In Egypte groeit rechtse oppositie tegen eens onaantastbare Nasser Passieve boerenmassa kan geen sociale revolutie opbrengen PANTER KOSTUUMS Parijs ziet lichtpuntje in de rede van BenKhedda Vervoersstaking in Parijs SENORITAS e Ghana wil Zuid-Afrika uit de UNO stoten Dinsdag FLN-betogingen in Algerije PUROL in huis! Akkoord in Turkije over een coalitieregering Nixon verwijt Stevenson de nederlaag in Cuba 5 v.a. 139.50 ept ae de val zou inluiden van Nasser, gelopen zomer met zijn nationalisaties en sociale hervprmingen hun resterend bezit had getroffen. Nu weet zij beter. Nasser heeft integendeel de intensivering van de socialistische revolutie afgekondigd, de „reactie" tot staatsvijand no. één uitge roepen, de vijand aie bestreden moet worden door een revolutionaire regering en een revolutionaire volksbeweging. In principe blijft het privé-eigendom toe gestaan, maar het mag niet meer worden gebruikt „om anderen te exploiteren". Het maximum-inkomen moet omstreeks vijfduizend gulden per jaar worden. De voormalige pasha's en bey s, de artsen en advocaten, de ondernemers en rente niers vrezen dat er een Egyptisch Cas- trisme op komst is. Is het een wonder dat zij in het bedreigde paradijs van de Gezi- rah-club somber in hun gin-tonics staren? Geen Chinezen IN HET BEKENDE RODE BLIK Onbetwist de populairste in deze prijsklasse... al jaren lang! Uur der waarheid Somaliland wil niet eens in de buurt meer zitten Stevenson over de UNO op haar zestiende jaardag Zelfregering voorgesteld voor de „staat Malta' Iets lijmen? /p) van Ceta-Bever Internationale treinen uitgevallen Proces in München wegens moord op Dachau-nazi (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) CAIRO, oktober. - De mensen, die elkaar op de Gezirah:club juichend in de armen vielen toen Syrië zich losscheurde uit de Verenigde Arabische Republiek, kijken vandaag somber. In die luxueuze club op een eiland in de Nijl treffen Cai ro's gezeten burgers en buitenlanders elkaar. Eind september dacht Cairo's bovenlaag, dat de Syrische staatsgreep ser, die af- de „Arabische socialistische revolutie" be tekent een poging om van Egypte een mo delstaat te maken, een pool van aantrek kingskracht voor de Arabische wereld. Maar ook een bron van agitatie tegen de I „reactionaire regiems" in de Arabische staten, van subversieve acties en complot ten tegen de machthebbers. Noch de ko ningen van Marokko, Libye, Saoedi-Arabië en Jordanië, noch de presidenten van Tu nesië, Libanon en Irak zullen daar bijzon der op gebrand zijn. Nassers prestige bij de Arabische volken hoe groot het ook nog mag zijn moet onder de breuk met Syrië schade lijden. Hun droefenis zou misschien opgeklaard zijn wanneer zjj het hoongelach hadden ge hoord van de twee correspondenten uit het communistische blok met wie ik naar de rede luisterde, waarin Nasser zijn excursie naar het „Arabische socialisme" aankon digde. „Een amateur op het marxistische pad", zeiden zij. „Nasser steekt zijn hoofd in de strop". Het klonk verbazingwekkend, maar zij verklaarden nader: „Als Nasser een ontwikkelde, georganiseerde arbeiders klasse achter zich had, of boeren zoals Castro ze op Cuba heeft, bewapende en bewuste deelnemers aan een revolutie waarvan zij tastbaar profiteren, dan zou hjj het misschien klaarspelen. Maar Nasser heeft alleen maar bewuste vijanden en hij maakt er iedere dag meer". Telt men de groepen en krachten, die anti-Nasser zijn, bij elkaar op, dan ziet de toekomst van „El Rayis", de Egyptische president, er inderdaad niet rooskleurig uit. Op het internationale plan kan hij niet op veel medewerking rekenen. Het westen draagt Ijem niet meer dezelfde afkeer toe als weleer, maar het heeft weinig reden om hem te hulp te komen. Zijn verhouding met Moskou is uitgesproken slecht gewor den. De Sovjet-Unie laat geen kans voor bijgaan om hem in het openbaar te ver nederen. De steun van de neutralen der Belgradose club biedt weinig werkelijke houvast. Zijn invloed in de Arabische wereld neemt af, nu met het uiteenvallen van de V.A.R. de meest concrete mogelijkheid van de Arabische hereniging onherstelbaar be schadigd is. Nassers nieuwe methode van