Tsjoe-En-Lai verlaat het Russische partijcongres l Peek&Cloppenburg Lawine van protesten tegen de monsterbom Oostduitsers willen alle burgers controleren (*Pr Wereldnieuws r Van dag tot dag Von Brentano zal wel op zijn post blijven Discriminatie van Joden in de Sovjet-Unie Vorosjilov tracht einde te maken aan zijn politieke vernedering Jxmgensmarkt j Amerikaans protest tegen incident raatótoel dJJ dinsdag 24 oktober 1961 j Minister Strauss gaat in november naar Noorwegen Incident in Oost-Berlijn elke woensdag NOORSE"*» PULLOVERS Tsjechoslowakije verlengt de dienstplicht 0p de Maria Storm Twee nobele figuren zijn door de Nobel- commissie van het Zweedse parlement ge- eerd voor hun vredeswerk: Dag Hammars kjoeld, gevallen in het harnas van zijn UNO-functie midden in zijn arbeid voor vrede in de Kongo Albert Loethoeli, het vreedzame bestaan van landbouwer uit oefenend in zijn ballingsoord Natal, waar hij door de Zuidafrikaanse regering is on derworpen aan een beperkte bewegingsvrij heid. Voor het eerst werd de Nobelprijs postuum toegewkend, waardoor deze hulde aan Hammarskjoeld een nog symbolischer betekenis Kreeg. Niet altijd was de wereldopinie getroffen door de juistheid van de beslissingen der Nobelprijs-commissie. Deze keer echter zullen alle vereerders van de vrede zich oprecht verheugen over dit eerbetoon. Waar intrigante naijver en bekrompen po litieke nijd heersen, zal men de onderschei ding van deze twee figuren omlaag trach ten te trekken tot het naargeestige niveau, waarop men zelf het egocentrische spelle tje speelt. Doch overai waar oprecht naar betere, realistischer en duurzamer verhou dingen der mensen wordt gestreefd, zal men de keuze van de Zweedse commissie wijs en juist achten. Dat een van de onderscheidenen een kleurling is, die bijna een mensenleeftijd lang (en ogenschijnlijk tevergeefs) ge ijverd heeft voor een beter begrip tussen blank en zwart en de pijnlijke gevolgen daarvan lijdelijk heeft ondergaan, zonder verbitterd te worden en zonder zijn vreed zaamheid prijs te geven, stemt tot grote voldoening. De Zuidafrikaanse regering en allen die menen dat slechts een ontrechtingspoli- tiek de rassenvraagstukken zal kunnen op lossen, zij het een teken aan de wand, dat een veldwinnende overtuiging zich de monstreert ten gunste van een onbloedige, op mensenrechten gebaseerde ordening der problemen tussen blanke en kleurling. Dat de gesneuvelde Dag Hammarskjoeld het als zijn levenswerk beschouwde, Afri ka te behoeden voor bloedbaden en de weg te bereiden voor een vreedzame zelfstan digheid van eertijds gekoloniseerde volken, wordt door de Nobelprijs-onderscheiding nog eens nadrukkelijk in het licht gesteld. Een voltooiing van dat levenswerk zou de beste eerbetuiging zijn, die hem alsnog door de wereld zou kunnen worden ge schonken. 99 99 „Voor behoud van de vrede" noemt de Sovjet-Unie het geweld der atoombomont ploffingen, waardoor zij de wereld in ang stige spanning houdt en tegelijk in Vol le vredestijd met dodelijke radio-acti viteit bedreigt. De aard van deze „vrede" Steekt navrant af bij het ideaal, dat de Nobel-prijswinnaars voor ogen stond en waarvoor de een zijn leven, de andere de meeste jaren van zijn bestaan heeft geof ferd. Dat de rest van de wereld voor een dergelijke Russische „vrede" past, kan uit drukkelijk worden vastgesteld. Geen dui zend of tienduizend megatonbomontploffin- gen zullen de afkeer van de vrije men sen in toewijding kunnen veranderen, al zullen zij waarschijnlijk het moment vre zen waarop zij de consequenties van die afkeer zullen moeten aanvaarden. Als het communisme synoniem is met geweld, is het een voorbijgaand verschijn sel. Voorbijgaand wellicht met een onvoor stelbare gesel, doch desondanks gedoemd om tenslotte te verdwijnen in het niet, om dat het zich niet