VAN DAG TOT DAG Tijdelijk m HOORTOESTELLEN Nederland betreedt de internationale arena DOOR DR. R. VAN ECMOND Wereldnieuws r Van Neerlands stam Hysterische misslag iOSRAM LUNZENDE Tijdelijk 1 tube KEK Vlekkenpasta voor slechts 49 ct bij aankoop van PELI Zelfglanzende was Franse afdeling van de Intern. Commissie van Juristen rebelleert aar <^Praatótcel, *»ieade Was 'Ms(a I 0p de DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 V. An 'L êi a •sua imaged "Hfrma s; (in bus a f 2.60 of flacon a f 1.35) 'n Erdal produkt, dus goed! Premier Gerhardsen van Noorwegen naar Israel BONTEKOE - Heemstede - Spoerplein 4 Kruisweg 47-49 haarlem Hoessein valt Nasser aan Sporry Namens „Die Johannesburgse ïmmi- grantekomitee" storten Nederlanders in Zuid-Afrika de fiolen van hun toorn uit over de Nederlandse regering, die zich verstout heeft „vuig verraad te plegen te genover een stam-verwant, mede-westers land", namelijk Zuid-Afrika, door als „enigste westerse mogendheid" te stem men vóór een UNO-motie die de rede van de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Louw, over de apartheids politiek afkeurde. Het geschrift dat de Nederlandse immi granten Damhuis en Bourquin (volgens hun mededeling namens duizenden Neder landers in Zuid-Afrika) toezonden aan de hoofdredacteur der Neder landse persorganen, is gesteld in enigs zins onparlementaire, hier en daar zelfs beledigende termen. „Ontstellende laf heid", „gekonkel en gezwendel", „foei, Luns!" „schandalig", „vuig verraad" en dergelijke exclamaties maken de brief tot een onaangenaam document en bederven de goede smaak, al vóór men de feitelijke inhoud heeft overwogen. Die overwe ging echter maakt het geheel nog heel wat erger, want ook als men geen acht slaat op de enigszins kwajongensachtige toon en de argumenten op zich laat in werken, dan moet men dit geschrijf als een zeer kwalijk en allerminst reukloos stukje getypt fanatisme betitelen. De Nederlanders in Zuid-Afrika zijn, evenals de Zuidafrikaanse regering, woe dend over de plotselinge kordaatheid der Nederlandse regering in de voorste gele deren der rassendiscriminatie-bestrijders nadat diezelfde Nederlandse regering ja renlang voorzichtig de achtergrond bezet te. Daarover heeft een deel der Neder landse pers zich eveneens geërgerd, doch niet uit dezelfde beweegredenen als de Zuid-Afrikaanse betrokkenen. Wij hebben ons geërgerd over het feit, dat Neder land in de UNO nooit een moedige, prin cipiële politiek heeft gevoerd als conse quentie van zijn overtuiging, dat de ras sendiscriminatie bron van ernstig kwaad is. Nu onze regering door de omstandig heden gedwongen „kleur bekend" heeft waarbij de kwestie Nieuw Guinea onge twijfeld van invloed is geweest, kunnen wij ons alleen maar verheugen over een klaarblijkelijk veldwinnende, practische overtuiging die reeds lang eerder tot uiting had moeten komen. Natuurlijk wordt in het bizarre ge schrift uit Zuid-Afrika de apartheidspoli tiek hemelhoog geprezen als een onder deel van de strijd tegen het internatio nale communisme. Het is bekend dat in Zuid-Afrika „communisme" de stok is waarmee de hond geslagen wordt. Doch dat uit Nederland afkomstige mensen met gezond verstand de enormiteiten voor hun rekening wensen te nemen, waarmee het fraais van de heren Damhuis en Bourquin gevuld is, zou verbazingwekkend en te leurstellend zijn. „Het blanke ras, drager van de be schaving" is in Zuid-Afrika „omringd door wolven", zo heet het in de brief. De Nederlandse regering is „stekeblind" en „voelt zich geroepen" de wereldpoli tiek te laten „vervallen in de handen der gekleurde volken", die volgens de brief „onmondig en onkundig" zijn en een „totaal gebrek aan ervaring en ont wikkeling" hebben. „Volken die