Associatie bij EEG van Suriname en Antillen is thans in zicht Opnieuw fraude bij A'damsche Bank HET WEER II I Journalisten toegelaten tot bewijs in beledigingszaak „Levend Erfdeel" geopend bloemenzeEP Aansluiting van andere landen werd nader overwogen Employé verdween met zeven ton Amerikanen treden op tegen Oost-Berlijn Rechtbank beval een nieuw onderzoek Het zoeken naar de vermiste straaljager is gestaakt Ruim één miljoen voor een stuiver Drie arbeiders in Apeldoorn omgekomen Fonds voor bouw van schouwburgen DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSD AG. 25, OKTOBER 1961 BEL..: is Uw T.V. defect. Yöpozrdice. Wisselvallig Wilde ganzen mogelijk radio-actief Het woord is aan Voorlopig geen burgers meer over de grens AFFAIRE-VAN DER PUTTEN s Hammarskjoeld-postzegel In de krant van heden: Neergestort met bouwlift GE6CBEÜK VERPAKKING 2 STUKS 1.95-3 ST. 2.50 Plan van Ged. Staten van Noordholland SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES DAMESKAPSALON - IJMUIDEN PERMANENT PERMATIE complete behandeling 14.— LANGE NIEUWSTRAAT 471 Telefoon 816 6 46e JAARGANG NUMMER 300 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437. chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,6o, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdrehctou,: Sfa^K^TT Adj. Hcfdredactettr, J„ L. Lwfewijk, Badactfechet te IJmuide.q. K.sak Qitgavs, Grafische Bedrijven Pamiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directief. W. PeereWn e. Mr. H. C. v,n der Mij. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Voor de associatie van Suriname cn de Nederlandse Antillen bij de Europese Economische Gemeenschap heeft men gisteren een eenvoudige mogelijkheid gevonden. Bij het Verdrag van Rome was namelijk destijds een protocol gevoegd, dat betrekking had op de mogelijke associatie van Suriname en de Nederlandse Antillen. Nederland heeft thans laten weten, dat het protocol kan vervallen en dat het het vier de deel van het Verdrag van Rome (dat betrekking heeft op de associatie van gebieden overzee) ook kan worden betrokken op Suriname en de Nederlandse Antillen. Daar mede zijn deze dan eigenlijk automatisch geassocieerd. Zoals meestal was Frankrijk het enige land met bedenkingen. Die hebben voornamelijk betrekking op de associatie der Antillen, omdat Frankrijk concurrentie voor zijn olie uit de Sahara vreest van de Antilliaanse olie uit Venezuela. Daarom wordt thans een afzonderlijk protocol op gesteld, dat tegemoet zal komen aan Frankrijks zorgen op dit gebied en dat ingrijpen mogelijk zal maken, wanneer de Europese markt mocht worden „overstroomd" met olie uit de Antillen. Veel zal er vandaag van afhangen hoe één en ander zodanig in de notulen van de huidige bijeenkomst van de minister raad der E.E.G. wordt vastgelegd en ge formuleerd. De regeling met Frankrijk moet ook acceptabel zijn vöor de anderè vijf leden der E.E.G. Ierse, associatie Ierland zal een brief krijgen, waarin de Ierse regering wordt uitgenodigd be gin januari eén afvaardiging naar dé Mi nisterraad der E.E.G. te zenden voor na dere besprekingen. Het ligt in de bedoeling dat Ierland dan zijn verlangens en proble men kenbaar zal maken. In de Minister raad vraagt men zich af of Ierland eco- (Van onze Amsterdamse redacteur) Een afdelingschef van een kantoor van de Amsterdamse Bank te Amster dam blijkt sinds enkele weken spoorloos te zijn verdwenen. Met hem wordt een bedrag van zes- tot zevenhonderddui zend gulden vermist. Het is zelfs niet uitgesloten dat hij zich een groter be drag er wordt zelfs gesproken van een miljoen gulden heeft toegeëigend. De hoofddirectie van de Amsterdamse Bank heeft bij de officier van Justitie aangifte gedaan van de verduistering. Het onderzoek is in handen