Kamermuziekserie door I Musici geopend Bouw van N.T.S.-studio's begonnen SCHOENCREME DIEPE GLANS Onassis' vroegere echtgenote nu Markiezin van Blandford Haarlem in beeld Grafiek en edelsmeedwerk in „Bloemenheuvel" iiHopinirnrziEnii Cultuurwijsgeren in Salzburg bijeen Een Dürer ontdekt De negen muzen Vijftig jaar Heemschut Seizoen Metropolitan Opera geopend DINSDAG 24 OKTOBER 1961 Kundig maar tè geroutineerd samenspel Licht op de belangrijkste levensvragen van vandaag Sas Bunge Het Nationale Ballet MET SILICONEN - ABSOLUUT WATERAFSTOTEND Expositie op Elswout Bob Buys Gestolen Rembrandt teruggevonden Tina Onassis hertrouwd «- mm HSi Meer subsidie voor Forum Bob Buys Henry Miller op het spoor van „Lady Chatterley" Bloemisten-gedenkboek voor de Koningin Studententoneelgezelschap „Astuto" in Amsterdam Student ernstig mishandeld Koffers van Duitse emigrant gestolen De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Rijwielpad van Oud- Naarden naar Huizen DE DOOR HET HAARLEMS COMITé voor Kamermuziek ontworpen serie van vier concerten, werd maandagavond geopend met een optreden van het ensemble „I Musici". Hun komst had een grote schare muziekliefhebbers naar het gemeentelijk Concertgebouw gelokt; kennelijk was men benieuwd om dit strijkorkest dat door de grammofoonplaat reeds een zo grote reputatie bezit, thans in natura te beluisteren. Zijn de grote verwachtingen die men van dit optreden koesterde, in vervulling gegaan.J Rlijkbaar voor de meeste aanwezigen wèl, te oordelen naar het zeer uitvoerige applaus, zowel na ieder onderdeel van het programma, als aan het eind van het concert. BEROEPSVIOLISTEN die deze avond bijwoonden, waren vol lof over de hoge graad van perfectie die hier in kunst van het samenspel bereikt was. In dit opzicht is inderdaad geen verschil van mening mo gelijk, de vlekkeloosheid van intonatie, het evenwicht tussen hoofd- en nevenstemmen de eensgezindheid zowel in de geringste frasering als in het synchroniseren van brede stuwingen („I Musici" spelen, zo als bekend, zonder dirigent) dit alles vermag slechts bewondering te wekken. Verlangt men méér dan dit, hetgeen ten opzichte van de executanten misschien veeleisend, maar ten opzichte van de mu ziek billijk is, dan wordt het moeilijk zich bij een zo unaniem enthousiasme aan te sluiten. Des te moeilijker omdat een con cert als dit al bij voorbaat met een aura van „bijzondere gebeurtenis" omgeven is, het feit dat het een avond geldt waarover gesproken is, waarnaar men heeft uitge zien, is op zichzelf al een bevrediging en brengt een min of meer buiten-muzikale factor in het geding die de authentieke ont roering tot op zekere hoogte kan vervan gen. De recensent, die tot taak heeft naar beste weten vast te stellen of het musice ren uitkomt boven het smeltpunt waarop bewondering in ontroering overgaat, lijkt dan al gauw op het jongetje uit Andersen's verhaal over „De Kleren van de Keizer". Al zou het in dit geval te ver gaan om te beweren „dat de keizer helemaal geen kle ren aanheeft". TERZAKE DAN MAAR. In de eerste plaats betreffende het programma. Het is natuurlijk te waarderen dat men na de pauze ter afwisseling op het traditionele Italiaanse repertoire eens iets anders te horen kreeg (al is dit bij een gespeciali seerd ensemble als „I Musici" niet per se noodzakelijk). Waarom dan echter de bijna afgezaagde „Roemeense Volksdansen" van Bartók, die in deze zetting voor strijkor kest bepaald niet op hun voordeligst uit komen. En is een jeugdwerk van Mendels sohn, voor de huiselijke kring gecompo neerd, welluidend maar uiterst academisch van opzet, en met te duidelijke herinne ringen aan Mozart en Schubert, een werk om een avond als deze mee te besluiten? Dan liever de ongegeneerde oppervlakkig heid van Rossini's Vierde Sonate voor strijkers, het laatste werk vóór de pauze. Gesublimeerde draaiorgel-muziek waarvan de boertige virtuositeit (het stuk is voor strijkorkest zonder altviolen geschreven) haarscherp tot zijn recht kwam. Een Con certo in 1' van Vivaldi en een, nogal on beduidend clayecimt)ej£Ppcgrt .van Giorda.