NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE lüiiW Gestage groei bij Robeco - DE BEURS - Belangrijke planologische vraagstukken in Noordholland Schatkist heeft hoog saldo Worms heeft er nog niet genoeg tabak van Notering van Unilever te New York thans aangevraagd Interimdividend onveranderd 4,- Euratoom-onderzoek naar Rijn-verontreiniging Aandeelhouders critiseren directie van Dekkers Kapitaal Interunie circa 267,3 min Stadhouderslaan voert prioriteitsaandelen in Streekplan voor de Meerlanden SCHEEPVAARTBERICHTEN Overleg tussen regering en ambtenaren uitgesteld WOENSDAG 25 ÓKTÓBER 1961 11 DE WEEKSTAAT Banken hebben een flinke achterstand En tekent appèl aan Lagere resultaten van Kempkes' Meubels Saab kandidaat voor Goliath-Werke De samenwerking van K.N.Z. met Duitse bedrijven Belang bij Amerikaanse fondsen versterkt Kort economisch nieuws Provinciaal personeel TJit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 23 oktober blijkt dat het be drag van het door de banken op die dag bij de Nederlandsche Bank terug te ko pen „gestalde" schatkistpapier 404 mil joen bedroeg. (Dit papier is op 22 tot en met 26 september en van 4 tot en met 6 oktober bij de Nederlandsche Bank „gestald"). In de afgelopen week hebben de banken kennelijk grote bedragen aan belastingen moeten betalen. Het saldo van de schatkist is namelijk met 160 miljoen tot f 1226 miljoen gestegen. Daar de chartale circulatie praktisch ongewijzigd bleef, kwam van die zijde geen verruiming van de markt. Van de rekening „andere ingezetenen" kwam 4 miljoen in de markt. De stand van deze rekeningengroep is nu 167 miljoen. De banken teerden zwaar op hun tegoed bij de centrale bank in en konden slechts door het opnemen van 128 miljoen „dure voorschotten" hun tegoed handhaven op 246 miljoen, dat is 410 miljoen lager dan vorige week. Volgens het nieuwe per centage van de kasreserve (zes percent) wordt het verplicht aan te houden gemid delde saldo getaxeerd op circa 410 milj. zodat de banken de periode 23 oktober 21 november met een flinke achterstand zijn begonnen. Gisteren konden de banken echter weer schatkistpapier aan de Ne derlandsche Bank verkopen tegen een disconto van 2percent, terwijl morgen 25 oktober de kwartaaluitkeringen van de staat aan de gemeenten circa 200 in de markt brengen. Bovendien vervalt op 27 oktober 57 miljoen schatkistpromessen, welk bedrag ten volle aan de banken ten goede komt. De geldmarkt is krap, de daggeldrente onveranderd lVt percent. De heer L. Worms heeft appèl aange tekend tegen het vonnis, dat de rechtbank in Den Haag op 12 oktober heeft gewe ien naar aanleiding van de aanklacht we gens smaad, die was ingediend door de heer D. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS. De heer Worms, die werd veroordeeld tot een boe te van 250, meent dat hem geen recht is gedaan, omdat hem inzage van het overgrote deel van de processtukken en processen verbaal zou zijn geweigerd. Voorts is hij van mening, dat in de mo tivering van het vonnis van de Haagse rechtbank aan een aantal feiten, die in het proces ter sprake zijn gekomen, voor bij is gegaan. In een verklaring aan de pers merkt de heer Worms nog op: „Het is het recht van iedere verdachte in alle beschaafde landen inzage te nemen van alle proces stukken en processenverbaal, die op zijn zaak betrekking hebben. De wet in Neder land staat niet toe dat zulks een verdach te wordt geweigerd". Hij verwerpt de veronderstelling van de officier van Jus titie, dat daarbij kennelijk gedoeld werd op stukken die tot een andere zaak be horen. llnilever deelt mede, dat de voor de no tering der gewone