Plechtige veroordeling van Russische superbom Aanslag op de villa van ex-generaal Salan Kroesjtsjev wil een oplossing van liet geschil met Albanië WERELDNIEUWS r BETERE FOTO Van dag tot dag 25 ste Sovjet-kernproef gemeld OAS wordt met gelijke munt betaald China als bemiddelaar gevraagd Communistisch atheïsme kan oordeel Gods zijn Loethoeli mag huldiging in Natal niet bijwonen ^praatótoel, Nell Herbert Coalitie-overleg in Bonn wordt voortgezet 9t Silver Stoepke heeft 't ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 President Kennedy krijgt 1.000 voor artikel mmmmmmrn* tampons Woorden schieten te kort unieke collectie bijouterieën Fricks Berlijnse vermogen voor nazi-slachtoffers Aardverschuivingen kosten 55 Japanners het leven NAAPMACHINES Tegeuspraak In twee jaar 28 foutieve operaties in Engeland Op de Jan van Ees ALS HET EEN MOET ZIJN EGGERSMAN Gr. Houtstr. 164 (b.d. Houtbrug) Goudvondst aan de Rijn Wanneer in een verslag op de rijksbe grotingsafdelingen gesproken wordt van „vele leden", betekent dat in parlemen taire formule dat de desbetreffende stem men uit de meeste fracties zijn opgeklon ken. Nu is in het voorlopig verslag van de begroting van Justitie opgemerkt dat „ve le leden" hun zegje hebben gedaan over de zaak Worms, waarbij zij in enigszins verborgen terminologie critiek uitoefenen op de manier waarop de volkomen te recht gebleken beschuldigingen van de heer Worms tegen de praktijken der schrootfraudeurs zijn behandeld en afge daan. Zij vragen thans volledige ophelde ring en verwijzen daarbij naar de activiteit van de heer Worms. De heer Worms heeft, ten koste van veel persoonlijk leed en onder straffe tegenwer king, zijn burgerplicht gedaan en de schrootfraudes ontmaskerd. Dit is tijdens een rechtzaak tegen de heer Worms (we gens belediging van de heer Spierenburg, functionaris van de Hoge Autoriteit der K.S.G.) door de officier van Justitie te 's Gravenhage in zijn requisitoir verklaard een verklaring die men zou kunnen op vatten als een soort excuus voor de ver oordeling, die dezelfde officier tegen de heer Worms moest eisen wegens de wette lijk bewezen belediging. De heer Worms is door deze veroordeling niet gebrand merkt als een misdadiger, integendeel, ook de belediging waaraan hij zich for meel schuldig heeft gemaakt paste in zijn impulsieve actie tegen de ten hemel schrei ende misbruiken der schroothandelaars. Het was niet verstandig van hem, zich de ze rechtzaak op de hals te halen, doch men zou zijn veroordeling kunnen optellen bij de talrijke desillusies en tegenvallers, die hij heeft moeten verwerken bij zijn ac tie voor een rechtvaardige zaak. Dat „vele Kamerleden" nu de heer Worms bijvallen en aandrang uitoefenen op de regering om zoveel mogelijk haar bijdrage te leveren tot volkomen ophelde ring der misbruiken, is een verheugend geluid. De heer Worms heeft indertijd, na zijn veroordeling, de mistroostige uitroep geslaakt: „Ik heb er tabak van!" Of schoon het niet parlementair klonk, klonk het eerlijk. Het was de reactie van een man, die geprobeerd heeft voor een eer lijke zaak te vechten en het algemeen be lang een onschatbare dienst te bewijzen, en daarbij tegen de muren van de bureau cratie en de corruptie is gebotst, met pijnlijke gevolgen voor hemzelf. Het is jammer, wanneer een man gedwongen wordt tenslotte uit te roepen: „Ik heb er tabak van!" Het betekent dat een vechter in de steek is gelaten en zijn vertrouwen op de steun van goedwillenden is geschon den. Kwaadwillenden zijn er in de samen leving meer dan genoeg en hun daden kwetsen dagelijks argeloze mensen. Maar eerlijke hulp en opofferende ruggesteun vindt men zelden. Zou de heer Worms nu, uit de aandrang van „vele Kamerleden", wellicht weer een beetje vertrouwen kun nen putten? Wij wensen het hem toe, want wij geloven dat het hier voor een deel niet alleen om een openbaar belang, doch ook