President De Gaulle gaat met Macmillan overleggen Toestand in aanzienlijk Berlijn is rustiger OAS kwam opnieuw in de Algerijnse ether i Van dag tot dag vJ Om een halve cent Franse onverzettelijkheid beloond Westduitse pers terughoudend over uitdagende Amerikaanse houding Vijfduizend postzegels brengen half miljoen op LET IT POUR! you're safe and dry in a Kopspijkers in Bordeaux en in Parijs Akkoord in Israel over de coalitieregering? ^Praatótoel WERELDNIEUWS Kolonel Ventje Soemoeal heeft zich overgegeven MAANDAG 30 OKTOBER 1961 3 Amerikaanse vliegtuigen voor Indonesië STEUR Bommen Salami-tactiek Redding voor Russen Dreigementen Slachtoffers &p de i Canard a l'automate Elias NAAIMACHINES Velé kleintjes maken één grote, een oude waarheid die in de spaarweek die morgen afloopt spéciale betekenis krijgt. Sparen, een van onze vaderlandse deugden, valt in het algemeen toe te juichen, vooral als het vrijwillig gebeurt. In de economie kent men échter ook vormen van „gedwongen spa ren", bij voorbeeld als de staat ons dwingt belasting te betalen en de zo verkregen gelden door hem worden gereserveerd. Een andere vorm van dwang vindt men, wanneer producenten, door de grote eco nomische macht waarover zij beschikken, middels prijsverhogingen hun winsten ver groten en deze gebruiken voor investerin gen. Tenslotte is er nog een ander soort dwang, waarbij gebruik wordt gemaakt van een gebrek aan soepelheid in ons munt stelsel. Een goed voorbeeld daarvan treft men aan bij de jongste broodprijsverho ging. Het brood is een cent per 800 gram in prijs gestegen, maar daar er geen hal ve centen meer zijn, berekenen sommige bakkers nu ook voor een half brood een cent meer. Zo komen deze bakkers voor een gedeelte toch tot de door hen gewenste verhoging van twee cent per heel brood. Toen de melk met een cent per liter duur der werd hebben we het zelfde gezien voor wat de halve liters betreft. Men kan natuurlijk stellen, dat het hier maar om kleine bedragen gaat, maar hal ve centen tellen ook op. Er zijn trouwens, in deze tijd waarin men gewend is in mil joenen en miljarden te rekenen, grote groepen in ons volk, voor wie een halve cent wel telt. We denken aan de alleen staanden en de ouden van dagen, die met hun inkomentje moeten woekeren en die juist dagelijks slechts geringe hoeveelhe den kopen. Maar bovendien gaat het hier niet in de êerste plaats om de knikkers. Het spel moet ook in de details goed gespeeld wor den, als men van sociale rechtvaardigheid wil kunnen blijven spreken. Een rechts staat vindt men tenslotte daar alleen waar het individu recht wordt gedaan. DJAKARTA, (Reuter) De Indonesi sche luchtmacht heeft vrijdag 37 Ameri kaanse beechcraft T-34 Mentor vliegtuigen in ontvangst genomen. De Verenige Staten zullen volgens een kredietovereenkomst met Indonesië die 25 jaar geldt, vijftig toe stelen van dit type leveren. De vliegtuigen, die zullen worden gebruikt voor oefening van het vliegend personeel, werden op een plechtige bijeenkomst aan de Indonesische luchtmacht overgedragen. De staf-chef van de Indonesische lucht macht, maarschalk Soeryadarma, ver klaarde op de plechtigheid, dat Indonesië „bereid is van elk vriendschappelijk land (Van onze correspondent) LONDEN Het komende bezoek van president en madame De Gaulle van 24 tot 26 november aan Londen, zal een strikt informeel karakter dragen in navolging van het bezoek dat Macmillan en zijn echtgenote in januari van dit jaar aan Rambouillet brachten. De Gaulle zal Mac- millans gast zijn in diens landhuis Birch Grove in het graafschap Sussex. De bedoeling van de besprekingen is zo veel mogelijk eenheid te verzekeren tus sen de Britse en Franse benadering van de internationale problemen, met name de kwestie van onderhandelingen met de Russen over de Berlijnse crisis en de Duitse kwestie in het algemeen. Een an der belangrijk onderwerp is de voorgeno men Britse toetreding tot de E.E.G. Het welslagen hiervan zal voor een groot deel van De Gaulle afhangen. Wat Berlijn betreft geloven