Schadeverzekeringsbedrij f komt onder toezicht AGENDA Ethische en morele normen vereist voor reclame-TV Tot 10 november worden geen CAO's goedgekeurd koopvaardij tropenkleding Hf Kort en bondig1 V mOSRAM „Eerst praten met Indonesië" Reclamecongres in Hilversum Poging tot afremming van stijging der lonen wordt overwogen Gesprek met mr. Luns ging van Indonesiërs uit Vuurzee in parochie huis te Utrecht Bankbediende gepakt Demonstratie tegen kernbomproeven in Den Haag Minder wind Antieke meubelen houden waarde Komplete uitrustingen KOOT PIANO'S ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 Adviesrecht lampen Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Metselaar vindt geraamte in waterput Voorzitter A.R.-Partij: Papoea's in de toekomst niet heiasten met conflict-gevolgen OVERLEG STICHTING-REGERING Nieuw uitwijkhaven voor KLM in Engeland voor alle maatschappijen van de ZIJLWEG 57 - HAARLEM Manifest overhandigd op Russische ambassade £3 (Vervolg van pagina 1) In beginsel zullen Nederlandse onderne mingen alleen het schadeverzekeringsbe drijf mogen uitoefenen, indien zij naamlo ze vennootschappen of onderlinge waar borgmaatschappijen zijn. Als algemene mi nimumeis voor de vrije reserves geldt een bedrag, gelijk aan tien percent van de ge boekte brutopremie in het voorgaande boekjaar. Dit percentage kan bij algeme ne maatregel van bestuur voor bepaalde bepaalde groepen van ondernemingen wor den verhoogd. Daarnaast kan voor de vrije reserves een vast minimumbedrag worden voorgeschre ven. Indien een onderneming niet aan de ze eisen voldoet of waarschijnlijk in de toekomst niet zal voldoen, is zij verplicht hiervan kennis te geven aan de Verzeke ringskamer. De voorwaarden, waaronder buiten Ne derland gevestigde maatschappijen in Ne derland het schadeverzekeringsbedrijf mo gen uitoefenen, komen in grote lijnen over een met die, welke voor Nederlandse on dernemingen worden gesteld. Zij zullen rechtspersoon moeten zijn en aan gelijk waardige kapitaalseisen moeten voldoen als de Nederlandse ondernemingen. Elke buitenlandse onderneming die in Neder land werkt, zal zekerheid moeten stellen tot een bij algemene maatregel van be stuur vast te stellen bedrag. Tevens zal een gedeelte van de in het voorgaande jaar geboekte brutopremie moeten zijn be legd in waarden die in Nederland aanwe zig zijn. Aan de schuldeisers uit in Ne derland gesloten •schadeverzekeringsover eenkomsten wordt een voorrecht toege kend op de zekerheid en het depot. Wanneer een buitenlandse onderneming niet aan bepaalde bij de wet gestelde eisen voldoet, verleent de rechtbank aan de Ver zekeringskamer machtiging tot liquidatie of overdracht aan een andere onderne ming. De rechtbank geeft deze machtiging slechts, indien de Verzekeringskamer daartoe met toestemming van de minister van Financiën een verzoek heeft inge diend. Zoals reeds is opgemerkt, wordt de Ver zekeringskamer met het toezicht op het schadeverzekeringsbedrijf belast. Zij brengt jaarlijks daarover verslag uit aan de Kroon. Elke onderneming is verplicht bij de Verzekeringskamer staten in te dienen die een volledig inzicht geven in het beleid en de solvabiliteit en liquiditeit van de betrok ken onderneming. De staten moeten, voor dat zij worden ingediend, zijn onderzocht door een accountant of actuaris, die voor de Verzekeringskamer acceptabel is, en zij moeten vergezeld zijn van een accoun tantsverklaring. Bovendien moet elke onderneming een jaarverslag publiceren, waarin een aantal van deze staten is opgenomen. De Verzekeringskamer krijgt de be voegdheid getuigen en deskundigen te ho ren en bij elke onderneming inlichtingen in te winnen en inzage te vragen van de ad ministratie, voor zover dit voor de uitoefe ning van