FLN verklaart zich nog steeds bereid tot onderhandelen Demonstraties Algerije eisten 82 mensenlevens HET WEER Amsterdammers demonstreerden tegen kernbommen en de Franse politiek in Algerije I m m JB Nobelprijs Natuurkunde wordt gedeeld ORKAAN HATTIE EIST MINSTENS 99 DODEN Vier ongelukjes bij zebra's in Haarlem DRUK OP KENNEDY NEEMT TOE Brits disconto verlaagd van 6^2 tot 6 INVAL IN KATANGA BEGONNEN terw AARTSEN's 46e JAARGANG NUMMER 307 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGE ING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,6o, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster Amerikaanse en Duitse geleerde de winnaars Vertrouwen Enkele buien In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag -3 Buitenlands nieuws 3, 13 Kunst 5 Horen en Zien 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Kennemer Kruimels11 Panda en andere beeldverhalen15 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's REGEN- EN TWEEDJASSEN Vloedgolf verwoest Hondurese hoofdstad Op eerste dag Het woord is aan Hervatting geëist van kernproeven in de lucht LONDEN (Reuter) Het disconto van de Bank of England is heden ver laagd van 6/2 tot 6 percent met on middellijke ingang. Moboetoe verklaart: Ér Jfr-X Uitnodiging hamol creme die uw huid en uw teint de ideale verzorging geeft. Schoonheid uit Zwitserland. IJmuider Courant STOCKHOLM (UPI) De Amerikaan se geleerde Robert Hofstadter en de Duit ser Rudolf Mössbauer delen de Nobelprijs voor natuurkunde, zo is vandaag bekend gemaakt in de Zweedse hoofdstad. Dr. Robert Hofstadter doceert aan de Stanford-universiteit in Californië, pro fessor Rudolf Mössbauer is uit München afkomstig. De prijs die door de twee ge leerden gedeeld moet worden bedraagt 250.232 kronen. Hofstadter kreeg zijn deel van de prijs voor zijn studie van in atoomkernen ver spreid aanwezig zijnde electronen en voor zijn daaruit voortvloeiende ontdekkingen betreffende de structuur van nucleonen. Moessbauer werd onderscheiden van wege zijn onderzoekingen op het gebied van de resonantie absorbering van gam mastraling en zijn ontdekking van het ef fect dat zijn naam draagt (Van onze correspondent) Tweeëntachtig doden onder wie vier Fra*nsen en ongeveer 150 gewonden zijn de prijs geweest voor de massale herden king van de zevende verjaardag der Al gerijnse oorlog, waartoe het FLN giste ren het initiatief genomen had. De mees te slachtoffers zijn in Algerije gevallen in de kleine plaatsen en op het platte land, waar de Franse ordetroepen geen of wei nig versterking hadden kunnen krijgen. Zo vielen elf doden en twintig gewonden bij een aanval van Algerijnen van meren deels zeer jeugdige leeftijd op een mili taire post in M'Sila, die door andere Fran se troepen ontzet moest worden. Twee entwintig doden en twaalf gewonden vielen in het dorpje Ras-el-Aioun. In de grote steden hebben de Franse militaire autori teiten de gebeurtenissen bijna voortdurend in de hand weten te houden. De botsingen grepen vooral in de ochtend plaats en des middags was het overal veel rustiger. Er was alleen naar de stad Algiers reeds meer dan veertigduizend man versterking gestuurd, waardoor het mogelijk werd de beide bevolkingsgroepen in de eigen wij ken van elkander gescheiden te houden. De lijst van slachtoffers in Algiers ver meldde gisteravond niettemin nog zeven doden en negen gewonden. De geheime le- gerorganisatie van ex-generaal Salan had haar aanhangers aangeraden hun huizen liever niet te verlaten, een raad die in grote lijnen wijselijk werd opgevolgd. In Frankrijk is het, de verhoudingen en risi co's in aanmerking genomen, tamelijk rus tig gebleven. De Algerijnse „bidonvilles" in de Parijse voorsteden waren door de politie afgegrendeld. 's Morgens moest de politie alleen wat groene F.L.N.