Franse vakbonden hadden succes met hun staking I u ƒ535.- Ijjldeiêuu/ Kroesjtsjev wijst de protesten tegen de superbom van de hand Clacrfi WERELDNIEUWS SCHOTSE RUITEN SLIJTERIJ SWIER Aapjes en fietstaxi in Parijse straten OAS richt zich opnieuw tot Frans parlement Verdachtmaking tegen de Portugese oppositie draagt T«R«|. Amerikaanse critiek op houding India 0p de ^Praatótoel a/s moet zyn/ Katanga laat Ierse krijgsgevangenen vrij Maak uw slaapkamer een droomkamer prettiger Drink VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 mk *1 Prijzen omhoog NIEUWE ZENDING ONTVANGEN Ahegang 38/40 tfAARLEM 11 Voor uw wijnen en gedistilleerd „Marxistische manoeuvres "Jtnuicfen MARKTPLEIN 29 - TELEFOON 7541 meubelen - woninginrichting gecontroleerde kwaliteit DE MEEST PERFECTE i Bla-bla-bla Sporry VISSERS HERENHOEDEN Nieuwe vulkaankegel op eiland Tristan da Cunha Massale inenting tegen pokken in Brussel Waar kaarsen branden is sféér! GOUDA KAARSEN X (Van onze correspondent) PARIJS Dc transportstaking: van gis teren, zowel van de treinen in het hele land als van de ondergrondse en de auto bussen in Parijs, is een vrijwel volledig succes voor de drie grote vakcentrales ge worden, die er het initiatief toe genomen hadden. Terwijl de autobussen in Parijs witte raven waren en onder de grond het verkeer eveneens bijna volledig was ge stremd, hebben de treinen op de grote lijnen 24 uren stilgestaan en was het transport door de lucht voor tachtig per cent lamgelegd. Het aantal stakers was meer dan een half miljoen. Ofschoon men zonder kaartje de controle kon passeren, waren de sporadische métrotreinen, die functioneerden, nog bijna leeg. Haast nie mand had zich de moeite getroost de trappen af te dalen om beneden eens poolshoogte te gaan nemen. Voor een extra verrassing hadden de brievenbestellers nog gezorgd, die zich voor het merendeel bij de staking hadden aangesloten. De verkeerschaos is in Pa rijs daarentegen wel meegevallen. De afwezigheid van autobussen schiep wat extra ruimte voor de andere motorvoer tuigen, waaronder men weer de vreemd ste en antiekste verhikels kon bewonde ren. Het waren trouwens niet alleen de voor-historische en gemotoriseerde brik jes, die voor deze gelegenheid van stal waren gehaald. Naast opvallend veel aap jes hebben we na twintig jaar zo ook weer eens een fietstaxi ontwaard, lichte wagentjes op banden, zoals ze vroeger in de koloniën door de koelies werden voort getrokken en die in de oorlog, met fiets tractie, de functie der taxi's plachten over te nemen. Geslaagd mogen de stakingen, voor de vakcentrales tenminste, trouwens ook wel worden genoemd, voor zover zich in de regering nu een meerderheid moet afte kenen, die bereid is de salarissen van het 'Advertentie Het openbare vervoer in Parijs lag gisteren stil als gevolg van een sta king, die vrijwel algemeen was voor trein, ondergrondse en autobus. Om althans de indruk te geven dat er iets werd gedaan stuurde de regering le- gervrachtauto's naar de toegangs wegen tot de strand om gestrande forensen op te pikken. Deze foto werd gemaakt op „Porte d'Italie", een knoop punt van metro en autobuslijnen en de uitvalspoort naar de Parijse vlieg- haven Orly. (Telefoto) overheidspersoneel te verhogen. Herzie ningen, die inderdaad wel moeilijker zul len zijn te vermijden, nu de regering gis teren juist besloten heeft verschillende nieuwe prijsverhogingen van tabak, sui ker en andere artikelen af te kondigen, waarover premier Michel Debré zondag nadere bijzonderheden bekend zal maken. De salarissen van de ambtenaren zijn over dit jaar slechts met vier percent ge stegen, terwijl de lonen in de particuliere sectoren tussen de acht en de twaalf per cent werden verhoogd. De staking was oorspronkelijk uitgeroe pen voor de spoorwegarbeiders, als pro test tegen de rooms-katholieke minister van Transport, Robert