Advertentie Economisch gezien had die breuk boven dien niet op een slechter moment kunnen komen. De Egyptische katoenoogst is ern stig aangetast door een wormenplaag. De geforceerde nationalisaties hebben mensen op leidende posities gebracht, die hun ge brek aan ervaring achter bureaucratische methodes maskeren. Het naasten van bui tenlandse ondernemingen heeft buitenland se particuliere investeringen tot stilstand gebracht. Nasser heeft verklaard dat Egypte geen vreemde investeringen nodig heeft, maar dat is onzin: de Egyptische landbouw heeft de absolute grens van zijn potentieel bijna bereikt. Om de catastrofa le bevolkingsaanwas van een kwart mil joen per jaar op te vangen, moet Egypte industrialiseren. Dat kan het niet op eigen kracht. De door ingewandsziekten en een volstrekt geloof aan gods voorbeschikking lethargisch gemaakte Egyptische massa s zijn geen Chinezen die zich in hun com munes aan eigen haren omhoog trekken. Op het nationale plan heeft Nasser het actieve deel van de bevolking, de onderne mers, uitoefenaars van de vrije beroepen, de (christelijke) Kopten, de in Egypte ge vestigde Griekse en Italiaanse kolonies, te gen zich in het harnas gejaagd. Nu be dreigt hij hen met klassenstrijd. Die groe pen zullen zich niet lijdelijk ten grave la ten dragen. Het leger kan hen weliswaar in bedwang houden, maar het officiers korps, vooral de luchtmacht, telt velen die juist uit die groepen voorkomen. De eer ste barsten in de eenheid van het leger worden al zichtbaar. Die oost en west tegen elkaar kon uit spe len en wiens woorden en daden gewicht hadden gekregen in het wereldgebeuren. Men kan nauwelijks ontsnappen aan de conclusie, dat de Syrische crisis geen oor zaak was, maar slechts fundamenteler za ken aan het licht heeft gebracht. Te weten dat de werkelijkheid van -Nassers Egypte ten dele een schijnwerkelijkheid was, het werk van een weergaloos handig equili brist, die niet steunde op eigen kracht, maar zich op andermans krachten in even wicht hield. Verstoort men dat krachten- evenwicht, dan, ja dan.Het ziet er naar uit, dat Nasser, met al zijn goede bedoelingen en kwade praktijken, nu het uur der waarheid slaat, niet verder kan ko men dan geliefhebber in een ideologisch niemandsland. Nu oude actie-terreinen voor hem zijn afgesneden, zoekt hij nieu we: het is de vlucht voorwaarts. Het is geen geruststellende gedachte dat zijn temperament geen berusting of wezenlijk compromis kent. Er is slechts de troost dat hem één typische Arabische uitweg rest: iets zeggen en het dan niet doen, een revolutie uitroepen en haar niet uitvoeren. Een van de verzachtende eigenaardighe den van de Arabische samenleving is, dat het woord er vaak de functie van de daad overneemt. 2 ct. Het is een formidabele coalitie van op positionele groepen en krachten, al is zij zonder leider, hetgeen voorlopig haar zwakte is. Nasser daarentegen heeft zich zelf. de magie van zijn persoonlijkheid, zijn tomeloze energie, zijn onbegrensd schijnende gave om zich uit wanhopige si tuaties te redden. Maar wie kan hij in het geweer roepen? De jeugd, zeker. Het le ger, ten dele. Maar niet werkelijk de mas sa. Niet de veertien miljoen achterlijke „fallahin", de boeren uit de vallei en de deta van de Nijl, die wel hun feodale heer sers, maar nog niet hun feodale mentali teit verloren hebben en voor wie woorden als Arabisch socialisme en reactionair nóg vreemder zijn dan elektrisch licht en wa terleiding. Rest het industriële proletariaat eerder nog sub-proletariaat, wiens indivi dualisme en on-ontwikkeldheid ieder klas- sebewustzijn hoogst problematisch maakt. Men kan de Egyptische massa's oproe pen tot een destructieve uitbarsting van primitieve woede, zoals dat in 1952 op Cairo's zwarte zaterdag gebeurde. Of men ze op gang kan brengen voor een construc tieve sociale revolutie is een vraag die ont kennend werd beantwoord door mijn com munistische medeluisteraars, op dit ter rein uiteraard beter geschoold dan de bra ve democratische burger. Het lijkt onbegrijpelijk hoe een zo be perkte oorzaak als de Syrische afscheiding zulke vér strekkende gevolgen kan hebben zo'n bedreiging kan. inhouden voor de po