gegeven van de hoofdinspecteur H. Molenkamp, chef van de Amsterdamse Centrale Recherche, dezelfde die ook het onderzoek heeft ge leid in de Socrates-affaire. Hij was van morgen nog niet bereid enige mededeling te doen over deze jongste fraude bij de Amsterdamse bank. Evenals bij vorige gelegenheden ont hield ook de directie van de bank zich van commentaar. De betrokken bankemployé heeft enkele weken geleden ontslag genomen en is on middellijk daarop naar Duitsland vertrok ken. Bij een intern onderzoek van de bank, dat na zijn vertrek werd ingesteld, bleken er grote bedragen aan deposito-gelden te zijn verdwenen. Toen er een relatie bleek té bestaan tussen déze verdwijning en het ontslag van de employé, werd de officier van Justitie hiervan in kennis gesteld. Aangenomen wordt, dat de man de gel den in kleine gedeelten heeft overgemaakt haar een of meer banken in Zwitserland. Hét staat vast, dat hij per trein naar Duitsland is gegaan. Vermoed wordt dat hij vandaar is doorgereisd naar Zwitser land. De voortvluchtige heeft zijn vrouw en zijn kinderen in Amsterdam achtergelaten. De vrouw zou onbekend zijn geweest met de frauduleuze manipulaties van haar man en zelfs met het feit, dat hij ontslag bij de bank had genomen. Dit is de derde grote verduisteringsaf faire, die zich in korte tijd bij de Amster damse Bank heeft voorgedaan. Verleden jaar kwamen de miljoenentekorten aan het licht die een gevolg waren van de aan de n.v. Socrates verstrekte kredieten. Vorige maand blèek het Bussumse raadslid J„ eveneens employé van de bank, bijna f 40.000,- van deze instelling te hebben ver duisterd alsmede ongeveer 270.000,- van particulieren. nomisch wel sterk genoeg is volledig lid van de E.E.G. te worden. Nederland en West-Duitsland oordelen dat zulks wel mo gelijk is; de andere landen weifelen nog. Ten aanzien van Turkije voorziet de Mi nisterraad eerst een periode van vijf tot zeven jaar, waarin financiële steun zal wor den geboden. Daarna zal associatie worden overwogen. Turkije zou in de loop van die periode wellicht een gunstige regeling voor de uitvoer van bepaalde basisprodukten (bijv. tabak) naar de landen van de E.E.G. kunnen krijgen. De Fransen en Italianen zijn wat terughoudender tegenover een re geling met Turkije dan ons land en Duits land. Deze reserve vloeit vooral voort uit het feit dat beide mëditerrane landen con currentie vrezen van Turkije voor bepaal de produkten, die zij ook voortbrengen. De afvaardiging, die zal spreken over het eventuele lidmaatschap van Denemarken, zal morgen naar Brussel komen. Men ver wacht dat de Denen bepaalde wensen met betrekking tot de landbouwpolitiek zullen formuleren en dat zij zullen vragen tij dens de onderhandelingen met de Engel sen waarnemers te mogen zenden. Wat betreft de onderhandelingen met Engeland heeft de Ministerraad gisteren nog besloten, dat de Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, tot 1 janua ri van het volgend jaar het voorzitterschap van de conferentie zal voeren. Daarna zal men verder zien. Begroting EEG De Ministerraad heeft gisteren de dag besloten door ongeveer anderhalf miljoen dollar te besnoeien op de begroting van de EEG (zonder het sociaal fonds) ten belope van 31 miljoen dollar. Van de voorgestelde personeelsuitbreiding met 330 man zijn er 90 toegestaan. Daarbij heeft de gedachte voorgezeten, dat de toetre ding van Engeland en Denemarken toch verschuivingen in het personeel ten ge volge zullen hebben, zodat het beter :s daarop te wachten. Verder schijnt er lang zamerhand bij de Raad van Ministers twijfel te zijn ontstaan over de efficien cy van het administratieve apparaat van de EEG. Daarvoor is theoretich prof. Hallstein, de voorzitter van de Executie ve commissie, verantwoordelijk