haar taak nodig is. Een van de voornaamste bepalingen van het wetsontwerp betreft het advies recht. De Verzekeringskamer is bevoegd aan een onderneming een advies te geven in het belang van hen die bij die onder neming zijn of zullen worden verzekerd. Dit brengt mee, dat het adviesrecht ook gehanteerd kan worden, indien de polis voorwaarden die door de onderneming worden gesteld, of de bedrijfsgesties van de onderneming ten aanzien van haar po lisvoorwaarden, als belastend moeten wor den aangemerkt. Het advies kan worden gepubliceerd in de Nederlandse Staats courant en in een of meer dagbladen. De ministers verwachten, dat van het adviesrecht een zodanige preventieve wer king zal uitgaan, dat de Verzekerings kamer er slechts sporadisch gebruik van zal behoeven te maken. In het wetsontwerp is een noodregeling opgenomen voor zwak staande onderne mingen. Daarbij is het zwaartepunt ge legd op maatregelen ter bescherming van de verzekerden. Deze maatregelen dienen zoveel mogelijk te worden genomen voor dat een eventuele insolvabiliteit van de onderneming bij het publiek bekend wordt. Daarmee wordt voorkomen dat de ver zekerden hun contracten ontijdig elders onderbrengen, hetgeen het einde van de onderneming en grote schade voor de rechthebbenden op uitkeringen zou beteke nen. De verzekeringskamer krijgt daarom de bevoegdheid, wanneer zij dit wenselijk acht, alle verbintenissen van een onder neming of een bepaald gedeelte daarvan over te dragen, zonodig zelfs tegen de wil van de onderneming in. Mocht dit niet uitvoerbaar blijken te zijn, dan kan zij tot liquidatie van de onderneming of ge heel of gedeeltelijk van de portefeuille overgaan. Voor deze zeer ingrijpende maatregelen heeft de Verzekeringskamer de machtiging van de bevoegde recht bank nodig. Overdracht door een onderneming van verbintenissen uit overeenkomsten van schadeverzekering kan slechts geschieden bij schriftelijke overeenkomst en met schriftelijke toestemming van de Verzeke ringskamer. De overdracht van verbinte nissen wordt van kracht door mededeling in de staatscourant. De betrokken ver zekeringnemers kunnen gedurende een maand daarna hun verzekeringsovereen komst schriftelijk opzeggen met ingang van de datum van overdracht. Indien be roep is toegelaten, geschiedt dit bij de Kroon door middel van een met redenen omkleed beroepschrift. Wanneer het wen selijk is alle publiciteit te vermijden, be staat de mogelijkheid, dat de Raad van State het beroep met gesloten deuren be handelt. Indien het beroep gegrond wordt verklaard, wordt de beslissing niet open baar gemaakt. Voor ondernemingen die op 1 januari 1961 in Nederland het schadeverzekerings bedrijf reeds uitoefenden, gelden niet de minimum kapitaaleisen die worden ge steld aan nieuwe ondernemingen. Bestaande ondernemingen zijn verplicht zich binnen zes maanden na het in wer kingtreden van de wet bij de Verzekerings kamer aan te melden. Na afloop van de aanmeldingstermijn mogen deze onderne mingen het schadeverzekeringsbedrijf nog gedurende een jaar zonder beperkende voorwaarden blijven voortzetten. Daarna vallen ondernemingen die niet aan de wettelijke eisen voldoen onder een over gangsregeling. Advertentie C Stadsschouwburg: vandaag 20 u.: Neder landse Comedie met „Mijnheer gaat op jacht", blijspel van George Feydeau. Re gie Fons Rademakers. Zondag 20 u.: Ne derlandse Comedie met „De getatouëerde roos" van Tennessee Williams. Regie Ko van Dijk. BIOSCOPEN Cinema Palace: 13.30 en 19.30 u.: ,Spar- tacus" 14 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: zondag ook 16.30 u„ dinsdag 14 en 20 u.: „Charlie Chaplin Festival", a.l. