Trilling 3 a 4 maal zo sterk als bij de proef van een week geleden cremeMOUSON Meer auto's en koelkasten en korter werken Personentrein botste bij Haarlem tegen rangerende goederentrein HET WEER J Stalin's mummie verwijderd uit het mausoleum op Rode Plein Voorbarig Hysterisch Stralingswolk Slechts 1200 mensen bij Loethoeli's huldiging Amerikaans bureau voorspelt een hoge levensstandaard President Kennedy naar Europa? Climax van anti-stalinistische actie Von Bentrano geeft Buitenlandse Zaken op FEIJENOORD- TOTTENHAM HOTSPUR DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. H.otdreda,teu„te L. Lodewiiks Red,died^m.ide.,!J.K,,,ak ««gave. Cndische Bedrijven Dankte N.V., Cr„t. HouMraa. Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prinses Margaret neemt haar intrek in Londen Geen vergunning voor het vervoer van niet-blanken Zoeloes eren Loethoeli Het woord is aan GROTE TUBE 1.65 EUROPA IN 1970 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES J* Meer wind In de krant van heden: I MENSEN DIE I HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Woensdag 1 november 46e JAARGANG NUMMER 304 MAANDAG 30 OKTOBER 196* Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Tweede Russische superkernexplosie van vijftig megaton of meer STOCKHOLM (UPI) - De technische hogeschool in Stockholm heeft vandaag als eerste gemeld dat vanmorgen in de buurt van Nova Zenibla een nieuwe Russische superbom op grote hoogte tot ontploffing is gebracht die wel eens de aangekondigde bom van 50 megaton zou kunnen zijn. De trilling, die acht mi nuten aanhield, werd om halftien Neder landse tijd geregistreerd en was drie a viermaal zo sterk als die van de Russische superbom van verleden week maandag, die op 30 megaton werd geschat. De tril ling is eveneens opgetekend door het seismologisch instituut te Uppsala. Professor Bjerhammar van het geo detisch instituut te Stockholm sprak als zijn oordeel uit dat de bom waarschijn lijk heel wat krachtiger dan vijftig mega ton was. Het meteorologisch instituut in Stockholm meldde dat in het gebied van de poolzee de wind thans een weste lijke richting heeft en het radio-actief stof waarschijnlijk zal meevoeren naar Siberië. Een woordvoerder van het observatorium van Kew te Londen heeft later gezegd eveneens van oordeel te zijn dat de Russen een bom van vijftig megaton tot ontploffing hebben ge bracht. Het K.N.M.I. heeft de explosie van 9.52 tot 10.00 uur Nederlandse tijd kunnen re gistreren. Ook volgens dit instituut was de kracht ongeveer viermaal zo groot als van de ontploffing die men vorige week maandag constateerde. De seismografen sloegen vanmorgen tweemaal zo ver uit als vorige week maandag het geval was. proef hadden genomen. Ook deze melding werd door de observatoria elders in de wereld niet bevestigd. Gisteren was door het Franse bureau voor kernenergie reeds de explosie van de 50-megaton bom gemeld. Nadat door ande re waarnemingsposten was gemeld, dat de geregistreerde trillingen van aardbevingen afkomstig waren, trokken de Fransen hun verklaring weer in. Het instituut te Upp sala had nog voor de mededelingen uit Parijs bericht, dat de Russen in de nacht van zaterdag op zondag een kleine kern- heeft het Amerikaanse weerkundig bureau meegedeeld. De wolk beweegt zich over een breedte van circa 320 kilometer, met een snelheid van 130 kilometer per uur. Er is geen reden tot ongerustheid. De radio activiteit is niet veel groter dan die welke het gevolg was van eerdere Russische proefnemingen met kleinere wapens, aldus het bureau. Premier Kroesjtsjev heeft dezer dagen het 22ste partijcongres meegedeeld, dat protesten tegen zijn besluit een 50-megaton bom tot ontploffing te brengen, gebaseerd zijn op „een vreemde logica", omdat ook Amerika kernproeven heeft genomen. „De laatste tijd heeft de bourgeois-propaganda veel rumoer gemaakt, omdat de U.S.S.R. genoodzaakt was de proeven met kernwa pens te hervatten. Dit rumoer werd hyste risch nadat in het congres was aangekon digd, dat een kernwapen