Demonstratie in Amsterdam tegen kernbomproeven De moderne centaur en de zebra MODE Protest overhandigd aan Sovjet- Russische handelsattaché Soldaat zette „opruiende toespraak" op de band Minister Veldkamp wil vrouwenionen optrekken Wegwijzers volgens nieuw ANWB-systeem Nederlands op scholen in Duitse grensgebied Eis van een jaar tegen jongeman die een vrouw doodreed 18 november in Amsterdam Em hdft vftiMijkM èd wüh imn Internationaal bezoek bij I Sint NicolaaS koiïlt DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 15 o*l NAAIMACHINES Krijgsraad nam het echter met een korreltje zont Tot 85 van die der mannen Brandkastkrakers vonden hun straf te zwaar U it geest'A Ikmaar 'n Meesterwerk U weet 't 9t Silver Stoepke heeft 't Vicon in Nieuw-Vennep Blindelings DE KWETSBARE VOETGANGER E3 ll/k Voorlichting over voorrangsregeling voor voetgangers L PTT-detacheringspremie Katy WEEKABONNEMENTEN l Ongeveer drieduizend Amsterdammers hebben gisteravond deelgenomen aan een door de „Actie Jeugd voor de Vrede" georganiseerde protestdemonstratie tegen de kernproeven in het algemeen en de re cente explosie van de Russische super- bom in het bijzonder. De optocht, waarin talrijke doeken met anti-kernbomleuzen werden meegedragen, begon op het Leid- seplein en eindigde op het Museumplein, waar de betogers door de politie verwij derd werden gehouden van het gebouw van de Russische handelsmissie. Een deputatie bestaande uit A. den Doolaard, ds. W. Veen, Wim lbo, Ed. van der Elsken. Simon Vinkenoog, Remco Campert en Frits Muller werd echter tot het gebouw van de handelsmissie toege laten, waar zij aan de Russische handels attaché een brief overhandigden, waarin wordt geprotesteerd tegen de jongste kernexplosies en een serie nucleaire ex perimenten in de Sovjet-Unie. De dele gatie onderhield zich ruim een kwartier met de Russische vertegenwoordiger in het door de politie bewaakte gebouw, waarna de optocht terug keerde naar het Leidseplein. De betogers verzamelden zich voor de sociëteit „De Kring" aan het Kleine Gart- manplantsoen, waar A. den Doolaard de demonstranten van het balkon af verslag deed van de ontvangst door de Russische handelsattaché Maximov. Nadat de brief, waarin tegen de kernbomproeven wordt geprotesteerd en stopzetting ervan wordt geëist „omdat de mensheid niet is ge schapen voor zulk een zinloze vernieti ging", aan de Rus was overhandigd, sprak de heer Maximov de delegatieleden toe. „Het Sovjetvolk begrijpt dat de kern bomontploffingen gevaarlijk zijn voor de mensheid, maar ons volk, dat gedurende de laatste wereldoorlog zoveel offers bracht, kan, gezien de bedreiging van de veiligheid, niet werkloos blijven toezien" „We hebben de Russische vertegen woordiger laten weten, zo zei de heer Den Doolaard, dat we op eenzelfde wijze voor de Amerikaanse legatie zullen gaan de monstreren wanneer Amerika het Russi sche voorbeeld mocht gaan volgen. „On ze actie is niet tegen het Russische of Amerikaanse volk gericht of tegen welk met deze landen gelieerd volk ook, want anders zouden we tegen onszelf demon streren. We zijn tegen alles wat de wan kelbare vrede in gevaar kan brengen." Bij het ontbinden van de optocht bracht A. den Doolaard een woord van hulde aan de Amsterdamse politie en aan de Advertentie alle merken dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM demonstranten die zich zo rustig hadden gedragen. Dat was trouwens ook de op zet van deze demonstratie. Op 11 november wordt in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam een protest- bijeenkomst tegen elke atoombewapening gehouden. Ds. W. van Veen en A. den Doolaard zullen er het woord voeren, evenals enkele buitenlanders. De Nederlandse minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, drs. G. M. J. Veldkamp, heeft