- ni (1744-'98) met Maria Teresa Garatti als soliste, werden feilloos maar vlak ge speeld. (Van onze correspondent) WENEN Meer dan 140 vooraanstaan de cultuurwijsgeren, ethnologen en ge schiedkundigen, onder wie de bekende Britse historicus Toynbee en de Ameri kaanse cultuursocioloog Sorokin, zijn in Salzburg bijeengekomen om van gedachten te wisselen over de zogenoemde hoogcul- turen en daaruit tevens conclusies te trek ken voor de hedendaagse internationale sa menleving. Deze geleerden zijn algemeen van mening dat de historische hoogcultu- ren de vrucht zijn van een zeer sterke wis selwerking. Dit wetenschappelijke resul taat heeft ook vandaag praktische beteke nis, omdat de meest uiteenlopende vormen van cultuur eerst als gelijkwaardig moe ten worden beschouwd, vooral wanneer ze elkaar willen bevruchten. Aan dit beginsel van samenwerking dient men dus ook vast te houden ten aanzien van de ontwikkelingslanden, die weliswaar de techniek hebben overgenomen, maar een eigen, dikwijls zeer oude cultuur en vooral eigen opvattingen over echte men selijkheid bezitten. Ook de bestaande te genstellingen tussen Oost en West moeten op grond van wisselwerking en samenwer king worden overbrugd. Volgens Toynbee echter beantwoordt de ze tegenstelling tussen Oost en West niet aan de werkelijkheid, omdat het commu nisme onder andere een typisch westelijk produkt is, dat naar het oosten werd ge exporteerd. De bestaande tegenstellingen op het gebied van de ideologie, van cultu rele waarden en economische systemen mogen echter in geen geval met wapen geweld worden uitgevochten. De hoogste waarde, die wij op het ogenblik moeten verdedigen, is het voortbestaan van de westelijke cultuur. Wij staan voor de keu ze tussen een wereld, die een steeds gro tere eenheid tegemoet gaat, of een wereld, die van de aardbodem verdwijnt, aldus Toynbee. Het congres van Salzburg heeft bewezen dat cultuurgeschiedenis ook praktische be tekenis heeft en materiaal kan leveren voor het belichten van de belangrijkste le vensvragen. In een nonnenklooster te Bagnacavallo bij Ravenna is een schilderij ontdekt dat, nadat het met toestemming van de Paus is onderzocht, werd geïdentificeerd als een doek van de 16-de eeuwse Duitse meester Albrecht Dürer. Het schilderij is 48 bij 36 centimeter en stelt Maria voor met het kind Jezus. Het schilderij is eeuwenlang onopgemerkt ge bleven, tot het onlangs de aandacht trok van een pater, die in opdracht van de bis schop van Faenza inventariseerde. Waar schijnlijk is het schilderij tot stand geko men tijdens de tweede Italiaanse reis van Dürer, van 1505-1507. OVER HET ALGEMEEN krijgt men de indruk dat het spelen zonder dirigent aan het musiceren van een kamerorkest toch een dimensie ontneemt die het op den duur niet missen kan. Nu is de bekroning van de inspanning de moeiteloosheid waar mee twaalf personen als één man musice ren. Maar die éne man zou als „leider" vóór het ensemble moeten staan en vanuit de spanning tussen hem en zijn groep zou de perfecte kunde pas in volmaakte kunst kunnen overgaan. Nu moet bijvoorbeeld het opvoeren van het tempo dikwijls in de plaats treden van een elasticiteit van beweging die zonder dirigent niet te verwe zenlijken is. (Zoals in de toegift, de finale van het Divertimento in F, KV 136, van Mozart duidelijk werd). Opgravingen bij Pompeji. Archeo logen hebben bij Pompeji een skelet gevon den van, naar men vermoedt, een slaaf, die bij de uitbarsting van de Vesuvius in 79 n. Chr. het leven heeft verloren. Bij het ske let trof men tijdens de opgravingen over blijfselen aan van een ketting. Dergelijke kettingen werden vroeger gebruikt om op standige slaven in kerkers mee vast te leggen. Ook heeft men een bronzen beeldje gevonden, voorstellend een Cupidofiguurtje zittend op een dolfijn. Cinebox geïntroduceerd. Door het Co mité voor Nederlandse Amusementsmuziek „Conamus" is in Carlton in Amsterdam een reünie gehouden, tijdens welke de eerste Nederlandse