Schipper KW 128 bekent afsteken vuurpijlen Bejaarden uit de IJmond krijgen in Wijk aan Zee nieuw tehuis Service Henk Schoorl voor publiek in „Kras" morele winnaar Havenberichten Plaats voor tweehonderd mensen Heemskerk's college is voor samenwerkings-UTS Geen titels voor „Ring"-boksers „Boks voor je plezier", vindt Ome Dick IJmondverenigingen vandaag en morgen Speciale aanbieding! ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 Uitgevaren visserij vaartuigen Wethouder H. de Boer sprak over onderwijszaken Huidig woningbouwbeleid totaal verkeerd gericht G. v. d. Zande hartelijk gehuldigd bij VGZ G. J. A. Heino overleden 11.95 12.90 25.50 WEEKABONNEMENTEN De schipper van de KW 128, de 36- jarige J. V. uit IJmuiden, heeft bekend in de nacht van donderdag op vrijdag zonder reden twee vuurpijlen van zijn kotter te hebben afgeschoten toen deze zich op zee bevond. De eerste werd om vijf voor half twee afgestoken, toen de kotter ten zuiden van Egmond een mijl uit de kust voer, de tweede om tien voor drie, toen het vissersschip twee mijl uit de kust was, ten noorden van de IJmuidense pieren. Drie schepen voeren op deze noodsig nalen uit, de „Neeltje Jacoba" en de „Al- debaran" uit IJmuiden en de „Ubbo" uit Egmond. De Neeltje trof om half vier een onver lichte kotter, waarvan de man in de stuur hut niet reageerde. Wel ontstak hij de lichten en zette hij koers naar IJmuiden, waar de Staatsvissershavenpolitie, ge waarschuwd door de mannen van de Neel tje, meteen een onderzoek instelde en zo de schipper tot een bekentenis bracht. De bemanning van de kotter ontkent, dat men zonder licht heeft gevaren. Als motief voor het afschieten van de licht signalen noemde de schipper, dat men wil de Weten „of ze het nog deden". Ze deden het nog prima, dat is in elk geval ge bleken. De andere bemanningsleden, de 24-jarige W. v.d. P. uit IJmuiden en de 20-jarige D. v. D. uit Katwijk hebben zich niet ver zet tegen het afsteken van de vuurpijlen, maar er ook niet daadwerkelijk aan mee gedaan. Trawlvisserij Vrijdag 13 oktober: m.t. Beatrice IJM 72. Zaterdag 14 okt.m.l. Onderneming II SCH 27. Maandag 16 oktober: m.t. Post Boy IJM 35, Dirkje IJM 53, Golfstroom KW 4, Stadt Enckhuy- sen KW 82, Albatros KW 87; m.l. Onderneming III SCH 117; m.k. Tiny KW 34. Woensdag 18 oktober: m.t. Brittenburg KW 121, Francina KW 153. Donderdag 19 oktober: m.t. 's-Gravenhage IJM 26, Amsterdam IJM 28, Allan Water IJM 34, Delft IJM 37, Toronto IJM 97 Arie Ouwehand KW 122, Cornelis den Duik KW 144, Arie Jacob KW 149, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, Soli Deo Gloria KW 152; m.k. Hans IJM 67. Vrijdag 20 oktober m.t. Thorina IJM 33, Sakina Martine KW 32, Jan Maria KW 171, Onderneming I SCH 261, Jan Senior VL 84. Zaterdag 21 oktober: m.t. Egmont IJM 99, Pro- tinus IJM 154 Wiron IV IJM 209, Voorloper VL 16, Voorwaarts VL 142; m.l. Drie Gebroeders HD 79: m.k. Pietertje HD 87. Maandag 23 oktober: m.t. Albertha Hendrika K W81, Marian Ellen KW 159, Michiel HD 74; m.l. Adeodatus IJM 30 (24 okt. binnen), Willem Robert TJM 56. Jan IJM 81, Verwachting IJM 204 De Arend KW 7. Cornelis KW 24. Nederland VI KW 37, Cornelis Marinus KW 48, De Vrouw Anna KW 52 Elizabeth KW 64, Henk KW 66, Saturnus KW 69, Nestor KW 101, Geertje KW 108, Astra KW 115, Robert William KW 123, Sursum Corda KW 124, Willem Groen KW 158 Gijsbert Bastiaan KW 161, Vertrouwen KW 166, Pieter Anne KW 169. Anna Jacob KW 186; m.k. Poolster IJM 11, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 (24 okt. binnen) Frank IJM 65, Wiron VII IJM 206, Wiron I IJM 210, Magda IJM 272, Deo Volente II KW 11 (24 okt. binnen), Anne Marie KW 27 Ada KW 29 (eerste reis), Ermine KW 30, Stem KW 36, Wil- helmina KW 46, Prinses Margriet KW 51, Corne lia Adriana KW 58 Alnilam WD 90, Adriana Ca- tharina KW 92 (24 okt. binnen), Jeannette KW 93, Willem KW 94 24 okt. binnen), Jacoba KW 105, Cornelis KW 118, Adriana KW 131 Dirk Taat KW 134, Urania KW 136 (24 okt. binnen) Maartje Ja coba KW 137, Anna Lydia KW 145, Samenwerking KW 146, Dirk van Beelen KW 148, Willy Alida KW 155, De Vrouw Bregtje