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Slag om Engeland", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „De gebochelde", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Mos kou", a.l. Van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „De Olympische Spelen van Rome", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Zuster Luc", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 j. Zondag 14 en 16.15 u„ maan dag en dinsdag 14.30 u.: „De familie Trapp in Amerika", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Roman Holiday", a.l. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxv Theater: 14.30, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Slag aan de Bloedkust", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Avontuur in Hongkong", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. Zondag 11 u.: ,Hito- Hito", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „World by night", 18 j. Zondag 14.30 u.: „De nieuwe avonturen van Dick Trom", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 nov. wissel-expositie Haarlemse beeldende kunstenaars: 918 u„ m„ wo. en vr. ook 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 nov. expositie van Chris Tonbreker: 10—22 u. (ook zondag). Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 1 nov. expositie „Logboek van Slauerhoff" 1017 u„ zondag 13—17 u. Galerie Uittenhout (KI. Houtstraat 41): Tot 30 okt. expositie van aquarellen uit Hoorn en Zeebrugge van Jan van Geem: 10.30—17 u. Elswout (Poortgebouw): Tot 29 okt. ex positie van tekeningen, pastels en aquarel len van A. L. Huyser („Haarlem in beeld". Vishal: Tot 23 nov. expositie van werk van leden en invité's der Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars De Groep: 1017 u„ wo. en vr. ook 2022 u„ zond. 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): tot 29 okt. wisselexpositie van Haar lemse beeldende kunstenaars: 9—17 u„ ma., wo. en vr. ook 1822 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem van 27 okt.). ZATERDAG 28 OKTOBER City-theater, 19 en 21.15 uur: „Suzanne". Rex-theater, 20 uur: „Ontvoering uit Boedapest". ZONDAG 29 OKTOBER City-theater, 14.30 uur: „Pantsercom mando's; 19 en 21.15 uur: „Susanne". Rex-theater, 15 uur: „Bagdad"; 20 uur: „Ontvoering uit Boedapest". MAANDAG 30 OKTOBER City-theater, 20 uur: „Susanne'. Rex-theater, 20 uur: „Ontvoering uit Boedapest". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. ZATERDAG 28 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De prinses en de Amerikaan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Suzanna". W.B. Theater, 20 u.: „Battle zone". ZONDAG 29 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „De duivels- bocht"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De gewelven der verschrikking". Luxor Theater, 14.30 u.: „In de penarie"; 16.30. 19 en 21.15 u.: „Suzanna". W.B. Theater, 14.30 u.: „Het laatste duel"; 16.30 en 20 u.: „Je bent verloren, vreemde ling". MAANDAG 30 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De gewelven der verschrikking". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Suzanna". W.B. Theater, 20 u.: „Je bent verloren, vreemdeling". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „De grote Caruso". Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64, A. Mudde, Gasthuisvest 45. Gistermiddag ontdekte een metselaar in de tuin van een gebouw van een levens verzekeringmaatschappij aan de Javalaan te Baarn in een voormalige waterput een menselijk geraamte. De politie heeft het geraamte weggehaald en ter beschikking gesteld van de anatoom-patholoog dr. Zel- denrust. Het geraamte is dat van een vrouw. De voorzitter van de Anti-revolutionai re Partij, dr. W. P. Berghuis, is in een rede waarmee hij hedenmorgen het A.R.