Anti-Rijkens - groep begint een nationale actie EN OM HET BINNENHOF PeekjCloppenburg Geen ruilhandel met volken Nederlandse zeeman krijgt levenslang Grafische Bond houdt driedaags congres SS SS J toon aangevend 8.95 Dakpannenfabriek door brand deels verwoest Vier doden in het verkeer Woensdag uitspraak in kort geding over woningbeleid in Velsen Steun uit de Kamer voor L. Worms i HERENMODE-TIP VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 15 Moord op Engels meisje Voorzitter acht verhoging van huren niet nodig harmonisch deze zaterdag MOHAIR SHAWLS 'n Tip waarvoor iedere man „warm loopt". Modieus in zijn prachtige kleu ren - een streling voor de hals door zijn soepele kwa liteit. 4 95 De schrootfraude Dr. E. van Raalte Kaarslicht... levend ïlclit! GOUDA KAARSEN (Van onze Haagse redacteur) Een groep Nederlanders prof. moreel en materieel in hun ontwikkeling te steunen. Zij denkt daarbij aan meer onderwijs in Nederland voor de begaafden G. en voorlichting op allerlei gebied in het K r n T land zelf. Dit alles in samenwerking met Gonggrijp, prof. mr. W. G. L. Lemarre, i betrokken organen van de Verenigde Drof. dr. J. Prins, ds. J. H. Ritzema Bos Naties. en de heer W. J. Leyds uit Naarden (se- in de verklaring wordt voorts de wens cretariaat) - is een actie begonnen als geuit dat de regering de Papoea's ruim- i i schoots de gelegenheid biedt op korte ter tegenwicht tegen wat zij signaleert als I het buitenland hun zaak u;t te de onder bepaalde invloeden in Neder- dragen^ zodat zij zich van de nodige steun land groeiende mening dat Nieuw-Gui- kunnen verzekeren tegen alle ongerecht- nea, ongeacht de wil van de Papoea's, vaardigde aanspraken op hun gebied. aan Indonesië zou kunnen worden o\ er- Jn de verklaring wordt nadrukkelijk ge- gedragen. Een in een verklaring vervat steld; dat de ondertekenaars waardering protest daartegen, ondertekend door hebben voor de pogingen van de Neder- 240 Nederlanders, onder wie een veertig- landse regering het zelfbeschikkingsrecht j. t, „i on Hpntal narle- van de bevolking van Nieuw-Guinea ook ïn- tal hoogleraren en een tl P ternationaal veilig gesteld te krijgen. Op mentsleden hebben zij aan minister Luns hun persC0nferentie voegden enigen hun- overhandigd. De verklaring is voorts aan ner hieraan toe, dat huns inziens een ver- de Nieuw-Guinearaad toegezonden. der om zich heengrijpen van de voorkeur tot overdracht aan Indonesië in de publie- De actie is een antwoord op die van on- ke opinie wellicht ook het parlement niet deneer deTrU-Rïjkens en de boogie- I onberoerd zou laten raren Duynstee en Röhling. De initiatief nemers stellen als uitgangspunt hun „mo rele verontwaardiging over het feit dat in Nederland propaganda gemaakt kan wor den voor het spelen met het lot van een volk dat aan ons verbonden is geraakt," zo hebben zij op een in „De Kroon" in Den Haag gehouden persconferentie ge zegd. Zij herinneren aan de plechtige be loften aan het volk van Nieuw-Guinea, dat Nederland het zo snel mogelijk zal bren gen naar het moment van vrije zelfbe schikking. Een verloochening daarvan zou volgens hen in feite het volkenr^ht verzwakkem Uitlevering van een volk aan derdra, zo I van de Raad van stat en dr. j. Daarom ook willen zij met hun actie een zo algemeen mo gelijke meningsuiting van degenen die het tegendeel zijn toegedaan de volksver tegenwoordigers in hun huidige standpunt schragen. De Kamerleden die de verklaring heb ben ondertekend zijn: mr. C. Berkhouwer, mr. D. J. van Bruggen, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, J. H. Couzy, dr. J. Meulink, J. Reijers, G. Ritmeester, mr. K. van Rijckevorsel, J. H. Scheps mr. B. P, van der Veen, M. Visser en dr, M. van Heivoort. De ondertekenaars be horen tot verscheidene groepen en standen van de maatschappij. Onder hen bevinden zich voorts nog dr. J. W. Meyer Ranneft, voeren zij aan, betekent een miskenning van het zelfbeschikkingsrecht als alge meen