met een vermo gen gelijkstaand aan 50 miljoen ton tnt ge test zou worden", aldus de Russische lei der. De Russische pers en radio hebben niet veel ruchtbaarheid gegeven aan de verontwaardiging die over de gehele we reld is geuit in verband met de zware kernproef. Volgens de Russische voorlich tingsinstanties is het gevaar van radioac tieve afval slechts zeer klein. De wolk met radio-actieve afvalstoffen van de grote kernexplosie van vorige week maandag beweegt zich intussen over de Amerikaanse staten Washington, Oregon en het noordelijk deel van Californië, aldus (Van onze correspondent) LONDEN Prinses Margaret, die spoe dig een baby verwacht heeft het weekein de doorgebracht in haar woning in Ken sington Palace te Londen. Tot nu toe ver bleef zij in Windsor. De geboorte wordt vóór 14 november verwacht. Waarschijn lijk zal de prinses volgende week haar in trek nemen in Clarence House, de vlak bij Buckingham Palace gelegen residentie van haar moeder, waar zij vroeger ook zelf heeft gewoond. STANGER (Zuid-Afrika) (Reuter) Mevrouw Nkoekanje Loethoeli heeft zater dag op een bijeenkomst te Stanger (Na- tal) waarop hulde werd gebracht aan haar echtgenoot, de Afrikanen verzocht door te gaan met de geweldloosheid, wat haar echtgenoot, de Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli, wenst. Zij vertegenwoordigde hem op de bijeenkomst omdat de Zuid- Afrikaanse minister van Justitie Vorster de winnaar van de Nobelprijs voor de vre de van 1960 geen toestemming had gege ven aan de te zijner ere gehouden bijeen komst deel te nemen. Honderden Afrikanen stonden zaterdag te Durban in rijen op de autobussen te wachten die hen naar Stanger zouden brengen. Zij wachtten echter tevergeefs want de raad voor het wegverkeer van Durban heeft een autobusmaatschappij van Afrikanen geen vergunning verleend om niet-blanken naar het dorp Stanger te vervoeren. Ongeveer twaalfhonderd men sen waren op de bijeenkomst in Stanger. Zoeloes juichen hun voormalige stam hoofd Albert Loethoeli, die de Nobel prijs 1960 heeft gekregen, toe bij zijn woning nabij Stanger in de Zuidafri- kaanse provincie Natal. Loethoeli, die hier een Zoeloeschild draagt, moet op bevel van de Zuidafrikaanse regering in zijn geboortedorp wonen. (Telefoto). E b e r s Waar primitieve mensen tot haat vervallen, komt de beschaafde mens tot medelijden. Advertentie UwtlïJIO In 197D zal meer clan de helft van de Europese gezinnen in het bezit zjjn van was machines en koelkasten en zullen er in Europa 36 miljoen auto's rijden, aldus luiden de verwachtingen gebaseerd op de resultaten van een economisch onderzoek, die hier zijn gepubliceerd. Het onderzoek, dat gefinancierd is door het Amerikaanse Twentieth Century Fund, omvatte achttien landen en heeft vjjf jaar in beslag genomen. De economische deskundigen, die eraan hebben medegewerkt, voorspellen dat West- Europa in 1970 320 miljoen inwoners zal tellen, die zich zullen kunnen verheugen op de hoogste levensstandaard in de Europese geschiedenis. Advertentie De personentrein Rotterdam-Amsterdam is vanmorgen tegen half negen tussen de Verwachting tot morgenavond: In het zuiden van het land aan vankelijk hier en daar mist, overigens veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Weinig verandering in tempera tuur. Tot matig of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind Volledige weerrapporten op pagina twee. viaducten Houtmankade en Zijlweg in Haarlem bij een wissel tegen een ran gerende goederentrein gereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De treinen hadden een geringe snelheid Een van de goederenwagons ontspoorde de personentrein werd aan de rechtervoor- zijde licht beschadigd. De reizigers gingen te voet verder naar het Haarlemse sta tion. Het treinverkeer werd in de richting Leiden-Haarlem gestremd. Er werden op dit traject een tiental bussen ingelegd, waarvan echter geen druk gebruik werd gemaakt. In tegengestelde richting kon het spoorwegverkeer doorgang vinden Omstreeks tien uur