FLN wil op een andere basis onderhandelen LIG/V Proces wegens apartheid in Pretoria Amerikaanse raketinstallaties voor het Westduitse leger W ereldnieuws r Van dag tot dag TEGEN HONGER De Gaulle zou moeten afzien van het referendum over zelfbeschikking Uitspraak tegen de rassenscheiding Franse regering ziet de stakingen gelaten aan Stagnatie in Westduitse kabinetsformatie Theoloog moet zich voor kerkelijke commissie verantwoorden Linkse concentratie in Frankrijk mislukt ^Praatótoel J Op de WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 3 Weinig hoop Franse regering neemt een links maandblad in beslag Morgen ook geen openhaar vervoer in Parijs Soekarno onderging een galblaasoperatie Carnegie-fonds 50 jaar Vermoedens Ben Bella Mollet en Mendès-France zijn het niet eens I M. Mok I B Tt Volledige overeenstemming over de uitrusting Hamburgse nummerborden zonder SA, SS en SD NAAIMACHINES Het wordt steeds duidelijker, naarmate men de voorbereidingen van de „zebra- régeling", die op 1 november in werking treedt, plaatselijk in ogenschouw neemt: het wórdt een griezelig waagstuk. De optimisten zijn ervan overtuigd dat het „wél mee zal vallen" en de pessimis ten verwachten een scherpe stijging van het aantal verkeersdoden. Doch de nuch- terè waarnemer kan moeilijk argumen ten vinden voor een enigszins aanvaard bare middenweg tussen deze uitersten. Men moet helaas neigen naar sombere verwachtingen, hoezeer men zich ook in spant om zich te ontworstelen aan de fa talistische overtuiging dat de Nederlander niet rijp is voor een dergelijke ingrijpen de verandering op het gebied der ver- keersordening. Die somberheid vindt voornamelijk haar oorzaak in de overwe ging, dat dè nieuwe regeling staat of valt met de mentaliteit der weggebruikers. Wanneer men honderd verkeersdeelne mers neemt, kunnen er vijfennegentig van goeden wille en behoorlijk begrip zijn, doch de vijf anderen kunnen zulke onvoorstelbare rampen veroorzaken, dat men van een mislukking der proefneming zou moeten spreken. En die vijf zijn er daarover valt niet te discussiëren. Zij demonstreren hun mentaliteit dagelijks, te voet of per motorvoertuig, en richten onherstelbare schade en onoverkomelijk leed aan. Het griezelige van de „eerste november" is vooral, dat men ook van hogerhand overtuigd is van het experi mentele der nieuwe regeling. Men „wil eens kijken hoe het gaat", en treft daar om zo weinig mogelijk voorbereidselen. De wijze waarop men plaatselijk de over steekplaatsen situeert, verschilt danig van de ene stad tot de andere. Op sommige plaatsen is men al weken druk in de weer om bijzonder gevaarlijke zebra's te ver wijderen en nieuwe aan te leggen die minder risico beloven. Op andere plaa:- sèn weet men kennelijk niet goed, hoe men de kwestie moet oplossen en doet men hier en daar wat om toch maar niet helemaal werkeloos te blijven toezien. Doch de algemene indruk is, dat de plaatselijke autoriteiten zich een weinig gemotiveerd optimisme aanmeten en vu rig hopen dat „het wel mee zal vallen Het griezelige experiment valt in een tijd, die zich toch al kenmerkte door een stijgende onverantwoordelijkheid en een toenemende lichtzinnigheid. Het autopark neemt dagelijks toe. Zondags worden de wegen overstroomd door huurauto's met ongeoefende chauffeurs achter Het stuur. Een mensenleven telt steeds minder mee. En uitgerekend in dit tijdsgewricht wordt onze verkeersregeling uitgebreid met een regel, die voornamelijk steunt op de men taliteit en de bereidheid tot medewerking van de weggebruikers. Wij vrezen het ergste! Al hopen wij vurig dat de doden lijst van het laatste kwartaal 1961 ons volkomen ongelijk zal geven. Advertentie Een van de allernaaste medewerkers van Prins Bernhard in de tijd van Nederlands bevrijding, die beter dan wie ook buiten het prinselijk gezin kon waarnemen welke inspanningen de Prins zich destijds getroost heeft om de barre nood in Nederland te lenigen, verzocht ons het volgende te publiceren: „Weinigen