om de persoonlijke idealen van een mens gaat. Minister Luns heeft in de Tweede Ka mer de ontsteltenis van de regering over de Russische kernexplosies tot uiting ge bracht en de hoop uitgesproken, dat het gezonde verstand in de Sovjet-Unie zal ze gevieren. Dat is een optimistische hoop op een Russische humaniteitsdoorbraak en een be reidheid tot het nakomen van afspraken. Als minister Luns minder optimistisch was, zou hij wellicht erbij gevoegd hebben dat hij daaraan terecht twijfelt en dat het gezonde verstand van het Westen nog de enige mogelijkheid is om de wereld te be hoeden voor een ramp. Doch dat hij op een andere vraag ant woordde, dat het niet juist zou zijn Enge land en Amerika thans te verzoeken geen atoombomproeven te nemen, zal weinig Kamerleden hebben overtuigd van de wer kelijkheidszin der ontsteltenis onzer rege ring. Want als die ontsteltenis inderdaad ontstaan zou zijn uit de constatering van een afwezigheid van het gezonde verstand, zou minister Luns hebben moeten zeggen: „Wij moeten het aan Engeland en Ame rika vragen, maar er is grote kans dat ze zich aan ons niet zullen storen." Thans lijkt het alsof de minister ermee instemt dat het gebrek aan gezond verstand aan de onvrije kant van het ijzeren gordijn wordt opgeheven door een evengroot ge brek daarvan aan de vrije kant. En dat is voor ons, gewone mensjes, he lemaal een reden tot ontsteltenis. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy, die indertijd de Pulitzerprijs voor biografie heeft gekregen, heeft vrij dag een bedrag van duizend dollar ont vangen voor een „uitstekend artikel over lichamelijke ontspanning", dat hij kort vóór zijn ambtsaanvaarding had geschre ven. Dit artikel, getiteld „The soft Ameri can" (De slappe Amerikaan), werd be kroond door het Amerikaanse nationale genootschap voor recreatie. De president zal het geld verdelen over jeugdvereni gingen in Washington. NEW YORK (AFP en Reuter) - De UNO-Assemblee heeft vrijdagavond met 87 tegen elf stemmen bij een onthouding een resolutie aangenomen, waarin een plechtig beroep op de Sovjet-Unie wordt gedaan, de aangekondigde ontploffing van een waterstofbom van 50 megaton niet te laten doorgaan. Tegenstemden de landen van het Sovjet-blok, met inbegrip van Buiten-Mongolië en Cuba. Mali ont hield zich van stemming. De Russische afgevaardigde Tsarapkin had in het voorafgaande debat bezwaar gemaakt tegen het feit, dat in de betrokken reso lutie niet wordt gesproken over proeven met wapens van minder dan 50 megaton en dat ook geen gewag wordt gemaakt van de kernproeven van Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland. Intussen hebben de Russen vrijdag weer een kernproef genomen in de buurt van Nova-Zembla, zo is in Washington verno men. Deze 25-ste Russische explosie in de atmosfeer sinds 1 september j.l. was van geringe tot middelmatige kracht. Radio-Peking heeft voorts gisteravond de Chinezen in de noordelijke provincies Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door "gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons. Naam Straat Woonplaats HD 3 gewaarschuwd tegen radioactieve neer slag. De omroeper onderbrak een nieuws uitzending om de luisteraars te zeggen, dat zij op hun hoede moesten zijn voor radio actieve neerslag uit alle richtingen. Volgens waarneemrs in Hongkong werd de waarschuwing in de aether gebracht door een nationalistisch-Chinese zender. In deze kringen wordt voorts verklaard dat kortgeleden een dergelijke uitzending heeft plaatsgehad over de frequentie van radio-Peking. De waarnemers zeiden ook dat de verklaring over de radioactieve neerslag gisteren werd afgelegd nadat de stem van de gewone omroeper van radio- Peking was vervaagd. De waarschuwing werd uitgesproken door iemand met een totaal verschillende stem. Vervolgens kwam de stem van de eerste omroeper weer in de aether en werden de uitzendin gen