UNO KEERT ZICH TEGEN DE RUSSISCHE SUPERBOM Moskou wijst Amerikaans protest van de hand Vragen aan de regering over Russische kernbomproeven Momenteel is er geen reden tot vrees voor stralingsgevaar HET WEER UW LIPPEN: Nobelprijs voor Ivo Andric Prij'smaatregel overwogen door minister De Pous 11 Officiële Westduitse ongerustheid over stijging radio-activiteit Uit naam van vijf fracties Prof Muntendam verklaart: KLM weigert aantal afstuderenden van luchtvaartschool Litteratuur citroen 2 cv tlÉÉl! 46e JAARGANG NUMMER 301 DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 In de krant van heden: Incident in Berlijn Albert Loethoeli mag de Nobel-prijs behouden Af en toe regen 3935.- Geert Hoogeveen Showroom Zijlweg 26 tW MORRIS 'èeforeyouêuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Eet nu Kalfsvlees H. SPEE - Plein 1945 Regenjassen 89.50 PH.DE KONING 24 DRAAISTIFT 2.95-1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 Het woord is aan II r it m II JÉ- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (UPI) - De politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft fisteren met overweldigende meerder- eid besloten een plechtig beroep op het Kremlin te doen om af te zien van het tot ontploffing brengen van een super- bom. De uitslag van de stemming over de acht-landen-resolutie, waarin het ver zoek aan de Sovjet-Unie is vervat, luid de: 75 stemmen voor en tien tegen bij een onthouding. Vijftien landen waren afwezig. Tegen stemden Albanië, Bulga rije, Beylo-Rusland, Cuba, Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Polen, Roemenië, Oe kraïne en de Sovjet-Unie. Mali onthield zich en Kameroen, Kongo (Brazzaville), Dahomey, El Salvador, Gabon, Haiti, Ivoorkust, Luxemburg, Madagascar, Ma rokko, Niger, Somaliland, Syrië, Boven- Volta en Jemen waren afwezig. BONN (UPI) De radioactiviteit in de Jucht boven West-Duitsland nadert de ge- varengrens, aldus een bekendmaking van het ministerie voor kernzaken te Bonn. De radioactiviteit is sinds het begin van de Russische proeven in september tien a twintig maal toegenomen. Volgens de laat ste cijfers bedroeg zij 49,3 picocurie per kubieke meter, hetgeen slechts 10,7 pico curie onder de gevaarlijke grens van 60 picocurie is. Wanneer die grens bereikt wordt, zegt het ministerie, is er gevaar voor de gezondheid in het eten van fruit en groenten en het drinken van melk en water. De gezondheid lijdt ook schade door het inademen, zegt de bekendmaking. Het ministerie wijst er tevens op dat boven staande cjjfers zijn verkregen voor de Rus sische proeven van deze week. De veront reiniging van de lucht door de dertig me gaton bom wordt derhalve geheel buiten beschouwing gelaten. In Noorwegen zal men ertoe overgaan het deeg van het brood met kalk te men gen, zo is voorts gisteren in Oslo bekend gemaakt. Men hoopt hierdoor het mense lijk organisme in dusdanige mate met kalk (dat geen gevaren oplevert voor de gezond heid) te verzadigen, dat het gebeente geen strontium 90 kan opnemen. Volgens func tionarissen van het Noorse ministerie van Volksgezondheid kan een organisme dat geheel en al met kalk is verzadigd de ge vaarlijke stof niet meer opnemen. Het Noorse ministerie is ook voornemens rege Weerrapporten 1, 2 Agenda van I]mond en Haarlem 2 rJit het binnenland2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5, 11 Verhouding Syrië tot Egypte 5 Uit stad en omgeving7, 9, 13 Onder Ons13 In de Vishal en op zee13 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton 19 Panda en andere beeldverhalen19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's lingen te treffen inzake de consumptie- melk. Het is mogelijk dat een explosie van een 50 megaton bom in de komende dertig jaar verantwoordelijk zal zijn voor de dood van tienduizend mensen, zo heeft professor Francis Perrin, de Franse Hoge Commis saris voor kernzaken, gisteren verklaard. Professor Perrin zei ook: Ongeveer