Engels elftal plaatste zich voor het eindtoernooi niemand de deur uit zonder een Venhcdk TAAI -TAAI Teleurstellende nederlaag van damesploeg van De Blinkert Badmintonhal in gebruik genomen Vrij gemakkelijke overwinning (2-0) op Portugezen in Wembley-stadion m Sieta Posthumus gaat door Real Madrid naar volgende ronde Bekercompetitie Weer meer clubs in competitie Militairen wonnen Nederland-België Vijf schakers aan top in Zevenaar Donner van de laatste plaats Kerrwilliams II eerste Damesploeg tegen Oostenrijk Profaanbiedingen voor Rod Laver en Emerson Dolf Verschueren in ongenade Dames speelden een belangrijke rol bij VHS-Philidor DO i\ DERDAG 26 OKTOBER 1961 23 üh VV, i verrukkelijk... het is LINNEN EN CRÊPE PLAKBAND PSV-ploeg verslagen Onnes en Schoofs gaan naar Zweden Van Steenbergen-Severeyn winnaars in Dortmund Testmatch in Lahore I'. 'V 4 - i De woensdag in het Wembleystadion in Londen gespeelde voetbalwedstrijd tussen de nationale teams van Engeland en Portu gal, een ontmoeting die gold voor de voor ronden van het toernooi om het wereld kampioenschap 1962, is geëindigd in een 20 zege voor de Engelse ploeg. De stand was reeds bij de rust bereikt. Door dit resultaat heeft Engeland zich geplaatst voor de eind wedstrijden van het toernooi, die in 1962 in Chili zullen worden gespeeld. De stand in groep 6 van de voorronden, waarin behalve Engeland en Portugal ook Luxemburg is ingedeeld, luidt: 1. Engeland 4 3 1 0 7 16—12 2. Portugal 4 1 1 2 3 9—7 3. Luxemburg 4 1 0 3 2 521 De ontmoeting werd al in de eerste fase van de strijd ten gunste van Engeland be slist. In de zesde minuut opende rechts buiten Connelly, niet zohder veine overi gens, de score. Een viertal minuten later passeerde middenvoor Pointer doelman Pe- reira ten tweede male van dichtbij. Geen moment is de Engelse zege in ge vaar geweest. De Portugezen hielden het spel voortdurend te kort, zodat de Engelse verdedigers, die zich in het centrum samen trokken, zonder veel moeite de aanvallen van de gasten tot staan konden brengen. In de tweede helft herstelden de Portu gezen zich enigszins. Verder dan een drie tal schoten die buiten het bereik van doel man Springett de paal troffen kwamen zij echter niet, Acht landen zijn inmiddels voor het eindtoernooi in Chili geplaatst. Het "zijn West-Duitsland, Hongarije, Engeland, Ar gentinië, Uruguay en Columbia, alsmede Chili als organiserend land en we reldkampioen Brazilië. In totaal zullen zestien landenteams in het eindtoernooi uitkomen. Advertentie Tafeltennis Engclands midvoor Pointer (rechts) knalt de bal voor de tweede maal ach ter Portugals keeper Pereira, die on danks een manmoedige poging vol slagen kansloos is. Voetbal De Leeuwardense zwemster Sieta Pos- sthumus heeft naar aanleiding van de door haar in het openbaar gedane uit latingen over misstanden in de Neder landse zwemsport (de zg. „doping-kwes- tie") thans een gedocumenteerde, schrif telijke en door haar ondertekende klacht bij de Nederlandse Sport Federatie in Den Haag ingediend. De klacht is door de NSF terstond doorgezonden naar de medische commissie van de sportfederatie, die deze aangelegenheid in behandeling zal nemen. Advertentie Real Madrid heeft zich woensdagavond geplaatst in de derde ronde (kwart fina les) van het toernooi om de Europa Cup voor nationale kampioenen. Real won in Madrid zijn tweede wedstrijd tegen de Deense kampioen, Odense, met niet minder dan 9-0. De ruststand was 5-0. De eerste wedstrijd, vorige week in Denemarken ge speeld, leverde een 3-0 zege voor de Ma- drilenen op. Linksbinnen van Odense, Bemt Loef quist, is woensdagavond naar het zieken huis overgebracht voor het einde van de wedstrijd tussen Real Madrid en Odense in het toernooi „om de Europese voetbal- beker. LoefqUTst had tijdens de -.'