Tweede Kamer bleef steken in de accountantswet Nieuwe regeling voor een oud instituut: de Raad van State: AGENDA Kort en bondig V Hervormde synode stuurt een telegram naar Pretoria 11 EN SEN QUOR WEER! De Kroon waakt over de Zuidlaarder Brink Raad van Delft vraagt strenger optreden tegen studenten Nader onderzoek in de zaak-Mertens gelast Actie van opticiens onder schooljeugd C. Ravelli nam afscheid van Tweede Kamer LicUkSXC- si&aa Ook de Utrechtse theologische faculteit toont verontrusting Van gif moord verdachte stichtte ook brand Nieuwe storing DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 2 In warme baby- en kinderkleding enorme keus bij Gen. Cronjéstr. 133 - Haarlem Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Na 41 jaar PUNTEN VAN BELANG Gecombineerde straf voor autocoureur SgB 1 ZAAK PROFESSOR GEYSER MONTYCOATS ZEEDUFFEL 35.- HOUTJE - TOUWTJE vanaf 45.— PAARLAARSTEEG 1 Verkeersongelukken in de hoofdstad in cijfers Examens i a (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is nog niet gereed gekomen met het wetsontwerp betreffende de registeraccountants, waartegen velen als grief hebben aangevoerd dat het slechts een deel van het accountantswezen regelt. Aan het eind van de middag werd de discussie geschorst, aangezien de situa tie er niet duidelijker op was geworden. Een nota van wijzigingen van staatssecre taris G i j z e 1 s, gevolgd door een motie- Reehorst (P.v.d.A.) en een amende ment-V e r s t e eg (A.R.) maakten nader overleg nodig. In een lange redevoering ongeveer vijf kwartier had staatssecretaris G i j- zels het ontwerp verdedigd. Het was zijn eerste zelfstandige optreden in het parle ment. Hoewel de bewindsman met zijn neus in de accountantsboter was gevallen doordat hij nog pas kort geleden is be noemd, had hij weinig tijd van voorberei ding gehad meende hij toch wel onder de indruk te zijn gekomen van de argu menten voor deze wettelijke regeling. Maar tevens gaf drs. Gijzeis er blijk van, dat hij niet geheel ongevoelig was voor hetgeen in de Kamer was gezegd. Met na me ten aanzien van drs. Janssen (KVP) was dit het geval. De staatssecretaris zei bereid te zijn el ke constructieve gedachte voor een rege ling inzake de niet-gekwalificeerde ac countants te willen overwegen. Hierbij kon digde hij een wijziging in het wetsont werp aan. Deze wijziging komt erop neer, dat het overgangshoofdstuk van het ont werp in werking treedt, dat er daarna ten minste drie jaar verlopen en dat de mi nister tenslotte het tijdstip bepaalt waar op de inschrijving in het accountantsre- gister kan starten. Dh betekent tevens dat de orde van registeraccountants pas hier na kan gaan functioneren. In die tussen tijd zouden dan misschien nieuwe gezichts punten kunnen ontstaan door de „rest groep". Al was door deze wijziging aan de ver langens van de heer Janssen goeddeels voldaan, de heren Reehorst (P.v.d.A.) en Versteeg (A.R.) konden nog steeds niet juichen. De eerste wilde de regering per motie uitnodigen tot het indienen van een wetsontwerp inzake de niet-gekwalifi ceerde accountants. Dit zou in het belang zijn van de deskundigheid en betrouw baarheid der adviezen aan midden- en kleinbedrijf. Prof. Versteeg zocht het in een an dere richting. Hij kwam op de proppen met een amendement: bij de wet zou moe ten worden bepaald wanneer met de in schrijving in het register een begin zou kunnen worden gemaakt. Dit amendement betekende dus een wijziging van een wij ziging, namelijk van de tegemoetkoming die de staatssecretaris zojuist aan de heer Janssen had toegezegd. Anders dan de nota-Gijzeis wilde prof. Versteeg dus ken nelijk geen termijn stellen. Op die manier kan de orde van registeraccountants pas een feit worden, wanneer de Kamer het ogenblik daartoe gekomen acht. En dat Advertentie ogenblik zou wel eens lang op zich kun nen laten wachten, waardoor het hele ge val min of meer op losse schroeven komt te staan. Wat het lot van het amendement is, moe ten we nog afwachten. Vandaag zal er wel over worden beslist. In ieder geval zal de KVP er niet voor stemmen. De heer Geertsema (VVD) drong er nog maals bij de staatssecretaris op aan, de wet niet aan een grondwetsartikel op