Dr. Mansholt gelooft dat zijn voorstellen worden aanvaard Plan voor petroleumhaven te Nieuwpoort Limburgse mijnen merken weinig van de kolencrisis De beurs Tweede etappe moet 1 januari ingaan Bod op Mij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Voor schepen tot 200.000 ton C.O.P. gaat verdwijnen SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 30 OKTOBER 1961 9 E.E.G. EN LANDBOUW Aandeelhouders Laan van Meerdervoor ontevreden Canadese order voor Stork/Werkspoor Staking bij Argentijnse spoorwegen FAO bestudeert mogelijke wereldvoedselcrisis Stakingen in Engeland zijn voorbij Voorraden zijn verder gedaald Weg van Kathmandoe naar Tibet Sociologisch onderzoek in de havens SER acht vereniging niet representatief Kort economisch nieuws Nieuwe commissie gaat spoedig beginnen Staat verliest procedure tegen Alcumetaal Oud-padvinders hielden in Zeist internationale conferentie dering van de Internationale Broeder- verplichte W.a."Verzekering schap van oud-padvinders en oud-padviind- K.N.A.C. is voor een Nederlands-Italiaans Cultureel Verdrag Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G. Executieve Commissie, heeft zaterdag de verwachting uitgesproken dat de Ministerraad van de Gemeenschap eind volgende maand de beslissingen ten aanzien van het gemeenschappelijke landbouw beleid zal nemen die een overgang van de eerste naar de tweede etappe der over gangsperiode mogelijk zullen maken. Dr. Mansholt, die sprak op een journalisten conferentie in Scheveningen, geloofde dat de E.E.G.-ministers op hun komende ver gaderingen op 20 en 21 november en op 30 november en 1 december tot definitieve beslissingen zullen komen over de voorstellen der E.E.G. Executieve Commissie voor een gemeenschappelijke politiek voor een aantal belangrijke produkten. Het betreft hier heffingenstelsels voor granen, varkensvlees, eieren en gevogelte die met ingang van 1 juli volgend jaar de veelheid van nationale beschermingsmid delen zullen gaan vervangen. De EEG- Commissie zal begin volgend jaar soort gelijke voorstellen voor de zo belangrijke zuivelsector doen. De vroegere Nederlandse minister van Landbouw, die ook in de EEG-Executieve speciaal met de landbouwzaken is belast, legde er de nadruk op, dat de Gemeen schap zich niet kan veroorloven om op 1 januari niet de tweede fase der overgangs periode te laten ingaan. Enerzijds is men verplicht de huidige gunstige conjunctuur te benutten en daarnaast zou verlenging van de eerste etappe psychologisch onver antwoord zijn ten aanzien van de buiten wereld en met name ten aanzien van En geland Uit het betoog van dr. Mansholt bleek voorts, dat men in Brussel bij het maken van de toekomstplannen reeds rekening houdt met een mogelijke uitbreiding van de gemeenschap van de zes (Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, West-Duits- land en Italië) tot een gemeenschap van tien landen (de zes plus Engeland, Dene marken, Ierland en Noorwegen). Deze nieuwe gemeenschap zal de voornaamste importeur zijn voor een aantal belangrijke produkten van de wereldmarkt. De helft van de totale wereldhandel in tarwe, twee derde van die in zuivel en driekwart van die in vlees gaat naar deze tien landen Dit zal de nieuwe gemeenschap een grote verantwoordelijkheid geven ten aanzien van de exportlanden. Men zal dan ook volgens dr. Mansholt een ernstige poging moeten doen om aan hun belangen tege moet te komen. In dit kader zou men ook regelingen voor de landen van het Britse Gemenebest kunnen treffen. Zijn gedach ten gingen hierbij in de richting van even tuele garanties voor de afzet van produk ten zoals graan, vlees, suiker en zuivel aan de exportlanden buiten de gemeen schap. Namens de lastgevers wordt (door de fir ma Jonas en Kruseman) een bod uitge bracht van 425 pet op de aandelen van de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen te Amsterdam. Voor de oprichtersbewijzen wordt 200 geboden. Laatste dag van aanbieding dinsdag 14 no vember. De directie van de maatschappij meent dat de bieding, zowel voor houders van aan delen als van oprichtersbewijzen, aantrek kelijk is. Het huidige bezit is dit jaar ge taxeerd op 1.675.000 bij een balanswaar- de van 588.230 per eind december 1960 Gezien de uit te verschillende fiscale be palingen voortvloeiende latente belasting schuld meent de directie, dat het bod de intrinsieke waarde van de aandelen dekt. Eerder in dit jaar is de directie enige ma len benaderd door geïnteresseerde