Rusland stelt Finland overleg voor over grensbescherming Tegen mogelijke aanval van West-Duits land c.s HET WEER Prinses Margriet stond in Montpellier pers te woord x n &hte Russische superbom een poging om angst en paniek te zaaien UW LIPPEN: FAAM Helsinki vat het nieuws ernstig op Indonesië dreigt in UNO Militairen langer onder de wapens Gevolgen voor Nederland van Russische superbom nog niet vast te stellen WITTE KRUIS WITTE HUIS VERKLAART: 46e JAARGANG NUMMER 305 DINSDAG 31 OKTOBER 1961 Veranderlijk iQGQQQGGGQQGQt Aftééa- bij ons HELANCA KNIEKOUSEN prijs slechts 2.50 alle maten in blauw en groen Echt iets voor teeners NieuW'Guinea Britse troonrede In de krant van heden: Kunst f4 Sport 13 Het woord is aan tegen hoofdpijn, kiespijn, griep: reumatische pijnen etc. 'efore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN DRAAISTFT "95 - 1.45 NAGELLfth 95 1.45 MODEHUIS v Anegang - Haarlem - tel. 10401 MOSKOU (UPI) - De Sovjet-Unie heeft Finland voorgesteld overleg te plegen „omtrent de bescherming van de Russische en Finse grenzen tegen een mogelijke aanval door West-Duitsland en zijn bondgenoten". Volgens radio- Moskou heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, de Finse ambassadeur in Moskou, het overleg in een nota voorgesteld. Het voorstel tot beraadslagingen, aldus radio-Moskou, is gedaan „op grond van het Russisch-Finse verdrag van non agressie en wederzijdse bijstand van 1948". Tijd en plaats van de beraad slagingen zullen via diplomatieke ka nalen worden vastgesteld, aldus de Rus sische nota. HELSINKI (UPI) Het nieuws van de Russische nota aan Finland, is in dit land ernstig opgenomen. In regerings kringen zwijgt men in alle talen. Perti nent wordt er geweigerd commentaar te geven, doch de toon van de hoofdartike len der dagbladen is bijzonder ernstig. In hoofdartikelen wordt gezegd dat het Rus sische voorstel bewijst dat de Russen oor log als onvermijdelijk beschouwen. De Finse regering dient, volgens de bladen, niet „overhaast" gebruik te maken van het recht te overwegen wanneer zulke on derhandelingen dienden te worden gehou den. De bladen wijzen er op dat een ar tikel van het Fins-Russische verdrag van vriendschap en wederzijdse hulp voorziet in onderhandelingen in geval van oorlogs dreiging. De Finse opvatting was dat dit artikel, dat zo gevaarlijk voor Finland is, alleen maar zou worden toegepast wan neer dit onvermijdelijk was. „Derhalve, is het een zeer ernstige zaak dat de Rus sen met deze nota bewijzen dat zij oorlog als onvermijdelijk beschouwen. President afwezig Uit Honoloeloe (Hawaii) is vernomen, dat president Urho Kekkonen, die een reis naar de Verenigde Staten en Canada heeft gemaakt, zijn minister van Buitenlandse Zaken Ahti Karjalainen, die hem verge zelt, heeft opgedragen onmiddellijk naar huis terug te keren. Het Finse kabinet komt vandaag bijeen om de nota te be spreken. Vele Finse dagbladen bepleiten dat men de interne politieke strijd zal verge ten, gezien de moeilijke beslissingen die genomen moeten worden. Het conserva tieve dagblad „Aamulehti" brak een lans voor vorming van een sterke meerder heidsregering waarin alle democratische partijen zijn vertegenwoordigd. Deze re gering zou dan de president in zijn be sprekingen met het Kremlin kunnen assis teren. Zweden ingelicht Hoewel de nota alleen tot Finland was gericht, meent men dat ze voor geheel Scandinavië is bedoeld. De Zweedse am bassadeur in Moskou Rolf Sohlman werd gisteren door minister Gromyko van de nota op de hoogte gesteld. De Zweedse premier, Tage Erlander, heeft in een vraaggesprek voor de radio gezegd dat hij de Russische nota aan Finland en het ver melden van Zweden erin „een hoogst ern stige aangelegenheid" vindt. „Ik vind het zo ernstig, dat ik er verder niets over zal zeggen, in afwachting van het over leg met de regering en de leiders met andere politieke partijen in dit land," al dus Erlander voor de radio. Waarschijnlijk wil de Sovjet-Unie troe pen en voorraden zenden naar de Finse oostzeekust, in het bijzonder naar de ha ven Porkkala, een basis die de Russen hadden gepacht en in 1957 weer aan Fin land overdroegen. In de nota werd