voortgezet alsof er niets was gebeurd. Waterdicht De politieke commissie van de UNO-As semblee heeft gisteren besloten een door India ingediende ontwerp-resolutie, waarin een beroep op de kernmogendheden wordt gedaan zonder wederzijdse controle van proeven met kernwapens af te zien zolang nog geen internationaal verbod op derge lijke proeven bestaat, met voorrang in be handeling te nemen. Ethiopië had een des betreffend voorstel ingediend dat met 44 stemmen voor, 22 tegen en 29 onthoudingen werd aangenomen. Ghana, Nepal, Egypte, Ethiopië en Joego-Slavië hebben verklaard ook als indieners van de Indische resolutie te willen worden beschouwd. De Verenigde Staten hadden aanvanke lijk getracht deze beslissing te doorkruisen met een voorstel de commissie een Brits- Amerikaanse ontwerpresolutie te doen be handelen. Dit ontwerp behelst de eis tot hervatting van de Geneefse conferentie over een kernstop verdrag. De Verenigde Staten hebben laten weten dat zij niet meer akkoord zullen gaan met een morato rium zonder een waterdicht controlesys teem. Advertentie We hadden hier iets willen vertellen over onze Maar het is zo „onuitsprekelijk" mooi, dat wij volstaan met dit advies Kom zelf eens kijken, want u weet 't grote houtstraat 49 - het huis met het carillon BONN (DPA) De bezittingen in Ber lijn van de voormalige Duitse nationaal- socialistische minister van Binnenlandse Zaken dr. Frick zijn verbeurd verklaard. De opbrengst van de goederen, waarvan de waarde op 132.500 mark wordt geschat, zal aan slachtoffers van de nazi's ten goe de komen. Frick werd in 1946 in Neuren berg opgehangen. De rest van zijn vermo gen is al eerder verbeurd verklaard. Frick wist in de tijd van Hitier een vermogen van ruim één miljoen mark bijeen te krij gen. TOKIO (UPI) Op Kioesjoe, het zui delijkste eiland van Japan, hebben zware regens landverschuivingen en overstromin gen veroorzaakt waarbij tenminste 55 men sen om het leven zijn gekomen. Het Ja panse persbureau „Kyodo" meldt voorts dat 41 mensen worden vermist en dat ve len letsel hebben opgelopen. Bij het door een landverschuiving ver oorzaakt treinongeluk zijn 31 passagiers, hoofdzakelijk scholieren, om het leven ge komen. Zesendertig mensen werden ge wond. Advertentie 5 alle merken dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM (Van onze correspondent) PARIJS Het feit, dat de villa van ex-generaal Raoul Salan in de rijkste bui tenbuurt van Algiers gelegen, dezer dagen door een plasticbom gedeeltelijk werd ver woest, is er een nieuw en spectaculair be wijs van, dat de activisten van de O.A.S. met gelijke munt worden betaald. Enkele dagen geleden ondervond de bekende neo- fascistische advocaat en politicus, Tixier- Vignancour, trouwens een overeenkomsti ge en pijnlijke ervaring, toen ook in zijn apartement in Parijs aanzienlijke schade door een plasticbom werd aangericht. In de Algerijnse villa, die Salan indertijd ge kocht had om zijn rustige oude dag te slij ten, doch waar hij al in geen maanden meer een voet heeft gezet, hadden zijn te genstanders een visitekaartje achtergela ten, waarop de letters stonden O.A.F. (Or ganisation de l'Algérie Fraternelle ofwel organisatie van het broederlijke Algerije). Het vaderschap over die laatst geborene van de talrijke familie van Algerije's ille gale partijen en bewegingen wordt over het algemeen toegeschreven aan een groep Europeanen van liberale en gaullis tische huize, die er genoeg van heeft als weerloos mikpunt te blijven dienen voor de terroristen van de O.A.S. Een huzarenstukje hebben de mannen van het O.A.S. daarentegen gisteren weer in Parijs uitgehaald, waar ze op het dak van het rechtse dagblad „Le Figaro" halverwege de Champs Elysée gelegen, voor dag en dauw hun eigen zwarte vlag met de drie gehate letters wisten te plan ten. Enkele dagen eerder hadden de acti visten voor de tweede maal binnen weini ge