kan hechten in de geest der vrije mensen. BONN (AFP) Westduitse christen-de mocratische en liberale leiders zullen van daag beslissen over de definitieve samen stelling van het nieuwe Westduitse kabinet. In kringen van de christen-democratische partij is vernomen dat het weinig waar schijnlijk is dat Von Brentano de porte feuille van Buitenlandse Zaken niet be houdt. Aangenomen wordt dat aan de be zwaren van liberale zijde tegen von Bren tano gedeeltelijk zal worden tegemoet ge komen door benoeming van een liberale staatssecretaris van buitenlandse zaken. Als kandidaat voor deze functie wordt het bondsdaglid Walter Scheel genoemd. LONDEN (Reuter) Op een conferentie tijdens het afgelopen weekeinde te Londen over de positie van de Joden in de Sovjet- Unie is gebleken dat er veel aanwijzingen zijn van discriminatie ten nadele van Joden in de Sovjet-Unie. De organisatoren zeggen, dat deze aanwijzingen uit officiële bronnen zijn verkregen. Met harde hand is, zo zeggen zij, een einde gemaakt aan een bloeiend Russisch- Joods cultureel leven. De Joden hebben op cultureel gebied niet dezelfde rechten als de andere burgers van de Sovjet- Unie. In de pers zijn anti-Joodse artikelen verschenen. Gelovige Joden worden ge hinderd in hun godsdienstig leven en zulks meer dan leden van andere godsdiensten. Vele Joodse gezinnen die door de oorlog en de Jodenvervolgingen van de Duitsers werden verspreid, zijn nog steeds niet herenigd. De deelnemers van de conferentie spre ken in de verklaring de hoop uit dat de Russische autoriteiten niet ongevoelig zul len blijken te zijn voor de stem van de openbare mening over deze kwestie, zowel in als buiten de Sovjet-Unie. MOSKOU (UPI) De premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe-en-Lai, is gisteren uit Moskou vertrokken naar Peking. Tsjoe, die op het 22ste partij congres in het Kremlin duidelijk had laten blijken, het niet eens te zijn met de critiek die op Albanië werd geuit, verliet het communistische congres voor dat het beëindigd was. Tsjoe werd uit geleide gedaan door premier Kroesjtsjev, de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko en de secretaris van de partij, Frol Kozlof. Als rede voor het vertrek van Tsjoe-en-Lai werd op gegeven, dat hij de algemene vergade ring van de volksvertegenwoordiging in Peking wil bijwonen. De Russische partij heeft gisteren overi gens bij monde van de premier van de Russische republiek Dmitri Polianski, de anti-Stalinistische campagne voortgezet en de 80-jarige voormalige president Klimen- ti Vorosjilof vernederd wegens zijn oppo sitie tegen premier Kroesjtsjev bij het anti-partij complot in 1957. Telkens weer trachtte de bevende Vo rosjilof eens de held van het Rode Leger, met een rood hoofd tussenbeide te komen om een einde te maken aan de aanval die in aanwezigheid van 5.000 afgevaardig den tijdens de zitting van het 22ste par tijcongres op hem werd gedaan. Polianski eiste, dat Vorosjilov en de an dere leden van de anti-partij groep volle dig verantwoordelijk gesteld zouden wor den. Volgens hem had Vorosjilof slechts zijn excuses aangeboden om het feit te verdoezelen, dat hij verantwoordelijk was voor de bloedige zuiveringen vooral bij het Rode Leger. Van 1936 tot 1938 was Vorosjilof com missaris van defensie. In die periode wer den honderden hooggeplaatste officieren gearresteerd; het officierskorps werd gede cimeerd. Zijn plaatsvervanger, maar schalk Mikhail Toekhatsjevski, en andere generaals werden geëxecuteerd. Alle po gingen van de ex-president om Polianski te interrumperen waren vergeefs. Iedere keer bepaalde de voorzitter dat de orde hersteld diende te worden. Gilpatric beantwoord De Russische minister van Defensie, maarschalk Malinovski, gaf vervolgens enig cijfermateriaal over de machtsver houdingen in de