- partijconvent in Amsterdam opende, uit voerig ingegaan op de kwestie-Nieuw Guinea, waarover de A.R.-fractie in de Tweede Kamer tijdens de algemene be schouwingen als haar oordeel te kennen gaf, dat een „open gesprek" met Indone sië wenselijk zou zijn. De A.R.-voorzitter liet weten, dat ten aanzien van deze kwes tie in zijn partij bepaald geen „kortslui ting" bestaat. De anti-re\%Iutionaire zienswijze betreffende contact metlndo- nesië was tot uitdrukking gekomen na ge meenschappelijk beraad in de topleiding der partij. „Als er iets is, dat ons nooit koud heeft mogen laten" zei dr. Berghuis, „dan zijn dat wel de betrekkingen met een land, waarmee wij eeuwen lang door goed en kwaad gerucht heen verbonden zijn ge weest". Of Nederland zijn verplichtingen jegens Nieuw-Guinea zou kunnen nako men, is, zo meende dr. Berghuis, niet vóór een gesprek met Indonesië vast te stellen, maar pas daarna. Hij had critiek op het optreden van de groep-Rijkens, wier wijze van werken volgens hem ver troebelend heeft gewerkt. „De anti-revolutionaire zienswijze is geen aanval op het plan tot internationa lisatie, dat de regering aan de UNO heeft voorgelegd", zei dr. Berghuis. „Ons plei dooi is een noodzakelijke aanvulling op het regeringsplan, om te voorkomen, dat van nu af aan alleen maar meer een in ternationale weg kan worden bewandeld en geen bilaterale." De A.R. acht het niet verantwoord één van de mogelijke toekomstwegen voor de Papoea's, samengaan met Indonesië, bij voorbaat mentaal te blokkeren. „Wij mo gen het volk niet aan zichzelf overlaten, alvorens wij een uiterste poging hebben gedaan om het niet in de toekomst te belasten met de gevolgen van een con flict tussen Nederland en Indonesië." De A.R.-voorzitter meende de laatste maan den een klimaatsverandering in Indonesië ten opzichte van Nederland te hebben waargenomen, welke ons land niet mag negeren. Onder voorzitterschap van de directeur van de n.v. Algemeen Handelsblad, mr. N. Drost, is gisteren in Hilversum het congres van het genootschap voor Recla me voortgezet. Het motto van de ochtend zitting was „Ethiek in televisiereclame", waarover drie sprekers hun gedachten lie ten gaan. De directeur van de n.v. Lintas te Ham burg, de heer S. G. Cogswell, gaf een overzicht van de ontwikkeling van de com merciële televisie en belichtte een aantal problemen, waarvoor adverteerders zich gesteld zien als de commerciële televisie haar intrede doet. Was in 1950 commer ciële televisie nog slechts in vier landen te vinden, thans zijn er reeds meer dan veertig landen die de commerciële T.V. hebben ingevoerd, aldus de heer Cogswell. Aan de hand van cijfers toonde hij aan dat in Amerika het totaal bedrag dat jaar lijks aan televisiereclame wordt uitgege ven van 60 miljoen dollar in 1949 is geste gen tot meer dan 1600 miljoen dollar- in 1960. In Groot-Brittannië steeg dit bedrag van 2 miljoen pond sterling tot 77 miljoen pond sterling. Als problemen voor de ad verteerders zag de heer Cogswell onder meer de veel grotere vraag naar reclame zendtijd dan het aanbod, de in het begin enorm hoge kosten en de onbekendheid met de kijkgewoonten van het publiek. Van het allergrootste belang achtte hij ook een nauwe samenwerking tussen ad verteerder, filmproducent en televisie maatschappij. De televisiecriticus van de „Daily Tele graph", L. Marsland Gander, hield een uitvoerig en geestig betoog over de ont wikkeling van de onafhankelijke commer ciële televisie in Groot-Brittannië, waarin hij de nadruk legde op het feit dat de commerciële T.V. er zeker toe heeft bij gedragen dat de programma's van de B.B.C. beter zijn geworden. De heer W. H. van Baarle van de In ternationale Kamer van Koophandel m Parijs sprak over normen en normbesef in de televisiereclame. „Wie straks ook T.V.