aanvaard beginsel. Het zou een zeer ernstige vorm van kolonialisme betekenen- „Met volken mag geen ruilhandel wor den gedreven," zo herinneren de initiatief nemers aan de woorden van Wilson, en zij concluderen ten aanzien van Nieuw- Guinea: geen zakelijke of andere belangen mogen de innerlijke kracht ondermijnen van gegeven belofte en rechtsbeginsel. De groep Anti-Rijkens-groep zou men haar populairweg kunnen noemen is van mening dat het onjuist is te denken dat een onafhankelijke status voor Nieuw- Guinea onmogelijk zou zijn. Uit haar mid den werd naar voren gebracht dat vele landen de laatste tijd hun onafhankelijk heid hebben gekregen of die nog zullen krijgen, die qua grootte, inwoneraantal, staat van ontwikkeling en economische mogelijkheden niet sterker staan dan Nieuw-Guinea. Moreel en materieel De groep wil, hoe ook de toekomstige status van Nieuw-Guinea op eigen beslis sing van de bevolking zal uitvallen, een I nationale actie ontketenen om de Papoea's De 29-jarige Nederlandse zeeman die in Chester (Noordwest-Engeland) terecht heeft gestaan op beschuldiging van moord op het 21-jarige Engelse dienstmeisje Mar garet Hughes uit Menai Bridge in Noord- Wales, is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De zaak is behandeld door een hof van assize; dit zijn zittingen die rond gaande rechters ongeveer drie keer per jaar houden. De zeeman, die uit Amsterdam komt, heeft verklaard onschuldig te zijn. De verdachte werd door de jury schuldig bevonden, nadat zij 37 minuten had be raadslaagd. Rechter Hinchcliffe had verklaard dat de werkwijze van de scheikundige Barton- Wright bij het analyseren van verfsporen „kortzichtig en dwaas" is geweest. De rechter wees er de jury ook op dat de verdediging ervan had afgezien de be klaagde zelf als getuige te doen horen. In dat geval zou de zeeman volgens de Britse wetgeving aan een kruisverhoor zijn on derworpen. De rechter zei ook dat de verdachte geen verklaring had kunnen geven voor hetgeen hij op 30 juni na half twaalf 's avonds had gedaan. Hij had evenmin kunnen verklaren hoe het kwam dat in het huis van de dok ter, bij wie het meisje in dienst was, vin ger- en voetafdrukken van hem waren aangetroffen. Ook had hij geen verklaring kunnen geven voor de inhoud van een (zelfbelas van Baal, oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Voorzitter A. M. van den Boogaart heeft gisteren in het Rijnhotel in Rotterdam met een rede waarin hij een overzicht gaf van de gang van zaken in de afgelopen twee jaren het negende congres van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond ge opend. Hij beperkte zich niet tot een over zicht van de gang van zaken sedert het laatste bondscongres in 1959, maar viel ook herhaaldelijk het beleid van de huidi ge regering aan. Met name op het punt van de huurverhoging, welke hij econo misch niet noodzakelijk achtte en de loon politiek, die naar zijn mening het uitbeta len van zwarte lonen in de hand werkt. Sprekende over het werk van de vakbe weging merkte hij op dat het de taak van deze is de gemeenschap als geheel te die nen. Het gaat er niet om alleen de be langen van de aangesloten werknemers te behartigen met voorbij zien van de belan gen van andere groeperingen: De vakbe weging dient het algemeen belang, aldus de heer Van den Boogaart. Hij wees er op, dat sedert 1959, met uit zondering van enkele incidentele gevallen, geen werkloosheid meer in de grafische bedrijven is voorgekomen. Sprekende over de belangrijke investeringen die zijn ge daan wees hij op de noodzaak vooral daar bij aandacht te besteden aan de vervan ging van verouderde machines en materia len, aandacht dus voor wat men pleegt te noemen diepte investeringen. De ontwikke ling van de bedrijfsschappen in de grafi sche sector ging spreker te traag. Hij kondigde aan dat binnenkort een pensioen regeling tot stand komt voor het adminis tratieve personeel in de dagblad- en licht- drukbedrijven. In