beweerd dat „penetra tie van Westduitse militairisten en revan chisten in het noorden van Europa en het Oostzee-bekken, en hun streven dat gebied te gebruiken als een van hun springplan ken voor nieuwe militaire kansspelen, een rechtstreekse bedreiging zijn voor de vei ligheid" van de beide landen. „West-Duitsland wordt snel een bron van oorlogsdreigementen in Europa", aldus de nota waarin het Westduitse leger de „voornaamste aanvalsmacht van de NAVO in Europa" wordt genoemd. Het is „nu meriek sterker dan het leger van welkë van zijn Europese bondgenoten ook", zo wordt verklaard. Volgens de nota tracht de Westduitse re gering de beschikking te krijgen over de „meest destructieve kernwapens," en heb ben de militaristen in Bonn speciale aan dacht voor het Noordeuropese gebied. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, met voornamelijk in de noordelijke provincies wat regen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur Volledige weerrapporten op pagina twee. Door het „ontleden" van een model van een rund heeft de president van de Internationale Slagersconfederatie, de heer August Schulz in de jaarbeurs hallen te Utrecht de zestiende sla- gersvaktentoonstelling „Slavakto" ge opend. Advertentie In de nota wordt opgemerkt dat Noorwe gen en Denemarken West-Duitsland het recht hebben verleend militaire bases te gebruiken en marinedepots op hun grond gebied te bouwen. „Het Europese noorden en de Oostzee, die lange tijd een betrek kelijk rustig en vreedzaam gebied vorm den, zijn thans onder de invloedsfeer ge bracht van de gevaarlijke militaire voor bereidingen van het Westduitse militaris me". Als gevolg hiervan, aldus de nota, kan het gebied een „potentieel brandpunt van een gewapend conflict" worden. Scandinavië beschuldigd Alle militaire voorbereidingen in de NAVO-landen, Noord-Europa inbegrepen, worden uitgevoerd „met medeweten en de toestemming van de regeringen van Noor wegen en Denemarken". Leidende Zweed se kringen „hebben het gevaar ook onder schat", zo wordt in de nota verklaard, ter wijl ook sommige Finse kringen „de ge vaarlijke militaire voorbereidingen van de NAVO-landen actief steunen". „Sommige van deze kringen hebben zich onvriendelijk uitgelaten jegens de Sovjet- Unie, hetgeen in strijd is met het vredes verdrag met Finland en het verdrag van vriendschap. „De Sovjet-Unie acht het noodzakelijk er opnieuw voor te waarschuwen dat door het aanknopen van banden met Westduit se militaristen, deze landen het risico lo pen om tegen hun wil directe medeplich tigen te worden van de misdadige plannen van Bann." Aldus de Russische nota aan Finland. Zorgen in de UNO NEW YORK (Reuter) Het Russische voorstel aan Finland heeft in UNO-kringen ernstige bezorgdheid gewekt. Vele waar nemers verwachten, dat de Sovjet-Unie op zijn minst weer militaire bases in Finland wenst. WASHINGTON (UPI) —Van officiële zijde in Washington heeft men tot dusver geweigerd commentaar te geven. Diplo matieke zegslieden vrezen dat de nota de inleiding vormt voor moeilijkheden in het noorden van Europa. Advertentie NEW YORK (Reuter) Indonesië heeft bij de UNO een document laten rondgaan, waarin de waarschuwing van minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio vervat is, dat Indonesië mogelijk geweld zal gebrui ken als Nederland zou proberen Indone sië te „treffen" door het beheer van wes telijk Nieuw-Guinea aan de UNO over te dragen. LONDEN (Reuter) Koningin Elizabeth heeft vandaag bij de opening van de nieu we zitting van het Britse parlement aan gekondigd, dat de regering zal voorstellen bepaalde militairen een half jaar langer onder de wapens te houden en anderen die hun eerste oefening achter de rug heb ben, voor een zelfde periode voor herha lingsoefeningen op te roepen. Voorts wil de regering de organisatie van de reserve van het leger herzien. De vorstin deelde mee dat de Britse re gering, niettegenstaande het feit dat de Sovjet-Unie tegen de openbare mening van de wereld in haar kernproeven op grote schaal voortzet, zal blijven ijveren voor de totstandkoming van een internationaal ak koord voor het staken van dergelijke proe ven. Een eerste doel van de regering blijft voorts de verbetering van de betrekkingen tussen oost en west en een vreedzame sa menwerking tussen alle landen. Over de Europese Gemeenschappelijke Markt wordt gezegd, dat de regering alles in het werk zal stellen om de onderhan delingen voor aansluiting tot de EEG tot een goed einde te brengen. De politiek tot handhaving van de sta biliteit van het pond sterling zal worden voortgezet. Dit geldt ook voor het streven tot versterking van de betalingsbalans door middel van de reeds aangekondigde maat regelen, waaronder vooral de krachtige be vordering van de export. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws 3, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Pashion-week 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Onder Ons7 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Naar aanleiding van de gisteren tot stand gebrachte explosie van een Russi sche kernbom van zeer zwaar kaliber heeft de woordvoerder van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld, dat op dit ogenblik nog niet kan worden gezegd of en wanneer de ge volgen van deze explosie in ons land merk baar zullen zijn. Een en ander is afhan kelijk van de weersomstandigheden en van de wijze waarop deze bom tot ontploffing is gebracht. Dagelijks worden metingen van radio activiteit in de lucht en in de neerslag verricht. Een toeneming van de radioac tiviteit in de neerslag kan een verhoogde besmetting van het voedsel tengevolge hebben. Daarom worden de regelmatige metingen in voedingsmiddelen, speciaal in de melk en een aantal bladgroenten, die in verschillende gebieden in Nederland worden uitgevoerd, met bijzondere aan dacht gevolgd. Ook het oppervlaktewater wordt in verband met de drinkwatervoor ziening regelmatig gecontroleerd. Indien de resultaten van deze metingen daartoe aanleiding geven, zullen hierover medede lingen worden gedaan, aldus het ministe rie. In de botanische tuinen van de uni- siteit van Montpellers in Frankrijk is prinses Margriet het middelpunt ge weest van een persconferentie. Zoals men wellicht weet, gaat de Prinses een jaar lang aan deze universiteit studeren. (Telefoto) Mme. Girardin: Trouweloosheid is geen daad, doch een karakter. MONTPELLIER (UPI) Prinses Mar griet heeft in Montpellier een persconfe rentie gehouden in de tuinen van de uni versiteit van deze Franse stad. Sadi de Gorter, hoofd der afdeling pers en culturele zaken van de Nederlandse ambassade in Parijs, stond de achttien jarige Prinses bij in deze eerste confe rentie die zij hield. De meeste vragen be antwoordde de Prinses echter zelf. Zij verklaarde, dat zij Montpellier voor haar verdere studie in de Franse littera tuur en cultuur had gekozen, omdat de stad „cosmopolitisch" was. Zij sprak met Advertentie PIJNSTILLER BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WASHINGTIN (UPI) Het Witte Huis te Washington heeft maandag verklaard, dat de Russische kernexplosie van 50 megaton een poging is om in de koude oorlog angst en paniek te zaaien. De verklaring werd uitgegeven nadat presi dent Kennedy en zijn staf een vergade ring hadden gehouden over de monster kernexplosie van gisteren waarover de commissie van kernenergie rapport had uitgebracht. De explosie vond in de dampkring plaats, op een hoogte van on geveer vier kilometer, aldus de verkla ring. Zij zal meer radioactieve neerslag veroorzaken dan welke vorige explosie ook. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, zei dat de Sovjet-Unie een grote fout maakt, indien zij meent wie ook te kunnen intimideren door haar proeven met reuzenbommen. De Amerikaanse afgevaardigde in de UNO, Adlai E. Stevenson, heeft gisteren eveneens zijn verontwaardiging uitgespro ken over de explosie van de Russische üernbom van 50 megaton. „Door deze rrogante daad hebben de Sovjets de ene belediging op de andere „gestapeld", zo verklaarde hij. „Zij verbraken de stil zwijgende overeenkomst inzake het stop zetten van proeven met kernwapens; zij hebben de bevuiling van de dampkring tot nieuwe hoogten opgevoerd; zij zijn een nieuwe wedloop om dodelijker wa pens begonnen; zij hebben met verach ting het beroep