Zes weken cel voor man die zin in een vechtpartij had HENSEN AGENDA VOLVO Kort en bondig^ V Herziening van de vertaling van het Nieuwe Testament De Duitsers trokken in drommen langs kassa's van winkels en douane Brand in verf fabriek bij Groningen N Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Nederlander in Djakarta in arrest Indonesiërs veroordeeld op Nieuw-Guinea Van gesprek met Indonesië is geen sprake Laat ons delen in de welvaart ANWB-plan voor wetenschappelijk verkeersonderzoek Hongaarse gevallenen worden herdacht Kopersstaking bij kaasprijs-verhoging? Kouder en veel wind DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 HAARLEMSE POLITIERECHTER MONTYCOATS ZEEDUFFEL 35.- HOUTJE - TOUWTJE vanaf 45.— PAARLAARSTEEG I Raad voor maatschappelijk werk in wording Haarlem V elsen-I J muiden Beverwijk Grensdrukte in Venlo In het grensgebied rond Venlo is er een nieuw handelsartikel bijgekomen: wikkels van margarinepakjes. In de koopdrukte ter gelegenheid van Aller heiligen werden ze gisteren verkocht door een slimme Duitser. Op tal van plaatsen kon men zien hoe Duitse vrou wen roomboter verpakten in deze mar garinewikkels. Duitsers mogen namelijk slechts een half pond roomboter invoeren tegenover tien kilogram margarine. Bovendien zijn de invoerrechten voor roomboter aanzienlijk hoger dan voor margarine. Hoger salaris voor bepaalde predikanten topkwaliteit OVERVEEN TEL. K 2500-55602-11123 Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheurnatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid iets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Minister Cals uit Suriname vertrokken Pinguins moesten in bad Den Haag verklaart: Bejaarden vragen: N.I.V.E. bekroont artikel van J. L. Lodewijks WEERRAPPORTEN sa UIT PURE VECHTLUST had een 18-jarig arbeider uit Haarlem op 28 juli met enke le kornuiten in de Haarlemse Grote Hout straat drie in Zandvoort kamperende Eind- hovense jongens gevraagd of ze soms een klap wilden hebben. De Haarlemmer had het antwoord niet afgewacht, was in schel den losgebarsten en had zonder enige aan leiding één van de Eindhovenaren tegen de grond geslagen, waarna hij met het uit delen van harde klappen was doorgegaan tot de Eindhovenaren op de loop gingen voor dit onverwachte en redeloze geweid. Een ernstig geval van molestatie, vond de officier van Justitie. Hij eiste zes weken gevangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming van de verdachte. Tot diens niet geringe schrik sloot de politierechter zich in zijn uitspraak aan bij deze eis. Diefstal uit verbittering Zes weken met aftrek eiste de officier tegen een 41-jarige boekhouder uit Amster dam. In de winkel waar hij werkte had de man enkele malen achtereen geld uit de kassa genomen, binnengekomen geld niet verantwoord en in eigen zak gestoken en uitgaveposten verzonnen. Hierdoor had hij zich verrijkt met ongeveer zestig gulden. Zijn verdediger, mr. B. W. Stomps, be lichtte de achtergrond van het gebeurde. Zijn cliënt, die al tien jaar in de zaak werkte, had daar niet de promotie ge maakt die hem in het vooruitzicht was ge steld. Uit verbittering over het gebrek aan waardering dat hij ondervond, was hij toen opeens geld uit de kassa gaan nemen. De man heeft een blanco strafregister en Advertentie 100% wol, winddicht, waterafstotend. Kleuren DONKERBLAUW - CAMEL GRIJS - BLAUW en ANTRACIET en GROEN gemêleerd Leeftijd 7 jaar stijging per maat CAMEL kleur. Heren- en Dames sluiting Voor de grootste keus natuurlijk heeft zeer veel spijt van zijn daad. Mr. Stomps bepleitte uiterste clementie. De politierechter veroordeelde de boek houder tot zes weken, met aftrek van de voorlopige hechtenis, die op twee dagen na zes weken heeft geduurd. 