en de vraag moet de laatste tijd zijn gerezen of hij wel zo goed organiseert als bij voorbeeld de voorzitter van de Commis sie van Euratoom. Het is eigenlijk een publiek geheim dat de EEG op vele plaatsen overbezet is met functionarissen die weinig te doen hebben, terwijl an derzijds dringend behoefte aan bepaalde deskundigen bestaat, die niet aangetrok ken worden of niet aangetrokken kunnen worden. Met andere woorden men be hoort niet ver meer af te zijn van een fikse reorganisatie en van het invoeren van bezuinigingen. De verwachting be staat dat de toetreding van Engeland en eventueel van andere landen, daarvoor een welkome aanleiding zal vormen. Daarop vooruitlopend, heeft de Minister raad gisteren een flinke rem op een nieuwe personeelsuitbreiding gezet. Advertentie 5 4 2 8 2 tel 11470 ICI 6 2 0 5 3 snellebillijke reparatie Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerraftporten op pagina twee. Een aantal Zweedse deskundigen óp het gebied van radio-actieve straling heeft verklaard, dat de wilde ganzen die uit het noorden in Zweden aan komen wellicht door radioactieve afval, afkomstig van de Russische kernproe ven in de buurt van Nova Zeybla, zijn besmet. De ganzen hebben hun broedplaatsen in het Noordpoolgebied. De Zweedse regering heeft de des kundigen speciale toestemming gege ven nog voor het begin van het officiële jachtseizoen een aantal van deze trek vogels te schieten en de ganzen aan een onderzoek te onderwerpen. Indien de ganzen in sterke mate zijn besmet, zal het jachtseizoen in Zweden dit jaar niet worden geopend. E. Wertheimer: De verknochtheid aan tradities be dwingt meer revoluties dan alle ge wapende machten tesamen. BERLIJN (UPI) Vier jeeps vol Ame rikaanse soldaten met de bajonet op het geweer hebben vandaag een Amerikaanse auto met twee Amerikaanse burgers de sectorgrens tussen West- en Oost-Berlijn overgebracht, zonder dat de Volkspolitie tussenbeide kwam. De jeeps escorteerden de auto naar de doorlaatpost aan de Friedrichstrasse waar de Vopo's de laat ste tijd auto's van Amerikaanse staats burgers die niet in uniform waren, placht- ten aan te houden. Een pantserwagen werd tevens naar de sectorgrens gezonden en in de buurt ston den tanks opgesteld. Een helikopter van het Amerikaanse leger vloog laag over. De soldaten droegen kogelvrije vesten. Een Amerikaanse woordvoerder heeft later meegedeeld dat Amerikaanse auto's met burgers voorlopig niet zullen trachten Oost-Berlijn binnen te rijden. Wij willen een ineidentvrije periode om de Ameri kaanse en de Russische stsdscommandant gelegenheid te geven de ingewikkelde toe stand te bespreken, zo zei hij. (Van onze Amsterdamse redacteur De Amsterdamse rechtbank heeft twee hoofdstedelijke journalisten, die waren gedagvaard wegens het schrijven en pu bliceren van artikelen, die „door hun vorm beledigend waren voor het ministe rie van Defensie" toegestaan het bewijs te leveren dat staatssecretaris Calmeijer en directeur-generaal S. D. Duyverman tijdens het door het Ambtenarengerecht gelaste onderzoek van mr. Caljé in de zaak-Van der Putten zich niet zouden hebben ontzien twee ambtenaren in rang te bevorderen, waardoor werd ingegre pen in het rechtsverloop. De journalisten, de 56-jarige hoofdre dacteur van „De Telegraaf", J. J. F. Stokvis en de aan dit ochtendblad verbon den 53-jarige croniqueur Jacques Gans hadden zich beroepen op het algemeen belang. In de dagvaarding waren twee op de affaire-Van der Putten betrekking hebbende artikelen van de heer Gans ge noemd, die onder verantwoordelijkheid van de hoofdredacteur waren gepubli ceerd. Het eerste droeg als opschrift „het ministerie van Defensie als gelegenheid gever" en bevatte een kernachtige be schouwing over de beruchte geënsceneerde aanrandings-affaire in Oudewater. In het tweede artikel, dat als kop „Het valse kaartspel" droeg, beschuldigde Gans de •f- '///S//.'