tien tot twintigduizend mensen kunnen in de ko mende dertig jaar het leven verliezen door de gevolgen van de proefexplosies, die reeds plaatsvonden. De hoogleraar merkte voorts nog op dat het zes maanden zou kunnen duren voor de radioactieve neer slag het noordelijk halfrond bereikt. Deze zal waarschijnlijk tien maal zo intens zijn ais de neerslag die in 1959 naar beneden kwam. Dr. Austin M. Brues, een van de Ame rikaanse kerngeleerden, die thans in Genève deelneemt aan een internationaal congres over de gevaren van radio-activi teit, heeft verklaard, dat de Russen elke twee of drie dagen een bom van vijftig megaton moeten laten ontploffen willen zij voldoende radioactief jodium produ ceren om melk ondrinkbaar te maken. Hij zei dit in een commentaar op de verkla ring van de Britse medische raad, dat de gezondheid van zuigelingen en kleine kin deren gevaar loopt door de Russische proeven. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka, heeft woensdag de Russische zaakgelastigde Segei Suzda- lev ontboden om hem een scherp mondeling protest te doen horen. Kosaka verklaarde dat het Japanse volk woedend is door de 30 of 50 megaton proef die j.l. maandag plaats vond. Rusland heeft zich de ver ontwaardiging en woede van het Japanse volk op de hals gehaald. Japan behoudt zich het recht voor Rusland aan te spre ken voor alle materiele schade die uit de explosies ontstaat. De proeven brengen ongeluk en gevaar over de onschuldige mensen van deze wereld en hun nakome lingen, aldus Kosaka. Het Japanse Lager huis aanvaardde tezelfdertijd een resolu tie, die de stopzetting van alle kemproe ven eist. Slechts twee communistische le den stemden tegen. Ook de algemene raad van het Britse Algemene Vakverbond TUC heeft woensdag met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin groot leed wezen wordt uitgesproken over de Rus sische kernwapenproeven. President Kennedy heeft woensdag toe stemming gegeven tot het nemen van een ondergrondse kernproef in Nieuw Mexico tegen eind december. Waarnemers van lid staten van de UNO worden uitgenodigd de proef bij te wonen. Begeleid door jeeps van het Ameri kaans leger, bemand met opzichtig bewapende leden van de militaire politie keert een Amerikaanse auto uit Oost-Berlijn terug in West-Berlijn. De beide Amerikaanse burgers, die in de auto zaten, was eerder de toegang tot Oost-Berlijn ontzegd, omdat zij weigerden hun papieren te laten zien aan de Volkspolitie. De auto draagt een nummerplaat van het Ameri kaanse leger. JOHANNESBURG (Sapa) De Zuid-1 afrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, Albert Loethoeli, behoeft niets van het geld dat aan deze onderscheiding is verbonden, aan de Zuidafrikaanse be lastingen af te dragen, zo heeft een Zuid afrikaanse belastingdeskundige meegedeeld Het bedrag is niet belastbaar omdat het, verleend wordt als onderscheiding en niet als beloning voor bewezen diensten. WASHINGTON (Reuter) De Sovjet- Unie heeft woensdag een Amerikaans pro test tegen het Oostduitse weigeren van de toegang aan Amerikaanse militairen en burgers tot Oost-Berlijn van de hand ge wezen, zo heeft het State Department be kendgemaakt. De woordvoerder zei, dat de Amerikaanse regering de Russische ver werping beschouwt als een „ernstige ont- Mede namens de fractieleiders van de Partij van de Arbeid, de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. heeft de fractie leider van de K.V.P., dr. De Kort (als leider van de grootste fractie) de re gering zeven vragen gesteld, waarin hij vraagt ernstig te protesteren tegen de Russische kernbomproeven. De directeur-generaal voor de Volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft in een verklaring voor de radio gezegd, dat er op dit moment voor de bevolking van ons land geen enkele reden behoeft te bestaan angst te hebben voor eventuele gevolgen van in Rusland tot explosie gebrachte kernwapens. Prof. Muntendam merkte