34 glazen jenever Toen een 22-jarige fabrieksarbeider uit Haarlem in de nacht van 9 op 10 sep tember een Haarlems café verliet en een bromfiets wegnam om daarmee naar huis te rijden, had hij naar zijn zeg gen 34 glazen jenever en enkele glazen bier gedronken. Dat hij een bromfiets had weggenomen, had hij zich niet meer weten te herinneren. Het moest hem de volgende morgen verteld worden door de politie, die hem had ingerekend nadat hij met het voertuig was gevallen. De officier van Justitie acht-te het oog merk van diefstal niet bewezen, maar eiste wegens het rijden onder invloed acht weken gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. De raads vrouwe, mejuffrouw mr. J. M. Moll van Charmante, wees op het schadelijk effect dat de detentie zal hebben op de toestand van psychische nood waarin haar cliënt verkeert. Zij bepleitte een korte straf, waarna de verdachte zich onder psychiatrische behandeling zal stellen. De politierechter veroordeelde de man tot een maand gevangenisstraf zonder af trek van de voorlopige hechtenis en ont nam hem voor een jaar de bevoegdheid een motorvoertuig te berijden. (Van onze reportageredacteur) Het Nederlandse Bijbelgenootschap heeft besloten een nieuwe revisie van de verta ling van het Nieuwe Testament voor te bereiden. Aan een nog niet voltallig sa mengestelde commissie, waarin ondermeer de theologen prof. dr. G. Kuiper, prof. dr. W. C. van Unnik en prof. dr. J. G. Bom- hoff zitting zullen nemen, is de opdracht verstrekt enerzijds een zo getrouw moge lijke vertaling van het Nieuwe Testament na te streven en anderzijds de hedendaag se omgangstaal zo dicht mogelijk te bena deren. Het streven is deze rivisie tegelijk met die van het Oude Testament, waaraan reeds geruime tijd wordt gewerkt, gereed te hebben. Volgens optimistische schattin gen zal dit over ongeveer vijf jaar het geval kunnen zijn. De laatste herziening van de vertaling van het Nieuwe Testa ment zag in 1939 het licht. De totstandkoming van de raad voor maatschappelijk werk kan thans binnen afzienbare tijd worden verwacht, delen B. en W. mede in hun memorie van ant woord op vragen gesteld bij het onderzoek van Haarlems gemeentebegroting. Met de vertegenwoordigers van de or ganisaties voor algemeen maatschappelijk werk zijn besprekingen gaande over de juridische positie, de samenstelling en de bevoegdheden van de raad. Zodra de be sprekingen tot een definitief resultaat heb ben geleid, zal tot instelling van de raad kunnen worden overgegaan. c Concertgebouw: 20 u.: De Stem des Volks met „Judas Maccabaus" van Han del, m.m.v. onder andere N.Ph.O. Vrijdag 20.15 u.: concert N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Werken van Bartok, Mozart en Mahler. Solist Hans Richter-Haaser, piano. Stadsschouwburg: vrijdag 20 u.: Toneel groep Theater met „Speelgoed op zolder" van Lillian Hellman. Regie Robert de Vries. BIOSCOPEN Cinema Palace: 19.30 u.: „Spartacus", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Haven der ontspoorden", 18 j. Frans Halstheater: 19 en 21.15 u.: „Char lie Chaplin Festival", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30 u., dinsdag 14 en 20 u.: „De vijf gevonnisten", 14 j. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „De Olym pische Spelen van „Rome", a.l. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Onder de neon van Parijs", 18 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „East of Eden", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Genadeloze ach tervolging", 14 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.„Ro man Holiday", a.l. Van vrijdag af 14 en 19.30 u.: „Exodus", 18 j. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „Avontuur in Hongkong", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30 ul, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het grote waagstuk", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 5 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. Vishal: Tot 23 nov. expositie van werk van leden en invité's der Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars De Groep: 1017 u., wo. en vr. ook 2022 u., zond. 