gisteren aan de Minister raad van de E.E.G. in Brussel medege deeld, dat de Nederlandse regering voor nemens is haar invloed bij het particulie re bedrijfsleven in Nederland aan te wen den om de verschillen in de beloning van mannen- en vrouwenarbeid te verkleinen. Gedacht wordt hierbij aan het optrekken van de lonen voor vrouwenarbeid tot 85 percent van die voor mannenarbeid. Minister Veldkamp zei echter geen posi tieve toezegging over deze stap te kunnen doen. Het advies dient nog te worden in gewonnen van de Stichting van de Arbeid en nagegaan moet worden of er „ruimte" is voor een dergelijke aanpassing. De mi nister deelde voorts mede, dat in de over heidssector de gelijke beloning vrijwel is bereikt. Deze kwestie kwam woensdagmiddag in de Ministerraad ter sprake bij de behan deling van de vooruitgang, die is gemaakt bij de uitvoering van de in het Verdrag van Rome voorgeschreven gelijke beloning voor mannen- en vrouwenarbeid. Van Franse zijde wordt sterk aangedrongen op een volledige uitvoering ervan en reeds eerder heeft de Franse regering zijn goed keuring aan de overgang tot de tweede etappe van de uitvoering van het verdrag van Rome afhankelijk gesteld onder meer van deze kwestie, die geregeld is in artikel 119. Van Nederlandse zijde heeft men altijd het standpunt ingenomen, dat een verge lijking van statistisch materiaal niet vol doende is om vast te stellen, welk land in welke mate reeds aan de verdragsbe paling voldoet, doch dat alleen ben verge lijking van gevallen in de praktijk een in zicht geeft over de gemaakte vorderingen. De Ministerraad besloot de Europese Exe cutieve Commissie op te dragen nadere richtlijnen voor de uitvoering van artikel 119 op te stellen. De coöperatieve boerenleenbank „Ons Belang" in Stolwijk was in de nacht van 24 op 25 februari van dit jaar het doelwit van vier inbrekers. In de naast de bank gelegen smederij troffen zij een snijbran der aan, waarmee zij de brandkast in de bank bewerkten. Na anderhalf uur ont stond er een gat in de brandkast, die f 29.000 bevatte. De snijbrander veroor zaakte echter een zo grote hitte dat meer dan de helft van de bankbiljetten ver brandde. Enkele dagen later werden de mannen aangehouden, nadat zij gepro beerd hadden geschroeide bankbiljetten uit te geven. De drie verdachten hebben reeds meer malen zware gevangenisstraffen onder gaan. Zij waren door de Rotterdamse rechtbank respectievelijk tot 4, 4 en 3 jaar veroordeeld. Omdat zij deze straffen te zij in beroep. De Langs de nieuwe rijksweg Uitgeest- Alkmaar, die op 30 oktober geopend wordt, is een ploeg van de ANWB-Weg- wijzerdienst begonnen met het plaatsen van 65 lage blauwe richtingsborden. Hiermee zal deze rijksweg, die ongeveer 10 miljoen gulden kostte en waarover iedere dag meer dan 10.000 voertuigen zullen razen, voorzien zijn van het nieu we ANWB-systeem van richtingaandui ding. De weggebruikers zullen reeds op duizend meter vóór iedere afrit in de rechterberm een groot richtingsbord aan treffen. Voorts zullen zij op 600 meter, eveneens aan de rechter kant van de weg, eenzelfde bord herhaald zien. Het derde bord in de middenberm, op 300 meter voor de afrit, geeft de doorgaan de route aan. Tenslotte zal op 25 me ter vóór de afritten een aftakkingsbord staan. Het reflecterend materiaal waarin de borden zijn uitgevoerd, waarborgt een duidelijke leesbaarheid ook bij duisternis. Met ingang van 30 oktober zal de We genwacht van de ANWB dagelijks op de nieuwe rijksweg partouilleren. De pech- bestrijders verdwijnen dan echter van de huidige parallelweg. Geheel los van het feit, dat in de naaste toekomst aan kinderen van in Duitsland wonende Nederlanders onderwijs in de Ne derlandse taal zal worden gegeven, is men op de middelbare