groepen, die een bod wilden uitbrengen. Hierop werd toen niét ingegaan. Weliswaar zullen eventuele toekomstige huurverhogingen een vergroting van de bruto inkomsten betekenen, maar deze verhogingen hebben tot gevolg dat ook de post onderhoud belangrijk stijgt. Ook be lastingheffingen worden verzwaard, zodat de netto-resultaten slechts in beperkte mate verbeteren. De directie meent dan ook het bod te moeten aanbevelen. De aan delen werden het laatst op de incourante markt ter beurze verhandeld in april 1960 tegen 250 pet. In een zaterdagmiddag gehouden verga dering van aandeelhouders in de n.v. „Laan van Meerdervoort", vertegenwoordi gende meer dan tien percent van het ge plaatste kapitaal, is critiek geuit op het bericht van 17 oktober jongstleden, waarin een bod werd gedaan van 725 percent op de aandelen en van 25.000 per stuk op de oprichtersbewijzen. De meerderheid van de aanwezigen, le den van de Vereniging Effectenbescher ming, besloot een tweetal telegrammen te verzenden aan de directie en commissa rissen van de n.v. Mij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Laan van Meer dervoort' In deze telegrammen verzoeken de afzenders opschorting van de uiterste datum van inlevering, die op 31 oktober 1961 was gesteld, op grond van een in te dienen verzoek tot het houden van een bui tengewone algemene vergadering van aan deelhouders. In het tweede telegram wordt de bijeenroeping gevraagd van deze ver gadering met als agendapunt het benoe men van een commissie van onderzoek, welke het gedane voorstel zal moeten be oordelen. De Northland Navigation Company in Vancouver heeft het voornemen in Cana da twee schepen te laten bouwen, waar voor de hoofdmotoren en toebehoren door de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo zullen worden geleverd, zo deelt de directie mede. Dit is de eerste Canadese order voor scheepsmotoren van Stork. De asleidingen en scheepsschroeven zullen worden vervaardigd door Werk spoor in Amsterdam. Het verbond van Argentijnse spoorweg arbeiders heeft besloten een staking voor het hele land af te kondigen met ingang van vandaag. Dit besluit is genomen na dat verscheidene leiders van de spoorweg arbeiders zaterdag bij botsingen met de politie waren gearresteerd. De moeilijkhe den begonnen toen spoorwegarbeiders, die na een staking van 48 uur naar hun werk teurgkeerden, hun werkplaatsen gesloten vonden. De afgelopen staking was de eer ste van een reeks die het verbond van spoorweglieden had beraamd tot onder steuning van looneisen. De voor heden af gekondigde staking die onder andere de treinverbinding met Chili zal stopzetten geldt voor onbepaalde tijd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Er bestaan plannen om van Nieuwpoort, het Belgische havenplaatsje tussen Oostende en Boulogne, te onzent vooral bekend door de befaamde veldslag, de belangrijkste petroleumhaven van West Europa te maken. Dat heeft zaterdag dr. Albert van de Poel uit Breda verteld in een lezing, welke hij te Oostende heeft gehouden, onder auspiciën van het Alge meen Nederlands Verbond, het Vlaams Economisch Verbond en de Vlaamse Inge nieursvereniging. Volgens dr. Van de Poel vindt het plan om de haven van Nieuw poort uit te breiden vooral zijn oorsprong in het feit dat Nieuwpoort gelegen is bij een diepe en brede natuurlijke vaargeul, die schepen van 200.000 ton zal kunnen toelaten. Schepen van deze tonnenmaat zullen ove rigens voorlopignog wel niet gebouwd wor den. Havens, zoals Zeebrugge en Antwer pen, moeten hun. installaties door voortdu rende baggerwerken tegen verzanding be schermen. De bestaande1 zeestromingen zouden dat in Nieuwpoort niet nodig ma ken. De plannen, die zowel te Zeebrugge als te Antwerpen nogal op tegenkanting stui ten, zouden in het buitenland grote weer klank gevonden hebben en reeds zou con tact opgenomen zijn door Japan. Belang rijk is in dit verband, dat Duitsland een bedrag van tien miljard Belgische francs ter beschikking zal willen stellen voor het ten uitvoer brengen van het ontwerp. Dr. Van de Poel heeft er ook nog op gewe zen, dat met de uitvoering van het ont werp niet te lang mag worden gewacht om te voorkomen dat de Fransen met de haven van Duinkerken belangrijke troeven zouden uitspelen. De oprichting van de pe troleumhaven te Nieuwpoort zal niet alleen voor België van belang zijn, maar ook in Benelux-verband bijdragen tot ontwikke ling van de Nederlandse industrie, aldus dr. Van de Poel. In Antwerpen