-"ttveede helft van'de wedstrfjd sóiiop tegen de lies gehad van middenhalf Emilio Santamaria. De Deense speler kreeg op het veld eerste hulp van de club-artsen, maar verloor binnen enkele seconden het be wustzijn. Op een baar werd hij naar de ziekenzaal van Real Madrid gedragen, waar dr. Enig uit Adense zich over hem ontfermde. Hij herkreeg er gedurende drie kwartier het bewustzijn, maar met het oog op zijn toestand werd hij van het Santioga Bernabeau stadion overge bracht naar het Ruber sanatorium. Dr. Enig zei dat de toestand van Loefquist „op het ogenblik ernstig is". Voor de achtste finales van het toernooi om de Europabeker voor bekerwinnaars zijn woensdagavond enkele wedstrijden ge speeld. In Florence kwam Fiorentina te gen Rapid Wenen uit. De Italianen zege vierden met 31. De ruststand was 10 voor Fiorentina. De tweede wedstrijd tus sen beide clubs wordt 22 november in We nen gespeeld. In Dunfermline (Schotland) versloeg voorts Dunfermline Athletic de Joegosla vische ploeg Vardan Skoplje met 50. De ruststand was 30. De tweede wedstrijd is vastgesteld op woensdag 8 november. De Joegoslavische ploeg speelde onder protest, aangezien de gasten van mening waren dat de wedstrijd bij daglicht zou worden gehouden en niet bij kunstlicht. Werder Bremen won op eigen terrein met 20 van AGF Aarhus (Den.) De ruststand was 11, De return wordt woensdag 1 no vember gespeeld. Leicester City speelde tegen Atletico Madrid 11. Beide doelpunten werden na rust gescoord. De tweede wedstrijd is vastgesteld op woensdag 15 november. Dat de dames van het Enkhuizense Mad- joe over een behoorlijk team beschikken was reeds bekend, maar de nederlaag die de Blinkert gisteravond in het Krela- gehuis moest incasseren, moet toch teleur- De volleybalcompetitie stellend worden genoemd. Alleen in de eerste set kwamen de Haarlemse groen- witten, die mej. Holtkamp misten, tot re delijk spel; er werden goede aanvallen opgebouwd en door de dames Thiel, v.d. Wel, Prins en Ubbels ook behoorlijk afge werkt. De 15-10 setzege van de Haarlemsen was dan ook volkomen verdiend. In de volgende sets zakte het Blinkert- spel echter naar een steeds lager niveau. De harde services van de Madjoe-speelsters Loots en De Vries werden in het geheel niet of slecht opgevangen en ook aanval lend bracht de thuisclub er niet veel meer van terecht. Volkomen verdiend legde Mad- joe dan ook met 7-15, 8-15 en 7-15 beslag op beide winstpunten. In de eerste klasse boekten de heren van De Blinkert daarentegen een verrassend goed resultaat. De HVS-reserves, die sa men met Alliance zonder puntenverlies de ranglijst aanvoerden, konden tegen de ploeg van Jordaan niet verder komen dan een gelijk spel (14-16, 15-6, 15-8, 14-16). Bij de dames eersteklassers had Vesmia weinig moeite met HVS (15-11, 15-2, 15-3) en boekte OVRA een onverwacht duidelijke zege op Topscore (15-8, 15-4, 8-15, 15-7) Van de gelegenheid tot na-inschrijving van teams hebben veel clubs gebruik ge maakt, met het gevolg, dat nu in totaal 102 ploegen aan de competitie deelnemen! Voor het te kleine aantal kaderleden, voor de scheidsrechters en, vooral, voor compe titieleider Westbroek wordt het dus een zwaar seizoen. En meer dan ooit gaan de wensen van