van de UNO en van alle vreedzame volken naast zich neerge legd; zij hebben geen rechtvaardiging ge geven voor het exploderen van dit mon sterachtig en onnodig wapen; zij heb ben zich in het geheel niet bekommerd om de gevaren van radio-actieve neerslag", aldus Stevenson. De Amerikaan liet zijn verklaring op nemen in de notulen van de politieke commissie van de Assemblee en noemde dit een plechtige dag in de geschiedenis van de UNO en de internationale betrek kingen. Terreur De permanente Nederlandse vertegen woordiger bij de UNO de heer C. W. A. Schiirmann, heeft de explosie van de 50 megaton bom een daad van terreur genoemd. Voor ons, zo verklaarde hij, kan de ontploffing van een dergelijke bom maar één betekenis hebben een daad van terreur jegens de mensheid. Wij zijn zeer bezorgd over de gevolgen voor de gezondheid. Wij betwijfelen of de Sovjet-Unie zich zelf wel ten volle re kenschap heeft gegeven van de gevolgen van deze ontploffingen. Zweedse kerngeleerden berekenden in tussen dat het apparaat, dat de Russen gisteren tot ontploffing hebben gebracht ongeveer vijftien ton moet hebben gewo gen, ruim vijf meter hoog en meer dan drie meter in diameter moet zijn ge weest. Zij nemen aan dat de bom ta melijk vuil was en ongeveer dertig kilo strontium 90 en ruim 1500 kilo ander radio-actieve afval moet hebben opgele verd. Dertien uur na de explosie is op Nieuw-Zeeland de hevigste drukgolf gere gistreerd sinds de eruptie van de Kra- katau in 1887. De snelheid van de golf bereikte een maximum van 657 mijl per uur. Het Italiaanse geofysisch instituut heeft maandagavond bekend gemaakt, dat de ontploffing een aardschok veroorzaak- tel die aan hevigheid niets onderdeed voor de aardbeving in februarig 1960, waardoor de Marokkaanse stad Agadir werd getroffen. In diverse hoofdsteden werden gister avond tenslotte spontane protestdemon straties gehouden, ondermeer in Kopen hagen en de Finse stad Toerkoe. warmte over Frankrijk en de Franse cul tuur. Toen de Prinses op een bank had plaats genomen in de tuin van de universiteit gaf zij te kennen, dat zij bereid was op alle vragen van de journalisten te antwoorden. Een journalist had een bandopname-appa raat bij zich en hield de microfoon vlak voor de Prinses. Prinses Margriet zei toen rustig tegen de verslaggever: „Dat doen wij in Neder land niet". Daarop werd de microfoon wat verder van haar weggehouden. De Franse schrijver-journalist Jean Jal- zy opende het vraaggesprek door de Prin ses mee te delen dat haar Frans accent beter is dan van de meeste in Zuid- Frankrijk wonende Fransen. Zij bevestigde in antwoord op vragen, dat zij naar Montpellier was gekomen om haar Frans te perfectioneren. Ook wil de Prinses de Franse litteratuur, de kunst geschiedenis en de geschiedenis van Frankrijk bestuderen. Tijdens de persconferentie had de Prin ses een bundel gedichten bij zich, van de hand van de Franse Renaissance-dichtet Joachim du Bellay. De titel was „Re grets". „Maar ik mag wel zeggen, dat ik geen „regrets" (spijt) heb naar Montpellier te zijn gekomen", verzekerde de Prinses. „Montpellier is geheel anders dan de steden in mijn land, maar ik houd van deze stijl en ook van de zonneschijn" aldus de Prinses. Op de vraag of zij van de Franse kook kunst hield, zei prinses Margriet heel di plomatiek: „Natuurlijk." Toen een vrouwelijke verslaggeefstej prinses Margriet vroeg of zij Franse ja ponnen zou kopen, antwoordde zij: „Neen ik heb alles wat ik nodig heb." De prinses vertelde nog dat haar favo riete sporten skiën, paardrijden en zwem men waren. Maar zij verwachtte niet veel tijd te hebben om deze takken van sport in Montpellier te kunnen bedrijven. „Voor het ogenblik wil ik mij op mijn studie concentreren," aldus de Prinses, „ik zal slechts een jaar in Montpellier blijven. Ik hoop hier vrienden onder de studenten te krijgen en uit te vissen, hoe zij leven", voegde zij er aan toe. „Bovendien hoop ik", zei de Prinses ten slotte, „dat ik in staat zal zijn in Montpellier zo te leven als alle andere studenten hier en dat ik als een van hen zal worden beschouwd". Advertentie Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1