voorlopig geen plaats voor tankers van 70.000 ton De nieuwe werken aan de zeesluis te Zandvliet en het graven van het kanaal dok naar de haven, zullen ongeveer vijf jaar in beslag nemen. De ingebruikneming van deze kunstwerken impliceert echter niet, dat schepen tot 90.000 ton de haven van Antwerpen zullen aandoen, al zal de vaart van 50.000 tot 60.000 ton zeer worden vergemakkelijkt. Dit heeft de Belgische minister van open bare werken geantwoord op een parlemen taire vraag van het liberale Kamerlid Grootjans. De minister heeft in zijn ant woord uiteengezet, dat de moeilijkheden zich voordoen bij de overvaart bij afgaand tij van de drempel van Lillo. Normaal kan alleen door zeer intensieve baggerwerken een behoorlijke vaargeul onderhouden worden. Op de vergadering van de Landbouw en Voedselorganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.), die zaterdag in Rome zal beginnen zullen ministers en landbouwdes kundigen uit de gehele wereld geconfron teerd worden met de mogelijkheid van een wereldvoedselcrisis. Het voornaamste onderwerp van de be sprekingen, die drie weken zullen duren, is hoe gebruik te maken van de landbouw overschotten van sommige landen ter dek king van de behoefte van andere landen Verwacht wordt dat voorts het eerder dit jaar gedane voorstel van de Verenigde Staten om met dit doel een fonds van pro dukten en contante middelen ten bedrage van honderd miljoen dollar te vormen een belangrijk punt op de agenda zal zijn. De Amerikaanse regering heeft verklaard, dat zij zelf een bijdrage in de vorm van pro dukten en misschien wat contante midde len ten waarde van veertig miljoen dollar zal geven. (Van onze correspondent) LONDEN De staking bij de hoog ovens in Wales is voorbij, zodat het veer tien dagen geleden stilgelegde bedrijf in Port Talbot spoedig weer zal functioneren. Bij de besprekingen in Londen werd on verwacht een snelle oplossing bereikt. Ook bij de automobielfabrieken van Rootes is het einde van de staking, die bijna het gehele bedrijf heeft lamgelegd, thans in zicht. Alle aandacht is nu geves tigd op het dreigende conflict in de elek triciteitsindustrie dat het gevolg is van het vastlopen van loononderhandelingen. Men hoopt vurig dat een staking kan worden voorkomen, omdat deze rampzalige gevol gen zou hebben voor het dagelijks leven. De bij de Limburgse mijnen opgeslagen hoeveelheden onverkoopbare steenkolen hebben thans een nieuw laagtepunt be reikt, het laagste sinds 1958, toen zich de structurele crisis op de kolenmarkt scher per begon af te tekenen. De voorraden bedroegen volgens de meest recente ge gevens eind september 614.000 ton tegen 1.050.000 ton eind september 1959, toen een hoogterecord werd bereikt, dat nadien niet meer is overtroffen. Het jaar 1960 werd ingegaan met een onverkoopbare voorraad van 778.000 ton en het jaar 1961 met een van 697.000 ton. Sindsdien zijn de voorraden blijven da len, omdat met de lopende produktie niet in de behoefte kon worden voorzien en dat terwijl de produktie van onze Limburgse mijnen nog altijd stijgende is. Over de eerste negen maanden van dit jaar produceerden zij in totaal 9.519.000 ton netto steenkool tegen 9.184.000 netto in 1960, een vermeerdering derhalve in de loop van dit jaar, vergeleken met de over eenkomstige periode van 1960, van 335.000 ton of 3,6 percer.t. Geen enkele land in de EGKS kon dit resultaat boeken. In West- Duitsland heeft de stijging maar 0,3 per cent bedragen, terwijl in Frankrijk en Bel gië de kolenproduktie in dezelfde periode verminderde met respectievelijk 4,7 en 7 percent. In de gehele gemeenschap voor Kolen en Staal bedroeg de vermindering 1,8 percent. Zo neemt onze Nederlandse mijnindus trie in de KSG een wel zeer gunstige po sitie in. Het aantal ondergrondse mijnwer kers is gedaald met ruim 1000 man, maar de produktiviteit, voorzover die tot uitdruk king komt in het gemiddelde ondergrond se rendement per man en per dienst, is gestegen van 1809 kilogram tot 2045 kilo gram en nog steeds vertoont dit rendement een stijging. Met minder mensen wordt nu dus meer en goedkoper geproduceerd wat wel de belangrijkste verklaring s voor het feit, dat onze mijnen thans niet alleen de lopende produktie kunnen afzet ten, maar bovendien uit de opgeslagen voorraden moeten verkopen om aan de vraag te voldoen. Daarnaast hebben de Limburgse mijnen tijdens de huidige cri sisperiode enkele malen, met name in de sector van de industriekolen, waar de con currentie