school van het ter hoog te van Venlo gelegen grensplaatsje Kalden- kirchen begonnen met het geven van Ne derlands aan de Duitse leerlingen. Het staat als facultatief vak op het lesrooster. Tot het geven van onderwijs in de Neder landse taal op Duitse scholen is een Ne derlandse onderwijzer bereid gevonden, die in het bezit is van de akte Duits. Ook in andere plaatsen in de Duitse grensstreek wordt overwogen les te doen geven in Nederlands. Gezien het feit dat Duits op de middelbare scholen in Neder land tot de vaste vakken wordt gerekend, heeft de Duitse onderwijsinspectie in het gebied van Nederrijn het Nederlands als vak aanbevolen. Een gevangenisstraf van een jaar, waar van twee maanden voorwaardelijk en ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 24-jarige fa brieksarbeider-caféhouder uit Rietveld, die op 20 augustus van dit jaar met een truck in Bodegraven mevrouw C. C. de Vos-Ver boom heeft doodgereden. De verdachte had op de verjaardag van zijn echtgenote nogal wat bier gebruikt. Hij verliet zijn woning na moeilijkheden met zijn schoonouders, die ter gelegenheid van de verjaardag van zijn vrouw op bezoek waren, en bezocht daarna tal van café's. Zijn zuster haalde hem tenslotte uit een café. Met de truck, die aan een vriend van de verdachte toebehoorde, zouden zij naar huis terugrijden. Op de Noordzijde in Bodegraven haalde de verdachte met grote snelheid een an dere wagen in. Bij het weer naar rechts sturen belandde de truck op het tegelpad naast de rijbaan, waar een vrouw^ met twee kinderen liep. Zij drukte zich met haar kinderen tegen de muur van een huis maar werd toch aangereden, waardoor zij terstond dood was. Haar kinderen werden niet geraakt. De hevig geschrokken verdachte gaf vol gas en na nog een lantarenpaal te hebben geraakt raasde de truck weer verder. Kor te tijd later werd de man gearresteerd. Op 7 november zal de rechtbank uit spraak doen. Advertentie van mechanische kunst is het horloge dat door de bekwaam ste werktuigkundigen vervaardigd wordt en alleen de ver trouwde merken koopt u bij de vakman, omdat het waarde loze voor u en ons geen waarde heeft. Alleen de goede merken waarborgen kwaliteit. CERTINA - INDUS - REMOVA - PRISMA en JUNGHANS. o.a, grote houtstraat 49 - het huis met het carillon telefoon 20049 Een groep vertegenwoordigers van del regeringen van Cambodja, Colombia, El Salvador, Ghana, Honduras, Iran, Korea, Nigeria, Pakistan, Syrië en Uruguay heeft onder auspiciën van het International La bour Office van de Verenigde Naties een bezoek gebracht aan de landbouwwerktui- genfabriek Vicon in Nieuw Vennep. Zij reisden in Nederland onder leiding van het I zaterdag wordt een record-aantal belang- (Van onze Amsterdamse redacteur) Sint Nikolaas zal op 18 november in Am sterdam aankomen op de Prins Hendrik kade voor de Sint Nikolaaskerk, vanwaar een kilometerslange tocht door de hoofd stad zal beginnen. In verband met de vrije Research Instituut voor Bedrijfsweten schappen te Delft en zijn deskundigen op het gebied van de produktiviteitsbevorde- ring. Zo maakten o.a. de directeur van de Aziatische produktiebevorderingsorgani- satie ,Inyon Ham uit Seoel, Korea en prof. O. L. Extremadouro, hoogleraar in de toe gepaste techniek aan de universiteit van Montevideo deel uit van het gezelschap. De studiereis duurt van 30 september tot en met 4 november. Behalve Neder land, worden ook België, Frankrijk, Span je, Engeland en Zwitserland bezocht. In Nederland werd Vicon bezocht omdat dit bedrijf, ontstaan uit een landbouwsmederij binnen korte tijd is uitgegroeid tot een gro te fabriek van landbouwwerktuigen, die naar alle werelddelen exporteert en ver scheidene buitenlandse vestigingen heeft, De deelnemers interesseerden zich vooral voor deze