op, dat deze situatie echter kan veranderen, indien bij voort during zware kernwapens tot explosie zouden worden gebracht. Over een eventuele besmetting van melk zei prof. Muntendam, dat de melkproduk- Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krach tige, aan de kust mogelijk harde wind tussen zuidoost en zuid west. Iets lagere middagtempe- raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee tie in ons land op het ogenblik volkomen buiten gevaar is, aangezien alle koeien in stallen verblijven en niet meer gevoe derd worden met gras dat eventueel be smet zou kunnen zijn. Mocht onverhoopt door een of andere re den de melk in Nederland op een bepaald moment toch niet voor consumptie ge schikt zijn, dan is er nog geen reden tot ongerustheid, aangezien de Nederlandse regering beschikt over zulke voorraden dat daarmee aan de eerste vraag voldaan kan worden. De regering heeft 30.000 ton ma gere melkpoeder en 20.000 ton geconden seerde melk in voorraad. Wanneer dat wenselijk is kan zij tevens beschikken over 45.000 ton kaas en 20.000 ton boter. Daarbij werden reeds geruime tijd ge leden voorbereidingen getroffen om op ie der willekeurig ogenblik tot distributie te kunnen overgaan als dat nodig is. In Japan is aanbevolen groente en fruit vóór de consumptie te wassen. Voor de Nederlandse bevolking achtte prof. Mun tendam het niet nodig om op deze alge meen hygiënische maatregel nog eens de aandacht te vestigen. De belangrijkste maatregelen van de overheid zijn het voortdurend blijven me ten van de radioaktiviteit in de lucht, van het jodium in de melk en evenzeer van het radioactieve strontium in de melk dat door ophoping in de botten bij kinderen inder daad een gevaar voor de gezondheid zou kunnen betekenen. Prof. Muntendam legde er tenslotte nog maals de nadruk op, dat op dit ogenblik geen enkele reden voor ongerustheid be staat. Kan de regering meedelen hoeveel kern explosies de Russische regering sedert 1 augustus ten uitvoer heeft gebracht? Is het waar dat onlangs een kemontplof- fing plaatsvond die alle voorgaande in werking verre overtrof? Heeft de Russische regering nog niet af gezien van een nadere atoomontploffing, die op haar beurt alle voorgaande in ver nietigingskracht zal te boven gaan? Is de regering niet van oordeel dat deze kernexplosies een eenzijdig verbreken in houdt van de stilzwijgende overeenstem ming proefnemingen met kernontploffin gen op te schorten, benevens een schen ding van de verklaring van de Russische regering, dat zij niet als eerste de kern proeven zou hervatten? Is de regering niet van oordeel dat deze kernexplosies een ernstige bedreiging vor men of zouden kunnen vormen voor de ge zondheid van de gehele mensheid? Is de regering bereid op krachtige wijze te protesteren tegen deze Russische acti viteiten en voorts te bevorderen dat door de Verenigde Naties een ernstig beroep wordt gedaan op de regering der Sovjet- Unie om terstond van verdere proefexplo sies af te zien? Is de regering niet van mening dat het afgezien van het gestelde in de vorige vraag noodzakelijk is, dat op de kortst mogelijke termijn een internationale over eenkomst tot stand komt tot stopzetting van kernexplosies en dat het wenselijk is daar bij tevens afdoende voorzieningen te tref fen voor de naleving daarvan? Advertentie wikkeling en de zaak met spoed opneemt met de betrokken regeringen". In antwoord op vragen verklaarde de woordvoerder, dat de Verenigde Staten de kwestie in eerste aanleg met de Sovjet- Unie zullen opnemen, maar dat ook met de Franse en de Britse regering overleg zal worden gepleegd. (UPI) Hedenmorgen is bij de door laatpost Friedrichstrasse aan de sector grens een auto van de Amerikaanse mili taire politie teruggezonden naar West- Berlijn, nadat de bestuurder er aanvanke lijk in geslaagd was de Vopo's voorbij te rijden. Enkele honderden meters achter de grenspost werd de auto echter aangehou den