Taalgrens in België wordt in de wet vastgelegd HET WEER DC. 7 in Recife neergestort u«"E>jZEEP Demonstraties voor het FLN in de steden van Algerije Tenminste 32 doden en 70 gewonden bij incidenten Spoedberaad in de hoofdsteden van de Scandinavische landen êuuf Brussel zal wettelijk tweetalig worden Prijzenbeschikking gebruiksgoederen gaat morgen in 92 inzittenden Wervelstorm treft Brits Honduras Reydon en De Jager in beroep Twee minuten stilte als protest tegen Rus sische kernproeven vreijou 46e JAARGANG NUMMER 306 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1961 is Uw T.V. defect ....tel. JöpcerMae SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Veel wind Het woord is aan Uitbarsting op IJsland van de Ask ja-vulkaan ln de krant van heden: Westelijke reacties LAATSTE NIEUWS GESCHENK VERPAKKING 2 STUKS 1.95 -3 ST. 2.50 V uur proef Oproep tot Nederland Denen en Noren wijzen op hun defensieve taken en Zweden op hun neutraliteitspolitiek .5 4 2 8 2 t^l 114 7 0 6 2 0 5 3 .V' snelle billijke reparatie Al enige weken geleden had het Alge rijnse Bevrijdingsfront bij monde van de nieuwe premier, Ben Khedda, bekendge maakt dat de zevende verjaardag van de opstand vandaag met massale manifesta ties zou worden herdacht. De communis tische partij had zich in Frankrijk bij die oproep aangesloten, terwijl in Algerije ex- generaal Salan, leider van het geheime le ger, de O.A.S., gisteren, middels de nieuwe piratenuitzending, de Fransen daarentegen opwekte zich niet op straat te begeven om Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 tElDSeSTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Reuter-AFP-UPI) Men schat dat de Fransen in Algiers rond 35.000 man op de been hebben. Groepen parachutisten zijn woensdag Constantine in Oost-Algerije bin nengerukt. In Oran, een broeinest van on rust, heeft men zich bijzonder voorbereid op mogelijke onlusten. De autoriteiten van deze stad hebben strenge voorzorgsmaatre gelen getroffen. In Oran hebben zich dins dagavond twintig aanslagen met plastic- bommen voorgedaan onder auto's en voor warenhuizen. Gemotoriseerde politie en militairen patrouilleren in de stad, waar dertigduizend man ordetroepen is samen getrokken. Zowel in Oran als in Algiers zijn openbare samenscholingen of optoch ten verboden. In Algiers en omgeving staan tanks en pantserwagens op strategi sche punten opgesteld. De weg naar het regeringsgebouw is met prikkeldraad afge zet. Ook in Rocher Noir, het nieuwe rege ringscentrum op rond 45 km van Algiers, staan tanks. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister van Binnenlandse Zaken A. Gilson, heeft gis teren eerst in een persconferentie, later voor radio en televisie, medegedeeld dat de Belgische regering voor Pasen van het volgend jaar nieuwe taalwetten wenst. Voor het einde van dit jaar zullen de tek sten in het staatsblad verschijnen. Twee wetsontwerpen zullen worden ingediend. Het eerste daarvan is reeds goedgekeurd door de regering. In die eerste wet zal de taalgrens, naar men hoopt, definitief, worden vastgelegd. In de tweede zal het algemeen taaistatuut worden geregeld. In verscheidene Belgische gemeenten zijn de beide landstalen zo vermengd, dat een vol strekt eentalig regime niet mogelijk zou zijn. Daar zal de minderheid worden ge steund, maar het taairegime zal gehand haafd blijven. Wat Vlaams is, zo zei de mi nister, zal Vlaams blijven, wat Waals is blijft Waals. Het ligt in de bedoeling dat de wetten de culturele integriteit van beide volksde len zullen beschermen en dat zij de basis van de culturele autonomie zullen vormen. Er kan dan ook bij de taalgrens geen spra ke meer zijn van „gebiedsroof" of „taal- imperialisme", twee begrippen waarmede vooral van Vlaamse zijde nogal graag wordt geschermd. Ook de