Cinebox gedemonstreerd is. Na inworp van een kwartje hoort men niet alleen de gekozen muziek, maar tevens ziet men de betreffende artiesten in actie op een beeldbuis. De Cinebox biedt keuze uit veertig nummers. Op voordracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het gemeentebestuur van Amsterdam heeft het bestuur van de Stichting Het Natio nale Ballet mr. H. J. Waage, thans zake lijk leider van het Concertgebouworkest, uitgenodigd de functie van zakelijk leider te aanvaarden van Het Nationale Ballet. De heer Waage heeft deze uitnodiging geaccepteerd en zal zo spoedig mogelijk zijn nieuwe functie gaan bekleden. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS De 31-jarige Tina Livanos, de vroegere echtgenote van de Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onassis, werd gisteren in Parijs in de echt verbonden met de 35-jarige Britse markies van Bland ford of Sunny, zoals zijn talrijke intie me vrienden hem mogen noemen een neef van Sir Winston Churchill. Het ge heim waarachter bruid en bruidegom, naar men beweert, de dubbele huwelijksplech tigheid, eerst op het gemeentehuis van het deftige achtste arrondissement en 's mid dags in de Grieks-katholieke kerk van St. Etienne, wilden verbergen, was niettemin op alle redactiebureaus tijdig uitgelekt en zo kon het jonge paar dan ook tussen een dichte haag van fotografen en televisie-ap paraten de Cadillac van de Markies be reiken. De Rolls Royce, waarin de bruid in eeh' rode Dior-creatie niet een Ósfra-I kan toque a la Jackie Kennedy achter op het hoofd 's ochtends op hét geméén - tehuis was aangekomen, liet zij achteloos op de parkeerplaats achter. Voor haar Pa- rijse pied-a-terre had de voormalige me vrouw Onassis, die haar plaats aan de zij de van de scheepsmagnaat aan de even eens Griekse opera-diva Maria Callas heeft afgestaan, een apartement in de schaduw van de Griekse kerk gekocht, waarvoor zij bijna een miljoen gulden be taald moet hebben. Als haar voornaamste woning zal echter het zeventiende eeuwse kasteel Blenheim dienen waar Winston Churchill in een der 185 kamers indertijd geboren werd en dat de eerste hertog van Malborough van de Britse koning had ge kregen om zijn talrijke oorlogstrofeeën te kunnen opbergen. De naam van de huidige Markies van Blandford, die tot de hoogste Britse adel behoort en die gisteren, even eens voor zijn tweede huwelijk een telg In het poortgebouw van Elswout is tot 29 oktober een tentoonstelling van werk van de heer A. L. Huyser te zien. De heer Huyser is lid van de Vereniging Haerlem en stelt zijn Haarlem en omgeving tot on derwerp hebbende tekeningen, pastels en aquarellen op tegemoet komende voor waarden beschikbaar aan leden van zijn vereniging. Wij mogen deze kleine expositie niet zo benaderen als tentoonstellingen, die in de eerste plaats kunst pretenderen te bren gen. De heer Huyser is weliswaar lid van Kunst zij ons Doel, maar het liefst zie ik toch in hem een zondagsschilder, met de beminnelijke aard vandien. Zijn topo grafisch juiste werkstukjes beroeren ons om wat verdwijnen gaat of mogelijk al verdwenen is. Enkele aquarellen kregen iets van oude prenten. Soms is sprake van een bekoorlijke naïveteit, soms raakt een enkele tekening aan de kwaliteit van vak werk. „DIU"-„Herman Heijermans"- combinatie geeft eerste voorstelling De tijdelijke combinatie, welke enige maanden geleden werd gevormd tussen de Haarlemse toneelverenigingen „Her man Heijermans" en „Door Inspanning Uitspanning", krijgt woensdag 15 novem ber haar beslag in de tuinzaal van het Concertgebouw. Dan geven de spelers na melijk hun eerste voorstelling, welke te vens geldt als opening van het wintersei zoen. Opgevoerd wordt „Familieproble men", Amerikaans blijspel in drie bedrij ven door Barry Connors; in- de Neder landse bewerking van Ed. J. M. Terlin- gen. De regie is in handen van de heer Piet de Wit. Een in december 1959 uit het Berlijns Nationaal Museum gestolen Rembrandt is teruggevonden in een stationskluis in Brunswijk. De politie kreeg