wereld. De gegevens wa ren volgens hem voor een deel overgeno men uit een rapport van het Amerikaan se Congres. Zo zou bijvoorbeeld West- Duitsland vernietigd kunnen worden met acht waterstofbommen. De maarschalk waarschuwde, dat vooral dichtbevolkte landen rekening moeten houden met de gevaren van een kernoorlog. Malinovski verzekerde dat een oorlog het einde zou Betekènen van het kapitalisme. Hij voegde er aan toe, dat opmerkingen, zoals die zaterdag jl. waren gemaakt door de Ame rikaanse onderminister van Defensie, Ros- well L. Gilpatric „dreigementen zijn, die ons geen vrees aanjagen". In een overzicht van de ontwikkeling van de Russische strijdkrachten sinds het vorige partijcongres in 1956 ver klaarde de maarschalk dat de Sovjet-een- heden geheel opnieuw zijn uitgerust en thans vooral zijn georienteerd op strate gische raketten. De eenheden voor de be- OSLO (UPI) De Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss, zal vol gende maand een bezoek brengen aan Noorwegen, zo is officieel door het Noor se ministerie van Defensie meegedeeld. Minister Strauss zal een inspectiereis ma ken, langs de steden Bergen en Bodoe.Hij zal naar Duitsland terugkeren op 17 no vember. Tegen het bezoek, dat aanvankelijk eer der zou plaatshebben, waren protesten ge rezen, onder meer van de linkse socialis tische partij. Deze foto werd gemaakt tijdens het incident in Berlijn, waarbij de Oost- duitse Volkspolitie weigerde de Ame rikaanse diplomaat E. Allan Lightner toegang te verlenen tot Oost-Berlijn als hij zijn identiteitspapieren niet liet zien. Leden van de Amerikaanse mili taire politie, bewapend met geweren, begeleidden de diplomaat ten slotte over de grens, waarna de Vopo's hem verder ongemoeid lieten gaan. Naast Lightner (aan het stuur) zit de Ame rikaanse woordvoerder in Berlijn Albert E. Hemsing. (Telefoto) strijding van raketten' en voor de bestrij' ding van kernwapens zijn versterkt. Maar ook de conventionele eenheden zijn in kracht toegenomen. De luchtverdediging berust thans geheel op raketten. De Rus sische marine is ook uitgerust met nieuw materieel, zo zei Malinovski. De Russi sche vloot telt volgens hem een groot aan tal kernonderzeeërs, uitgerust met raket ten, die een kernlading kunnen vervoe ren. Geen woord De voorzitter van de Japanse communis tische partij, Sanzo Mosaka, heeft giste ren op het Moskouse congres verklaard dat hij het voorgenomen bezoek van pre sident Eisenhower aan Japan verleden jaar had voorkomen. Hij zei voorts dat de Japanse communisten strijden om een eind te maken aan Japans-Amerikaanse militaire verdragen. Over de thans zo scherp aan de dag tredende geschillen in de communistische wereld repte de Ja panner echter met geen woord. De leider van de afvaardiging van de Algerijnse communistische partij, Boehali werd maandagmiddag na zijn rede krach tig toegejuicht. Kroesjtsjev riep: „Leve de Algerijnse communistische partij. Leve het Algerijnse volk dat strijdt voor zijn onafhankelijkheid. Weg met het imperia lisme". Advertentie U ontdekt hoeveel méér suède kleding er is op de nieuwe afdeling van Vogelzang (1ste etage). Suède jasjes? Natuurlijk ziet u die in overstelpen de keus op de nieuwe afdeling van Vogelzang. Voor 159.- hebt u al iets heel exclusiefs. Maar kijk verder! U ontdekt plotseling allerhand suède kleding op deze nieuwe gezellige afdeling. Een 3/4 lange suède mantel b.v. voor 245.- (blijven heel wat sei zoenen favoriet!) en lange mantels voor 298.- en 398.-1 Suède uit Denemarken en suède uit Zweden. Suède uit Frankrijk en zelfs uit Spanje! Suède vesten en suède rokken. In bijzonder mooie pastel tinten (en dat kan alléén bij suède van de allermooiste vellen!). Bekijk uzelf eens in de passpiegel. U ziet met eigen ogen: U bent er apart mee! iêrjrf $[r.n lOOv Grote Houtstr. 