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): tot 26 nov. expositie van schilderijen van Justine M. van Houten 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Bloemenheuvel (Overveen): tot 11 nov. expositie van edelsmeedwerk van Corry Borst en grafisch werk van H. Daumier, P. Dupont, Jozef Israëls, Ed. Karsen, Th. A. Steinlen, M. W. v. d. Valk e.a.: 1017 u., zondag 1417 u. DIVERSEN Kerk Wilhelminaplein (Heemstede): 20 u.: Avond gewijd aan de Russische kerk (Bijz. kerkewerk Herv. gemeente Heem stede) (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 27 okt.). DONDERDAG 2 NOVEMBER Rex Theater, 20 u.: „De grote obsessie". City Theater, 20 u.: „Susanne". VRIJDAG 3 NOVEMBER Rex Theater, 20 u.: „Terreur". City Theater, 20 u.: „De Schaduw". DONDERDAG 2 NOVEMBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Suzan ne". VRIJDAG 3 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het gekste schip van de landmacht". W.B. Theater, 20 u.: „Invasie uit het heelal". Gisteren, op Allerheiligen, hJbfoen weer grote aantallen Duitsers deze katholieke zondag benut om in Venlo inkopen te gaan doen. De Venlose winkeliers hadden er rekening mee gehouden en hun personeel een royaal extraatje in het vooruitzicht gesteld wanneer zij hun vrije dag opofferden om te komen werken. Het waren voorname lijk levensmiddelenbedrijven en in het bij zonder de zelfbedieningszaken waar het geld naar binnen werd gedragen. In twee van de zaken was de drukte zo enorm dat een portier de Duitsers slechts met groepen in- en uitliet. Aan de Keulse Barrière, één van d' doorlaatposten aan de grens bij Venlo, zag men gisteren van zpven uur 's mor gens tot acht uur 's avonds onafgebroken rijen auto's die ons land in- en uitgingen. Ondanks het feit, dat er geen vracht auto-verkeer was, vormde zich van tijd tot tijd aan de Duitse zijde van de door laatpost een file van meer dan een kilo meter lengte. De Duitse douaniers hadden het veel moeilijker dan hun Nederlandse collega's. Elke Duitser die een pakje of tas bij zich had en dat hadden ze allemaal moest zich te voet langs de telmachines en kassa's begeven die in het „Zollamt Schwanenhaus" stonden opgesteld. Pas wanneer alles was gecontroleerd en alle invoerrechten betaald waren mochten de mensen passeren. Duizenden Duitsers hebben deze vrije dag ook benut om en passant een bezoek te brengen aan het Duitse oorlogskerkhof in IJsselsteyn in Noord-Limburg, waar 31.000 in ons land gesneuvelde Duitsers begraven liggen. Tijdens de tweede en laatste vergade ringsdag heeft de synode van de Neder landse Hervormde Kerk in Zeist aandacht geschonken aan een aantal wijzigingen van de kerkenorde. Er werd een voorstel aanvaard de generale regeling voor de predikanten-tractementen te wijzigen. De salarissen van de predikanten in groep V zullen worden verhoogd en voorts is besloten de periodieke verhogingen op te voeten. In de avond vergadering besprak de synode de richt- ji.ipgn voor de oecumenische avondmaals viering; die in een aantal gemeenten wordt gehouden. De commissie welke deze richt lijnen heeft opgesteld, kreeg .opdracht om de op- en aanmerkingen van de synode leden in een nota te verwerken en deze nota opnieuw aan de synode voor te leg gen. De volgende synodevergadering zal wor den gehouden van 12 tot 14 februari 1962. In Eelderwolde, even buiten Groningen, is gistermiddag een vrijstaande kokerij van de chemische fabriek n.v. Oever en Bos geheel uitgebrand. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk geweest het overkoken van een reactieketel, waardoor chemische stoffen op een warme grond- plaat vloeiden en vlam vatten. Er volgde een explosie, de grote ruiten van het ge bouw sprongen met een klap naar buiten, het vuur greep snel om zich heen en legde het gebouw geheel in de as. De brandweren van Groningen en Haren moesten het bluswater van de overkant van de weg halen, maar wisten te voorkomen dat de brand zich uitbreidde naar de andere gebouwen van de fabriek. Door de brand is de produktie van grondstoffen voor het bedrijf gestagneerd. De fabriek levert veel chemische stoffen en verfprodukten voor de export. De schade wordt geraamd op ongeveer 150.000. Advertentie hoofd-agent Hf. f TmuUwmh rayon Haarlem Advertentie De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, is woensdag uit Paramaribo vertrokken. Na