//'/" Suriname geeft, evenals Tunesië, een postzegel uit ter nagedachtenis van wijlen Dag Hammarskjoeld, in leven secretaris-generaal van de UNO. Een afbeelding van de Surinaamse zegel werd gisteren, ter gelegenheid van de zestiende jaardag van de UNO, ont huld in het hoofdkwartier van de UNO te New York, in aanwezigheid van de Birmaanse delegatieleider Oe Thant, die genoemd wordt als opvolger van Hammarskjoeld. \Telefoto) staatssecretaris van Defensie ervan twee bij de zaak-Oudewater betrokken ambte naren ..met een voor Defensie verbijste rende sprong van twee rangen omhoog te hebben geforceerd", waarbij zóu zijn in gegrepen in het onderzoek van mr. Caljé. Jacques Gans ontkende de opzet tot be ledigen te hebben g.ehad. „Ik vind dat men bij een dergelijk feit een raillerend stuk kan schrijven." De heer Stokvis voegde daaraan toe: „Het is inderdaad een vorm van pijnlijke kritiek, maar vólkomen pas send bij de ernst van de feiten." Volgens verklaringen van de hoofdinspecteur H. Postma, had zowel de staatssecretaris als de directeur-generaal verklaard „zich als ambtenaar in eer en goede naam aange tast te voelen." Er ontspon zich een inte ressant debat tussen de beide verdedigers, mr. A. G. Maris uit Den Haag en de Amsterdamse strafpleiter mr. Joh. K. M. Mathuisen, en de officier van Justitie mr. H. G. van Everdingen. Toen mr. Maris aandrong op het leveren van het bewijs door de verdachten en de officier bezwaar maakte, kreeg deze van mr. Mathuisen de wind van voren: „Het gaat hier om een handeling, die het ministerie zou hebben gepleegd tijdens een bij de rechter aan hangig zijnd proces. Ik zou dat een proces truc willen noemen en het is in het alge meen belang dat dit wordt uitgezocht, zei de advocaat. Mr. Van Everdingen stelde zich echter op het standpunt dat in dit geval niet tot bewijs mocht worden toegelaten, omdat de zaak-Van der Putten in afwachting van de uitspraak van het ambtenarengerecht nog sub judice is. Bovendien zou de rechtbank zijns inziens niet het promotiebeleid van hét ministerie van Defensie kunnen beoor delen. Mr. Maris: „Had meneer de officier dan niet beter met zijn dagvaarding kun nen wachten tot de zaak-Van der Put ten achter de rug was? Het zou toch te gek zijn dat de verdachten op grond van dat „sub judice" hun recht op toe lating tot bewijs zou worden ontnomen. Het promotiebeleid zal niet ter sprake komen, wel echter de motieven, die tot de promoties hebben geleid". En mr. Mathuisen viel zijn confrère verontwaardigd bij: „Als het ambtena rengerecht nog met het onderzoek bezig is, dan het alleen maar nuttig zijn de waarheid te weten. Mag men het recht van verdachten, omschreven in de wet. zo maar veronachtzamen? Is* dat een pro cesgang? Dan hadden we de zaak wel per telefoon kunnen afdoen De rechtbank, gepresideerd door mr. J. Heinz, ging, hieroD een half uur in raadkamer. Daarna bleken de verdedi gers de eerste ronde van dit proces te hebben gewonnen: de journalisten werden toegelaten tot bewijs en de stukken in handen gesteld van de rechtercommissa ris voor een hernieuwd onderzoek. Voor de rechtzaak bestond grote be' langstelling. Op de publieke tribune be. vonden zich onder méér de heer Van der Putten en de weduwe van de in 1948 in Indonesië vermoorde vaandrig Aernout. Naar de Marinevoorlichtingsdienst mede deelt is in de loop van gistermiddag het zoeken naar de straaljager, die sinds eer gisteren in het Waddengebied wordt ver mist, gestaakt. Er is geen spoor van het toestel gevonden. Prinses Irene heeft gisteren in het Bouwcentrum te Rotterdam, de ten toonstelling „Levend Erfdeel" geopend. Zij