en na een korte inspectie teruggezon den naar de Amerikaanse sector. In het voertuig bevond zich behalve de bestuur der in uniform, een man in burger. BONN Een tot het uiterste gespan nen sfeer hing gisteren boven de sectoren grenspost Friedrichstrasse in Berlijn, na dat Oostduitse politiemannen een Ameri kaanse ambten;.ar in burger hadden aan gehouden toen deze Oost-Berlijn met zijn Amerikaanse auto binnen wilde rijden. De gealieerden staan op het standpunt dat hun personeel, zowel wel als niet in uniform, zich vrij door de héle stad kan bewegen, zonder daarbij onderworpen te worden aan Oostduitse controle. Hun vastberadenheid om aan dit principe vast te houden demonstreerden de Amerikanen dan ook door onmiddellijk na de aanhou ding van de Amerikaanse ambtenaar drie militaire jeeps met zwaarbewapende man schappen als begeleiding van de man in burger over de sectorgrens te sturen. De Oostduitse politie deed toen niets Misschien waren zij ook een beetje ver baasd door de acht grote Amerikaanse tanks, die tezelfdertijd bij het prikkel draad verschenen en die voorzien bleken te zijn van speciale stootblokken, waar mee versperringen zonder moeite opzij ge schoven kunnen worden. Gedurende zes uren gold gisteren voor alle Amerikaanse troepen in West-Berlijn de alarmtoestand. Tachtig minuten lang praatte gisteren de Amerikaanse stadscommandant Wat son met zijn Russische collega Solovjev over de toespitsing van de situatie. Solov jev verschool zich bij dit gesprek echter achter de Oostduitse autoriteiten, die ver ordend hebben dat alle buitenlanders in burger identificatiepapieren moeten laten zien als zij de sectorgrens willen passeren. Gistermiddag bereikte de spanning een hoogtepunt toen twee Amerikaanse mili taire bussen, nadat zij ongehinderd de versperringen aan de sectorgrens waren gepasseerd, alsnog door de Oostduitsers werden aangehouden, omdat een deel van de inzittenden in burger was. Daar de Amerikanen in burger weigerden hun pa< pieren aan de communistische politie te tonen moesten de bussen naar West-Ber lijn terugkeren. Tijdens deze incidenten viogen verschillende Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen boven het westelijke zo wel als het oostelijke deel van de stad. Haarlem Telefoon 17296 - 58041 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 '.EIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Pracht kalfslappen per 500 gram 2.28 Varkenscarbonade kl. b. 500 gram 1.88 Prima lamsvlees voorradig Magere lappen 2.28, Carbonade 1.68 en borstlappen 1.28 per 500 gram Voor de boterham 100 gr. magere ham 100 gram tongkaas voor 79 cent. SUPERSLAGERIJ TE IJMOND IJMUIDEN - TEL. 8016 Advertentie módern hooggesloten (een echte regenjas) vanaf KENNEMERLAAN Advertentie Inayat Khan: De waarde van een offer ligt in de bereidwilligheid, waarmee het gebracht wordt. SwawiSi (Speciale berichtgeving) De onbevredigende bedrijfsresultaten van de K.L.M. hebben ertoe geleid, dat deze maatschappij in het kader van hun bezuinigingsprogramma in ieder geval tot eind 1962 geen piloten meer zal aantrek ken, die hun opleiding aan de Rijkslucht vaartschool in Eelde hebben ontvangen. Ongeveer 50 leerling-vliegers worde door deze maatregel gedupeerd. De afge studeerden die in de komende maanden de R.L.S. met een vliegbrevet zouden verla ten, is reeds aangezegd dat de K.L.M. hen niet in dienst zal nemen. Normaal is het zo dat iedere leerling na de 2Vs jaar durende opleiding zijn carrière bij de K.L.M. begint. De leerling-vliegers is nu geadviseerd om bij de marineluchtvaartdienst te sollicite ren. De laatste tijd was de K.L.M. reeds een veel scherpere selectie gaan toepas sen op de vliegers, die aan de R.L.S. hun brevet hadden gehaald, dan gewoonlijk het geval is, waarbij meer vliegers dan voor heen afvielen. De Nobelprijs voor litteratuur is heden toegekend aan de Joegoslavische auteur Ivo Andric. Andric wordt al sinds 1958 jaarlijks