Bonn komt met suggesties voor Oost-W est-onderhandelingen Het laatste woord zou een onverholen dreigement zijn i Berlijnse politie neemt grenscontrole over Berlijn, Laos en Vietnam zijn al lang verloren Tijdelijk 1 tube KEK Vlekkenpasta voor slechts ct bij aankoop van PELI Zelfglanzende was Van alle communistische diplomaten Torenflats probleem voor verhuizers Kerkelijk Zuidafrikaans verwijt aan Nederland VLIEGRAMP IN RECIFE Soldaten hadden de bus gemist... eL alle merken dus DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 13 Eisen TWENTY DRESS 139.50 Concessies ABC-stol Sfalins grafsteen Generaal Van Fleet: (tn bus a f 2.60 of flacon a f 1.35) 'n Erdal produkt, dus goed! Wxm Uitspraak tegen Eichmann op 15 december verwacht 49 doden en zes zwaar gewonden WAA'MACHSNES Amerikaanse luchtmacht in Europa versterkt (Van onze correspondent) BONN. De onthutsende ontplof fingen op Nova Zembla en de dreigende situatie in Berlijn, waar Amerikaanse en Russische tanks tegenover elkaar ston den, hebben de aandacht afgeleid van de kwestie, die, nu het congres van de Russische partij achter de rug is, weer in het centrum van de belangstelling zal komen: het gesprek tussen Oost en West over Duitsland en Berlijn. De Westduit sers hebben Kennedy's opmerking, dat hij hoopt dat de regering in Bonn, als eenmaal een coalitie tot stand zou zijn gekomen, krachtiger zal gaan bijdragen aan de formulering van een westelijk be leid, niet op zich laten zitten. Zij hebben nu al ambassadeur Grewe naar Bonn gehaald en hem terugge stuurd naar Washington met een zak vol suggesties en denkbeelden, waarmee hij betrekkelijk naar eigen goeddunken mocht goochelen. Daarna is Grewe, die ook al vroeger op het ministerie in Bonn tot de politieke denkers behoorde, een van de belangrijk ste architecten geworden van de Westduit- se buitenlandse politiek. Grewe heeft voorts een brief van Kanselier Adenauer aan Kennedy overhandigd, waarin in grote trekken de Duitse denkbeelden worden ge schetst. Deze zijn te rangschikken in drie groepen: a. Dat wat het Westen nimmer mag op geven. b. Dat wat het van de Russen moet vra- 8en- c. Dat wat het de Russen kan aanbie den. Om bij bet begin te beginnen: volgens de regering in Bonn mag nimmer de vei ligheid van de Bondsrepubliek worden aan getast. De nauwe band tussen West-Ber lijn en Bonn moet blijven bestaan. De ge allieerden mogen niet terugkrabbelen van hun beloften in de Parij se verdragen in 1954, waarin de Bondsregeling als enige Duitse regering met bevoegdheden voor het hele Duitse volk werd erkend en waar in de herenigingspolitiek wordt ondersehre ven. Er kan geen sprake zijn van een mili tair uitgedunde zone in Midden-Europa, waarbij het Westduitse leger in zijn be wapening zal worden achtergesteld bij de andere NAVO-partners. Elke vorm van „disengagement" in Midden-Europa zou trouwens alleen als stap in een algemeen ontwapeningsprogramma aanvaardbaar kunnen zijn. Als nummer twee op het lijstje staat een groep zaken, die het Westen van de Rus sen zou moeten eisen. In Bonn gaat men er namelijk van uit dat de aanval, ook in de Duitse en Berlijnse kwesties, de beste verdediging is. Men moet niet wachten tot de Russen alle noten van hun zang gezon gen hebben, maar men moet hen vóór zijn en meteen een aantal flinke eisen stellen. Welke? Wel, in de eerste plaats dat bij het gesprek niet alleen over West-Ber- lijn wordt gesproken, maar over de hele stad. Voorts dat de „Chinese muur", vaak ook de „muur van de schande" genoemd, wordt geslecht. Verder zou een viermo- Advertentie niet het alledaagse, niet dat extréme, maar juist dèt KOSTUUM waarin u zich direkt „thuis" voelt. ■ir 1 of 2 splitten •ir „yet Lined" zakken met ceintuur en zoomloze pant. „knee covered" plooifix uit onze exklusieve kollektie kostuums kunt u reeds een