Leeftijdsgrens voor pensioen wordt voor enkele categorieën verlaagd HET WEER Geen zekerheid over de kracht van de Russische kernexplosie Nobelprij's 1961 posthuum voor Dag Hammarskjoeld WOLLEN JURKEN BORST Nederlandse straaljager vermist Wijziging van AWW-wet voorgesteld Het brood wordt één cent duurder Lichte aardschok op Aruba Prijs van 1960 voor Albert Loethoeli een Zuidafrikaanse negerleider Gemeente Yelsen van willekeur beschuldigd Verse boter acht cent per kilo duurder WITTE KRUIS y de £Ckte DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING solide sportief voordelig In een voorstel tot wijziging van de Algemene Weduwen- en Wezenwet stellen de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor, de leeftijdsgrens van vijftig jaar te verlagen tot aanzienlijk lagere leeftijden voor diverse categorieën. Zacht Het woord is aan moderne streep en ruit gebreide kraag en manchetten - van 60 tot 105 60 ƒ25.50 Anegang 19 - Haarlem Hoge prijs Vrijdag kort geding In de krant van heden: REGEN- EN TWEEDJASSEN tegen hoofdpijn, kiespijn griep, reumatische pijnen etc), 16e JAARGANG NUMMER 299 DINSDAG 24 OKTOBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MODEHUIS Anegang - Haarlem - tel. t0401 ijmtrnrnmtfimttommt fornfnWi' i' i iiifnr.i'rr Een vrouw met één of meer kinderen zal volgens dit wetsontwerp te allen tijde bij het overlijden van haar echtgenoot recht op weduwenpensioen hebben tot haar vijfenzestigste jaar. Kinderloze vrouwen, die op veertigjarige leeftijd of ouder weduwe worden, zullen eveneens tot hun vijfenzestigste jaar pensioen ontvangen. Een weduwe met een ongehuwd eigen kind, dat vóór of op de dag van over lijden van de vader werd geboren, krijgt, ongeacht de leeftijd van dit kind, recht op pensioen. Indien zij echter geen voogdij uitoefent wegens ontzetting daarvan of wegens vroegere ontzetting uit de ouderlijke macht, dan vervalt dit recht. Indien de weduwe vijfendertig jaar of ouder is en haar kind trouwt of overlijdt, dan behoudt zij pensioenrecht. De vrouw, die weduwe wordt op een leeftijd tussen vijfendertig en veertig jaar, met een kind, dat vóór of bij het overlijden van haar echtgenoot trouwde of stierf, behoudt het pensioen mits zij niet uit de ouderlijke macht werd of wordt ontzet. De minister en staatssecretaris hebben een anti-cumulatiebepaling afgewezen, die door de Sociale Verzekeringsraad gewenst werd geacht. Indien een weduwe met AWW-pensioen in een dienstbetrekking ziek of invalide zou worden, zal zij vol gens het voorstel zowel pensioen als on- gevals- of ziekengeld uitgekeerd krijgen. De bewindslieden menen, dat dit zelden zal voorkomen en dat een administratie ve regeling voor anti-cumulatie daarom te ingewikkeld zou zijn. De bewindslieden zeggen in de toelich ting, dat de voorgestelde wetswijziging het criterium „huishouden" heeft losgelaten en daarvoor in de plaats het criterium „hebben van een kind" invoert. Ook is de omschrijving van het woord „pleegkind" gewijzigd. Hierbij is het begrip „opvoe ding" maar niet het begrip „onderhoud" gehandhaafd. De uitsluitingsgronden voor AWW-pen- sioen zijn voorts verzacht. Vrouwen, die binnen een jaar na hun huwelijk weduwe worden, krijgen thans geen tijdelijke we- duwenuitkering of weduwenpensioen, in dien de gezondheidstoestand van de man bij het huwelijk redelijkerwijs een spoedi ge dood kon doen verwachten. Indien het echter personen betreft, die na een schei ding herenigd zijn, zal blijkens het wijzi gingsvoorstel deze uitsluiting niet gelden. Een verdere verzachting behelst de rege ling voor vrouwen, die met een man van vijïenzëstig jaar of ouder trouwden. Ook deze vrouwen hebben thans geen AWW- rechten. Indien echter uit zo'n huwelijk kinderen sproten of het huwelijk vijf jaar of langer duurde, dan komt volgens de thans voorgestelde regeling de weduwe wel voor pensioen in aanmerking. Voor invalide wezen van 16 tot" 27 jaar wordt thans het criterium gesteld, dat zij pas bij tweederde invaliditeit recht op we zenpensioen hebben. Voorgesteld wordt dit criterium tot halve invaliditeit te verlagen. Voorts wordt een soepele oplossing voor gesteld voor tijdens de bezetting tot stand gekomen sehijnscheidingen en schijnhuwe- Met ingang van 30 oktober wordt de prijs van het brood met één cent per 800 gram verhoogd. Als het ministerie van Economische Za ken had toegegeven aan de wensen van de Nederlandse Bakkerij stichting, zou de prijs van het brood met twee cent omhoog zijn gegaan. De broodprijsverhoging is een gevolg van het toenemen van de bij komende kosten voor kolen, gas en elektri citeit. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral in het westen van het land af en toe enige regen. Ma tige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. lijken. Voor beide categorieën zullen nor male AWW-rechten gelden, indien zij door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtherstel met weduwen zijn gelijkgesteld. Ook wordt een redelijker overgangsregeling voor AOW in AWW, in- validiteitsrente in AWW enz. voorgesteld. Over de kosten van de voorgestelde wij ziging zeggen de bewindslieden, dat het aantal uitkeringsweken met ongeveer 153.000 per jaar zal stijgen voör de cate gorie weduwen zonder kinderen (40 jaar). Uitgaande van de huidige weduwenuitke- ring van 1512 per jaar zullen de extra kosten op 20 miljoen per jaar moeten worden gesteld. Daarbij komt nog de ca tegorie kinderloze weduwen tussen de 35 en 40 jaar, die echter nog geen 1 mil joen aan uitkering zullen ontvangen. Voor weduwen met kinderen zal het aan tal uitkeringsmaanden met 116.000 stijgen. Daarvoor zal ongeveer 15 miljoen nodig zijn. Globaal zal dus 35 miljoen nodig zijn. Hierbij is echter geen rekening ge houden met sterfte en hertrouwkansen. Het Amerikaanse persbureau United Press International maakte zaterdag mel ding van een hevige aardschok, die vrij dagavond geheel Aruba zou hebben ge troffen. Thans meldt het A.N.P. uit Wil lemstad (Curagao) dat slechts sprake is van een lichte aardschok, die enkele se conden duurde en die vooral op het noord westelijke deel van het eiland goed merk baar is geweest. In dit bericht wordt geen melding gemaakt van schade of persoon lijke ongelukken. Isolde Kurz: Menig mens is een verzameling ach tenswaardige eigenschappen, maar toch geen persoonlijkheid. De zware kernbom die de Russen gis teren in de dampkring boven het eiland Nova Zembla tot ontploffing hebben gebracht, heeft de vraag op geworpen of de Sovjet-Unie haar aan gekondigde kernwapen van vijftig megaton heeft beproefd. De seis- mografen van de aardkundige obser vatoria hebben zeer grote afwijkingen opgetekend. Op dit diagram van het Zweedse observatorium te Uppsala kan men aan de onderzijde duidelijk de bijzond&r grote uitslag van de schrijf- naald zien. De piek loopt tot in de vijfde baan van onder af. WASHINGTON (UPI, Reuter, AFP) Een woordvoerder voor de Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft gisteren in Washington verklaard, dat de bom, die de Russen maandag hoog boven Nova Zembla tot ontploffing heb ben gebracht, zeer krachtig was, maar OSLO (UPI) De Nobelprijs voor de vrede 1961 is postuum toegekend aan de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld. Het was de eerste maal, dat deze prijs postuum werd toegekend. Het Noorse Nobelprijscomité heeft de vredesprijs 1960, die nog niet was ver leend, toegewezen aan de Zuidafrikaanse negerleider Albert Loethoeli, die in bal lingschap in zijn geboortedorp in de pro vincie Natal woont. Het is de eerste maal dat een Afrikaan deze prijs krijgt. Hammarskjoelds prijs bedraagt 250.232.88 kronen, welk bedrag aan zijn nalaten- „Dit is geweldig," aldus mevrouw Loe thoeli. „Ik weet, dat het geld zal worden gebruikt ten bate van mensen, die het no dig hebben, en niet voor hemzelf." Loe thoeli zelf sprak van een „nieuwe aanmoe diging" voor zijn strijd om Afrika's vrij heid. Hij zei dat hij door het nieuws „tot nederigheid" was gestemd. „Maar ik ben er ook trots op, niet alleen wegens de eer die mij is gebracht, maar ook vanwege mijn land en volk vooral om degenen die gevochten en geleden hebben in de strijd om de emancipatie van alle Zuid afrikanen van de banden van vrees en onrecht," zo voegde hij eraan toe. Hij wil de prijs aanvaarden als de