T entoonstellingen in Amsterdam Prijs voor het Kinderboek '61 uitgereikt aan Jan Blokker IjHomiilligpiËnli Chiel de Boer viert morgen vijfenzestigste verjaardag Z HERENSCHOENEN De negen muzen Curacao hoorde Scheveningen-Radio DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 17 &3Ë. Korczak en de kinderen Bob Buys MODESCHOENEN Nederlands Ballet moet Haagse studio ontruimen Een herberg halverwege A A nnoriD/G/MGEfl eh BESCHOUW!nGEH De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma vj Architect Slebos door Amsterdam bekroond ALS BELANGRIJKSTE VAN DE THANS in Amsterdam lopende exposities mag wel die van de schilder Jean Pougny in het Stedelijk Museum genoemd worden. Voor velen hier is hij vermoedelijk een onbekende. Franse vrienden hebben me indertijd attent gemaakt op deze figuur, wiens naam sterk stijgende is. Pougny dankt dit laatste zeker aan zijn kwaliteiten, maar ik vermoed dat het ook door de verminderende faam van andere figuren is, dat hij nu aan zijn verdiende trekken komt. POUGNY'S ONTWIKKELING is een uit zonderlijke te noemen. Zijn vroege werk past in de sfeer van de Oosteuropeërs en Duitsers van rond het begin der eerste we reldoorlog. In 1917 ontstonden composities, samengesteld uit plankjes en voorwerpen, „kunstwerken", die het Stedelijk Museum zo lief zijn. Maar in 1910 heeft Pougny al een Vuïllard-achtig schilderijtje gemaakt. We ontmoeten uit zijn vroege tijd kubisti sche schilderijen, die even aan sommig werk van Delaunay doen denken, een werk, dat typisch Duits-expressionistisch is te noemen met een lelijke kleur van bessensap-roden; voorts kubistisch werk, dat meer aan dat van bij voorbeeld Braque herinnert. In 1921 exposeerde hij met „Der Sturm" te Berlijn en ziet een en ander er abstract uit. Hij lijkt ook geraakt door het suprematisme van Male- vitch. Met de Frans-kubistische invloed was hij het mooiste in de kleur. DAN GAAT POUGNY kleine, eerst wat naïef aandoende, schilderijtjes maken, waarbij we heel even kunnen denken aan Utrillo, Ensor en bij de latere vooral aan Vuillard; in diens richting ligt Pougny's werk verder vastgelegd. Het zou een te goedkoop argument zijn Pougny te gebrui ken tegen de aanhangers van abstracte kunst. De vaak zo gelijke onderwerpen, die hij gebruikt zijn nuttig voor hem om te komen tot schilderijen, op een wijze als abstractwerkenden schilderen. Vóór al les is het schilderij doel. Maar Pougny kent toch minder de vreugde van het „uit schilderen" van wat zijn ogen treft dan een Vuillard. Bonnard en Vuillard deden natuurlijk meer dan alléén maar uitschil deren. Zij sublimeerden in schilderkunst! ge zin hun sensaties. Zij maakten dan ook veel gevarieerder werk dan Pougny. Poug ny's onderwerpen zijn veelal verleden tijd. Die van Bonnard en Vuillard waren voor hen van „vandaag". Maar omdat de puur schilderkunstige waarden, abstracte waar den, in Pougny's werk zo gelden, kon dit werk iets tijdeloos krijgen en ondervinden wij het niet als „van vroeger". Nu kan dit ten dele ook liggen aan het feit dat hij zo herinnert aan Vuillard. Men zou hun werk naast elkaar willen zien. Hoe dan ook, alles is bijzonder fraai te noemen. Er hangt nogal veel, maar de herhaling hindert niet, omdat het werk zich niet op dringt. (Tot 27 november). IETS VAN VERVELING voelde ik toch wel bij de expositie van werken van Jo seph Fassbender, hoogleraar aan een Duitse academie. Tot 30 oktober kan men deze zien in hetzelfde museum. Fassben der heeft een uitzonderlijke smaak. Men geniet zijn werken zeker, waarvan som mige prachtige mogelijkheden bieden voor wandtapijten. Fassbender toch ook stam mend uit het expressionisme en daarvan met een mooi portret getuigend, is het gaan zoeken in meer symbolisch te noe men werk, dat bij een meer algemene be kendheid van zijn symboliek van verstrek kender betekenis zou kunnen zijn. De ti tels helpen ons weinig. Vergeleken met Fassbender leert