-reclame zal verspreiden, hij zal zich reeds nu van zijn bijzondere sociale en morele verantwoordelijkheid bewust die nen te zijn. Juist de indringendheid van dit medium en zijn invloed eisen van de T.V.-adverteerders extra zorgvuldigheid", zei de heer Van Baarle, die een aantal wat hij noemde „misselijke excessen" uit Amerika aanhaalde, die hij voor ons land evenwel ondenkbaar achtte. De noodzaak van ethische en morele normen wordt vol- Wfttntoo .T9S (Van onze Haagse redacteur) Gistermiddag en gisteravond is ge durende viereneenhalf uur overleg ge pleegd tussen de ministers en de Stich ting van de Arbeid over de loonpolitiek. De minister van Sociale Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft daarvan na afloop tijdens een korte persconferentie in be hoedzame termen verteld: „Het hele gamma van de loonpolitiek is aan de orde gekomen. Het was een zeer breed overleg, gericht op de vraag of en hoe een zekere matiging in de loonontwikke ling betracht kan worden". Een woordvoerder van het ministerie va Buitenlandse Zaken heeft mededelingen gedaan over het gesprek dat de minister van Buitenlandse Zaken in New York heeft gevoerd met de Indonesiërs prof. dr. Mohammed Yamin, minister voor spe ciale aangelegenheden, en dr. Zairin Zain, Indonesisch ambassadeur te Washington. „Aangezien in strijd met de uitdrukke lijke op Indonesisch verzoek gemaakte af spraak, dat dit gesprek volstrekt geheim zou worden gehouden, dit toch is uitge lekt, acht de minister het nodig zijner zijds enkele misvattingen recht te zetten. Het Indonesische verzoek tot een gesprek met de Nederlandse minister werd door tussenkomst van een buitenlandse diplo maat overgebracht. Nadat van Nederlandse zijde daarop was gereageerd met de vraag wat het doel van het gesprek zou moeten zijn, werd het ant woord ontvangen dat de heren Yamin en Zain gaarne een nadere toelichting en uit eenzetting over de Nederlandse resolutie over Nederlands Nieuw-Guinea zouden wil len ontvangen. Daarbij werd de eis van strikte geheimhouding gesteld. Onder deze omstandigheden heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken gemeend er goed aan te doen deze gelegenheid om de Nederlandse bedoelingen met betrek king tot Nederlands Nieuw-Guinea nader toe te lichten, aan te grijpen in de hoop ook aan de Indonesische autoriteiten dui delijk te kunnen maken dat het de Neder landse regering om niets anders gaat dan om het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's onder internationale garanties. Het gesprek kwam daarna tot stand. Van Indonesische zijde waren, minister Yamin en ambassadeur Zain aanwezig, van Nederlandse zijde minister Luns en de per manente vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, mr. Schürmann. Van beide kan ten had men voor dit onderhoud geruime tijd gereserveerd zodat over het Neder landse plan en over de Nederlandse be doeling met betrekking tot Nieuw-Guinea uitvoerig werd gesproken. Bij net gesprek is duidelijk gebleken dat Indonesië het recht van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea om zelf onder onpartijdige garanties haar toekomst te bepalen, niet wil erkennen." Op grond daarvan moet wederom worden geconcludeerd dat de basis ontbreekt om het geschil bilateraal tot oplossing te bren gen, aldus deze mededelingen van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Behalve minister Veldkamp namen ook de ministers van Economische Zaken en van Financiën, drs. J. W. de Pous en prof. dr. J. Zijlstra, alsmede de staatssecreta ris van Sociale Zaken, de heer B. Rool- vink aan de besprekingen deel. Op 10 no vember komt men opnieuw bijeen. Zoals bekend is de regering nogal onge rust over de mate waarin de loonstijging en die der produktiviteit uiteen