maanden in het huis van de directeur van de Figaro met een plasticbom grote schade aangericht. Intussen heeft Salan gisteren nog een tweede tegenvaller te verduren gehad, doordat de crisis die al geruime tijd on- MOSKOU, (Reuter) De Russische mi- nister-president, Kroesjtsjev, heeft vrijdag de Chinezen om hulp verzocht bij het herstel van de goede betrekkingen met Albanië. Hij bleef echter bij zijn beschul digingen aan het adres van de Albanese leiders. Hij stelde in het bijzonder hun „laster tegen de Sovjets" aan de kaak. Verder beschuldigde hij de leiders ervan door middel van geweld en willekeur aan de macht te blijven. Zij zouden bereid zijn „dertig zilverlingen" van de imperialisten aan te nemen. Kroesjtsjev had ook weer critiek op de persoonsverheerlijking van Stalin en voeg de eraan toe niets te willen weten van ver heerlijking van zijn eigen persoon. In vele openbare verklaringen is speciale nadruk gelegd op zijn persoon, maar hij wilde er uitdrukkelijk op wijzen dat alles wat over hem wordt gezegd, op de partij dient te worden betrokken. Het is onjuist de ene of de andere leider een uitzonderingsposi tie te geven. Over Berlijn en Duitsland zei de pre mier dat de Russen bereid zijn tot'bespïe- kingen met vertegenwoordigers van de westelijke landen om met hen van gedach ten te wisselen over de voorbereidingen van nuttige onderhandelingen. Indien het Westen zich bereid toont het Duitse pro bleem te regelen, heeft de zaak van het tijdstip waarop een regeling moet zijn ge troffen, geen enkele betekenis. Het partijcongres zou vandaag het par tijreglement gaan behandelen. Het voorge stelde reglement heeft ten doel te verhin deren dat een nieuwe Stalin alle macht aan zich trekt en de oppositie meedogen loos onderdrukt. Kozlov zal het nieuwe re glement inleiden. Dan zullen alle leden van de Sovjet-hiërarchie hebben gesproken met uitzondering van Aristov, Klavberzin en Pervoechin. Waarnemers te Moskou leiden uit het feit dat zij niet hebben gesproken, af, dat deze drie leiders hun huidige sta tus in de partij zullen moeten opgeven. Clementie Voor één van de leden van de anti-partij- groep, de tachtigjarige maarschalk en voormalige president van de U.S.S.R. Vo- rosjilov, heeft Kroesjtsjev vrijdag clemen tie aanbevolen. Dit geschiedde nadat in het congres een boodschap van de maar schalk was voorgelezen waarin deze zijn verontschuldigingen aanbood voor zijn an- tie-partij-activiteit.Hij verklaarde Kroetsjt- sjev te steunen. Vorosjilov was de laatste dagen na de heftige aanvallen op zijn per soon niet meer in de vergadering versche nen. Vrijdag was hij echter weer aanwe zig. De maarschalk luisterde roerloos naar de voorlezing van zijn boodschap in fret congres. Later toen kinderen de congres zaal binnenstormden en hem, evenals de andere leden van het presidium van het congres, rode linten om de hals hingen, be gon hij te huilen. Van communistische zij de werd vernomen dat Vorosjilov had ver zocht, dat met het oog op zijn gezond heidstoestand een ander zijn boodschap zou voorlezen. dergronds broeide tussen hem en de Spaanse tak van zijn geheime organisatie nu openlijk aan de dag is getreden. La- gaillarde, Ortiz en de beide ex-kolonels Argoud en Lacheroy, die twintig dagen in een politiekazerne in Madrid opgesloten zaten en eindelijk naar hun „verbannings oord" op het eilandje La Palma zijn over gebracht, hebben Salan er in een commu niqué van beschuldigd, dat hij hen bij de Spaanse regering verraden had. Tenslotte heeft de Franse minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, gisteren in Algerije de premier van de F.L.N.