sommigen dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten een belangrijke concessie hebben gedaan tegenover de zich schrap zettende De Gaulle, die altijd de grootste vastbera denheid tegenover Kroesjtsjev heeft be pleit. In Londen verluidt dat de Britse en Amerikaanse ambassadeurs in Moskou op dracht zouden hebben gekregen, de Ber lijnse kwestie zonodig te isoleren van bre dere vraagstukken en een informeel ak koord met de Russen voor te bereiden, waarbij de geallieerde rechten en verant woordelijkheden in Berlijn uitdrukkelijk zouden worden bevestigd. Het is de be doeling de Berlijnse kwestie te bevriezen en voorlopig ongevaarlijk te maken. Deze gang van zaken zou een volledige omme keer zijn van de techniek, welkge gevolgd werd bij de westelijke besprekingen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. De nadruk van de Brit ten en Amerikanen lag toen op de opstel ling van een bredere agenda, om te ver mijden dat er alleen zou worden gespro ken over de kwetsbare Berlijnse kwestie. Non-agressiever klaring Adenauer en De Gaulle vreesden dat een dergelijke ruime aanpak zcu kunnen leiden tot gevaarlijke concessies van het Westen. Het is niet onmogelijk dat het Westen zal trachten het probleem stukje bij beetje op te lossen. Indien het moge lijk is een overeenkomst met de Russen te bereiken, waarbij de kwestie-Berlijn voorlopig zou worden gestabiliseerd, zou het vraagstuk van toenemend contact tus sen Oost- en West-Duitsland afzonderlijk kunnen worden behandeld. Adenauer heeft hierover een plan, dat hij bij zijn bezoek aan Washington aan president Kennedy zal voorleggen. Dit plan zou neerkomen op een non-agressieverklaring van West- Duitsland. waarmee een erkenning van Oost-Duitsland zou kunnen worden om zeild. Westduitse bewapening NEW YORK (Reuter) De New York Times meldt, dat de Westduifse regering bereid is Amerikaanse militaire uitrus ting, voorraden en faciliteiten in Europa voor een bedrag van ongeveer zeshon derd miljoen dollar aan te kopen. Rege ringsfunctionarissen in Londen zouden van oordeel zijn dat de overeenkomst „het belangrijkste resultaat" is van een be zoek van Roswell Gilpatric, de Ameri kaanse ender-minister van Defensie aan Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duits land. Gilpatric zou ook vorderingen ge maakt hebben bij zijn pogingen het denkbeeld van de Amerikaanse regering, de conventionele bewapening in Europa te versterken, ingang te doen vinden. BONN (Reuter) West-Duitsland zal binnen enkele dagen ongeveer vijfduizend reservisten oproepen met het oog op de „defensieparaatheid", voor de duur van ten hoogste twee maanden. Door het op roepen van de reservisten zal de sterk te van de Westduitse strijdkrachten op 365.000 man komen; 36.000 dienstplichti gen die op 1 oktober met groot verlof zouden gaan, worden nog drie maanden onder de wapenen gehouden. PARIJS (Reuter) De inkrimping van de militaire diensttijd voor dienstplichti gen met zes weken, waartoe de Franse regering in juni van dit jaar heeft be sloten, is uitgesteld met het oog op de Berlijnse crisis. De dienstplichtigen blij ven op grond van de huidige regeling 27 maanden en 27 dagen onder de wa penen. BRUSSEL Een serie van 223 post zegels, de enige bekende complete serie uitgegeven in 1943 tijdens de Franse be zetting van Fezzan, heeft zaterdag op een Brusselse postzegelveiling 1,2 miljoen Bel gische frank (ongeveer 87.000 gulden) op gebracht. De zegels zijn afkomstig uit de collectie van de Brusselse zakenman, Pierre Cou- vreur, die reeds op zijn tiende jaar met verzamelen is begonnen. Voor sommige postzegels betaalde hij toen 15 frank. Zij hebben vorige week 1500 frank opgebracht. Men verwacht dat zijn hele collectie, die 5000 zegels omvat, in totaal zeven miljoen frank, dus mêer dan een half miljoen gul den zal opbrengen. Advertentie Some people call any raincoat a Burberry. But they're wrong. Only a Burberry keeps out a delugeand stays good-looking. A Burberry is double proofed, first in the yam, then in the cloth. Even Burberry linings and stitching are proofed! Yet a Burberry costs 178.