Buron, die zij be schuldigden van het voornemen het grond wettelijke stakingsrecht te willen aantas ten, een voornemen dat de regering in een speciaal communiqué nadrukkelijk heeft ontkend. De regering had om de tegen stellingen met de vakverenigingen niet op de spits te drijven dan ook afgezien van een civiele mobilisatie of requisitie van het spoorwegpersoneel. Wel werd in het com- (Van onze correspondent) PARIJS De organisatie van het ge heime leger O.A.S., die er in Algerije nog altijd niet in is geslaagd haar illegale ra dio-uitzendingen te hervatten, heeft zich gisteren wel met persoonlijke brieven op nieuw tot alle Franse parlementsleden gewend om hen te bewegen kleur te be kennen in de „patriottische oorlog", die de O.A.S. tegen De Gaulle en de vijfde republiek ontketend heeft. We zullen spoe dig genoodzaakt worden, aldus de brief, onze actie te hervatten. De Gaulle verbeidt trouwens met gulzig ongeduld een nieuwe opstand. Hij hoopt op een burgeroorlog, die hij denkt te kun nen winnen. De Franse administratie, zo gaat het O.A.S.-epistel verder, is in Al gerije ook zonder opstand trouwens al vrijwel buiten spel geplaatst tengevolge van de dubbele actie en druk van F.L.N. en O.A.S. Wil de regering in Parijs, zo verklaart de brief, in Algerije de vrede werkelijk herstellen, dan zal ze dus ge noodzaakt zijn, behalve met het F.L.N. ook met de O.A.S. onderhandelingen te openen, want beide organisaties zijn even representatief voor de twee voornaamste bevolkingsgroepen. De O.A.S. zal echter nooit bereid zijn met De Gaulle in over leg te treden, aldus deze brief. Die weigering, welke overigens van twee zijden komt, heeft de O.A.S. er dan nu dus toe gebracht de medewerking van het parlement in te roepen, om de macht te breken van „de tiran, die even ver werpelijk is van nationaal of van repu blikeins standpunt". Deze fascistische vos, die hier dus de republikeinse passie preekt, besluit zijn verklaring met de ver zekering dat Salan, „onze grote leider er niet over denkt, Frankrijk een rege ring op te dringen. De Franse politie heeft donderdag een grote zwarte vlag met de letters O.A.S. op het vliegveld Orly bij Parijs neerge haald. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEF. 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Advertentie muniqué echter gewaarschuwd tegen her halingen en uitbreiding van deze sociale agitatie, die onder de huidige binnen- en buitenlandse omstandigheden onmogelijk kon worden aanvaard. Ten slotte werd be loofd, dat de looneisen met oplettendheid bestudeerd zullen worden. De massale omvang van de stakingsac tie toont intussen wel duidelijk aan, dat de ontevredenheid met hun lot onder amb tenaren en arbeiders weer een hoge graad heeft bereikt. Vanmorgen lieten de gas- en elektriciteitsbedrijven op hun beurt ver stek gaan, zij het slechts gedurende vier uur. Advertentie LISSABON (Reuter) De Portugese Nationale Unie, een semi-officiële organi satie die premier Salazar steunt, heeft een verklaring uitgegeven volgens welke achter de verkiezingscampagne van de op positie „marxistische manoeuvres schuil gaan die ten doel hebben onrust en straat gevechten te ontketenen". De gebeurtenissen die zich sinds de cam pagne van 1958 voordeden „hebben aange toond dat Portugese en Spaanse extremis ten de orde op het Iberische schiereiland wilden ondermijnen en een Iberische volks republiek wilden uitroepen die een trouwe satelliet van Rusland zou zijn geweest." Voorts wordt in een regeringsverklaring het verkiezingsmanifest van de oppositie gecritiseerd, omdat hierin zelfbeschikking voor de koloniën wordt bepleit. De be schuldigingen die in dit manifest zijn ver vat worden ook in de UNO door de afge vaardigden van de Afro-Aziatische en com munistische landen geuit. In het manifest wordt aangedrongen op onmiddellijke vrij