-vlaggen van herdenkingsmo numenten verwijderen. Een plasticbom kwam op de Place Maubert in Parijs ech ter tot ontploffing bij een geweldloze ma nifestatie van studenten en intellectuelen, die door de schrijver Jean-Paul Sartre werd geleid. Twee betogers werden licht gewond. Sartre had van de politie toestem ming gekregen een paar woorden te spre ken. Hij verklaarde dat onderhandelingen de enige weg vormen om een einde aan de oorlog te maken en hij zei te hopen dat op 1 november volgend jaar de vrede zou zijn hersteld. Onder Sartre's gehoor bevond zich ook de zoon van de minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe. Na het incident op de Place Maubert, verzamelde zich een menigte jongelui op de Place St. Michel. De demonstranten werden verspreid toen werd gepoogd aan het eind van de mars een zit-demonstra- tie te beginnen nabij het Palais de Luxembourg. De chef van de Algerijnse rebellenrege- ring, Ben Khedda, heeft woensdag in Tu nesië een toespraak gehouden voor hon derdduizend Tunesiërs en president Habib Bourguiba, waarbij hij het Algerijnse volk hulde bracht voor zijn moed en zijn ongebroken geloof in een spoedige over winning. Ten aanzien van Frankrijk liet de FLN-premier zich in doorgaans gema tigde termen uit. Na de Atlantische landen, en de Ver enigde Staten in de eerste plaats, hun so lidariteit met Frankrijk te hebben verwe ten, getuigde hij van zijn vertrouwen in een voorspoedig verloop van nieuwe vre desonderhandelingen. Het laatste beraad in Lugrin is op het probleem van de Sahara vastgelopen, zo bevestigde Ben Khedda. Hij garandeerde tenslotte de Franse minderheid in Algerije dat haar veiligheid en haar eigendommen zullen worden gerespecteerd. Van zijn kant heeft de Algerijnse minister van Buiten landse Zaken, Saad Dahlab, doen weten dat hij geen bezwaar had wanneer Frankrijk erop staat het zelfbeschikkings recht als basis voor de onderhandelingen te blijven handhaven. Van de Russische premier Kroesjtsjev en van de Marokkaanse Koning zijn bij de FLN-regering gisteren hartelijke solidari teitsbetuigingen binnengekomen. Ondanks de zware balans van doden en gewonden onder de ongeveer een miljoën betogers had men vanmorgen (donder dag) in Parijs niettemin de indruk, dat gis teren een veel ernstiger catastrofe verme den is. Het FLN heeft, zo geeft men hier toe, ongetwijfeld opnieuw zijn greep op de Algerijnse volksmassa's gedemonstreerd, doch gelijktijdig Frankrijk de hand ge reikt, zodat van die zijde de weg nu weer vrij lijkt om de vredesonderhandelingen te hervatten. (Reuter) In de Noordfranse plaats Rijssel hebben mohammedanen twee le- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tij delijk harde wind tussen west en noordwest. Kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een beeld uit Algiers, waar woensdag demonstraties zijn gehouden ter ge legenheid van de zevende verjaardag van de Algerijnse revolutie. Algerijnse jóngeren dragen een spandoek met de eis „onmiddellijke onderhandelingen." (Telefoto) den van de Algerijnse Nationale Beweging (MNA) gedood. De MNA is een rivaal van de FLN. Tien mohammedanen werden ge wond. In gevangenissen in Nancy en Toul hebben tweehonderd mohammedanen de .nationale dag" met een hongerstaking ge vierd. De verzetsleider Mohammed Ben Bella en vier metgezellen, in het kasteel Tur- quant bij Tours in midden-Frankrijk ge vangen gehouden, zullen vandaag begin nen met een hongerstaking van „onbeperk te duur". In een communique wordt ge zegd dat Ben Bella en zijn vier metgezel len alle voedsel zullen weigeren--„irit soli dariteit met de algemene hongerstaking die op 2 november door gevangen landge- j noten in Frankrijk zal worden ingezet om behandeling als politieke gevangenen te verkrijgen". Advertentie BELIZE (UPI) Uit Belize, de hoofd stad van de Middenamerikaanse staat Brits Honduras, is gisteren gemeld dat negenennegentig mensen om het leven zjjn gekomen als gevolg van het optreden van de orkaan Hattie. In de straten van de verwoeste stad liggen nog lijken. Het cen trum van de orkaan woedde dinsdagmor gen over dit gebied. Belize werd getroffen door windstoten met snelheden van meer dan driehonderd kilometer per uur en een meer dan drie meter hoge vloedgolf. In Stann Creek staan nog slechts drie of