28 Advertentie Kijk eens wat een pracht pullover, maar hij komt dan ook uit Noorwegen, het land waaruit wij rechtstreeks een fantastische collec tie importeerden, o.a. in nieuwe jac quard dessins. Neem Uw jongen mee naar P C en laat hem eens zo'n heerlijke pull over aantrekken. Hij zal er weg van zijn. Speciaal verlaagde J. M. Prijs 10-12 jaar Jg#75 (met kfeme stijging per maat) (Vervolg van pagina 1) Het Amerikaanse blad Washington Post schrijft reeds in de rouw te gaan voor dui zenden die voortijdig zullen sterven als ge volg van radioactiviteit die de Russische kernbomexplosie van maandag heeft ver oorzaakt. „Anderen zullen geboren worden met gebreken die zij anders niet zouden hebben gehad". De New York Herald Tribune verklaart: „Gelijk Frankrijk ten tijde van zijn revo lutie het hoofd van een koning als een handschoen in het gelaat van Europa wierp, zo heeft de Sovjet-Unie haar bom in het gelaat van de wereld tot ontploffing gebracht". De Sovjet-Unie staat voor de volken der aarde schuldig aan misdadig ne geren van de menselijke rechten, aldus het blad. Het Franse blad L'Aurore heeft dinsdag in een commentaar op de jongste Russi sche kernproef geschreven, dat dit een uit daging is van de mensheid en de UNO. De Britse Daily Herald schrijft, dat de kernproef een daad van terrorisme is, die afschuw zal wekken in de gehele wereld. De Guardian vraagt zich af of de explosie van maandag werkelijk van een 50-mega- tonbom is of alleen een repetitie voor deze sombere gebeurtenis. Het is wellicht wen selijker het einde van deze maand af te wachten, aldus het dagblad. Het doet aan de daad zelf echter niets af -een bom van 20 megaton is een even ernstige schen ding van zedelijk internationaal gedrag als een explosie van een 50-megatonbom. De wetenschappelijke medewerker van de Times schrijft, dat het een verontrustend verschijnsel in berichten over de Russische proefneming is, dat landen als de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk geen duidelijke schatting hebben kunnen maken van de grootte van de explosie. Con cluderend uit de weinige ramingen die zijn gemaakt, krijgt men de indruk dat de kernexplosie van maandag, hoewel van groot formaat, nog niet de aangekondigde 50-megaton bom is. Uit Tokio wordt in tegenstelling tot bovenstaande Amerikaanse verklaringen BERLIJN (UPI) De Verenigde Sta ten hebben bij de Sovjet-Unie geprotes teerd, naar aanleiding van het grensin cident van zondag, waarbij voor het eerst gewapende Amreikaanse militairen naar Oost-Berlijn werden gestuurd om een Amerikaanse diplomaat te bevrijden die door de Vopo's werd tegengehouden bij een Oost-Berlijnse controlepost aan de grens met West-Berlijn. Generaal Lucius Clay, de persoonlijk vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlijn, gaf bo vendien nog een verklaring uit waarin de detentie van de diplomaat Lightner „on verantwoordelijk en onwettig" werd ge noemd. Lightner is hoofd van de missie van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Berlijn. Een Ameri kaans woordvoerder zei dat Amerika het incident zeer ernstig opneemt. Lightner werd aangehouden daar hij wei gerde zijn persoonsbewijs te tonen aan de Vopo's. Het Amerikaanse standpunt is, dat de Vopo's niet het recht hebben auto's van de bezettingsmacht te inspec teren. De Oostduitsers stellen dat zij het recht hebben alle buitenlandse burgers te controleren, ongeacht de nummerplaten van de auto's van die burgers. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse zaken voegde hier aan toe dat, toen de Amerikaanse soldaten Oost-Berlijn „on wettig en provocerend" betraden, een in cident alleen werd vermeden door de kalmte van de Vopo's. In de verklaring werd verder gezegd, dat een Amerikaan se vrachtauto die na die van Lightner Oost-Berlijn binnenreed, een politieman overreed. Deze Vopo moest gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. Het incident had onmiddellijk repercus sies. Amerikaanse militaire politie begon Russische auto's te controleren die West- Berlijn binnenkwamen. De Westberlijnse politie die dienst doet aan de grens, kreeg zwaarder wapens uit de voorra den der westelijke geallieerden. Fransman terug Na het incident-Lightner ondervond het Amerikaanse verkeer geen hinder meer. Maandag werd echter de auto van een Franse functionaris aangehouden bij een grenspost, om de zelfde reden als bij de aanhouding van Lightner. Na tever geefs tehebben geprotesteerd, keerde de Fransman terug naar West-Berlijn. (UPI) Oostduitse grenswachters heb ben maandag bij de Franse sectorgrens, het vuur geopend op een man, die naar het Westen trachtte te ontvluchten. De man, die of gedood of zwaar gewond werd, werd door de Vopo's op een vrachtwagen geladen. Elf Oostduitsers is het echter in de afgelopen nacht, onder bescherming van de duisternis, gelukt de grens te over schrijden en veilig op Westberlijns grond gebied te komen. Bij hen was een lid van de Oostduitse grenspolitie, die uit een raam sprong in de Bernauerstraat (Franse sektor). Hij brak daarbij zijn been. Westberlijnse politieagenten lever den „slag" tegen Vopo's, die vijf lichte granaten in westelijke richting wierpen. De Westberlijm i politie wierp zes grana ten terug. gemeld, dat de meetinstrumenten van het Japanse meteorologische instituut hebben uitgewezen, dat de Russen wel degelijk een bom tot ontploffing hebben gebracht van de categorie van 50 megaton. Een woordvoerder voor het Japanse instituut verklaarde in Tokio, dat de apparaten geweldige atmosferische storingen hebben geregistreerd die 40 tot 70 minuten aan hielden. De naald van de seismograaf in het Matsoeshiro-observatorium sprong van het papier af, zo hevig was de seismische beweging, die door de explosie was ver oorzaakt, zo werd gezegd. Ook de microbarograaf van het weten schappelijke instituut van de Zweedse de fensie te Stockholm registreerde een gro te explosie in de atmosfeer. Dit instru ment registreerde luchtdrukgolven die gisteren om kwart voor twaalf werden waargenomen. De microbarograaf werkt langzamer dan de seismograaf bij het waarnemen van explosies aangezien tril lingen zich veel sneller voortplanten door de aarde dan door de lucht. De seismo- grafische afdeling van het K.N.M.I. in de Bilt heeft eveneens trillingen geregi streerd, die duidelijk aan een aardbeving deden denken. Ook», in Frankrijk, Enge land, Denemarken en Canada, werden soortgelijke waarnemingen verricht. De verklaringen van de betrokken instituten spreken eensluidend -yan de „krachtigste kernexplosie totnutoe". Er bestaat echter geen zekerheid over de werkelijke kracht van de jongste Russische kernbom. In Rusland zelf zal meer radio-actieve as neerkomen dan in andere gebieden, omdat de heersende wind op Nova Zem- bla, waar de proeven genomen worden, zuidwest is. Dit heeft het hoofd van de afdeling radio-activiteit in de atmosfeer, van het meteorologisch instituut van de Verenigde Staten, Robert List, maandag avond tegen verslaggevers gezegd! List zei dat slechts een klein gedeelte van de radio-actieve neerslag onmiddellijk zal neerkomen, omdat de bom waarschijn lijk hoog in de lucht tot ontploffing is ge bracht. Het grootste deel van de radio-actieve afval wordt door de atmosfeer opgenomen en zal waarschijnlijk volgende lente ge leidelijk neerdalen. De omvang van de ontploffing in aanmerking genomen zal een aanmerkelijke hoeveelheid radio-ac tieve afval op Russische boerderijen, dor pen en steden neerkomen, aldus List. Dr. Harold Urey, Nobelprijswinnaar voor chemie, verklaarde echter in een te levisie-uitzending dat het grootste deel van de radio-actieve