zondag een anoniem telefoontje. Het spoor leidde naar het station in Brunswijk. Het schilderij een afbeelding van het gelaat van Chris tus wordt op 400.000 mark geschat. van de twintigste eeuwse redersaristocra tie trouwde, verscheen een paar jaar gele den veelvuldig in het nieuws vanwege zijn koppig dingen naar de hand van prinses Margaret. Lord Blandford, wiens grootmoeder Con- suela Vanderbilt heette, huwde in 1951 met Susan Hornby, van wie hij verleden jaar scheidde. Zowel Tina Livanos als de Mar kies hebben ieder twee kinderen uit hun vorig huwelijk. Door haar huwelijk met de Britse edelman zal Tina zich de Hertogin van Marlborough, barones Churchill, prin ses van het Heilige Roomse rijk en prinses van Mindelheim, enzovoort kunnen noe men. De gewezen echtgenote van de Griekse reder Onassis, Tina Livanos, is gisteren te Parijs in het huwelijk getreden met de 35-jarige Markies Voor de huwelijkssluiting brachf het paar een bezoek aan het modehuis, waar de bruid haar bruidskleed had besteld. «y. De voorzitter van de Nederlandse Tele visie Stichting (N.T.S.) de heer E. Schüt- tenhelm, heeft maandag het teken gege ven voor het begin van de bouw van de N.T.S.-studio's op het terrein van het ge meentelijke uitbreidingsplan „Omroep kwartier". Deze gronden van de gemeen te zijn gelegen langs de verkeersweg van Hilversum naar Bussum. De heer Schüt- tenhelm sloeg met een hamer op een paal waarop een sirene in werking werd ge steld. Op dit sein begonnen twee bulldo zers de grond te bewerken De burgemees ter van Hilversum, de neer J. J. G. Boot, leden van het N.T.S.- en van het N.R.U.- bestuur en bestuursleden van de omroep organisaties woonden deze gebeurtenis bij. Aan dit officiële begin van het bouw project was een bijeenkomst vooraf ge gaan in de bouwkeet, waar ook de rege ringscommissaris van het Radiowezen, de heer M. van Veen, aanwezig was. De heer Schtittenhelm sprak zijn dank en erkente lijkheid uit ten opzichte van de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Y. Scholten, voor de steun bij het verkrijgen van de bouwver gunning. Tevens dankte de heer Schütten- helm het gemeentebestuur van Hilversum en de instanties, die in het stadium van voorbereiding hun aandeel in de werk zaamheden hebben geleverd. Er worden eerst twee studio's gebouwd met een gezamenlijke oppervlakte van 1.000 vierkante meter en een decor- en montagehal met een oppervlakte van 1800 vierkante meter. Onder de studio's komen De gemeenteraad van Enschede heeft met 29 tegen 7 stemmen besloten om het subsidie voor het operagezelschap „For- rum" met ingang van het seizoen 1961 1962 te verhogen met 6400.-. „Forum streeft er naar het huidige budget van acht ton met de helft te verhogen tot een; miljoen tweehonderdduizend gulden. Het rijk £41 naar verwacht wordt tweehonderd duizend gulden bijdragen. De rest moet komen van de provincies en gemeenten waar „Forum" voorstellingen geeft. DE ORGANISATOREN van de exposi ties op Bloemenheuvel te Bloemendaal heb ben het geluk gehad te worden attent ge maakt op een collectie grafiek uit de vori ge en het begin van deze eeuw, een collec tie, waaruit bovendien gekocht kon wor den. De collectie omvat Frans, Belgisch en Nederlands werk, en voornamelijk etsen. Voor de lithografieën zijn onder meer ver antwoordelijk Jan Veth en Fantin Latour, namen, die de liefhebber wel iets zeggen, maar voor de schooljeugd wellicht nog on bekenden zijn, zoals vele der andere ver tegenwoordigden hier. Ook om pedagogi sche redenen valt de expositie toe te juichen. VAN JAN VETH ontmoet men onder meer een portret van Lodewijk van Deys- sel, een jongere Van Deyssel dus dan die Verwey schilderde. Met alle respect ech ter voor de gewetensvolle aandacht, die Veth aan zijn werk besteedde, de meeste andere hier vertegenwoordigde figuren houden het voor mij toch langer uit- Ik denk in de eerste plaats aan een sterke ets van Willem de Zwart, een pittig werkje van Is. Israëls en de zo schilderachtige grafiek van Barbara van Houten, een naam, waar