het hevigst is, hun prijzen ver laagd. Communistisch China heeft met Nepal een overeenkomst gesloten, waarbij Pe king een krediet van vijf miljoen pond (ruim 50 miljoen gulden) zal verstrekken voor de aanleg van een weg van Kath mandoe naar Tibet. Dit is zondag in de Nepalese hoofdstad vernomen. Communistisch China zal het genoemd krediet verstrekken in de periode van 1962 tot 1966. Bij de aanleg van de weg zullen Chinese technici helpen. Dit zal de eprste weg door de Himalaja zijn. De weg zal ook strategische beteke nis hebben. Dit aspect zal zeker niet aan genaam zijn voor In-dia, voor welk land de Himalaja in het noorden de natuurlijke verdedigingslinie vormt. Het Sociologisch Instituut der Rijksuni versiteit te Leiden deelt mee in opdracht van een stichting een sociologisch onder zoek in de Rotterdamse en Amsterdamse havens in te stellen. Het doel van het on derzoek is in de havens betere menselijke betrekkingen te kunnen scheppen en na te gaan waarom zich te weinig werknemers tot het werk in de havens voelen aange trokken. In de opdrachtgevende stichting werken werkgevers- en werknemersorga nisaties samen. Het onderzoek zal einde augustus 1962 worden afgesloten. De Sociaal-Economische Raad heeft zich in zijn in Den Haag gehouden openbare vergadering akkoord verklaard met de in zichten van de sub-commissie organisatie sociale verzekering van de raad en de .Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren" niet representatief geacht in de zin van de organisatiewet sociale ver zekering. In de brief aan de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, waarin de S.E.R. van zijn zienswij ze zal doen blijken, zal tot uiting komen het inzicht van leden van de raad over de minder stringente formulering van argu menten dan de sub-commissie in haar ad vies aan de raad had opgenomen. Een arbitragecommissie heeft de staat j u v, t Ko„oi„„|der Nederlanden veroordeeld tot be- De regering heeft zich bij het bepalen 7Q„19m van haar beleid in het algemeen kunnen taling van een bediag van i-i.dI-,oU aansluiten bij de conclusies die de Sociaal- verhoogd met' vijf percent rente vanat Economische Raad heeft neergelegd in zijn [3 december 1960 aan de n.v. Alcu- onlangs aan de staatssecretaris van Eco- ■yjgfggj jn Utrecht. Daarnaast werd de nomische Zaken uitgebracht advies over het toekomstige produktiviteitsbeleid. Dit staat veroordeeld in de kosten van het heeft de staatssecretaris van Economische arbitragegeding en de rechtskundige bi] Zaken aan de S.E.R. medegedeeld. stand van de n.v. Alcu-Metaal. De staatssecretaris deelt voorts mede, dat de regering met instemming heeft kennis genomen van het voornemen van de SER I mr. C. R. C. Wijckerheld om de uitoefening van het centrale pro- G. M. Grup en mr. O. duktiviteitsbeleid op te dragen aan een heeft nu bepaald, dat in het contract door de SER in te stellen commissie en tussen partijen niet vermeld is op wei- Een arbitragecommissie bestaande uit Bisdom, mr. G. Veenstra de daarmede verbonden kosten voor reke ning van de raad te nemen. De staatsse cretaris stelt het op prijs wanneer deze ke wijze Alcu de hulzen zou moeten om smelten. De staat der Nederlanden heeft, aldus nieuwe commissie nog voor het einde van arbiters in casu blokken van gelijke het lopende jaar met haar werkzaamhe den zou kunnen beginnen. De regering ver '/swaarde ontvangen als wanneer Alcu het contract had uitgevoerd. Doordat Alcu de recht De staat heeft door de handelwijze van Alcu geen schade geleden en kan wacht dat het saldo van de destijds voor slakken en de afvallen nogmaals omsmolt het stimuleren van produktiviteitsprojec- kon men hulzen of blokken overhouden, ten uit de tegenwaarderekening vrijgege- doch daarop kon de staat geen ven gelden tot eind 1962, en wellicht nog doen gelden, voor een gedeelte van 1963, toereikend zul len zijn. De regering is voorts bereid om nadien zich niet beroepen op de overgebleven nog gedurende enige jaren een bescheiden hulzen of blokken ter waarde van programmering mogelijk te maken door f 108.000. Hij zal nu de restpost van de daarvoor vereiste aanvullende midde- f 13.000 moeten betalen vermeerderd met len op de begroting te brengen. De op gang de rente vanaf 1961 alsmede alle kosten gebrachte activiteiten zullen door het be- van het geding, drijfsleven moeten worden voortgezet. De t door de SER te vormen commissie zal als I nnnSVfvrnflOpinPr llll adviesorgaan, evenals tot dusverre de A-zv/VJIIo t ui