KW 156 Agatha KW 157, Cornelis Schaap KW 172, Pieter Jacob KW 178, Solea KW 180, Alice KW 182, Platessa KW 189 (eerste reis) Samenwerking HD 125, Petra WR 32, Kapitein Molenaar WR 36 (eerste reis), Sagit- ta WR 37 (24 okt. binnen), Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Alie WR 59 Albert MO 1. Dinsdag 24 oktober m.t. Wiron II IJM 211, Bel- latrix KW 139; m.l. Leendert Jacoba KW 12, Ge- zina Geertrui KW 176; m.k. Wiron VIII IJM 205, Wiron VI IJM 207, Vijf Gezusters KW 53 Mare Liberum K W117, Anna Hendrika KW 174. Woensdag 25 oktober: m.t. Maria Elisabeth IJM 5, Emma IJM 15, Johannes Polderman IJM 20, Claesje IJM 46. Wilhelmina Johanna KW 39 Cor nelia Maria SCH 135, Maria SCH 125, Ada 'VL 7, Willem L 121; m.l. Adeodatus IJM 30 (27 okt. binnen). Dolfijn IJM 55, Cornelis Judith KW 17 Concordia KW 26, Doggersbank K W75, Viking- bank KW 76, Willempje KW 89, De Vrouw Dirkje KW 104 Jacoba Catharina KW 132, Margaretha KW 184, Onderneming IV SCH 153; m.k. Emisel IJM 31, Jannie IJM 38, Arend Willem IJM 40, Margrita IJM 42, Frederika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59 (27 okt. binnen) Klaas Junior IJM 60, Jaap IJM 62, Ronny IJM 64, Wiron V IJM 208, Margriet Jozien KW 63, Arend Cornelis KW 68, Nico KW 72 Zeearend KW 79, Willem KW 94 (25 okt. binnen), Nico KW 96, Karla Ellen KW 106, Wilrna KW 113. Flamingo KW 120, Urania KW 136 Gijsbertha KW 143, De Vrouw Alida KW 160, Helena KW 164, Alida Jacoba KW 165, En Avant KW 210, Maryanne WR 7, Jan Willem WR 34, Sagitta WR 37. Donderdag 26 oktober: m.t. Maria Theresia KW 93 Petronella VL 131, Jacob Pronk SCH 52; m.k. Michiel IJM 63 (27 okt. binnen), De Hoop III IJM 73, Neeltje IJM 240, Deo Volente II KW 11, Arend je Jacoba KW 21 (27 okt. binnen), Ludi KW 61, Maartje KW 71 (27 okt. binnen) Adriana Ca tharina KW 92 (27 okt. binnen), Kóningin Juliana KW 133, Elly Gerda KW 142 (27 okt. binnen). Vrijdag 27 oktober: m.t. Haarlem IJM 9, Ariad ne IJ M18, Antje KW 49. Haringdrijfnetvisserij Maandag 2 oktober: m.l. Aafke Jacoba KW 41. Maandag 23 oktober; m.l. Everard Christina KW 40, Toenadering KW 95, Voorwaarts KW 140; m.k. Dinemarie KW 57 (25 okt. binnen). Dinsdag 24 oktober: m.l. Fierman Eduard KW 5 Noordzee KW 47, Nelly Maria KW 70, Huiber- dina Gijsbertha KW 85, Rijnmond V KW 110, Wil helmina III KW 147. Woensdag 25 oktober: m.l. Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9 (26 okt. binnen), Wil helmina 1 KW 25, Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45 Maria Jacoba KW 73. Wilhelmina II KW 138, Willy KW 141, Janna KW 163, Onderneming KW 175. Donderdag 26 oktober: m.l. Grietje KW 20,Een dracht KW 168; m.k. Dinemarie KW57. Vrijdag 27 oktober: m.l. Mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Willem Cornelis KW 16, Hette Marga retha KW 74. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Aetolia van Caldera; Friesland, Swansea, voor Hoogovens; Dalesman, Noordzee, proefvaart; Torstein, Ant werpen," Ascanius Bremen; Henja, Londen; Wil lemstad, Plymouth; Frans van Seumeren, Ply mouth; Olaf, Rotterdam; Gudur, Halstein; Ub- hergen, Klaipeda; Falstria. Rotterdam; Frey, Lon den; Patria, Rotterdam; Schinkelstroom Dagen ham; Gerd, Frese, Monterras; Argosity, Purfleet; August Thyssen, Oxelosund. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Joost naar Delfzijl, ledig van Zaandam; echtstroom, Man chester; Neptun Bordeaux: Frits Thyssen Kir- keness; Louis Pasteur, Midllesborough; Linge- borg, Bohus, zout van IJmuiden; Gouwestroom, Londen; Wasalnnd, Helsinki; Wilpo, Delfzijl, le dig van Zaandam; Kaap Falga Delfzijl; Yewcroft, Londen, van Hcogovens; Swift, Harlingen; Ura nia, Genua, walsmateriaal van Hoogovens; Bar- hoft Stettin, walsmateriaal van Hoogovens; Fren- vallèy, Bremen; Taras, Benghazi: Hilversum, Bremen; Lucas Bols 2. Maulbrig; Buenos Aires, Las Palmsa; Spaarneborg, Skutskar; August Schulte. Liverpool; Aencoue, Hamburg; Spaarne borg. Wasaland ledig van Velsen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Alexander van Helsinki; Phidias, Antwerpen; Deneb, Rot terdam, laden Binnenhaven IJmuiden; Plato, Hamina. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Skauma naar Ciudad de Trujillo; Lijnbaansgracht, Ant werpen; Nero, Odense; Zonnekerk, Las Palmas; Frans van Seumeren, Hernösand. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De schipper, die zegt zich niet te hebben gerealiseerd dat hij reddingsacties zou ontketenen, zal worden vervolgd op grond van artikel 9 lid e van de schepenwet, zonodig volgens artikel 142 van het wet boek van strafrecht. Het eerste artikel zegt dat een schipper maatregelen moet nemen, dat dingen, als nu aan boord van de K W128 zijn geschied niet gebeuren, het tweede dat men straf baar is als men opzettelijk door valse alarmkreten of signalen de rust verstoort. Als de handeling binnen de driemijls- zone is gebeurd wordt de zaak voor de arrondissementsrechtbank in Haarlem be handeld, anders in Den Haag. De bemanning werd om elf uur in de morgen door de Velsense gemeentepolitie aangehouden, die om vijf uur, nadat het proces-verbaal was opgemaakt, de man nen weer vrijliet. De heer H. de Boer, wethouder van on derwijs, cultuur en sport te Velsen, heeft vrijdagavond in het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk voor de federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid een onderhoudend praatje gehouden over de dingen die hem dagelijks bij zijn werk bezig houden. Daarvan speelde onderwijs wel de hoofdrol. Hij zei er een voorstander van te zijn, dat in een gemeente van enige betekenis aan het hoofd van de afdeling Onderwijs een erkend deskundige staat. Bij openbare werken, gasbedrijven enzovoort heeft men vrijwel altijd een ingenieur als afdelings hoofd. Waarom is dat bij onderwijs niet het geval? vroeg hij. Een wethouder kan niet alles weten. Bij het onderwijs in het algemeen zou naar de mening van de heer de Boer nog heel wat te verbeteren zijn. Scholen moeten opvoedingsinrichtingen zijn en geen leerinstituten, was zijn stand punt. De gemeente zou ook een taak heb ben op het gebied van vakkundige li chaamsbeweging voor oudere mensen. De heer De Boer is van mening dat het vglo nog altijd stiefmoederlijk wordt be deeld. Dat 'de kinderen eerst op hun vier de jaar naar de kleuterschool kunnen gaan wordt als een hoe langer hoe groter bezwaar gevoeld, nu steeds meer moeders gaan werken. Er kleven aan de tegenwoordige onder- wijswetgeving nog wel een aantal fouten, meende de wethouder. Het zou in het be lang van de kinderen en later ook van de samenleving zijn, indien de kinderen door een medicus en een psycholoog werden ge test vóór ze naar school gaan. Het gehele onderwijsstelsel zou in dier voege moeten worden gewijzigd, dat kinderen met een bepaalde geldingsdrift zich .kunnen uitle ven. Er zouden veel meer speelwerktuigen moeten komen maar over het algemeen wordt hiervoor veel te weinig geld be schikbaar gesteld. Nodig zijn ook een volks muziekschool en gemeentelijke bibliothe ken. Men moet beginnen de mensen te ontwikkelen. „Ik zie de vrije sector als een essen tiële noodzakelijkheid om te komen tot een normale situatie." Deze woorden be zigde vrijdagavond mr. D. Schuitemaker tijdens een inleiding over „Volkshuisves ting en woningbouwbeleid" die hij op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de V.V.D. in het IJmuidense hotel Royal hield. Hij doelde met deze woorden op de na-oorlogse woningbouwsituatie, waaraan volgens spreker wel het een en ander schortte en wel speciaal de be rekening van de jaarlijkse bouwcapaci teit. „Men spreekt altijd over de bouwca paciteit, maar er is nog niemand geweest, die eens een geloofwaardige berekening op tafel legde." Na een kort historisch overzicht, waar bij spreker zijn mening gaf over de oor zaken van het huidige tekort aan wonin gen, zei de heer Schuitemaker dat men met de huidige situatie totaal in de ver keerde hoek is terecht gekomen. Er be staat in feite geen vrije sector meer in de bouw en men schijnt te vergeten dat het hele stelsel van maatregelen dat de verschillende regeringen na de oorlog hebben opgebouwd slechts een tijdelijk karakter dient te hebben. Spreker wees