aandelen Unilever n.v en Unilever Limited ter beurze van New York (New York Stock Exchange) vereis te stukken zijn ingediend. Publikaties aan gaande de inhoud daarvan kunnen worden gedaan, nadat het beurshestuur op de no teringsaanvrage zal hebben beslist. Het ligt in de bedoeling, dat de gewone aandelen van Unilever n.v. te New York zullen worden verhandeld in de vorm van originele aandelen op naam, groot 20 elk en de gewone aandelen van Unilever Limi ted in de vorm van Amerikaanse certifi caten (depositary receipts) op naam, ter grootte van een pond sterling. Met het oog hierop is bij Unilever n.v. een statu tenwijziging noodzakelijk, waarbij onder andere zal worden bepaald dat vrijwel het gehele gewone kapitaal voortaan zal be staan uit aandelen van 20 elk in plaats van 1000 elk. De notering te New York is aangevraagd voor 23.981.200 aandelen in Unilever n.v. groot 20 elk, vertegenwoordigende het ge hele bij het publiek uitstaande gewone aandelenkapitaal van Unilever n.v., groot 479.624.000, en voor 33.702.861 Amerikaan se certificaten van gewone aandelen groot één pond sterling in Unilever Limited. De gewone aandelen Unilever n.v. wor den in Nederland, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland verhandeld in de vorm van certificaten van 1000 en 100 elk, en in Engeland in de vorm van certificaten van 12 elk of veelvouden daarvan, alle uit gegeven door het Nederlandsch administra tie- en trustkantoor te Amsterdam, deze certificaten zullen in omloop blijven. Voornamelijk omdat, bij gelijk gebleven omzet, de kosten na invoering van de ver korte werkweek aanmerkelijk zijn geste gen, zijn de resultaten van Kempkes' Meubelfabrieken n.v. in Waddinxveen over het eerste halfjaar 1961 bij die, verkregen in de overeenkomstige periode van 1960 ten achter gebleven, zo deelt de directie mede. De samenwerking met E. Gomme Ltd. („g-plan") ontwikkelt zich geleidelijk, maar droeg gedurende het eerste halfjaar nog slechts in beperkte mate bij tot de winst. De export naar Frankrijk bleef, als gevolg van de aldaar ontstane binnenland se moeilijkheden, bij de verwachting ten achter. De directie verwacht over 1961 een divi dend over het door de emissie vergrote kapitaal te kunnen uitkeren, dat niet veel verschilt van het over 1960 betaalde divi dend. Over 1960 keerde Kempkes acht pet uit tegen zes pet. over 1959. Door de emissie werd het gewone geplaatste kapi taal verhoogd van 1,5 min. tot 2,0 min Advertentie De groei van het Rotterdamsch Beleg gingsconsortium („Robeco") heeft zich, blijkens een tweede tussentijds bericht per oktober, in 1961 voortgezet. Het uitstaan de kapitaal steeg van 177,16 miljoen per juni tot 187,11 miljoen. Het totale ver mogen bereikte een hoogte van ruim 865 miljoen 859 miljoen). De waarde van het aandeel „Robeco", inclusief kosten van uit gifte van nieuwe aandelen, bedroeg per oktober 242,50 254,50). De inkomsten rekening vertoont in het lopende boekjaar tot dusverre een bevredigend beloop. De directie kondigt een onveranderd interim dividend van vier gulden per aandeel aan. Geografisch was de spreiding van het vermogen per 1 oktober in percenten als volgt: Europa 49,09 percent (53,53 percent per 1 juni 1961), waarvan Nederland 14,92 percent (16,73 percent), Verenigde Staten 39,62 percent (32,38 percent) en liquide middelen 7^53 percent (10,43 percent). Het overige was verdeeld over Canada, Vene zuela en Australië. Gedurende de zomermaanden hebben zich, aldus de directie, aanzienlijke wijzi gingen in de samenstelling van het ver mogen voltrokken. Ten dele zijn deze ver oorzaakt door waardeveranderingen in de beleggingen