Is beperking van assortiment voor bollenhandel gewenst? IN DE VISHAL+EN OP ZEE Vier kunstenaars maken beelden voor nieuwe wijk Oosterwijk in Beverwijk Kwestie met vele facetten Sport in IJ mond Schip op drift drukt sleepboot onder water Pas verbouwd winkel huis in vlammen „Vijf jaar later" Drie doden in het verkeer Grote instorting op bouwwerk in Beverwijk In en om de stad SCHEEP V AARTBERICHTEN ZATERDAG 2 8 OKTOBER 1961 7 C oncurrentie-motieven Elftallen van „Noord" WEEKABONNEMENTEN Jongen aangereden Examens Hnëiééë „Een streng doorgevoerde beperking van het sortiment zal de verdere ont wikkeling van de Nederlandse sierteelt in hoge mate bevorderen. Bij het winnen van nieuwe cultivars van bloembollen is onvoldoende gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die het wetenschappelijke veredelingsonderzoek biedt". Aldus luiden twee stellingen die dr. Schenk aan zijn promotie had toegevoegd. Ieder die ze las wist, dat hij die zou moeten gaan verdedigen. Hij heeft dit gedaan met de bewering, dat niemand weg meer weet in de chaos. Het publiek vraagt bovendien zo'n variatie niet. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het lijkt nu mode om over het te uitge breide assortiment te spreken en te schrij ven. Trouwens, het bloembollenvak krijgt nu van alle kanten te horen, dat het niet goed werkt. Het vak reageert daarop zo als het goede ondernemers betaamt. Eerst overtuigende bewijzen op tafel en dan wordt er hard aangepakt. Harder dan de waarschuwers durven hopen. Er zijn voor beelden van en die worden door de be schouwers met graagte aangehaald. Het maakt hen het werken gemakkelijker. De kwestie van het assortiment is bij zonder moeilijk, want er zal eerst heel wat moeten veranderen op ander gebied, voordat alle exporteurs en kwekers wer kelijk overtuigd zijn van de noodzaak om minder variëteiten aan te bieden. Het valt niet mee om een traditie, die in drie eeuwen gegroeid is, nu maar met een aantal min of meer losse beweringen uit de wereld te helpen. Zo gauw er tulpen zijn gevonden zijn liefhebberende botanici en tuinbezitters gaan zoeken naar iets anders dan de ande ren hadden. Het was toen om te pronken, nu is het een harde noodzaak. Tenminste zo lang men meent, dat men bloembollen bij de klanten moet aanpraten. Vele zaken en hun vertegenwoordigers proberen hun concurrenten de loef af te steken met lage prijzen en aantrekkelijke aanbiedingen van nieuwigheden. Er is dus een voortdurende vraag naar. Was die er niet dan zou het commercieel bezien geen nut hebben om voortdurend wat nieuws op de beurs te brengen. De laatste vijf of zes jaar zijn er meer economen gekomen, die ontdekten, dat er te veel versnippering van het sortiment was. Dit werkt kostenverhogend volgens hen. Hoe groot die versnippering was re I kende de redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur uit. Er zijn bijna eenentwintighonderd variëteiten tulpen ge registreerd. Hij maakte een splitsing tus sen variëteiten boven de zeven hectare, die men werkelijk groot kan noemen en er beneden. Hij kwam tot de verbazingwek kende conclusie, dat er maar 119 van meer dan zeven hectaren zijn. Dit is 5.66 pet. van het gehele assortiment. Er is hiermede 72.4 pet. van de totale met tulpen beplan te oppervlakte volgezet. Er blijven dus 1975 kleinere, die tezamen maar 27.6 pet. beslaan! Door de geweldige concurrentie moet iedere exporteur bij zijn klanten met een groot of in elk geval apart sortiment in zijn aanbiedingen