lating van politieke gevangenen in de over zeese gebieden, en een „spoedige verbete ring van de materiële, culturele en more le omstandigheden van de inheemse be volking, gevolgd door het toekennen van zelfbeschikkingsrecht." Galvao opgesloten LONDEN (UPI) Kapitein Henrique Galvao, de man die van zich heeft doen spreken door de kaperij van het Portugese passagiersschip de „Santa Maria", is uit Gibraltar op het Londense vliegveld aan gekomen. Galvao werd met een bus naar het arrestantenlokaal van het vliegveld ge bracht. Hij mocht geen verslaggevers ont vangen. Galvao zal in het arrestantenlo kaal moeten blijven totdat hij naar Stock holm zal vliegen, waar hij een lezing voor de Zweedse studenten zal houden. Voornaam en rustig van sfeer, een kamer waarin U prettig kunt slapen en volmaakt verkwikt kunt ontwaken. Geheel blank eiken met luxueus inlegwerk. Royaal van maat: het bed is liefst 130 cm breed! Kom pleet met 3-deurs kast, tafeltje, 2 nacht kastjes en 2 gestoffeerde stoeltjes Heeft u onze folder „Slapen als een roos" al ontvangen 101 tips voor goed en comfortabel slapen. Vraagt u deze anders gratis even aan. in overhemden} MOSKOU (AFP) Premier Kroesjtsjev heeft donderdag verscheidene oproepen, ondermeer van de staatshoofden van Gha na en Ethiopië, om de Sovjet-kernproeven te staken van de hand gewezen. In bood schappen aan president NKroemah van Ghana, keizer Haile Selassie van Ethio pië, premier Ikeda van Japan, de Ameri kaanse Nobelprijswinnaar Linus Pauling en een aantal Britse socialisten betoogt de Russische leider, dat de kwestie van het staken van de proeven met kernwapens moet worden opgelost in het raam van een algemene en volledige ontwapening. Volgens Kroesjtsjev heeft de Sovjet-Unie ,na lang beraad" besloten de proeven te hervatten met het oog op de militaire drei ging van de zijde der NAVO-landen. De Russische pers zwijgt tot nu toe over de UNO-resolutie, waarin de superbom wordt veroordeeld. De UNO-Assemblee zou vandaag bijeen komen voor bespreking van een formeel beroep op de Sovjet-Unie om haar plannen een kernbom van vijftig megaton tot ont ploffing te brengen, op te geven. Zoals ge meld heeft de politieke commissie van de Assemblee woensdag met 75 stemmen voor, tien tegen en één onthouding aanbe volen een dergelijk beroep te doen. De politieke commissie heeft intussen de behandeling van het vraagstuk van de kernproeven gisteren voortgezet. Hierbij viel de Amerikaan Dean de Indische ver tegenwoordiger heftig aan omdat deze naar Deans oordeel een halfslachtige hou ding aanneemt. In het bijzonder verweet de Amerikaan de Indiër er hardnekkig aan te blijven vasthouden, dat de ruim twintig Russische kernproeven op één lijn gesteld moeten worden met de drie kleine Amerikaanse ondergrondse kernproeven, die geen radio-actieve neerslag geven. De Indiër wil een veroordeling van alle kernproeven en had zich daarom aanvan kelijk verzet tegen een stemming over de inmiddels aangenomen resolutie, waarin Rusland wordt verzocht de beproeving van zijn superbom af te gelasten. De Indische vertegenwoordiger kreeg hierbij de stem van enkele andere Afro-Aziatische landen. Een meerderheid was echter vóór stem ming. Er liggen nu nog drie andere voorstel len in de politieke commissie ter tafel. Een resolutie die er bij de kernmo- gendheden op aandringt alle proeven te stoppen in afwachting van een verdrag. Deze resolutie is ingediend door India, Ghana, Nepal en Joegoslavië. Een resolu tie waarin alle landen worden gevraagd om geen proeven in Afrika te nemen en het Afrikaanse werelddeeel ais kernvrije zone te beschouwen en een resolutie, inge diend door Ceylon, Ethiopië, Ghana Libye, Nigerië, Somaliland, Soedan, Tunesië en Indonesië, waarin wordt gezegd dat het gebruik van kern- en waterstofwapens be schouwd moet worden als een schending van het handvest van