-rege ring, Ben Khedda, een voorlopig antwoord gegeven op de rede, die hij woensdag had uitgesproken. Joxe herhaalde, dat Frank rijk onmogelijk kon afzien van het refe rendum voor het zelfbeschikkingsrecht, dat door een overgrote meerderheid van het Franse volk onderschreven was. Ook tegen Ben Khedda's denkbeeld de hangen de problemen in twee fasen te bespreken, heeft Joxe sterke bedenkingen. Niettemin had de Franse minister met voldoening gemeend te mogen constateren, dat het F.L.N. zich nu toch in de verzoenende richting begaf, zodat hij de hoop op een spoedige hervatting der vredesonderhande lingen niet wilde opgeven. In welke mate die hoop gerechtvaardigd is, zal mogelijk kunnen blijken uit de nieuwe radiobood schap, die Ben Khedda voor maandag a.s. aan de vooravond van de zevende verjaar dag van de Algerijnse opstand heeft aan gekondigd. (Reuter-AFP) Politieprefect van Pa rijs, Maurice Papon, heeft de beschuldi gingen tegengesproken volgens welke de Parijse politie tijdens de demonstraties van Algerijnen in Parijs op 17 en 18 ok tober wreedheden zou hebben begaan. In een speciale zitting van de Parijse ge meenteraad, die was bijeengeroepen om de beschuldigingen te onderzoeken, zei Pa- pon dat de politie slechts haar plicht heeft gedaan. De raad betuigde deelneming met de familie van 33 politiemannen die door F.L.N.-acties om het leven zijn gekomen en bracht dank aan de politie „wier taak het is een einde te maken aan de massa moorden". Een Franse rechter van instructie heeft de Spaanse republikeinse ex-generaal „El Campesino" voorlopig op vrije voeten ge steld en een hernieuwd gedwongen ver blijfplaats aangewezen op het kanaal eiland Bréhat. „El Campesino" wordt be schuldigd van verboden bezit van wapens en explosieve stof. ORAN (Reuter) Vrijdag heeft een Al gerijnse verzetsstrijder een bom gegooid op een druk marktplein in Orléansville. Twee mensen werden gedood en 27 ge wond. Bij aanslagen in Oran werden voorts zes personen, van wie vier Alge rijnen, gewond. Drie plasticbommen richt ten hier vrijdagavond grote schade aan. In Algiers ontploften vrijdag drie plas ticbommen in de kelder van de nationalis tische bibliotheek, waardoor een aantal machines werd beschadigd. LONDEN Moeilijkheden in ziekenhui zen tengevolge van personeelstekorten zijn tegenwoordig niets bijzonders, maar in Groot-Brittannië gebeuren soms onduld bare dingen, welke toe te schrijven zijn aan blunders van dokters en verpleegsters. De „British Medical Journal" van deze week onthult dat zich in de afgelopen twee jaar niet minder dan 28 gevallen hebben voorgedaan waarbij of de verkeerde patiënt werd geopereerd of de juiste patiënt een verkeerde operatie onderging. De oorzaak zijn organisatiefouten, waarbij een onlees baar handschrift en het verschuiven van bedden op operatiedagen speciaal schuld dragen. WASHINGTON (Reuter) Dr. John Bennett, deken van de faculteit van het Union Theological Seminary te New York, die in de Verenigde Staten als een voor aanstaand protestants geestelijke wordt beschouwd, heeft verklaard dat de chris tenen niet moeten aannemen dat God in de koude oorlog steeds aan de kant van het Westen staat. Dr Bennett verklaarde op de jaarlijkse conferentie van de rooms-katholieke ver eniging voor internationale vrede onder meer: „Het atheïstische karakter van het communisme kan een oordeel Gods zijn, omdat de kerken zich zo lang niets hebben aangetrokken van de slachtoffers van de industriële revolutie en het vroege kapi talisme. De verleiding om de koude oorlog te maken tot een heilige kruistocht is voor ons steeds aanwezig. Voor zover wij er aan toegeven is er geen sprake van de verdraagzaamheid en menslievendheid die toch hun intrede in de internationale be trekkingen moeten doen, wil er nog een toekomst voor de mensheid zijn." „Het feit dat Amerika een status-quo- natie is die een radicale verandering vreest, is één van de grootste belemme ringen voor de vrije wereld bij het zich zelf blijven tegenover het communisme. Het volstrekt zelfvernietigende karakter van het conservatieve anticommunisme in dit land is verbazingwekkend om aan te zien", aldus