het algemeen behoort de pensioenregeling verbeterd te worden aldus spreker die er echter ook op wees dat betere pensioenen hogere pre mies vragen. Het ledental van de A.N.G.B. omvat thans 58 percent van allen in deze be drijfstak georganiseerde werknemers. Advertentie IN SMAAK, AFWERKING EN VERPAKKING in doosjes van 10 Advertentie Mohair de Luxe MohairSuper Een felle brand heeft vannacht een groot gedeelte van de dakpannenfabriek van de firma gebroeders Laumans in Tegelen in de as gelegd. De brandweer van Tegelen moest machteloos toezien hoe het gebouw tot de grond toe afbrandde. Behalve de stookinrichtingen gingen ook de droogkamer, waarin ondermeer hon derdduizenden dakpannen lagen opgesla gen, geheel verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is, is nog niet bij benadering te schatten. De produktie van de fabriek zal vermoe delijk voor een groot gedeelte enige tijd tijd stop gezet moeten worden. De schade die de brand heeft veroor zaakt zal ook in de bouwindustrie doorwer ken. Deze kampt namelijk toch al met een groot tekort aan dakpannen en de leve- ringstijd bedraagt soms enkele maanden. Schoenenfabriek uitgebrand Een felle brand heeft een schoenenfa briek in Tilburg volledig in de as gelegd. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. Bij het blussingswerk zijn twee brand wachten gewond doordat een vier meter hoge muur waarop zij stonden, instortte. Na onderzoek en behandeling in het zieken huis werden zij naar huis vervoerd. De 72-jarige mevrouw IJ. Rozenberg uit Katlijk bij Heerenveen is in haar woon plaats om het leven gekomen nadat zij was aangereden door een bestelauto. Zij liep met haar man langs de kant van de weg en werd geraakt door de achterop komende auto. Mevrouw Rozen berg werd in een sloot geslingerd en is vermoedelijk verdronken. Haar man werd zeer ernstig gewond naar het zie kenhuis in Heerenveen overgebracht. De zesjarige Johannes Kapello uit Goes is op de rijksweg in zijn woonplaats te gen een rijdende bromfiets opgelopen. Kort daarna overleed hij in het zieken huis. De jongen was op weg naar school en stak onverwacht de weg over. Op de Rozengracht in Amsterdam -s de 61-jarige heer F. H. F. Dissen, die ter hoogte van de Tweede Bloemdwars- straat wilde oversteken, aangereden door een trambus. Bij aankomst in het Wil- helminagasthuis bleek hij te zijn over leden. In Best is de 22-jarige W. van den Biggelaar op een niet beveiligde over weg met zijn motor tegen een trein ge botst. Hij was op slag dood. „De woning Bloemstraat 67 in oud-IJmuiden is door de gemeente Velsen op zettelijk onttrokken aan de woningvoorraad. Het is de bedoeling deze woning in het kader van een in voorbereiding verkerend saneringsplan af te breken. Het weer opknappen van deze woning zou economisch niet verantwoord zijn. Dat was de mening van mr. F. van der Goot, die het standpunt van de gemeente Velsen verdedigde in de zaak, die de heer C. Nap in kort geding tegen deze gemeente had aangespannen, omdat zijn woning Sirenestraat 24 door de ge meente is gevorderd. Punt voor punt volgde mr. Van der Goot vanmorgen tijdens de zitting voor de president van de Haarlemse arrondis sementsrechtbank de „dagvaarding met 46 aangeziens" van de heer C. Nap, die werd bijgestaan door mr. J. W. Crefeld uit Velsen. De heer Van der Goot betoogde, dat men het gezin B, dat nu in het perceel Bloemstraat 67 te IJmuiden woont, en uit zes personen bestaat, meer centraal dient te stellen. Het perceel Sirenestraat 24 is geschikt voor B, die uit de Bloemstraat moet ver dwijnen, omdat dit pand wordt afgebro ken in de naaste toekomst. Er zitten nu nog maar twee slaapkamers in de wo ning, maar dat komt doordat de heer Nab een wand heeft doorgebroken. De heer Van der Goot zag niets wille keurigs in de houding van de gemeente, die een woning heeft gekocht, niet „om huisjes te melken", maar om de woning een bestemming te geven in het kader van de sanering van