Pougny ons dan, dat het niet onverstandig is wat meer in de na tuur rond te kijken, omdat deze toch altijd meer aanleiding tot gevarieerder werk of variaties in één werkstuk levert dan de mens zelf kan bedenken. MAAR HOEVEEL aangenamer is het stuk voor stuk rustgevend werk van een Fassbender dan het meeste, dat de Liga Nieuw Beelden ons van Nederlandse jonge ren tot 6 november laat zien in het Stede lijk. Dit soort exposities is na vele erva ringen met dergelijk „modem" genoemd werk even vervelend als tentoonstellingen van meer conservatieve verenigingen. Bij alle hang naar originaliteit komen velen niet verder dan aftreksels van Appel. In wezen verschilt men nauwelijks van ver velende landschaps- of brave stilleventjes schilders. Natuurlijk zal men in een stad als Nijmegen, waar alles wat kalmer gaat dan in Amsterdam, zich een enorme ke rel voelen als men daar met werk gelij kend bij voorbeeld op dat van Appel of Wagemaker voor de dag komt. In Amster dam vallen dergelijke profeten niet meer op. De krachtpatserij hier maakt dat men misschien aan een en ander van beschei dener allure voorbij loopt. Ik denk aan een schilderij van W. Voet, dat in dit kader echter een niet geheel juiste indruk kan geven van Voets persoonlijkheid, die men moet leren kennen door meer werk. Van een Jo van Dijk zou ik ook iets meer willen zien. Mooi is te noemen het werk van Molin en naast een aan werk van de Belg herinnerend doek van Aat Verhoog en plastieken van B. van der Weyer is hier misschien nog meer te genieten, dat ech ter zeker niet opvalt als men alles in het Stedelijk Museum achter elkaar gaat zien. Apart staat natuurlijk hier het werk van jonge architecten. OP WEG NAAR de nieuwe vleugel komt men voorbij tekeningen van de bekende Russische filmkunstenaar Eisenstein (1898- 1948), werk van een echte theaterman, in teressant en een beetje geschiedenis. In de nieuwe vleugel vindt men tot 13 november de groep Stuwing, grotendeels eigenlijk een voortzetting van wat Nieuw Beelden te zien gaf. Schilderen lijkt steeds gemak kelijker te worden. Een uitzondering vor men in ieder geval het werk van Erik Bauknecht, tekeningen van Pim van Box sel en Hannie Terpstra, en een lief schil derijtje van J. Schippers. Wat betreft de schilder- en tekenkunst is de expositie van de Amsterdamse Katholieke Werkgemeen schap (ook in de Nieuwe Vleugel tot 13 november te zien) ook niet zo interessant. Daar zijn het voornamelijk de beeldhou wers, die de aandacht trekken. Het zijn Brinkgreve, met legpenningen, Renze en Auke Hettema, van wie de laatste ook zorg de voor de meest aantrekkelijke tekenin gen hier, Nic Jonk en Jacques Schutte, voor mij een nieuwe naam. Berend Hen driks exposeert ontwerpen voor mozaïe ken, die ons nieuwsgierig maken naar de Advertentie ook in zéér grote maten uitvoering. En natuurlijk houdt de schil- der Fiedler het uit. HET IS WEER FIEDLER, die de expo sitie van de tweede groep leden van Arti et Amicitiae (tot 13 november) helpt ver dedigen. Het genootschap kan zich geluk kig prijzen weer Jan van Herwijnen onder de gelederen te tellen. Deze komt uit met een hier ook naar kwaliteit dominerend landschap en een van sentiment duide lijke compositie van een moeder met kind. Dat men bij Arti het sentiment niet schuwt, is verheugend. Daardoor kon de Brabantse schilder Jan Cuppen hier nu mee doen. Vèrblijdend is een opleving van Schram's kwaliteiten te mogen constate ren. De meestal weinig opvallende en be scheiden H. A. van der Wal had toch wel recht gehad op een iets betere presentatie van zijn werk. Onder de grafiek domineert voor mij de inzending van de Haarlemmer Damave. Een linoleumsnede van W. Zwiers valt ook op. De beeldhouwers Dannen- burg, Onkenhout, Theresia van der Pant en Sterenburg zijn met klein, fijn werk vertegenwoordigd, evenals de dit jaar overleden en in 1876 geboren beeldhouwer C. A. Smout. IN DE KUNSTHANDEL M. L. de