vertegenwoor diger van anderen die ook hebben ge vochten voor de vrijheid van Afrika in Zuid-Afrika en in het buitenland. Hij zal de Zuidafrikaanse regering om een paspoort vragen om naar Oslo te kun nen reizen, waar de prijzen op 10 decem ber zullen worden uitgereikt. Loethoeli achtte zijn kansen op een gunstige be schikking „ongeveer 50-50". Men is van oordeel, dat het voor de Zuidafrikaanse regering politiek onmogelijk is Loethoeli een paspoort te geven teneinde naar Oslo te reizen. De toekenning van de prijs aan Loethoeli kan door de regering in Preto ria slechts worden gezien als een scherpe Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjoeld schap zal worden toegevoegd. De prijs, die Loethoeli ontvangt, bedraagt 225.986.76 kronen. Men beschouwt de toekenning van de prijs aan Loethoeli als een eerbewijs voor het nationalistisch streven in Afrika en de strijd om politieke rechten voor de zwarte massa. In Amerikaanse regeringskringen te Washington betoonde men zich verrast over de prijstoekenning aan Loethoeli. Men zei, dat iedereen wel had verwacht dat de prijs voor 1961 aan de nagedachte nis van Hammarskjoeld zou worden ge wijd, maar dat het besluit om de nog niet toegekende prijs voor 1960 aan Loethoeli uit te reiken tot op het laatst geheim was gebleven. Loethoeli stond op het veld bij zijn wo ning suikerriet te snijden, toen UPI het nieuws naar zijn echtgenote doorbelde. Advertentie (Van onze correspondent) Sinds maandagavond kwart voor negen zoeken vliegtuigen en schepen naarstig naar een Thunderstreak-straaljager, van de vliegbasis Volkel. Het toestel wordt vermist tussen Den Heider en het Duitse waddeneiland Bor- kum. Gisteravond om kwart over zes had het vliegtuig boven dit eiland moeten zijn. De piloot van het vermiste toestel is de ser geantvlieger A. Lowijs uit Zwijndrecht is 20 jaar en ongehuwd. Om kwart voor negen steeg gisteravond van de vliegbasis Valkenburg een Grum man S2F1 tracker op, met de opdracht uit te kijken naar de Thunderstreak. Korte tijd later werden bij het opsporingswerk ook een nachtjager van de vliegbasis Twente, een Beaver-propellervliegtuig van de vliegbasis Leeuwarden, de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder en de re- dingboten van Harlingen en Hindelopen ingeschakeld. Ook de reddingboot van het Duitse eiland Borkum ging op zoek. Te midder nacht deelde de Luchtmachtvoorlichtings dienst mee, dat het vrijwel zeker is dat de Thunderstreak tussen Den Helder en Borkum in zee is neergekomen. De kust wachter van de Brandaris op Terschelling, Rein van Urk, nam om precies tien uur gisteravond in de omgeving van Midsland aan de kant van de Waddenzee, een licht- flikkering waar. Het zoeken naar de piloot werd ook na middernacht voortgezet. Het is immers mogelijk dat hij van zijn schiet stoel gebruik heeft kunnen maken en dat hij zich thans in een rubberboot op zee bevindt. Diep in de nacht werd het zoeken ge staakt. Vanmorgen vroeg werd echter het opsporingswerk hervat. Er nemen vijf vliegtuigen aan deel, evenals de Zeeuwse mosselvloot op de Waddenzee en de Wie- ringer- en Urker vissers op de Noordzee. Het Engelse schip „Baltic Arrow" zoekt eveneens naar het vermiste toestel. Albert Loethoeli aanval op de apartheidspolitiek. Indien men hem zou laten gaan, zou dat vrijwel neerkomen op een erkenning van officiële zijde, dat Loethoeli een rechtvaardige zaak verdedigt. Loethoeli woont in ballingschap in het dorpje Stanger, ongeveer 65 kilometer van Durban. Hij zal daar nog twee jaar rfioe- ten blijven. Tot dusver is slechts één maal in de geschiedenis een Nobelprijswinnaar verhinderd geweest zijn prijs zelf in ont vangst te nemen- Dat was in 1935 toen de prijs toeviel aan de bestrijder van het nazisme Carl von Ossietzky. Hitler liet niet toe, dat hij het land verliet. vermoedelijk niet de kracht had gelijk aan 50 megaton. Men houdt het in de Verenigde Staten voorlopig op 30 mega ton. De woordvoerder liet uitkomen, dat er nog een officiële verklaring zou vol gen. Hij zei, dat de Russen twee uur na hun grote proef hoog in de lucht, een tweede bom lieten ontploffen onder water. Deze tweede bom was echter van veel geringere kracht. President Tito heeft verklaard, dat de hervatte proeven met kernbommen buiten gewoon ernstige gevolgen voor de hele we reld kunnen hebben. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Osten Unden, heeft voorts de leden van de politieke com missie van de UNO met nadruk verzocht het beroep, dat Zweden, Denemarken, Noorwegen, Canada, Japan, Pakistan en IJsland op Rusland hebben gedaan in ver band met het voornemen van de Russen, met voorrang te behandelen. Hij zei dat dit nodig was omdat het voorstel anders geen zin meer heeft. (Reuter) Loethoeli moet binnen der tig dagen zijn Nobelprijs van ongeveer 158.000 gulden geheel aan Zuid-Afrika overmaken krachtens de Zuidafrikaanse deviezenvoorschriften, aldus wordt in Jo hannesburg vernomen. Als de prijs niet aan Zuid-Afrika wordt afgedragen kan dit leiden tot inbeslagneming van het hele bedrag, een boete van maximaal 5.000 pond sterling en gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaar. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann is in zijn hoedanigheid van bur gemeester van Velsen in kort geding ge dagvaard door de heer C. Nap, wonende te Velsen. De zaak zal vrijdag om half tien dienen voor de president van de Arrondis sementsrechtbank in Haarlem. B. en W. van Velsen hebben volgens de dagvaarding het gebruik van de woning Sirenestraat 24, die eigendom van de heer Nap is, gevorderd ten behoeve van een ge zin van zes personen, dat nu in het per ceel Bloemstraat 67 in IJmuiden woont. Dit pand is in maart 1961 door de ge meente Velsen aangekocht. Volgens de eiser heeft men het noodzakelijke en te lang uitgestelde onderhoud niet verricht. In de dagvaarding wordt gezegd, dat de woning feitelijk voor de grondprijs is aan gekocht. Het perceel zou een woning zijn, die qua constructie geen gebreken ver toont. De kosten van te lang uitgesteld onderhoud zouden door de dienst van Openbare Werken zijn begroot op 6470.- Gesteld wordt, dat de gemeente er nauw lettend op pleegt toe te zien dat alle huis eigenaren bij de heersende woningnood hun huizen goed onderhouden. Maar zelf wil men de betreffende woning slopen of zonodig als pakhuis verhuren. De eiser heeft de gemeente voorgesteld de woning van de gemeente te kopen voor de door de gemeente indertijd betaalde prijs en dan zelf de nodige voorzieningen te tref- gen. In de dagvaarding stelt hij, dat het woningprobleem in Velsen zo nijpend is, dat in de laatste maanden onder de bijna 2000 woningbehoevenden geen enkele wo ning kon worden uitgegeven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien4 Kunst 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Het verbondsbestuur van het NW heeft, zo deelt het mede, een telegram gericht tot het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) waarin het bij dit verbond er met klem op aan dringt met alle daartoe geëigende middelen de regering van de Sovjet-Unie ertoe te bren gen af te zien van het door Kroesjtsjev aangekondigde plan, omdat dit de gehele mensheid zal blootstellen aan grote geva ren voortspruitende uit een verhoogde ra dioactieve neerslag. Intussen hebben gisteren weer grote groepen betogers gedemonstreerd bij de Russische ambassadeurs in Londen, Mexi co City en Kopenhagen en het Sovjet-han delsbureau te Rome. (Vervolg op pag. 3: Lawine van protesten) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 tEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie PIJNSTILLER Met ingang van maandag is de prijs van verse boter met acht cent per kg. verhoogd, zulks in verband met de gro te vraag naar verse boter. Gistermiddag is de Nederlandse voet balploeg, die zo'n verrassend goed resultaat behaalde tegen de Hongaren in Boedapest, op Schiphol terugge keerd. De jarige KNVB-coach, die in een opperbeste stemming verkeerde, Van der Gijp werd daar nog eens alle eer bewezen door zijn voetballers. Van links naar rechts: Pieters Graafland, Wiersma, Muller, Elek Schwartz, Pronk en Van der Linden. Op de vliegtuigtrap ziet men de gezichten van Swart, Van der Kuil, en dr. Pannekoek.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1