er op dat men de gehele materie niet meer reëel ziet, en dat men steeds maar voort gaat met de opbouw van het huidige sys teem. Volgens de heer Schuitemaker dient men thans nog slechts gezien het feit, dat er in vele gebieden van het land geen woningnood meer heerst het aantal ge subsidieerde woningen vast te stellen en de rest van de materie over te laten aan het particuliere bedrijf. Hij waarschuwde dat met het voort schrijden van de huidige gang van zaken de kans groot is dat er in de toekomst in bepaalde klassen teveel woningen ko men. „Wat zou dat ons nageslacht een geld gaan kosten." De opheffing van het systeem wordt ech ter belemmerd door puur politieke invloe den, die helaas vaak uitmonden in gekra keel over meer of minder woningen. In dit verband herinnerde de heer Schuite maker aan de korte kabinetscrisis van verleden jaar, waaraan hij tevens een scherpe afkeuring knoopte voor de des tijds door de A.R.-fractie gevoerde politiek. De heer G. v. d. Zande is vrijdag door de directie van Van Gelder Zonen gehul digd omdat hij veertig jaar in dienst is van de papierfabriek te Velsen-Noord. Op het raadhuis heeft de jubilaris, zoals wij gisteren reeds berichtten, een koninklijke onderscheiding ontvangen, te weten de zil veren eremedaille van de Orde van Oran je Nassau. In het directiekantoor heeft di recteur Smidt van Gelder de heer Van de Zande toegesproken. Hij toonde zich er kentelijk voor de grote verdiensten van de jubilaris. Als blijk van waardering ont ving hij uit handen van de directeur een gouden polshorloge en een bedrag onder couvert. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontving de heer Van de Zande het vererend getuigschrift en de daarbij behorende zilveren legpenning. Een deputatie van de afdeling boekhouding zorgde voor een verrassing toen de heer en mevrouw Van de Zande thuis kwamen door een fraai geschenk aan te bieden. Te Vlaardingen overleed dinsdag j.l. op 67-jarige leeftijd de heer G. J. A. Heino, oud-hoofd van de voormalige School G te Velsen-Noord, de vroegere School K (Vel- serbeekschool) en van de Jan Campert- school en oud-leraar aan de Gemeentelijke Handelsavondschool te IJmuiden-Oost. Het stoffelijk overschot werd op de begraaf plaats „Westerveld" ter aarde besteld. Op verzoek van de familie werd alleen het woord gevoerd door ds. A. Schouwink uit Vlaardingen. BRANDJE IN HUIS AAN DE AMSTERDAMSEWEG Omstreeks half een vrijdagmiddag is brand uitgebroken in de woning van het echtpaar Kok aan de Amsterdamseweg 42. De schoorsteen en de betimmering hierom heen hadden vlam gevat door het niet goed trekken van de schoorsteen. De brandweer van Velsen rukte onmiddellijk na de mel ding met groot materieel uit: twee spuit- wagens. Met een straal op de vuu(|haard en een op de buitenmuren, heeft de brand weer kans gezien het vuur spoedig te doven. Daarna kon met het uitbreken be gonnen worden. De schade is gering. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. van Opbergen-van Eek, z„ Lange Nieuwstraat 740, IJmuiden-Oost; C. van den Engh-Zwart, z., de Noostraat 14, IJmuiden-Oost; M. P. Uitendaal-van As- sche, d., Driehuizerkerkweg 79, Driehuis; M. D. Heuving-van Stroe, d., Pr. Kruger- straat 38. IJmuiden; A. Otte-Ketting, z., Curagaostraat 20, Santpoort; M. J. Snijder- Groot, z., Weth. Zonneveldstraat 13, Uit geest; E. de Haan-van Zanten, z., Lorentz- straat 68, IJmuiden-Oost; E. C. M. Peters- Meijer, d., Bloemendaalsestraatweg 84, Santpoort; C. J. M. Looze-Wijdeveld, z„ Gildenlaan 10, Velsen-Noord; H. Bakker- Brasser, d., Lindenstraat 16, IJmuiden- Oost; W. Mulder-Pirovano, z.. Meervliet- straat 60, Velsen-Zuid; J. A. Visser-Plug, z.. Kompasstraat 54, IJmuiden; M. de Brou- wer-Meinders, d., Hoofdstraat 85, Sant poort. ONDERTROUWD: V. E. Laurenzo, Ge rard van Zwietenstraat 58, Tilburg en B. K. Siem, Radarstraat 154, IJmuiden; G. J. Graoendaal. Wiikermeerweg 21. Beverwijk en A. van der Linden, Velserduinweg 326, IJmuiden-Oost; L. van Duijn. Kompas straat 56, IJmuiden en A. E. Stam, Boer- haavestraat 2, IJmuiden: W. J. A. van der Maten, Kortenaerstraat 