zal bekend zijn in hoe groten mate Prins Bernhard in de winter van '44-'45 heeft bijgedragen tot de voedsel-„droppings" hoven West-Nederland. Welnu, het was zo: de energie die hij nu besteedt aan de culturele en industriële ontplooiing van ons volk stelde hij in die tijd ten dienste van de voedselvoorziening en de bevrijding van West-Nederland, waarvan de eerste zelfs vóór de twee de kwam een in oorlogstijd onge bruikelijke methode omdat de Prins vroeg en vroeg en vroeg, daar Neder land zichzelf niet meer kón helpen. Het westen van ons land, centrum van cultuur èn industrie, is Prins Bern- hard dubbel dank verschuldigd: want wat hij in die barre winter ook voor ons deed, stelt ons thans in staat te profiteren van wat hij nu nog voor u doet. Onze dank voor deze man met zijn zo zakelijke inslag kunt u dan ook rustig omzetten in klinkende munt laten wij gevolg geven aan zijn op roep voor steun aan de ANTI HONGERACTIE - géén liefdadig heidsinstelling, maar een organisatie welke onontwikkelde gebieden wil helpen, zichzelf te helpen. Voor de tweede maal in zijn leven vraagt hij steun voor hen, wier „dagelijks brood" een aanfluiting is van wat het zou moeten, ja, kunnen zijn. Laten wij ons die eerste maal herinneren". PARIJS De eerste persconferentie die de nieuwe premier der Algerijnse rebel len-regering, Ben Khedda gisteren in Tu nis heeft gehouden, zal de hervatting van het vredesberaad met Frankrijk bezwaar lijk kunnen bevorderen. Weliswaar gaf de FLN-leider op gematigde toon de verze kering dat de posities der beide partijen elkaar nu zo dicht genaderd zijn, dat een overeenkomst onder het bereik is geko men. Door echter een geheel nieuwe pro cedure voor te stellen die Frankrijk on mogelijk zal kunnen aanvaarden, ontnam de FLN-premier zelf aan zijn optimisti sche voorstelling van zaken gelijktijdig weer alle grond. Om de liquidatie van het geschil te be spoedigen wil Ben Khedda de fase van het referendum inzake het zelfbeschikkings recht voor het Algerijnse volk overslaan. Iedereen weet nu wel dat Algerije onaf hankelijk zal worden en waarom zouden we dus onze kostbare tijd met die forma liteit verliezen, zo vroeg hij zich af. Wan neer Frankrijk bereid is meteen en offi cieel de onafhankelijkheid van Algerije te erkennen, kunnen, zo luidde de verlokken de verklaring van de FLN-leider, de ge vechtshandelingen onmiddellijk worden gestaakt. Tot dusver wilde het F.L.N. geen wapenstilstand zolang de besprekin gen met Frankrijk niet eerst een beslis send resultaat zouden hebben opgeleverd. Deze concessie is echter meer ogenschijn lijk dan wezenlijk omdat het F.L.N. nu te vens verlangt reeds vóór een volksstem ming als officieel en uitsluitend vertegen woordiger van Algerije erkend te worden. In de praktijk is die erkenning zeker een feit sinds het ogenblik dat Frankrijk voor het eerst een F.L.N.-afvaardiging ontving. De schijn werd niettemin altijd opgehou den doordat Frankrijk steeds vast hield aan het referendum voor het zelfbeschik kingsrecht, waardoor het Algerijnse volk de overeenkomsten later tenminste zou kunnen bekrachtigen, of, in theorie, afwij zen. Ben Khedda hield president De Gaulle ook nog een ander lokmiddel voor door de belofte te doen voor de Fransen in Algerije later een waardige plaats in de nieuwe staat te reserveren. Doch ten aanzien van de Sahara eiste hij bij voorbaat weer dat dit gebied nu reeds als onafscheidbaar deel van Algerije zou worden behandeld. Ook voor de Saha ra heeft Frankrijk echter het beginsel al tijd willen hooghouden van een beslissing over hun lot door de sporadische stammen die deze woestijn bewonen. In de fles, lost geheel op Als pap, klontert niet Droog uit de hand héérlijk van smaak! Krachtige Kost voor het Kind! BIRMINGHAM (Alabama) (UPI) De federale rechter in Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama heeft giste ren bepaald dat alle parken, zwembaden en andere openbare ontspanningsgelegen heden in de stad ook toegankelijk zijn