lllsguig lmj Commissie Opvoering Produktiviteit, de xr n\Anr 1 e\nr\rt staatssecretaris ter zijde staan bij het be- V 311 VfCluGr Z^OUd! oordelen van projecten. De staatssecretaris heeft de Commissie I Het personeel van de Koninklijke Pa- Opvoering Produktiviteit, van het stand- pierfabriek n.v. Van Gelder Zonen in Vel- punt der regering in kennis gesteld. Hij sen-Noord heeft vanmorgen met voldoe- heeft haar voorts verzocht zich in verbin- njng van zjjn directeur vernomen dat de ding te stellen met de algemeen secreta- door partijen voorgestelde wijziging in de ris van de SER met het oog op de over- c.a.o. voor de papierindustrie door het col dracht van de lopende werkzaamheden en iege van keurd. rijksbemiddelaars is goedge- De president van het Italiaanse olieconcern E.N.I., E. Mattei heeft besprekingen gevoerd met Joegoslavische ambtenaren over mogelijke Itali aanse hulp bij de bouw van een olieraffinaderij Sisak in Kroatië, zo deelden Italiaanse krin gen mede. Er zijn nog geen bijzonderheden over de besprekingen bekend. Italië bouwt tankers voor de Sovjet-Unie Italië en de Sovjet-Unie hebben een overeen komst gesloten volgens welke Italië zes tank schepen van elk 48.000 ton aan Rusland zal leve ren. Het Italiaanse ministerie voor overheidstoe- wijzingen deelde mee, dat de Russen in totaal ruim 48 miljoen dollar zullen betalen. De schepen zullen worden gebouwd op de werven van An- saldo. Opdracht voor Verolme De Nederlandse n.v. Rederij „Amsterdam" t Amsterdam heeft dezer dagen bij Verolme Ver enigde Scheepswerven in Rotterdam de bouw opgedragen van een dieselgedreven bulkcarrier met een draagvermogen van 17.400 tdw. Het schip zal uitgerust worden met een Sulzer dieselmotor van 6600 pk. De verwachting is dat deze motor het schip een snelheid zal geven van 13 5 knopen Mutatie Steenkolen-Handelsvereeniging Ir. J. F. Fock heeft de wens te kennen gegeven met ingang van 1 januari zijn functie als hoofd directeur van de Steenkolen-Handelsvereeniging n.v. neer te leggen. Directie en commissarissen hebben nesloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen de heer Fock met ingang van dezelfde datum te benoemen tot commissaris. Tevens zal aan de algemene verga dering van aandeelhouders worden voorgesteld prof. dr. B. Pruijt, thans hoogleraar in de be- drijfshoudkunde aan de Nederlandsche Economi sche Hoogeschool te benoemen tot hoofddirecteur der S.H.V. Directie-mutatie Zwanenburg-Organon De raad van commissarissen en raad van be stuur der n.v. Koninklijke Zwanenburg-Organon delen mede, dat de heer J. H. Gisten in verband met zijn gezondheidstoestand heeft verzocht hem per 1 januari ontslag te verlenen als vice-voor zitter van de raad van bestuur. De raad van com missarissen en raad van bestuur hebben dit ver zoek, zij het met diep leedwezen, ingewilligd. Aan de algemene vergadering van aandeelhou ders in april zal worden voorgesteld de heer Gis ten te benoemen tot commissaris van de vennoot schap. de eventuele overneming van personeel. Een vrouwelijke tolk had het dit week- uur met ingang van 1 november 1961. einde zwaar te verduren om al het ge sprokene van het Engels in het Frans te vertalen tijdens de algemene verga- Naar aanleiding van het wetsontwerp be treffende de verplichte w.a.-verzekering De belangrijkste wijziging heeft betrek- I king op een verhoging van de uurlonen, welke voor de volwassen mannelijke werk nemers bestaat uit vier cent per uur met ingang van 1 juli 1961 en acht cent per sters, die in het conferentie-oord schoten in Zeist werd gehouden. Woud- De meesten van de ongeveer 100 deel- van motorrijtuigen, dat waarschijnlijk be- nemers, onder wie een tachtigtal gedele- gin voIgend jaar in de Tweede Kamer in geerden uit Nieuw-Zeeland, Australië, De- behande!ing zaj komen, heeft de K.N.A.C. nemarken, Zweden. Noorwegen, Engeland. België, Luxemburg, Frankrijk en Zwit seriand, hadden elkaar voor het laatst ontmoet in het franse stadje Jambille, waar twee jaar geleden een conferentie werd gehouden. in Scheveningen een „verzekeringsmid dag" gehouden. De voorzitter van de K.N.A.C., mr. A. W. baron van Imhoff, zei dat de K.N.A.C. in grote lijnen met het wetsontwerp zeer gelukkig is. Zeer gunstig voor alle wegge- van' een hechte onderlinge band tussen de volkeren. De vertegenwoordiger van minister Cals, mr. A. P. van der Meij, legde in Mr. C. H. van Looij, president van bruikers noemde hij het dat ook de brom- het oud-padvindersbureau in Den Haag, fietsers onder de verplichte w.a.