vier huizen overeind. In Belize is zeventig tot tachtig percent van de gebouwen bescha digd. De autoriteiten schatten dat tien tot vijftienduizend personen dakloos zijn ge worden. Dertigduizend mensen zijn geëva cueerd. Terwijl Britse en Amerikaanse schepen en vliegtuigen gisteren noodvoorraden en troepen naar Honduras vervoerden, trok de orkaan door Guatemala naar de westkust van Mexico. Het Mexicaanse ministerie van marine gaf bevel tot het nemen van voorzorgsmaatregelen, toen het schierei land Tehuantepec reeds door windstoten met snelheden van 135 kilometer per uur werd geteisterd. Een Amerikaanse piloot, die na de ramp in Belize is geweest, beschreef de stad als een grote moddermassa. De helft tot drie kwart van de sta-d is verwoest. Op som mige plaatsen is niet meer te zien waar de straten lopen. Overal is modder en ligt puin. Er heerst gebrek aan levensmidde len en drinkwater, aldus deze zegsman. In 1931 werd de stad door een soortgelijke ramp getroffen. De politie moest een plun derende menigte uit het rampgebied ver jagen. In Haarlem zijn gisteren, op de eerste dag, waarop de nieuwe voetgangersbe palingen van kracht waren, vier ongelukjes bij zebra's gebeurd, waarbij een voetganger indirect was betrokken. In drie gevallen ontstond materiële scha de doordat een auto, die voor een zebra stopte om een voetganger te laten over steken, werd aangereden door een achter opkomende auto, waarvan de bestuurder niet tijdig kon stoppen. Dat was het geval bij zebra's op de kruispunten Schoterweg- KÏeverlaan, Kleverpark-Brederodestraat en op het Houtplein bij de Wagenweg. In het vierde geval, op het kruispunt Houtbrug Raamsingel stopten enkele wielrijders voor de zebra. Zij werden van achter aange reden door andere wielrijders. Ook hier ontstond alleen wat materiële schade. Wellicht zijn er op deze wijze, zo neemt de verkeerspolitie aan, nog meer ongeluk ken gebeurd, waarbij de schade echter onderling werd geregeld. Balzac: In grote nood breekt het hart, of wordt het hard als staal. WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft vanmiddag een vergadering van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad op het Witte Huis belegd. Verwacht werd dat men zou bespreken of de Verenigde Staten de kernproeven in de lucht dienen te hervatten. Voorts zou Kennedy vandaag een bespreking hebben in New York met Arthur H. Dean, de leider van de Ameri kaanse delegatie bij de onderhandelingen over een verbod van proeven met kern wapens. Het is bekend dat het Amerikaan se militaire hoofdkwartier voorstaat dat de proeven in de lucht worden hervat. Ook in het Congres wint die mening ziender ogen veld. LEOPOLDSTAD (Reuter) Kongolese troepen zijn in Katanga een offensief be gonnen, aldus heeft de bevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, van daag op een persconferentie in Leopold- stad meegedeeld. De generaal zei dat een heden van het nationale Kongolese leger zich thans ongeveer zestig kilometer op Katangees gebied bevinden. Zij hebben de noordwestgrens met de afgescheiden provincie op verscheidene punten over schreden. Moboetoe verklaarde verder dat hij het bevel tot de aanval heeft ge geven na vorige week donderdag in Loe- loeaburg vernomen te hebben, dat Katan- gese vliegtuigen Kongolees gebied hadden gebombardeerd. Volgens Moboetoe wor den de Kongolese troepen in Katanga met vreugde ontvangen en wappert de Kongolese vlag reeds in verscheidene Katangese dorpen. De opmars ondervindt slechts geringe weerstand. Ongeveer 3000 Amsterdammers hebben gisteravond gedemonstreerd tegen „elke kernbewapening en alle kernbommen waar ook ter wereld". Vijf minuten vóór dat de stoet van het Leidseplein zou ver trekken, ging een groep van 200 demon stranten, bijeengebracht door „Het co mité van Solidariteit met de Algerijnse Onafhankelijkheidsbeweging" op weg naar het Franse consulaat, om te pro testeren tegen de politiek van Frankrijk in Algerijë. De opzet van deze laatste groep om de andere demonstranten mee te krijgen mislukte. De demonstratie