kunnen komen.Wat moet hij dan niet meer aanbieden? Er is een behoorlijke variatie, in de tulpen vooral nodig. Er worden tulpen verkocht voor .Ie tuinen via bloemenwinkels, zaadwinkels en warenhuizen. Men moet hierin een behoor lijke variatie in kleur hebben, hoewel dr. Schenk beweert, dat deze veel beperkter kan zijn dan nu het geval is. Het publiek vraagt niet anders dan mooie kleuren en geen minieme verschillen in rood, of bloe men met een donkere en een wat lichtere basis. Slechts een zeer geringe percentage bestaat uit liefhebbers en kent, misschien de verschillen. Maar ook worden bloembollen verkocht aan bloemenzaken, die ze forceren voor de verkoop in de winter. Er zijn ook marktbroeiers die in grote kwanta voor de bloemenmarkt in bloei worden getrok ken. Er zijn tulpen, die vroeg in de win ter in bloei kunnen komen, andere zijn be ter later in het seizoen of in koude kas sen. Daarmede moet ook rekening wor den gehouden. De smaak van het publiek is ook niet in ieder land dezelfde. Er zijn dus wel redenen om een flinke variatie te maken, maar men moet toch wel uitzoeken hoe groot deze moet zijn en hoe groot de beplante oppervlakte kan zijn voor ze werkelijk bijdraagt tot een verla ging van de kostprijs. En tenslotte de opmerking van dr Schenk over het weinige gebruik, dat men in de bloembollenstreek heeft gemaakt van de kennis van veredeling. Hi.i zei daar bij, dat de mensen die nieuwigheden win nen weinig steun van de wetenschap heb ben gehad. Hij noemde alleen de naam van dr. De Mol, die zich wel op dit gebied heeft bewogen. Volgens dr. Schenk werk te deze onsystematisch en beslist niet we tenschappelijk, vandaar dat er zo bedroe vend weinig profijt te trekken was van zijn onderzoekingen. Van een andere zeer hooggeplaatste onderzoeker vernamen wij dat het misschien de moeite waard zou zijn om eens in het materiaal van dr De Mol te gaan schiften. Dan zou men wellicht volgens vaste lij nen gaan zoeken naar rassen, die aan ve le eisen voldoen. Het is een enorm ingewikkeld probleem met vele facetten en er zullen nog heel wat woorden aan moeten worden gewijd, voor iedereen met tevredenheid naar een wat evenwichtiger sortiment zal kunnen kijken. Er is weer een nieuw en boeiend aspect bij de teelt en handel van bloem bollen gekomen. De competitie van de afdeling IJmond van de Nederlandse Volleybal Bond is nu volop aan de gang en ook deze week werd de reeks wedstrijden voortgezet. Sterke verrassingen, zoals die zich in het begin van een wedstrijdseizoen nog wel eens willen voordoen, hebben ditmaal op een enkele uitzondering na niet plaatsge vonden.. Het zal derhalve spoedig blijken, welke teams de leiding zullen nemen en hoe de krachtsverhoudingen verdeeld liggen. Bij de dames boekte VCIJ 2 de eerste overwinning op ODIN, dat toch een set wist te winnen. VCIJ 1 had het nog ge makkelijker, want dit team bleef volledig de baas over Kennemers 4. Beter verging het Kennemers 2, dat de volle winst op DEM 2 veroverde. Kennemers 3 daaren tegen moest echter toestaan, dat OS 2 met het beste deel van de uitslag ging strijken. VGV wenst wederom in de kopgroep door te dringen, want het hield nu weer een tegenstandster onder de duim, VCIJ 3. Het ziet er naar uit, dat PSV een resprise van het kampioenschap wil beleven; Tyfoon moest dat namelijk ondervinden. Waarmee deze week de koek was verdeeld. In de eerste klasse heren ging OS 1 op de ingeslagen, goede, weg voort door het gepromoveerde Tyfoon op de knieën te dwingen. Ook