Boer exposeert tot 4 november Jan van Heel de reisschetsen van zijn laatste verblijf in Spanje. Hoewel ik de streek, waar Van Heel zich vooral bewoog (Castilië), niet ken kwamen verscheidene zijner gouaches mij direct al zeer vertrouwd voor door de veelal honinggele kleur van het land schap, waar Van Heel mee bezig is ge weest. Met een nauwkeurig topografisch juist portret zou hij minder van de geest van dat landschap gegeven hebben dan met zijn direct op enige abstractie afste venende werken, in dit geval wel een nood zaak om tot deze bewogen resultaten te leiden. De directe aanraking met het ge-i donderdagavond 2 november zal in geven verleende weer aan veel van dit I N.T S..programma het spel „Korczak werk een authenticiteit, die moeilijk mee I dg kinderen>. van de Duitse auteur Er- te geven is aan later naar dit soort schet Sylvanus worden uitgezonden. In de sen te vervaardigen schilderijen, waartoe voorafgaande K.R.O.-rubriek Van Heel zich overigens wel in staat I nn Trinet" 701 Hp auteur in een in heeft getoond. En met dit laatste ^mlt L woonplaats Soest (Westfalen) gefilmd We^^^iykt°™o^zee\nVan Heel vertrouwd I interview dit aangrijpende drama inlei- is met de moeilijke en vaak, maar niet bij den- hem, kalkerig wordende gouache, die hij naast zwarte inkt voor deze kloeke schet sen gebruikte. „Spaans landschap", gouache van Jan van Heel. KRUISWEG 50 - HAARLEM Vrij parkeren, ook zaterdag. BEVERWIJK GOUDA Foezie van Pasternak. Een verzame ling gedichten van wijlen Boris Pasternak met een oplage van 30.000 exemplaren is in Moskou snel uitverkocht graakt. Voor zijn roman dr. Zjivago kreeg Pasternak de Nobelprijs voor Letterkunde. Op zijn poë zie is in de Sowjet-Unie nooit politieke critiek geoefend. Pablo Casals' belofte. De befaamde Spaanse cellist Pablo Casals zal een reeds lang geleden uitgesproken belofte, dat hij nimmer in het openbaar zal optreden in de hoofdstad van een land, dat het Franco regiem erkent, verbreken. Casals heeft een dezer da-gen een invitatie van president Kennedy aanvaard om in november in het Witte Huis te Washington, in aansluiting op een diner dat de Amerikaanse presi dent aanbiedt aan de gouverneur van Puerto Rico, Luis Munoz-Marinn een reci tal geven. Casals woont in Puerto Rico. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft gisteravond in de hal van zijn minis terie de prijs voor het Kinderboek 1961 uitgereikt aan Jan Blokker voor diens „Op zoek naar een oom". De staatssecretaris had voor hij de prijs uitreikte gewezen op de veelzijdigheid van de auteur. Herinnerend aan het congres over kinder- en jeugdboeken dat dit voor jaar in Amsterdam is gehouden toonde hij zich verheugd over de belangstelling, die er voor de problemen van de jeugdlectuur bestaat. Hij prees de boekhandel om de culturele taak, die men jegens het kind vervult zonder dat het materieel ge win op de voorgrond staat. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer G. Lubberhuizen, voorzitter van de commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek, die naar aanleiding van zijn bezoek aan de Frankfurter Buchmesse moest constateren dat Nederland op het gebied van het kin derboek nog een achterstand heeft in te halen. Vaak worden boeken zonder vak manschap gemaakt. De bijeenkomst werd opgeluisterd met enkele balletten, waaronder „Op zoek naar een oom", naar het boek van Jan Blokker uitgevoerd door de balletklas van Nel Roos en een inleiding door prof, dr. J. G. Bomhoff over het kinder- en jeugdboek Hij viel onder meer het bekroonde boek aan „omdat het teveel wil" en grote- mensenaardigheden bevat, die het kind slechts onzeker maken. Zo zullen alleen dochtertjes van concierges iets kunnen be grijpen van kantooremployés, die voor straf in de prullemand moeten staan als zij te laat komen. Prof. Bomhoff conclu deerde hierop, dat niets voor een volwas sen schrijver zo moeilijk is als kinderen