„TOEGANGSPOORT VAN EUROPA" ZEEWEG ALS VERBINDEND ELEMENT TUSSEN EEN AANTAL GEMEENTEN JlaJC VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 5 HET GRAVEN VAN EEN KANAAL in Nederlands bodem, is ondanks de vele problemen die zich daarbij voordoen, voor Nederlandse waterbouwkundigen geen al te moeilijke opgave. Maar het in zee uitbouwen van een havenmond, ruim en diep genoeg om de grootste zeeschepen te kunnen ontvangen is een andere zaak. Want de zee ontwikkelt krachten, waartegen menselijke arbeid en menselijk vernuft nauwelijks bestand zijn. Een kanaal kan met behulp van baggermolens gemakkelijk worden verruimd en op diepte gehouden. Maar wie in zee een vaarweg wil bouwen moet de wijsheid bezitten om de wilde kracht van het water ten eigen nutte te gebruiken. Waarmee slechts gezegd is, dat het bestaan van het Noordzeekanaal alleszins reden tot verheugenis geeft maar dat het feit, dat Amsterdam vóór IJmuiden over een van de beste toegangswegen tot AMSTERDAM PRIJST ZICH gelukkig, dat het door een van de aïlgergrootste zec- scheepvaartkanaien ter wereld, door de grootste zeesluis die de wereld kent, langs een korte weg met de zeven zeeën verbon den is. Toen in het jaar 1876 het nieuwe Noord- West-Europa beschikt, nog veel meer aandacht verdient. Toen in de vorige eeuw het brede IJwater werd ingepolderd en het Noordzeekanaal aangelegd, konden de grondwerkers met schop en kruiwagen een kanaal voor de zeescheep vaart bouwen zoals zij al zovele kanalen gegraven hadden. De Engelse ingenieurs echter die voor Hollands kust een buitenhaven moesten aanleggen hebben daarbij met de grootste moeilijkheden te kampen gehad; drie maal achtereen werden de nieuw gebouwde havenpieren door de winterstormen stuk geslagen. Wanneer zich in deze tijd, in het midden van de twintigste eeuw, moeilijkheden voordoen bij waterbouwkundige werken, dan zijn dit in het algemeen problemen, die naar voren komen bij de aanleg van ver in zee uitgebouwde havenmonden. In IJmuiden is men aan een dergelijk gigantisch karwei begonnen. zeekanaal feestelijk in gebruik werd geno men, telde Amsterdam nog geen 300.000 in woners; in het daarop volgende jaar voe ren 1500 zeeschepen door het kanaal naar de havens van Amsterdam. Nu telt Am sterdam welhaast een miljoen zielen, in het jaar 1961 verwacht de haven van Am sterdam tegen de 8000 zeeschepen. In 1877 hadden de schepen die in Amsterdam bin nen kwamen een inhoud van 2.4 miljoen kubieke meter; op het ogenblik ontvangt Amsterdam per jaar meer dan 40 miljoen kubieke meter scheepsruimte in zijn ha vens. Want altijd nog groeien de zeeschepen in afmetingen. Toen in het jaar 1896 de tweede sluis bij IJmuiden de huidige middensluis in gebruik werd genomen, had 's werelds grootste schip, de „Cam pania", een diepgang van ruim 20 voet. Ten tijde van de in gebruik stelling van de grote Noordersluis, in het jaar 1930, werden de „Normandie" en de Queen Eli sabeth" als grootste schepen op stapel ge zet. Hun diepgang bedroeg nog geen 40 voet. Maar de commissie Kraus, aan wier arbeid en ver vooruitzien het heden en de toekomst van het Noordzeekanaal onnoem lijk veel te danken hebben, had de diepte van de nieuwe sluis op niet minder dan 49 voet vastgesteld! Zodat de IJmuider Noordersluis, Amster dams toegangspoort, voor heden en toe komst voldoende diepte heeft voor de al lergrootste schepen. Het bouwen van een grootscheepvaart- kanaal, van een grote zeehaven, is een machtig werk. Maar belangrijker nog is het steeds bedacht zijn op verbetering, ver ruiming en vergroting van zulk een scheep vaartweg, opdat hij tot in lengte van da gen in de behoeften van de wereldscheep vaart kan voorzien. NEDERLAND MAG TROTS zijn op zijn waterbouwkundigen die, én in het verle den én in het heden, steeds het oog geves tigd hielden