ten gevolge van koersbewe- gingen, ten dele zijn zij het gevolg van de beleggingspolitiek van het concern. De li quiditeiten werden belangrijk verminderd en aangewend voor beleggingen voor een zeer aanzienlijk deel in Amerikaanse waar den, terwijl de belangen in tal van Euro pese ondernemingen werden vergroot. De economische situatie in de Verenigde Staten lijkt zich, volgens de directie van Robeco", in gunstige zin te ontwikkelen. Het ziet er naar uit, dat de recessie, die de winst van tal van industriële ondernemin gen in het afgelopen jaar heeft aangetast, •■'W/li. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL De Executieve Commissie van Euratoom heeft besloten volgend jaar een onderzoek te doen instellen naar de verontreiniging van het water van de Rijn door afval van produkten van de kernener gie. De ministerraad van Euratoom zal dezer dagen moeten beslissen of de kosten van dit onderzoek ten laste van de buiten gewone begroting van Euratoom zullen ko men, dan wel ten laste van de gewone be groting. Het onderzoek in kwestie zal ech ter in ieder geval doorgaan: de plannen worden thans door de onderzoekafdelingen van Euratoom uitgewerkt. Bij het onder zoek zal de Euratoom-commissie samen werken met de bestaande Rijncommissie. In welingelichte kringen in Bremen ver luidt, dat de curatoren van het Borgward- concern onderhandelingen voeren met de Zweedse Svenska Aeroplan a.b. (Saab Air craft Company) te Linköping over de ver koop van de Goliath-Werke aan deze maatschappij. Naar men te Bremen meent zouden deze onderhandelingen over ongeveer drie weken geëindigd zijn. In de gisteren gehouden langdurige jaar vergadering van Dekkers n.v. te Dor drecht (postorderbedrijf) hebben verschei dene aandeelhouders niet onder stoelen of banken gestoken dat zij over de resul taten van de onderneming in het afgelo pen boekjaar bitter teleurgesteld zijn. Zij namen het directie en commissarissen kwalijk dat het laatste emissieprospectus een totaal ander beeld van de positie der vennootschap had gegeven dan nu in het jaarverslag tot uitdrukking is gekomen. In plaats van „een magere winst" van f 37.000, waardoor het dividend gepasseerd moest worden, moet een reëel verlies van rond f 217.000 worden becijferd. Het bestuur stelde daartegenover dat toen het prospectus werd samengesteld, er niet de minste aanleiding was te verwach ten dat het „een rampjaar" zou worden De resultaten in het vierde kwartaal van het afgelopen boekjaar zijn echter zo sterk tegengevallen dat men van een de bacle kan spreken. Een aandeelhouder vond het een discri minatie om aandelen beneden beurskoers af te geven, zonder de huidige aandeel houders gelegenheid te geven deel te ne men. De voorzitter antwoordde dat het hier betrof de uitgifte van een pakket aan delen op een tijdstip waarop een openbare emissie niet mogelijk was. Het verlies op de voorraad stelde men op 550.000. In de eerste acht maanden van het lopende boekjaar bedroeg de omzet 12,8 miljoen hetgeen een stijging betekent van 27 pet. vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar. voorshands is overwonnen. Daarom is de verwachting gerechtvaardigd, dat het be drijfsleven een winstgevender periode te gemoet gaat. In de sectoren waar de voor uitzichten het aantrekkelijkst lijken, heeft Robeco" haar belangen met geselecteerde waarden aanzienlijk uitgebreid. In Europa bleef de produktie zich op een hoog peil bewegen, hoewel in het algemeen de stijgingspercentages enigszins blijken te zijn afgezwakt. De vaak aanzienlijke koers dalingen waren voor het concern aanlei ding de portefeuille aan te vullen. Ver scheidene