ADO kwam wederom goed voor de dag, het team van de vakleer krachten was daarvan het slachtoffer. DEM 1 kan blijkbaar de juiste vorm nog niet vinden, want tegen ODIN kon slechts een set worden veroverd. Dit laatste resul taat bereikte eveneens OS 2 tegen de re serves van VCIJ. De tweede klassè heren leverde wisse lend, succes op voor Tyfoorj. Tegep het, debuterende Kennemers behaalde Tyfoon 4 een volledige overwinning, terwijl Tyfoon 3 de eer hoofdzakelijk aan VCIJ 3 moest laten. De wedstrijd van VGV tegen VCIJ 4 kon niet doorgaan wegens het ontbreken van een scheidsrechter. Uitslagen Dames: ODINVCI.J 2 12; Kennemers 4VCIJ 1 03; DEM 2Kennemers 0—3; VCIJ 3—VGV 0—3; OS 2—Kennemers 3 2—1; PSV—Tyfoon 3—0. Heren: eerste klasse: ADOBM 30 OS 1—Tyfoon 2 3—0; OS 2—VCIJ 2 1—2 DEM 1ODIN 12. Tweede klasse: Ken nemersTyfoon 4 03; VCIJ 3Tyfoon 3 2—1; VGV—VCIJ 4 (n.d.). Programma voor volgende week Dames: (maandag Margrietschool Bever wijk): DEM 1—OS 2; Tyfoon—ODIN, (dins dag Gymnasium Velsen) Kennemers 2 VCIJ 2. Kennemers 3—PSV: VGVDEM 2 (woensdag Gymnasium) VCIJ 1VCIJ 3. Heren: eerste klasse (dinsdag Gymna sium) BMOS 1 (woensdag Gymnasium) Tyfoon 2OS 2; VCIJ 2—DEM 1 (woens dag Bachstraat Heemskerk) ODINADO. Tweede klasse (maandag Margrietschool) Tyfoon 4—VCIJ 3. DEM 2—VGV (woens dag Gymnasium) VCIJ 4Kennemers. Wijk aan Zee (thuis tegen Always For ward) De Blok, Schellevis en De Winter, Burger, Scholten en G. Bol, Seysener, De Boer, S. Bol, v. d. Wel en Aardenburg. ADO '20 (thuis tegen Alkmaarse Boys) Burger, Welboren en J. v. Tunen, Schouws, Dam en Groot, P. v. Tunen, v. Duiven voorde, Dam, Aardenburg en De Wit. Vitesse (uit tegen West-Frisia): Stuif bergen, Renckens en G. Jonker, Vermolen, H. Jonker en Brakenhoff, De Zeeuw, Mul, Sneekes, Groot en Twisk. Waterloo (uit tegen DCO): Brilman, Bruisschaart en Maas, Iskes, Van Eden, Van Dongen, Boekhout, Oldenburg, N.N., Bannink en Tijms. VVB (te Beverwijk tegen Kennemers): Van den Boogaard, Van der Velde en Al- tena, Van Vuuren, Both, Kersbergen, A. Luitjes, Hoogendijk, Kooimans, R. Luitjes en Stet. Kinheim (thuis tegen St. Pancratius): Pigmans, J. de Reus en Luntz, Paap, Bak- kum en R. Haan, v. d. Griend, H. Haan, Demmers, Van Doorn en Muskee. IEV (uit tegen Alliance): Jansen, Stals en Vendel, Fijen, Buur en Vink, H. de Reus, B. Kramer, Beentjes, J. de Reus en Korver. De Kennemers (thuis tegen VVB) Groot; Lejeune en Huisman; Van der Zwet, Van den Oever en De Bie; Kops, De Bouvré, Grapendaal, N.N. en Schelvis. In het weekeind worden weer tal van competitiewedstrijden verwerkt, die giste ren al zijn aangekondigd. Maandag wordt het bridgekampioen- schap van de IJmond verspeeld. Aanvang half acht in zaal Kraak. In de Schiehaven In Rotterdam is het Amerikaanse vrachtschip „Mormacsun" bij het afmeren door de sterke wind op drift geraakt. De havensleepboot „Zeepaard" van Van der Tak's havenbedrijf kwam daarbij in de knel tussen het zeeschip en een drijvende bok en werd onder water ge duwd. De drie mannen die zich aan boord van de „Zeepaard" bevonden konden zich redden door snel op de bok over te stap pen. De sleepboot verdween onder water en zonk. In Groningen heeft brand gewoed in een schoenenzaak, die pas voor anderhalve ton ingrijpend was verbouwd. Het vuur is ontstaan op de eerste etage, waarschijn lijk in een oliestook-installatie van de bewoner van deze etage, een directeur van een technisch bureau voor verwarmings installaties, die zelf deze installatie had