en houden op wat de toekomst zal brengen. En zelfs is er in het tempo, waarin gedachten over de toekomst in da den worden omgezet, een gelukkige ver snelling waar te nemen. In het jaar 190. werd de staatscommissie Kraus benoemd die twee jaar later een rapport uitbracht, waarin de plannen voor een nieuwe IJmui- dersluis en voor de toekomstige ontwikke ling van de IJmuider havenmond, waren uitgewerkt. Eerst bij de wet van 1917 kregen de in dit rapport uitgesproken denkbeelden vas te vorm; en het duurde tot het jaar 1921 voor men met de bouw van de Noordersluis kon beginnen. De wet van 2 januari 1917 geeft, naast aanwijzingen voor de bouw van de Noor dersluis ook de beginselen volgens welke, bij een verdere groei van de scheepsafme- tingen en bij een toeneming van het scheepvaartverkeer op Amsterdam, de IJ muider buitenhaven vergroot zou moeten worden. Het zijn deze meer dan veertig jaar oude overwegingen geweest, die de grond slag hebben gevormd voor de diep ingrij pende vernieuwing van IJmuidens haven mond, die thans ten uitvoer wordt gelegd. Dank zij dit enorme waterbouwkundige werk zullen over luttele jaren de grootste schepen, die de zeeën bevaren veilig en onder alle omstandigheden naar Amster dam kunnen opvaren. Zij zullen in de in- steekhavens langs het Noordzeekanaal ka den vinden om te meren en te lossen; zij zullen diep in het land langs de loswallen van de zware industrie en van grote over slagbedrijven kunnen vastmaken. Er is gelukkig nog ruimte langs het Noordzeekanaal. Amsterdam, Zaan dam en Velsen zullen dank zij dit alou de maar steeds zich verjongende kanaal de aan- en afvoerhavens kunnen wor den voor een geïntegreerd Europa. Het Noordzeekanaal verdient ten volle de naam van toegangspoort tot Europa. Jh.r, H. VAN LENNEP, Voorzitter van de Vereniging „De Amsterdamsche Haven" De radar heeft al lang geleden zijn intrede gedaan in de moderne wereld. In de twee de wereldoorlog werd het systeem toege past om vijandelijke schepen en vliegtui gen op te sporen. Na de oorlog werd het systeem steeds meer geperfectioneerd toegepast voor meer vredelievende doel einden. En dat de radar de mensheid al grote diensten heeft bewezen, behoeft wer kelijk geen nader betoog. Ook in IJmuiden is een radar-installatie opgesteld, te weten in de Semafoor nabij de kleine vuurtoren. De perfecte installatie maakt het moge lijk de gehele havenmond van IJmuiden op het scherm te brengen, een altijd fasci nerend gebeuren. De radar bewijst hier zijn diensten aan het scheepvaartverkeer. Een schip dat in dichte mist voor de pieren ligt of vaart, kan op het kleine ronde scherm onmiddellijk gelocaliseerd wor den. Met behulp van de radar kunnen schepen veilig binnengeloodst worden. En wie had hiervan vijf en tachtig jaar ge leden, toen het Noordzeekanaal geopend werd, kunnen dromen? Vijfentachtig jaar geleden, toen de Amsterdamse haven een moderne vaar weg naar zee kreeg, werd maar nie mand dacht daar toen aan in feite reeds de basis gelegd voor de samen werking tassen de gemeenten Velsen en Amsterdam. In die tijd, toen IJmuiden nog als vis sers- en havenplaats moest worden ge boren en het dorp Velsen nog droomde aan de voet van de rustieke, oude kerk, werd als gevolg van de totstandkoming van het Noord zeekanaal in feite al de noodzaak gewekt van een samengaan van onze gemeenten op verschillend ge bied, maar daarvan was zich toen nog niemand duidelijk bewust, omdat de stad aan het IJ en de plaats aan de IJ- mond omtrent een dagreis ver van elkaar verwijderd lagen. Toch is het dit Noord- zeekanaal geworden, dat Amsterdam en Velsen-lJmuiden voor de eeuwen aanéén heeft gesmeed. Het is deze zeeweg van de hoofdstedelijke haven, die ons in deze tijd zó nauw en zó hecht aan elkaar ver bindt, dat de gemeenten Velsen en Am sterdam