St.. Vincent Stad Breda 21 50 m. w.n.w, Ushant n. Nórfólk Stad Delft 21 300 m. n.w. Dakar n. Rotterdam. Stad Dordrecht 23 te Genua. Stad Haarlem 21 150 m. z.z.w. Finist. n. R'dam. Stad Leiden 21 36 ih. w.z.w. Cadiz n. Emden. Stad Maassluis 21 40 m. n.o. Ouessant n. Palermo Stad Rotterdam 21 35 m. n. Tunis n. Catania. Stad Schiedam 21 te Gent. Steenkerk 21 v. Beira n. Dar Es Salaam. Stentor 20 v. Saloniki n. Antwerpen. Straat Clarence 22 te Sydney. Straat Clement 23 te Durban. Straat Magelhaen 21 v. itoria n. Kaapstad. Straat Malakka 23 te Melbourne. Streefkerk 21 te Hamburg v. Amsterdam. Sumatra 22 v. Singapore n. Manilla. Sunetta 21 te Rotterdam. Tacana 21 v. Progreso n. Houston. Tahama 22 te Abadan. Tahama 22 te Abadan. Tamo 21 v Rotterdam n. Le Havre. Tegelberg 22 te Durban verw. v. LOur. Marques Texel 21 v Buatan n. Nagoya. Themis 22 te Curagao verwacht v. Barbados. Thuredrecht 21 110 m. z. Taranto n. Vèneti.ë. Tjimanuk 24 te Dunedin verwacht. Tjisadane 22 te Durban vèrw. v. East-London. Tjitarum 21 te Cotonon. Towa 22 te Ilheus. Van der Hagen 21 v. Durban n. Singapore. Van Linschoten 22 v. Freetown n. Lagos. Van Neck 21 v. Brisbane n. Singapore. Van Noort 19 rede Singapore. Van Riebeeck 21 v. Bahrein n. Mombasa. Vasum 21 450 m. w.z.w. Bombay n. Mena. Viana 21 v. Montreal, n. Curagao. Vivipara 21 100 m. o.n.o Algiers n. Hamburg Waibalong 21 140 m. z. Izmir n. Izmir. Waterman 21 400 m. z. Cocos eil. n.Fremantle. Westerdam 23 te Rotterdam. Westertoren 21 v. Rotterdam n. Helsingborg. Westland 21 v. Santos n. Bahia. Willem Ruys 21 te Southampton v. Rotterdam Willemstad 22 te Madeira. Wonosari 21 v. Mombasa n. Aden. Wonosobo 21 v. Marseille n. Genua. Zaankerk 22 te Aden. Zaanland pass. 23 Finisterre n. Amsterdam. Zafra 24 ie Port Said verwacht. Zaria 21 115 m. w. Little Quinsland n. Lavera. KLEINE VAART Admiralengracht 21 dw. Den Held. n. Mantyluoto Alcetas 21 pass. Straat Messina n. Palermo. Ank T 18 te Alholmen v. Kemi. Atlas pass. 22 Schiermonnikoog n. Amsterdam. Bab T 18 v. Sandvik n. Kopmansholmen. Draco pass. 21 Kp. Nao n. Barcelona. Eyo S 21 5 m. o.n.o. Dungeness n. Brest. Heerengracht 22 te Terneuzen verw. v. Sauda. Joost 19 te Zaandam v. Stocka. Julia Mary 21 te Londen verw. v. Amsterdam. June 21 op Thames n. Dundee. Keizersgracht 21 te Rotterdamv erwacht. Lijnbaansgracht 21 op Elbe n. IJmuiden. Manto 21 te Amsterdam n. Le Havre. Marianne 21 18 m. n.o. Noordhinder n. Emden Midas 21 20 m. n.n.o. Kp. Villano n. Antwerpen Phidias 21 10 m. z.w. Gibraltar n. Rotterdam. Plato 21 35 m. n.o. Bougie n. Catania. St.rabo 20 v. Oporto n. Vigo. Twee Gebroeders 21 45 m. z.w. Oporto n Antw Westerdok 21 Rotterdam n. Antwerpen. Willy 20 35 m. n.o. East-Goodwin n. Dublin. Wilpo 17 v. Hamina n. Zaandam. SLEEPVAART Cycloop 22 100 m. n Tobroek. Friesland 21 te Ardrossan. Help 22 Ornella Prima vlot gebracht, nu met sleep van Gan eil. naar Colombo. Maas 19 650 m. o.z.o. Trinidad n. Buchanan. Oostzee 13 v. Las Palmas n. sleepbaat Maai oe 650 m. o.z.o. Trinidad. Titan 23 v. IJmuiden naar 0.66 Roi Leopold bij lichtschip Texel. Witte Zee 21 te Maassluis. Zeeland 22 300 m. z. St. John. BRUSSEL (ANP) Talrijke Antwer penaren hebben zaterdag en zondag de oproep beantwoord van het comité voor vrije Europese verkiezingen voor een Europese wetgevende vergadering. Duizenden stemmen werden uitgebracht in de openluchtlokalen in de stad en de randgemeenten. De organisatoren noem den de verkiezingen een groot succes. De „verkiezingen" werden in een ge deelte van noord-België gehouden. De be doeling van het comité is door een mas sale deelneming van de bevolking de aan dacht van de parlementsleden te vestigen op de wil van de Europese volken tot nauwere aansluiting, ook op het politieke vlak. Een 22-jarige scooterbestuurder uit Haarlemmerliede is zondagavond ernstig gewond na een botsing met een motor rijder, die op Rijksweg 9 met zijn kapotte voertuig liep. Waarschijnlijk