Nieuwe wending in smokkel- zaak in Baarle-Hertog Chefarine 4 AGENDA ONZB WOZNSDêG Kreymborg Kort en bondig* V 1IENSEN Behalve melkpoeder ook graan Rotterdammer bekent moord op zijn vrouw «OSRAM Felle brand in Weertse aluminiumfabriek Den Haag was niet ***heel verstoken van vers brood „Revako" roept op tot vakantiespreiding Prins Bernhard doet beroep op offerzin Frankriik verkokken Zweedse kapitein biedt excuses aan Dr. Drees spreekt op Dag der Verenigde Naties Drie doden in het verkeer Nederlandse landbouw kolonie in Brazilië vierde gouden feest Wind en regen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! DINSDAG 24 OKTOBER 1961 Voor Amsterdamse baby's 200 op spaarbankboekje Meisje zwaar gewond bij explosie op motorboot Op het land omgekomen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk lampen Derde slachtoffer van explosie overleden Jongens-pullover 5 jaar nu 8»^ Schade ruim 250.000 A NT I-HON GE R-AC TIE Prt"oo<3 ''«rnrriot naai* Redders aangezien voor vissers Herdenking op de Dam Herdenking van hen die vielen in Hongaarse vri]heidsstriid heren-ondergoed HALFWOL PLAT-JAEGER PAARLAARSTEEG 1 el 55 ca (Van onze correspondent) De rechtbank in Turnhout heeft in raadkamer de vrijlating van Miet L. ge weigerd. Ze werd woensdagmiddag door de Belgische justitie in hechtenis geno men nadat haar man Louis reeds vijf we ken geleden door een Nederlandse opspo- rings-ambtenaar was aangehouden. Op zichzelf is dit in de geruchtmakende melkpoeder-affaire kenmerkend, omdat er in de Belgische pers sterk tegen was geprotesteerd dat de drie kinderen van het echtpaar nu verstoken zijn van de ouderlijke zorg. Met grote belangstelling wérd dan ook in Turnhout het besluit van de rechtbank tegemoet gezien. Het aan houdingsmandaat werd tegen de ver wachting in met 30 dagen verlengd en hoewel men op het „kasteeltje" bijzonder spaarzaam is met inlichtingen, was het toch niet moeilijk om vast te -stellen dat het hier toch wel gaat om een zeer om vangrijke zaak. Er is weer een nieuwe wending in het onderzoek gekomen. Het gaat namelijk niet alleen meer om melkpoeder doch ook om graan. De opsporingsdienst heeft een vergelijking gemaakt tussen de jaarlijkse produktie van de boeren in de enclave Baarle-Hertog en de totale uitvoer via het kantoor Baarle-Nassau-Weelde. Hon derdduizenden kilo's graan meer zouden van Nederland naar België zijn gebracht, gedekt door de gebruikelijke documenten in het verkeer tussen Baarle-Hertog en de rest van België, dus van België naar België. Verder melkpoeder in enorme hoeveelheden van België naar Nederland en graan in ongeveer gelijke hoeveelhe den van Nederland naar België. De Bel gische dagbladen hebben de laatste da gen de vraac gesteld, waarom de Belgi sche diensten zich zo druk maken over de frauduleuze uitvoer van melkpoeder naar Nederland. Met de botersmokkel op de achtergrond ook al valt er door het te geringe prijs verschil de laatste maanden geen boter meer te smokkelen een Belgische moeder bij haar drie kinderen weghalen, terwijl de vader in bewaring in Nederland is ge nomen om wat melkpoeder, was blijkbaar al te veel. Plotseling schijnt men de keerzijde te hebben ontdekt en als de heer Huybrechts van de Centrale Opspo ringsdienst in Antwerpen niet ophoudt met snuffelen, moet men er niet van op kijken als hij binnenkort tot de ontdek king komt dat er veel meer varkens van België naar de enclave Baarle-Hertog gaan dan de boeren daar onderdak kun nen brengen en waar de rest naar toe gaat, nu de prijs in België lager ligt dan bij ons, is niet zo moeilijk te raden. De smokkelarij is altijd een econo misch verschijnsel geweest, een kwestie van vraag en aanbod. Nergens kwam dit beter tot uitdrukking al de jaren door dan in het enclavegebied van de beide Baar les. Van onbekende in de V.S. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beechermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 Een rijke, naar Amerika geëmigreerde Amsterdammer, die onbekend wenst te blijven, heeft de spaarbank voor de stad Amsterdam opdracht gegeven op ieder spaarbankboekje van een twaalftal Am sterdamse baby's van nog geen jaar oud een bedrag van 200 gulden bij te schrij ven. De man heeft als voorwaarden gesteld dat de ouders als spaarders staan ingeschre ven en dat ook reeds de kinderen een spaarbankboekje bezitten. Het door hem terbeschikking gestelde geld mag door de betrokkenen pas op 21-jarige leeftijd wor den opgenomen. De 12 uitgekozen baby' zijn uitgenodigd voor een korte ontvangst op 30 oktober (Wereldspaardag). Daarbij zullen ook de moeders aanwezig zijn. fie 18-jarige Marijke Kooy uit Hilversum heeft ernstige brandwonden aan het hoofd en de benen opgelopen bij een hevige ex plosie die zich aan boord van de motor boot „Corrie" in de Hilversumse sportha ven voordeed. Vermoedelijk is door het lekken van een gascylinder onderin de boot een gasontwik- keling ontstaan die tot de explosie leidde toen de heer Kooy de motor van de boot aansloeg De ontploffing ging met een steekvlam gepaard en had zoveel kracht dat het vaar tuig zeer ernstige schade opliep. De heer Kooy wilde juist met zijn vrouw en kinderen een vakantietrip van enkele dagen met zijn vrijwel nieuwe boot begin nen. Het vaartuig was nog niet verzekerd De eigenaar en zijn echtgenote liepen min der ernstige verwondingen op. De 32-jarigd Rotterdamse groentenhan- delaar, verdacht van moord door middel van vergiftiging, op zijn 31-jarige echtge note, heeft een bekentenis afgelegd. De vrouw was in verwachting van haar vier de kind. Het huwelijk van het echtpaar was niet zo best. Er was enige tijd een 18-jarig meisje in huis. waaraan de man meer dan normale belangstelling besteedde, het geen tot een verhouding leidde. Het meis je, dat in een fabriek buiten Rotterdam werkt, ging elders wonen, maar de verhou ding bleef bestaan. De spanningen in het gezin, dat bestond uit man, vrouw en twee kinderen een kind was gestorven- werden steeds groter. Vorige week woens dag is de vrouw gestorven, waarbij zij hevige pijnen heeft geleden. Het vergif, dat de vrouw was toegediend, wordt in verdunde vorm gebruikt bij de bestrijding van ongedierte in de land- en tuinbouw. In Minnertsga is de 25-jarige heer S. Sijbesma om het leven gekomen. De man zou met een trekker een wagen met bie ten van het land trekken waarbij de trek ker achterover sloeg. Hij raakte tussen de trekker en de bietenwagen bekneld en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Concertgebouw Vandaag 20.15 u.: Con cert N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Werken van Bach, Mozart, Badings en Tsjaikofsky. Solisten Herman Krebbers en Theo Olof (viool). Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag 20.15 u.: Toneelgroep Ensemble met „Inge borg", blijspel van Curt Goetz. Regie Jan Retèl. BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 uur, vandaag 20 Uur: „Fracasse, de onover winnelijke musketier", 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De nacht der opgejaagden", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21,15 u.: „The big show", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De man in het donkergrijze pak", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „De levens geschiedenis "an Richard Tauber", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Later zul je dansen", 18 j. Roxy Theater: 14,30, 19 en 21.15 uur: „Rit in de nacht", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 uur: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 918 u„ m„ wo., en vr. ook 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u.