te hangen. Het leek hem volkomen overbo dig iets dergelijks in het ontwerp te ver melden. De Kroon heeft een besluit van de raad der gemeente Zuidlaren (Drente) tot het dempen van de branddobbe op de Brink vernietigd. De Kroon heeft overwogen dat de Zuidlaarder brink enig in zijn soort is, doordat hij wordt ge vormd door drie aaneensluitende, fraai met bomen begroeide statige brinken. De van oudsher op een brink aanwezige branddobbe maakt daarvan een essentieel deel uit en het dempen daarvan zou het momumentale karakter van de Brink ernstig aantasten. Uit een oogpunt van dorpsschoon moet het zoveel mogelijk on gerept houden van de huidige toestand als een algemeen belang worden be schouwd. Dat er gewichtige redenen zou den bestaan om tot demping over te gaan is niet gebleken. In de avond van 13 oktober hebben le den van de r.k. studentenvereniging „Sanc- tus Virgilius" te Delft zich op de Markt aldaar ernstig misdragen. Zij wierpen met brandende fakkels en flessen naar het standbeeld van Hugo de Groot en gingen daarna, eveneens met fakkels, enige agen ten van politie te lijf. Twee agenten moes ten zich onder medische behandeling stel len. Aanvankelijk verklaarden de burge meester, de heer D. de Loor, en de com missaris van politie, de heer P. G. J. van Mulbregt, dat strenge maatregelen tegen ..Sanctus Virgilius" zouden worden getrof fen. Maar deze aankondiging werd later ingetrokken. De overheid zou genoegen ne men met de verontschuldigingen van het bestuur van „Sanctus Virgilius". De aan vallers van de agenten had men niet kun nen arresteren, zo werd van de ziide der politie verklaard. Deze houding tegenover de studenten heeft in Delft onder de burgerij ontevre denheid verwekt. Dit bleek in de gister avond gehouden vergadering van de ge meenteraad, waarin twee leden, ir. G. Plantema (P.v.d.A.) en ir. J. van der Vegt (VVD), vragen aan het college van B. en W. stelden. Zij vroegen het college maatregelen te nemen om aan bedoelde studentenvereniging voorlopig iedere acti viteit in het openbaar te verbieden en het bestuur duidelijk te maken dat de burgerij van het optreden van zulke studenten niet is gediend. In de volgende raadsvergadering zal het college de vra gen beantwoorden. (Van onze parlementaire redacteur) In een rustige sfeer heeft de Tweede Kamer beraadslaagd over een nieuwe re geling voor een oud en eerbiedwaardig in stituut: de Raad van State. Zonder hoof delijke stemming aanvaardde de Kamer het ontwerp, dat het aantal leden van dit college van 14 tot 16 wil verhogen, het aantal staatsraden - in - buitengewone - dienst op ten hoogste tien brengt en aan de zogenoemde afdeling voor geschillen van bestuur meer bevoegdheden toebe deelt. De discussies over het nut van de Raad van State als adviesorgaan zijn niet van vandaag of gisteren: reeds bij de grond wetsherziening van 1848 zijn er stemmen opgegaan die voor afschaffing pleitten. Het instituut bleef echter bestaan en werd in 1861 bij de wet geregeld. Juist bij haar eeuwfeest wordt deze wet dus nu door een nieuwe vervangen. Ook gisteravond stak de twijfel weer de kop op. Is het nu wel nodig, zo werd ge vraagd, dat de Raad van State over alle wetsontwerpen zonder uitzondering advies moet geven? Intussen begreep men wel, dat hier op dit moment niets aan te doen t^jel, daar de grondwet dit voorschrijft. De heer Franssen (P.v.d.A.) mee"n-; de dat de Raad van State nuttige arbeid zou kunnen verrichten bij de coördinatie van wetsontwerpen, prof. Oud (V.V.D.) kon het werk van de raad-als-geheel .niet zo hoog aanslaan en jonkvrouwe W 11 e- waall van Stoetwegen (CHU) drong aan op een doeltreffende werkwijze met minder vertraging. Minister Toxopeus, die het ontwerp verdedigde, zei, dat hij als bewindsman veel waardering voor de adviezen van de raad had gekregen, maar slaakte tevens de verzuchting, dat er in het algemeen veel te veel adviesinstanties zi.jn waar de regering rekening mee moet houden: „Het is verschrikkelijk". Daardoor is er met allerlei plannen zoveel tijd gemoeid. In zekere zin belangrijker dan de Raad c Stadsschouwburg: 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Acht vrouwen", triller van Robert Thomas. Regie Walter Kous. Minerva Theater: 20.15 u.: Amsterdams Volkstoneel met „De Jantjes" van Herman Bouber. BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: „Spar- tacus", 14 j. Frans Halstheater: 19 en 21.15 u.: „Fra- casse, de onoverwinnelijke musketier", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.30 u., dinsda», 14 en 20 u.: „Charlie Chaplin Festival", a.l. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „De nacht der opgejaagden", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ iOndag ook 16.15 u.: „Slag om Engeland", 14 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „De man in het donkergrijze pak", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u-: „Zuster Luc", 14 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.: „La ter zul je dansen", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Roman Holiday", a.l. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „Rit in de nacht", 14 j. VriJdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u„ zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Slag aan de Bloedrivier", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Van vrij dag af 20 u.: „World by night", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 918 u., m„ wo. en vr. ook 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. (ook zondag). Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff": 10.17 u„ zondag 1317 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.30—17 u. Elswout (Poortgebouw): Tot 29 okt. ex positie van tekeningen, pastels en aquarel len van A. L. Huyser („Haarlem in beeld"). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 20 okt.). DONDERDAG 26 OKTOBER City Theater, 19.30 u.: „Ben Hur". Rex Theater, 20 u.: „Totale oorlog". VRIJDAG 27 OKTOBER City Theater, 20 u.: „Susanne". Rex Theater, 20 u.: „Ontvoering uit Boe dapest". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. DONDERDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19.30 u.: „Ben Hur" (één voorstelling). VRIJDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De perfect van de Amerikaan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Suzanna" W.B. Theater, 20 u.: „Battle zone". van State zelf is een bepaalde afdeling van deze raad, namelijk de afdeling voor geschillen van bestuur (met een vreemd woord: afdeling contentieux). Aan deze afdeling wordt in een thans nog bij de Kamer aanhangig wetsontwerp (beroep administratieve beschikkingen) een bijzon dere rol toegedacht en daarom wordt thans reeds de procedure voor deze af deling nader bezien. Staatsraden in buitengewone dienst, die een andere positie hebben dan de „ge wone" leden, zullen aan het werk van de afdeling kunnen deelnemen. Verder wordt de afdeling belast met de voorbereiding van de door de Raad van State uit te brengen adviezen over vernietiging van besluiten (bijvoorbeeld besluiten van ge meenteraden of provinciale staten). Voor eenvoudige zaken kan een enkelvoudige Kamer van de afdeling worden ingesteld. De afdeling kan voortaan getuigen of des kundigen onder ede horen. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de herzieningsprocedure van de Haag se tandarts A. M. Mertens. De heer Mer- tens heeft herziening gevraagd van een ar rest van het Haagse gerechtshof van ja nuari 1921, dus bijna 41 jaren geleden, waarbij een vonnis van de Haagse recht bank werd bevestigd waarbij hij tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor deeld wegens diefstal van elektriciteit. De heer Mertens, die steeds zijn on schuld heeft volgehouden, voert reeds tien tallen jaren verweer tegen dit vonnis, ech ter zonder succes. Onlangs hebben zich echter enige getuigen gemeld, wier verkla ringen een nieuw licht op de zaak werpen. De Hoge Raad, die reeds meermalen een revisieverzoek had afgewezen, heeft thans de president van de strafkamer, prof. mr. G. H. A. Feber, opgedragen een nader onderzoek in te stellen en getuigen te ho ren. Onder het motto „Zie goed, leer beter" hebben de bij de stichting „Oog en bril" aangesloten opticiens in Amsterdam een actie ingeluid, die er voornamelijk op is gericht de psychologische remmingen bij de schooljeugd tegen het dragen van een