administratieve grenzen zullen aan de taalgrens het taai regime worden aangepast. Zonodig zal de regering gemeenten en gehuchten hergroe peren en een andere administratieve in deling geven. Minister Gilson heeft ook nog medege deeld dat hij het plan heeft te komen tot decentralisatie en deconcentratie voor Brus sel. De hoofdstad moet niet alles naar zich toe trekken. Zij zal voortaan een ..histo rische rol" vervullen. Brussel, aldus de mi nister. moet leren gastvrij open te staan voor landgenoten uit de beide gemeen schappen. Vlamingen en Walen moeten er kunnen wonen en werken met behoud van hun eigen aard. Daarom moet Brussel tweetalig worden. Wederzijdse eerbied voor het Vlaams en het Waals mag ook te Brussel niet beletten dat ieder een vol waardig deelgenoot kan zijn van zijn eigen cultuur. Tenslotte heeft de minister een verstan dig pleidooi gehouden voor het leren van vreemde talen, nodig omdat België op de raaklijn van twee grote cultuurgebieden ligt. Het Frans, zo zei hij, opent voor de Vlamingen de gehele Romaanse bescha ving, Het Nederlands geeft de Fransspre kenden de sleutel van het Duits en het Engels. Met klem gaf de minister aan de Walen het advies Nederlands te leren, en aan de Nederlandssprekenden, die naar hij zei verder in andere talen zijn dan de Franssprekenden, gaf hij de raad zich het eigen te maken. (ANP) De Brusselse brandweer heeft dinsdag in alle vroegte een 1.70 meter hoog muurtje op het Koningsplein in het cen trum van Brussel afgebroken, waarop stond geschilderd „Zijn wij in Berlijn?" Het is waarschijnlijk gemetseld door tegen het federalisme gekante Brusselse studen ten. Naast het muurtje waren twee plak katen aangebracht, die elk een militair met een machinegeweer voorstelde. De ene droeg het opschrift „Volksunie" (de Vlaamse beweging, die een federatief stel sel voor België eist) en de andere „M.P.W." (de Waalse volksbeweging van de Luikse vakbondleider André Renard). Op de rand stonden de opschriften „Bruxel- les-Est, Secteur Francais Entrée In- terdite" en daarnaast ..Brussel-Oost,Vlaam se sector, Verboden Toegang". Voordat de zon opging had de brandweer met bekwame handen de muur al gesloopt. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen over dag geleidelijk meer bewolking met later kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke, later ma tige en aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee Blijkens een publikatie in de Staatscou rant van vandaag heeft de minister van Economische Zaken een prüzenbeschik- king voor ingevoerde verbruiksgoederen afgekondigd. Krachtens deze beschikking zijn de importeurs gehouden aan de geld- marges, die zij laatstelijk in 1958 bereken den op de inkoopwaarde van dergelijke goederen. Van deze beschikking zijn uit gezonderd de ingevoerde levensmiddelen, omdat hierover nog onvoldoende gegevens beschikbaar zjjn. De minister is tot deze maatregel over gegaan, nadat uit onderzoekingen is ge bleken, dat de verlagingen van de invoer rechten, welke in het kader van het EEG- verdrag zijn doorgevoerd, alsmede de re valuatievoordelen door de importhandel in onvoldoende mate aan de afnemers in de vorm van prijsverlagingen zijn door- nomische Zaken ter toelichting op de be- gegeven, zo deelt het ministerie van Eco- schikking mee. Hoewel de importeurs- en groothandels organisaties zich belangrijke inspanningen hebben getroost het prijsbeleid van de re gering in acht te doen nemen, heeft dit niet tot afdoende resultaten geleid. Daar- Lichtenberg: In de nood leert men zichzelf kennen, als alle vrienden gevlucht zijn. bij heeft de omstandigheid een rol ge speeld, dat de organisaties geen invloed hebben kunnen uitoefenen op de niet-ge- organiseerden in de importhandel. Het niet doorgeven van de prijsvoordelen heeft