lopen. Vandaar dus het overleg over de wijze, waarop men tot een afremmen van de loonontwikkeling zou kunnen komen. Het bedrijfsleven zal zich in eigen kring gaan beraden over hetgeen gisteren in Wasse naar besproken is. Tot 10 november, zo deelde minister Veldkamp mede, zal het College van Rijksbemiddelaars geen loon- voorstellen behandelen. De bewindsman bestreed met klem de opvatting, dat dit zou neerkomen op een soort van loonstop. „Het is slechts de korte tijd, die men no dig heeft om zich op een contract te be raden". Over concrete voorstellen, die eventueel door de regering tijdens dit overleg zouden zijn gedaan, wenste de mi nister zich niet uit te laten. Op 10 november zal de Stichting van de Arbeid het oordeel van het bedrijfsleven over de ter tafel gebrachte regeringsop vattingen kunnen geven. „Hopelijk zal er helemaal geen knoop hoeven te worden doorgehakt," zei de heer Roolvink. Meer dan dertig brandweerlieden hebben in de afgelopen nacht een verbeten strijd gevoerd tegen een brand in het paro chiehuis van de Monicakerk aan de He- reweg in Utrecht. Twee broers die tegen twee uur de kerk passeerden zagen uit het dak van het parochiehuis grote rookwolken ko men. Zij alarmeerden de brandweer en de geestelijkheid van de parochie. Met zeven stralen bestreed de brandweer de enorme vuurzee, die een groot gevaar voor de naastliggende kerk opleverde. Na een uur minderde de vuurzee maar de nablussing vorderde nog de gehele nacht. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend, evenmin als van de scha de. De zolderverdieping van het parochie huis, waar de brand is begonnen, was tot gisteravond 10 uur in gebruik ge weest bij een jeugdgroep die daar han- denarbeidles ontving. Op de tweede ver dieping werden cursussen voor volwasse nen gegeven. In het parochiehuis had voorts nog een zangvereniging gerepeteerd. Verzekering dekt de schade. De KLM heeft als eerste grote lucht vaartmaatschappij besloten in het vervolg het vliegveld Luton als eerste uitwijk haven te gebruiken voor het geval dat Lon don Heathrow door het luchtverkeer door weersomstandigheden niet te gebruiken zou zijn. Tot dusverre had de KLM als eerste uit wijkhaven Gatwick, vervolgens Southend en tenslotte Stansted. Deze rij uitwijk- havens blijft opgenomen in de rij van mo gelijkheden, maar Luton is thans aan de top van deze ranglijst geplaatst. gens hem in ons land op het ogenblik reeds duidelijk beseft. Er zal een code moeten komen die met de Nederlandse mentaliteit en volksaard rekening houdt. De heer Van Baarle was geneigd te me nen dat men in Nederland voldoende uit gangspunt zal hebben aan de buiten landse voorbeelden, zodat volstaan kan worden met het transporteren van de bes te daaruit op de Nederlandse situatie. Het congres werd besloten met een fo rumdiscussie over „Verantwoorde reclame in onze welvaartsmaatschappij'^, onder leiding van de directeur van het Insti tuut voor Perswetenschap, prof. mr. dr. M. Rooij. Leden van het forum waren mej. dr. E. Limperg, drs. W. Claus, dr. H. J. A. Hermes, dr. B. Klein Wassink en drs. J. M den Uyl Zij allen legden nog eens de nadruk op de ethische nor men die er voor reclameboodschappen moeten gelden. Drs. Den Uyl deed dit ook wat de nationaal-economisehe eisen betreft. Een cocktailparty, aangeboden door een aantal Gooise bedrijven, besloot het re clamecongres. Het is niet onwaarschijnlijk dat de „In ternational Advertising Association" en een groot aantal landelijke reclame-orga nisaties uit West-Europa in juli 1962 bijeen komen op de „Nieuw Amsterdam" die dan met dit gezelschap een reis naar Noorwe gen zal maken. Het Genootschap voor Reclame heeft een onderscheiding de kristallen genoot schapsbei verleend aan de heer Eddy Startz