zijn verblijf op de Antillen, waar hij de vergadering van de culturele adviesraad voor het ko ninkrijk bijwoonde, verbleef hij enkele da gen in Suriname op doorreis naar Neder land. Hij zal enkele dagen met vakantie in Lissabon verblijven en zaterdag naar Ne derland terugkeren. Met hetzelfde toestel vetrok mej. Kitty Essed, een 18-jarige verpleegster, die vo rige week de titel van Miss Suriname 1961 veroverde. Zij zal in Londen haar land vertegenwoordigen op een schoonheidswed strijd ter verkiezing van een Miss World. De pinguins van diergaarde Blijdorp zijn in liet bad geweest. Hun waterdichte verenpakjes waren namelijk lek gewor den, zodat de dieren bij het zwemmen tot op de huid toe nat werden, Het water liep gewoon tussen hun veren door en bijge volg hadden zij het zelfs in de tropische kas nog koud. De oorzaak bleek een vet tige substantie te zijn, afkomstig van hun dagelijkse portie vis, dat zich aan de veren gehecht had, waardoor die aan elkaar bleven kleven. In de vrije natuur bestaat dit probleem niet, omdat de vis daar uiter aard kersves wordt geconsumeerd. Gewoon baden hiep niet zodat men nu de dieren maar gewassen heeft met synthetische zeep. Het resultaat was verrassend. Het vet werd als een vieze geelwitte brei uit gespoeld. Ongeveer een maand geleden is in Dj a karta de Nederlander J. Gerritsen Plag gert gearresteerd. Tot nu toe heeft de In donesische justitie niet bekend gemaakt op grond waarvan de arrestatie is ge schied en waar de verblijfplaats van de heer Gerritsen Plaggert is. Deze is vroe ger werkzaam geweest bij de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië. Nadat dit land de diplomatieke betrekkingen met Nederland verbroken had, werd hij bij de Britse ambassade aangesteld op de afdeling, waar men de Nederlandse belangen behartigde. Toen ook deze instantie moest worden opgehe ven, is de heer Gerritsen Plaggert op eigen wens in Indonesië gebleven. Volgens sommige Indonseische kranten zou de heer Gerritsen Plaggert op eigen houtej de steunverlening aan armlastige Nederlan ders hebben voortgezet. HOLLANDIA (ANP) De correspon dent van de Nieuw-Guinea-Koerier in So rong meldt, dat vijf leiders van de in juli in Sorong opgerolde „Operasi Pemuda Irian" allen Indonesiërs, woonachtig in So rong, zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen, variërend van anderhalf tot vier jaar. Hun werd ten laste gelegd dat zij in de periode van februari tot juni 1961 als be stuursleden hebben deelgenomen aan acti viteit van een geheime vereniging die tot doel had zo nodig met gebruik van wa pens, de grootst mogelijke steun te verle nen aan een eventuele Indonesische inval. De belangrijkste figuur was Ahmad Bin Djalali, die in 1961 uit Seroei in Sorong aankwam. Hij werd tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. Allen berustten in hun vonnis. Naar aanleiding van geruchten, dat In donesië bereid is de breuk met Nederland te herstellen en daartoe zelfs de eis zou hebben laten vallen van een vooraf te ge ven erkenning van de Indonesische soUve- reiniteit—over Nieuw-Guinea, heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse- Zaken verklaard dat de Neder landse regering zich houdt aan de vorige week reeds afgelegde verklaring over het onderhoud, dat minister Luns met de heer Yamin heeft gehad. Daarbij is gebleken, dat er geen ruimte is voor een bilaterale bespreking van het geschil met Indone sië. Ook minister Luns heeft bij zijn terug keer uit de Verenigde Staten op Schip hol reeds verklaard, dat de Indonesische aanbiedingen slechts de facade vormen waarachter Nederland volledig door de knieën zou moeten gaan. Ook een Indonesische woordvoerder bij de V.N. in New York heeft ten stelligste ontkend dat de Indonesische regering had aangeboden besprekingen met Nederland te beginnen over het herstellen van de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Hij noemde het gerucht een proefbal lon en voegde er aan toe dat er geen wij ziging zou komen in de huidige situatie tussen Nederland en Indonesië zolang de Indonesische aanspraak op