keuze maken vanaf Vélu GROTE HOUTSTRAAT 96 HAARLEM gendhedenverdrag moeten worden geslo ten, waarin de vrije toegang naar Berlijn gegarandeerd wordt en tenslotte zou het niet gek zijn, indien men de Russen zo ver kan krijgen, dat zij instemden met de in stelling van een exterritoriale corridor tus sen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, waar doorheen al het westelijke burgerlij ke verkeer gependeld zou kunnen worden. Dit laatste denkbeeld noemde Adenauers perschef Von Eckardt vorige week nog een plan, dat alleszins het overdenken waard is. Na deze stapel Westduitse verlangens pleit het voor het realisme van de West- duitserS dat zij ook enige concessies aan de Russen op hun repertoire hebben staan. Zij hopen premier Kroesjtsjev posi tief te stemmen door zich bereid te tonen een niet-aanvalsverklaring te lanceren ten aanzien van alle staten van het Oostblok, Oost-Duitsland inbegrepen. Hieraan zou een verklaring, dat men nimmer zal po gen de hereniging met de wapens nader bij te brengen, gepaard kunnen gaan. Al deze verklaringen zouden niet inhou den, dat de Bonsrepubliek bereid is diplo matieke betrekkingen aan te knopen met de staten van het Oostblok. Een tweede „concessie" aan Moskou zou kunnen zijn dat het Westen een apart vre desverdrag tussen de Sovjet-Unie en de Duitse democratische republiek slikt, even als alle verdragsschendingen van de Rus sen in het verleden. Mochf Kroesjtsjev dan nog niet tevreden zijn dan zou men kun nen instemmen in uitbreiding van de tech nische contacten met Oost-Duitsland. Dit zou er echter nimmer toe mogen leiden dat de Oostduitsers een vinger in de pap krijgen bij het verkeer naar West-Berlijn door de luchtcorridors. Tenslotte zouden de Westduitsers ook be reid zijn samen met Oost-Duitsers com missies te vormen, waarin men problemen zou kunnen bespreken zoals de opstelling van een kieswet voor heel Duitsland, het herstel van het vrije verkeer tussen beide delen van het land en technische zaken, zoals het repareren van autobanen. Met dit alles is net denken nog niet ten einde. Als de Russen tijdens het gesprek niets van deze denkbeelden blijken te willen we ten is er nog een stok achter de deur, die volgens sommige berichten door de Amerikanen zelf uit het politieke struik gewas is gekapt: men zou de Russen kun nen dreigen met het verlenen van een toe stemming aan West-Duitsland om atomi- sche, bacteriologische en chemische wa pens te produceren. Ambassadeur Grewe schijnt met zijn suggesties een willig oor in Washington te hebben gevonden. De re 'gering-Kennedy denkt op een groot aan tal punten in dezelfde richting. Volgens de Duitsers zelfs op het punt van een mili tair verdunde zone in Midden-Europa, maar dat lijkt toch wel wat onwaarschijn lijk. Twee belangrijke Russische wensen ko men immers op dit lijstje niet voor: een Het enige graf langs de muur van het Kremlin dat niet van een sokkel met borstbeeld is voorzien, is dat van' J. W. Stalin, die tot voor kort opgebaard lag in het Mausoleum op het Rode Plein, naast het gebalsemde lichaam van Lenin. erkenning van het Oostduitse bewind en de wijziging van de status van West-Ber lijn in die van een vrijstad. Men mag van de Russische voorstellen denken wat men wil, één voordeel zouden zij ook voor het Westen hebben. Zij zouden namelijk een definitieve wijziging in de Berlijnse en Duitse situatie brengen en wel op die ma nier dat het gevaar voor een internationa le kortsluiting zal afnemen. En dat is pre cies het minder-sterke punt van de West duitse suggesties: te proberen de huidige toestand te bestendigen door een paar schoonheidsfouten weg te vijlen. Elke meer definitieve regeling voor de kwestie zal voor Bonn betekenen dat de Duitse hereniging op een langere baan wordt geschoven en dit is het laatste, waar men tegenover