voor de Algerijnse on afhankelijkheidsbeweging, waarvoor geen toestemming was gevraagd, werd door de politie verspreid. Hierbij deden zich enkele vechtpartijen tussen de politie en demonstranten voor. Inmiddels waren de demonstranten tegen de kernbommen op het Museumplein gearriveerd. Een dele gatie bestaande uit A. den Doolaard, Si mon Vinkenoog, Frits Müller en mevrouw Van der Elsken overhandigde aan het con sulaat van de Verenigde Staten een brief waarin geprotesteerd wordt tegen de voorgenomen kernbewapening van West- Duitsland. De delegatie werd ontvangen door de huisbewaarder van het consulaat. Er was geen ander personeel van het consulaat aanwezig. Een andere delegatie bestaande uit ds. W. Veen, mr. M. A. Verdaasdonk, prof. dr. S. A. Wouthuyzen, mevrouw Hoekstra en mevrouw Posthuma de Boer, werd door drie leden van de Sovjet-Russische handelsdelegatie ontvangen. Zij overhan digde een brief met protesten tegen de recente proeven met kernbommen. De delegatieleden ontvingen een schriftuur met het antwoord van de premier van Rusland aan de premier van Ghana over de kernbomproeven. In de brief die aan de Sovjet-Russische handelsdelegatie werd overhandigd staat o.a.: „Over het gehele noordelijke half rond stijgt de radioactiviteit in de lucht, het water en het voedsel snel en be dreigt op deze wijze de gezondheid van vele volken, de Sovjet-Unie niet uitgezon derd. De proefontploffingen van deze zo genoemde verdedigingswapens vormen in werkelijkheid een agressie tegen de ge zondheid en het geluk van de gehele mensheid". In de brief die aan het Ame rikaanse consulaat werd afgegeven wordt Tijdens de demonstratie tegen kern wapens, die gisteravond in Amster dam werd gehouden, hield een andere groep Amsterdammers een protest mars tegen de Franse politiek jegens Algerije Omdat hiervoor geen toe stemming was verleend joeg de politie met sabels en gummistokken de demonstranten uiteen. V i), Woensdagavond is in Amsterdam een nieuwe demonstratie tegen het ge bruik van kernwapens gehouden. De demonstranten trokekn van het Leidse plein naar het Museumplein, waar een schriftelijk protest aan de Sovjet- Russische handelsdelegatie werd over handigd. geprotesteerd tegen het „Amerikaanse voornemen om West-Duitsland op dit be slissende ogenblik van kernwapens te voorzien. Wij vrezen dat dit tragische be sluit enkel leiden kan tot verhoging van de spanning en tot verhoogde kansen op een oorlog, die de laatste oorlog der mensheid zou zijn. Wij doen een beroep op de krachten van het gezond verstand, die, zoals wij weten en vertrouwen, nog in de Verenigde Staten bestaan. Houdt voorgoed op met alle kernproeven en dan zal de wereld uw wijsheid bewonderen. Schaf alle kernwapenen af zonder het kibbelen over accoorden, waar de niet- atomaire naties beu van zijn en ge zult onze planeet en zijn volken hebben gered", aldus deze brief. Nadat de demonstranten, onder toezicht van de Amsterdamse politie te paard, het Leidseplein weer hadden bereikt, bracht de heer A. den Doolaard, verslag uit van de bevindingen der delegaties. Volgens de heer Den Doolaard had het Amerikaanse consulaat toegezegd dat de plaatsvervan gend consul-generaal aanwezig zou zijn om de brief in ontvangst te nemen. „Ondanks deze belofte was alleen de huis bewaarder aanwezig, die ons verzocht on ze handtekeningen in het gastenboek te plaatsen". Deze mededeling ontvingen de demonstranten met luid „boe"-geroep Voor het gebouw van het Franse consu laat aan de Weteringschans bleef het nog geruime tijd onrustig. Advertentie Profiteer mee op vrijdag 2 november met de HEROPENING van onze geheel gemoderniseerde zaak. Openings-reclame 250 gram boterkoekjes 250 gram banketkoekjes 6 zwaar gevulde slag- of slag- 1.— 1.— roomsoezen roomgebakjes 1.50 De zaak, die al meer dan 40 jaar uw vertrouwen heeft, gaat ook met de nieuwe tijd mee. BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Stephensonstraat 72-74 - Tel. 4713 Advertentie het is hamol

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1