een mogelijke verlaging van de publieksprij zen van importartikelen in de weg gestaan. Een en ander is in strijd met een belang rijke spelregel van het prijsbeleid, waar mede ook de betrokken organisaties zich akkoord hebben verklaard, namelijk dat externe kostendalingen in de prijzen be horen door te werken. De minister heeft voorts het voornemen ook bij de op de importeur volgende fasen in de binnenlandse handel te laten onder zoeken of de voordelen van de invoer- rechtenverlaging en van de revaluatie worden doorgegeven. Indien hieruit mocht blijken, dat deze voordelen niet aan de uiteindelijke afnemers ten goede komen, dan zal hij zich genoodzaakt zien ook voor bijvoorbeeld grossiers en detailhandelaren een dergelijke prijzenbeschikking af te kondigen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I n n f 1 V M «pfc JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I I f 1 1 T l Y L j I I Y Y T J Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519.JL JL JL \^L JL JL JL JL J» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie o389, na kantooruren oOSO. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Haarlem: hoordred. en alle afd. Telet. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In het onherbergzame hart van IJsland ligt de Askja-vulkaan, die vorige week tot uitbarsting is gekomen. De wijf kraters braakten stromen gesmolten lava uit, waarvan de recordhoogte vierhonderd meter was. Men kan de lava links op de plaat uit de kraters zien vloeien. De lavastroom is onge veer viereneenhalve meter dik en 26 kilometer lang. Deze opname werd met levensgevaar gemaakt door de piloot van een vliegtuigje, die zo dicht bij de vulkaan kwam dat de hitte in de cockpit bijna ondraaglijk werd. (Telefoto) Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Film 4 Kunst 4 Langt sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 In de Vishal 'en op zee7 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's RIO DE JANEIRO, (UPI). Volgens een bericht van de Brazili aanse luchtvaartmaatschappij „Panair do Brasil" is op het vliegveld van Recife in Brazilië een DC-7 neerge stort. Het toestel had 85 passagiers en een bemanning van zeven koppen aan boord. MEXICO (AFP-Reuter) Volgens pers berichten uit Merida in de Mexicaanse Staat Vucatan heeft de orkaan „Hattie" de hoofdstad van de middenamerikaanse staat Brits Honduras, Belize, vrijwel ge heel verwoest. De bevolking neemt de wijk naar El Cayo, waar reeds honder den mensen zijn aangekomen. De berich ten uit Merida maken melding van twee doden en vele vermisten. Alle belangrijke gebouwen en het waterleidingbedrijf in Be lize zijn verwoest en er is levensmiddelen en drinkwatergebrek in de stad. Het over stromingswater zou in Belize (31.000 inwo ners) nog steeds hoger worden opgestuwd. Advertentie MOUSON ALGIERS (Reuter en UPI) Bij be togingen en gewelddaden die zich van daag in Algerije voordoen hebben reeds 32 Algerijnen het leven verloren en zeventig mensen verwondingen opge lopen, aldus een officieel communiqué dat vanmorgen in Algiers is uitgegeven. Volgens het communiqué hebben com mando's van de opstandelingenbeweging, die zich in de gelederen der betogers bevonden, de leden van de Franse po litie en strijdkrachten bestookt, zodat de Fransen zich gedwongen zagen terug te schieten. In officiële Franse kringen wordt verwacht dat de gewelddaden vanmiddag een hoogtepunt zullen be reiken en dat nog meer ongeregeldheden zullen plaatshebben. Gesluierde vrou wen riepen van de daken leuzen naar de demonstranten. Op het Franse verbod van samenscholingen van meer dan drie personen werd geen acht geslagen. In de door Algerijnen bewoon de wijken begonnen demonstranten, ge tooid met groene en witte opstande- lingenvlaggen, zich te verzamelen. Tanks