serieus te nemen. Het juryrapport, op grond waarvan Jan Blokkers „Op zoek naar een oom" zeer verzorgd bij de Bezige Bij uitgegeven werd bekroond, is in tegenstelling tot vo rig jaar zeer te spreken over de kwaliteit van de verschenen kinderboeken cn noemt naast dat van Blokker nog werk van Jean Twee Picasso's geveild. Op een veiling te New York hebben twee schilderijen van Picasso uit het begin van deze eeuw samen 147.000 dollar opgebracht, ieder 10.000 dol lar minder dan aanvankelijk was verwacht De schilderijen maakten deel uit van de verzameling van de New Yorkse indus trieel Adolphe A. Juviler. De hoogste prijs 101.000 dollar, werd betaald voor een doek van Bonnard. de hoogste prijs die ooit voor een werk van deze schilder is betaald. Sylvanus schreef het spel op de grond slag van authentieke gegevens over leven en dood van een integere Poolse kinder arts die het laatste dilemma van zijn praktijk in het getto van Warschau oplost door samen met de aan zijn bescherming toevertrouwde Joodse weeskinderen vrij willig de gaskamers in te gaan. „Korczak en de kinderen" wordt opgevoerd door de toneelgroep „Centrum" in een toneelregie van Egbert van Paridon en onder T.V.- regie van Frits Butzelaar. Egbert van Pa ridon speelt de rol van verteller. Ab Ab- spoel is de eerste toneelspeler, comman dant van de Wehrmacht. Jan Hundling ziet men in de rol van de tweede toneel speler, dokter Korczak. De andere spe lers in dit stuk, dat al geruime tijd door Centrum" met groot succes wordt opge voerd, zijn Karin Haage en Marie José Nysten. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft het bestuur van de stichting „Het Nederlands Ballet" de huur opgezegd van de hal en twee lokalen, die tot balletstu dio zijn verbouwd, van het schoolgebouw Koningstraat 118a. Deze opzegging is ge schied naar aanleiding van het feit, dat de stichting „Het Nederlands Ballet" de huur heeft opgezegd van een toneelzaal in de Maasstraat, die tot voor kort bij deze stichting in gebruik was als opslagplaats voor decors en rekwisieten en deze ma terialen heeft overgebracht naar de stu dioruimte aan de Koningstraat. De huuropzegging motiverend voert de gemeente 's-Gravenhage aan dat de ruim ten in de Koningstraat niet meer overeen komstig de bepalingen in het huurcon tract worden gebruikt. Zij zijn verhuurd als kantoor- en oefénruimte en worden ge bruikt als opslagplaats. Volgens de bepa lingen in het contract heeft de gemeente Dulieu en C. Wilkeshuis. „Op zoek naar I het recht van opzegging, indien dit het ge- een oom" kreeg tenslotte met algemene val is. De opzegging is geschied met in stemmen de prijs van de jury, die bestond gang van 15 november, uit de dames Miep Diekmann, mej. C. J. H. van Reenen en de heren Aart Romijn, A. Lens en A. Welling. Over het boek zegt de jury: „De jury heeft waardering voor Jan Blokkers zwierige en tegelijk exacte taalbehandeling, zijn speelse fantasie, zijn warme toon en de ontwapenende wijz waarop hij nuchtere werkelijkheid en sprookjeselementen tot een overrompelend geheel heeft gecombineerd. Zijn humor tion Schevenmgen-Rad.o met schepen te boeit kinderen èn volwassenen en de moei- horen geweest. Men hoorde hoe de mar- teloze voortgang van het achteloos begon- conjst van dd station met een Deens schip nen verhaal wijst op een opmerkelijk com Nederlands schip sprak, positair vermogen. Zijn verteltrant is B luchtig, maar juist door die luchtigheid Ook zenders van schepen, die op de Noord- slaagt de schrijver er in vele positieve zee voeren, waren op Curacao te horen gedachten spelenderwijs naar voren te evenajs de Engelse kustradiostations Lands brengen. Zijn verhaal krijgt daardoor ook in pedagogische zin meer betekenis, dan I Enti en North men spontaan zou vermoeden en het is juist Hoewel de marconist van Curagao-Ra- deze niet opzettelijke, vanzelfsprekend po- djo onmiddellijk Scheveningen-Radio op- sitieve benadering, die naar het oordeel kwam er geen antwoord, van de jury voor een goed kinderboek on- I ^g ^elefoniezenders van Schevenin- misbaar is. Zij acht Jan Blokkers „Op ggn-Radio en de scheepszenders op Cura- zoek naar een oom een specimen van Q korerl zijn geweest is vermoede- een geslaagd modern kinderboek dat ook lijk tQe te schri-ven aan reflectie van de de vergelijking met goede buitenlandse radiogolven door de wolk van koperen boeken kan doorstaan. naajdjeS) dje Amerika in de ruimte heeft Staatssecretaris Scholten en gebracht. schrijver Jan Blokker. De N.C.R.V.