-verzeke- wees in zijn openingsrede op de unieke ring zullen vallen. Hij achtte het noodza- training van de karaktervorming die van kelijk dat bromfietsers een bewijs zullen de jeugdbewegingen van padvindsters en moeten hebben, waaruit blijkt dat zij hun padvinders uitgaat. Het is als vereniging verzekeringsplicht hebben voldaan. Hij gaf van oud-padvinders onze taak deze bewe- hierbij de voorkeur aan invoering van ging zoveel mogelijk steun te blijven ver- bromfietsplaatjes, zoals die in Duitsland in lenen ep roette werken aan de opbouw gebruik zijn. De K.N.A.C. zou ook graag zien dat de categorie „ijzeren hon den", handwagens met hulpmotoren, en andere gemotoriseerde voertuigen met een maximum snelheid van 16 km per uur, een korte toespraak de nadruk op het zoajs dje ;n gebruik zijn bij leveranciers, belangrijke aandeel dat de vereniging ook binnen de w.a.-verzekeringsplicht ge- van oud-padvinders ook buiten hun kring bracht worden, daar ook deze voertuigen kan hebben in het sociale leven. gemakkelijk ernstige schade aan ander- De oijna 84-iarige nestor van de pad- mans eigendom kunnen toebrengen, vinderi], tevens ere-voorzitter van de in ternationale broederschap van oud-pad- Onderscheidingen bij tienjarig bestaan vinders, colonel Wilson uit Maidstone 1 (Engeland) voerde het woord. Hij vertel de dat Lady Baden Powell zich in Ca nada bevindt, waar zij herstellende is van een lichte hartaanval Tijdens de vergadering, beraadde men zich over de voorstellen tot verdere ont wikkeling van de internationale bewe-1 ging, waarbij tevens richtlijnen werden uitgestippeld, welke tot doel hebben om de broederschap in de wereld te bevor deren. Aagtekerk 28 te Sydney v. Melbourne. Aardijk 28 480 m. o. Bermuda's n. Houston. Abbekerk 28 85 m. o. Sicilië n. Genua. Abida 29 te Curagao verwacht v. Baltimre. Acmaea 20 te Port Said. Acteon 29 te Curagao. Aegis 28 v. Curagao n. Georgetown. Alca 28 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alchiba 28 60 m. z.o. Muscat n. Abudhabi. Algol 28 te Rotterdam Algorab 30 te Antwerpen. Alhena 28 40 m. z.z.o. Rio Grande n. Paranagua Alkmaar 28 v. Piraeus, 29 te Port Said verwacht. Almaijk 29 v. Port Said n. Livorno. Almkerk 29 te Newcastle verwacht v. Brisbane. Alphard 30 te Duluth verw v. Buffington. Aludra 28 ten anker Bahia. Ameland 28 v. Rotterdam n. Stockholm. Amnion 28 1350 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Amsteldijk 28 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelmeer 28 300 m. n.w. Bouganv. n. Newcaslte. Amstelmolen 28 610 m. z.z.o. K. Palmas n. R'dam. Andijk 29 te Le Havre. Angolakust 28 v. Novoredondo n. Lobito. Arendskerk pass. 30 Ouessant n. Antwerpen. Ares 29 v. Huacho n. Matarani. Argos 28 v. Piraeus n. Thessaloniki. Asmidiske pass. 28 Cartagena n. Hampt.roads. Attis 27 145 m. z.o. New Orleans n. La Guaira. Batavia *>0 te Singapore verwacht v. Bangkok. Batjan 28 v. Penang n. Colombo. Bengalen 28 700 m. w.n.w. Bombay n. Bombay. Beninkust 30 te Freetown. Bintang 29 te Suez. Blitar 28 40 m. z. Kreta n. Port Said. Bonita 29 v. Cristobal n. New Orleans. Bosco verm. 28 v. Galle n. Perzische Golf. Bovenkerk 28 v. Singapore n. Bangkok. Breda 28 te Maracaibo. Caltex Arnhem 28 30 m. z.o. Lttle Quoin n. Suez. Calt. Eindhoven 28 60 m. n.w. Messina n. P. Said. Caltex Gorinchem 29 te Rotterdam. Camerounkust 28 te Rotterdam. Camitia 28 te Rotterdam. Carrillo 29 in Panamakanaal n. Cristobal. Cartago 28 v. Santa Marta n. Bremerhaven. Casamance 30 te Dakar. Ceres 28 te Le Havre. Charis 28 850 m n.o. Paramaribo n. Rotterdam. Cinulia 28 400 m. o. Beira n. Bombay. Cradle of Lib. 28 250 m. z. Recife n. P. Cardon. Daphnis 27 v. Puerto Cabello n. Aruba. Diemredijk 28 440 m. n.n.o. Fayal n. Bermuda's. Eenhoorn 28 17 m. n. Kp. Carbon n. Tunis. Echo 28 440 m. n.n.w. Kaapstad n. Durban. Elisab. Broere 28 120 m. o. P. Sudan n. Felixtowe. Eos 28 te Bremen v. Hamburg. Esso Amsterdam 29 te Rotterdam. Forest Hill 28 v. Aden n. Mena. Forest Lake 28 v. Isle of Grain n. Liverpool. Forest Town 28 150 m. o.n.o. Bahrein n. Aden. Gaasterdijk 29 te Rotterdam. Gaasterland 28 330 m. w.n.w. Port Etienne naar Amsterdam. Gabonkust 28 te Freetown verwacht v. Dakar. Geertje Buisman 28 v. Rotterdam n. Tripolis. Giessenkerk 29 v. Akaba n. Aden, roote Beer 28 v. Beyrouth n. Port Said. Hathor 28 v. Beyrouth n. Lattakia. Hera 28 400 m. n.w. Flores n. Le Havre. Hestia 28 te Cartagena v. Kingston. Hilversum 