(ook zondag). Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 1017 u., zondag 13-17 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.30—17 u. Bloemheuvel (Overveen): Tot 11 nov. expositie van edelsmeedkunst van Corry Borst en grafisch werk van H. Daumier, P. Dupont, Jozef Israëls, Izaak Israëls, Ed. Karsen, Th. A. Steinlen, M. W. v.d. Valk e.a.: 1017 u., zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 20 okt). DINSDAG 24 OKTOBER City Theater, 19 30 u.: „Ben Hur". WOENSDAG 25 OKTOBER City Theater, 19 30 u.: „Ben Hur". Rex Theater, 20 u.: „Totale oorlog". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 24 OKTOBER Kuenenplein, 1416 en 17.3020.30 u.: Bevolkingsonderzoek. WOENSDAG 25 OKTOBER Schouw over de wateren- DINSDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Bit tere rijst". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur" (één voorstelling). W.B. Theater: Géén voorstelling. WOENSDAG 25 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Bit tere rijst". Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Advertentie In een ziekenhuis in Sittard is overleden de 40-jarige J. W. Schouteten, uit Maas tricht die na d< ontploffing in de proef fabriek van de chemische bedrijven der staatsmijnen daarheen met zware ver wondingen was overgebracht. De heer Schouteten was gehuwd en vader van twee kinderen. Advertentie alleen geldig woensdag 25 okt. a.s. het gevraagde model met ronde hals. Mooie kwaliteit in multi-colours. kl. st. p. m. csq *i/act/i<6cyi££' GROTE MARKT 1-7 HAARLEM (Van onze correspondent) Een felle brand heeft maandagmiddag een gedeelte van de aluminium- en me taalwarenfabriek „Platinal" in Weert in de as gelegd. De brand, die werd ontdekt in de af deling emballage woedde hevig in een grote partij zijdepapier en karton. De brandweer van Weert kon niet meer ver hinderen, dat de emballageafdeling, die in een apartstaand gebouw was gehuisvest tot de grond afbrandde. Ook een aantal machinerieën, waaronder een zeer kostba re plas tic-vorm-mach ine, ging in de brand verloren. Ook de brandweer van Eindho ven werd te hulp geroepen. Door het snel le optreden konden de andere gebouwen voor het gevaar van brand worden be hoed. De schade bedraagt ongeveer f 250.000 a 300.000. De fabriek is verze kerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door broei in een hoeveelheid verpakkingsmate riaal. Op allerlei plaatsen in Den Haag en in de randgemeenten was gisteren tóch vers brood verkrijgbaar. Het besluit van de Haagse Bakkerij-commissie om drie maandagen achtereen niet te bakken en geen brood te verkopen, heeft niet de in stemming gehad van alle bakkerijen en er waren er dus die toch aan het werk wa ren gegaan. Het waren er niet veel. ten hoogste enkele tientallen. De grote uitzon dering was Voorburg. Daar bakten alle bakkers en bezorgden de bezorgers nor maal. Bij het overleg in de Bakkerij-com missie, waaraan de Voorburgse bakkers wel deelnamen, was het niet mogelijk ge bleken voor Voorburg een sluitende rege ling te krijgen. Zo bleef alleen het meren- de.el der huisvrouwen in Den Haag, Rijs wijk en Wassenaar van vers brood versto ken. Een zelfstandige bakker in één der dichtst-bevolkte Haagse woonbuurten had wel gebakken maar zijn bezorgers thuis gehouden. Eén van hen was namelijk be dreigd door bezorgers van een grote broodfabriek: „Als jij maandag rijdt, ga ge met kar en al de vliet in". Dat wilden de bezorgers niet riskeren. Om der wille van de lieve vrede heeft deze bakker zijn klanten verzocht maandag in de winkel te komen. In