parlement en kiezer van wil weten. TAMPA (Florida) (Reuter) Volgens het Amerikaanse blad Tampa Tribune heeft generaal James van Fleet, vroeger Amereikaans bevelhebber in Korea, maan dag in Tafpa gezegd, dat Berlijn en Laos verloren zijn en dat voor Zuid-Vietnam slechts eenzelfde kans bestaat. Volgens het blad zei de generaal dat Berlijn verloren was toen men aan het einde van de tweede wereldoorlog de over eenkomst voor deze stad maakte. Hij merkte voorts op dat hij president Kenne dy's bereidheid te vechten voor het „grond beginsel" van Berlijn steunt, doch dat de president niet heeft gezegd dat hij wil vechten voor de stad zelf. Noch West- Dpitsland noch de Fransen zullen mét ons strijden in Berlijn en ik geloof niet dat we vóór hen zouden moeten vechten, al dus generaal van Fleet. Advertentie y'i \0 (Van onze correspondent) BONN Sinds gisteren controleren Westberiijnse politiemannen alle auto's met diplomatieke of consulaire nummer borden, die uit Oost-Berlijn of Oost-Duits land afkomstig zijn. Alleen auto's met Russische militaire kentekenen kunnen on gemoeid West-Berlijn binnenrijden. De in zittenden van deze auto's, of zij nu in uni form zijn of in burger, behoeven hun pa pieren niet te tonen. Daar echter bijna al le in Oost-Berlijn gestationeerde Russen in diplomatieke auto's rijden betekent de con trole in de praktijk, dat bijna alle Russen, die naar West-Berlijn gaan, hun papieren moeten tonen aan de Westberiijnse politie. Dit verliep gisteren zonder incidenten. De Russen en andere Oosteuropese ambte naren en diplomaten bleken zeer bereid willig de Westberiijnse politiemannen inza ge in hun papieren te verlenen. Tot nu toe was de controle aan de Westberiijnse kant van de sectorengrens in theorie in geal lieerde handen. In de praktijk werd er ech ter niet gecontroleerd. De overdracht van de geallieerde controlebevoegdheden aan de Westberiijnse politie is het resultaat van een verzoek van de Senaat van West-Ber lijn aan de Westelijke stadscommandanten. Dit verzoek is ingegeven door de grote toe neming van communistische bezoeken aan West-Berlijn. Wie in Den Haag naar een flat moet ver huizen, hoger dan op de vierde etage, loopt het risico geen verhuizer meer te vinden. Want de Haagse verhuizers, die zijn aan gesloten bij de vakafdeling Meubeltrans port, hebben van hun bond het advies ge kregen zulke verhuizingen te weigeren als de lift niet mag worden gebruikt of als er geen takelinstallatie op het dak van het flatgebouw aanwezig is. Ook de werkne mersorganisaties, zijn er tegen dat de ver huizers met zware kisten, koelkasten en piano's de eindeloze trappen van toren flats moeten beklimmen. De eigenaars van torenflats verbieden vaak aarr verhuizers het gebruik van de liften, uit vrees voor overbelasting of beschadiging. Twee jaar geleden is in de Haagse Bouw- en woon- verordening bepaald dat voor huizen, ho ger dan vijf meter boven de straat, takel- balken op het dak moeten zijn aange bracht. Is er een lift, dan moet die groot ~noeg zijn voor groot meubilair. Deze be dingen werden in de verordening opgeno- en op advies van de Vereniging van Ne- dandse Gemeenten, die zich langdurig bt het verhuisprobleem in flats heeft be- ggehouden. De Haagse gemeentelijke Touw- en Woningdienst moet er dus op bezien dat er takelvoorzieningen zijn en d.at de liften groot genoeg zijn om ook bij verhuizingen gebruikt te kunnen worden. Het is natuurlijk zonneklaar, dat er nog meer achter de Westelijke maatregel zit. Vorige week hadden de Amerikanen aan de grenspost Friedrichstrasse moeilijkhe den toen zij er op stonden dat hun perso neel, in uniform of in burger, dat in auto's met militaire kentekenen de sectorengrens passeren wilde, geen papieren hoefde te tonen aan de Oostduitse volkspolitie. De huidige controle van de Russen in