—. Come and see us. Try on a Burberry first. Burberry is a registered trade mark BT APPOINTMENT* *0 HRR MAJESTY TU QUEEN •BATHBRPROOnma BTTRBKRRTS I,TD Haarlem 02500 Kruisstraat (Van onze correspondent) PARIJS De geheime legerorganisatie van ex-generaal Salan was zaterdag, na een zwijgen van vijftien dagen, dat begon met de inval in haar geheime radiostation in Algiers, met een kort nieuwsbulletin weer in de Algerijnse ether. De uitzending geschiedde ongeveer op de golflengte van het officiële radiostation, maar was, na goed vijf minuten, door de storingen van de Franse legerdiensten vrijwel niet meer te volgen. Niettemin konden de verrukte „colons" in Algerije neg een paar flarden van zin nen opvangen uit de mond van de ter- doodveroordeelde verrader-generaal Gardy die in het bijzonder werden gericht tegen de minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, die daags tevoren op een persconfe rentie de premier van de F.L.N.-regering, Ben Khedda, van antwoord had gediend. Ook nu was deze piratenuitzending mo gelijk gemaakt doordat saboteurs van de (Van onze correspondent) BONN De toestand aan de Berlijnse sectorengrens is het afgelopen weekeinde aanzienlijk rustiger geworden. Zaterdag middag trokken de Russische tanks, die slechts op tweehonderd meter afstand van de Amerikaanse bij de grenspost Frie- drichstrasse stonden, zich enige honderden meters terug, waarna ook de westelijke tanks en pantserwagens rechtsomkeert maakten. Twintig uren lang hadden de zwaargewapende gevechtswagens toen te genover elkaar gestaan. De Russische stadscommandant, Solov- "jev, protesteerde gisteren bij zijn Ameri kaanse collega tegen geallieerde patrouil- levluchten met hefschroefvliegtuigen boven Oost-Berlijn. De Amerikanen stelden hier echter tegenover, dat zij deze vluchten mo gen maken op grond van de viermogend- hedenovereenkomst, die volgens het Wes ten nog steeds voor Berlijn geldt. Het ver keer tussen Oost- en West-Berlijn onder vond de afgelopen twee dagen minder moeilijkheden. Wel hield de Oostduitse po litie een Britse militaire bus aan, maar het kwam hierbij niet tot krachtsvertoon. De Britten staan trouwens op het stand punt, dat het Amerikaanse optreden van de laatste dagen wel wat uitdagend was. Dat hoort men trouwens van vele kanten. Al om vraagt men zich af, of het nodig was voor een betrekkelijk ondergeschikte aan gelegenheid een situatie te scheppen, die talloze burgers in de westelijke wereld de indruk gaf, dat een wereldoorlog elk ogen blik kon worden ontketend door een schiet partij aan de sectorengrens. Het punt, waarom de hele zaak ging, was tenslotte alleen, dat de Amerikanen weigerden hun personeel, dat in burger de sectorgrens wilde overschrijden, te laten controleren door de Oostduitse politie. Amerikanen in uniform werden zonder meer door de Oost duitsers toegelaten, maar van mensen in burger eisten zij dat deze zich legitimeer den als leden van de Amerikaanse bezet tingsmacht. Een dergelijke controle lijkt niet onredelijk, daar niemand aan de neus van een in burger gekleed man kan zien, dat hij Amerikaan is en behoort tot de bezettingsautoriteiten. Minder redelijk was het echter, dat de Oostduitsers deze controle in handen na men. Voor het Westen geldt nog het vier- mogendhedenstatuut en dat betekent, dat als enige autoriteit voor Oost-Berlijn de Russen worden erkend. Dat was dan weer de reden dat Amerikaanse jeeps met zwaar gewapende manschappen de toegang voorde in burger gekleden forceerden, hetgeen v.