Oud-IJmuiden. Oud-IJmuiden is een buurt, die zijn tijd heeft gehad" zei de heer Van der Goot. „De gemeente heeft er al negentien wo ningen in eigendom verkregen, om straks tot sanering te kunnen overgaan. Het is niet alleen de taak van de gemeente om woningen te verdelen, de gemeente moet ook met de tijd meegaan". De heer Van der Goot wees er op, dat in het voorstel aan de raad tot aankoop van de woning was vermeld, dat men de woning voor samering in aanmerking wil de doen komen. Volgens een rapport van openbare wer ken zal het achtduizend gulden kosten om het perceel op te knappen. Dit is econo misch niet verantwoord voor een pand, dat toch moet worden afgebroken in de nabije toekomst. De heer Van der Goot bestreed de me ning van de heer Nab, dat de woning geen constructiefouten vertoont. Kwestie van beleid „Het gaat er hier niet om of de ge- „Het kan verkeren" Kort geleden heeft minister Luns een treffend bewijs gegeven van zekere over eenstemming tussen hem en de dichter Uit het eind van de zestiende, het begin van de zeventiende eeuw, Bredero. Toen Ne derlands minister van Buitenlandse Zaken, de vorige week, na eerst in de West te hebben vertoefd, nog te New York was in verband met de algemene vergadering van de Verenigde Naties, zeide hij met Brede ro: „Het kan verkeren." Nauwelijks toch waren er twee weken verlopen sinds het algemene politieke de bat in de Tweede Kamer, of minister Luns zorgde voor de zoveelste nieuwigheid met betrekking tot het Nieuw-Guineabeleid. BMaar natuurlijk heet het ook nu we tende) brief, die hij aan zijn vrouw had derom, dat er van nieuwigheid geen sprake geschreven. is. Dat liedje hebben wij in de tijd van In zijn motivering van de veroordeling ruim een jaar bij herhaling, ja bijkans tot tot levenslange gevangenisstraf verklaarde vervelens toe, onder meer en in het bij- rechter Hinchcliffe dat de beklaagde „schuldig is bevonden aan de meest wrede en ruwe moord op een jong, bescheiden en fatsoenlijk meisje". Het heeft vele leden van de vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer getroffen, dat de officier van Justitie te 's Gravenha'ge in zijn requisi toir tegen de schroothandelaar L. Worms (in een beledigingszaak) heeft medege deeld, dat de heer Worms, na op juiste wijze zijn burgerplicht tot het ontmaske ren van de schrootfraudes te hebben ver vuld, aan ondervindingen heeft blootge staan die beschamend zijn voor onze rechtsorde. Deze vlek op onze rechtsorde had, zonder door minister Luns horen aanhef fen. Elke keer, dat er in werkelijkheid wèl iets nieuws aan de hand is, zijn hij en zijn mede-leden van het kabinet-De Quay er op uit hun uiterste best te doen om het te laten voorkomen alsof er niets nieuws en niets bijzonders aan de hand zou zijn. Gemakkelijk is dat echter dik wijls niet en dus zegt of doet men vandaag precies het tegenovergestelde van wat men gisteren had verkondigd. Als er dan een Kamerlid is, dat, gelijk mr. Burger bij het algemeen debat deed, deswege van dubbelhartigheid gewaagt, krijgt men ter stond de poppen aan het dansen. Terugkerende tot Bredero's en tot Luns „Het kan verkeren" breng ik in herinne ring wat er zich in de eerste week van oktober in de Tweede Kamer afspeelde. Namens het gehele kabinet gaf de aan voerder van de ploeg, minister De Quay, een schets van het door Nederland bij de Verenigde Naties ter tafel gebrachte voor' stel inzake Nieuw-Guinea. Dat was, in ver gelijking tot een nog slechts heel jong ver- naar het oordeel van deze leden, alleen leden, een ommekeer van betekenis, al kunnen worden uitgewist door een voort- mocht dat met zo gezegd worden. In sep- varende vervolging van de schrootfraudes tember 1960 kreeg de minister-president en haar criminele annexen. De al jaren durende gedachtewisseling tussen de mi nister en verschillende leden van de Ka mer heeft niet kunnen voorkomen, dat een officier van Justitie op 29 septem ber 1961 tot vorengemelde qualificaties meende te moeten komen. Is de minister bereid uitvoerige inlichtingen te verstrek ken over de stand van zaken met de schrootfraudes?" aldus het voorlopig ver slag op de begroting 1962 van Justitie. een geduchte veeg uit de pan van minis ter Luns, aangezien eerstgenoemde op een cocktail met de buitenlandse pers had dur ven beweren, dat internationalisering van het vraagstuk Nieuw-Guinea aanbeveling zou verdienen. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken zou dat onmogelijk kunnen. Thans echter had deze met zijn medewerkers een heel plan in elkaar ge zet, dat beoogde aan de hele wereld dui delijk te maken, dat Nederland aan het koloniale bestaan van Nieuw-Guinea een eind wil maken. Zulks door de Papoea bevolking zelf, onder internationaal toezicht alsook beheer over het eigen lot te doen beslissen. Dusnu wel internationalise ring. Prachtig, zo zeiden begin oktober de woordvoerders van de in de Tweede Ka mer zittende „regeringspartijen". En al maakte de voorzitter van de sterkste oppo sitiegroep, mr. Burger, nog wel een enkel voorbehoud, duidelijk was toch, dat ook de Partij van de Arbeid vond, dat de Neder landse regering nu, eindelijk, de goede weg insloeg. Intussen bleek bij een van de frac ties, welke nauw verwant zijn met het ka binet, te weten, bij de anti-revolutionairen, toch geenszins onbeperkte geestdrift over het plan-Luns te bestaan. O ja, men kon er wel mee akkoord gaan, maar.het be vatte een leemte. Dit, doordat het er veel van weg had, alsof Indonesië er in feite geheel en al buiten gehouden moest en kon worden. Dr. Bruins Slot, de leider van de anti-revolutionaire fractie, trok toen de stoute schoenen aan. Hij wees er op, dat het toch wenselijk kon zijn, dat het op een bepaald ogenblik tot een gesprek tussen Nederland en Indonesië zou komen. Och arme, wat kreeg die afgevaardigde daar op de wind van voren. Van alle kanten, ook onder meer van mr. Burger, moest hij bij wijze van kritiek vernemen, dat iets dergelijks uitgesloten was. Ten slotte ver klaarde niemand minder dan minister De Quay, dat zijns inziens „een gesprek zon der basis", dat wil zeggen, zonder een vas te grondslag of uitgangspunt, „zoals de ge achte afgevaardigde Bruins Slot stelde moeilijk denkbaar" was. Succes van dr. Bruins Slot De geachte bewindsman blijkt nu echter al te veel buiten de waard, in de persoon van minister Luns, gerekend te hebben. Want deze heeft wel degelijk, en dat nog geen twee weken na de hier aangehaalde woorden van de minister-president, een ge sprek zonder basis gevoerd met een der Indonesische afgevaardigden te New York, vergezeld door de Indonesische ambassa deur bij de Verenigde Naties, zulks in te genwoordigheid van de Nederlandse am bassadeur bij die organisatie. Men begrijpe mij wel: op zichzelf was het heel verstandig van minister Luns, dat hij het Indonesische verzoek voor een der gelijk gesprek niet van de hand wees Maar onbegrijpelijk is, waarom hij niet ronduit heeft willen erkennen, dat hij ten slotte nuttig oordeelde dat gesprek te doen plaats vinden. Nu heeft hij er op een even lachwekkende als trieste wijze omheen ge- der Veen (Pacifistisch Socialist) de hele Kamer geen woord gekikt. Blijkbaar over heerste de opvatting, dat men de commu nist niet de „eer" wilde aandoen, verder op zijn interpellatie in te gaan. In meer dan een opzicht acht ik het door al de ove rige Kamerleden, de heer van der Veen daargelaten, in acht genomen stilzwijgen bepaald een fout. In de eerste plaats reeds, omdat minister Beerman waarlijk wel eens iets meer had mogen zeggen over de vraag, of nu werkelijk van Nederlandse zij de voortaan niet nog meer takt in acht genomen zou kunnen worden, als er zich soortgelijke verwikkelingen mochten voor doen met een buitenlands echtpaar waar van de ene helft zegt behoefte aan asiel hier te lande te hebben, de andere helft daarentegen beweert naar huis te willen terugkeren en dan de diplomatieke verte