aangelegd. Het bovengedeelte van het huis brandde uit. Hierin bevonden zich een aantal stu dentenkamers en een atelier van een modevakschool. De schoenenzaak, die juist vandaag zou worden heropend, kreeg ernstige waterschade. Van een feestelijke opening zal voorlopig wel niets komen. Prijzen van zaterdag Per kilo: tarbot 54.40, grote tong 6.50 6, grootmiddel tong 4.704.20, kleinmiddel tong 3.203, tong I 32.60, tong II 2.20 1.96. Per 50 kilo: haring 24.4017, makreel 23 14.40, tarbot IV 11290, rode poon 29—20, grote schol 7271, grootmiddel schol 71 66, kleinmiddel schol 7263, schol I 78 68, schol II 6757, dichte wijting 3930, gestripte wijting 4925, kleine scholletjes 52—30. Per regel: grote kabeljauw 194, middel kabeljauw 8672. Besommingen van zaterdag KW 41 f 1920, IJM 11 f 2820, MO 1 f 4200, KW 95 f2620, KW 57 f8510, KW 47 f5100, KW 140 f 11.800, KW 141 f5670, KW 34 f 10.800, KW 186 f 8850, KW 64 f4030, KW 29 f8690, KW 189 f 3610, KW 69 f 5190, KW 134 f 5960, KW 66 f 5050, KW 26 f 1900, HD 125 f 8070. HARINGVANGSTEN KW 5—25 (uit 40 netten), KW 73—6, KW )3g—10, KW 20—10 (nog 20 netten), KW 74 —20 uit halve vleet, KW 4435 nog 60 netten, KW 85—50 (nog 40 netten), KW 110 —45 (nog 45 netten), KW 4520 (uit halve vleet), KW 1017 (uit halve vleet). Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 3770 kisten, waarvan 729 kis ten tong en tarbot, 160 schol, 3 bot, 2535 haring, 154 makareel, 30 schelvis, 98 wij ting, 15 kabeljauw en gul, 12 poon, 6 kool vis, 28 diversen. Prijzen van vrjjdag Per kilo: grote tong 6.505.70, .groot middel tong 4.804 20, kleinmiddel tong 3.402.80, kleine tong I 32.50, kleine tong II 2.10—1.80, tarbot I 4.90—4. Per 50 kilo: tarbot IV 13090, grote schol 6563, grootmiddel schol 8276, kleinmiddel schol 8072, kleine schol 8278, kleine schol II 77—£9, schar 61, verse haring 26.8012, makreel 3314.40, grootmiddel schelvis 92, kleinmiddel schel vis 100, kleine schelvis I 122, kleine schel vis 2 7462, wijting 5931, middel gul 67 kleine gul 54. kleine rode poon II 4023. Per 125 kilo: grote koolvis zwart 126 124. Besommingen van vrijdag KW 135 9780, KW 103 9380, KW 91 11.400, KW 162 9040, KW 33 10.000, KW 116 8720, KW 130 4180, KW 22 2940, KW 92 280, KW 21 138, KW 142 250, KW 94 650, KW 112 820, IJM 66 6200, IJM 30 505, IJM 59 1970. Aanvoer van zaterdag Een trawler, vier loggers en vijftig kot ters voerden in IJmuiden 3914 kisten vis aan, waarvan 26 wijting, 100 trawlharing, 1640 Engelse walharing, 500 makreel, 285 schol, 16 tarbot, 250 varia, 85 stuks kabel jauw, 45.000 kilo tong. SCH 27 Onderne ming II 600 kisten, KW 140 530 kisten, KW 141 350 kisten, KW 57 500 kisten. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 1100 makreel, 1700 Engelse walharing, 25 schel vis, 20 wijting, 5000 kilo tong, 1500 kantjes jonge haring. Voor maandag IJM 28 Amsterdam 900 kisten, waarvan 70 schelvis, 200 haring, 610 makreel, 20 varia, 42 stuks kabeljauw en 184 kantjes haring. Op zee Het was tamelijk goed weer om de noord, met windkracht 4 tot 5. De vang sten waren slecht. De IJM 28 Amsterdam, IJM 99 Egmont en KW 144 Cornelis den Duik zijn thuisstomend voor de maandag- markt. De kotters om de oost hadden last van een bries. De vangsten waren dan ook wat minder. Er werden 60 tot 70 kilo tong per trek gevangen met een paar manden vis er bij. De kotters op de kust kampten met een harde bries. De vangst was 2030 kilo tong en 4 tot 5 manden vis. Aan de westkust was het goed weer. De vangsten liepen zeer sterk