sitie van een man die op nationaal en in ternationaal terrein onaantastbaar scheen. NEW YORK (Reuter) Ghana heeft woensdag een poging gedaan om Zuid- Afrika uit de UNO te laten stoten. De af gevaardigde van dit land, Alex Quaison- Sackey, vroeg de tweede politieke com missie of men de Veiligheidsraad niet kan verzoeken de uitstoting van Zuid-Afrika in overweging te nemen. Hij deed een beroep op alle landen-leden van de UNO om de partij te kiezen van Zuid-Afrika's IIV2 miljoen niet-blanken. In de afgelopen tien jaar zijn diverse resolu ties aangenomen inzake de politiek van Zuid-Afrika, maar „alle jammerklachten van de strijders voor de vrijheid zijn ge negeerd". Hij drong daarom aan op actie tegen Zuid-Afrika. Zuid-Afrika's minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, noemde de rede van Quaison-Sackey nog venijniger dan die van de Amerikaanse afgevaardigde Plimp ton, die zich dinsdag tegen de politiek van de Zuidafrikaanse regering keerde. Zuid-Afrika neemt voor de eerste keer in negen jaar deel aan een debat over apartheid in de UNO. Louw verklaarde echter dat zijn aanwezigheid in de com missie volstrekt niet zo mocht worden uit gelegd, dat hij nu het recht van de UNO erkent om de politiek van zijn land te be spreken. Advertentie Modern en toch .stijlvol is onze uitge breide kollektie Naast de modetinten blauw en bruin vindt u voor het komend najaar een ruime sortering in „modern" grijs. Voor de „man van heden" tonen wij graag deze kollektie Engelse kamgaren kostuums, die u zich kunt aanschaffen rUélu GROTE HOUTSTRAAT 96 HAARLEM (Van onze correspondent) Na de redevoering van de premier der Algerijnse rebellenregering, Ben Khedda, zin voor zin, woord voor woord, letter voor letter onder de loep en op de goudweeg schaal te hebben gelegd, zijn de meeste officiële en journalistieke waarnemers en uitleggers in Parijs tot de voorlopige slot som gekomen, dat de deur van de confe rentiezaal voor verder vredesoverleg mo gelijk toch nog niet helemaal gesloten is. Dat vleugje optimisme wordt dan voorna melijk wel gerechtvaardigd door de laaste zin van Ben Khedda's verklaring, die men aanvankelijk enigszins over het hoofd leek te hebben gezien en die de Algerijnse lei der op aandringen van de president van Senegal, Leopold Senghor, die zich de laatste weken ais officieus makelaar tus sen de beide partijen had opgeworpen, aan zijn toespraak zou hebben toegevoegd. In die slotzin gaf Ben Khedda te kennen, dat hij, wanneer Frankrijk dan met alle geweld aan de tijdrovende formaliteit van het referendum voor het zelfbeschikkings recht wil blijven vasthouden, het F.L.N. zich daartegen niet zal verzetten. Deze toevoeging zou kunnen betekenen dat de Algerijnse nationalisten een voor stel van een nieuwe aanpak en procedure van het probleem, waarbij twee fasen voor t overleg werden geprojecteerd, niet willen doordrijven. Niettemin blijft de weg naar de vrede, zelfs in het licht van deze gecor rigeerde visie, bezaaid met voetangels, klemmen, obstakels en duisterheden. De hardnekkigheid, waarmee de F.L.N.-lei ders en zeker niet zonder succes, tot dus ver aan hun doelwitten hebben vastgehou den, doet de Franse regering al vrezen dat men tijdens het eventuele beraad nog on ophoudelijk zal blijven stoten op hun on wil aan de voorbereiding van een referen dum mee te werken. Bovendien voelt Frankrijk er bijzonder weinig voor Alge- rije's onafhankelijkheid en de exclusieve leiding van het F.L.N. in eerste instantie al te erkennen en pas daarna de rechten te bespreken waarop de Fransen in Alge rije later aanspraak zouden kunnen ma ken. Het F.L.N. verlangt dat wij, zoals een Franse diplomaat opmerkte, eerst on ze portefeuille overdragen met het vooruit zicht, dat wij dan later misschien nog wis selgeld zullen mogen terug verwachten. Met het oog hierop zal de Franse rege ring vermoedelijk de kat eerst nog eens u.t de boom willen kijken om onderwijl langs geheime diplomatieke en waarschijnlijk weer Zwitserse kanalen, het F.L.N. om op heldering te vragen. In het gunstigste ge val zullen de besprekingen, zo gelooft men in Parijs, dan ook wel niet binnen een maand kunnen worden