28 te^, Bremen v. Amsterdam. Hydra 28 v. Beaumont n. Rouen. Iberia 28 v. Setubal n. Sas van Gent. Jagersfontein 28 v. Kaapstad n. Las Palmas. Kabylia 30 te Ornskoldsvik. Karakorum 28 510 m. n.w. Yap eil. n. L. Angeles Katendrecht 28 80 m. w. Str. Ormoes n. Assab. Khasiella 28 70 m. z.o. Aden n. Eastham. Kieldrecht 29 te Port Said verwacht v. Genua Koningswaard pass. 28 San Miguel n. Rotterdam Kopionella 28 800 m. z.w. Azoren n. Pauillac. Korendijk 30 te Antwerpen. Korenia 29 te Rotterdam. Krebsia 28 380 m. o.z.o. Mombasa n. Abadan. Kreeft 29 v. Rotterdam n. Puerto Ordaz. Kryptos 28 v. Cristobal n. Punta Cardon. Kylix 30 te Willemstad. Laarderkerk 28 12 m. z.o. Kuria Muria eiland naar Ummsaid. Ladon 28 te Amsterdam n. West-Indië. Lelykerk 28 130 m. o.n.o. Massawa n. Suez. Liberiakust 28 v P. Harcourt, 29 te Douala verw Liberty Bell 28 80 m. o. Tunis n. Le Havre. Lutterkerk 28 v. Rotterdam. Lycaon 28 v. P. Swettenham, 29 te Penang verw. Maaskerk 27 v. Las Palmas n. Duinkerken. Meerdrecht 28 v. Civita Vecchia n. Hampt.rds. Meliskerk 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Mentor 27 v. Lattakia n. Rhodos. Merseylloyd 28 330 m. z.w. Karachi n. Singapore Merwede 30 te Port Harcourt v. Lagos. Merwellovd 29 te Rotterdam. Mohamed Reza Shah 28 4 m. o. Ras Madraka n. Bandar Mashur. Molenkerk 28 v Rangoon n. Chittagong. Munttoren 28 165 m. n Semarang n. Sydney. Naess Lion 28 100 m. z.w. Kuria Muria eil. naar Rastanura. Nanusa 30 te Conacry. Nashira 28 330 m. n.n.o. Ft. Aleza n. Buen. Aires. Nestor 28 200 m. o. Sicilië n. Antwerpen. Noordwijk 28 150 m. w. Kp. Vincent n. IJmuiden. Oberon 28 200 m. w. Ouessant n. Ft. de France. Oldekerk 28 350 m. o. Colombo n. Aden. Ommkenkerk pass. 28 Finisterre n. Swansea. Ondina pass. 28 Perim n. Le Havre. Oranje 30 v. Port Said n. Genu. Oranjefontein 28 te Hamburg verwacht. Oranje Nassau 27 1120 m. n.o. Martin, n. Barbad. Oranjestad 28 v. Trinidad n. Paramaribo. Osiris 29 te Georgetown. Overijsel 29 te Rotterdam. Pacaya 28 te San Juan. Papendrecht 28 110 m. z.w. Ouess. n. Rostock. Parkhaven 30 te Rotterdam. Philidora pass. 28 Aden n. Suez. Philine 29 te Port Said n. Mena A1 Ahmadi. Philippia 28 109 m. n.o. Massawa n. Suez. P. G. Thulin 28 120 m. z. Newf.land n. Contrecoe P. G. Thulin 28 120 m. z. Newf.lnd. n. Contrecoeur Prins Fred. Hendrik 28 5 m. w. L'end n. Glasgow Prins Fred. Will, pass. 28 Belle Isle n. Montreal Prins Will. Ill 28 810 m. n.o. K. Race n. Toronto Prinses Margriet 28 300 m. o. Belle Isle n. Plvm. Purmerend 28 700 m. z.w. Ouess. n. Rotterdam. Radja 28 85 m. z.w. Dakar n. Kaapstad. Raki 27 v. Los Angeles n. Curagao. Rempang 28 360 m. o.n.o. Socotra n. Aden. Reza Shah The Great 28 66 m. n.o. Kuria Muria naar Gibraltar. Roepat 28 v. Tandjong Mani n. Bangkok. Rondo 28 te Boulogne verwacht. Rossum 27 dw. Tortuga eil. n. El Pallito. Rotte 28 580 m. z.o. Bermuda's n. Capetown. Rotti 28 620 m. o.n.o. Bermuda's n. Amsterdam Salatige 29 v. Abadan n. Karachi. Sarpedon 27 550 m. z.w. Flores n. Bridgetown. Scherpendrecht 28 in Zwarte Zee n. Odessa. Schielloyd 28 70 m. w. Kreta n. Genua. Senegalkust 28 99 m. w.n.w. Lissab. n. Le Havre Sinon 28 te Ponce verwacht. Slamat 28 te Rotterdam. Sloterkerk 28 420 m. z. Cocos eil. n. Fremantle. Socrates 28 te Rotterdam. Solon 28 v. Fort Liberte n. Jacksonville. Stad Amsterd. 28 345 m. n.o. Madeira n. St. Vine. Stad Delfa 28 100 m. z.z.w. Ouess. n. Rotterdam. Stad Gouda 29 te Vitoria verw. v. Rotterdam. Stad Kampen 29 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Stad Leiden 28 v Vlaardingen n. Ferrol. Stad Maassluis 30 te Palermo v. Rotterdam. Stad Schiedam 28 100 m. w.z.w. Stavanger naar Narviki Steenwijk 28 v. Londen n. Halifax. Stentor pass. 28 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Straat Lombok 28 v. Mauritius n. Pt. Elisabeth Straat Malakka 30 te Fremantle verwacht. Streefkerk 28 v. Antwerp. 