neerslag zich over de Verenigde Staten zal verspreiden. Volgens zegslieden in Moskou, die een gisteren uitgesproken rede van de Russi sche minister van Defensie Malinovski hebben beluisterd, heeft de bewindsman gezegd: „Wij beheersen de 20, 50 en 100 megaton bom". Malinovski heeft blij kens de letterlijke tekst niet verklaard, dat maandag een bom van 50 megaton tot ontploffing was gebracht. Door som mige waarnemers was dit de Sovjet-mi nister aanvankelijk in de mond gelegd. Ruslands vertegenwoordiger bij de UNO Tsarapkin verklaarde te New York glim lachend tegen verslaggevers dat hij de berichten als zou de Sovjet-Unie een 50 megatonbom tot ontploffing hebben ge bracht noch ontkende, noch bevestigde. Het Noorse parlement heeft gisteren te Oslo met algemene stemmen een resolu tie aangenomen waarin wordt geprotes teerd tegen de Russische kernproeven. Het parlement verzocht de regering de resolutie te doen overhandigen bij het Kremlin en de UNO. De Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Jo seph Godber, heeft intussen in het Lager huis verklaard dat zijn regering momen teel geen plannen heeft om de proeven met kernwapens te hervatten. Gezien de kernexplosies in de Sovjet-Unie behoudt zij zich echter het recht voor te overwe gen of het wellicht noodzakelijk zal zijn verdere proeven te nemen. De Japanse regering heeft dinsdag be sloten een krachtig protest bij de Russi sche regering in te dienen zodra beves tiging is ontvangen van het tot ontplof fing brengen van een super-kernbom. De regering in Tokio raadt haar onderdanen aan alle noodzakelijke voorzorgsmaatre- geling te nemen om zich te beschermen tegen een sterke stijging van radioactivi teit. PRAAG (Reuter) Tsjecho-Slowakije heeft besloten een aantal militairen onder de wapenen te houden, zo meldt het Tsje chische persbureau Ceteka. Het gaat hier om een aantal, dat dit jaar zou afzwaaien en men had deze maatregel genomen „ter versterking van de verdediging van het land." Ontmoeting Een jaar of wat geleden heb ik met mijn man en twee dochtertjes enige tijd in een Frans bergdorpje gewoond, dat ongeveer tien kilometer achter de overbekende Ri viera ligt. Men kon het bereiken langs een smalle asfaltweg die in een halve cirkel langs het dorp omhoogklom en op een plein met een grote plataan in het midden doodliep. Er huisden in de stallen onder de zeer oude en meestal bouwvallige woningen ontelbare konijnen, katten, geiten, ezels, kippen en eenden. Ze overtroffen ver het aantal menselijke inwoners. Toeristen trok het plaatsje nauwelijks. Er kwamen 's zomers wel eens wat auto's met nieuwsgierige lieden de weg naar bo ven oprijden. Die bekeken de drie straat jes, de drink- en wasplaatsen, het eeuwen oude kerkhofje, de afbrokkelende kapel en het uitzicht alles binnen een kwartier. Hoogstens dronken ze nog snel een glaas je in het groene prieelcafeetje op het plein en verdwenen dan weer schielijk. Nu hadden wij de gewoonte op zomer avonden, als het koeler werd, met de kin deren nog wat langs de asfaltweg te kuie ren. Op zo'n wandeling werden we eens verrast door het getoeter van een auto. Mijn man en ik grepen ieder een dwalend kind en brachten ons op de berm in veilig heid. In het voorbijgaan zagen we drie jongemannen zitten. Het was een Neder landse auto, zoals ons bij het naogen bleek. Even later kwam het gezelschap ons tegemoet wandelen. Het waren ferme kna pen in khakishorts en open sporthemden. Ze spraken luid, zij het niet welluidend. Een van hen hoorden we al van verre verkondigen dat hij ergens lak aan had. En als hij zei dat hij ergens lak aan had, dan had-ie er lak aan zo betoogde hij even voordat wij het onderwerp van ge sprek werden. Toen ze ons dicht genoeg genaderd wa ren om ons goed te kunnen opnemen, ver kondigde nummer twee met een blik op mijn