werd de stremming opgeheven en was de treinenloop weer normaal. Uit een onderzoek naar de oor zaak van het ongeval is gebleken dat de bestuurder van de personentrein door een onveilig sein is gereden. De bij het onderzoek betrokken landen zijn Finland, Zweden, Denemarken, Noor wegen, IJsland, Ierland, Nederland, Bel gië, Luxemburg, West-Duitsland (met in begrip van West-Berlijn), Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië, Griekenland en het Verenigd Ko ninkrijk. Het overzicht raamt het aantal auto's in Frankrijk voor 1970 op 8,4 miljoen, in West- Duitsland op 7,9 miljoen, in Engeland op 7,6 miljoen, in Italië op 3,7 miljoen en in Zweden. België en Nederland op meer dan één miljoen. Het overzicht voorziet ook een sterke toeneming van het aantal huis houdelijke apparaten in de Europese ge zinnen. Naar schatting zal in 1970 53 per cent (in 1955 tien percent) in het bezit van een wasmachine zijn. De economische deskundigen verwachten dat het bruto nationale produkt van de achttien landen tot 1970 met drie percent per jaar zal stijgen tot het equivalent van 342 miljard dollar; een toeneming van 55 percent ten opzichte van 1955 toen het onderzoek begon. Andere voorspellingen luiden: een gemiddelde werkweek van 44 uur of van 40 uur in sommige sterk ge mechaniseerde industrieën; een verminde ring van de werkloosheid van 5,6 miljoen in 1955 tot 3,8 miljoen in 1970. Nederland is van de 81 Westeuropese landen, het land, dat over een periode van vijftien jaar (van 1955 tot 1970) de sterkste toeneming van werkgelegenheid te zien zal geven, zo werd in de prognose van de stichting „Twentieth Century" in New York gezegd. De toeneming in Nederland zal 19,9 percent bedragen tegen IJsland 19,1, Finland 16,0, Zwitserland 14,5. Italië dat reeds geruime tijd te kampen heeft met een te grote arbeidsreserve, zal de werkloosheid met vier percent zien af nemen. (Van onze correspondent LONDEN.— President Kennedy's pers chef Pierre Salinger, is zondag in Londen aangekomen voor besprekingen met de of ficiële woordvoerders van premier Mac- millan en van het Britse departement van Buitenlandse Zaken. In Londen wordt opgemerkt dat derge lijke bezoeken van woordvoerders van het Witte Huis, in het verleden doorgaans voorbereidingen zijn geweest voor bezoe ken van de Amerikaanse president. Het is daarom niet uitgesloten, dat president Kennedy van plan is een nieuw bezoek aan Europa te brengen om de Berlijnse crisis te bespreken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's MOSKOU (Reuter en AFP) Het 22ste congres van de communistische partij van de Sovjet-Unie heeft vandaag besloten dat Stalins stoffelijk overschot uit het mausoleum op het Rode Plein in Moskou moet worden verwijderd. Hier mee bereikt de actie, welke Kroesjtsjev in 1957 in het openbaar tegen de na gedachtenis van de voormalige Russische leider en het optreden van diens aan hang begon, een opzienbarende climax. Het monument, waarin tot dusver Lenin en Stalin naast elkaar lagen opgebaard, zal voortaan worden genoemd „het mau soleum van Vladimir Iljitsj LeninGis teren werd het gebouw „wegens herstel werkzaamheden" voor het publiek ge sloten. Duizenden Russen wachten dage lijks in de rij om de vroegere leiders te zien. De eerste secretaris van de afdeling Leningrad van de Russische communis tische party, Spiridonov, had echter van morgen op het partijcongres voorgesteld Stalins stoffelijk overschot uit het mauso leum te verwijderen, aldus meldt Tass. Hy stelde voor het gemummificeerde stoffe lijke overschot zo spoedig mogelijk naar een andepe plaats over te brengen. Arbei ders in Leningrad hadden dit op talrijke vergaderingen geëist, zei hy. De aanwezig heid van Stalins mummie naast die van Lenin is niet te verenigen met de onrecht matige daden die Stalin in de tijd van de verheeriyking van zijn persoon heeft ge pleegd, aldus Spiridonov. Het voorstel werd ook gesteund door afgevaarigden uit Georgië, de staat waar Stalin is geboren. De premier van Georgië verklaarde