uiteen, van 100 tot 400 manden haring en makreel. De SCH 21 Arie van der Zwan ving in twee trekken 110 manden. Dit schip is nu thuis stomend. cc»oooooooooooococooDooc<x)oococ<^yy5orvDoooooocococooooooo dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÓOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOSOOOOOOOCOOOOOCOOOOOCCOOODOOOOOOÓ Op 4 november zal het vijf jaar gele den zijn dat een eind kwam aan de op stand der Hongaren. Tevens zal het dan vijf jaar geleden zijn dat enige duizenden Hongaren in Nederland een toevluchts oord vonden. De Hongaarse Federatie in Nederland, de Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp, de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd en het Veteranenlegioen Neder land hebben een Hongaars-Nederlands comité, „Vijf Jaar Later" gevormd, dat zich ten doel stelt rond deze vierde no vember de blijdschap der Hongaren te vertolken voor het voorrecht dat zij in Nederland in vriheid mogen leven. Voorts wil het comité „de betekenis van de democratie voor de ontwikkeling van het individu met nadruk onderstrepen en het besef levend houden dat de vrijheid niet vanzelfsprekend is en ieder ogenblik wordt bedreigd". Het comité zal in Amsterdam een bij eenkomst houden in Krasnapolsky op 4 november om 11.00 uur. In deze bijeen komst zal dr. W. Drees een rede houden, Om 12.00 uur zullen de Hongaren en Ne derlanders zich naar het nationale monu ment begeven waar het Hongaars-Neder lands comité „Vijf Jaar Later" een krans zal leggen. De Koningin heeft goedgevon den, dat daarbij de aan haar in 1956 aan geboden Hongaarse verzetsvlag daar toe gedragen en begeleid door een vlag- gewacht van oud-leden van de voormali ge Binnenlandse Strijdkrachten aanwe zig zal zijn. Bij het oversteken van de provinciale weg HaarlemHilversum in Uithoorn is de 8-jarige N. Berk door een personen auto aangereden. Het kind werd ernstig gewond en was bij aankomst in de Maria stichting in Haarlem reeds overleden. Het is de derde keer binnen korte tijd dat een kind bij het oversteken van deze weg door een auto is aangereden. De 41-jarige Joh. P. Pauw uit Dordrecht is op het spoorwegemplacement te Dor drecht dodelijk gewond toen hij bekneld raakte tussen een vorkheftruck en een goederenwagon. Een man, die niet bevoegd was om met een vorkheftruck te rijden wilde dit voertuig keren. Hij trapte het gaspedaal veel te ver in waardoor de truck in volle vaart tegen de wagon aanreed De heer Pauw was gehuwd en vader van negen kinderen. In Arnhem sloeg de 60-jarige bromfiet ser D. J. Heezen vlak voor een hem te- gemoetrijdende personenauto plotseling linksaf. De automobilist kon hem niet meer ontwijken. De bromfietser werd aangere den en was onmiddellijk dood. Omstreeks kwart voor elf vrijdagmor gen heeft zich op een groot bouwwerk aan de Plesmanweg in Beverwijk in het uitbreidingsplan Meerestein een grote in storting voorgedaan. Een betonnen vloer met een oppervlakte van 45 vierkante me ter stortte van de tweede verdieping. Op dat moment waren vijf arbeiders op de vloer aan het werk. Vier van hen zagen kans ijlings op een bordes te springen, maar de vijfde man viel met de vloer mee. Hierdoor brak hij beide hielbenen. Hij is eerst in het Rode Kruisziekenhuis opge nomen, maar later naar een ziekenhuis in zijn woonplaats Leiden overgebracht. He btouwwerk waar de instorting gebeurde, is een nieuw PTT-telefoon- gebouw, dat in Beverwijk wordt neer gezet in verband met de grote stads ontwikkeling in de IJmond-Noord. De