de Haarlemse volleyballers en volleybalsters uit naar een echte sporthal! ;De^ utïsTagen luidden: Dames: De Blin kert—Madjoë 1-3; VesmiaHVS 3-0; Top scoreOVRA 1-3; Velox 2—Die Raeckse 4 4-0; Topscore 2Gios 3 3-0; JBSAlliance T ennis Advertentie Het voorlopig Nederlands militair voet balteam heeft woensdagavond in Apel doorn op het terrein van Robur et Veloci- tas met 51 gewonnen van een oostelijk amateurelftal. De ruststand was 11. Uytermerk (Willem II), Van der Graaf (2x), Meijers (beiden Sparta) en Van Eg- dom (Elinkwijk) zorgden voor de doel punten bij de militairen; voor de oostelijke amateurs scoorde La Faille (Zwolse Boys). Er waren ongeveer 1.000 toeschouwers. PSV heeft woensdagavond op eigen ter rein voor 4.000 toeschouwers een 32 ne derlaag gelegen tegen de Belgische ere divisieclub Thor Waterschei. De ruststand was 11. Middenvoor Rritzen scoorde alle drie Belgische doelpunten. Rechtsbinnen Kerkhoffs en linkshalf Brusselers zorgden voor de treffers van PSV. Bij de internationale tafeltenniskam pioenschappen van Zweden, die van 25 tot en met 28 november in Stockholm worden gehouden, wordt Nederland bij de team zowel als bij de persoonlijke wedstrijden vertegenwoordigd door Bert Onnes en Frans Schoofs (beiden Amsterdam). Voor de landenwedstrijd tafeltennis Ne derland—België, die op 29 november in de blauwe zaal van het Beursgebouw in Rot terdam zal worden gehouden, heeft de NTTB vier speelsters aangewezen, van wie er te zijner tijd drie definitief zullen wor den gekozen. Het zijn: Ursula Artz (Den Haag), Tine de Jong (Amsterdam), Aukje Wynia en Nellie Visscher (beiden Rotter dam). Enkele competitieteams van de vereni ging Duinwijck hebben gisteravond hun wedstrijden in de nieuwe badmintonhal gespeeld. Het moest nog met veel impro visatie gebeuren want de hal is nog niet geheel glasdicht en bovendien moest men nog gebruik maken van de kleedlokalen van het nabij gelegen gemeentelijk honk- balveld. Zondagmiddag om twee uur speelt het eerste team van Duinwijck voor de landelijke hoofdklasse tegen De Kortenaer en dan kunnen belangstellenden de nieu we hal van binnen bekijken. Duinwijck 1 begon in Limburg tegen „Venlo" aan de nieuwe competitie. Bijzon der verrassend was in dit duel de neder laag van de nationale kampioene mevr. E. Robbé tegen mej. K. Denessen, 811, 119 en 1210. Wil Haye won gedeci deerd van mej. M. Derckx met tweemaal 112. Bij de heren won Roodhart zijn single met 615, 1511 en 157, doch verloor Te Weeme met 159 en 1510, zo dat de dubbelspelen de beslissing moes ten brengen. Hierin excelleerden de Haar lemmers die alleen het herendubbel nog maar afstonden: 53. Duinwijck 2 speelde gisteravond in de badmintonhal tegen PM Rijswijk en be haalde in een zeer spannende wedstrijd, met veel drie-games partijen, een verdien stelijke 53 overwinning. Door de Duin wij ckers werden verloren de herensingles en het gemengddubbelspel van Marja Rid der en Hans Kok. De eerste competitie-resultaten in de landelijke competitie luidden: Hoofdklasse, le afd.: Drop ShotVenlo 71, VenloDuinwijck 35, Vedode Kortenaer 44. 2e afd.: IdunaSportief 53, Nijmegen Duinwijck 2 53, P. M. Rijswijkde Kortenaer 2 62, Duinwijck 2—PM Rijs wijk 53, de Kortenaer 2Iduna 8—0, SportiefNijmegen 17. Eerste klasse, le afd.: MVOPM Rijs wijk 2 62, Duinwijck 3Veglo 26, Eva Smash 53, VegloEva 80, Smash- MVO 26, PM Rijswijk 2Duinwijck 6—2. 