bril weg te nemen. Men wil de jeugd de noodzaak van het dragen van een bril in bepaalde gevallen duidelijk maken en aantonen, dat een bril- dragend kind zich in geen enkel opzicht de mindere behoeft te voelen van mede scholieren, die geen bril nodig hebben. Ter voorlichting van de jeugd zullen de komende weken aan een groot aantal lage re scholen prentenboekjes worden gezon den, die bestemd zijn voor de leerlingen van de hoogste klassen. Voor de middel bare scholen zijn filmstrips beschikbaar. Tenslotte is er voor de schooljeugd een landelijke prijsvraag uitgeschreven. Advertentie Advertentie kolenradiator met voorv Op hartelijke wijze is in het gebouw der Tweede Kamer afscheid genomen van de haar C. Ravelli die op 1 september met pensioen is gegaan als hoofdadministra teur ter griffie van de Kamer. Precies 45 jaar is de heer Ravelli bij de Kamer werk zaam geweest. Op 1 februari 1949 werd hij hoofd van het administratieve apparaat dat de Kamer ten dienste staat. De heer Ravelli blijft ook na zijn pen sionering met de Kamer een zekere band behouden: hij zal zich namelijk wijden aan het bijwerken van het standaardwerk van J. G. Pippel (een van zijn voorgan gers) over het reglement van orde der Tweede Kamer. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 34-jarige autocoureur en rallyrijder overeenkomstig het vonnis van de Amster damse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 maanden waarvan zes voorwaardelijk, wegens verduistering meermalen gepleegd en het medeplegen van oplichting. De officier van Justitie, die twee jaar met aftrek had geëist, had appèl aange tekend tegen het vonnis van de recht bank, die de straf niet hoger dan een jaar wilde stellen om een gedeelte voorwaarde lijk te kunnen opleggen. Bij de behandeling voor het hof had de procureur-generaal eenzelfde straf geëist als de officier van Justitie. Het moderamen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft telegrafisch een beroep gedaan op de Ne derduits Hervormde Kerk in Pretoria(Zuid- Afrika), geen beslissingen te nemen, „waardoor het christelijke getuigenis zou kunnen worden geschaad en het contact met andere kerken bemoeilijkt". Het telegram slaat op de moeilijkheden met de hoogleraren Geyser en Van Selms enerzijds en de apartheid anderzijds. De tekst luidt: „Moderamen hervormde synode Nederland, verontrust over publi- katies inzake toespitsing conflicten met Advertentie 100% wol, winddicht, waterafstotend. Kleuren DONKERBLAUW - CAMEL GRIJS - BLAUW en ANTRACIET en GROEN gemêleerd Leeftijd 7 jaar stijging per maat CAMEL kleur. Heren- en Dames sluiting Voor de grootste keus natuurlijk De 32-jarige groentehandelaar uit Rot terdam-Zuid, die er van wordt verdacht zijn 30-jarige echtgenote te hebben ver moord, heeft tijdens de voortgezette ver horen bekend op 21 augustus brand in de kelder onder zijn zaak aan de Dalweg te hebben gesticht. De brand kwam de politie toen al verdacht voor, maar het onderzoek leverde geen aanwijzingen op om tot ver volging van de groentehandelaar over te gaan. Thans heeft hij toegegeven papier met benzine te hebben overgoten en in brand te hebben gestoken. De brandweer wist het brandje spoedig te blussen, zodat er niet veel schade ontstond. Als reden voor de brandstichting gaf de man op, „dat hij onder een zware druk leefde". Nog steeds is de politie er niet precies achter hoe zijn vrouw het vergif heeft bin nengekregen. De verdachte houdt vol dat hij het medicijnflesje met het vergif op de schoorsteen had gezet en dat zijn vrouw het zelf zou hebben ingenomen. Het ligt echter veeleer voor de hand, dat er vergif in het kopje koffie is gedaan, dat de vrouw kort voordat zij onwel werd, heeft gedronken. Het flesje waarin het vergif heeft gezeten, heeft de man in de kachel geworpen. De politie heeft het in gesmol ten toestand tussen as in de vuilnisbak te ruggevonden. De groentehandelaar is ter beschikking van de justitie gesteld. hoogleraren Geyser en Van Selms en in zake vermenging van belijdenis en bij belse exegese met kerkelijk beleid, be vreesd voor gevaar van schending refor matorische grondslagen bij doorzetting be leid ten aanzien van medegelovigen van ander