voor negers. De rechter kwam tot dit be sluit na het aanhoren van verklaringen van enkele negers en blanken die getuig den dat de stedelijke recreatie-faciliteiten gewoonlijk gesegregeerd waren. De zaak was aanhangig gemaakt door vijftien ne gers. Men verwacht dat het stadsbestuur tegen deze uitspraak in beroep zal gaan. Birmingham beschikt over 67 parken, vier golfbanen, 38 speelvelden, enkele zwembaden en andere recreatiegelegen PARIJS (Reuter) De Franse politie heeft, op last van het ministerie van Bin nenlandse Zaken dinsdag de exemplaren van het linkse maandblad Témoignages in beslag genomen. In het nummer van de ze maand publiceert het blad het rapport van de Internationale Commissie van Ju risten over Franse wreedheden in Bizer- ta. (Van onze correspondent) PARIJS De drie grote vakcentrales hebben besloten, dat ook het personeel van de Parijse metro- en autobusdiensten mor gen evenals de spoorwegarbeiders in heel Frankrijk, het werk zal neerleggen. De gas- en elektriciteitsbedrijven zullen vrij dagmorgen staken. Er zijn echter al voor zieningen getroffen, opdat de metro's dan weer zullen kunnen functioneren. De Franse regering heeft van haar kant bekend gemaakt te zullen afzien van de mobilisatie van het spoorwegpersoneel, waarover aanvankelijk werd gedacht. WENEN (UPI) President Soekarno van Indonesië heeft dinsdag in Wenen een geslaagde galblaasoperatie ondergaan. De chirurg, dr. Herbert Henninger, verwijder de een galsteen van bijna vier centimeter in doorsnede. Verwacht wordt dat Soe karno nog een week in de kliniek zal blij ven. Twee andere galstenen zullen later worden verwijderd, zo mogelijk langs an dere dan operatieve weg. BONN (Reuter) Er is opnieuw stag natie ontstaan in de vorming van een Westduitse regering. Volgens een woord voerder van de vrije democratische par tij zijn dinsdagavond tijdens een langdu rige vergadering tussen vertegenwoordi gers van de christen-democratische partij en van de vrije democraten ernstige me ningsverschillen gerezen over kwesties, die men reeds als geregeld had beschouwd. De onderhandelaars van de christen-de mocraten, onder leiding van dr. Ade nauer zouden zijn teruggekomen van hun aanvankelijke goedkeuring van een poli tieke verklaring over sociale en financiële aangelegenheden. De christen-democraten wensten nu een veel minder gedetailleer de verklaring dan aanvankelijk was vast gesteld. )V 1 -9DT£kw )li iitoV !bkw -.Uuu- kr> - z^qü - PRETORIA (Reuter) Professor Albert S. Geyser, hoogleraar in de theologie Van de universiteit in Pretoria, heeft zich dinsdag voor een commissie van de Neder duits Hervormde Kerk moeten verant woorden wegens ketterij en inbreuk op de discipline van de kerk. Tegen professor Geyser, een uitgespro ken tegenstander van de apartheid, heb ben drie studenten beschuldigingen inge bracht wegens verzet tegen de wetten en besluiten van de kerk. Deze beschuldiging is gebaseerd op een kerkelijke wet die de apartheid in de kerk erkent, alsmede op een besluit van de kerk waarbij critiek op de wet anders dan in vergaderingen van de kerkeraad niet is toegestaan. De zitting van de commissie, waarvoor professor Geyser moest verschijnen, was niet openbaar, in tegenstelling met zijn uitgesproken wens. Professor Geyser zou tegenover zijn studenten hebben gezegd, dat apartheid in strijd is met de Heilige Schrift en dat men ieder mens als zijn nabuur moet beschouwen en tenvolle dient te respecteren. (UPI) Als de commissie de geleer de schuldig acht, kan hij van zijn kerke lijk ambt ontheven worden en tevens zijn leerstoel kwijtraken. Professor Geyser do ceert „Nieuwe Testament" en is tevens predikant. Professor Geyser beschikt over vijf ge tuigen, onder wie professor van Selms, me de-auteur van het boek „Vertraagde Actie" waarin wordt uiteengezet, dat er geen bij belse gronden zijn aan te voeren ter rechtvaardiging van apartheid. In België is het vijftigjarig bestaan van het Carnegie-heldenfonds her dacht met een bijeenkomst