zich la ten leiden door haatgevoelens jegens al wat blank is" en op deze wijze werkt Nederland mee aan „Der Untergang des Abendlandes". Deze schimpscheuten verder latend voor wat ze zijn, zouden we willen besluiten met de opmerking dat het geschrift zich niet verdiept in beantwoording van de vraag, of niet juist de Zuidafrikaanse politiek jegens de kleurlingen oorzaak is van „haatgevoelens jegens alles wat blank is" alsmede van het feit dat de kleurlingen „onmondig en onkundig zijn en een totaal gebrek aan ervaring en ontwikkeling hebben". Gebeurtenissen als de moordpartij te Sharpville, waar kleur lingen afgeslacht werden als argeloos vee, de voortdurende terroristische ontrechting waaraan de kleurling in Zuid-Afrika blootstaat en de volkomen onrechtmatige bestraffing van hulpeloze mensen onder de valse beschuldiging van „communis me" zijn dingen die de ondergang van het avondland, de bakermat van bescha ving, in sneller tempo dichterbij brengen dan een UNO-motie, waarin een valse voorstelling van de werkelijkheid wordt veroordeeld. De wekelijks in Washington verschijnen de nieuwsbrief Human Events (Menselijke gebeurtenissen) wil blijkbaar de Neder landse adjudant van de marechaussee die tijdens het incident op Schiphol met de Russische ambassadeur Ponomarenko in botsing kwam, wegens het toen gebeurde een dollargeschenk aanbieden. Daartoe heeft de redactie van de nieuwsbrief een aanvang gemaakt met de vorming van een fonds. Nu moet het ons van het hart dat op die wijze toch wel uiting wordt gegeven aan een uitermate bedenkelijke geestesge steldheid. Men begnjpe ons wel; het is buiten kijf dat genoemde ambassadeur op Schiphol zijn boekje geheel en al te buiten is gegaan, want ook zijn diplomatieke on schendbaarheid gaf hem waarlijk geen vrijbrief om zich, en dat nog wel met ge weld, aan de Nederlandse rechtsorde te vergrijpen. Wij nemen hem dus, met be^ trekking tot wat hij toen heeft gedaan, helemaal niet in bescherming. De functionaris van de marechaussee deed eenvoudig wat zijn plicht was. De hoofdredacteur van „Menselijke gebeurte nissen" vond het voorgevallene blijkbaar nog niet sensationeel genoeg. Daarom heeft hij er nu maar van gemaakt en dit volkomen in strijd met de feiten dat de adjudant van de marechaussee am bassadeur Ponomarenko „een stomp in het gezicht zou hebben gegeven". Voor dit alleen maar in de fantasie van bedoelde redactie bestaande voorval wil zij nu dus deswege adjudant Velt' man een cadeau doen toekomen. Het moet ons van het hart dat dit wel van buitengewoon slechte smaak ge tuigt. Erger nog: dat het opkomen van zo'n plannetje alleen maar mogelijk is daar waar men zich al te zeer heeft laten leiden door een zekere politieke hysterie die zich dan richt tegen iemand die in Nederland de diplomatieke verte genwoordiger van communistisch Rusland was. Men kan nog zo anti-communistisch zijn, maar dat behoeft toch niet tot een dusdanige hysterische misslag te leiden als die waaraan de nieuwsbrief „Mense' lijke gebeurtenissen" zich thans heeft schuldig gemaakt. Wij kunnen daarin niets menselijks en alleen iets zeer afkeurenswaardigs zien, Advertentie Advertentie - t: - *6 -,T :-ó' s r 'Wt :;.v' PARIJS (Reuter) „Libre Justice", de Franse afdeling der Internationale Commissie van Juristen, heeft besloten haar betrekkingen met de Britse voorzit ter der Commissie, Sir Leslie Munro te verbreken. Het besluit hiertoe is geno men nadat een commissie van onderzoek der Internationale Commissie van Juris ten een rapport had gepubliceerd waarin werd gezegd dat Franse parachutisten tijdens de gevechten in juli tussen Franse en Tunesische militairen om Bizerta wreedheden hadden bedreven. „Libre Justice" stelt dat in Tunesië OSLO (UPI) De