man: „Daar heb je weer zo'n ko miek Frans mannetje met een snor." Ik schoot bijna in de lach, iets te vroeg overigens. De derde slungel keerde zich half naar mij om en zei: „Zij is anders ook zo mooi niet!" Direct daarop vervolg de hij: „Die kinderen zijn zo blond, dat zouden best Hollandse kinderen kunnen zijn." Dit leek me het moment om in te grij pen. Dat zijn ze dan ook", antwoordde ik, duidelijk en nadrukkelijk sprekend. Een onverwachts in hun broekspijp ont stoken voetzoeker had hen niet hoger kun nen doen springen dan deze onverwachte confrontatie met de moedertaal. Woord loos van schrik en verbazing, stoven ze de weg af. Wij liepen rustig door, maar ik kon toch niet nalaten mijn hoofd nog even om te draaien om het effect van mijn bom-inslag nader in ogenschouw te ne men. Ze waren blijkbaar al over de schok heen, want ze stonden ons na te gapen en sloegen elkaar en zichzelf ondertussen van pret op schouders en knieën. Mijn oudste dochtertje had zich ook om gekeerd. Ze keek naar de jongemannen, trek-J&erwaand.haar-zesjarig neusje op en zei: „Wat doen ze mal, hè, moeder die Hollandais!" Mislukt. De Verenigde Staten hebben maandag van de basis Vandenberg :n Californië een kunstmaan van het type Discoverer, de 33ste in de serie, gelan ceerd. De kunstmaan is niet in een baan om de aarde gekomen. Sovet-raket. Op 22 oktober is opnieuw een Russische meertrapsraket naar een doelwit in de Stille Oceaan afgevuurd. De raket heeft een afstand afgelegd van meer dan 12.000 kilometer en bereikte het doelwit met een grote mate van nauwkeurigheid. Onverwijld. De UNO-Assemblee heeft een stemmig een resolutie van de beheer- schapscommissie goedgekeurd, die be oogt onverwijld een onderzoek in te stel len naar de moord op prins Rwagasore, Prins Rwagasore, de premier van het Belgische beheerschapsgebied Oeroendi werd 13 oktober in de hoofdstad Oesoem- boera neergeschoten. 41 doden. Een bus die op weg was van Titograd naar Belgrado in Joegoslavië, is in de nacht van zondag op maandag van een hoogte van honderd meter in een ravijn gestort, waarbij 41 mensen zijn omgekomen. Het is het ergste ver keersongeluk in de geschiedenis van het land. De bus, die 52 mensen vervoerde, geraakte van de weg vermoedelijk door een breuk in de stuurinrichting. De elf mensen, die niet gedood werden, liepen ernstige verwondingen op. Merkwaardig. Noorse technici vragen zich af of de gordel van koperen naald jes die zaterdag door een Amerikaanse Midas-satelliet om de aarde is gelegd, niet de oorzaak is geweest van een merk waardig verschijnsel dat zich zondag bij de televisie-uitzendingen in Noorwegen heeft voorgedaan. Op de televisiescher men verschenen namelijk buitenlandse programma's. Ook in Zweden schijnt zich hetzelfde te hebben voorgedaan. Nieuwe Polaris. Voor de kust bij Cape Canaveral heeft een Amerikaanse on derzeeër maandag onderwater een nieuw mode] Polarisraket gelanceerd. Deze raket moet een afstand van ruim 2.700 kilometer kunnen afleggen, rond 550 kilometer meer dan de oude Polaris raket. Volgens welingelichte kringen is de proef met de nieuwe raket volledig geslaagd. Galvao. De Zweedse vreemdelingendienst heeft een visum verstrekt aan kapitein Galvao, die zich in januari jl. van het Portugese passagiersschip Santa Maria meester maakte. Hij zal op uitnodiging van een studentenorganisatie een serie lezingen in Zweden houden. Gezonken. Voor de Ierse oostkust is de 313 ton metende Ierse kustvaarder Hal- ronell op de rotsen gelopen en gezonken. Een helikopter van de Britse luchtmacht is er in geslaagd drie mensen op te pik ken die op de nog boven water uitste kende stuurhut zaten. Zij werden in een sloep gezet. Men gelooft dat een of twee man met een reddingvlot van boord zijn gegaan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3