3de afd.: HaarlemVelsen 26, Sloter- meerZeemacht 71, Badhoevedorp- Duinwijck 4 71, ZeemachtBadhoeve dorp 17, VelsenSlotermeer 53. Tweede klasse, 4e afd.: Veglo 2WSVO 7—1, Velsen 2—DES 2—6, Haarlem 2—Vel sen 2 -1—7, DES—Veglo 2 5—3, WSOV— Duinwijck 5 35. 6e afd.: VijfsluizenExcelsior 80, de Kortenaer 3MVO 2 08, Vedo 2Duin wijck 6 7—1, MVO 2—Vedo 2 7—1, Duin wijck 6Vijfsluizen 35, Excelsiorde Kortenaer 3 35. 3-0; Onze Gezellen 2HBC 3 0-3; Gios 2 Die Raeckse 3 2-2; JBS 2—PWN 2 0-3; TriumphHBC 5 0-3; Vesmia 2OSS 1-3. Heren: HVS 2—De Blinkert 2-2; Set UpGios 2 3-1; RipperdaDie Raeckse 4 3-1; Gios 3Energie -1-3; OVRA 3 HBC 2 2-2; Energie 2—Gios 4 2-2; Ve lox—PSVH 0-3; FES 2—Topscore 0-3; WIK 2—VVCL 3-1. In de tweede ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Zevenaar waren de remises legio. De enige uitzondering hierop maakte de Nederlander Henneberke, die liet zien dat hij niet voor niets in dit sterke gezelschap gekozen is. De Oosten rijker Beni werd er het slachtoffer van. Hij overschreed in verloren stelling de tijd. De Nederlander Langeweg had eigen lijk moeten winnen van dr. Lehmann (Did), doch miste helaas op het kritieke moment de winnende voortzetting. Bouwmeester dwong grootmeester Mata- novic op degelijke wijze remise af. Afge broken werd de partij JohannessenRell- stab. De Noor heeft vier pionnen meer, maar Rellstab dreigt met ondekbaar mat en dus zal zijn tegenstander met eeuwig schaak genoegen moeten nemen. De resultaten waren: Bobotsov (Buig.) Wade (N.Z.) remise; Guimard (Arg.)O. Kelly de Galway (België) remise; Johan nessen (Noorw.)Rellstab (W.-Dld.) af- gebr.; Bouwmeester (Ned.)Matanovic (J.sl.) remise; Lehmann (W.-Dld.)Lange weg (Ned.) remise; Perez (Spanje)Golom- bek (G.B.) remise; Henneberke (Ned.)— Beni (Oostenr.) 10; Stahlberg (Zweden) Milic (J.sl.) remise. Na twee ronden leiden O'Kelly, Milic, Guimard, Bouwmeester en Perez allen met U/2 uit twee partijen. De Nederlander Jan Hein Donner heeft woensdag in het internationale schaak toernooi in Boedapest zijn tweede over winning geboekt, nl op de Roemeen Dri- mer. De uitslagen van de negende ronde zijn: Taimanov (Rusl.)Simagine (Rusl.) remise, Pogats (Hong.)—Bronstein (Rusl.) remise, Drimer (Roem.)Donner (Ned.) 01, Kortchnoi (Rusl.)—Bilek (Hong.) 10. De partijen Bisguier (V.S.)Dely (Hong.), Barcza (Hong.)Haag (Hong.) en Portisch (Hong.)Filip (Tsjech.) werden afgebro ken. De stand na de negende ronde: 1. Kort chnoi 6V2 pnt, 2. Portisch, 5V2 1 afgebr., 3. Bronstein, 5% pnt, 4. Filip en Taimanov, beiden 5 pnt 1 afgebr., 6. Uhlmann, 4V2 pnt 1 afgebr., 7. Simagine 4V2 pnt, 8. Dely4 pnt 1 afgebr., 9. Bilek, 4 pnt, 10. Haag, 3V2 pnt 3 afgebr., 11. Barcza, 3V2 punt 2 afgebr. 12. Bisguier, 2Vz pnt afgebr., 13. Pogats, 3 pnt., 14. Donner, 2V2 pnt 1 afgebr., 15. Kluger 2 pnt 2 afgebr., 16. Drimer, IV2 pnt 1 afgebr. Koersen op Duindigt De uitslagen van de woensdagmiddag op Duin digt gehouden draverijen en rennen luiden: Draverijen: Jaap Êdenprijs (1400 m.): l.Aleph km.tijd 1.35.2; 2. Attila; 3. Aerolite B. Winn. 4.40; pl. 2.00, 3.30, 1.50; gek. 22.50; cov. 8.20. Jeanne Bondprijs (2140 m.): 1. Zingly Sister 1.30.-; 2. Zanto: 3. Zita H. Winn. ƒ4.60; pl. 1.60, 1.90, 2.50; gek. 7.30; cov. 7.80. Jannekeprijs (2140 m.): 1. Zsa Zsa du Commer ce 1.28.4; 2. Yell; 3. Zephyr. Winn. ƒ2.30; pl. 1.80, 2.90, 2.90; gek. 5.40; cov. 10.60. Janni M-prijs (2000 m.): 1. Yataghan Hanover 1.24.7; 2. Veralynn Maire; 3. Windy Hanover. Winn. ƒ2.90; pl. 1.60, 2.30, 2.10; gek. 6.30; cov. 8,40. Janet Duffyprijs (2500 m.): 1. Kerrwilliams II 1.25.4; 2. Ugoldman K; 3. Haon. Winn. 1.40 (stal); pl. 1.40, 4.30; gek. 5.70; cov. 4.70. Rennen Stormalongprijs (1800 m.): 1. Antonio 2.08.7; 2. Solita; 3. Pandora. Winn. 4.80; pl. 3.30, 2.20; cov 3.80; kop. 9.70. Kandaharprijs (2500 m.): 1. Sans Valeur 3.05.7; 2. Loyal; 3. Country Girl, Winn. 14.40; pl. 3.10 1.70, 1.90; cov. 5.90; kop. 26.70. Het oorspronkelijk eerst aankomende paard Loyal werd teruggesteld naar de tweede plaats wegens hinderen in de eindstrijd. Kartouprijs (1800 m.): 1. Karmystou 2.10.