Noorse premier. Einar Gerhardsen zal volgende maand een bezoek aan Israel brengen, zo is woensdag officieel te Oslo bekend ge maakt. De Noorse staatsman zal op 15 novem ber in Jeruzalem aankomen en als gast van de Israëlische regering een tocht door het gehele land maken. vertegenwoordigers van het Internationa le Rode Kruis aanwezig waren, zodat de Internationale Commissie van Juristen het recht miste eigen gezag naar het voorgevallene in de strijd om Bizerta een onderzoek te doen instellen. Libre Jus tice" is van mening dat Sir Leslie Munro het besluit om een commissie van onder zoek naar Bizerta te zenden, „met be treurenswaardige overhaasting" heeft ge nomen. De Franse regering heeft, na de publi- katie van het rapport der commissie van onderzoek der Internationale Commissie van Juristen verklaard dat er van Franse zijde geen wreedheden in de strijd om Bizerta zijn bedreven. Zij heeft hieraan toegevoegd dat de commissie van onder zoek zich bepaald heeft tot herhaling van tevoren in de Tunesische pers versche nen berichten over beweerde Franse wreedheden. Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraat! leverbaar AUDIUM - SIEMENS - WIDEX - OTIGON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 Advertentie AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft president Nasser van Egypte ervan beschuldigd, dat hij een ti ranniek bewind voert. Tot de afgevaardig den van het Jordaanse volk verklaarde de vorst, dat de revolutie in Syrië^ vele voordelen voor „de Arabische natie" heeft Opgeleverd. Nederland is voor het inter nationale voetlicht getreden door de indiening bij de UNO van wat men het plan-Luns is gaan noemen. Van dit plan kan men zeggen, dat het een uiter mate vernuftige uitweg schijnt te bieden aan de Nieuw-Gui- nea-impasse, waarin Neder land verzeild was geraakt. Het is ook een plan, dat internatio naal gesproken lang geen kwaad figuur slaat in een tijd, die iedere vorm van kolonialis me veroordeelt. Het volle pond wordt gegeven aan het zelfbe schikkingsrecht van de Pa poea's en ook aan de inter nationale rechtsorde zoals die is belichaamd in de Organisa tie der Verenigde Naties. Het is lofwaardig dat ook het huidige kabinet nu streeft naar een oplossing van het vraag stuk dat, om het sprekende beeld van een onzer rechtse Kamerleden te gebruiken, „hangt als een heet hangijzer" boven ons aller hoofden. En het is fraai dat het recht van de Papoea's om over eigen lot te kunnen beschikken, zo dui delijk wordt onderstreept. De Nederlandse liefde voor het zelfbeschikkingsrecht van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea is een nog wat jonge liefde welke dateert van na de soevereiniteitsoverdracht en beslist niet van veel eerder de G.G. in Buitenzorg had er nooit veel hinder van dat de Papoea's werden bestuurd door de tussenkomst van de toch wel Indonesische sultan van Tidore maar een jonge lief de kan daarom nog wel een oprechte liefde zijn en een feit is het, dat de Nederlanders er in het algemeen bepaald niet gelukkig over zouden zijn als hun regering de Papoea's uit zou leveren op genade of on genade aan de Indonesiërs. Het lot dat de Zuid-Molukken heb ben moeten ondergaan nadat de soevereiniteitsoverdracht was geschied, ligt daarvoor nog al te vers in het geheugen en de vele tienduizenden Ambo nezen die, hoe primitief ook gehuisvest in ons onvriende lijke klimaat, Nederland blij ven verkiezen boven Indonesië zijn een ander bewijs van de betrekkelijke waarde van In donesische verzekeringen, dat de autonomie van volksdelen die dit wensen, door de re gering van Djakarta gewaar borgd zal worden. Professor Duynstee heeft scherpzinnig opgemerkt, dat het plan-Luns in wezen echter geen volkomen zelfbeschikking