werd de scoo terbestuurder verblind door een tegen ligger. Hij liep een hersenschudding, een gebroken linkerarm en schaafwonden aan het gelaat op en is opgenomen in het An- toniusziekenhuis te IJmuiden-Oost. Zijn echtgenote die achterop zat, bleef onge deerd, zo ook de motorrijder. Een inwoner van IJmuiden, die het niet eens was met de door zijn vrouw gekochte ganglamp in een zaak aan de Kennemer- laan, ging op hoge benen met het artikel terug naar de zaak. Hier eiste hij zijn geld terug, doch de winkelier wilde hem een tegoedbon geven. Dit nam de man niet en hij gooide uit woede een lamp in de zaak stuk. Na de schade te hebben betaald ging hij weer naar huis. JONGETJE ONDER MELKKAR Een zesjarige jongen uit de Linschoten- straat te IJmuiden is zaterdagmiddag tij dens een poging om op een rijdend melk- wagentje te springen, onder een der wielen geraakt. De knaap liep hierbij een ge kneusd linkerbeen op. Per auto van de ongevallendien^t is hij naar zijn woning gebracht. De zeesleepboot Titan van het bureau Wijsmuller is hedenmorgen van IJmuiden vertrokken naar de Belgische kotter O 66 „Roi Leopold" die zich ter hoogte hevond van het lichtschip Texel en op weg was naar IJmuiden, maar niet voldoende brandstof meer aan boord had om de reis voort te zetten. Bovendien was de radio aan boord van de Belg onklaar geraakt. Met lichtseinen werd via het lichtschip om hulp gevraagd. De „Roi Leopold" meet 86 ton en werd in 1936 gebouwd. VERNIELINGEN AAN BOORD VAN HD 87 Aan boord van de HD 87 „Pietertje" zijn in het afgelopen weekeinde vernielingen gepleegd. In de logiesruimte werden le vensmiddelen uitgestrooid op de grond aangetroffen. /Dekens Bleken verstopt te zijn. De politie stelt een onderzoek in. Leden van de Velsense politie, leden van de reservepolitie en hun echtgenoten, te zamen een gezelschap van vijftig personen, hebben zaterdagavond een gezellige puzzel- rit gereden door de gemeente Velsen. De route was uitgezet door enkele „specialis ten" op het gebied van puzzelritten voor fietsers. Commissaris W. Sepp en zijn vrouw reden ook mee, maar vielen niet in de prijzen. Deze werden na afloop in de kantine van het hoofdbureau tegen mid dernacht uitgereikt door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann. De bur gemeester had zich vanuit zijn auto op de hoogte gesteld van de verrichtingen van de politiemensen. De uitslag is: Mannenkoppels: 1. Koning—Van der Form. 2. Van Middendorp-Van der Scheer, 3. Slings sr. en Slings jr., 4. Dekker sr. Dekker jr., 5. reserve-agent Witte en zoon, 6. Sparries-Brandwijk. Gemengde en dameskoppels: 1. mevrouw Leeringmevrouw Koning, 2. res. agent Walthuismevrouw Walthuis, 3. de heer P. Landsaatmevrouw Landsaat, 4. de heer en mevrouw Stolk, 5. de heer en me vrouw Spaans. Er waren ook nog twee jeugdprijzen, te weten voor de heren Van Eerden en Bühr mann en voor de zoon en dochter van hét echtpaar Brandwijk. Het prachtige najaarsweer heeft de sa menwerkende besturen van de speeltuin verenigingen „Schulpen" en „de Meer weiden" doen besluiten met het „winter werk" pas op 1 november weer te be ginnen, hoewel de beide speeltuinen uiter aard wel geopend zijn. Woensdagmiddag, i november wordt de eerste filmmiddag gehouden in het ge meentelijk ontspanningslokaal met de ver toning van de Zweedse kinderfilm „De klas helpt Kalle". In het jeugdhuis „De Pan" beginnen 25 oktober de handenarbeidclubs. De bal letgroepen zijn al begonnen op de za terdagmiddag. Donderdagmiddag is er weer de ruil beurs. Het tamboer- en hoornblazerskorps van de speeltuinen kan opnieuw een aan tal jongens plaatsen voor de opleiding. Reeds thans is de gebruikelijke wild- kienavond vastgesteld op zaterdag 23 de cember. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijuv A.K.U. 401 gl Kon. Olie115,40—115,70 ^15.7fl Philips 1070—1071 1073 Unilever 841—844 842 Hoogovens 808 808

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9