11, IJmuiden-Oost en C. van Dalsem. Westerwijkstraat 20, Velsen-NooPd; H. T. W. Hoenderdos. Alb. Thvmlaan 57. Bloemendaal en J. E. M. Verhoeven, Bloemendaalsestraatweg 194, Santpoort. GETROUWD: A. T. van Veen en M. A. Schoorl, Hagelingerweg 146, Santpoort; J. Broek en H. E. Verrept, Pres. Krugerstraat 33. IJmuiden; G. B. van Gelder en E. La- gerweij, Hagelingerweg 143. Santpoort; N. Kuiper en M. C. Plokker. Braamstraat 1, IJmuiden; K. Broek en G. B. Bakker, de Ruiiterstraat 174, IJmuiden-Oost; C. A. Stutterheim en A. Willemsen, van Leeuwenhoekstraat 5, flat 64 VI, Haarlem; B. Venema en B. Heida, Kanaalstraat 66, IJmuiden; V. E. Laurenzo en B. K. Siem, Gerard van Zwietenstraat 58, Tilburg. OVERLEDEN: B. J. van Helden, 55 j., echtgenoot van H. M. de Vries, Koedijk laan 32, Busgum; P. Dubbis, 77 j., echtge note van J. Prins. Driehuizerkerkweg 160, Driehuis; J. Michiels. 75 j„ weduwe van P. Mooiien. Willebrordstraat 37, IJmuiden- Oost; H. Millenaar. 76 j„ echtgenoot van M. J. A. Weijck, Kerkerinklaan 47, Sant poort. GROENTEVEILING CASTRICUM De orijzen van vrijdag waren: bloemkool 1162, prei 1121, spruiten 3796, grove kwaliteit 23—33. andijvie 7—14V2, groene- kool 9, rodekool 10, sperziebonen 93145, tomaten 5780, waspeen 18, snijbonen 176, sla 3'/i. De stichting IJmond, die in Wijk aan Zee een verzorgingstehuis voor bejaarden en een verpleegtehuis voor bejaarden exploiteert (te weten Maris Stella en het Badhotel), is van plan in de naaste toekomst een nieuw tehuis te gaan bouwen, waarin circa tweehonderd bejaarden een goede verzorging kan worden gegeven. Op een één hec tare groot terrein achter Maris Stella wil men een nieuw gebouw neerzetten, omdat de huidige huisvesting van zowel bejaarden als personeel bepaald niet rooskleurig genoemd kan worden. Het bestuur van de stichting IJmond hoopt dat de plannen over vijf jaar gerea liseerd zullen zijn. Er is nog geen op dracht verstrekt aan een architect een nieuw gebouw te ontwerpen, zodat ook nog niets vaststaat over de vorm van het nieuwe gebouw. Wel rekent men erop dat in het nieuwe verzorgingstehuis circa tweehonderd bejaarden een plaats zullen hebben. Eenzelfde aantal is thans in de tehuizen ondergebracht. Volgend jaar zal worden begonnen met het verbouwen van Maris Stella tot zuster huis. Daartoe dient echter eerst plaats ruimte in het huidige Badhotel-gebouw te worden vrijgemaakt voor de huisvesting van de patiënten in Maris Stella, zo ook voor het personeel (41 personen). In het Badhotel zal een grote lift worden aange bracht alsmede een serre worden aange bouwd. Na de verbouwing van Maris Stella tot zusterhuis kan al het personeel in totaal bijna zeventig personen in dit ge bouw worden ondergebracht. Pas als dit De raad van Heemskerk wordt voor gesteld zich uit te spreken voor de stichting van een uitgebreid tcehnische school in het IJmondgebied in de vorm van een samenwerkingsschool, waarin el ke levensbeschouwelijke richting in de organisatie zeggenschap heeft. Het ge meentebestuur van Heemskerk kan zich volledig plaatsen achter het advies van het Adviescollege voor het IJmondgebied betreffende deze zaak. Het punt staat op de agenda voor Heemskerks raad, die op donderdag aanstaande in openbare vergadering bijeenkomt. Voorgesteld wordt voorts een krediet van ƒ4.429.25 beschikbaar te stellen ten behoeve van de uitbreiding van de chr. nationale school in plan Oisterwijk. Het aantal leerlingen neemt sterk toe, zodat meer lesmateriaal moet worden aange- geschaft. Een aanvullend krediet van 1882,59 wordt de raad gevraagd voor het aan schaffen van lichtornamenten in het gym nastieklokaal van de r.k. ulo-school aan de Karshoffstraat. Een krediet van 22.000 wordt ge vraagd voor de aanschaffing van een automatische huistelefooninstallatie voor de secretarieafdelingen en de gemeente lijke diensten. Voorts staan op de agenda voórstelWn tot benoeming van leden van de com missie voor advies Woonruimtewet, tot het pachtvrijmaken van diverse percelen tuingrond en aankoop van enkele woon huizen. Ook zijn er voorstellen tot ver koop van bouwterreinen, onder