de souvereini- teit over Nieuw-Guinea een twistpunt tus sen Den Haag en Djakarta bleef. In een te Amsterdam gehouden openba re vergadering van de Algemene Bond voor Bejaarden heeft de bondsvoorzitter, de heer F. Rippen, gesproken over „De Troonrede en de bejaarden", en de tweede secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. G. van der Zeeuw, over „De gemeenten en de bejaarden". Aan het slot der verga dering werd een resolutie aangenomen waarin wordt opgemerkt dat de uitkerin gen krachtens de A.O.W. voor gehuwde be jaarden van 1957 tot 1961 slechts zijn ge stegen met 314 gld en die voor alleen staanden met 263,75. De minister van So ciale Zaken heeft echter in de memorie van toelichting op de begroting 1962 vast gesteld, dat in dezelfde vier jaar het natio nale inkomen per hoofd is gestegen met 1506 en het loon per hoofd met 1076. „Daarmede is duidelijk aangetoond, dat er van een rechtvaardige verdeling van de toenemende welvaart geen sprake is", al dus de resolutie, waarin wordt aangestipt dat in de Troonrede geen woord is gewijd aan het voornemen „aan deze wanverhou ding een einde te maken". In de resolutie wordt voorts gedaan een dringend beroep op de regering en op de leden der Staten-generaal, om de uitkerin gen krachtens de A.O.W. belangrijk te verhogen. Gevraagd wordt de uitkeringen aan de bejaarden in overeenstemming ie brengen met de stijgende welvaart, waar door het niet noodzakelijk wordt, dat dui zenden oude werkers nog een beroep moe ten doen op de uitkeringen van de ge meentelijke diensten voor sociale zaken krachtens de Armenwet. In de resolutie wordt tenslotte er nu reeds bij de gemeentebesturen op aange drongen, dat, wanneer de- uitkeringen krachtens de A.O.W. worden verhoogd en er toch nog een aantal bejaarden een be roep moet blijven doen op deze gemeen telijke steun, de verhogingen niet in min dering zullen worden gebracht van de uit keringen, opdat de armlastige bejaarden ten volle zullen profiteren van de verho ging. De A.N.W.B. heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat een plan voorge legd om te komen tot een stichting, die tot taak heeft systematisch diepgaande weten schappelijke onderzoekingen te verrichten en te laten verrichten op het gebied van de verkeersveiligheid in ons land. De A.N.W.B. heeft dit plan uitgewerkt op verzoek van d'e minister van Verkeer en Waterstaat, nadat de bond in 1960 een uitvoerige brief tot de bewindsman had ge richt, waarin, gezien de toenemende onvei ligheid op de weg, met klem werd aange drongen op wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak van verkeersongevallen en naar de gedragingen van de gemiddel de weggebruiker. Tevens werd de direc teur-generaal van Rijkswaterstaat door de minister belast met het beraad over het A.N.W.B.-plan voor verkeersresearch, dat reeds van 1947 dateert en sindsdien voort durend onder de aandacht van de over heid werd gebracht. Het definitieve plan behelst de oprich ting van een stichting „Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid", die een on afhankelijke status heeft. Het werk van de wetenschappelijke medewerkers van deze stichting zal onder supervisie staan van een groep vooraanstaande personen uit overheids- en particuliere kring. De A.N.W.B. acht een wetenschappelijk verkeersonderzoek van zo groot belang voor de verkeersveiligheid, dat de bond voor de eerste opzet reeds 50.000 gulden wil fourneren. Als eerste projecten van het onderzoek noemt het plan: bestudering van ongevalstypen en de mogelijkheden tot vermindering van de gevolgen van ver keersongevallen. Ook dient onderzocht te worden welke effect het instellen van een maximumsnelheid heeft op ongevallen. An dere punten van onderzoek zijn: de ver keersafwikkeling op kruisingen, het effect van wegbebakening, geleidingsmateriaal en wegverlichting tijdens verschillende weersomstandigheden en de psychologi sche gesteldheid, die bepaalde typen weg gebruikers lijkt voor te bestemmen om bij een ongeval betrokken te raken. Het Nederlands Instituut voor Efficien cy heeft onlangs een