ras, doet een ernstig beroep op u, geen beslissingen te nemen waardoor christelijk getuigenis zou kunnen worden geschaad en contact met andere kerken bemoeilijkt. Vraagt u te bedenken, dat de kerken overal zich bij uw beslissingen betrokken zullen gevoelen." De theologische faculteit in Utrecht heeft het volgende telegram gezonden naar de theologische faculteit in Pretoria: „De Utrechtse theologische faculteit, verontrust over de procedure tegen uw medelid prof. dr. A. S. Geyser, verzoekt uw invloed aan te wenden om deze proce dure te stoppen en de academische vrij heid te waarborgen". Het telegram is ondertekend door voor zitter professor Quispel en secretaris pro fessor dr. J. de Graaf. Niet alleen het feit, dat prof. Geyser in 1955 een jaar lang gasthoogleraar is ge weest in Utrecht is aanleiding geweest tot dit telegram, waarmee de Utrechtse theo logische faculteit haar standpunt bepaalt in de zaak-Geyser. Het telegram zal overigens gevolgd wor den door een brief, waarin men nader het eigen standpunt zal uiteenzetten. Van in vloed zijn ook de nieuwe betrekkingen die er tussen beide faculteiten bestaan en de bezorgdheid die in hervormde kring in ons land heerst over mogelijke aantasting van de academische vrijheid. Van Utrechtse zijde wordt er de nadruk op gelegd dat het hier een contact van fa culteit tot faculteit betreft. In Utrecht stu deren Zuidafrikaanse theologanten, terwijl reeds verscheidene Zuidafrikaanse promo ties in Utrecht plaats hadden. Prof. De Graaf, secretaris van de Utrechtse theolo gische faculteit, verklaarde, dat het zijns inziens niet uitgesloten moet worden ge acht dat de kwestie-Geyser van invloed zal zijn op de betrekkingen tussen de Her vormde kerk in ons land en de Neder duits Hervormde kerk in Zuid-Afrika Maar dat is een zaak van de kerk, zo zei hij, wij hebben slechts geschreven als fa culteit tot faculteit. JOHANNESBURG (Reuter) Een lid van de commissie van de Nederduits Her vormde Kerk die professor Geyser hoort naar aanleiding van klachten over ketterij en inbreuk op de discipline van de kerk, heeft in Pretoria tot journalisten gezegd: „U schrijft leugens. Ik schaam me over u. Niets dan leugens, allemaal leugens". Dit lid, professor S. P. Engelbrecht, zei dit kort voordat de commissie van vijftien bijeenkwam om professor Geyser verder te ondervragen. Eerder had professor Engelbrecht zich met de woorden „Vertel ze maar dat wij niet onder Ghana willen leven" gemengd in een gesprek van professor Geyser met een verslaggever. In september zijn in Amsterdam vol gens het gemeentelijk bureau voor de statistiek 2218 verkeersongevallen ter ken nis van de politie gekomen. Dit is 3,2 percent hoger dan in september 1960, toen 2150 ongevallen werden gerappor teerd. Vergelijking met september 1959 toen 1959 ongevallen werden geteld, toont een toeneming met 13,2 percent. Het maan delijkse aantal ongevallen in januari tot en met april 1960 lag beneden de 2000. In 1961 was dit alleen voor januari en februari het geval; in alle andere maan den werd het getal 2000 overschreden. Gedurende de verslagmaand werden 531 mensen slachtoffer van het verkeer tegen 514 in dezelfde maand van 1960. Dit betekent een toeneming met 3,3 per cent. Van hen kwamen 218 om het leven of werden ernstig gewond (vorig jaar 200). PTT'er fraudeerde. De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft een gevangenisstraf van acht maan den geëist tegen een 23-jarige ex-PTT- employé, die als loketbeambte ongeveer 900 gulden had verduisterd. Dit gebeurde toen hij tengevolge vin moeilijkheden met de ouders van zijn in Drachten inwonende meisje aan de drank was geraakt. De jon geman kon van zijn salaris (242 gulden) het verblijf in café's niet betalen. Straatrover en gros. In Den Haag is een 23-jarige schilder aangehouden, die sinds september 1959 totaal 142 maal wielrijd- sters van een tas heeft beroofd. Vijftien beroofden liepen daarbij min of meer ern stig letsel op. Een 24-jarige machinebank werker heeft negentien maal met de schil der samengewerkt. Nieuw ziekenhuis. In Veghel is het „St. Joseph Ziekenhuis" officieel geopend. In de eerste helft van dit jaar zijn er reeds 4.400 patiënten verpleegd