-; 2. Crusader; 3. Jaseuse. Winn. 1.80; pl. 1.20, 1.30; cov. 3.60; kop. 3.80. Totale omzet: 64.050. Turnen Voor de dames-turnontmoeting Neder landOostenrijk, die zaterdag in Hilver sum plaatsvindt, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Jannie Vierstra (Quick, Huizen), Thea Belmer (KDO, Amsterdam), Grietje van Essen (Quick, Huizen), Dollie van der Meu- len (Hercules, Amsterdam), Bep Ipenburg (DOS, Amsterdam), Ria van Velsen (Hercu les, Bodegraven); reserves: Alie van Soo- lingen (Bato, Haarlem), Fransje van Deur- sen (Brunhilde, Leiden). De Oostenrijkse ploeg bestaat uit: Annie Cermak, Traudl Haslauer, Dagmar Ham- merle, Christel Kubsch, Ingrid Ledl en Henny Parzer; reserve: Peppina Punz. De Amerikaanse tennispromotor Jack Kramer heeft de Australische spelers Rod Laver (Wimbledonkampioen 1961) en Roy Emerson (op de wereldtennisranglijst van het Amerikaanse blad World Tennis als no. 1 geplaatst) aanbiedingen gedaan om toe te treden tot zijn groep professionals. Zij hebben een week de tijd gekregen om over de aanbieding te beslissen. Niet eerder echter dan nadat Australië in december voor de challenge round in het toernooi om de Davis Cup, welke in bezit van Australië is, tegen Italië zal zijn uitgekomen, zal worden bekend gemaakt, of Laver en Emerson naar de profklasse zullen overgaan. Laver is 23 en Emerson, een zwager van de in 1958 naar de be roepsklasse overgegane Australiër Mal An derson, 24 jaar. W ielrennen Tegen de verwachting van de directie van de Westfalenhalle in Dortmund in blijkt het Duitse publiek de Belgische ex- wereldkampioen wielrennen Adolph Ver schueren niet bijster sympathiek gezind te zijn. Een enquête, gehouden onder de toe schouwers van de zesdaagse-wedstrijd in Dortmund, heeft uitgewezen, dat het Duit se publiek Verschueren liever niet meer op de baan in Dortmund ziet rijden. De uitslag van de enquête er kwamen in totaal 1.631 formulieren binnen is des te verrassender, omdat na een voor lopige telling van de stemmen bleek, dat de Dortmundse wielersportliefhebbers vóór Verschueren waren en daaruit te conclu deren zou zijn, dat het publiek cle incor recte houding van de Bélg tijdens de fi nalewedstrijd der stayers voor het wereld kampioenschap in Zwitserland vergeven had. Bij de definitieve uitslag, waarbij 758 stemmen vóór en 873 tégen de Belg wa ren, bleek echter dat men zich bij de voor lopige telling te optimistisch had getoond in deze. De Belgische combinatie Van Steen bergenSevereyns is winnaar geworden van de 20ste zesdaagse van Dortmund. Het Duits-Zwitserse duo BugdahlPfenninger werd tweede en het Luxemburgs-Neder landse koppel GillenPeter Post derde. De overige koppels lagen op één of meer ronden. De eindstand luidt: 1. Van SteenbergenSevereyns (Belg. 441 punten; 2. BugdahlPfenninger (West Dld.-Zwits.) 369 punten; 3. GillenPost (Lux.-Nederland) 125 punten. Op één ronde: 4. Altig-Junkermann (W. Did.) 485 pun ten; 5. ZieglerRenz (W. Did) 240 pun ten; 6. ArnoldBucher (Austr.-Zwits.) 126 punten; 7. Lykke-De Rossi (Den.