namen zijn uit de portefeuille verdwenen. Het betreft hier vooral aan delen van ondernemingen, waarvan de vooruitzichten op gestadige winsttoeneming op lange termijn ontbreken, aldus de di rectie. In aansluiting op een vroegere voorlopi ge mededeling kan thans worden bericht, dat de n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie in Hengelo, Niedersachsen g.m.b.h. en Preussische Bergwerks- und Hütten-Aktiengesellschaft, beide te Hanno ver, hebben besloten om gezamenlijk te Stade (Unterelbe) een vacuumzoutbedrijf met een jaarlijkse produktie van 150.000 ton te vestigen. De op 18 oktober 1961 tot dit doel op gerichte nieuwe maatschappij, Norddeut- sche Salinen g.m.b.h. te Hannover, zal ook de bestaande zoutbedrijven van de oprich ters in Noord-Duitsland omvatten. Het ka pitaal van de nieuwe venootschap zal, zo deelt de directie van de Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie mede, DM 18 miljoen bedragen. Drs. J. van den Driest van de K.N.Z. en de heer G. Zimmermann, bedrijfsdirec teur van de Saline Schoeningen, zijn tot directeur van de nieuwe maatschappij be noemd. CONCENTRATIE IN DE IJZERHANDEL De n.v. P. Mercx's IJzer- en Staalhandel te Tilburg gaat samenwerken met de n.v. Ijzerhandel Van der Vliet en De Jonge gevestigd te Amsterdam. In 1962 zal de Ijzerhandel Mercx 125 jaar bestaan, Van der Vliet en De Jonge beleefde onlangs haar 210-jarig bestaan. De directie zal ge voerd worden door een driemanschap be staande uit de heren J. Mulder te Hilver sum, G. Simons te Tilburg en drs K. Spack- Ier te Eindhoven. De heer A. Simons ver wisselt zijn functie van directeur voor die van commissaris. Zijn medecommissarissen zullen zijn de heren J. Bouw te Amster dam en W. Waanders te Breda. AD VIES KOERS EN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,1010,20 Amerikaanse dollar 3,58'/!3,62'/:, Canadese dollar 3,46'/,3,51'/i, Franse frank (100) 72,30—72,80. Belgische frank (100) 7,21-7 26, Duit se mark (100) 89,8590,35, Zweedse kroon (100) ,1070,10 Zwitserse frank (100) 83,2583,75, Italiaanse lire (10.000) 57,00—59,00, Deense kroon (100) 51.80-52,80. Noorse kroon (100) 50,00—51.00, Oostenrijkse schilling (100) 13,92'/!14,02'/!, Portu gese escudo (100) 12,6012,75 Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,906,05. Het kapitaal van de Internationale Be leggingsunie „Interunie" te Den Haag is in de periode van 31 juli tot 1 oktober ge stegen van f 64,6 tot circa 65,5 miljoen. Het vermogen is in die periode gegroeid van f 263,01 tot circa f 267,3 miljoen. Naar de directie ons desgevraagd meedeelde is in de afgelopen maanden met name uit breiding gegeven aan de Amerikaanse fondsen, terwijl de belangen bjj Neder landse internationale en lokale fondsen iets is teruggebracht. Ook werden ver scheidene scheepvaartfondsen afgestoten. De geografische spreiding van het ver mogen was op 1 oktober de navolgende Nederlandse internationale concerns 21,5 percent (31 juli 23 percent), Nederlandse lokale fondsen 23,7 (24,7) percent, Verenig de Staten 32,7 (30,2) percent, Canada 4,1 (4,1) percent, Duitsland 3,6 (3,6) percent, Engeland 3,3 (3,2) percent, Frankrijk 2,5 (2,5) percent, België 0,4 0,4) percent, diverse andere landen 0,2 (0,1) percent en onbelegd 8 (8,2) percent. In volgorde van grootte van het belang zijn de tien voornaamste fondsen van In terunie: Unilever, Philips, Kon. Olie, Inter national Business Machines, Hoogovens, Zwanenberg, American Tel and Tel, Kon. Zout, Dordtsche Petroleum en De Bijen korf. LUSTELOZE MARKT De stemming op het Damrak was gisteren bij de opening lusteloos. Gedurende het verdere verloop trokken