West- Berlijn is kennelijk bedoeld als een voor beeld aan de Russen, hoe het Westen zou willen dat ook in 'OOSt-Berlijn wordt opge treden, met andere woorden, dat auto's met militaire kentekenen ongemoeid mo gen doorrijden, of de inzittenden nu in burger of in uniform zijn. Toch zijn velen verontrust over de nieu we bevoegdheden van de Westberiijnse po litie. Zij wijzen er terecht op dat het Wes ten steeds zegt dat niet de Oostduitsers, maar de Russen in Oost-Berlijn volgens het viermogendhedenstatuut het gezag in handen hebben. Nu het Westen bevoegd heden uit handen geeft aan de Westberlij- ners, wordt deze stelling er niet sterker op. Niet voor niets hebben de Russen er bij de geallieerden op aangedrongen meer bevoegdheden over te dragen aan de West- berlijners, die, volgens de politiek van Moskou, toch eens hun stadsdeel als een „vrijstad" zelf zullen moeten besturen. Functionarissen van de Russische am bassade in Oost-Berlijn verklaarden: ..Wij zijn volledig bereid onze documenten aan de geüniformeerde Westberiijnse politie te tonen, maar niet aan de veiligheidsfunc tionarissen in burger. Wij hebben onze papieren al eerder getoond wanneer er om gevraagd werd." Volgens Russische bron hebben alle buitenlandse diplomaten en Oosteuropese functionarissen instructie ontvangen geen bezwaar te maken wanneer de Westber iijnse politie legitimatiebewijzen vraagt. Het Amerikaanse leger schijnt zijn militaire patrouilles langs de 170 kilome ter lange autoweg, van West-Berlijn naar West-Duitsland te hebben verminderd van zes tot slechts nu en dan een tocht per dag. Een Amerikaanse woordvoerder wens te hierop geen commentaar te leveren. Se dert 1952 maakte de Amerikaanse militaire politie met ongeregelde tussenpozen ritten over de verkeersweg, doch nadat enkele weken geleden twee Amerikaanse militai ren in burger door Oostduitse politie waren gearresteerd werd het aantal patrouille- tochten vergroot. Een woordvoerder van de Russische am bassade in Oost-Berlijn heeft Amerikaanse beweringen, als zou de aanwezigheid van Russische tanks in Oost-Berlijn stilzwij gend inhouden dat de Sovjet-Unie de vier- mogendheden-status van Berlijn nog er kent, van de hand gewezen. „Een derge lijke opvatting is onzin", aldus de woord voerder in antwoord op vragen. „Onze tanks werden hierheen gezonden als mili taire maatregel tegen militaire provoca ties van de Verenigde Staten bij de grens. Het zou een gevaarlijke vergissing zijn om in hun aanwezigheid iets politieks te zien. Ze zullen hier blijven totdat de provocaties worden gestaakt en ze menen het ernstig. Hun aanwezigheid moet voor alle provoca teurs een ernstige waarschuwing zijn te gen het ondernemen van nieuwe gevaarlij ke acties. Intussen zijn er gisteren vier Oostberlij- ners in geslaagd naar het Westen te ont vluchten. Een achttienjarig meisje dat de rivier de Spree was overgezwommen, werd in uitgeputte toestand door de Westber iijnse politie in een park aangetroffen. TEL AVIV (AFP) Op 15 december zal in Jeruzalem het vonnis uitgesproken wor den over de oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann, zo meldt het Israëlische blad „Maa- riv". Het voorlezen van de 500 bladzijden tekst van de beschuldiging, die in het Frans, Engels en Duits vertaald zal wor den, zal een week in beslag nemen. PRETORIA (Reuter) Het protest uit Nederland tegen het verhoor van professor Albert Geyser is een „kwaadaardige po ging om de gemoederen op te zetten tegen Zuid-Afrika en de Nederduits Hervormde Kerk". Dit heeft de voorzitter van de Ne derduits Hervormde Kerk, A. J. G. Oost huizen, op een conferentie in Pretoria ver klaard. Professor Geyser moet zich ver antwoorden tegenover een commissie van deze kerk. daar hij van ketterij beschul digd is. Voorzitter Oosthuizen noemde het protest een poging om de gunst