dr. Bennett. PRETORIA, (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van Justitie, Vorster, heeft verklaard, dat hij Albert Loethoeli, Nobelprijswinnaar voor de vrede 1960 geen toestemming zal geven een bijeenkomst die vandaag te zijner ere te Stanger bij Durban in Natal wordt gehouden, bij te wonen. Loethoeli mag op grond van een verbod van de Zuidafrikaanse regering niet buiten Stanger komen en geen vergaderingen bij wonen. De minister zei dat deze maatregel niets te maken heeft met een verzoek van Loe thoeli om naar Oslo te mogen gaan voor het in ontvangst nemen van zijn prijs Hierover zal de minister van Binnenlandse Zaken beslissen, zo zei Vorster. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben 203 boeken verboden. Daaronder bevinden zich Kroesjtsjovs „De internationale toestand en de buitenlandse politiek" en „Ik spreek van vrijheid" van president NKroemah van Ghana. - y .v-fiwty -ei*. Louter pret Er zijn van die momenten in het leven van de man dat hij vluchten moet, voor de stofzuiger. Vooral zo op de vrije zater dag. Dan is het verstandig om naar je eigen vertrouwde knutselkamertje te gaan, indien voorradig. Maar ja, een mens heeft dan niet altijd lust tot knutselen. Je voelt je een beetje sikkeneurig, vanwege het weer en ook omdat je, alweer vanwege die stofzuiger, nog zeker een uur moet wachten op je koppie koffie. Maar ik heb het gevonden. Ik nam mijn Radio-T.V.- programmabode. Daar knap je werkelijk van op. Behalve dan op de tweede pagina, waar een boosaardige Deborah een zekere heer Barak een enorme draadnagel in de slaap gaat boren, had je op de voor pagina al een lachende Annie M. G. Schmidt, die je de herinnering geeft aan heerlijke humor. Van de advertentiefoto's praat ik niet, al die lachende dames en heren die voor een kópie de heerlijkste zaken aanprijzen, maar verder hopen duo's, trio's en „zusjes", veelal met gita ren, mondharmonica's, occarino's en zo, allemaal lachend, en van de muziek zelf heb je geen narigheid; een troep lachende forummers die er ook echt gekleurd op staan; toneelspelers en -sters, die je op de planken in de grootste narigheid ziet baggerenhier niks van te merken. Louter pret-programma's, waarin ze niks doen dan lachen, waarom weten ze zelf niet, maar ze doen het. Misschien zien ze in het verschiet de charmante plastic enve- lopjes-met-de-aardige-inhoud die na af loop worden overhandigd. Dan zijn er weer, als tegenhangers, de boeiende tele visiestukken met door kogels doorzeefde nare mannen, vrouwen die heren onver wacht de schedel onherstelbaar beschadi gen, maar toch wel met de mededeling er bij dat alles te zien is voor kleuters boven de 14 jaar. Ook dat dan weer een aanlei ding om even, zij het ietwat smalend dan wel pijnlijk, te grimlachen Dan klinkt van beneden, na het zwijgen van de stofzui gers, de bevrijdende kreet „koffie!!". Bij het gevolg geven aan die uitnodiging bedacht ik zo terloops dat ik eens een vriend had, die nog nooit had gelachen. Behalve één keer: toen was-ie gestoken door een wesp. 'Advertentie Lange Veerstraat 11 - IS Telefoon 11178 Haarlem Reproducties naar oude foto's J Element. Het Internationale Persinsti tuut (IPI) te Zürich heeft vrijdag een beroep gedaan op generaal Joeng Hoei Park, de voorzitter van de Zuidkoreaan- se opperste raad, om clement te zijn voor drie journalisten, die ter dood zijn veroordeeld, omdat zij het communis me zouden hebben bevorderd. Wetenschap staakt. In Italië zijn vrijdag hoogleraren en studenten voor twee da gen in staking gegaan om aan eisen voor hervormingen aan de universitei ten en een betere salariëring van de le den van de wetenschappelijke staf kracht bij te zetten. Advertentie BONN (Reuter/DPA) De leiders van de Christen-Democratische Unie en de Beierse-Christelijk-Sociale Unie hebben besloten de besprekingen met de vrije democratische partij over de vorming van