aan de Papoea's liet wijl deze, eenmaal bekleed met de soeve reiniteit over eigen gebied, in feite de mogelijkheid misten om te blijven wat zij nu zijn, namelijk een kolonie van Ne derland. Zij kunnen bij een straks te houden volksstem ming zich niet uitspreken voor de status quo ante, dat is de status die nu nog geldt doch die dan ten einde zal zijn. De Verenigde Naties immers zul len dan tijdelijk die soevereini teit voor de Papoea's uitoefe- ging zou hebben om op de ba sis van dit plan de kwestie- Nieuw-Guinea op te lossen. Maar zodra Indonesië het plan-Luns ronduit verwerpt (zoals het gedaan heeft) dan is dit plan.in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties kansloos. Een resolutie moet, om in de plenaire zitting te worden aangenomen, een meerderheid hebben van niet minder dan tweederde van het totaal aantal uitgebrachte stemmen en op een dergelijke meerderheid kan een nog altijd als koloniaal aangemerkt land als Nederland nooit of te nim mer rekenen tenzij Neder land het van te voren eens mocht worden met Indonesië. In dat laatste, helaas gans hy pothetische geval, zou men ook de gehele tussenkomst van de Verenigde Naties, de grond gedachte dus van het plan zien zou het plan-Luns dan ook een uitgangspunt kunnen bie den om nu behoorlijke garan ties op dit punt ten behoeve van de Papoea's te verkrijgen met daarnaast misschien zelfs de toezegging van Indo nesische zijde dat ook de Am bonezen en overige bewoners van de Zuid-Molukken een dergelijke status alsnog deel achtig zullen worden. Waar aan de andere kant de Indone sische regering steeds weer heeft beweerd dat de naasting van Nederlandse eigendommen uitsluitend is geschied om Ne derland te bewegen afstand te doen van Nieuw-Guinea, zal in geval van een overeenstem ming over Nieuw-Guinea een aanbod van een zekere com pensatie voor deze naastingen niet achterwege kunnen blij ven. Ook Eugene Black, de machtige, zeer bekwame pre sident van de Wereldbank nen, en het is evenmin denk baar dat daarna de soevereini teit naar Nederland terug zou keren als het voorstelbaar is dat Katanga eens weer een Belgische kolonie zou zijn. Een groter bezwaar tegen het plan-Luns is, dat het aan de ene kant Nederland min of meer buiten spel zet (al blijven wij bereid flink in de kosten bij te dragen en onze ambte naren ter beschikking te stel len) doch dat het aan de an dere kant Indonesië nergens in de uitvoering betrekt. Het feit alleen dat minister Luns niet meer in New York was toen diens collega Soebandrio zijn reactie op het plan gaf in de Algemene Vergadering spreekt onmiskenbaar duidelijke taal. Minister Luns wenste kenne lijk niet, en verwachtte ook niet, dat Indonesië zijn plan zou steunen of althans de nei- Luns, wel beschouwd kunnen missen Aan de andere kant heeft het brengen van deze netelige zaak in de Verenigde Naties Nederland het voordeel ge geven van het initiatief; de eerste klap is een daalder waard, heet dit in de volks mond. En de tussenkomst van de Verenigde Naties kan inder daad voor de verzekering van de bijzondere rechten van de Papoea's straks binnen de In donesische gemeenschap van betekenis zijn. In ieder geval heeft minister Luns dit met zijn plan bereikt, dat thans minister Soebandrio zich uit put in verzekeringen dat de Papoea's autonomie zullen ge nieten binnen het Indonesisch staatsverband een verzeke ring welke in het verleden nimmer is gegeven. Uit een onderhandelingsoogpunt be- die belangrijke kredieten te vergeven heeft wees onlangs de Indonesiërs op niet mis te verstane wijze op hun grove lijk verwaarloosde verplich tingen jegens de onteigende Nederlanders. Waar helaas het plan-Luns, naar ons voorkomt, geen rede lijke kans maakt in de Alge mene