-~; O.A.S. eerst een grote zendmast van de officiële radio met behulp van plasticbom- men in de lucht hadden geblazen. De O.A.S. heeft gisteren in Parijs en in Bordeaux een ander Algerijns wapen voor het eerst in Frankrijk geïntroduceerd. Te gen wie die sabotage in het bijzonder was gericht, is nog niet duidelijk geworden, maar in ieder geval hebben honderden auto's gistermiddag en -avond bandenpech gehad doordat op de grote boulevards in de hoofdstad en in Bordeaux aluminium kopspijkers die in Algerije, schijnt het, speciaal voor dat doel worden gemaakt, waren uitgestrooid. Tegen de avond wer den de boulevards door de automatische stratenvegers en door sneeuwruimers, die inderhaast waren gemobiliseerd, schoon geveegd, nadat in het verkeer op de Champs Elysée gedurende enige kwartie ren geen schot meer te krijgen was ge weest. Wanneer de helden van de O.A.S. hun populariteit in Frankrijk denken ie kunnen verhogen door het Parijse ver keersprobleem met hun politieke sabotage nog wat ernstiger te maken, dan lijkt de kans toch wel groot dat ze zich opnieuw vergissen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn plasticbommen ontploft te Monte Cario Nice en Marseille. Eén bom ontplofte na bij de flatwoning te Monte Carlo van het hoofd van de radionieuwsdienst aldaar, die kortgeleden een dreigbrief van de O.A.S heeft ontvangen. In Nice heeft een bom het kantoor van het links gezinde dagblad „Le Patriot' beschadigd. In Marseille werden het stad huis, gebouwen van het vliegveld en een winkel, eigendom van een gaullistisch ge meenteraadslid, beschadigd. tenslotte leidde tot de Russische en Weste lijke tankconcentraties. De zaak had echter nimmer tot zulk een dreigende afmeting hoeven te komen, in dien de Amerikanen alleen geüniformeerde lieden over de grens hadden gezonden, zo als Britten en Fransen deden en zoals de Amerikanen zelf, sinds zaterdag, nu ook doen. Daarmee had voorkomen kunnen worden dat zwaarbewapende tanks tegen over elkaar kwamen te staan en vooral dat een angstaanjagende berichtgeving over elk futiel detail van de Berlijnse situatie de indruk in het Westen deed ontstaan, dat een derde wereldoorlog in Berlijn elk ogenblik kon losbarsten. Opvallend is overigens, dat vrijwel alle belangrijke Westduitse bladen de situatie in Berlijn met terughoudendheid hebben behandeid. Alleen de onverbeterlijke „Bildzeitung" ontzag zich niet elke dag met zijn 3,2 miljoen exemplaren paniek te zaaien. Niemand ontveinst zich aan de andere kant, dat het Oostduitse optreden van de vorige week behoorde tot de sala mitactiek, die beoogt plakje voor plakje de hele politieke worst binnen te halen. Op de Duitse situatie toegepast betekent Leden van de Amerikaanse politie be geleiden een Russische stafauto met hoge Russische officieren door een menigte woedende Westberlijners. De ze opname werd zaterdag gemaakt bij de doorlaatpost in de Friederichstrasse in de Amerikaanse sector. (Telefoto). dit, dat de Russen hun streven naar isole ring van West-Berlijn en erkenning van Oost-Duitsland pogen te bereiken door de Oostduitse bevoegdheden steeds een stukje te vergroten. In Moskou gaat men er hier bij vanuit, dat elk stapje op zich zelf voor het Westen geen reden zal zijn een oor log te gaan voeren. Naar Pretoria. Met zijn vrouw en drie kinderen is de Amerikaanse consul-gene raal in Amsterdam, de heer G. E. Clark van Schiphol via Rome naar zijn nieuwe standplaats Pretoria vertrokken. Hij wordt daar plaatsvervangend hoofd van de Ame> rikaanse missie in Zuid-Afrika. De heer Clark is ruim twee jaar in Amsterdam in functie geweest. (Reuter-AFP-UPI) Te Algiers werden pamfletten van de O.A.S. uitgereikt, waar in de namen stonden vermeld van Euro pese en Algerijnse liberalen die door de O.A.S. „ter dood veroordeeld" waren en spoedig zouden worden „geëxecuteerd". Tn Böne heeft de O.A.S. pamfletten verspreid waarin de Algerijnse bevolking wordt ge dreigd met geweld wanneer zij gehoor geeft aan de oproep van het F.L.N. woensdag te demonstreren voor een onaf hankelijk Algerije. Het ministerie van Voorlichting van de voorlopige regering van de republiek Al gerije heeft laten weten dat de betogingen niet zullen zijn gericht tegen de Europese bevolking. De Franse autoriteiten hebben niettemin zowel in Algerije als in Frank rijk uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge troffen. Alleen in Parijs al, waar naar schatting 200.000 Noordafrikanen