oorzaak van de instorting is nog niet be kend. De politie van Beverwijk stelt een onderzoek in om na te gaan of er sprake van nalatigheid is. Het nieuwe telefoon gebouw is een ontwerp van de Haarlemse architect Herreveld en de bouw wordt uitgevoerd door Werninks Betonmaat- schappij uit Leiden. Een zevenjarige jongen uit Velsen-Noord is vrijdagmiddag omstreeks kwart over twaalf gegrepen door een personenauto. De knaap stak zonder uit te kijken de weg over, vanachter een geparkeerde vracht auto. De bestuurder van de personenauto uit Beverwijk trachtte door hard remmen een aanrijding te vermijden, doch dit ge lukte niet. De jongen werd gewond aan het hoofd. Hij werd verbonden door de mannen van de Velsense ongevallendienst, Het is gebleken dat na de woensdag jongstleden gehouden raadsvergadering te Velsen in Heemskerk illusies zijn ontstaan omtrent een gewijzigde houding van het gemeentebestuur van Velsen ten aanzien van de wenselijkheid van het behoud der Heemskerkse zelfstandigheid. De werkelijkheid is echter zo, dat alle leden van de Velsense raad die zich in een eerder stadium hebben uitgesproken voor de samenvoeging Beverwijk-Heemskerk en dit is dus de meerderheid nog steeds op dit standpunt staan. Hetzelfde kan wor den gezegd van de minderheid, die zich destijds voor de samenvoeging van Velsen Beverwijk en Heemskerk tot één gemeen te hebben verklaard. Nadrukkelijk is nog eens van verschillende zijden betoogd, dat deze standpunten waren gebaseerd op een Koninklijk goedgekeurd streekplan. Slechts één van de raadsleden overi gens voorstander van één grote IJmond- gemeente heeft verklaard dat Heems kerkse plan-Zuiderhoek als een verbete ring te beschouwen. Er is dus geen sprake van dat de raad van Velsen zich zou hebben uitgesproken voor dit plan, zoals sommigen schijnen te menen. Velsen heeft slechts opgemerkt, dat door de minister van Binnenlandse Za ken ware te overwegen of ingrijpende wij zigingen van het streekplan zouden kun nen leiden tot wijziging van 's ministers bestuurlijke voornemens. Zoals een der raadsleden het formuleerde (zie IJ.C. van donderdag jongstleden) heeft men „de koe voet" welke de nieuwste ontwikkelingen Heemskerk in handen hebben gegeven, niet uit de handen dezer gemeente willen slaan. Tegelijkertijd is gebleken dat men een zekere sympathie blijft hebben voor de wijze waarop het Heemskerkse ge meentebestuur zijn strijd voor een zelf standig Heemskerk vastbesloten voert. De toekomst zal moeten leren, of dit be scheiden steuntje in de rug enige invloed zal uitoefenen op de toekomstige beslissin gen van de minister envan het par lement. Amsterdatn. (Gem. natuurkunde J. H. M. Un.). Doctoraal examen Stoelinga, Haarlem. Aagtedijk 28 te Aden. Aagtekerk 27 v. Melbourne n. Sydney. Abpekerk 27 dwars Kyeta n. Genua. Achjlles 27 v. Guayaquil m. Callao. Aegis 27 le Willemstad. Alamak ;2§,tEjNapeik. j Alca 27 té Las" PalmSs. Alchiba 27 dwars Kuria Muria n. Zubaya. Aldabi 27 v. Las Palmas n. Antwerpen. Algol 27 te Antwerpen n. Rotterdam. Alioth 27 te New York v. Wilmington. Alkaid 26 450 m. z.o. Kp. Farewell n. Montreal. Alkmaar 27 te Piraeus. Almdijk 27 v. Suez n. Aden. Alnati 27 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alpliard 30 te Dulluth verwacht. Aludra 27 te Bahia. Alwaki 27 te Colombo verwacht. Ameland 27 te Rotterdam. Amerskerk 27 v. Fremantle n. Aden. Ammon 27 680 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Amstelhoek 27 dwars San Salvador n. Cristobal. Andijk 