te winnen van de Afrikaanse landen en de koloniën van Nederland. Het protest is ingediend door het moderamen van de generale sy node der Nederlands Hervormde Kerk. RECIFE (Brazilië) (UPI) Zoals giste ren reeds werd gemeld, is woensdag een DC7C van de Panair do Brasil op een heu vel neergestort en in brand gevlogen, toen het toestel op het vliegveld van Recife in Brazilië trachtte te landen. Van de 85 in zittenden kwamen er 49 om het leven. Volgens functionarissen van de luchtvaart maatschappij zijn zes van de 36 overleven den in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Het viermotorige vliegtuig vervoerde 76 passagiers en had een be manning van negen koppen. Het was van Lissabon op weg naar Rio de Janeiro. Een bericht van het Braziliaanse persbureau Meridional meldde dat twee explosies het toestel openreten voor het neerstortte. De Pan Air do Brasil meent dat de passagiers de Braziliaanse of Portugese nationaliteit bezaten. Legerautoriteiten hebben twee dagen ge speurd naar twee soldaten, die ge woon bij hun onderdeel waren. Het zou een klucht kunnen worden genoemd, ware het niet dat het valse bericht van de ver missing bij de ouders van de twee solda ten begrijpelijkerwijs grote ontsteltenis heeft verwekt. Gisteren zijn de ongeruste familieleden echter gerustgesteld. De twee militairen, de 20-jarige soldaat eerste klasse André van Ratingen uit Her ten en de soldaat J. Bakkes uit Montfoort behoren tot het regiment Limburgse Jagers dat op het ogenblik de grote legeroefenin- gen op de Lüneburgerheide in Duitsland meemaakt. Zondag zijn de militairen in grote getale in het naburige stadje Celle gaan passagieren, doch toen 's avonds de bussen voor de terugreis naar het Hohne-' kampement gereed stonden, bleken van Ra tingen en Bakkes op het appèl te ontbre ken. Er is nog naar hen gezocht, maar tenslotte vertrokken de bussen. De com mandant van het regiment werd formeel van de vermissing op de hoogte gesteld. Een paar uur later kwamen de soldaten in hun -kampement terug. Men verzuimde echter dit aan de commandant mee te delen, die intussen de opsporing had gelast zodat het zoeken werd voortgezet. Maandagmiddag is de marechaussee bij de ouders in Herten en Montfoort aan de deur gekomen om hen van de vermissing op de hoogte te stellen en tevens om te in formeren of de soldaten misschien thuis waren. De ouders wisten echter van niets. Zaterdag hadden de ouders van André van Ratingen nog een brief van hun zoon ont vangen, waarin hij schreef dat zij in de on middellijke nabijheid van de grens met Oost-Duitsland hun bivak hadden opgesla gen en dat de oefeningen zeer zwaar wa ren. Maandagmorgen zijn beiden zonder man keren weer mee op pad gegaan, niet ver moedend dat er elders naar hen werd ge zocht. Zij hadden alleen zondagavond in Celle de bus gemist Een van de geredden van het vlieg tuigongeluk bij Recife in Brazilië, wordt door een hulpploeg in veilig heid gebracht. Berichten dat de Nederlandse missionaris pater Tarci- sius (Meinen) bij het ongeluk is om gekomen, zijn niet bevestigd. Advertentie ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM KAISERSLAUTERN (Reuter) Zeven squadrons Amerikaanse gevechtsvliegtui gen zijn in de afgelopen weken op bases in Frankrijk en West-Duitsland aangekomen. Dit is door de Amerikaanse luchtmacht- autoriteiten van de luchtbasis Ramstein, bij Kaiserslautem, woensdag meegedeeld. Binnenkort worden nog vier squadrons verwacht in het bestek van een verster kingsprogram, waartoe president Kennedy opdracht heeft gegeven na de afsluiting van Oost-Berlijn in augustus. De versterking in haar geheel omvat on geveer 275 toestellen, waaronder F 105 Thunderchief-jachtbommenwerpers,die een snelheid kunnen bereiken van tweemaal die van het geluid.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13