genwoordiger van het land, waar dat echt paar thuis hoort, er zich mee wil gaan be moeien. Kennelijk staarde bijkans de ge hele Kamer zich blind op de gedragingen van de Russische ambassadeur op Schip hol en ontbrak het daardoor aan het be sef, dat zich ook wel met onderdanen van andere landen moeilijkheden als die van het echtpaar Goloeb kunnen voordoen. Met andere woorden, taak van de dames en heren op het Binnenhof zou geweest zijn om wat verder te kijken dan hun in het bijzonder anti-communistische neuzen lang zijn. praat door te vertellen, dat het wel meer gebeurt, dat men ter gelegenheid van bij eenkomsten van de Verenigde Naties ten minste sociale contacten heeft, ook met vertegenwoordigers van een staat, waar mee men overigens gelijk hier het ge val is geen diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Ik heb te veel eerbied voor de mij onbekende tante van minister Luns om op te merken, dat hij dit verhaaltje zijn tante moet wijs maken, nu er in wer kelijkheid, naar de feiten onomstotelijk aantonen, bepaald heel wat meer en heel wat anders aan de hand was dan een zo genaamd „sociaal" contact. Hoe het zij, sneller nog dan men een paar weken geleden had kunnen dromen is door niemand minder dan de minister van Buitenlandse Zaken zelf gedaan, het geen door de heer Bruins Slot bepleit, maar door de minister-president „ondenk baar" was genoemd. Werkelijkheidszin vereist. Wat nu overigens de zaak zelf aangaat, dat wil zeggen, de vraag hoe men de ver wikkelingen tussen Indonesië en Nieuw Guinea nog tot een zo goed mogelijke op lossing zou kunnen brengen, geloof ik, dat men op en om het Binnenhof er bepaald verstandig aan zou doen meer dan tot nu toe het geval is geweest de ogen wijd te openen voor de nuchtere werkelijkheid en zich vooral niet in slaap te laten wiegen met behulp van het refrein, dat het Ne derlandse plan toch zoveel sympathie ont moet. De nuchtere werkelijkheid eist om na te gaan, of het inderdaad voldoende bij val zal vinden en om tevens bedacht te zijn, op wat men van Nederlandse zijde nog wel zou kunnen doen, ingeval het voorstel van Nederland niet de onontbeer lijke meerderheid van twee derden zou verkrijgen. Ook hier geldt, dat regeren vooruit zien is. Daarom zal hei kabinet- de Quay er voor moeten zorgen tijdig van een vooruitziende blik inzake de verdere gang van zaken met betrekking tot Nieuw Guinea blijk te geven. Te grote zwijgzaamheid. Ter gelegenheid van de interpellatie van de communistische afgevaardigde de heer Bakker over het voorgevallene op Schip hol, toen er zich moeilijkheden voordeden in samenhang met de wens van mevrouw Goloeb, die, anders dan haar man, naar haar vaderland Rusland wilde terugkeren, heeft met uitzondering van de heer van Kortzichtigheid. Bovendien schuilde er, dunkt me, be paald .wel. iets van betekenis in de opmer king van de heer v. d. Veen, dat niet slechts ten opzichte van onderdanen van de Sovjet-Unie maar ook tegenover men sen uit geheel andere landstreken, die ver klaren behoefte aan asiel in Nederland te hebben, bereidvolle welwillendheid tot asielverlening geboden kan zijn, iets waar van nu juist in verschillende andere geval len niet bepaald blijk is gegeven. Hoezeer men ook bezwaren kon koesteren tegen wat de heer Ponomarenko en diens staf op Schiphol gedaan hebben, dit kon toch nooit rechtvaardigden, dat men heeft nagelaten de minister van Justitie met betrekking tot zijn anders veelal verre van royaal asielbeleid eens nader aan de tand te voe len. Werkelijk, het nu in acht genomen stilzwijgen valt allerminst te loven en ge tuigt veeleer van een bedenkelijk verzuim als gevolg van een te kort aan breedheid van inzicht. meente zelf wel de zorg aan een woning besteedt die men ook van anderen eist Het is hier een kwestie van een beleids vraag. Daarom was het aanbod van de heer Nab de woning te kopen en zelf op te knappen onaanvaardbaar. Het zou al leen maar zonde van het geld zijn, want