genoemd als kandidaat voor de hoogste litteraire onderscheiding ter wereld, vooral op grond van zijn „De brug over de rivier de Drina", dat in 1945 verscheen bij de Prosveta-uitgevers- maatschappij in Belgrado, onder de titel „Na Drini Cuprija". Bij de uitgeverij De Fontein in Utrecht is vandaag de Nederlandse vertaling de deur uitge gaan. Het werk is uit het Servo-Kroa- tisch vertaald door C. W. Sangster-War- naars en K. Vermeulen-Dijamant. Het boek wordt ingeleid door A. den Doo laard, wiens „Het land achter Gods rug" - een voortreffelijke roman sterk op Andric geïnspireerd lijkt. Ivo Andric werd in 1892 geboren bij Travnik in Noord-Bosnië. Hij bracht het grootste deel van zijn jeugd door in Vise- grad, waarvan „De brug over de Drina" de kroniek is. Hij studeerde geschiedenis en Slavische talen aan de universiteiten van Zagreb, Wenen, Krakau en Graz. Hij stamt uit een arm gezin, zijn vader was handwerksman. In zijn jeugd hij kreeg zijn middelbare schoolopleiding in Serajewo Was hij lid van de revolutionaire nationa- I le jeugdbeweging. Hij werd vervolgd en ver scheidene malen gearresteerd. Na de eerste wereldoorlog hij was toen al gepromo veerd op het proefschrift „Het intellectuele leven in Bosnië en Herzegowina tijdens de Turkse overheersing" trad hij in diplo matieke dienst van Joegoslavië en bevond zich achtereenvolgens op de posten in Ro me, Boekarest, Triëst en Graz. Bij het uit breken van de tweede wereldoorlog was hij ambassadeur van Joegoslavië in Ber lijn. Hij heeft tot het laatst de precaire taak vervuld in Berlijn tijd te winnen om zijn land in staat te stellen de strijdkrach ten te versterken. Slechts enkele uren voor de eerste Duitse bommen op Belgrado vie len keerde hij in die stad terug. Tijdens de oorlog leidde dr. Andric een teruggetrok ken leven in Belgrado en schreef zijn drie meest beroemde werken, die samen als een trilogie beschouwd kunnen worden: „De ongehuwde vrijster", „De kroniek van Travnik" en „De brug over de Drina". Na de oorlog sloot Ivo Andric zich aan bij de Joegoslavische vrijheidsbeweging. Hij is jarenlang lid geweest van het par lement. „De brug over de Drina" is met de hoogste litteraire prijs in Joegoslavië be kroond en in meer dan elf talen vertaald. Dr. Andric wijdt zich tegenwoordig ge heel aan zijn litteraire werk en is woon achtig in Belgrado. Tijdens een gisteren gehouden gesprek op het ministerie van Economische Zaken te Den Haag heeft de secretaris-generaal van dit ministerie, prof. G. Brouwers, aan het Verbond vin de Nederlandse Groothandel gezegd, dat minister De Pous een algemene prijsmaatregel wil afkondi gen voor alle min of meer duurzame ver- bruiksgoederen, die in ons land worden geïmporteerd. Een overweging voor de minister is hierbij geweest, dat de groothandel de voordelen uit de verlaging van de invoer rechten in het kader van de EEG en laat stelijk uit de revaluatie van de gulden niet aan de consumenten heeft doorgege ven, waardoor de consumentenprijs niet omlaag kon. De minister zou een regeling voorbereiden, waarbij de prijzen van im portartikelen in overeenstemming worden gebracht met door beide verlagingen ont stane toestand. Op het ministerie van Economische Za ken kon men ons nog niet zeggen voor welke artikelen de minister een prijsver laging overweegt. Dit omdat vele impor teurs de prijsverlagingen niet hebben doorgegeven, zodat het een grote ver scheidenheid van artikelen betreft. Des gevraagd deelde de secretaris van het Verbond van de Nederlandse Groothan del ons mee, dat niet ontkend kan wor den dat sommige importeurs inderdaad de prijzen hadden kunnen verlagen, maar dat zijn zij die niet bij het Verbond zijn aangesloten. Het Verbond staat achter het prijsbeleid van de regering, maar van de doeltreffendheid van een alge meen prijsmaatregel is het niet over tuigd. (Men zie ook Per Saldo op pag. 21)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1