de UNO, een daad tegen de wetten van de mensheid en te gen de beschaving. Vakbondsleiders uit zestien landen heb ben donderdag in Londen een verklaring uitgegeven waarin krachtig wordt gepro testeerd tegen het voornemen van de Rus sen een kernbom van vijftig megaton tot ontploffing te brengen. De bonden, die deel uitmaken van het internationale verbond van organisaties van fabrieksarbeiders, dringen er bij hun regeringen op aan zo krachtig mogelijk bij de Sovjet-Unie te protesteren tegen haar ongerechtvaardigd en onmenselijk optreden. In Stockholm is de laatste dagen de ver koop van kalktabletten, die worden be schouwd als een bescherming tegen de schadelijke werking van radio-actieve straling, zeer toegenomen. Propaganda Een Russische deskundige op het gebied van de sociale verzorging, dr. Tretjakov, heeft gisteren te Newcastle gezegd dat de Russische autoriteiten geen maatregelen treffen voor levering van speciale melk voor kinderen in het geval van radio-actie ve neerslag. „Niemand heeft tot dusver bewezen dat er voor kinderen bijzondere gevaren voortvloeien uit deze proeven", aldus Tretjakov. Mensen die over derge lijke gevaren spreken, doen dit vooral om propaganda te maken, zei hij. Een van de cultuurverschijnselen van onze tijd is: het openen en sluiten van Belangrijke Dingen. Dat kunnen tentoon stellingen zijn of bijeenkomsten, manifes taties of demonstraties of meer van dat gedoe. En omdat er bij iets dergelijks al tijd een figuur moet zijn, die opent of sluit, komt er bij een en ander wel wat kijken. De tijd van de grote redenaars ligt (he laas!) ver achter ons. Geen Demosthenes of Cato, geen Socrates of een andere ora tor van formaat staat meer te onzer be schikking. Ook is de tijd al lang voorbij dat de spreker met veel zelfverzekerdheid het rostrum besteeg om zo maar, met lege handen, een toespraak te houden, uit het hoofd geleerd of voor het vuistje weg. Tegenwoordig voert men zijn zegje mèt zich op een solide papier vol machinetik- sel, dat stevig in het klamme knuistje wordt geklemd. Om iets te kunnen openen of sluiten heeft men de volgende zaken nodig: een heer in het zwart (mèt papier), een spreek gestoelte, een of meer microfoons, een pu bliek en natuurlijk dat zegje. Nu is het een onmiskenbaar feit dat men zo'n zegje meestal met uiterst weinig woorden zou kunnen afdoen: „Ik verklaar dit (of dat) voor geopend (of gesloten)!" Maar daar voor kun je natuurlijk niet een publiek la ten opdraven, en daarom komt dus het bla-bla-bla op de proppen. De weinige woorden waar het om gaat worden dus, als het vlees in een slecht kroketje, gewik keld in een taai deeghulsel van bla-bla- bla, met rollende volzinnen die prachtig klinken en dus indruk maken, vol van woor den als „bezinnen", „verantwoordelijk heid" en „vooruitziende blik" en meer van dat schoons. Nu weet u misschien zelf uit zure er varing dat het schrijven van bla-bla-bla om de drommel niet meevalt. Niet ieder een is gezegend met dat talent, maar zie daar, zoals het electronisch brein werd uit gevonden toen het echte artikel ietwat ver moeid raakte, zo werd in Engeland de bla-bla-bla-machine bedacht, die voorzag in een nijpende behoefte. De bla-bla-bla- machine verzorgt letterlijk ALLES, van speeches tot lezingen, van minnebrieven tot zwaarwichtige vertogen. Niets heeft men meer te doen dan zelf de belangrijke zin te noteren: „Ik verklaar dit (of dat) voor geopend (of gesloten)" en dan zet men de bla-bla-bla-machine aan en die verzorgt het kroketdeeg, zodat er uiteindelijk een raai produkt ontstaat, misschien niet zo erg oorspronkelijk of persoonlijk, maar kom aan, een kniesoor die daarop let. Als dit (of dat) maar geopend (of gesloten) wordt! Is dan uiteindelijk het grote moment daar, dan beklimt de spreker zonder ze nuwcrisis het rostrum. Hij zet de bril op, neigt de ogen naar het