en was de gemiddelde bezetting ruim 240 patiënten per dag. Bij de bouw is uitgegaan van een capaciteit van 225 bedden. Het streek ziekenhuis heeft een verzorgingsgebied dat elf gemeenten omvat, waar ruim 80.000 mensen wonen. Anderhalf jaar. De rechtbank te Am sterdam heeft een 18-jarige jongen wegens een (mislukte) poging tot diefstal met ge weldpleging op een 35-jarige winkelierster, veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar, te ondergaan in een jeugd gevangenis. De overvaller, die vlak in de buurt van de winkelierster woont, sloeg op de vlucht toen de vrouw een fles door de etalageruit wierp. Valse chèques. Vele winkeliers in Rotterdam zijn het slachtoffer geworden van een ongeveer 35-jarige man, die goe deren kocht en deze betaalde met chèques ten name van de Banque de Bruxelles. Deze chèques waren vals. De Rotterdamse politie verwacht dat de man, die Vlaams, Frans en Duits spreekt, ook elders zijn geluk zal beproeven. Brandkastdiefstal. De Amsterdamse politie heeft'de poging tot diefstal van een brandkast uit een chocoladefabriek aan de Sloterkade in Amsterdam in de nacht van 18 op 19 oktober opgehelderd. Vier in ver band met deze zaak aangehouden personen hebben bekend. Het zijn een 30-jarige bak ker, een monteur, een sloper en een 47- jarige directeur van een publiciteitsbureau, die als chauffeur zou zijn opgetreden. Ereleden. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft dr. ir. H. Bloemgarten en ir. P. F. S. Otten benoemd tot erelid. Dr. ir. H. Bloemgarten is voorzitter van de raad van commissarissen van de Koninklijke Shell. Ir. P. F S. Otten is voorzitter ge weest van het presidium van de raad van bestuur van Philips. I Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak fysica) de heer J. H. M. Stoelinga te Haar lem. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land staat nog voortdurend onder in vloed van een depressie, waarvan de kern ten zuiden van IJsland ligt. De depressie veroorzaakt een zuidwestelijke luchtstro ming, die in de hogere luchtlagen zeer krachtig is. Het front van de depressie ligt boven Frankrijk en Duitsland. Langs dit front bewegen zich enkele storingen. Een ervan bracht in de afgelopen nacht in het zuidoosten van het land enige regen. El ders viel hier en daar een bui. Een volgen de storing bereikte vanmorgen Portugal. Het ziet ernaar uit dat deze storing meer activiteit zal ontplooien dan zijn voorgan gers. Hij zal waarschijnlijk met regen over ons land trekken en de wind doen toenemen. Het weer wordt dus onbesten diger. WEERRAPPORTEN to Maximum-temperaturen c t» rt g binnen- en buitenland. -o-s a 75 5 i* e Neerslag: laatste 24 uur. .5o C) S'C Den Helder onbewolkt zzw 14 1 Ypenburg zwaar bew. zzw 15 0,6 Vlissingen onbewolkt z 14 0,3 Eelde zwaar bew. z 14 0,6 De Bilt onbewolkt zw 14 1 Twente half bew. zw 14 4 Eindhoven onbewolkt zzw 14 2 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 13 8 Helsinki zwaar bew z 10 8 Stockholm onbewolkt zzw 12 7 Oslo licht bew. windst. 12 6 Kopenhagen zwaar bew z 13 3 Aberdeen half bew z 9 1 Londen onbewolkt zzo 15 4 Amsterdam zwaar bew. z 15 0,1 Brussel onbewolkt z 15 3 Luxemburg regen w 14 20 Parijs geheel bew. z 14 4 Bordeaux zwaar bew. zzo 19 4 Grenoble zwaar bew zzw 21 0 Nice zwaar bew. n 19 0 Berlijn regen zzo 17 3 Frankfort zwaar bew zzw 17 8 München zwaar bew. z 18 0,6 Zürich zwaar bew nnw 14 3 Genève geheel bew wzw 16 0,3 Locarno geheel bew windst 13 0 Wenen zwaar bew zo 14 0 Innsbruck zwaar bew w 16 0 Belgrado licht bew. windst. 0 Athene regen n 0,1 Rome licht bew. windst. 21 0 Ajaccio licht bew o 21 0 Madrid zwaar bew. windst. 22 0 Mallorca half bew. windst. 25 0 Lissabon zwaar bew. zzw 20 0 Vrijdag 27 oktober Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur. Maan op 20.07 uur, onder 11.11 uur. Maanstanden 31 okt. 9.59 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 oktober Hoog water 4.58 en 17.15 uur. Laag water 0.46 en 12.59 uur. Vrjjdag 27 oktober Hoog water 5.40 en 17.56 uur. Laag water 1.25 en 13.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoori 10 tot 15 minuten vroeger dan te I Tmui

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2