-It.) 17 punten. De overige koppels volgden op drie of meer ronden. In 145 uur legden de win naars 3056,4 kilometer af. Sport in het kort BOKSEN. De Cubaanse weltergewicht kampioen Luis Rodriguez heeft in Miami Beach voor 3.100 boksliefhebbers een ge makkelijke technische knock-out overwin ning behaald op José Gonzales uit Puerto Rico. Gonzales werd in de eerste ronde van de wedstrijd door een linkse op het lichaam en een rechtse op het hoofd voor acht tellen geveld. Het was de eerste maal in zijn bokscarrière, dat Gonzales neer ging. Het gevecht was vastgesteld over zeven ronden. Schaken VOETBAL. Voor de tweede divisie van de Engelse League is dinsdagavond de wedstrijd Bury—Walsall gespeeld. Bury won met 21. VOETBAL. De Belgische eredivisieclub Eendracht Aalst, tweede op de ranglijst, heeft woensdagavond op eigen terrein For- tuna met 42 verslagen. Bij de rust leidden de Belgen met 20. VOETBAL. De oefenwedstrijd van het voorlopige noordelijke amateurelftal tegen Oosterparkers, die woensdagavond in Gro ningen zou worden gespeeld, is wegens het slechte weer uitgesteld. De ontmoeting zal nu donderdag 2 november worden gehou den. AUTOMOBILISME. De Britse coureur Stirling Moss heeft in Monterey in Cali- fomië voor de tweede achtereenvolgende maal de Grote Prijs van de Pacific gewon nen, die werd verreden in twee manches over een totale afstand van 320 km. Moss, die reed met een Lotus, kwam tot een ge middelde snelheid van 145,2 km per uur, waarmee hij het record, dat hij het vorige jaar vestigde, iets scherper stelde. De twee de plaats werd bezet door de Amerikaan Dan Gurney, eveneens met Lotus. Het is de Haarlemse schaakclub VHS niet gelukt de eerste wedstrijd in de nieuwe bondscompetitie met succes te be ginnen. Nu troffen de Haarlemmers het ook niet reeds in de eerste de beste wedstrijd tegen het uit de hoofdklasse ge degradeerde Philidor (Leeuwarden) te moe ten uitkomen. De Friezen speelden dus vorig seizoen twee klassen hoger daar VHS dat uit de tweede klasse is gepro moveerd. Voorlopig is de strijd afgeslo ten met een 3-5 voorsprong voor de ploeg van Haje Kramer, die zeker is van de zege. Men zou de wedstrijd het beste kunnen typeren met de opmerking dat hier een ontmoeting heeft plaats gehad waarin de dames een belangrijke rol hebben ge speeld. In niet minder dan drie gevallen was een kapitale blunder er oorzaak van dat dit belangrijket schaakstuk in handen van de tegenstander viel, tweemaal ont fermde een Philidor-speler er zich over; de derde keer lachte het geluk een Haarlemse speler toe. Haarlems kampioen Spinhoven bestreed aan het eerste bord de bekende interna tionale schaakmeester Kramer. Een Sici- liaanse partij ontwikkelde zich tot de naar de Rus Boleslavsky genoemde va riant. Wit stond beslist niet slecht tot dat hij op de 23ste zet minder goed voortzette. De moeilijkheden kwamen wel dra opdagen en Kramer won hierbij een pion. Geholpen door een tweede foutzet van Spinhoven eindigde het duel na 31 zetten in het voordeel van de Friese kampioen. Drakenvariant A. C. v.d. Tak nam het tweede bord voor zijn rekening waar ook een Sicili- aanse partij (drakenvariant) verscheen. Als sterk theoreticus wist de Haarlem mer de bevrijdende zet d6-d5 te spelen waarop een afruil volgde die snel tot re mise leidde. P. A. van Driel kreeg in een vooruitgespeelde partij een remise aanbod van zijn tegenstander ter over weging aangeboden. De VHS-er meende het aanbod te moeten weigeren. Hij ging op winst spelen en werd daardoor de zoveelste schaker