Rijswijk was maar één bakkerswinkel geopend, in Scheveningen ook en in Den Haag hier en daar één. Volop verse ka detjes waren er in de broodjeswinkels, die blijkbaar op de een of andere manier een gaatje hadden gevonden, om buiten de stad aan vers brood te komen. Het staat te bezien hoe de maandagslui ting volgende week zal verlopen. De grote bakkerijen zullen zeker gesloten blijven, maar of er dan meer of minder kleine zelfstandigen dan maandag met de alge mene regeling zullen meedoen, is niet te voorspellen. Misschien kan het gemeentebestuur nog iets veranderen aan de affaire van de bakloze maandag, die voor het personeel van de grote bedrijven een werktijdver korting oplevert, maar voor de bevolking toch een vervelende geschiedenis is. De voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Haagse gemeenteraad, de heer K. J. van Nieukerke, heeft gistermiddag na afhande ling van de agenda in de raadsvergade ring B. en W. gevraagd „hun invloed aan te wenden en besprekingen te openen, ten einde in het belang van de Haagse bur gerij te bereiken, dat de maatregel wordt ingetrokken, althans wordt voorkomen dat zij een permanent karakter krijgt". In zijn antwoord deelde de wethouder van Economische Zaken, mr. R M. van Reenen, mede, dat de maatregel na lang durig intern overleg genomen is door de Haagse Bakkerijcommissie. Deze zaak gaat in de eerste plaats de betrokken organisaties en partijen aan. De wet noch een verordening geven B. en W. in deze enige bevoegdheid. Niettemin zijn B. en W. bereid, bemiddelend op te treden. De stichting „Revako", een organisatie voor ondernemers en leiders van recrea tie-, vakantie- en conferentieoorden, heeft een oproep gericht tot allen, die het be lang van de vakantiespreiding dienen. In deze oproep wordt o.m. gezegd, dat de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf de va kanties 1962 voor die bedrijfstak zonder enige spreiding heeft vastgesteld van 23 juli tot 4 augustus. „Revako" stelt vast, dat bij de geringe vakantiespreiding in het afgelopen seizoen al zeer velen geen ge legenheid hadden in de periode eind juli begin augustus een behoorlijk vakan tie-onderdak te vinden. Desondanks wa ren de bedrijfsuitkomsten van de vakan- tiebedrijven. door de slechte bezetting buiten het topseizoen, zo slecht, dat men de prijzen voor de volgende seizoenen wellicht zal moeten verhogen. „Revako" is van mening dat vakantiespreiding het de exploitanten van vakantiecentra, ver voerders en,- wegbeheerders mogelijk maakt meer mensen tegen wellicht lagere prijzen van dienst te zijn. Prins Bernhard, heeft als voorzitter van het algemeen bestuur van de stichting Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Bijstand (NOVIB) ter gelegenheid van de najaarsinzameling ten behoeve van de Anti-Honger-Actie, maandagavond in een televisie-programma het volgende gezegd „Het Nederlandse volk begrijpt naar mijn mening het belang van het meer tot elkaar brengen van de volkeren van onze wereld Die éénwording wordt echter vooral ge remd door de nog bestaande tegenstel lingen in welvaart tussen de hoogontwikkel de landen en de landen, die nog in het ontwikkelingsstadium verkeren. Bij de po gingen om die tegenstellingen te overbrug gen kan en moet ons land een rol spelen en een voorbeeld zijn. Nog altijd is de honger nijpend in grote delen van de we reld. Het lijkt onvoorstelbaar, maar toch is het zo: jaarlijks sterven 30 tot 40 miljoen mensen aan de gevolgen van ondervoeding. Wij hier in Nederland weten nauwelijks wat honger is en het is moeilijk te besef fen. dat het hier gaat om een aantal, dat driemaal de bevolking van ons land uit maakt. Maar die nood is er. En zij legt ons verplichtingen op. Wij moeten een daad