de bedoeling is juist dat de woning ver dwijnt." Hoeveel van de negentien gekochte woningen in Oud-IJmuiden staan al leeg?" vroeg de president. „Sommige zijn afgebroken, maar precies weet ik het niet" zei de heer Van der Goot. „Maar ik wel" viel mr. Crefeld onmiddellijk in de rede. „Ze worden allemaal opgeknapt voor tien jaar". De heer Van der Goot betoogde verder, dat er wel degelijk nog woningen worden verdeeld. In 1961 zijn 219 gezinnen gehol pen in de premievrije sector, 267 gezinnen in de woningwetsector. De heer Van der Goot verweet de heer Nab ook, dat hij zich nooit op de lijst van woningzoekenden heeft laten zetten. „Als iedereen ging doen als de heer Nab werd het een wildernis. Iemand, die kapitaal heeft, koopt dan maar een huis en gaat daar in wonen. Maar het is nog altijd zo, dat men toestemming van het college van Burgemeester en Wethouders moet hebben om voor woonruimte in aanmerking te ko men en deze te betrekken". Over tien jaar pas Mr. Crefeld stelde daar tegenover, dat de gemeente de eerste tien jaar nog niet gaat saneren in de Bloemstraat. De pan den Bloemstraat 25, 27, 29, 31, die in maart 1960 zijn gekocht, verkeren in slechte staat, zoals in de raadsvoor dracht was te lezen. Toch gaf de raad een krediet van 19.000 om ze op te knappen. Hetzelfde zou voor Bloem straat 67 dienen te gelden, dat in dezelf de staat verkeert. Mr. Crefeld legde foto's over, die moes ten aantonen, dat het huis geen krot zou zijn. Hij zei, dat bij de andere panden duidelijk is gesteld, dat sanering nog tien jaar uit zal blijven. Waarom dan dit pand afbrGkcn? Mr. Crefeld zei ook, dat een goed beleid zou eisen, dat men eerst vervangende wo ningen bouwde en dan pas woningen ging opruimen. Hij memoreerde, hoe de secretaris van de Vereniging van Huiseigenaren te Vel sen, de aannemer Van der Plas, heeft ge zegd, dat het huis sterk is als een fort. Dit gewezen huis van de reder „Rijke Pieter" is gebouwd van stenen, die er nu niet meer zijn. Er zijn aannemers ge weest, aldus mr. Crefeld, die het belache lijk vinden, dat dit huis wordt afgebroken. „Openbare werken heeft gehandeld als een burger. Men heeft geknepen op de koopsom, getuige het eigen rapport, dat het huis 4290 waard achtte. Men kwam tot 3000, omdat het herstel zo duur zou zijn, namelijk 6500. Maar waar blijft nu het herstel?" Mr. Crefeld zei een hele morgen te heb ben gesproken met de wethouder van openbare werken om een schikking te vin den. De heer Nab zou zelfs hebben aan geboden pensionkosten voor het gezin B te betalen in de tijd, dat Bloemstraat 67 moest worden opgeknapt. De wethouder zei, dat de gemeente een voorbeeld moet geven in het opknappen van huizen en dat het daarom te duur zou worden. Toen heb ik gezegd: „wethouder, geef dat voorbeeld dan en knap het huis op!" „Hoe liep het gesprek af?" wilde de heer Van der Goot weten. „Als u het vraagt zeg ik allés" riep mr. Crefeld uit. „Hij heeft beloofd naar de burgemeester te zullen gaan, maar die was de hele dag weg. Toen is de gemeentesecretaris ge beld, die zei, dat de stukken al tegen twaalf uur de deur uit waren gegaan. De heer Nab kreeg ze om drie uur, half vier! Dan heeft de secretaris me verkeerd in gelicht, zei wethouder Verbeek toen". Mr. Crefeld betoogde, dat het gezin B met zijn zes personen het pand Sirene straat 24 stuk zal wonen ten koste van zijn cliënt. „Het is te klein voor zes per sonen". „Hier wil men doelmatig verdelen door te slopen. Het is beslist waar, dat er in Velsen alleen een woning wordt verdeeld, als iemand dood gaat. In de verdelings commissie heeft wethouder Maas om een woning gevraagd voor een woning voor iemand, die uit zijn huis gezet zou worden wegens huurschuld. Er was geen woning beschikbaar en alleen doordat de notaris wilde betalen en ik uitstel verleende kon de zaak worden opgelost, althans tijdelijk. Zo staat het in Velsen met de woning nood." Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15