dat de communistische partij in die staat en de Georgische delegatie op het congres de resolutie „volledig steunen". Vrijdag j.l. stelde Kroesjtsjev in een rede voor het partijcongres voor, een gedenk teken op te richten voor „de kameraden die onder het bewind van Stalin slachtoffers van geweld zijn geworden". Het Russische blad Pravda meldde zater dag voorts, dat premier Kroesjtsjev vrijdag op het partijcongres te Moskou heeft ge zegd een grondig onderzoek te zullen instellen naar de moord op Kirov in 1934. Kirov was toen secretaris van het centrale oomité van de partij. Kroesjtsjev deelde onder andere mee dat op het ogenblik van de aanslag op Kirov de commandant van diens lijfwacht een heel eind achter de partijsecretaris liep, wat in strijd was met de instructies. Later werd-'n auto-ongeluk geënsceneerd waarbij deze commandant zou zijn omgekomen. Hij was toen onder weg naar een politieverhoor in verband met de moordaanslag. In feite werd deze man ook vermoord, aldus Kroesjtsjev. Later werden degenen, die hem doodden, terechtgesteld. De chauffeur van de auto is echter nog in leven. Verder zei Kroesjtsjev dat duizenden volkomen onschuldige mensen het leven hebben verloren. Vele partijleiders, politici en vooraanstaande militairen zijn destijds gedood. De Russische leider verklaarde ook dat de Albaanse lc-'ders, Enver Hoxha en Mehmet Sjehoe, af zullen moeten treden voordat de breuk tussen Rusland en Albanië kan worden geheeld. Deze nieuwe aanval heeft in Albanië tot een storm van protesten geleid. Kroesjtsjev heeft tenslotte zondag op het nabij het beroemde Bolsjoi-theater gelegen Sverdlov-plein in Moskou een gedenkteken voor Karl Marx, de (Duitse) grondlegger van het socialisme en het communisme, onthuld. Het monument bestaat uit een stenen buste van Marx, die geplaatst is op een zuil van graniet. Het gedenkteken is bijna zeven meter hoog. BONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano heeft aangeboden af te treden om de vorming van een coalitie van christen democraten en vrije democraten te ver gemakkelijken, zo heeft zijn ministerie bekendgemaakt. Na het vastlopen van de besprekingen vorige week tussen libera len en christen-democraten heeft Ade nauer enige stappen gedaan, die hebben geleid tot een hervatting van het gesprek vandaag. Donderdag komen de fracties van CDU en FDP bijeen om hun goed keuring te geven aan wat begin van dezf week tussen de partners wordt afgespro ken. De verkiezing van een nieuwe kan selier zal dan wellicht begin volgende week kunnen geschieden. Waarschijnlijk gaat minister Schrödei van Binnenlandse Zaken naar het buiten landse departement. Von Brentano zal geen deel uitmaken van de nieuwe regering. Het is niet alleen politieke soupless- van Adenauer die heeft bewerkstelliga dat ha het onderhandelingsfiasco van vo rige week al weer zo snel schot in dt zaak is gekomen. Daar spelen nog ander: motieven een rol bij. Adenauers eigei partij begon langzamerhand bijzonder on tevreden te worden over de merkwaard: ge onderhandelingstactiek van de 85-jar: ge. Vooral Adenauers onstandvastigheu die ertoe leidde, dat hij bij de verschil lende coalitiegesprekken de liberalen da: weer dit departement en dan weer da: aanbood, begon op ieders zenuwen te wer ken. Steeds luider werden daarom di stemmen, die zeiden dat het nu tijd wen voor professor Erhard om zijn aanspra ken op het kanselierschap waar te makei door met één slag klaarheid in de situat; te scheppen. Ook de minister van Defen sie Strauss begon zich in deze richting t roeren. Adenauer nam daarom maar het zeke re voor het onzekere en doorbrak me concessies de impasse. Vorige week vrij dagavond belde hij liberaal Mende op on hem te zeggen, tot welke stappen hij be reid was. Adenauer schijnt daarmef juist op tijd geweest te zijn, want het had niet lang meer hoeven te duren of df stem van Erhard of Strauss zou dooi Mende's telefoon geklonken hebben. Advertentie ft tistotu El

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1