de koersen merendeels een weinig aan. Op het ver laagde niveau had Amerika enige belang stelling voor Philips- en Unileverwaarden; In verband met de bijzondere belang stelling, die aandelen in de sector van on roerende goederen maatschappuijen de laatste tijd trekken, heeft de n.v. Maat schappij Stadhouderslaan tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Den Haag besloten tot een statutenwijziging, waar van een voornaam onderdeel uitmaakt het besluit tot uitgifte van 50 prioriteitsaan delen van 200 nominaal aan directeur en commissarissen. Deze bijzondere belang stelling komt, blijkens een bericht, waar schijnlijk uit het buitenland. Deze prioriteitsaandelen kunnen uitslui tend met goedkeuring van de vergadering van houders van prioriteitsaandelen wor den overgedragen, doch nimmer boven pari. De aandelen delen niet in de winst. Er wordt slechts een matige rente op uit gekeerd. Tenslotte stelt het bestuur voor om ten gunste van de aandeelhouders een primair dividend in te voeren. In een brief aan de Provinciale Staten van Noordholland hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat evenals in het lo pende jaar ook in 1962 belangrijke en ac tuele planologische vraagstukken ter voor bereiding aan de orde worden gesteld. De onderwerpen zijn: het ontwerp van Wet op de ruimtelijke ordening: de planologische problematiek van het Gooi: het structuur plan voor Zuid- en Zuidoost Amsterdam; het streekplan voor Noord-Kennemerland en de nieuwste herziening van het streek plan voor de IJmond-Noord. De herziening van het.-streekplan voör de IJmond-Noord geschiedt ten dele ter voldoening aan de verplichtingen, voort vloeiende uit het Koninklijk Besluit van 19 september 1960, betreffende de goed keuring van dit plan. Verder houdt de her ziening verband met de nieuwe, veel ver der gaande plannen tot uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Gedeputeerde Staten hebben besloten tot het in voorbereiding nemen van een streekplan voor de Meerlanden, omvatten de het gehele gebied van de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn, een gedeelte van Nieuwer-Amstel en van Ouder-Amstel, als mede het gebied van Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, voor zover niet begrepen in het streekplan voor Zuid-Kennemerland. Achilles VA v. Buena Ventura n. Guayaquil. Acmaea 24 v. Lissabon n. Bandar Mashur. Acteon 25 v. Curagao n. Puerto Rico. Adrastus 24 te Port Swettenham. Akkrumdijk 24 v. Rotterdam n. Cristobal. Alamak 25 v. Port Said rt. Napels. Alcor 25 v. Lour. Marques n. Durban. Alkmaar 24 ten anker rede Malta. Almdijk 24 dwars Perim n. Suez. Alphacca 25 te Rangoon. Aludra 24 v. Vitoria n. Salvador. Alwaki 24 v. Cochin n. Colombo. Amsteldijk 4 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelsluis 24 v. Bombay n. Zuid-Afrika. Amstelveld 24 v Kaapstad n. Rotterdam. Attis 24 v. Houston n. New Orleans. Atys 25 te Berre. Batjan 25 te Port Swettenham. Blitar 25 te Napels. Bovenkerk 25 te Singapore. Burl S. Watson 24 v. Singapore n. Mena Al Ahm. Caltex Amsterdam 24 v. Bahrein n. Suez. Caltex Delft 24 v. Suez n. Ras Tanura. Caltex Eindhoven 24 dwars Messina n. Savona. Caltex Pernis 25 te Port Elisabeth verwacht. Caltex Utrecht 25 te Cochin. Camerounkust 25 te Le Havre. Cartago 24 v. Puerto Barrios n. Santa Martha. Casamance 24 te Port Etienne. Castor 24 v. Lattakia n. Iskenderun. Ceres pass. 24 Flores n. Le Havre. Cirrus, weerschip, 24 te Rotterdam. Colytto 24 v. Baye Comeau n. Glasgow. Congokust 25 v. Amsterdam n. West-Afrika. Eos, 24 te Amsterdam. Esso Nederland 24 v. Pto. La Cruz n. Montreal. Gaasterdijk 24 te