werd daarna rondgeleid door de directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, ir. Meischke. Prinses Irene heeft dinsdag dfe tentöön- stelling „Levend Erfdeel" geopend, welke tot 1 maart in het Bouwcentrum te Rot terdam wordt gehouden. De prinses werd ontvangen door burgemeester Van Wal- sum van Rotterdam, ir. J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum, mr. H. J. Kruis, voorzitter van de expositie-stich ting. de minister van Volkshuisvesting mr. J. Aartsen, staatssecretaris mr. Y. Schol ten, de voorzitter van het bestuur van het Bouwcentrum, dr. ir. Z. Y. van der Meer mr. A. J. D'Ailly, voorzitter van de jubi lerende Bond Heemschut, die aanleiding tot deze expositie is geworden en ir. A. J. Tillema, hoofddirecteur van gemeentewer ken te Rotterdam. In zijn welkomstwoord zei ir. Van Et tinger, dat ook bij het werk van het Bouw centrum het element „levend erfdeel" het juiste gewicht moet krijgen. De samen werking, door het voorbereiden van deze expositie ontstaan, hoopt hij derhalve te kunnen voortzetten. Mr Kruis zei dat ons bezit aan oude ge bouwen een tegenwicht dient te vormen tegen de uniformiteit, die ons alleen al door de omvang van de bouwbedrijvig heid dreigt te overspoelen. Deze expositie, aldus mr. Scholten, heeft vooral tèn doel. de wil tot het be houd van het gebouwde erfdeel te kweken of te versterken. De aanwezigheid van de prinses bewijst de jeugd van Nederland, dat men niet oud behoeft te zijn om hier voor te ijveren. Alfred Cooper, een arbeider uit Stoke- on-Trent, hoorde vandaag dat hij een record bedrag van ruim 1.227.000 gulden had gewonnen in de voetbalpool voor de inzet vaneen penny, dus nog geen stuiver. De heer Coóper kreeg het bericht van de poolfirma. Hij had zich niet aangemeld als mogelijke winnaar omdat hij dacht niet het maximum aantal punten te hebben behaald. Weerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7 Horen en Zien 7 Kunst 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In Apeldoorn zijn drie mensen om het leven gekomen bij werkzaamheden aan de bejaardenflat de Arendsburght. Arbeiders waren bezig met het afbreken van een schacht voor een werklift. Vier van hen waren met de lift tot het hoogste punt van deze schacht opgestegen, toen vermoe delijk plotseling een kabel is gebroken. De lift stortte ongeveer 45 meter naar be neden. Een van de arbeiders, de 24-jarige S. M. Christiaansen uit Rotterdam, een licht- monteur slaagde er tijdens de val in uit de lift te springen. Hij bleef in de steigers hangen en werd door collega's in veilig heid gebracht. De 39-jarige opperman W. Wijcherse uit Zeist, de 56-jarige opperman H. van der Berg uit De Bilt en de 49-jarige timmer man W. Philipsen uit Apeldoorn stortten naar beneden. Zij zijn kort na het onge luk overleden. Advertentie Advertentie Het ligt in het voornemen van Gedepu teerde Staten van Noordholland te. zijner tijd aan de Provinciale Staten voor te stel len een Fonds voor de bouw van schouw burgen *in te stellen, waarin voorshands een bedrag van f 500.000 gestort zou wor den. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat voor de provincie een belangrijke taak is weggelegd om door middel van finan ciële bijdragen de bouw van schouwbur gen van regionaal belang mogelijk te hel pen maken. Het college zal zich door een commissie laten voorlichten en een ver ordening zal gemaakt worden, welke de verlening van bijdragen uit een fonds voor de schouwburgbouw zal regelen. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL! 13439 IEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie brengt u de een weldaad voor uw haar I OOK ZONDER AFSPRAAK DE zaak voor een betere haarverzorging

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1