van men nog maar weinig hoort. Maar nog meer namen bevelen deze expositie aan: J. Israëls, E. Karsen, M. W. v. d. Valk, W. Witsen, de ook al weer minder beken de P. Dupont, Th. Zilcken, M. Bauer en nog andere Nederlanders. Van de Fransen en Belgen noem ik Daumier Gavarni, Ri- bot, Steinlen. Baertsoen (die ik niet ken de), Rops en De Bruycker. ER IS EEN DROEVIGE kant aan deze expositie; het werk is eigenlijk te goed koop wanneer men denkt aan hedendaag se Franse kleurenlitho's, waaraan de on dertekenaars in vele gevallen zelf maar weinig hebben bijgedragen. Voorts wordt terzelfder tijd edelsmeed werk geëxposeerd van Corry Borst. Mij bevielen het meest de op meetkundige ver deling steunende vormen in haar werk. Wanneer ze vrije, vaak op de natuur ge baseerde, vormen gebruikt, als bij blad motieven, sommige bloemmotieven of bij voorbeeld vogels, dan wordt haar werk wat goedkoop van smaak. Dit verwonder de me eigenlijk een beetje naast zoveel aanbevelenswaardige zaken als bijvoor beeld prachtige halskettingen. De exposi tie duurt tot 11 november. De Amerikaanse schrijver Henry Miller heeft maandag bij de federale rechtbank in Chicago een eis van drie miljoen dollar schadevergoeding ingediend tegen de poii- tie-chefs van tien voorsteden. Miller eist van elk politie-hoofd 300.000 dollar schadevergoeding omdat zij onlangs winkeliers gelast hadden exemplaren van zijn boek „Tropic of Cancer" uit de ver koop te nemen omdat zij het boek „ob sceen" achtten. Miller vraagt de rechtbank de politiefunctionarissen te verbieden zich te mengen in de verkoop van het boek. Als mede-eiseres wordt in de aanklacht de uitgeverij van ..Tropic of Cancer", The Gi\,ve Press genoemd. Met een daverende klap sloeg N.T.S.- voorzitter Schüttenhelm het paaltje in de grond; het begin van de bouw van de N.T.S.-studio's. Architect J. van der Zee, die even tevoren aan de hand van de maquette de bouw plannen had verduidelijkt, houdt een oogje in het zeil. ruimten voor artiesten en personeel, zoals garderobes en kleedkamers. Het hele bouwproject van de twee studio's en mon tagehal heeft een inhoud van 77.000 ku bieke meter en een oppervlakte van 40000 m 2. De heer Schüttenhelm deelde nog mee, dat men in 1963 met de bouw gereed hoopt te zijn. Een team van twintig auteurs heeft in samenwerking met de Bond Heemschut, onder redactie van Ton Koot, secretaris van de Bond Heemschut, een boek samen gesteld, dat tot titel heeft „strijd om schoonheid". Het is uitgegeven ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de bond. Ter gelegenheid van het verschijnen van dit boek is in het Muiderslot een bijeen komst gehouden, waarin de voorzitter van de Bond Heemschut, mr. A. d'Ailly, en Ton Koot het boek hebben toegelicht. Mr. d'Ailly zei dat de Heemschut-gedachte vijftig jaar geleden een waagstuk was. Het streven was om te redden wat er te red den was en te behouden wat men toen heel gewoon vond om te slopen. Mr. d'Ailly noemde als nieuw facet van de Heemschut-gedachte de stichting van de „Zaanse Schans", een organisatie, waarin alle gemeenten in de Zaanstreek samenwerken om in tien jaar gelden bij een te brengen om in de Zaanstreek te behouden wat dreigt verloren te gaan. Men sloopt thans in de Zaanstreek geen karakteristieke Zaanhuisjes meer voor fa- brieksuitbreiding, maar men verplaatst ze. Zo zullen veertig huisjes verplaatst wor den en een stadsdeel gaan vormen. Ook de fabrieken dragen ertoe bij om dit mo gelijk te maken. Het boek behandelt onder meer vraag stukken inzake de bescherming van na tuurgebieden, kastelen en buitenplaatsen, van toerisme de problemen van oude stadskernen en ontsierende reclame. Een deputatie van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft vanmor gen in paleis Soestdijk aan de Koningin een exemplaar van het gedenkboek „De bloemisterij in Nederland" aangeboden. Dit boek werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de organisatie ge schreven door een aantal deskundigen on der eindredactie van prof. J. H. van Stuy- venberg. In