-televisie zendt op zondag 29 oktober weer een spel uit van de Haar lemse journalist P. W. Franse, getiteld: „Een herberg halverwege". De herberg, die hier bedoeld wordt is die uit de gelij kenis in Lukas 10, het verhaal van de barmhartige Samaritaan. Onderweg van Jeruzalem naar Jericho wordt een reizi ger door rovers zodanig toegetakeld, dat hij meer dood dan levend langs de weg blijft liggen. Een priester en een Leviet letten nauwelijks op het slachtoffer en ver volgen hun weg, alsof er niets aan de hand is. Maar een Samaritaan wordt „met ont ferming bewogen" en verzorgt de gewon de zo goed als hij kan. De herberg, waar in de beroofde en gewonde reiziger wordt ondergebracht heeft de schrijver geïnspi reerd tot zijn spel. „Een herberg halver wege" wordt geregisseerd door Max Dou- Op Curacao zijn radiotelefonische ge I sprekken tussen het Nederlandse kuststa- ÏJWPR? HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 In zicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Zangrecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.Voor de land bouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kinderkoor. 14.15 De kinderboekenweek 1961, lezing. 14.35 Beiaardconc. 14.45 Gram. 15.00 Licht progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. en zang. 18.50 De punt jes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Nederl. geloofsbelijdenis 400 jaar (II) le zing. 20.25 De dichter Maurits Mok, lezing. 20.35 Declamatie. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.30 Vaderlandsliefde en koopmanschap, gesprek. 22.00 Lichte muz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Wat maken wij van ons huwelijk?, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Ver gelijkenderwijs, muz. discussie. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.01 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Licht muz. 12.50 Actual. 13.00 Nieuws. 13.15 Nieuwe gram. 13.20 Dansork. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Amateursprogr. 18.20 De maatschappelijke oriën tering van het hoger onderwijs, klankbeeld. 18.50 Regeringsuitzend.: 25 jaar zeemanswelzijn. 19.00 Nieuws. 19.10 Herdenking van de Hongaarse op stand. 19.25 Boekbespr. 19.30 Polit. lezing. 19.40 Verz.-progr. voor de soldaten. 20.30 Voor de jeugd. 20.50 Lichte muziek. 21.30 Gevar. muz. 22.20 22.30 Nieuws. 22.40 Wij en de wereld, lezing. 22.50 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. progr. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Beurs ber. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muz. 20.00 Ork.conc. 21.30 De zeven kun sten. 21.45 Zangrecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws, NTS: 20.35 Oom Wanja, toneelspel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Gevar. muz. 20.45 Sportprogr. 21.10 Filmverslag. 21.50 Avondcollege Nederuands. ,De aether vergif- igen", zegt tandarts cabaretier Chiel de Boer ten onrechte als hij het heeft over zijn optreden voor de radio. Hij wordt orijdag vijfenzestig jaar oud en de tijd dat hij te beluisteren was voor de radio ligt al weer vier jaar achter ons. Want in 1957 schakelde hij geheel over op het beroep van school landarts. Aanvanke lijk was het de be doeling dat hij er cabaretier bij zou blijven, maar dat ging niet door. „Ik vond, het niet leuk meer", zegt hij. „]e werkt een tijd lang erg hard voor een adioprogramma in het besef dat er nie mand naar luistert. Wie luistert er tegenwoordig nog naar de radio? 