en gehelmde gendarmes sloten alle toe gangswegen van de Algerijnse wijk Bel- court af. Het oude centrum van Algiers, de Kasbah, werd met prikkeldraadver sperringen van het overige deel van de stad afgesloten. Ook uit Constantine en Blida werden demonstraties ge meld. Alle verkeer met de mohamme daanse wijken was stilgelegd en strate gische punten werden door tanks en parachutistentroepen bewaakt. botsingen te voorkomen. Aangetekend moet worden dat ook de FLN-leiders op matiging hebben aangedrongen en de tegenstellingen dus zeker niet op de spits wilden drijven. Het was eerder de bedoeling van het FLN te tonen dat alle Algerijnen nu ach ter de bevrijdingsbeweging staan, zodat een referendum voor het zelfbeschikkings recht volgens de Franse procedure een overbodige formaliteit is geworden. Die stelling werd trouwens ook door Ben Khed da in zijn twee laatste radioboodschappen verdedigd. Wanneer de leiders, zowel van het FLN als van de O.A.S., een nieuw bloedbad stellig wilden vermijden, dan bleef tot vanmorgen de vraag niettemin onbeantwoord of aan de basis dat verlan gen overal gedeeld zou blijken te worden. Onder de explosieve verhoudingen kon den botsingen tussen de ordetroepen en pro vocateurs of extremisten van Franse of Algerijnse bloede bij voorbaat trouwens evenmin worden uitgesloten. In Parijs be schouwt men het verloop van de gebeurte nissen vandaag als een beslissende vuur proef voor het FLN, dat nu zal kunnen be wijzen dat het niet alleen over een massa le aanhang beschikt, doch de massa ook nog in de hand weet te houden. Met over eenkomstige opzet zal de FLN-leiding in Tunis vermoedelijk ook de leden van de O.A.S. wel in de gaten hebben gehouden. De omvang en de ware kracht van de O.A.S. blijft immers de hypotheek, die nog altijd rust op de naleving van een eventu eel akkoord tussen FLN en de Franse re gering. Vanmorgen werd in Parijse regerings kringen de opvatting verkondigd dat de ge beurtenissen van vandaag zullen moeten beslissen over de vraag of de vredesonder handeling met het FLN al of niet hervat kunnen worden. De Nederlandse zeelieden E. Reydon en L. de Jager, die vorige maand in Kiev werden veroordeeld tot dertien jaar vrij heidsstraf, zijn in beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Kiev. Volgens een van de Russische advoca ten die de zeelieden hebben verdedigd, zal het Militaire Hof van Beroep hun zaak in de tweede helft van november in behandeling nemen. De twee Nederlanders werden beschul digd van spionage in de Sovjet-Unie ten gunste van de Nederlandse Geheime Dienst en de N.A.V.O. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat het ministerie niet was ingelicht over het voornemen van de twee Nederlanders, in beroep te gaan. Nederland heeft de Russische autoritieten op 13 oktober verzocht regelmatig con tact te mogen houden met de twee Ne derlanders. Van Russische zijde is nog niet op dit verzoek gereageerd. Onverhoeds werd het Italiaanse kust plaats je Ostia getroffen door een wer- Het bestuur van de Stichting van de Ar beid, waarin zijn vertegenwoordigd de werkgeversorganisaties en de werkne- mersvakcentralen, en de besturen van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P.. C.H.U., S.G.P. en P.S.P. roepen het Nederlandse volk op uiting te geven aan de gevoelens van diepe bezorgdheid en verontwaardi ging over de uitzonderlijk grote kernex plosies die in de afgelopen dagen door de Sovjet-Unie zijn veroorzaakt De besturen vragen alle Nederlanders om op donderdag 2 november 's middags om één uur twee minuten stilte in acht te nemen als een zwijgend protest tegen deze betreurenswaardige en door de Ver enigde Naties veroordeelde daden. Vóór en na deze minuten zullen klokken luiden. Al vorens hun oproep te lanceren hebben de besturen