hervat. Inmiddels worden de blikken gericht op dinsdag november, de verjaardag van de Algerijn se opstand, die het F.L.N. met massale manifestaties herdenken wil om de preten ties van Ben Khedda inzake het exclusief representatieve karakter van het F.L.N. meer kracht bij te zetten. In Franse rege ringskringen vreest men dat die betogin gen gemakkelijk tot nieuwe botsingen zul len kunnen leiden met de ordetroepen en vooral met het geheime leger, de O.A.S., dat zich de laatste dagen juist wat rusti ger begon te gedragen. Vlootoefen en (Reuter) In Toulon verluidt dat de overbrenging van ongewenste Algerijnen uit Frankrijk naar Algerije is opgeschort tot na 1 november. De Franse vloot zal maandag de basis Toulon verlaten voor oefeningen in het westelijk deel van de Middellandse Zee en langs de kust van Noord-Afrika. Op 16 november zal de vloot op zijn basis terugkeren. (AFP, UPI) Een kneedbom heeft woensdagavond te Parijs aanzienlijke scha de aangericht aan de woning van de directeur-generaal van het conservatieve blad „Figaro", Pierre Brisson. De dag bladdirecteur werd niet gewond. Men ver moedt dat de aanslag gepleegd is door tegenstanders van onafhankelijkheid voor Algerije in antwoord op het hoofdartikel van woensdag, waarin de regering werd verweten dat zij verslaggevers gewei gerd had toestemming te geven tot het bezoeken van interneringskampen van Algerijnen die verleden week in Parijs werden gearresteerd. Russische erkenning TUNIS (AFP) De Sovjet-Unie zal evenals een aantal niet-gebonden landen spoedig overgaan tot erkenning de jure van de voorlopige regering van republiek Algerije, aldus meldt het Tuniseschische blad „Afrique Action". De andere com munistische landen zullen het voorbeeld van de Sovjet-Unie volgen. Erkenning de jure van de Algerijnse regering in ballingschap heeft ten doel haar positie in de komende onderhande lingen met Frankrijk te versterken. SAN FRANCISCO (UPI) De Ameri kaanse ambassadeur bij de UNO. Adlai E. Stevenson, heeft in een rede voor de af- deling San Francisco van de Amerikaanse vereniging voor de UNO ter gelegenheid van de zestiende verjaardag van de UNO onder meer het volgende gezegd: Op deze verjaardag, zo verklaarde hij, „is het huis gehavend. Er zijn scheuren in de muren en binnenin rammelen de koude winden van oorlog en gevaar en strijd uit elke streek van de aardbol aan de deuren en ramen en een groot aantal huurders zijn achter met de huur. Maar het huis j staat er nog. LONDEN, (Reuter) Groot-Brittannië heeft een nieuwe grondwet voor Malta be kendgemaakt die de „staat Malta zelfre gering geeft. Op het gebied van het bui tenlandse beleid en de defensie deelt de Maltezer regering haar bevoegdheden met de Britse regering. Overigens heeft de nieuwe staat alle wetgevende en uitvoeren de bevoegdheden. Het parlement zal uit vijftig leden bestaan die bij algemene ver kiezingen zullen worden gekozen. Het kies stelsel is gebaseerd op evenredige verte genwoordiging. Dit is de 29-jarige Amsterdamse zee man die in de Engelse plaats Chester terecht staat op beschuldiging van moord op het 21-jarige dienstmeisje Margaret Hughes in Menai Bridge (Noord-Wales). De verdachte, eerste stuurman op de Groningse kustvaar der „Wiema", ontkent de moord te hebben gepleegd. Volgens de officier van Justitie is de zeeman in de nacht van 30 juni op 1 juli van dit jaar door het badkamerraam van de woning van de arts, bij wie het meisje in dienst was, geklommen en heeft het meisje aangerand. Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. ANKARA (Reuter) De vier partijen die op 15 oktober aan de parle mentsverkiezingen in Turkije hebben deelgenomen, zijn overeengekomen een coalitieregering te vormen. Deze groe peringen zijn de Republikeinse Volkspartij onder Inonu, die 173 zetels in de Nationale Vergadering heeft gekregen, de Recht vaardigheidspartij van generaal Goemoes- pala met 158 zetels, de Nieuwe Turkse partij met 65 zetels en de Republikeinse Boerenpartij met 54 zetels. Van de Recht vaardigheidspartij maken vele medestan ders van de terechtgestelde oud-premier Mendères deel uit. Het Comité van Nationale Eenheid, dat onder generaal Gursel sinds