Bremen. Groote Beer 24 dwars Bougie n. Beyrouth. Heemskerk 25 te Karachi. Helena 25 te La Ceiba verwacht. Iberia 24 dwars Algiers n. Setubal. Irazu 24 te Puerto Barrios. Jacob Verolme 24 dwars Havana n. Burnside. Jagersfontein 24 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Japara 25 te Amsterdam. Jason pass. 24 San Miguel n. Amsterdam. Java 25 te Port Said. Johannes Frans 24 v. Baltimore n. Cartagena. Kabylia 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Katelysia 25 te Curagao verwacht. Katwijk 24 te Vancouver. Kenia 25 te Montreal. Kermia 24 te Punta Cardon. Kieldrecht 25 v. Kopenhagen n. Hamburg. Kinderdijk 24 v. New Orleans n. Antwerpen. Klooster dijk pass, 24 Flores n. Miami. Korovina 24 v. Djibouti n. Perzische Golf. Kosicia 24 v. Bandar Mashur n. Turku. Leersum 25 te Huil. Lekhaven 25 te Rio de Janeiro. Lemsterkerk 24 te Rotterdam. Leopoldskerk 27 te Rotterdam verwacht. Mariekerk 25 v. Kopenhagen n. Hamburg. Medon 25 te Curagao verwacht. Memnon 25 te Amsterdam. Mentor 25 te Beyrouth verwacht. Merwede 25 te Lagos verwacht. Modjokerto 24 te Antwerpen. Molenkerk 25 te Rangoon. Muiderkerk 24 v. Genua n. Barcelona. Munttoren 24 te Singapore. Naess Commander pass. 24 Kp. Bon n. Mèna Naess Tiger 26 te Rotterdam verwacht. Oostkerk 25 te Port Elisabeth. Overijsel 25 te Amsterdam. Pacaya 25 v. Barcelona n. San Juan. PendVecht 25 te Cristobal. Peperkust 25 v. Rotterdam n. Comeau Bay. Pericles 26 te Curagao verwacht. Philine 24 dwars Lissabon n. Jort Said. Prins Alexander 24 te Quebec. Prins Casimir 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins der Nederl 25 v. Pt. of Spain n. Barbados. Prins Willem v. Or. 24 v. Le Havre n. Móntrèal. Prins Willem V 24 dwars Kp. Wrath n. Quebec. Radja 25 te Las Palmas. Reza Shah The Great 24 te Mena Al Ahmadi. Ridderkerk 25 te Zanzibar. Rotte 25 v. New York n. Kaapstad. Rotti 24 v. Port Everglades n. Amsterdam. Ruys 24 v. Buenos Aires n. Santos. Sarangan 24 te Tanga. Seinelloyd 24 v. Singapore n. Manilla. Siaoe 24 v. Penang n. Calcutta. Socrates 24 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Solon 23 v. Puerto Ordaz n. Jacksonville. Sommelsdijk 25 te Philadelphia. Stad Amsterdam pass. 24 Ouessant n. St. Vincent. Stad Dordrecht 24 ten anker Genua. Stad Haarlem 25 te Rotterdam verwacht. Straat Bali 24 te Penang. Straat Madura 24 v. Sydney n. Melbourne. Straat Magelhaen 27 te Tristan da Cunha vèrw. Streefkerk 25 te Antwerpen. Sunetta 24 v. Rotterdam n. Gothenburg. Tacana 25 v. Houston n. New Orleans. Tamara 24 v. Melbourne n. Kwinana. Tamo 24 te Londen. Tegelberg 24 v. Durban n. Port Elisabéth. Tjikampek 24 v. Saigon n. Hongkong. Tjitarum 24 v. Accra n. Takoradi. Utrecht 24 dw. zuidpunt Formosa n. Los Angeles. Van Spilbergen 24 dwars Walvisbaai n. Matadi. Vasum 25 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Voco 24 v. Champerico n. La Union. Waiwerang 24 v. Bangkok n. Hongkong. Waterman 24 te Fremantle. Westertoren 24 te Helsingborg. Westland 25 te Bahia. Woensdrecht 24 v. Sete n. Baniès. Zaanland 25 te Amsterdam. Zafra 25 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. SLEEPVAART Cycloop 25 te Port Said verwacht. Friesland 25 nog te Ardrossan. Help 25 met Ornella Prima n. Colombo. Noordholland 25 nog te Tandjong Priok. Zeeland 24 400 m. z.z.o. Saint JohnS. Philips in Griekenland In de nieuwe Philipsfabriek in Griekenland zullen binnenkort ook radiotoestellen worden gefabriceerd, zo meldt het semi-officiële Griekse persbureau in Athene. Op het ogenblik produ ceert de fabriek telefoon- en telecommunicatie- materiaal. Philips heeft met de Griekse firma Lux een overeenkomst