een nieuw Westduits kabinet voort te zetten. Een woordvoerder van de vrije demo craten heeft vrijdagavond gezegd dat ook zijn partij bereid is de coalitiebesprekingen te hervatten. Hij zei dat de stagnatie in de onder handelingen niet door zijn partij is ver oorzaakt. Volgens een CDU-communiqué waren de onderhandelingen vlot verlopen totdat onverwacht moeilijkheden rezen van de zijde van de vrije democratische partij. Een CDU-woordvoerder heeft meege deeld dat de onderhandelingen niet voor het begin van de volgende week zullen worden hervat. Aan de oever van de Rijn nabij Leutes- dorf in het district Neuwied heeft vrijdag een wandelaar goudstaven en nieuwe Duit se en andere munten gevonden ter waarde van 20.000 mark (ongeveer 18.000 gulden). De politie vermoedt dat deze vondst ver band houdt met de begin juni gepleegde geheimzinnige diefstal van goud uit een vliegtuig, dat van Amsterdam op weg was naar Rome. Het goud werd vermist toen het toestel op Frankfort landde. Vriendschap nodig. De Evening News of Accra, het blad van de regeringspartij van president NKroemah van Ghana, heeft vrijdag geschreven dat het stre ven van de partij naar afdelingen bin nen de kerken niet bedoeld is als in menging in de godsdienstoefeningen. De partij heeft de vriendschap van de ker ken nodig bij haar „grote nationale taak het NKroemaisme te bevorderen". Weer thuis. De 86-jarige koningin-moeder Elisabeth van België is vrijdag na be zoeken aan communistisch China, de Sovjet-Unie en Polen in Brussel terug gekeerd. Zij is een maand op reis ge weest. Niet zo duur. Bij een Parijse juwelier zijn vrijdagmiddag diamanten ter waar de van ongeveer 150.000 gulden gesto len. Twee mannen sloegen een ruit stuk, graaiden zoveel mogelijk juwelen bij el kaar en verdwenen in een gestolen auto, die door een handlanger werd bestuurd. In de winkel, in een volkswijk in het noorden van de Franse hoofdstad, was een uitzonderlijk grote hoeveelheid sie raden bijeengebracht om het publiek te laten zien, dat diamanten niet zo duur zijn dat zij alleen door rijke mensen kunnen worden gekocht. De inhoud van de etalage was verzekerd voor 225.000 gulden. Lava. De IJslandse vulkaan Askja is gaan werken. De piloot van een Ameri kaans vliegtuig heeft een lavastroom van zestien kilometer lengte gezien die langs de kegel van deze, 250 kilometer ten oosten van Reykjavik liggende berg, naar beneden stroomt. Supervliegdekschip. Het grootste Ameri kaanse oorlogsschip, het supervliegdek schip Constellation is gisteren officieel aan de Amerikaanse marine overgedra gen. Het 75.000 ton metende schip zal de vliegbasis zijn voor bommenwer pers, die kernbommen kunnen vervoe ren. Honderd van deze toestellen kun- op het schip gestationeerd worden. Grensincident. Een woordvoerder van het Syrische leger heeft vrijdag be kendgemaakt, dat drie gewapende lie den zijn gedood bij een poging uit Liba non Syrië binnen te komen. Peronistisch. De Peronistische partij mag haar politieke activiteit hervatten, vooropgesteld dat zij binnen de perken van de grondwet en de wet blijft. Dit is op een persconferentie bekend ge maakt door de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken Alfredo Vitolo. De partij was officieel buiten de wet ge steld sedert ex-president Juan Peron zes jaar geleden door het leger werd afgezet. De communistische partij en haar mantelorganisaties blijven verbo den. Gagarin licht gewond. De Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin is licht gewond geraakt bij een verkeersonge luk, toen hij in zijn auto reed in het zuiden van Rusland. Uit ingelichte bron is vernomen, dat Gagarin een klap te gen het hoofd kreeg. Het ongeluk had niets uitstaande met het uitstel van zijn voorgenomen bezoeken aan India en Italië. Deze week verscheen de kos monaut op het partijcongres in Moskou.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3