papier en de mond naar de microfoon(s) en „Bla-bla-bla!" daar gaat-ie dan. Alleen jammer, dat die machine zo duur is. Advertentie D Spoorwegstaking. In Argentinië is donder dag het spoorwegverkeer geheel tot stil stand gekomen als gevolg van een sta king die twee dagen zal duren. Het spoorwegpersoneel wenst veertig percent loonsverhoging. De regering heeft aan gekondigd, dat 70.000 van de 240.000 spoorwegwerkers zullen worden ontsla gen en dat eventuele loonsverhogingen afhankelijk zullen zijn van een ver hoogde produktie. Galvao over Angola. Kapitein Galvao, de Portugese oppositieleider die zich in ja nuari jl. met een aantal medestanders meester maakte van het Portugese pas sagiersschip Santa Maria, heeft donder dag in Stockholm verklaard, dat de op standelingen in Angola onder communis tische leiding staan en hulp ontvangen van de Russen. Hij zei dat hij een eind zou maken aan het bewind van premier Salazar in Portugal. Advertentie DE ZAAK DIE VERKOOPT (Al meer dan 50 jaar KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM U weet wel: op de hoek bij de brug JOHANNESBURG (Reuter) Op het eiland Tristan da Cunha is een nieuwe vulkaankegel ontstaan. De kapitein van het vissersvaartuig Tristania, M. T. Scott, die meegeholpen heeft bij het evacueren van de bewoners van het eiland, meldt dat roodgloeiende rotsblokken tot honderd meter ver in zee rollen. De grote tanks met dieselolie zijn met een geweldige knal ontploft. De kapitein heeft geen die ren op het eiland waargenomen. LEOPOLDSTAD (Reuter/UPI) Giste ren is te Leopoldstad medegedeeld dat de Katangese autoriteiten woensdagmiddag 190 krijgsgevangen gemaakte UNO-militai- ren voor het overgrote deel Ieren aan de functionarissen van de Volkenorgani satie hebben overgedragen. De UNO heeft op haar beurt tweehon derd door haar gevangen genomen leden der Katangese marechaussee weer op vrije voeten gesteld. De UNO droeg tegelijk de civiele ge bouwen in Elisabethstad, die bij de actie destijds waren bezet, aan de Katangezen over. Tsjombe was bij de overdracht aan wezig. Verdovend. De Japanse politie heeft be kend gemaakt, dat Japan de grootste illegale markt voor verdovende midde len is geworden, waar naar schatting narcotica ter waarde van 30.5 miljoen dollar verkocht worden aan een 40.000 verslaafden. In 1960 waren 2.591 perso nen betrokken bij de handel in narco tica. Einde bankstaking. De bankemployés in Rio de Janeiro, die reeds een week in staking zijn, zullen hun werk hervatten. Zij krijgen een loonsverhoging van 40 percent. President Goulart heeft per soonlijk in het geschil bemiddeld. Hij was door zijn regering met spoed terug geroepen naar Brasilia van een verblijf in Belem. Rneanda. De 37-jarige Kajibanda is don derdag gekozen tot president van de re publiek Roeanda. Hij zal tevens als mi nister-president optreden. Kajibanda is voorzitter van de republikeinse Parme- hoetoe-partij die 35 van de 44 zetels in het parlement bezit. De nieuwe president werd gekozen met 43 tegen één stem. Inluisteren. De regering van Guatemala heeft meegedeeld, dat er thans van over heidswege wordt ingeluisterd op de ra dio-uitzendingen van persbureau's en dat perstelegrammen worden nagelezen. Nadat er zich dezer dagen een geval van pokken te Brussel heeft voorgedaan, heb ben allerlei geruchten de ronde gedaan over een mogelijke uitbreiding van een pokkenepidemie. Zij blijken tot nu toe zonder grond, Er is één sterfgeval bekend en verder heeft de ziekte zich tot nu toe niet geopenbaard. De autoriteiten zullen echter wel alle voorzorgsmaatregelen nemen. In de Brus selse scholen zullen de kinderen, die daar toe de toestemming van hun ouders bezit ten, zich kunnen laten vaccineren. Alle andere inwoners van Brussel en van de randgemeenten kunnen zich gratis laten inenten. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3