gesloten voor de produk tie van lampen. (UPI). Duitse scheepvaartmijen hervatten dividenduitkering De Norddeutscher Lloyd zal over 1960 een divi dend uitkeren van zes percent. Het is de eerste uitkering sedert dertig laar. De netto-winst be liep DM 2.275.000. De Hamburg-Amerika Linie (Hapag) zal voorstellen over 1960 een dividend van zes percent uit te keren. Over de beide voor afgaande boekjaren werd geen dividend uitge keerd De netto-winst beliep verleden Jaar DM 3.180.000. Verder merken Gedeputeerde Staten op, dat het geen betoog behoeft dat een pro vinciale planologische regeling voor het gebied, gelegen tussen Amsterdam en Haarlem, het Noordzeekanaal en de grens tussen Noordholland en Zuid-Holland, van uitzonderlijk belang is, onder meer door de problemen die verband houden met de ontwikkeling van het gebied rondom het Noordzeekanaal. Het in voorbereiding zijnde ontwerp van een streekplan voor het Gooi en de Vecht streek begint contouren te krijgen. Na de vaststelling van de streekplannen voor het Geoi en de Meerlanden zal het gebied van de provincie ten zuiden van het Noordzee kanaal zijn belegd met streekplannen, c.q. structuurplannen. De koninklijke goedkeuring voor het streekplan vöör Zuid-Kennemerland laat nog steeds op zich wachten, hetgeen Ge deputeerde Staten betreuren door de ver- keersoplossingen die in het plan zijn op genomen. Op bespoediging van de konink lijke beslissing is aangedrongen. Gisteren zou het Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken bijeenkomen om de positie van de ambtenaren, zoa'ls de regering zich die in het jaar 1962 denkt, te bespreken. In ambtenarenkringen zag men met grote belangstelling uit naar deze ver gadering, waarop het regeringsstandpunt eindelijk bekend zou worden. Gisterochtend zijn de in het georganiseerd overleg ver tegenwoordigde organisaties echter schrif telijk op de hoogte gesteld van het feit, dat de vergadering tot later is uitgesteld. Een datum voor de uitgestelde vergade ring werd niet medegedeeld. Na 31 okto ber zal de regering de organisaties berich ten wanneer het georganiseerd overleg bij eengeroepen wordt. Zoals de laatste tijd uit verslagen van vergaderingen herhaaldelijk naar voren is gekomen willen de ambtenafenórganisa- ties sanering van de achterstand in sala riëring, een salarisverhoging per 1 janua ri, opheffing van de achterstand voor be paalde groepen (belastingambtenaren) én over het jaar 1961 een uitkering ineens. Dit laatste was vorig jaar reeds voorgesteld door de A.B.V.A. en thans ook door de christelijke en r.k.-ambtenarenorganisaties De Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, een instantie, waarin o.a. de minister-pre sident en de ministers Toxopeus, Zijlstra, Visser en Korthals zitting hebben, heeft zich reeds bezig gehouden met de voorstel len, die de regering bij het georganiseerd overleg wil indienen. Men is daarmee niet gereed gekomen op de vergadering van vorige week. Het is de bedoeling op 31 ok tober weer bijeen te komen. Onder deze omstandigheden is de vergadering van het georganiseerd overleg uitgesteld. Bij de organisaties vond men het uiter aard niet prettig op het laatste ogenblik te worden afgeschreven. Indien het echter aan de resultaten ten goede komt, heelt men er vrede mee, mits de regering niet denkt te kunnen blijven uitstellen. Vóór 1 januari wil men gaarne weten waar men in 1962 aan toe is, zo is van de zijde der organisaties verklaard. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld te zullen bevorderen, dat voor dé in de loongroepen ingedeelde leden van het provinciaal personeel te zijner tijd met terugwerkende kracht tot 1 juli 1961 werkclassificatie en verdienstbeloning zul len worden ingevoerd- Daarvoor in aan merking komende personeelsleden zullen bij voorschot verdienstebeloning ontvan gen. voor dezelfde rekening werden certificaten Hoogovens aangehouden. Het publiek gaf steun aan Kon. Olie. AKU daalde tot 3901/j 5). Philips steeg van 1066 tot 1069. Uni lever kwam op 836 6). Hoogovens op 785 24). Kon .Olie steeg van ƒ113,50 tot 114,20. In de scheepvaarthoek was d-ê handel zeer gering met verliezen van 1 2 punten. Cultures gaven verliezen te zien bij minimale omzetten. Staatsfondsen on veranderd. Excelsior werd iets lager ge adviseerd op 't gepubliceerde jaarverslag. Papierfabriek Gelderland brokkelde ver der af als nawerking op de kostenstijging. (ANP) Boeke Huidekoper van 211 op 211 Vz< Figee van 216% op 217; Spaamestad van 807 op 800. VERHANDELDE FONDSEN 23 oktober 24 oktober Totaal 463 439 Hoger 246 (53,1%) 118(26,9%) Lager 134 (28,9%) 232 (52,8%) Gelijk 83 (18,0%) 89 (20,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U394 Kon. Olie114—115 f 115, Philips 1069—1085 gl 1080 Unilever 838847 gl 844 Hoogovens 784788 787 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U394 Kon. Olief 114,80 Philips 1084—1085 Unilever 845846% Hoogovens 775 gb780 Slot 2de tijdv. 115,20 1086 846 778% Vorige slotkoers A'dam Rubber 110% H.V.A 125'A A.K.U 392 /145,10 Hoogovens 783 Philips Gem. Bez. 1072 Unilever 837% Dordtsche Petr. 543'/» K. Ned. Petr. Mij. 114,50 Holl. Am. Lijn 162 K.L.M 58,50 K.N.S.M 203 Ned, Stoomb. Mij. 171% Ommeren- Phs. v. 337'/» Scheepv. Un. Ned. 162 222, 250,— Unitas 499,50 Ver. Bezit v. 1894 139,50 Amsterd. Bank 388 Ned. Handel Mij. 320 Rotterd. Bank 363 Twentsche Bank. 317 Albert Heijn 697 Amstel Brouwerij 538 Berkel's Patent 308 Bols 727 Bührmann Papier 693 377'/» Ford 681 Gelder Kon, Pap. 356 Gist Spir.f. Kon. 412 Van der Heem 349% Heineken's Bier.. 561 Hoogenbosch Sch. 303 Tndola 580 Kon. Zóut-Ketjen 1140 Muller Nat. Bezit 534 Ned. Kabelfabr. 585 Philips Pref 297'/» Sikkens Groep 843'/» Stokvis 260 Thomassen Dr 655 Ver. Machinefabr 300'/» Wessanen 364 Wilton Fijenoórd 306 Zwanenberg-Org. 988 Billitón Mij. II 488% Aluminium Ltd. 27% American Motors 18 Anaconda 49 Bethlehem Steel. 40'/» Cities Service 51 General Motors.. 48%s Kenneeott Copper 79 Republic Steel 58% Shell Oil 38^ U.S. Steel 76'/» Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: ONREGELMATIG De Newyorkse effectenbeurs was gis teren onregelmatig. De laagste dagwaar den werden 's middags verlaten, dóch per saldo was de markt over het algemeen zwak. De electronische fondsen warén in hoofdzaak verantwoordelijk voor het tij delijk herstel. I.B.M. verbeterde ruim zes dollar. Motorola, Beekman en Zenith wa ren eveneens vast. Westinghouse, Wóol- worth ên U.S. Steel gaven een dollar of meer en General Motors en Alcoa verloren fracties. De nutsbedrijven ontmoetten eveneens winstneming. De spoorwaarden sloten gemiddeld lager. Tot de fondsen die zich goed hielden, behoorden Crown Cork, Com Products, Géneral Dynamics, Pola roid, Union Oil én Texas Instruments, met winsten variërend van ruim een dollar tot omstreeks 3 op hun hoogste dagwaarde- Op een twee dollar lager peil bewogen zich Loriallard, Owens, Corning, Hercules Powder en National Steel. De omzet was 3.430.000 aandelen. In totaal werden 1.283 fondsen verhandeld, waarvan 401 hoger en 657 lager. Het industriegemiddelde kwam vart 698.98 op 697,24; dat van spoor wegen vén 150,07 op 149,43 en dat van opénbare nutsbedrijven van 129,57 op 128,51 (UPI).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11