Vergadering (tekenend is dat er uit Washington nog geen woord van goedkeuring of waardering is gekomen),is t on- zes inziens volkomen begrijpe lijk dat van niet-officiële Ne derlandse zijde gestreefd wordt naar een andere, meer met de realiteit in overeenstemming zijnde oplossing van het vraagstuk-Nieuw-Guinea. De hysterie rondom de zo genaamde groep-Rijkens lijkt ons dan ook weinig gemoti veerd, de aanprijzing van on democratische middelen om de leden van die groep de mond te snoeren nog minder passend. De heer Rijkens zelf is een bijzonder verdienstelijk Neder lander en wanneer hij in iets mocht slagen wat de regering tot dusverre niet gekund heeft namelijk het herstellen van een redelijke verstandhouding met Indonesië dan kunnen wij hem alleen maar verplicht zijn daarvoor. En lukt het hem niet, dan heeft Nederland nog niets verloren, ook geen pres tige; alleen de heer Rijkens heeft dat dan gedaan. Wat de vice-president van de K.L.M. betreft, het is na tuurlijk wèl een enigszins eigenaardige figuur dat iemand met een positie van gezag in wat vrijwel een staatsbedrijf is, dingen doet «f beweert die onze regering niet aangenaam zijn en die haar bedoelingen doorkruisen. Maar vergeten wij niet dat het voor de K.L.M. een uiterst belangrijke zaak is, bevrijd te worden van de In donesische boycot waaronder dit bedrijf, met zo vele andere Nederlandse ondernemingen (men denke bijvoorbeeld ook aan onze rederijen) sinds jaren lijdt. Wanneer het plan-Luns de motor zou zijn die nieuwe on derhandelingen met Indonesië op gang brengt, dan zou de op stelling van het plan inderdaad een daad zijn van grote ver dienste. Maar wordt door de Nederlandse regering niet dat gebruik gemaakt van het plan- Luns, dan is het slechts een ij del gebaar dat in werkelijk heid niets zal bijdragen tot oplossing van de Nieuw-Gui- nea-crisis. Niks nieuws U hebt kunnen lezen dat men zich zor gen maakt over het onderwijs in de ge schiedenis, dat verwaarloosd en lichtelijk achtergesteld zou zijn. Mijns inziens vol komen terecht. Het is schrikbarend hoe weinig de doorsneeburger weet van de we- reldgescheidenis van laten we zeggen vóór onze eeuw. En wat missen we daardoor een massa! Want wie de historie niet kent, is maar al te geneigd om alle verworvenheden, goed en kwaad, van onze tijd te beschou wen als iets dat we helemaal zelf bedacht hebben. Niets is echter minder waar. Om maar eens een paar voorbeelden te noe men. Wij worstelen met het verkeer, dat wij graag de moloch van onze tijd noemen. Toch is diezelfde moloch al akelig oud. Wist u dat men ook in Pompéi éénrich tingsverkeer had? Wij kermen over de brozem" die op zijn ellendige bromfiets ons het leven vergalt. Maar in Pompéi hadden ze de „pozem" die met zijn paard en karretje de brave burger de dampen aandeed met veel te hard en gevaarlijk rijden. Een listig man verordonneerde toen voor de voetgangers (ook toen reeds een diep verachte kaste!) de verhoogde stapstenen dwars over de verkeersweg. Daarmee sloeg men twee vliegen in één klap. De voetganger kon rustig oversteken en de „pozem" had de handen vol aan zijn paard en rijtuigje dat hij tussen die stenen moest doormanoeuvreren (Is dit niet iets voor ónze binnenstad? Dan zijn er onze eigentijdse kunstenaars. Vindt u Bernard Buffet ook zo erg mo dern? Dan zoudt u eens moeten gaan kij ken in de tombe van farao Toetmoses III in Thebe Daar wandelen de Buffets van 1448 voor Christus langs de wanden van de diepe grafkamers. En onze dichters en schrijvers, die zulke doodsombere dingen neertikken over onze tijd en voor ons die daarin leven! Maar ook zij hadden hun voorgangers honderden, duizenden jaren geleden, toen beatniks en modernisten ook meenden, het leven niet meer aan te