snelle groei en de problemen, die moesten worden overwonnen. In hun eigen landen, die vaak wat de industrie stellenden verwacht op deze middag, wan neer het gehele economische leven van Amsterdam uren achtereen zal zijn lam- gelegd. Voor de functie van zwarte piet blijkt grote animo te bestaan. De met de Sint Nikolaasoptocht belaste commissie, die reeds acht maanden lang met de voor bereidingen bezig is, heeft hierover laten weten: „Het regent telefoontjes met aan meldingen, maar men zal moeten beseffen dat het gemakkelijker is om minister te worden dan om tot zwarte piet te worden aangesteld. Niettemin verwacht men weer een aantal „illegale" zwarte pieten, onder wie zich ongetwijfeld een vader en een zoon zullen bevinden, die nu al vijf jaar achter- tussen de officiële deelnemers in de optocht plegen mee te lopen, maar die nog nimmer zijn geïdentificeerd. Sint Nikolaas wordt bij zijn rondgang door Amsterdam weer voorafgegaan door de op handen en voeten springende acro baten (de ervaring leert dat zij op zo'n middag twee paar handschoenen per man herauten van de bereden poli- betreft nog tot de minder-ontwikkelde ge- ^Amsterdamse Politiekapel met rui ters, een ere-escorte van burgers te paard, bieden moeten worden gerekend, wordt er namelijk naar gestreefd om zo snel moge lijk een behoorlijk industrieel ontwikke- peil te bereiken. Een ander punt van in- teresse was het feit, dat Vicon bij de aan loop gebruik maakte van de adviezen van I het Rijksnijverheidsinstituut. De bezoekers wilden hiervan de praktische uitwerkingen zien, ook met betrekking tot de financie- ring van een dergelijk snelgroeiend bedrijf. ln de Griekse mythologie kende men de centaur, een wezen dat bestond uit een paard, waarhij echter de hals en het hoofd vervangen werden door het boven lichaam van de mens. Strijdlustige en dy namische wetens waren het, die centau ren, die overigens alleen maar in de fan tasie bestonden. Maar toch had die fan tasie een reële basis, want het tweeslach tige wezen beeldt de mens uit, die vol primitieve driften zit, die echter weer be heerst behoren te worden door het ver stand en de rede, de geest van de mens. Maar toch is die mens nu nog altijd half mens, half dier, zij het dan, dat helaas niet het edele paard, maar al te vaak de bloeddorstige wolf en de mens tot één geheel geworden zijn. De dienstplichtige soldaat die voor de krijgsraad in Den Haag terecht stond had allerminst het uiterlijk of de kenmerken van een volksmenner. Daarom hoorde iedereen nogal op van de beschuldiging die I hoog vonden, gingen de auditeur-militair hem breeduit voor de procureur-generaal bij het gerechtshof in voeten legde: ondermijning van de krijgs- Den Haag heeft echter bevestiging van de tucht in oorlogstijd door het afdraaien vonnissen gevorderd. van een bandrecorder waarop een oprui ende toespraak was opgenomen. Eid: zes weken militaire detentie. De 2l-jarige soldaat was op een saaie l zondagmorgen in de legerplaats Nunspeet op een soldatenkamer met een bandrecor der aan het spelen gegaan. Daarbij heeft hij als grap als een kwajongensstreek, zoals de verdediger zei een toespraak opgenomen, waarin de militaire dienst er I niet zo best af kwam. Het bandje werd weer opgeborgen omdat er ook nog muziek op stond en pas 's middags, toen de „rede naar" met verlof was gegaan, door ande re soldaten weer afgedraaid. Toen kwam de zaak aan het rollen. De verdediger vertelde dat de jongeman in dienst was gekomen met een officiers bestemming. Dat ging niet door want hij miste de karaktereigenschappen voor de hogere rangen. Hij werd wél onderofficier, maar ook die carrière duurde niet lang I eerst gedegradeerd tot korporaal, later tot soldaat wegens diverse vergrijpen. En in die toespraak heeft de soldaat