in het con gresgebouw in BrusselTijdens deze bijeenkomst overhandigde Koning Bou- dewijn aan de dochter van de stichter van het fonds een herin nerings plaquette. Professor Geyser zei: „Ik heb gegronde vermoedens dat men wil trachten mij uit de kerk te verwijderen. Ik ben niet schul dig aan ketterij en insubordinatie". Ik zal mijn verdediging baseren op de bijbel en op exegeses van internationaal befaamde theologen. Hij verklaarde voorts pas dins dag de volledige beschuldiging te hebben vernomen, hoewel hij reeds eerder een af schrift gevraagd had. Op de vraag of hij wist waarom hem geen afschrift gezon den was zei hij „Dat zou ik niet kunnen zeggen., maar ik heb mijn vermoedens". De eerste reacties in Parijs op de rede van Ben Khedda, die met spanning tege moet werd gezien, zijn, zoals te begrij pen valt, dan ook weinig hoopgevend. Gis termiddag, toen de Franse regering de tekst van de rede al ontvangen had, heeft het staatshoofd generaal De Gaulle alle ministers die bij de Algerijnse politiek be trokken zijn rond zich verzameld. Over dit beraad is geen woord uitgelekt. Het is echter, nogmaals, moeilijk te zien hoe De Gaulle de Algerijnse leider zou kunnen volgen op de weg die hij nu voorstelt in te slaan, zonder de kern van zijn dekolonisatiepolitiek zelfbeschik kingsrecht zelf te verloochenen. Ver wacht moet daarom eerder worden dat Frankrijk nu werkelijk ernst zal gaan ma ken met de voorbereiding van een verde ling van Algerije en van een hergroepe ring, waardoor de beide bevolkingsgroepen, Fransen en Algerijnen, van elkander ge scheiden zouden kunnen worden. Afgezien nog van het feit dat deze verdeling in de toekomst slechts een bron van spanningen en vijandschap zou kunnen blijven, dient bovendien te worden gevreesd dat deze hergroepering zich nu onder de politiek en militair ongunstigst denkbare omstandig heden dreigt te zullen voltrekken. RABAT (Reuter) De Marokkaanse re gering heeft verzekeringen van de Franse autoriteiten ontvangen dat de beperkende maatregelen, die van kracht zouden wor den voor Ben Bella en vier andere, te Tur- quand, in Frankrijk, gevangen gezette Al gerijnse rebellenleiders, zullen worden op geschort. (Van onze correspondent) PARIJS De kansen op een her groepering der linkse partijen groeprin gen in Frankrijk lijken al wel bijna verkeken te zijn. Nadat de secretaris generaal van de SFIO Guy Mollet en Pierre Mendes-France, die de belang rijkste figuur is van de PSU zonder ove rigens een officiële leiderspost te bezet ten, de veel kleinere partij van de ver enigde socialisten, elkaar eind septemner voor het eerst sinds vijf jaren weer hadden ontmoet, hebben sindsdien dele gaties van beide formaties tweemaal hun gedachten uitgewisseld. Het staat echter te beften-;pf derde pptmoeting, die voor 30 oktober aanstaande op het pro gramma stond, zelfs nog wel zal kunnen doorgaan. Het voornaamste struikelblok voor de eenheid van actie is de rol die de com munisten zouden moeten spelen. Terwijl de PSU de communisten a priori niet uit wil sluiten, wenst de partij van Mol let onder geen beding van enige samen werking met de „bolsjewisten" te horen Mollet voelt meer voor een akkoord met de radicalen, de rooms-katholieken en zelfs met een deel der conservatieven die door de linkse socialisten nu weer als reactionairen worden afgewezen. On der die omstandigheden lijkt voortzettm, der onderhandelingen weinig nu te heb ben en moet worden geconstateerd dat de hoop op een hereniging van de link se stromingen der Franse binnenlandse politiek binnen een maand alweer in rook vervlogen is. In de roes Als experts het in het openbaar on eens zijn, is er voor de leek altijd iets te genieten. Ik doel niet zozeer op het leedvermaak dat men kan voelen als men er getuige van is dat knappe koppen, elk gevuld met een indruk wekkende deskundigheid, een oppo nent met klemmende logica zijn ongelijk en hun eigen gelijk pogen bij te bren gen. Sommige leken zijn dan al gauw geneigd met