't Is allemaal televisie te genwoordig. En als je dan later toch nog eens een reactie krijgt op je optreden dan zegt het je niets meer. Dan is het net of een dame van zestig jaar zegt je aardig te vinden. Dat had ze veertig jaar geleden moeten zeggen". Er meest een eind aan komen, vond Chiel de Boer. Ook aan het reizen met zijn gezelschap van vereniging naar ver eniging door het hele land. Hij begon het een groot bezwaar te vinden dat de pro gramma's die hij dan bracht „voor elk wat wils" moesten zijn. De betere grapjes gingen onder in onbegrip, de betere lied jes zong hij niet. „Je kreeg het gevoel een manager te zijn", zegt hij. Er is echter nog geen definitief eind ge komen aan het cabaretierswerk van Chiel de Boer. Hij heeft uit liefhebberij een twee uur durend programma in elkaar gezet, dat hij op tien avonden voor vijfhonderd vrienden en kennissen ten gehore heeft ge bracht. In dat programma geeft hij een spits commentaar op een groot aantal ge projecteerde „human comedie"-foto's, gro tendeels vervaardigd door fotograaf Bert Hartkamp. Dat commentaar wemelt van woordspelingen en dubbelzinnigheden. Het is een „glimlachprogramma", een pro gramma vol verlate lachreacties en eist zoveel van het concentratievermogen van toehoorders en kijkers dat het zeer ver moeiend is. Chiel de Boer brengt dit programma bij zich thuis, waar een groot vertrek met een podium, een vleugel en exotische wandver sieringen in een oogwenk kan worden om getoverd tot een studiozaaltje. Voor liefda dige doelen treedt hij ook nog wel op. „Voor alles wat mijn sympathie heeft", zegt hij. De radioprogramma's werden ook opgenomen bij hem thuis, 's Ochtens vroeg kwam de omroep al. Van 10 tot 16 uur werd er voorbereid en gerepeteerd en om vier uur kwam het publiek en werden de opnamen gemaakt. „Dat waren de leukste dagen", zegt hij. „Het schrijven van de tekst, de regie. En de uitvoering was heer lijk, hoewel je wist dat er niemand zou luisteren. Ja, die gezellige dagen mis ik wel. Vaak bleef iedereen eten". Chiel de Boer had in de oorlog veel suc ces met illegale, fel anti-Duitse program ma's. In 1946 werd hij „beroeps" en ging hij wonen in Aerdenhout, Zandvoorterweg 60. In 1957 nam hij de schooltandartsen- praktijk weer op, een werk dat hij niet meer zou willen ruilen voor dat van be- roepsartist. Chiel de Boer heeft de „pensioengerech tigde leeftijd" bereikt maar is nog niet van zins het kalmer aan te doen. In tegen deel, onlangs heeft hij zijn „wijk" ver groot door er Hoofddorp ook nog in op te nemen. Hij noemt de gebitjes van de kin deren uit Haarlem en omstreken erg slecht. Slechte kindergebitjes door ver keerde voeding vormen trouwens een lan delijk verschijnsel. Druk heeft Chiel de Boer het wel. „Er blijft geen tijd meer over om te schrijven". Dat betreurt hij zeer. Toch blijft hij zoeken naar bijzonde re foto's voor een eventueel nieuw pro gramma. „Als u er nog eens een heeftGevraagd naar zijn mening over de t.v. hij was zelf ook wel op het beeldscherm te zien zegt hij: „Heel goed en heel slecht doorelkaar". Chiel de Boer is niet van plan morgen een daverend feest te geven. Hij denkt aan een rustig avondje met enkele vrien den. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben op het advies van de jury voor de architectuurprijs 1961 van de ge meente Amsterdam besloten deze prijs toe te kennen aan de architect D. Slebos en de dienst der Publieke Werken van de hoofdstad voor het wissel wachtershuis je dat onder architectuur van de heer Slebos door de dienst op het Stationsplein is ge bouwd. De jury werd gevormd door de heren R. Blijstra, A. Elzas, Aldo van Eyck, A. Komter en H. Salomonsen. Deze prijs wordt eenmaal in de drie jaar toegekend.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17