meer ten behoeve van de bouw van 160 woningen in Oosterwijk (welk object reeds is ge gund). In december verloopt mijn rijbewijs en deze week trof ik twee brie ven in de bus van Be- middelingsbureau's die voor mij gedwee in de rij willen gaan staan. Dat is attent, vooral in een tijd dat het begrip „service" is vervaagd tot een soort hekwerk, dat aangeeft dat men niet hoeft te pingelen, omdat je de „service" anders beslist niet krijgt. Iemand, die je zo maar op tijd waarschuwt en het bovendien nog voor je wilt doen, is een uit schieter. Nu heb ik de drukwerkjes zeer zorg vuldig bestudeerd, want ik ben door ervaringen beducht geworden tegen „heffingen achteraf". Maar hoe ik ook de klei ne lettertjes interpre teerde, duidelijk was dat ik voor de bemiddeling zou moeten betalen: 2.50 bemiddelingskos- ten, 1,voor het for mulier medische verkla ring, plus porti en in cassokosten, plus de leges voor het uittrek sel uit het bevolkings register. Plus uiteraard de kosten voor het rij bewijs. Ik dacht, laat ik het eens doen, en ik heb een van de bureau's aange schreven. Deze week kreeg ik de formulieren thuis en wat blijkt nu het hele soepje kost me nu ineens 5,85, plus dan nog het rijbewijs. Wel is mij nog een „ge schenk" toegezegd en mij het rijbewijs vijf jaar tegen verloren-gaan verzekerd. Ik geloof, dat ik het geschenk reeds heb ontvangen in de vorm van een kunstig toegenaaid plastic-vel, waarop ik bovendien kan zien, hoever ik van Berlijn zit. Alsof ik niet wist, dat ik daar veel te dichtbij zat. Kijk, dat ondernemen de figuren een bureau oprichten om de door paperassen geplaagde medemens uit de soep te helpen, zal niemand ze kwalijk nemen. Ook niet, dat ze er een mooi be legde boterham uithalen, want niemand kan per slot van de wind leven. Maar waarom niet te voren reeds duidelijk vermeld, dat de hele soesah tussen de vijf en zes gulden zal kosten Met het rijbewijs mee, nog geen tientje. Dat is voor dit vijf jaar gel dende waardepapier nog altijd geen excessief be drag. Ook dan nog zou ik voor die ruim vijfen- halve gulden het bureau in de arm hebben ge- nomen, omdat ik aan tijd en schoenzolen een veelvoud ervan zou uit sparen. Maar ik had graag vooraf geweten waar ik aan toe was, en achteraf hoe het bedrag van 5,85 is samenge steld. Vijf gulden is niet veel tegenwoordig, ik weet het maar al te goed, maar je wordt toch graag ingelicht waarvóór je het uitgeeft. Nu weet ik uit dit drukwerk wèl, dat er een hele papiermolen voor aan de gang wordt gezet. Dat brengt mij op een tweede vraag. Zou het niet wat simpeler kunnen? De tijd dat een automobiel een luxe paar schoeisel was, voor geprivilegieerden en welgestelden, is voorbij. De auto is gemeengoed geworden, zoals een reispas gemeengoed is. Waarom dan niet zo zoetjes aan de papier winkel wat vereenvou digd en althans op één punt, bij voorbeeld bij een van onze verkeers bureaus, geconcen treerd? Ik weet het, men kan, gezien het aantal wegrampen, niet voor zichtig genoeg zijn bij de uitreiking van rij-docu- menten Maar als een maal het rijexamen is gedaan en er dus door een bevoegde instantie een sanctie is gegeven, dan moeten er toch niet drie of vier bureau's nodig zijn voordat men werkelijk wordt losge laten Zeker niet in een tijd, dat door de vijf daagse werkweek al deze beslommeringen extra dagen, zo niet we ken vragen Waarom niet één bureau, waar alle gegevens samengevoegd zijn, waar desnoods een keuringsarts aanwezig is, zodat men gelijk bij de doorlichting na een kwartier weer op straat staat. Als men het verlangen van een rijbewijs moeilijk wil maken, dan moet men de voorschriften ver zwaren. Maar men mag dan van de overheid verlangen, dat ze niet eist dat we bij drie in stanties te biecht moe ten gaan. Kom, lieve dienaren, in deze tijd van rationalisatie, van werkbesparing en ver eenvoudiging moet er toch een middeltje ge vonden worden om overbodige loketterie uit te bannen. Dat zou gewoon een kwestie van begrip kunnen zijn of van mag ik het nog een keer gebruiken service. En de overheid hoeft mij geen geschenk te geven; geen ónder, wel