tenslotte al zijn gal over de dienst gespuid. De verde diger zei verder dat die toespraak beslist het moreel van de troep niet had onder- mi.ind en bepleitte uiterste clementie. De krijgsraad trok zich vervolgens in de raadkamer terug en bleek bij terugkomst tenslotte de ernst van de „opruiende toe spraak" met een korreltje zout te hebben genomen: De zaak werd voor krijgstuchte- lijke afdoening naar de commandant van de legerplaats Nunspeet verwezen. Op 8 november wijst het hof arrest. wZmüZim Toch is er de moderne centaur in de vorm van de man, die goed motorrijden kan. Zoals vroeger man en paard tot één werden, zo is dat nu de man en zijn machi ne. Geen ander motorvoertuig geeft dat beeld zo volledig. De woorden „goed mo torrijden" behelzen veel meer dan op het eerste gezicht lijkt. De moderne centaur kan zijn primitieve driften als agressiviteit, moed, geldings drang, heerszucht, egoïsme heel goed op zijn motor van één tot tachtig p.k. uitle ven. Meestal zijn de genoemde eigen schappen alleen niet voldoende en moeten de beheersing van de machine, het ver stand. de kennis en de zelfkennis erbij ko men. Op de afgesloten wedstrijdbaan verschij nen slechts betrouwbare centauren. Maar op de openbare weg is dit anders! Daar krioelt het van ervaren en onervaren, snel le en langzame, egoïstische en altruïstische gemotoriseerde weggebruikers. Het zijn de motorrijders, bromfietsers en automo bilisten, die vaak de naam van centaur nog niet verdienen. Dan zijn er nog de fietsers en voetgangers om het verkeers beeld ingewikkelder en moeilijker te ma ken. Wil de moderne centaur geen onge lukken veroorzaken, dan zal hij naast zijn driften vooral over verstand en rede moe ten beschikken. Zijn verstand zal hem vertellen, dat de verkeersveiligheid en de verkeersorde het noodzakelijk maken dat hij de verkeers regels opvolgt en dat hij er rekening mee houdt dat vele van zijn medeweggebrui kers geen echte centauren zijn en dat ver stand en rede moeten overheersen. De re de zal maken dat pij soepel tegenover de fouten van anderen staat en dat hij in plaats van op eigen rechten te staan, ter wille van de soepelheid, vlotheid of veilig heid van het verkeer, van die rechten kan afzien. Van 1 november af zal onze centaur een ander dier op de weg ontmoeten, de ze bra: de zebra „sec", d.w.z. in de gemeen ten zonder knipogen. Voor dit dier zal hij het grootste respect hebben. Niet alleen omdat de zebra iedereen die hem beledigt, behoorlijk afstraft, maar ook omdat de zebra hem helpt de verkeersorde en de verkeersveiligheid te bewaren en te ver groten. De centaur zal de zebra dus schroom vallig en met eerbied naderen en hem in ieder geval de voorrang geven waarop hij recht heeft. Altijd en overal! Dat betekent dus gas minderen, hand en voet op de rem, de ogen open om zich Aandeel in de verkeers ongevallen welke licha melijk letsel tot gevolg hadden. I n van het totaal aan tal verkeersongevallen). 100 km van de inslag volkomen radio actieve besmetting MM STER NIJMEGEN Op de plaats van inslag een krater van 135 m diep en 2500 m breed 11 km van de inslag houdtalle leven op 16 km van de inslag totale vernieling van huizen en geb 25 km van de inslag totale vernieling van de lichtene bouw DUSSELDORF HASSELT KEULEN 50 km van de inslag regen van scherven en stenen 55 km van de inslag de hitte veroorzaakt hier nog brandwonden LEUVEN VPFLTlfelOOSl Met spanning wacht de wereld of Rus land inderdaad het voornemen ten uit voer brengt om zijn super-kernbom tot explosie te brengen. In deze kaart is schematisch aangegeven welke de ontstellende gevolgen zijn van een dergelijke bomindien deze in geval' van oorlog gebruikt zou worden. de landauers met de comitéleden en een Zwitserse lijfgarde. De Sint zal zijn ver