27 500 m w. Landsend n. Le Havre, Angolakust 27 v. Port Amboin n. Novoredondo. Appingedijk pass. 27 Ouessant n. Le Havre. Arendskerk 27 v. Casablanca n. Antwerpen. Asterope 28 v. Genua n. Hampton Roads. Baarn 27 v. Matarani n. Arica. Bengalen 27 75 m. w. Little Quin na Bombay. Beninkust 27 v. Lagos n. Freetown. Bintang 27 te Port Said. Breda 27 te Willemstad. Calchas 27 v. Rotterdam n. Malta. Caltex Amsterdam 27 dw. Ras Al Hadd n. Suez. Caltex Arnhem 27 v. Kharg eil. n. Suez. Caltex Eindhov en27 v. Savona n. Port Said. Caltex Gorinchem 27 v. Brunsbüttel n. R'dam. Caltex Leiden 27 260 m. o. Ceylon n. Hongkong Caltex Pernis 27 v. Pt. Elisabeth te East-London Caltex Rotterdam 27 te Suez. Caltex Utrecht 27 v. Cochin n. Kandia. Camerounkust 28 te Rotterdam. Castor 27 dwars Euboea n. Volos. Cinulia 27 360 m. z.o. Beira n. Bombay. Congokust 27 v. Antwerp enn. Freetown. Delft 27 620 m. w.z.w. Azoren n. La Coruna. Drente 27 v. Hollandia n. Biak. Eos 27 v. Hamburg n. Bremen. Forest Town 27 v. Fao n. Aden. Gabonkust 27 v. Dakar n. Freetown. Gooiland 28 v. Hamburg n. Amsterdam. Graveland 28 v. Buenos Aires n. Rio Grande. Groote Beer 27 180 m. w. Cyprus n. Beyrouth. Groote Kerk 27 200 m. n. Formosa n. Manilla. Hathor 27 te Beyrouth. Heelsum 27 rede Lourenco Marques. Helena 27 te Mauritius. imm® Zoals wij reeds in ons blad van vrij dag hebben berichtheeft de gemeente Beverwijk een belangrijke kunstop dracht verstrekt aan vier Amsterdam se beeldhouwerste weten mevr. G. Beerthuis-Roos, en H. D. Janzen, H. IJdo en E. Claus. Thans drukken wij een foto af, waarop alle vier de beel den en beeldengroepen voorkomen. Van Claus is het paard met de ruiter van mevrouw Deerthuis-Roos is de pop penkast een scène uit Petrousjka van IJdo is Prometheus en van Jan zen is de stier in gevecht met een mens. De beelden zullen in brons wor den gegoten en een plaats krijgen in de nieuwe wijk Oosterwijk te Bever wijk. De „stier" wordt geplaatst op het Beneluxplantsoen, de poppen kastaan de Belgiëlaan, Prometheus aan de Italiëlaan en „paard met rui ter" nabij de fundering van het oude kasteel Uyt ter Wike (Oosterwijk). De fundering zal het middelpunt zijn van een vijverpartij met plantsoenen. Bin nenkort begint men met de aanleg hiervan. Met de vier kunstopdrachten is een bedrag van bijna f 50.000.- ge moeid. De kunstenaars zijn allen leer lingen van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Volgend jaar denkt men dat de beel den gereed zijn. In de nieuwe wijk Meerestein wordt vermoedelijk begin volgend jaar het beeld „De Tuinder" geplaatst, gemaakt door de kunstena res mevrouw Leenders-Kusters uit Maastricht. Holendrecht 27 v. Norfolk n. IJmuiden. Iberia 27 te Setubal. Kabylia 27 in Kielerkanaal n. Ornskoldsvik. Kalydon 27 te Stanlow. Kara 27 v. Puerto La Cruz n. Buenos Aires. Karakoru m27 240 m. z.o. Manilla n. L. Angeles. Katelysia 27 te Puerto Miranda. Kerkedijk 28 v. Rotterdam n. New York. Khasiella 27 70 m. o. Kp. Guardafui n. Eastham. Kieldrecht 29 te Port Said verwacht. Korovina 27 65 m. z. w.Masira eil. n. Abadan. Kreeft 28 te Rotterdam. Kreon 27 v. Nickerie n. Moengo. Ladon 27 te Antwerpen n. Amsterdam. Lelykerk 27 60 m. o.n.o. Aden n. Suez. Leopoldskerk 27 te Bombay. Liberty Bell 27 170 m. w. Kreta n. Londen. Loppersum 27 v. New Orleans n. Savannah. Maaskerk 27 v. Las Palmas n. Duinkerken. Maaslloyd 27 te Houston. Marnelloyd 27 v. Barcelona n. Le Havre. Medon 28 te Puerto Cabello. Mentor 27 v. Lattakia