teverstaan. Bart L. Joris gebeurd is, kan met de nieuwbouw wor den begonnen. In het nieuwe tehuis zal het zwaartepunt komen te liggen op de verpleging van be jaarden. De tehuizen die de stichting nu exploiteert, herbergen nog veel gerepa- triëerden uit het voormalig Nederlands- Indië. Doch aangezien hun aantal steeds kleiner wordt, wacht het stichtingsbestuur een nieuwe taak. Ook met deze omstan digheid wordt in het nieuwbouw-project ter dege rekening gehouden. Er is im mers een grote behoefte aan verpleegin richtingen voor bejaarden in ons land, waarbij zij opgemerkt dat het bejaarden betreft die niet in een ziekenhuis dienen te worden verpleegd. In de huidige tehui zen te Wijk aan Zee worden de bejaarden ook „gereactiveerd". Het oude gebouw, waarin vroeger het badhotel was ondergebracht, is eigendom van de gemeente. Het is ongeveer tachtig jaar oud en voldoet niet meer aan de moderne eisen die men aan het verplegen van zieke of invalide bejaarden moet stel-' len. Wat met het grote gebouw aan de Zwaanstraat, nadat de nieuwbouw zal zijn voltooid, gaat gebeuren, is nu nog niet bekend. Hoe men de bouw van het nieuwe te huis wil financieren, is ook nog een open vraag. Getracht zal worden een gemeen telijke garantie te verkrijgen. De bouw kosten worden voorlopig op enkele mil joenen geraamd. Advertentie Mooie TRUIEN lft. 5 jaar Warme BROEKEN lft. 5 jaar Dikke MONTY COATS lft. 5 jaar (de grotere maten kosten iets meer). Maakt uw jongen tweemaal zo stoer Kloosterstraat 33 - 35 - Beverwijk Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding ZIET DE ETALAGES Onder daverende toejuichingen van het publiek is Henk Schoorl, de sterke IJmuidense amateurbokser van „De Ring", gisteren in Krasnapolsky te Amster dam de ring uitgestapt. Hij had zijn beslissende partij om het Noordhollands kampioenschap halfzwaargewicht bij de nieuwelingen verloren, maar voor het Amstei damse publiek was hij de morele winnaar en niet de Amsterdammer Bos, die zich in de laatste ronde staande hield op een wijze die weinig meer met boksen te maken had. Een luid „boe" klonk op toen de Am sterdammer de ring verliet. Hij was kampioen geworden na een strijd, die hij won doordat Schoorl een officiële waarschuwing kreeg. Schoorl had na een inspanpgncl begin, Van de avond, waarin hij voor vervoer had moeten zorgen en toen zelf de IJmuider boksploeg naar Amsterdam had moeten rijden, eerst al een andere zwa re partij moeten boksen. Tegen de sombere verwachtingen van trainer ome Dick Böhm in was hij me teen zeer beheerst in actie. Zijn concen tratievermogen bleek niet te hebben ge leden en zijn boksen was zo krachtig, dat zijn tegenstander Stokhof in de eer ste ronde zelfs naar de planken moest. Toch herstelde deze zich goed. Hij bracht de tweede ronde zelfs duidelijk op zijn naam, maar in de laatste ron de wogen de twee goed tegen elkaar op. Schoorl werd winnaar op pünten, en mocht daarna na de pauze tegen de Amsterdammer Bos om de titel in het strijdperk treden. Er was nu geen sprake van een over donderend begin, want de vreemde strijd wijze van Bos bleek voor Schoorl aan vankelijk onoverkomelijk. Hij liep een flinke achterstand op, waarbij kwam, dat hij tweemaal werd gewaarschuwd tegen „hakken". Even aangeslagen. Naarmate de strijd vorderde herwon Schoorl zijn zelfvertrouwen. Toen Bos in een neutrale hoek ineens rechtsvoor ging staan en Schoorl hard in de maag trof was deze even groggy. Maar hij beet zich er door en dreef daarna Bos met grote felheid door de ring. Tot het ein de toe bleef Schoorl de betere bokser, waarbij Bos met rijkelijk lage stoten en veel klemmen kans zag staande te blij ven. Als Schoorl wat meer had geprofiteerd van de slechte lichaamsdekking van Bos zou hij zeker hebben gewonnen. Maar hij werd wat te onbesuisd, en dat leid de er toe, dat hij in de laatste secon den weer hakte. Het kostte hem een of ficiële waarschuwing en uiteindelijk de partij, al bleek de jury hierover niet eenstemmig. Grote man. Op deze avond, die vaak fraaie par tijen opleverde, was de Amsterdammer Lubbers onbetwist de grote man. Deze