hierover overleg gepleegd met de regering. Advertentie LONDEN (Reuter) De Russische, nota aan Finland is gisteren besproken in ka binetsvergaderingen ln de Scandinavische landen. In Kopenhagen gaf de commissie voor de buitenlandse politiek een verkla ring uit, waarin werd herhaald dat de mi litaire voorzorgsmaatregelen in Denemar ken van louter defensieve aard zijn. De Noorse minister van Defensie, Gud- mund Harlem, die naar Kongo had moe ten vertrekken, stelde zijn reis voor deze vergadering uit. Na afloop werd een com muniqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat de Russische nota aan Finland de re gering noopt nogmaals uitdrukkelijk te verklaren, dat al haar militaire maatrege len van louter defensieve aard zijn. In welingelichte diplomatieke Noorse kringen verklaarde men, dat Rusland een nieuw diplomatiek offensief is begonnen om een neutralisering van de Oostzee te be reiken. Russische pogingen hiertoe zijn tot dusver op een mislukking uitgelopen. In Stockholm kwam het Zweedse kabinet in spoedvergadering bijeen. In een later uitgegeven communiqué verklaart pre mier Erlander dat de Zweedse politiek van neutraliteit nu evenals vroeger is gericht op het bewaren van vrede en rust in het Oostzeegebied. De Zweedse minister van Defensie An- dersson gaf in een gesprek met het Zweed se persbureau een overzicht van de door de regering op 6 en 27 oktober genomen maatregelen tot een grotere paraatheid. Deze maatregelen omvatten onafgebroken radarcontrole, het aanleggen van voorra den militaire brandstoffen, grotere aan schaffingen van medisch en eerste hulp materiaal en grotere aankopen van muni tie. Verder worden plannen uitgewerkt voor de bescherming van de burgerbevolking zoals de evacuatie van de bevolking uit gevaarlijke gebieden, verbetering van schuilkelders en de opleiding van perso neel voor de bescherming der bevolking. De Zweedse regering heeft het echter niet nodig geoordeeld extra manschappen op te roepen wegens de Russische nota aan Fin land. In een vraaggesprek voor de Zweedse te levisie heeft premier Erlander zijn verwon dering erover geuit dat iemand zich be zorgd zou kunnen voelen over de verkoop van Zweedse wapens aan West-Duitsland. Volgens de premier is de export van Zweedse wapens naar' West-Duitsland sind 1959 aanzienlijk gedaald en bedroeg deze in de eerste helft van dit jaar slechts elf miljoen kronen. Hij wees er op dat het voornamelijk om defensieve wapens ging, zoals luchtafweergeschut. Ook verwierp hij de beschuldigingen dat Zweden militaire banden met de bondsre publiek zou hebben. velstorm. Vrijwel alle huizen werden dakloos. Deze foto geeft een beeld van verwoest en vijftig families werden de verwoesting. Een woordvoerder der Westduitse rege ring noemde de Russische beweringen over het gevaar van een aanval van West- Duitsland „absurd". Deze beschuldiging dient alleen als dekmantel voor Ruslands eigen agressieve oogmerken, aldus deze woordvoerder. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, de nota alarmerend te achten, omdat deze het evenwicht, zoals dat rekening houdend met Zweden's neutraliteit in het Oostzeegebied bestaat, dreigt te ver storen. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de Russische nota een typische poging genoemd om verwar ring te zaaien en de aandacht van de ei gen activiteit af te leiden. „Het tot ontploffing brengen van de bom van 50 megaton en de houding in de kwes ties Duitsland en Berlijn maken het volko men duidelijk dat de Sovjet-Unie de bron van de huidige internationale spanning is. Wij vinden het weerzinwekkend dat de Sovjet-Unie tracht Finland bij haar aflei dingsmanoeuvres te betrekken, vooral om dat Finland neutraal wil zijn," aldus de verklaring.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1