die dit optimisme met een nederlaag bekocht. G. B. v.d. Velde had de sterke Th. v.d. Tol te bestrijden. De Haarlemmer verdedigde zich Nimzo-indisch met Lb7 en c5. De d-pion bleef echter achter het geen voor v.d. Tol een aangenaam doel wit was om onder vuur te nemen. Van der Velde moest uiteindelijk deze belang rijke post prijsgeven en belandde daar door in een eindspel, dat bij het afbre ken de indruk gaf voor hem verloren te zijn. Loperoffer In een damegambiet speelde de tegen stander van J. Blokker de loper naar 5; Blokker bracht de dame naar veld b3. De klassieke aanval op de dame vleugel bleef achterwege waarop zwart besloot een loopoffer te brengen. Het was kansrijk maar waarschijnlijk niet correct. Blokker verdedigde zich met zijn bekende listigheid en brak af in een stelling waar hij de kwaliteit voorstaat tegen twee pionnen. Remise lijkt het meest waarschijnlijk. L. Mostertman ging in zijn partij te vroeg tot de aanval over waarop zijn tegenstander met een dubieus stukoffer een koningsaanval inleidde. Mostertman zag een schaakje over het hoofd en ver loor de dame en uiteraard tevens de partij. W. Krijnen tornde tegen een Grünfeld- verdediging op en veroverde de belang rijke centrumvelden. Hij kwam overwe gend te staan en won materiaal. In tijdnood sloeg het noodlot toe. Uit angst remise door herhaling van zetten te ver oorzaken sloeg hij met zijn dame een vijandelijke pion weg. De pion bleek ge dekt te staan en opnieuw verdween een VHS-dame van het bord! P. Brommer, die ook vooruit had gespeeld, zorgde voor een secure evenwichtige partij die dan ook in remise resulteerde. R. van Dijk verdedigde zich aan bord 10 Siciliaans. Wit kreeg enig terrein winst maar viel te snel aan. Van Dijk was er als de kippen bij van de ga ten in de witte linies te profiteren. De Friese koning werd op de vlucht ge jaagd met achterlating van enkele be schermelingen. Van Dijk rekende toen snel met de overige troepen af. Pardon De Catalaanse partij van K. Neder- koorn bracht het derde dame-drama. In gnede stelling zette de Philidor-man zijn dame pardoes op een veld dat door Ne- derkoorns troepen bestreken werd. „Par don", zei de Friese schaker bij ontdek king en verplaatste de dame. Dc regle menten bleken dergelijke correcties niet goed te keuren en de dame moest naar het oorspronkelijke veld terug. Dat zij daar een gemakkelijke prooi werd voor de VHS'er lig* voor Ie hand. De volledige uitslag luidt: VHSPhilidor: 1- F. A. Spinhoven-H. Kramer 0-1; A. C. v.d. Tak-W. Ooiman re mise; 3. P. A. van Driel-F. van Wijngaar den 0-1; 4. G. B v.d. Velde-Th. P. v.d.* Tol afg.; 5. J. Blokker-A. v.d. Bijl afg.; 6. L. J. Mostertman-D. Boven 0-1; 7. W. Krijnen-S. Zondervan 0-1; 8. K. Neder- koorn-E. Ploegh 1-0; 9. P. E. Brommer- S. H. Postma remise; 10. R. van Dijk- W. Hoekstra 1-0. Totaal 3-5 voorlopig. De overige uitslagen in de eerste klasse A zijn: Amersfoort-SMB (Nijmegen) 31/2-61/ï; Unitas (Groningen)-ASC 2 (A'dam) 41/2-5,/z; Bussum-Staunton (Groningen) 5-3 voorlopig. In de laatste wedstrijd staat de zege voor Bussum vast. Cricket Aan het einde van de vierde dag in de eerste testmatch tussen Pakistan en Enge land, die in Lahore wordt gespeeld, leiden de Pakistani met 156 runs. In de eerste innings scoorden de gastheren 387 voor 9, waarna werd gesloten. Met nog één wicket in handen brachten zij in de tweede in nings 149 runs op hun naam. Het Engelse team had een eerste inningsijtotaal van 380.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 23