de omver werping van het bewind van Mendères aan de macht is, heeft laten weten, dat het niet het heft in handen wil houden en streeft naar de vorming van een rechts staat. Generaal Gursel heeft woensdag het nieuwe parlement geopend, waarmee Tur kije weer een parlementaire regering heeft gekregen. Nu er tussen de leiders van de vier politieke partijen en het leger overeen stemming is bereikt, staat het wel vast dat generaal Gursel als de nieuwe pre sident zal worden gekozep. De enige con current van Gursel, professor Basgil, heeft woensdag ontslag genomen als lid van de Senaat. Hierdoor kan hij geen kandidaat zijn voor het presidentschap. Met de opening van het nieuwe parle ment zijn de tweeëntwintig militaire leden van het Comité van Nationale Een- beid, automatisch burgerleden van de nieuwe Senaat geworden. De enige uit zondering is kolonel Karaveliogloe, die nog te jong is voor ontslag uit het le ger. Hij zal als militair lid van de Se naat blijven totdat een regeling voor zijn positie zal zijn getroffen. Advertentie velponIL PARIJS (Reuter, AFP) De Franse regering heeft hals over kop een be perkte dienstregeling ontworpen om het hoofd te kunnen bieden aan de staking van 24 uur, die om 04.00 uur is inge gaan. Met vrachtauto's van het leger en andere wagens zullen de forensen uit de Parijse voorsteden heen en terug worden gebracht. Zij zullen hiervoor wei- ning of misschien niets hoeven te betalen. De Franse spoorwegen hebben bekendge maakt dat er maar een paar internaf- tionale treinen zullen rijden en wel naar Italië en Brussel. In Parijs zullen van daag geen bussen rijden. APPLE VALLEY (V.S.), (UPI) De voormalige Amerikaanse vice-president Richard Nixon, heeft in Californië ver klaard, dat de Cubaanse invasie is mis lukt omdat Stevenson en andere politie ke adviseurs bezwaar hadden gehad te gen bepaalde onderdelen van het inva sieplan. Volgens Nixon had president Ken nedy als gevolg hiervan een gedeelte van het plan niet laten uitvoeren. „Het plan mislukte, niet omdat het een slecht plan was, maar omdat het niet werd uitgevoerd", aldus Nixon. „Het plan voorzag in twee luchtaanval len op Castro's vliegvelden. De eerste werd volgens plan uitgevoerd en was buitengewoon geslaagd. De tweede werd juist voor de landing der invasietroepen ingetrokken, klaarblijkelijk omdat Kenne dy gehoor gaf aan de krachtige bezwa ren die door Adlai Stevenson en anderen die bij de politieke situatie betrokken waren, werden geuit". De arbeiders bij de gas- en elektrici teitsbedrijven zullen morgen vier uur sta ken voor hoger loon. De Parijzenaars zullen het dan zonder gas en elektrici teit moeten stellen. Men acht het voorts waarschijnlijk dat ook de douanebeamb ten en de Parijse gemeente-arbeiders, on der wie straatvegers en vuilnismannen, donderdag zullen staken. De regering heeft inmiddels laten weten dat zij het stakingsrecht erkent en de lonen van het personeel van de openbare nutsbedrijven onmiddellijk aan een nauwkeurig onder zoek zal onderwerpen. Zij blijft echter gekant tegen wilde stakingen. Ook het grondpersoneel van de „Air France" heeft' voor vandaag een vieren - twintiguurstaking afgekondigd, om kracht bij te zetten aan looneisen. Het lucht verkeer ondervindt daardoor grote ver traging. Wegens de spoorwegstaking in Parijs zullen enkele TEE- en D-treinen vandaag niet rijden. De volgende treinen zullen uitvallen: 13.24 uur Amsterdam—Parijs, Parijs-Amsterdam (aankomst 23.26 uur) de D-117 Parijs-Brussel, Parijs-Amster dam (aankomst 23.26 uurf, de D-117 Parijs Brussel, ParijsAmsterdam (aankomst 13 29 uur) en AmsterdamParijs (ver trek 18.04 uur). De spoorwegen delen mede dat ook verder met vertraging rekening gehouden moet worden. MÜNCHEN (UPI) Heinrich Berg- maier, een voormalige gevangene van het concentratiekamp Dachau staat in Mün chen terecht op beschuldiging van moord op een nazi. Bergmaier en twee mede plichtigen wordt ten laste gelegd dat zij op 3 mei 1945, drie dagen nadat de Ameri kaanse troepen München hadden bezet, een functionaris van de voedingsmiddelen- distributiedienst, Bruno Schwarz, hadden vermoord.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5