stellen en onze deskundigheid ter be schikking stellei in de vaste overtuiging dat ons voorbeeld zal worden gevolgd. Het Nederlandse volk ging al eerder voorop in de strijd tegen de honger. Als eerste gaf het gevolg aan de oproep van de directeur- generaal van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties tot het voeren va> een anti-honger-actie Naast het bedrag dat de regering ter be schikking stelde, bracht ons volk in enkele maanden een bedrag van bijna één miljoen gulden biieer via de bakkersactie en de najaarscollecte, georganiseerd door de ac tieve NOVIB-comité's. Als algemeen voor zitter van de organisatie voor intematio nale bijstand, de NOVIB, doe ik een be roep om de komende najaarsinzameling voor d* antt-honger-aotie opnieuw te steu nen. Met praten wordt het hongerprobleem niet opgelost. De oplossing daarvan vraagt daden. Het is een voorrecht, dat wij in Nederland welvaart kennen, dank zij onze gezamenlijke inspanning. Maar laat ons iets van die welvaart brengen naar de landen, die nog in ontwikkeling zijn. Als een daad van rechtvaardigheid, waarop zij als onze naasten moeten kunnen rekenen". Koningin Juliana heeft vanavond voor geruime tiid afscheid genomen van haar derde dochter. Samen met prinses Marij ke was zii naar Schiphol gereden met prin ses Margriet, die een studiejaar gaat vol gen aan de universiteit van Montpellier. de hoofdplaats van het departement He- rault aan de Franse zuidkust. Prinses Margriet maakt de reis samen met mejuffrouw L. J. Ingen Housz, die enkele jaren geleden aan het hof werd ver bonden als verzorgster van de jongste twee prinsessen. De prinses zal in Mont pellier een cursus volgen in de Franse literatuur-geschiedenis. De universiteit van Montpellier is een van de oudste van Europa: zij werd in 1289 door paus Nico laas IV gesticht. Tegen half zeven wandelde koningin Ju liana met haar twee jongste dochters naar het vliegtuig en nam in het toestel afscheid van prinses Margriet. Daarna bleef zij op het platform het toestel na wuiven tot dit op weg naar de startbaan uit het zicht was verdwenen. Kapitein S. Alk van het Zweedse stoom schip „Vibeke Christensen". dat, zoals be kend is, woensdagmorgen op de Rottu merplaat is gestrand en daar nog vast zit, heeft met verbazing kennisgenomen van de berichten over de onvriendelij ke ontvangst, die de opvarenden van zijn schip de bemanning van de reddingboot van Schiermonnikoog, de „Willem Hors man", hebben bereid. Dit heeft hij ver klaard tegenover de schipper-dienstgelei- der C. de Boer van de douanerecherche te water in Delfzijl. De Zweedse kapitein zei niet op de hoogte te zijn geweest van het feit, dat het de redders van Schiermonnikoog waren, die bij zijn schip waren geweest. Hij heeft zich tegenover de heer de Boer uitgeput in excuses. De douanerecherche uit Delfzijl was aan boord van het Zweedse schip ge gaan, nadat zij voor een observatie- tocht naar de Rottumerplaat was geva ren. „We werden aan boord uitstekend ontvangen", zei de heer De Boer. Tij dens zijn gesprek met de kapitein deed de schipperdienstgeleider het verhaal van de ervaringen van de redders van Schier monnikoog, die na een hachelijke tocht met de strandreddingboot „Willem Hors man" de uithangende touwladder van het Zweedse schip voor hun neus zagen in halen. Kapitein Alk meende enkele vis- serslui bij het schip te hebben gezien. Hij wilde geen nieuwsgierigen aan boord hebben. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Unesco-centrum Nederland en de gemeente Amsterdam hebben in verband met het overlijden van de UNO-secretaris- generaal, Dag Hammarskjoeld, het plan de Dag van de Verenigde Naties op groot' se wijze op de Dam te vieren, laten varen Evenals de vorige jaren zal de plechtig' heid nu een sober karakter dragen. De UNO bestaat vandaag 16 jaar en de Unesco is precies 15 jaar oud. Om prak tische redenen wordt de herdenkings plechtigheid op de Dam altijd op een za terdag gehouden en dit jaar op zaterdag 26 oktober. Terwijl wandelgroepen ter weerszijden van het paleisbalkon de letters V.N. zul len vormen, zullen padvinders opmarche ren met vlaggen van de Verenigde Naties Vervolgens brengt het K.L.M.-mannenkoor met begeleiding van de Amsterdamse po- litiekapel enige liederen ten gehore. Het hoogtepunt van de plechtigheid zal een rede zijn, die oud-premier dr. W Drees, zal uitspreken en waarin aandacht zal worden gevraagd voor de voedselsi tuatie in de wereld. De Dag der Verenigde Naties zal in het teken staan van de Apti-Honger-Actie 1961 die in ons land wordt gevoerd door het Unesco-centrum en de NOVIB (Neder landse Organisatie voor Internationale Bij stand). De actie waarvoor dezer dagen alom gelden worden ingezameld, zal za terdag zijn voorlopige afsluiting krijgen in een landelijke straatcollecte. In Amsterdam is de 46-jarige mevrouw J. M. Pluijms-Willemse op de Hoofdweg hoek Jan van Galenstraat door een tege moet komende personenauto aangereden Zij was vrijwel op slag dood. De vrouw reed op haar fiets in de richting van de Admiralengracht. In Doetinchem is de 80-jarige heer Jo han Roodakker toen hij ter hoogte van zijn woning plotseling de Keppelseweg overstak door een personenauto aangere den. De bejaarde man werd zeer zwaar gewond en overleed in het ziekenhuis. De 41-jarige verzekeringsagent G. J. H. Breve uit Veenoord is op de Halerweg in Swiggelte (Dr.) bij het uitwijken voor een landbouwtrekker met zijn auto tegen een boom gereden. De man was op slag dood. De auto werd totaal vernield. Het was vorige week vijftig jaar gele den dat de eerste Nederlandse kolonisten zich als groep in Brazilië vestigden. Dat was in het plaatsje Carambei in de staat Parana. Men vindt daar nu in de omge ving van de plaatsen Parana en Santa Ca- tarina meer dan zestig boerderijen, die ge bouwd zijn door Nederlandse boeren. Zij worden tot de modernste bedrijven ter we reld gerekend. De burgemeester van 's-Gravendeel, mr. C. J. Verplanke, herdacht de oude pio niers en bood een marmeren herdenkings steen met Nederlandse en Portugese tekst aan, die aan de voorgevel van de gerefor meerde kerk in Carambei zal worden ge plaatst. s Avonds was er een ontmoetings-bij- eenkomst, waarbij ds. W. V. Muller, die consul van Nederland is, als gastheer op trad. De Nederlandse ambassadeur, die op een diplomatenconferentie in Rio was. werd vertegenwoordigd door de ambassaderaad de heer Langkamp. Uit Nederland was de heer T. Cnossen, secretaris-directeur van de Christelijke Emigratie-centrale gekomen. Een tragisch ogenblik was het, toen op het hoogtepunt van de feestvreugde de 79- jarige pionier Jacob Voorsluys plotseling overleed. Hij werd onder zeer grote be langstelling reeds de volgende dag begra ven. De Federatie van Hongaarse Verenigin gen in Nederland zal in samenwerking met de Haagse afdeling van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Ge vangenen (Expoge), de doden herdenken die vijf jaar geleden gevallen zijn in de Hongaarse vrijheidsstrijd. In de avond van donderdag 2 november zal een fak keloptocht worden gehouden naar de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Op de fusilladeplaats zullen kransen worden ge legd. Teneinde de komende behandeling van de Hongaarse kwestie voor de Verenigde Naties kracht bij te zetten reist een Hon gaarse schrijver en dichter, Tibor Tollas, West-Europa af Hij hoopt tien miljoen handtekeningen te verzamelen. Donder dag 26 oktober zal hij ook een bezoek aan Nederland brengen om hier aandacht te vragen voor zijn actie. Hij is in 1956 naar het westen gevlucht. Hij is sindsdien re dacteur van „Nemzetor", een blad van de Hongaarse vrijheidsstrijders. Te duur aquarium. Het gemeentelijke aquarium in het V.V.V.