gezeld van twee hoofdpieten, een paarden knecht en een geheimschrijver en wordt op de voet gevolgd door een Schotse lijf wacht, een groep Spaanse edelen te paard, een honderd jaar oude mailcoach met bin nen- en buitenlandse journalisten, en tien tallen praalwagens. Alle wagens zullen de indruk geven zó uit speelgoedland te zijn gekomen. Zij worden omzoomd door een groot leger van zwarte pieten, waarvan er zestig van een scooter zullen zijn voorzien. Tussen de praalwagens zullen tientallen kleine auto's, clowns, acrobaten en ve lerlei zonderlinge figuren voor afwisseling zorgen. Er zullen 14 grote muziekkorpsen sommige van 60 tot 80 man afkom stig uit diverse delen van het land, de op tocht opluisteren. De meest spectaculaire muzikale groep zal ongetwijfeld het 112de regiment der infanterie uit Antwerpen zijn, bestaande uit 55 in Napoleontische uni formen geklede muzikanten. De aankomst bij de Sint Nikolaaskerk zal dit jaar weer worden opgeluisterd door de Koninklijke Marine, die 12 kanonscho ten zal lossen. In vorige jaren, toen van ..saluutschoten" werd gesproken, heeft dit zelfs een interpellatie in de Tweede Ka mer ten gevolge gehad, omdat saluutscho ten slechts aan officiële en nog wel hoog geplaatste autoriteiten voorbehouden zou den zijn. Sindsdien wordt er gesproken van kanonschoten". Verb.Vei tig Verkeer De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft zich in de loop van de laatste maanden beijverd om de nieuwe voorrangsbepalingen voor de voetgangers die 1 november ingaan, duidelijk te ma ken. Na propaganda voor het waarom van de nieuwe bepalingen is nu de instructie actie zelf ingezet. Het publiek wordt niet alleen door het affiche „Hand in hoef met de zebra" met de nieuwe regels vertrouwd gemaakt. Een vouwblad van de A.N.W.B., uitgegeven in samenwerking met de voetgangersvereni ging, maakt duidelijk hoe het wel en niet moet. De aandacht wordt er ook voor ge- vraagd, dat men binnen een afstand van 30 meter van een zebra alleen de rijweg mag oversteken voor het bereiken van een tram aan de kant van instappen. Uitgebreide documentatie, waaraan de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeyer, verkeersbonden en an dere experts medewerkten, het pamflet van de jeugdverkeersbrigade „Ziet u niet dat het licht op rood staat?", een instruc tieboekje „Als u verkeerd loopt, loopt het verkeerd," autoreclame met „1 november, voorrang", een instructiefilm, forumverga deringen. een actie „Geef voorrang met een glimlach", warenhuisreclame en ver- j keerswedstrijden in jeugdtijdschriften vol- tooien deze instructieve propaganda. (Shows, sntufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Al enkele malen hebben wij verslag ge- niet te laten verrassen. De voetgangers mogen namelijk als het ware blindelings op de zebra vertrouwen en dus ook op het I (jaan Van modeshows van de uit Indone- nakomen van de verplichte eerbewijzen sjë afkomstige ontwerper Robert Mahieu, door de centaur. die thans in Haarlem een atelier heeft. Helaas bevinden zich, vooral in de be- zijn nieuwe collectie, deze week in café- ginperiode van het optreden van de ze- restaUrant Brinkman getoond, bevestigde bra, nog veel voetgangers op de weg, die opnieuw dat deze, voor een besloten klan- het woord „blindelings letterlijk schijnen tenkring werkende couturier vele gaven op te vatten en daarbij schijnen te denken dat ze zonder uitkijken de weg via de ze bra kunnen oversteken. Mocht dit eens I voorkomen, dan raakt een moderne cen taur niet in paniek, voert geen noodrem-1 en een vruchtbare fantasie bezit. Bij wijze van ouverture toonden vier mannequins evenzovele bruidstoiletten, aangepast aan de leeftijden van de respectievelijke draagsters, die varieerde van 20 tot 50 ming met alle daaraan