zelfs grote belangen gemeen hebben en betrokken zijn bij dezelfde dynamische ontwikkeling, namelijk de ontwikkeling van wat ik graag de „Noordzeekanaalagglomeratie" wil noe men. Niet alleen Amstelstad en IJmond zijn hierbij betrokken, óók Haarlem (de Spaarnestaden de steden aan de Zaan (de Zaanstreek) zijn dit. Deze verbon denheid door het water is wel echt Hol lands. Maar meestal is het zo, dat de strijd tégen het water Hollanders en Hollandse gemeenschappen met elkaar verbindt. Rondom het Noordzeekanaal zullen we onze verbondenheid echter niet mogen gevoelen door een gemeen schappelijke strijd, maar door een ge meenschappelijk streven naar welvaart. Welvaart, die geput wordt uit het aan grijpen van kansen, die ons door het Noordzeekanaal en de daaraan liggende havens en industriegebieden worden gebo den Welvaart, die groter kan worden naar mate de eendracht in de Noordzeekanaal- agglomeratie groter is en die onze natie méér ten goede kan komen naarmate de hier geboden kansen beter worden uitge buit. Onze natuurlijke ligging, 85 jaar gele den aanzienlijk verbeterd door het graven van het Noordzeekanaal en later door het openen van de vaarweg naar de Rijn, biedt grote mogelijkheden. Deze mogelijk heden hebben betrekking op de ontwikke ling van onze verkeersfuncties in West- Europa en op de expansie van onze in dustrieën. Dit was een onbekende toe komstmogelijkheid toen het kanaal werd geopend. Maar nu is het een realiteit. Zelfs tot enige jaren geleden werd deze mogelijkheid nog niet overal en evenmin scherp onderkend. Maar nu is het gebrui ken van de mogelijkheid een opdracht en een noodzaak geworden. Het kan nodig zijn oude plannen te her- Burgemeester van Amsterdam zien, zelfs recente voornemens te wijzigen om ruim baan te maken voor een ontwik keling, die meer welvaart kan brengen. Dat veronderstelt het vermogen zich te kunnen heroriënteren en dat vereist ver beeldingskracht en visie op economisch ge bied. Misschien is daarvoor zelfs offer vaardigheid geboden; in elke agglomera tie, waarin verschillende gemeenten met dezelfde belangen en mogelijkheden wor den geconfronteerd, wordt op de bereidheid tot „het geven en nemen" een beroep ge daan. Dat geldt ook voor de Noordzeeka naal-agglomeratie. De gemeentebesturen van deze agglome ratie zullen ten aanzien hiervan een vorm van modern denken-over-de-grenzen-heen moeten demonstreren, dat letterlijk voor beeldig is. Dit is geen geringe, maar wel een zeer reële opgave. Zij moeten daarbij een minimum aan snel geraaktheid paren aan een maximum aan begrip en vertrou wen in de partners, want het is zonne klaar, dat er in de ontwikkeling van de agglomeratie tot een werkelijke eenheid fouten worden gemaakt en misverstanden ontstaan. Een enkele uitspraak in het kafnp van de één kan de ander irriteren en verleiden tot een scherp weerwoord in zijn kamp. Zo kunnen prestige-kwesties ontstaan, die een vlotte ontwikkeling be lemmeren en in het ernstigste geval zelfs geheel blokkeren. Er zullen aanlei dingen tot het ontstaan van misverstan den komen; deze realiteit moeten wij nuch ter onder ogen zien, want niet alleen het graven van het Noordzeekanaal was men senwerk, óók het tot zijn volledige ont plooiing brengen van het Noordzeekanaal- gebied zal dit zijn. Moge de teamgeest het echter altijd winnen van wantrouwen en moge de wil om in eendracht aan onze toekomst te bouwen altijd sterker zijn dan de kleinheid van geest, die zich kleedt in de wapenrok van de tweedracht. De Velsenaren en de Amsterdammers spreken over „Ons Noordzeekanaal". Dit gegeven is het gemeenschappelijke uit gangspunt voor alle arbeid in het belang van de toekomst van ónze Noordzeekanaal- agglomeratie. Moge die toekomst ons wel vaart brengen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5