kun nen omdat hun voorvaders (die het altijd gedaan schijnen te hebben) alles in de pu ree hadden gedraaid. En zelfs de ver schrikkelijke wapens, die voorbestemd le ken een einde te maken aan het mense lijk bestaan op aarde, ook die werden steeds weer uitgevonden. De ijzeren wa pens van de Assyriërs, toen iedereen nog met brons en koper werkte. De slinger werktuigen der Romeinen. Het buskruit van de Chinezen. De paarden van Cortès bij de verovering van Mexico. De mecha nisch gespannen boog van de Spanjaarden bij hun tocht langs de Amazone onder Pi- zarro. En last but not least o jeetje nee!) is er onze sportaanbidding. Nou, daarin konden de oude Romeinen ons menig aar dig voorbeeldje geven. Brood en spelen, u weet wel! En al zeggen we nu: vrije zaterdag, tv en sport, het principe blijft gelijk. Maar wat een geluk dat het bij ons nog niet zo ver is dat de Peulewijkers en de GBSWOKHZX-Boys een opstand ontke tenen, die de regering op haar grondves-, ten doet wankelen. Want dat deden de Groenen en de Blauwen uit het amphi theater van het zesde-eeuwse Byzantium. Maar de bikini dan? horen we u triom fantelijk krijten. Die hebben wij bedacht! Ja, dat dacht u! Niks hoor! De Romeinse dames droegen die ook, compleet met strikjes, in de termen. U moet toch echt weer eens een goed geschiedenisboek opslaan. U zult wellicht een wat andere kijk op onze tijd krijgen. En, wie weet ook weer een beetje moed. De mensheid heeft heus wel vaker in zeer benarde omstandigheden verkeerd (denkt u maar eens aan de Ijstijd en aan de volksverhuizingen!). En toch kwam ze er altijd weer bovenop. Omdat we tenslotte MENSEN zijn...ti Kabinetsformateur. President Sjehab van Libanon heeft oud-premier Rasjid Ka- rame uitgenodigd een nieuw kabinet te vormen. Karame leidde de oppositie te gen de dezer dagen afgetreden rege ring, onder Saeb Salam. Deze oppositie was de laatste tijd zo sterk geworden dat Salam slechts een nederlaag in het parlement kon ontgaan door heen te gaan. Illegaal. Volgens het Israëlische blad Aariv is de opperrabijn van Bulgarije, dr. Asher Hananel, in Sofia gearres teerd op de beschuldiging van illegale deviezentransacties tijdens reizen naar het buitenland. De Bulgaarse auto riteiten zouden een publikatieverbod voor deze zaak hebben ingesteld. Erkenning. De Ghanese regering heeft besloten de centrale Kongolese regering onder premier Adoela te erkennen. Na de dood van Loemoemba ging Ghana over tot erkenning van het bewind van Gizenga in Stanleystad. Midas. De Amerikaanse Midas-satelliet die eind vorige week 350 miljoen kope ren naaldjes in de atmosfeer strooide, heeft de dinsdagavond verrichte lance ring van de Titan-raket geregistreerd. Van officiële zijde in Cape Canaveral werd meegedeeld, dat de Midas de Ti tan anderhalve minuut na de lancering waarnam. De Midas is uitgerust met infra-rode apparatuur, die reageert op de uitlaatvlam van een raket. Men heeft met de lancering van de Titan ge wacht tot de Midas in een positie was dat zij de raket kon waarnemen. Het is de bedoeling in de komende jaren een net van deze spionage-satellieten rond de aarde te leggen. Levenslustig. De politie te Napels heeft een 13-jarige jongen uit het hondehok bevrijd waaraan hij door zijn moeder was geketend. De aandacht van de poli tie werd gewekt toen zij uit het honde hok scheldwoorden hoorden komen die gericht waren aan het adres van de 46- jarige Filomena Palomba Graviglia. In het hok vonden zij haar zoon, de jonge Crescenzo. De vrouw verklaarde dat zij haar levenslustige zoon niet meer in de hand had. Het had haar daarom maar het beste geleken de jongen een hals band om te doen en hem vast te ketenen aan het hondenhok.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3