verbonden gevaren jaar uitgaande van deze bruilofts-„mijl- uit, maar probeert zonder aarzelen een uit- paal„ heeft Mahieu een collectie ontwor- wijkmanoeuvre uit te voeren. Aarzelen schept twijfel en twijfel schept gevaar! De zebra is een goed herkenbaar dier, maar die herkenbaarheid kan door het overige verkeer wel eens aan het zicht van de centaur worden onttrokken. Opletten is dus de boodschap, vooral bij hoeken van straten en bij verkeerslichten, welke beide een bijzondere aantrekkings kracht op zebra's uitoefenen. Daar zijn zij dus te allen tijde te verwachten. En, stopt het overige verkeer voor een zebra of na dert het langzaam, dan is daar meestal een gegronde reden voor een in blind vertrouwen verkerende voetganger, zo dat het raadzaam is dat voorbeeld te vol gen en het verkeer in zo'n geval niet te passeren of in te halen. Een voetganger op een zebra aanrijden is in negen van de tien gevallen fout en wordt door de rechter zwaar aangerekend. Daarenboven verdient de aanrijder niet de naam van centaur, maar slechts van huis- tuin- of keuken-motorrijder. Het Tweede Kamerlid de heer Assmann (K.V.P.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over het besluit van de hoofddirectie van de PTT om aan postambtenaren een extra pre mie te verstrekken als zij zich beschik baar stellen voor detachering in het wes ten van het land. Hij vraagt of de minister zijn ziens wijze kan geven over deze maatregel van de PTT-directie. „Druist het overhevelen van personeel door middel van extra premies of soort gelijke „versierselen" niet in tegen de door de regering ter zake van het westen gevolgde politiek", zo vraagt de heer Assmann. Verder wil hij van de minister vernemen of naar diens mening op deze wijze geen discriminatie wordt toegepast ten opzichte van het reeds in het westen gevestigde personeel, waar door ongewenste spanningen kunnen ont staan. pen die in alle behoeften van het pasge trouwde vrouwtje voorziet, van het spor tieve tot het zeer geklede genre. De ontwerper demonstreerde een uitge sproken voorkeur voor overrokken en los se fladderpanden, die vaak met een gedek te imprimé gevoerd waren. Met een beet je flair kan men, al fantaserend, met zo'n loshangend pand alle kanten uit, zodat men zich daarmee feitelijk twee of meer japonnen in één aanschaft. Dat is een van de kenmerken van Mahieu's inventiviteit: hij zoekt het niet in een streng-bepaalde stijl of lijn, maar meer in kleine details. Als we toch de hoofdlijnen van zijn collec tie omschrijven willen, dan bestaan die voornamelijk hieruit, dat het accent op de rug valt (door een draperie bijvoorbeeld) en dat de lijfjes vaak bloesend vallen. De taille wordt dan ingesnoerd door een bre de geplooide bandeau met gesp, waaron der het rokje iets bollend uitspringt. De rok is soms ingenieus verwerkt met openspringende dubbele panden, die in het bijzonder de slanke vrouw zullen flatteren. Mahieu verwerkte opvallend-mooie mate rialen, gemêleerde wollen stoffen en kam- garens en verder katoenen winterjaquards in warme gedekte tinten. De effen stoffen kregen een levendige noot door een garnering van leer of wol len tres in een afstekende kleur. De a-symmetrische sluiting werd hiermee ex tra geaccentueerd. De wijde pellerine als cape over een tailleur (in knappe coupe) of over een geklede japon bleek ook een object te zijn, waarmee mooie combina ties te bereiken vallen. De hier en daar opduikende princesselijn werd verkregen door ingenieuze losse rokpanden die, op genomen, een blouson-lijfje vormden. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX^OOOCOOOCOGOOCOSCOOOOOÜOOCOOOOO dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÓOOOOOOOOOOOOOOOCOOC.OOC >JCAXXa

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15