de Metropolitan Opera van New York is maandagavond het seizoen ge opend met Puccini's „Het meisje uit het gouden westen", welke opera sinds 1931 niet meer in de „Met" was opgevoerd. Leontyne Price, de negersopraan, zong de titelrol. De zaal was uitverkocht. Vele beroemdheden en leden van de New Yorkse eiite woonden de uitvoering bij. De toegangsprijs bedroeg 44 dollar per plaats. Vele toeschouwers hadden dagen in de rij gestaan voor een plaats. De eerste die werd toegelaten was een 17-jarige stu dent die sinds donderdagmiddag in de rij had gestaan. Onder het publiek bevond zich de mi nister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, zonder wiens ingrijpen de vergulde gor dijnen van de „Met" dit jaar niet opge haald zouden zijn. Hij is tussenbeide ge komen toen de „Met" zijn deuren gedu rende dit seizoen wilde sluiten wegens een loongeschil met de orkestmusici. In Amsterdam is opgericht het Am sterdamse Studententoneel, het „Astuto", dat bedoeld is als algemene studenten toneelvereniging naast de bestaande stu dententoneelverenigingen in de hoofdstad. Het gezelschap beoogt „met grote zorg die stukken te kiezen en te vertonen die zowel door hun inhoud als door hun mogelijkheden van vormgeving specifiek geacht kunnen worden voor het studen tentoneel". Voorts zal getracht worden stukken op te voeren die om welke re den dan ook door het gesubsidieerde be roepstoneel niet gespeeld worden en naar de mening van het gezelschap dringend vertoning behoeven. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan dramatisch werk van Nederlandse auteurs. Het gezelschap wordt geleid door stu denten uit Amsterdam. Dit eerste sei zoen wordt de directie gevormd door de heren P. H. J. de Werth, Nic. Brink en H. Ras. Getracht zal worden jonge regis seurs van het beroepstoneel aan te trek ken. De bedoeling is voorts dat het ge zelschap winsten maakt om daarmee de onkosten te dekken en de mederwerkers als werkstudenten een salaris uit te kun nen betalen. Voor dit seizoen staan de volgende werken op het repertoire: „Ubu Koning", van Alfred Jarry, „He lena" van Euripides (openluchtvoorstel- ling), „Hochwasser" van Gunther Grass, .Die Uhren" van Wolfgang Hilderheimer, Fin de Partie" van Samuel Beckett, „Huis Clos" van Jean Paul Sartre en ,Als de kaalkop luistert" van Lodewijk de Boer. De eerste voorstellingen van Fin de Partie" zullen worden gegeven op vrijdag 27 en zaterdag 28 oktober in het Theater Hypokriterion. De Amsterdamse politie stelt een diep gaand onderzoek in naar een ernstige mis handeling van een 24-jarige student aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In de nacht van 19 op 20 oktober werd de student in de sociëteit van de Vrije Universiteit in de Korte Leidsedwarsstraat door enige studenten zodanig geslagen en geschopt dat hij naderhand thuis bewuste loos raakte. Met een hersenschudding en een jukbeenfractuur is hij in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. De hoofddader zou een 38-jarige man zijn, die de dag na de mishandeling per schip naar Suriname is vertrokken. De gehele huwelijksuitzet van een 24- jarige Duitse automonteur uit Bayreuth en de Zuid-Afrikaanse, waarmee hij veer tien dagen geleden in het huwelijk trad, is in Amsterdam gestolen. Het jonge paar zou naar Amerika emigreren. De Duit ser had zijn auto geparkeerd op de Nieuw- markt in Amsterdam. Uit de auto werden drie koffers gestolen met een inhoud ter waarde van f 5000,-. In de koffers bevond zich o.a. de bruidsjapon, serviesgoed, een projector en de diploma's van de man, die vooral ernstig is gedupeerd om dat hij nu in zijn nieuwe vaderland geen bewijzen van zijn vakmanschap kan over leggen. Andere bekenden onder de toeschou wers waren de moeder en stiefvader van mrs. Jacqueline Kennedy, de voorzitter van de assemblee der Verenigde Naties, Mongi Slim, de Amerikaanse afgevaar digde in de UNO, Adlai Stevenson, de on dersecretaris van de UNO, dr. Ralph Bunche, de componist-dirigent Leonard Bernstein en ex-ambassadeur Lewis