wonen, is de politie met 5.000 man versterkt. De nor male sterkte is 22.000 man. In Algiers gaan geruchten dat de O.A.S de demonstraties zal aangrijpen om de Algerijnen te provoceren tot vechtpartijen of zal trachten zich van de macht meester te maken. Als gevolg van tal van aanslagen, die zondag in verschillende steden in Algerije zijn gepleegd, kwamen vijf mensen om het leven en werden er twaalf gewond. Woensdag 1 november gaat de oorlog Algerije het achtste jaar in. Officiële cij fers over de verliezen zijn niet beschik baar, maar onofficiële, voorzichtige, Fran se schattingen spreken van 192.825 doden onder wie 160.000 Algerijnse verzetsstrij ders, 16.500 Franse militairen, 14.000 mo hammedanen en 2.325 Europeanen. Het aantal gewonden loopt eveneens in de tien duizenden. De Algerijnse ramingen zijn veel hoger. TEL AVIV (AFP) In Tel Aviv wordt verwacht, dat voor morgen een nieuwe Is raëlische coalitieregering, onder leiding van David Ben Goerion, zal zijn samenge steld. Zaterdag is een overeenkomst be reikt tussen enkele politieke groeperingen. Het nieuwe kabinet zou bestaan uit verte genwoordigers van de Mapai (arbeiders partij), de Achdoet Avoda (links-Socia listisch) en de Nationale Religieuze partij De overeenkomst kwam tot-stand dank zij bemoeiingen van de demissionaire mi nister van Financiën, Levi Esjkol, die van president Ben Zvi opdracht had een verzoening tussen de partijen tot stand te brengen. De nieuwe regering zou in het parle ment slechts zeker op de stemmen van 66 van de 120 afgevaardigden kunnen re kenen. Een van de onvoorziene en zeer voelbare problemen van onze dagen is het perso neelsgebrek. Naar ik meen is dit nu eens eindelijk een verschijnsel dat het woord er is niets nieuws onder de zon" logen straft, tenziju helemaal tot de aanvang wilt teruggaan: Adam en Eva hadden ook geen personeel, maar voor hen moet dat niet zo'n bezwaar zijn geweest. Voor een dienstmeisje of een butler zou in het pa radijs weinig te doen zijn geweest. De bloemen water geven en de tuin aanhar ken. Veel meer kan ik niet bedenken. Maar ik geloof niet dat dat toen als een nood zakelijkheid werd gevoeld. Ik geloof evenmin dat het personeelsge brek zoals wij dat nu kennen, een voor bijgaand verschijnsel is. Integendeel, ik neem de vrijheid te veronderstellen, dat het steeds dringender zal worden en dat allerlei ons nog vertrouwde zaken zullen verdwijnen, zonder dat dit op den duur tot grote ontwrichtingen zal leiden. Vele voorafgegane generaties van welvarende burgers en burgeressen zouden zich een dienstbodenloze maatschappij niet hebben kunnen indenken, doch wij aanvaarden de ze welhaast als de gewoonste zaak ter we reld. Wij hebben onze huizenbouw en leef gewoonten ernaar ingericht en wij ervaren dat het zonder Mina, Dina, Daatje en Pleuntje allemaal best gaat, waarbij de technische ontwikkeling ons helpt. Allerlei schrandere masjientjes nemen de huis vrouw het werk uit handen. Ik heb gelezen dat het horecabedrijf zich uiteraard: wegens personeelsgebrek erop bezint, zijn spijskaarten danig te ver korten en een sluitingsdag per week in te stellen. Ik lees ook dat de heren hebben gezegd dat automatisering van hun bedrij ven niet mogelijk is. Tegen de menuver korting en de sluitingsdag heb ik geen be swaar, wel tegen de bewering dat dit be drijf zich niet voor automatisering leent. Waarom zouden wij onze biefstuk en ca nard sauvage niet uit glazen vakjes kun nen betrekken, evenals onze dranken en het nodige bestek? In Amsterdam bestaat reeds sedert vele jaren zulk een eetinstituut, in Amerika zijn er honderdtallen en de automatenhallen die overal hier te lande uit het plaveisel zijn gerezen bewijzen, in beknopte zin, dat het best kan. Ik ben ervan overtuigd dat de tijd dit ook wel duidelijk zal gaan bewij zen en dat over zeg, honderd jaar nie mand meer beter weet. Misschien dat er dan hier en daar nog wel een enkel ouderwets zogenaamd „res taurant" zal zijn voor bruiloften en par tijen, maar verder niet. Zakenlunches en galadiners zullen vreemde instellingen van een voorbije tijd zijn en niemand zal be grijpen waar al dat gezamenlijke geëet eigenlijk goed voor was. Ik begrijp dat trouwens al lang niet. Maar mij moet u niet rekenen. Ik ben mijn tijd altijd ver vooruit geweest. Advertentie electr. in koffer 225.- GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM J Kenyatta. Jomo Kenyatta, de voormalige leider van de Mau-Mau, heeft toegezegd het presidentschap van de Kenyase Afri kaanse Nationale Unie de KANU, over te zullen nemen, aldus heeft de huidige president, James Gichuru, te Nairobi bekendgemaakt. Beëindigd. De Sovjet-Unie heeft zaterdag haar reeks proeven met lange-afstands- raketten in het gebied van de Stille Oce aan beëindigd met de lancering van een meertraps raket, die na een vlucht van twaalfduizend kilometer met grote nauw keurigheid haar doel trof. Dit is zondag door het Sovjet-persbureau Tass bekend gemaakt. Het gebied, waar de beproef de raketten terechtkwamen, is intussen vrijgegeven voor de lucht- en scheep vaart. Vluchtig loon. Loonzakjes met een geza menlijke inhoud van 186.000.000 lire (on geveer een miljoen gulden) zijn gisteren in rook opgegaan toen de trailer van een Amerikaanse filmmaatschappij bij Sutri in Italië uitbrandde. Overstromingen. Bij overstromingen in West- en Midden Japan een gevolg van langdurige zware regenval zijn 66 mensen omgekomen en 28 gewond. Vierendertig personen worden nog ver mist. Ongeveer elfduizend huizen staan onder water. """—««v. DJAKARTA (Reuter) In Djakarta is bekendgemaakt dat de oud-commandant van de provincie Celebes die deelnam aan de opstandige beweging in Indonesië kolo nel Ventje Soemoeal zich eerder deze maand heeft overgegeven. Trujillo's aanbod. G. Arango, de Paname se ambassadeur in de Verenigde Sta ten, heeft zaterdag verklaard, dat gene raal Ramfis Trujillo aangeboden heeft de Dominicaanse republiek te verlaten als de Organisatie van Amerikaanse Sta ten haar sancties tegen zijn land wil in trekken. Syrië en de Arabische Liga. De raad van de Arabische Liga heeft zich zaterdag voor lidmaatschap van Syrië yan de Li ga uitgesproken. Volgens een woordvoer der maakte geen van de leden-landen bezwaar tegen Syrië's toetreding. Sneeuwstorm. Tengevolge van een sneeuw storm in de Rocky Mountains in het Oos ten van de Verenigde Staten zijn vier personen gisteren om het leven geko men; zeven anderen worden vermist. Honderden jagers zijn door de sneeuw val in hun hutten hoog in de bergen ge- isoleerd. Turkije. President Gursel van Turkije heeft zaterdag de demissionaire vice- premier, Ozdilek, verzocht als minister president op te treden zolang nog geen nieuwe regering is gevormd. Het huidi ge kabinet dat vrijdag is afgetreden, blijft eveneens in functie. Verworpen. Het Portugese opperste ge rechtshof heeft het beroep van twaalf monarchisten tegen een besluit van de gouverneur, hun kandidatuur voor de verkiezingen die volgende maand wor den gehouden niet te aanvaarden, ver worpen. De monarchisten hebben geen kandidaten gesteld als groep, omdat zij „de eenheid van Portugal niet in gevaar willen brengen". Verbetering. Perzië en de Sovjet-Unie heb ben besloten hun betrekkingep te ver beteren. Er was de laatste tijd over en weer veel vijandige propaganda ge voerd. Er zullen kunstenaars, films en sportploegen worden uitgewisseld. De Perzische ambassadeur in Moskou zal in een gesprek met de Sovjet-autoriteiten trachten de geschillen en misverstanden uit de weg te ruimen. Diplomatiek. Tsjecho-Slowakije en Nige ria hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen op ambassadeurs niveau. Cambodja. Aan de grens van Zuid-Viet- nam en Cambodja is het vrijdagavond tot een treffen tussen onderdelen van de legers van beide landen gekomen, aldus is in Saigon vernomen. In Zuidvietname- se regeringskringen wordt het incident als bijzonder ernstig beschouwd. Zater dag werd gemeld dat, Cambodja Zuid- Vietnam was binnengevallen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3