een spottende glimlach te constateren dat die geleerdheid ook niet veel zaaks is. Ik schenk liever aandacht aan de scherp zinnigheid en de soms hartstochtelijke gloed die zulk een debat kunnen ken merken. Geleerden worden geacht geen ruzie te maken, ook al verschillen ze van mening. Ze streven naar zakelijk heid, wat gelukkig niet hoeft te beteke nen dat in hun betoog de klank van de menselijke stem achter het pantser van de objectiviteit teloorgaat. Wie een zaak verdedigt, verdedigt een stuk van zich zelf en geen deskundigheid is in staat het temperament geheel en al weg te moffelen. Van zulk een strijd tussen deskundigen hebben we onlangs mogen kennisnemen. Het onderwerp van debat heette mari huana, een bedwelmend artikel waarvoor in Nederland nogal belangstelling schijnt te bestaan. Ten eerste bij de liefheb bers, ten tweede bij de justitie. De lief hebbers willen zich een roes roken, de justitie wil het roesverwekkende spul bui ten de landsgrenzen houden, omdat het in alle opzichten schadelijk moet worden geacht. Nu is deze justitiële opvatting door tenminste één medisch deskundige van naam bestreden. Daarop heeft een func tionaris van de rechterlijke macht zich naar Amerika begeven en er een cursus in de marihuana-wetenschap gevolgd. Met de vruchten van deze cursus op zak zou hij, indien men een publikatie mag geloven, allen die maar één goed woord voor marihuana over hebben, in de grond kunnen boren. Maar zie, de oppositie houdt het hoofd vooralsnog fier omhoog en ridi culiseert bij voorbaat hetgeen er aanstonds te dezer zake van de rechtersstoel te berde zal worden gebracht. Het past mij niet, mij in deze con troverse te mengen. Ik heb een poos ge leden met belangstelling enige interviews gelezen waarin marihuanagebruikers ver slag van hun ervaringen uitbrachten. Eén ding is mij daardoor duidelijk geworden: het goedje verschaft zijn consument zeer merkwaardige sensaties. Al heel veel langer geleden, reeds in de vorige eeuw, hebben de Engelsman De Quincey en de Fransman Baudelaire, hun zwerftochten in door bedwelmende middelen gescha pen paradijzen te boek gesteld. Ook op dit gebied is er dus niets nieuws meer onder de zon. Blijkbaar be staat er een onuitroeibare behoefte om op gemakkelijke wijze de grenzen van de eigen persoonlijkheid te overschrijden. Het gaat niet aan, allen die deze be hoefte voelen en eraan toegeven over één kam te scheren. Men vindt onder hen slappe middelmaatsfiguren, maar ook mannen van uitzonderlijke begaafdheid- De wetgever moet noodgedwongen ver eenvoudigen. Hij stelt algemene regels vast en laat zich niet in m.et schake ringen. Vandaar dat ik ook de meest gemotiveerde oppositie in deze weinig kans geef. En, als burger en individua list, beide partijen in het gelijk stel. Advertentie Advertentie BONN (Reuter) De Verenigde Staten zullen het Westduitse leger installaties voor het afschieten van kernraketten le veren, zo verluidt in Bonn. Het Ameri kaanse program voor deze leveranties zal verder worden uitgevoerd. Dit zou een van de punten zijn, waarover de Amerikaanse onderminister van Defensie, Roswell Gil- patric, en de Westduitse minister van De fensie, Franz Joseph Strauss, het bij hun overleg in Bonn eens zijn geworden. In een verklaring van het Westduitse ministerie van Defensie, uitgegeven na af loop van dit overleg, wordt gezegd, dat de besprekingen tot een volledig akkoord heb ben geleid over de uitrusting van het Bondsleger. In Bonn verklaarde men dat de Ameri- HAMBURG (UPI) De Hamburgse registratiedienst voor automobielen zal een aantal lettercombinaties die herinne ringen aan de nazitijd oproepen niet meer gebruiken op de nummerborden van Ham burgse auto's. Er zullen geen nummerpla ten meer worden uitgegeven met de let ters S.A., S.D., S.S., H.J. (Hitler-Jeugd) en K.Z. (Concentratie-Kamp). De registratiedienst verklaarde dat de eigenaren van wagens met dergelijke let tercombinaties op de nummerborden on plezierige ervaringen hadden opgedaan, in het bijzonder in het buitenland. Automobilisten die nummerborden met de bewuste letters hebben worden in de gelegenheid gesteld hun registratieplaten in te ruilen. kanen aangeboden hebben het militaire potentieel van West-Duitsland te verster ken, maar dat zij willen dat de Bondsre publiek een deel van de kosten hiervan voor haar rekening neemt. Gilpatric is in middels in Parijs aangekomen. Hij zal daar twee dagen lang besprekingen voeren met Franse en Amerikaanse militaire autoriteiten. Vrijdag gaat hij naar Lon den. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe, heeft dinsdag met president Ken nedy gesproken over de houding van de regering te Bonn in de Berlijnse crisis. Grewe overhandigde een antwoord van bondskanselier Adenauer op een boodschap van Kennedy. De ambassadeur zei dat hij na zijn overleg te Bonn en zijn gesprek met Kennedy de indruk heeft dat de voor uitzichten op een vreedzame regeling van de Berlijnse crisis beter zijn geworden. Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat de Franse ambassadeur Alphand Kennedy maandagavond een brief van president De Gaulle heeft overhandigd. Alphand heeft met de president het Duitse en Berlijnse vraagstuk besproken. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Llewellyn Thompson, de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, naar zijn post is te ruggekeerd zonder speciale instructies om de verkennende besprekingen over de kwestie-Berlijn voort te zetten. Wel ver wacht het ministerie, dat de ambassadeur „in een redelijk nabije toekomst" als on derdeel van zijn taak een onderhoud met minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko zal hebben en dat het dan niet uitge sloten is, dat de kwestie-Berlijn aan de or de zal komen. Thompson heeft ongeveer twee weken overleg met zijn regering in Washington gepleegd. Ielectr. in koffer 225.- GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Gagarin. Majoor Gagarin, 's werelds eer ste ruimtevaarder, heeft gisteren het communistische partijcongres in Moskou weer bijgewoond. Dit is meegedeeld door functionarissen van het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken. Zij wei gerden te zeggen waaraan Gagarin lijdt. De kosmonaut moest voor het begin van het congres een bezoek aan Italië afge lasten in verband met ziekte. Hij moest ook afzien van een voorgenomen reis naar India, die donderdag zou beginnen. Achtergebleven. De vertegenwoordiger van Ghana in de beheerschapscommissie van de UNO heeft dinsdag verklaard, dat Portugal een ten achter gebleven land is en dat dit land, als het in Afrika was gelegen, zeker onder beheer zou wor den geplaatst. Hij zei dit naar aanlei ding van de Portugese politiek ten aan zien van de Portugese bezittingen in Afrika. Kernonderzeeboot. De Britse minister van Marine, Charles Orr-Ewing, heeft dins dag in Londen aangekondigd dat er bin nenkort een tweede kemonderzeeboot voor de Britse marine zal worden ge bouwd, genaamd de „Valiant". De eer ste Britse kernonderzeeboot, de Dread nought liep een jaar geleden van de hel ling en komt volgend jaar in actieve dienst. Leugen-om-bestwil. „Wij gaan u inenten te gen de kernbom". Met deze leugen-om- bestwil zijn medische ploegen in Israel erin geslaagd de Bedoeïnen in de Ne- gev-woestijn in te enten tegen kinderver lamming. Tot nu toe hadden zij dit ge weigerd. Meer dan drieduizend vrouwen en kinderen zijn nu ingeënt. Test. De Verenigde Staten hebben dinsdag een intercontinentale Titanraket afge schoten met het doel te controleren of de zaterdag in een baan om de aarde geschoten satelliet Midas 4 zijn taak goed vervult. De satelliet moet namelijk het afschieten van raketten kunnen waar nemen. De Titan legde een afstand van 9.800 kilometer af en is op de tevoren bepaalde plaats in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. Of Midas 4 het lanceren van de Titan heeft waargeno men is nog niet bekend

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3