W. Douglas. Onopgemerkt in het schitterende gala publiek zat een echtpaar van mid delbare leeftijd uit Laurel, (Mississippi), dat voor het eerst een openingsavond van de „Met" bijwoonde. Het waren de tim merman in ruste, James Price, en zijn vrouw Kate, de ouders van de eerste ne gerzangeres die ooit de eer te beurt viel om de hoofdrol te zingen op een openings avond van de „Met". „Het meisje uit het gouden westen", beleefde indertijd zijn wereldpremière in hetzelfde gebouw, voorbereid onder lei ding van Puccini zelf en gedirigeerd door Arturo Toscanini. De rollen werden toen gezongen door Emmy Destinn, Enrico Caruso en Pasquale Amato. A A ttKOHD/GItiaE/1 En BESCHOUWWGEH HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Kook- praatje. 9.15 Gram. VPRO: Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.10 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz, 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Jeugdconc.: jazz. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Nederland en de verklaring van de rechten van het kind, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel en zang. 17.20 Amus.muz. 17.50 Regeringsuitz.Het Antilliaanse kinden zijn lied, door dr. G. D. van Wengen en Frank Mar- tinus Arion. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-varia en gram. 19.20 Waarom doen ze dat niet», toespr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. 20.50 I Lombardi Alla Pri ma Crociata, opera. (In de pauze: 22.40 Nieuws). 22.50 Hart op de tong act. 23.35 Jazzmuz. 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gram. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radi- krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgen dienst. 10.45 De bloemen van Hiroshima, hoorsp. (herh.). 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 Gewijde muz. 12.37 Ned. Herv. kerkd. 13 00 Nieuws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Gram. 14.15 Gram 15.00 Wie luistert mee?, muziekles. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Koper-ork 17 i0 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.10 Koorzang. 18 30 Het spectrum, lezingen. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Gram 21.10 De Nederlandse Geloofsbelijdenis en de Hei lige Schrift, lezing, 21.30 Lichte muz. 21.50 Kant tekeningen bij de voorpagina. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.25 Nieu- de gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.02 Gram, 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamer - muz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.25 Kamer- muz. 16.00 Beursber. 16.06 Engelse les. 16.21 Ka mermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Intermezzo. 17.20 Voordr. 17.45 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Zangrecital. 19.45 Documentaire. 20.00 Verz progr 22.00 Nieuws. 22.15 Praatje, 22.25 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Joum. 20.2021.20 Tien jaar: Neder land in de wereld, documentaire. 21.20—22.25 Speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: 14.2516.15 Eurovisie: Voetbalwedstrijd Engeland—Portugal. VARA: 17.00 Voor de kinde ren. NTS: 17.3517.45 Jeugdjourn. 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Lich te muz. 21.00 Film. NTS: 21.15 Intern, ijssterren- parade. NCRV: 22.30 Dagsluiting. De Ri.iwielpadenvereniging Gooi- en Eemland heeft plannen om een rijwielpad van Oud Naarden naar Huizen aan te leg gen. De aanleg van het pad zal tot ge volg hebben, dat de uit wijde omgeving druk bezochte oeverstreek langs het IJsel- meer bij Oud Naarden en Huizen beter toegankelijk zal worden gemaakt dan thans het geval is, waardoor tevens een grotere spreiding van de recreatiezoeken den zou worden verkregen. De kosten be dragen 40.000. Te verwachten is, dat het rijk voor 50°/o zal bijdragen en de gemeen te Naarden voor 10°/nGedeputeerde Sta ten van Noordholland vragen de Provin ciale Staten 40»/o bij te dragen of een maximum-bedrag van 16.000.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4