nauwelijks zestienjarige pleegt al zijn partijen in de eerste ronde te winnen en hij maakte ook gisteren geen uit zondering.' Nadat hij zich vlot in de finale had gewerkt kreeg hij de jonge ÏJmuidenaar Van Vianen tot tegenstander. Deze was al eens kansloos tegen Lubbers geweest en men verwachtte er dan ook weinig van. Inderdaad kwam Lubbers meteen voor de dag met snelle en keiharde series, die Van Vianen tegen de touwen brach ten. Toch bleef de IJmuidense halfzwaar gewicht terugvechten, maar het was maar al te duidelijk, dat het op een pak slaag moest uitdraaien. Deze Lubbers is een klasse apart, en ome Dick nam dan ook de enig juiste beslissing. Hij gooide de handdoek in de ring en bespaarde zijn pupil het incas seren van nog meer klappen. Goed gevecht. Ton de Weers moest in het zwaarwel- tergewicht om de titel kampen met De gen, een stevige donkere knaap, die in een enorm tempo begon. In een prach tige ritme viel hij steeds weer aan en De Weers slaagde er maar niet in De gen op afstand te houden. In de twee de ronde was het tempo van Degen aan merkelijk gezakt. De Weers slaagde er nu in zijn tegenstander wat van zich weg te houden en kon daardoor vele goede rechte stoten uitdelen. In de laatste ronde zat een zege voor De Weers er dan ook alleszins in, maar In plaats van in Frascati is men nu in KthsHUfitilsky' té Artist&rdam begonnen met'' de gebruikelijke reeks amateurwedstrijden prn de Noordhollandse titels. Gisteren kwa men de nieuwelingen in de ring en de nieuwe omgeving bleek verrassend veel pu bliek te hebben getrokken. Ze zaten er, de vaste klanten, die geen wedstrijd overslaan. Men hoorde gesprek ken over de onlangs bezochte wedstrijden, over filmsterren en boksgrootheden als Max Schmeling, waar men naast gezeten had.' Maar men hoorde ook opmerkingen als „Kijk, daar heb je die en die, hij is nu toch wel helemaal „maf" geworden". Opmerkingen over beroepsboksers, maar ook over jongens, die altijd amateur heb ben willen blijven, en kans hebben gezien steeds afstraffingen te voorkomen. Naast de gebruikelijke kreten als „Blij ven kijken" en „Pak hem" hoorde men in eens een minder frisse kreet „Sla hem gek". Juist daarom waren we gelukkig met de beslissing van Dick Böhm, die zijn pupil Van Vianen niet aan een afstraffing wen sten bloot te stellen. „Mijn jongens hebben hun hersens nodig om te werken" zegt hij, „het moet plezier blijven". Er waren in Krasnapolsky voorbeelden van de ge volgen van een andere houding. Men kan als bokser te veel „pakken" met als ge volg blijvend geestelijk letsel. Vele par tijen in Kras lieten gisteren zien, dat bok sen een prachtig kijkspel kan zijn, ook zon der grove krachtsexplosies. Het is verheu gend, dat ook Ome Dick dat als zijn ideaal ziet. nu bleek hij niet in staat in het zelf de tempo door te draaien. Degen kon zich herstellen, zodat de krachten in de ze ronde elkaar niets ontliepen. Het overwicht van Degen in de eerste ronde was van dien aard geweest, dat een kleine overwinning onbeslist was onmogelijk in deze titelkamp wel naar hem zou moeten gaan en zo kwam het ook uit. Beide boksers kregen een hartelijk applaus voor een goede partij, waarin van beide zijden uitstekend werk werd geleverd. ZATERDAG 28 OKTOBER Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden, 20 uur: Advendo speelt „Uw bad is klaar". Zomerlust, Santpoort, 20 uur: Getosa speelt „Pinky, het blanke negermeisje". Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Feestavond personeelsvereniging Phass. Nederlands Hervormd Wjjkgkebouw, Radarstraat 3,20 uur: Openingsavond „Xerion". ZONDAG 29 OKTOBER Zomerlust, Santpoort, 20 uur: Getosa speelt „Pinky, het blanke negermeisje". Patronaatsgebouw, IJmuiden, 20 uur: KZOS speelt „Sproetenkopje". MAANDAG 30 OKTOBER Marquette-theater. Heemskerk, 20 uur Arena speelt „De Gecroonde Leersse". Centrum, Beverwijk, 19.30 uur: Film avond Vogel vreugd. Leeszaal, Beverwijk, 16 uur: Hersengym nastiek voor kinderen. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTH4TT" ÓOOCOOOOOt^OOOOOOOGtOOCV"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6