-gebouw te Kam pen gaat verdwijnen. Dit aquarium is op een teleurstelling uitgelopen. De steur „Driekus" kon zich daarin temidden van andere vissen niet handhaven, omdat de forellen het voor hem bestemde voedsel opaten. Ook de onderhoudskosten waren abnormaal hoog. In 1959 werd hiervoor 1.173.82 uitgegeven, in 1960 was dit 1.429.77. Communie voor zieken. Paus Joannes heeft bepaald dat voortaan zieken ook in de middaguren of des avonds de heilige commmunie mogen ontvangen, zelfs wan neer de zieke niet in stervensgevaar of bedleggerig is. zolang hij het huis niet kan verlaten. Luchtverdedigingsoefening. Op 25, 26 en 27 oktober zal door de Koninklijke Luchtmacht een luchtverdedigingsoefening worden gehouden, waarbij op een aantal vliegbases ook des avonds en des nachts een verhoogde activiteit zal worden ont wikkeld. Deze vliegbases zijn Soesterberg, Leeuwarden, Twente en Woensdrecht. Advertentie Interlock steek warm en soepel in het dragen broekje m. 5 5.50 lange pantalon m. 5 9.25 singlet m. 5 5.95 borstrok k.m. m. 5 8.10 sterk en warm lange pantalon m borstrok k.m m. 6.25 5.90 voor de grootste keus natuurlijk Wét K.N.ÜAj. deelt méde: Een nieuwe oceaandepressie is bij Ier land opnieuw zeer diep geworden. Deze trekt, evenals de vorige stormdepressie, in noordelijke richting en zal morgen reeds in de buurt van IJsland zijn aangekomen. Krachtige zuidwestelijke winden voeren aan de flank van de depressie zachte en vochtige lucht naar West-Europa, maar achter de depressie om stroomt belangrij ke koudere polaire lucht aan. Het koufront zal ons land in de komende 24 uur berei ken, maar waarschijnlijk dicht bij of bo ven ons land tot stilstand komen ten ge volge van de nadering van nieuwe rand- storingen van het depressiegebied. Er moet dan ook in het komende etmaal op veel bewolking worden gerekend met af en toe enige regen of motregen en een matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Het blijft zacht met in de nacht tempera turen ver boven normaal. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen bfi c M JSg binnen- en buitenland. o« Neerslag; laatste 24 uur. <v S b Si Den Heider zwaar bew. z 13 2 Ypenburg geheel bew. zzo 14 7 Vlissingen regen zzo 14 2 Eelde geheel bew z 12 7 De Bilt geheel bew z 14 7 Twente licht bew. zzo 12 5 Eindhoven geheel bew zo 14 7 Zd-Limburg geheel bew zzo 13 7 Helsinki onbewolkt zzo 9 0 Stockholm geheel bew zzo 12 0 Oslo onbewolkt w 12 0 Kopennagen zwaar bew zw 13 10 Aberdeen regen z 11 1 Londen regen zzo 15 0 Amsterdam geheel bew zzo 14 6 Brussel zwaar bew. z 14 9 Luxemburg mist z 11 10 Parijs zwaar bew z 15 2 Bordeaux zwaar bew zo 18 1 Grenoble zwaar bew 0 14 0 Nice licht bew. n 19 0 Berlijn mist zzw 15 2 Frankfort geheel bew windst. 12 4 München zwaar bew zzo 17 0 Zurich mist windst. 12 1 Genève zwaar bew windst. 14 0,2 Locarno licht bew. windst. 14 0 Wenen mist s 13 0 Innsbruck mist windst. 16 0 Belgrado onbewolkt ozo 16 0 Athene zwaar bew. n 23 0 Rome onbewolkt ozo 20 0 Ajaccio onbewolkt O 20 0 Madrid motregen windst 19 0,3 Mallorca zwaar bew. windst. 24 0 Lissabon half bew. windst. 20 0 Woensdag 25 oktober Zon op 7.21 uur, onder 17.26 uur. Maan op 18.50 uur, onder 8.53 uur. Maanstanden 31 okt. 9.5. uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 oktober Hoog water 3.35 en 15.55 uur. Laag water 11.41 en uur. Woensdag 25 oktober Hoog water 4.18 en 16.36 uur. Laag water 0.03 en 12.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2