van Radio Nederland Wereldom roep wegens zijn „grote verdiensten de naam van Nederland in den vreemde steeds op voortreffelijke wijze naar voren te hebben gebracht. Startz trok hierdoor internationale aandacht, om welke reden hij nationale waardering van de Neder landse reclamewereld verdient", aldus de motivering. Advertentie U niformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem (Vervolg van pagina 1) Uit de controle van de Amsterdamsche Bank is komen vast te staan, dat het to taal van de verduisterde bedragen niet ver boven de zeven ton ligt. Aanvankelijk werd gevreesd dat met de fraude wellicht een miljoen gulden gemoeid zou zijn. Toen de Amsterdamse recherche met haar onderzoek begon, meende men te doen te hebben met een vlijtig bankemployé en een goed huisvader, die weliswaar geen bokkesprongen kon maken van zijn sala ris van nog geen 800 per maand, maar toch behoorlijk rondkwam en geen schul den had. Bewogen leven Inmiddels zijn feiten aan het licht getre den, die het hoogst verwonderlijk maken, dat E. bij de bank zo'n vertrouwensposi tie heeft weten te krijgen. Collega's waren er van op de hoogte dat E. doorlopend in geldnood verkeerde en zijn salaris tracht te aan te vullen met bijverdiensten, om der andere door als hulpkelner te werken in een café. Voorts is gebleken dat hij en kele jaren voor de tweede wereldoorlog gediend heeft in het Vreemdelingenlegioen In het begin van de oorlog vocht hij in de Maginot-linie in Frankrijk, waar hij krijgs gevangen werd gemaakt. Na enige jaren in gevangenschap te zijn geweest, werd hij te werk gesteld in een levensmiddelenbedrijf in Baden-Baden, waar hij thans is aan gehouden. In deze stad leerde hij ook zijn vrouw kennen, een Nederlandse, die daar met haar ouders woonde. Na de oorlog is hij enige tijd als tolk bij het Franse le ger werkzaam geweest. In 1946 keerde E. naar Nederland terug. Hij kwam toen in dienst van de Amsterdamsche Bank. Zijn superieuren waren zeer tevreden over zijn werk. De vrouw van E„ die met haar drie kinderen in Amsterdam is achtergebleven, heeft tot dusverre steeds tegenover de po> litie verklaard, niets te hebben geweten van de frauduleuze handelingen van haar man. Uit het voorlopig verhoor van E. zou echter zijn gebleken, dat zij daarvan wél op de hoogte was. Per taxi gevlucht Gebleken is dat E na zijn ontslag bij de Amsterdamsche Bank per taxi ons land heeft verlaten. Hij liet zich naar de Duits- Zwitserse grens rijden, waar hij zijn taxi terugzond met de mededeling, dat hij op eigen gelegMiheid naar Bazel zou reizen. Het ligt voor de hand, dat E. de politie op een dwaalspoor wilde brengen. Hij is niet naar Bazel gegaan, waar hij het verduis terde geld op nummerrekeningen van een bank had ondergebracht. Men neemt aan, dat hij een deel van het geld uit Bazel heeft laten overschrijven naar een bank in Baden-Baden. Advertentie Jurist veroordeeld. De rechtbank in Amsterdam heeft een 38-jarige jurist ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Hij werd ervan be schuldigd gepoogd te hebben een rijwiel handelaar uit Epe opzettelijk tot het be gaan van deviezenovertredingen te hebben bewogen en van een koopman uit Am sterdam 12.000 te hebben verduisterd. Verduistering. De Amsterdamse poli tie heeft een 31-jarige Amsterdammer aan gehouden wegens verduistering van 9.000 ten nadele van een financieringsmaat schappij en kopers van auto's. Ruime keuze in moderne piano's Uitsl. gerenom. merken In Den Haag bracht een anti-kembom- demonstratie vijftienhonderd voornamelijk jonge mensen op de been. Een deputatie van drie jonge Hagenaars, die de protest mars naar de Russische ambassade aan de Andries Bickerweg op touw hadden ge zet, overhandigde op de ambassade een manifest