n. Rodos. Minos 27 dwars Bornholm n. Amsterdam. Mohammed Reza Shah 27 te Bandar Mashur. Muiderkerk 27 dwars Gibraltar n. Calais. Mijdrecht 27 60 m. z.o. Nicabaren n. Fao. Neder-Elbe 27 v. Alexandrië n. Napels. Neder-Waal 27 v. Hongkong n. Singapore. Noordwijk 27 155 m. n.n.o. L. Palm. n. IJmuiden. Notos 26 te Tripolis n. Sfax. Ommenkerk pass. 26 Gibraltar n. Swansea. Oostkerk 27 v. East-London n. Durban. Papendrecht pass. 27 Finisterre n. Oostzee. Pendrecht 27 v. Cristobal n. Pta. Palmas. Philidora 27 105 m. o.n.o. Ras Al Kalb n. Suez. Philine 27 dwars Malta n. Mena Al Ahmadi. Philippia 27 dwars Aden n. Suez. Polydorus pass. 27 Ouessant n. Port Said. Prinses Irene 27 v. Le Havre n. Rotterdam. Prinses Margriet pass. 27 Belle Isle n. Plymouth. Raki 27 v. Los Angeles n. Curagao. Reza Shah The Great 27 dw. Muscat n. Gibraltar. Rossum 27 dwars Tortugas eil. n. El Palito. Rotterdam 28 te Rotterdam. Rijndam 26 v. Quebec n. Southampton. Samarinda 28 te Los Angeles. Scheldelloyd 27 te Hamburg. Schelpwijk 28 et Port Fortin. Schiedijk 27 te New York. Seven Seas 27 v. Rotterdam n. Londen. Sibigo 29 te Brisbane verwacht. Sinon 28 te Ponce. Slamat 27 80 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Socrates 27 v. Hamburg n. Rotterdam. Solon 27 te Fort Liberte. Stad Delft pass 27 Finisterre n. Rotterdam. Stad Gouda 29 te Vitoria verwacht. Stad Maassluis 27 70 m. n.o. Oran n. Palermo. Stad Maastricht 28 te Vitoria. Stad Schiedam 27 85 m. n.w. Terschell. n. Narvk. Steenkerk 27 te Tanga. Straat Clarence 27 te Melbourne. Sumatra 27 v. Manilla n. Cristobal. Tamo 28 v. Londen n. Liverpool. Tegelberg 27 te Kaapstad. Telamon 27 v. Curagao n. Punta Gorda. Texel 30 te Naguya verwacht. Tjisadane 27 dwars Kp. St. Mary n. Mauritius. Tjitarum 27 te Abidjan. Triton pass. 27 Beachyhead n. Santa Marta. Van Spilbergen 27 te Matadi verwacht. Vasum 27 dwars Masira n. Gibraltar. Vlist 27 v. Bremen n. New York. Waingapoe 25 v. Mogadiscio n. Mukalla. Westertoren 27 te Rotterdam. Willem lluys 28 te Port Said. Woensdrecht 27 270 m. w. Kreta n. Banias. Wonosari 27 110 m. z. Djeddah n. Suez. Wonosobo 27 v. Genua n. Marseille. Zaankerk 28 te Alexandrië. Zafra 27 210 m. n.n.w. Perim n. Kharg eil Zaria 27 dwars Daedalus n. Lavera. Zeeland 27 te New York. KLEINE VAART Alcetas 27 16 m. w. Tarifa n. Rotterdam. Draco 26 te Valencia n. Cadiz. Elsa 23 v. Kemi n. Jacobstad Flevo 27 45 m. z. Finisterre n. Lissabon. Insp. Mellema 27 dwars Guernsey n. Bordeaux. Looiersgracht 27 te Helsinki. Lucas Bols-1, 24 v. Stockholm n. Sundsvall. Manto 2 7v. Rotterdam n. Le Havre. Mare Liberum 27 6 m. w. Leith n. Faroer eil. Marianne 27 te Uddevalle verwacht., Midas 27 30 m. o. Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Plato 27 45 m. w. Spartivento n. Alicante. Que Vadis 22 te Gefle v. Bayonne. Willy 24 te Dublin. SLEEPVAART Barentsz Zee 27 te Hamburg. Clyde 27 Gabbard vuurschip gep.ass n Hamburg. Cycloop 27 v. Suez n. Goa. Elbe 26 ter hoogte van Miami n. Perzische Golf. Friesland 27 v. Ardrossan n. Boeroetoe. Help 27 250 m. z.w. Colombo. Hudson 26 650 m w.n.w. Colombo n. Calcutta. Humber 26 65 m. n.w. Kreta n. Calcutta. Loire 27 te Hamburg. Oceaan 26 175 m. w Madeira n. Orange. Oostzee 26 800 m. z.w. St. Vincent n. Buchanan. Poolzee 26 250 m. o. Malta n. Malta. Tyne 26 50 m. n.o. Havana n. Buchanan. Zeeland 26 600 m. o z.o. St. Johns n. Gothenburg. Zwarte Zee-3 26 1000 m. o.n.o. Bermuda's naar Baltimore.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7