29 te Hamburg verw Sunetta 28 v. Gothenburg n. Norrköping. Tabian 28 v. Cocanad n. Abidjan. Tamo 30 te Liverpool. Tegelberg 28 v Kaapstad n. Rio de Janeiro. Telamon 27 v. Curagao n. Felton (Cuba. Tero 28 v. Londen n. Dakar. Themis 28 v. Georgetown n. Miragoane. Tjibantjet 28 v. Lourenco Marques n. Mtwara Tjitarum 30 te Lagos. Togokust pass. 28 Las Palmas n. Freetown. Towa 29 et Ilheus. Tweelingen 28 te Rotterdam. Utrecht 28 80 m n. Guam n. Los Angeles. Van Linschoten 30 te Port Genthil. Van Riebeeck 28 250 m. n.o. Mogadiscio n. M'basa Van Spilbergen 30 te Douala. z Vasum 28 125 m z w Kuria Muria n Gibraltar. Viana 29 te Curagao verwacht v. Montreal. Voco 30 te Balboa verwacht v. Launion. Weltevreden 29 te Shanghai verw. v Hsingkang Westerdam 28 v Rotterdam n. New York. Westland 25 te Salvador. Witmarsum 28 210 m. n. Flores n. Le Havre. Woensrdecht 28 5 m. z. Kreta n. Banias. Woltersum £8 107 m. n.n.o. Fayal n. Bermuda's. Wonorato 28 1500 m. o. Formosa n. Hongkong. Zafra 28 90 m. o.n.o. Aden n. Kharg eiland. Zaria 28 te Suez verwacht v. Mena. Zonnekerk 28 v. Amsterdam n. Las Palmas. Zwijndrecht 28 780 m. z.w. Halifax n. Norfolk. KLEINE VAART Arnoudspolder verm 30 v. Rotterdam n. Lissab Atlas pass. 28 Noordhinder n. Leixoes. Bab T 25 v. Sandvik te Kopmansholmen. Bloemgracht 29 te Zaandam verwacht. Brouwersgracht 28 v. IJmuiden n. Rotterdam. CarnisSesingel 20 te Laurion verwacht. Draco 28 2 m. z w. Palos n. Cadiz. Heerengracht 28 30 m. w. Bornholm n. Egenas. Helvetia S pass 28 Texel n. Gent. Huybergen 30 v. Venermeer te Calais verwacht. Inspecteur Mellema 28 te Belle Isl. n. Bordeaux. June 28 op Thames n. Dundee. Kaap Falga 27 4 m. n.w. IJmuiden n. Delfzijl. Leliegracht pass 28 Vlieland n. Abö. Lucas Bols-2 27 v. Amsterdam n. Marieberg. Lijnbaansgracht 29 te Antwerpen verwacht. Maasym 28 15 m z.w. Beachyhead n. Bayonne. Manto 28 dwars Dover n. Le Havre. Meidoornsingel 30 v. Grangemth. te Antw. verw. Mynias 28 te Rotterdam n. Amsterdam. Nero 28 v. Amsterdam n. Odense. Phidias 28 te Amsterdam n. Rotterdam. Plato 28 100 m n. Philippeville n. Alicante. Thaletas 28 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Twee Gebroeders 28 te Amsterdam n. Malta. Urkersingel 30 te Plymouth verwacht. Wedlooper 30 te Amsterdam verwacht. Westersingel 30 v. Antwerpen te Youghad verw. Willy 25 v. Dublin n. Glasgow. SLEEPVAART Cycloop 29 400 m. z.z.o. Suez n. Goa. Friesland 29 60 m. n.w. Landsend n. Boeroetoe. Help 29 te Colombo met Ornella Prima. Noordzee. Stenbank en Witte Zee 27 etrug te Rotterdam*rnet A1 Malik Saud Awal. Titan 29 te Rotterdam met druktankbol. Zeeland 29 500 m. n.n.w. Fayal n. Gothenburg. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Nederlands-Italiaans Cultu reel Verdrag hebben zaterdag zowel Ita lianen als Nederlanders onderscheidingen ontvangen. Zo zijn benoemd tot grootkruis in de or de van Oranje Nassau: dr. Giacinto Bosco de Italiaanse minister van Onderwijs; tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau de heer Giulio del Balzo di Presenzano, directeur generaal voor de Culturele Be trekkingen van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, tot comman deur in de orde van Oranje Nassau prof. Bruno Molajoli, directeur-generaal voor de Oudheden en Schone Kunsten van het Italiaanse ministerie van Onderwijs, dr. Tito Chelazzi inspecteur van het Italiaan se ministerie voor het theaterwezen, en prof. Alessandro de Masi, directeur van het Institute Italiano di Cultura. Tot officier in de orde van Oranje zijn benoemd dr. Alfonso de Prospero, direc teur van de afdeling culturele uitwisselin gen van het Italiaanse ministerie von On derwijs, dr. Massimo Rendina, onder directeur voor de betrekkingen met het buitenland van de Italiaanse radio, dr. Al berto de Monte, directeur du Bureau de la Propriété Literaire de la Presidence du Conseil en dr. Giacoma Ivancich Biaggini, hoofd van het bureau verdrag van het di rectoraat-generaal voor de Culturele Ba trekkingen van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De volgende Nederlanders hebben Ita liaanse onderscheidingen ontvangen (orf- derscheidingen in de orde van Verdienste van Italië) minister Cals: het grootkruis; dr. J. H. Wesselings: groot-officier; mr. H. J. Reinink: groot-officier; commandeur werden prof. dr. L. G. A. Schlihcting, prof. dr. A. M. W. J. Hammacher, drs. B. J. D. M. de Hoog, dr. A. F. E. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum; tot officier is benoemd mevrouw mr H. van Dam van Isselt, oud-secretaresse van het Rijksinstituut voor Geschiedkundig Kunst historisch en Oudheidkundig Onderzoek te Rome. De meeste van deze onderscheidin gen zijn uitgereikt tijdens een lunch, wel ke de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim, mej. dr. M. A. M. Klompé, in Amsterdam heeft aangeboden. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tij'1 A.KU Kon. Olie 113,80 113,50 gl Philips 1079—1090 gl 1084 Unilever 851855 851 Hoogovens 795797

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9