waarin tegen de kernreacties wordt geprotesteerd. Na afloop van een gesprek met een drietal Russische verte genwoordigers, dat 25 minuten duurde, kregen zij de toezegging dat hun brief naar Moskou zal worden gestuurd. De stoet vertrok om half acht van het Vredespaleis naar de Andries Bickerweg. Velen droegen spandoeken en borden, waarop tegen de kernexplosies werd ge ageerd. Op de ambassade werd de deputatie ont vangen door de Russische consul, de heer Ventschikow, en de tweede secretarissen Boyko en Dedow, van wie de laatste Ne derlands spreekt. De Russen stelden de vraag of men alleen tegen de Russische kernproeven ageerde. Het antwoord was ontkennend, waarop de Russen beloofden het manifest dan au serieux te zullen ne men. Vóór de ambassade was het inmid dels nogal rumoerig geworden. Eerst wer den spreekkoren „Ban de bom" aangehe ven, naderhand werd er gefloten en ge joeld. Het actie-comité ontbond daarop de optocht en na enkele manoeuvres van wat politieagenten te paard werd het snel weer rustig op de Andries Bickerweg. Een geluidswagen riep de tekst van het mani fest om. Zij luidde: „Naar aanleiding van de in verontrustende mate toenemende radio-activiteit als gevolg van de kem proeven in de dampkring richt de Haagse bevolking zich via dit manifest tot u. Niet met geweld doch langs vreedzame weg willen wij uiting geven aan onze afkeer tegen deze kernreacties, die een aantas ting vormen van de gezondheid en die een vreedzaam naast elkaar bestaan van de volken onmogelijk maken. Onze uitdrukke lijke wens is, dat u uw regering op de hoogte stelt van onze eis tot onmiddellijke stopzetting van de kernproeven". Het KNMI deelt mee: Een geleidelijk opvullende depressie, die gisteren boven de Ierse Zee was gelegen, is nu boven de Noordzee aangekomen. Om de depressie heen stroomt polaire lucht naar onze streken. In deze stroming komen wolkenvelden voor waamit in hoofdzaak bij de kust buien vallen. Ook morgen zal de bewolking wisselend zijn met nog plaatselijk enkele buien. De wind neemt geleidelijk in kracht af. In het tempera- tuurverloop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. •o'-g Neerslag: laatste 24 uur. .So SB w •SS Den Helder regenbui z 13 0,1 Ypenburg licht bew. zzw 14 0 Vlissingen onbewolkt z 14 0 Eelde zwaar bew. z 13 0 De Bilt zwaar bew. z 14 0 Twente zwaar bew. zzw 13 0 Eindhoven zwaar bew. z 14 0 Zd-Limburg onbewolkt zzw 13 0 Stockholm onbewolkt zzw 12 2 Oslo motregen zo 12 1 Kopenhagen onbewolkt zzw 14 0 Aberdeen regen nw 12 0,1 Londen regen zzw 13 19 Amsterdam zwaar bew. z 14 0 Brussel licht bew. zzw 14 0 Luxemburg onbewolkt z 13 1 Parijs licht bew. z 15 0,3 Bordeaux regenbui z 17 5 Grenoble regen 0 23 52 Nice half bew. nno 21 0,1 Berlijn zwaar bew. zzw 18 0 Frankfort zwaar bew. no 14 1 München geheel bew.windst. 19 0 Zürich regen 3 nw 15 2 Genève regen windst. 16 16 Locarno regen ono 13 67 Wenen geheel bew.windst. 18 0 Innsbruck half bew. verand. 21 0 Belgrado onbewolkt windst. 0 Athene onbewolkt nno 20 0 Rome onbewolkt windst. 22 0 Ajaccio zwaar bew. 0 23 0 Madrid zwaar bew. windst. 17 0 Mallorca zwaar bew. windst. 25 0 Lissabon regenbui w 18 0,1 Zondag 29 oktober Zon op 7.28 uur, onder 17.18 uur. Maan op 21.47 uur, onder 13.01 uur. Maandag 30 oktober Zon op 7.30 uur, onder 17.17 uur. Maan op 22.44 uur, onder 13.43 uur. 31 okt. Maanstanden 9.59 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 28 oktober Hoog water 6.21 en 18.39 uur. Laag water 2.02 en 14.16 uur. Zondag 29 oktober Hoog water 7.04 en 19.23 uur. Laag water 2.39 en 14.55 uur. Maandag 30 oktober Hoog water 7.50 en 20.09 uur. Laag water 3.16 en 15.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoor< 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2