prijsvraag uitge schreven, teneinde in het bezit te komen van een beschouwing over het onder werp: „Menselijke Aspecten van de Ideeënbus." Er werden 72 artikelen inge zonden, waarvan er zes voor bekroning »n aanmerking kwamen. De eerste prijs werd verworven door de heer Jos. L 4Lpdewi'jks, adjunot-hoofdredacteur van ons blad. De zes prijzen zullen op 29 no vember te Arnhem aan de winnaars wor den uitgereikt. fi nur •-•■Jrtrcifci In tal van plaatsen in ons land zullen in de komende dagen bijeenkomsten wor den gehouden, georganiseerd ter herden king van de doden, die vijf jaren gele den zijn gevallen in de Hongaarse vrij heidsstrijd. Deze bijeenkomsten worden Utrecht, Alkmaar, Enschede, Ede en Lei den. Hedenavond herdenkt Den Haag de Hongaarse opstand met een stille tocht door de binnenstad, een herdenkings-ma nifestatie op het Plein 1813 en met twee bijzondere kerkdiensten. In Amsterdam wordt zaterdag een bij eenkomst gehouden in Krasnapolsky. In deze bijeenkomst zal dr. W. Drees een rede uitspreken. Daarna zullen Hongaren en Nederlanders zich naar het nationale monument begeven waar het Hongaars- Nederlands Comité een krans zal leggen. Zondag wordt in de Merwedehal op het jaarbeursterrein te Utrecht een dodenher denking gehouden. Daar zullen de minis ter van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, en prof. dr. C. L. Pa- tijn, voorzitter van de stichting Neder landse Federatie voor Vluchtelingenhulp, het woord voeren. Albert van Dalsum zal een uit het Hongaars vertaald verzetsge dicht voordragen. Voorts zal een concert worden gegeven door een orkest onder leiding van de in 1956 uit Hongarije ge vluchte Peter Eros, thans assistent-diri gent van het Amsterdamse Concertge bouworkest. Verder treedt het Utrechts Byzantijnse Koor op. De herdenking wordt besloten met de vertoning van de film „Hongarije in Vlammen", 's Mid dags wordt een Hongaarse warme maal tijd aangeboden. Voor deze bijeenkomst hebben zich meer dan 1400 Hongaren op gegeven. Een groot aantal Nederlanders die bij de zorg voor de Hongaarse vluchtelingen betrokken waren, zijn eveneens voor de ze samenkomst uitgenodigd. Het Consumenten-Contactorgaan, de overkoepeling van de verschillende orga nisaties die de belangen van de verbrui kers behartigen, heeft de minister van Landbouw en Visserij telegrafisch om een onderhoud gevraagd. Het is namelijk ver ontrust door berichten, dat op korte ter mijn ten laste van de consumenten een produktieheffing op kaas zal worden ge legd. Het vraagt nu aan de minister een onderhoud, vóórdat hiervoor een beslis sing genomen wordt. De minister kan echter thans nog geen beslissing nemen, daar eerst het Produkt- schap voor Zuivel zal moeten beslissen over een eventuele produktieheffing op kaas. Pas daarna kan over een prijsver hoging voor de consument worden ge sproken. Intussen heeft de Consumentenbond in het pas verschenen nummer van de Con sumentengids de consumenten aangera den om bij eventuele verhoging van de kaasprijs geen kaas te kopen en een an der broodbeleg te kiezen. In België aangehouden. In Antwerpen is een 22-jarige Amsterdammer aangehou den, die met zijn auto op de weg van Turn hout naar Antwerpen een 79-jarige vrouw had aangereden, die aan het gezicht en knieën werd gewond. De bestuurder had zijn weg vervolgd. Later had hij nog een aanrijding gehad met een Belgische wagen. De Amsterdammer is in hechtenis ge nomen. Burgemeester. Op zijn verzoek is met ingang van 1 december aan de heer H. Tuin eervol ontslag verleend als burge meester van Slochteren. Winkeldievegge. De rechtbank te Amsterdam heeft een 46-jarige vrouw we gens een serie winkeldiefstallen van di verse goederen voor een totale waarde van 17.000 gulden veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. De vrouw, die al 14 keer wegens winkeldiefstallen is veroordeeld, had nog nog twee voorwaardelijke gevan genisstraffen op haar strafblad staan en was voorwaardelijk ontslagen uit een psy chiatrische inrichting waarin zij na haar laatste veroordeling was geplaatst. Mr. F. A. Stokvis overleden. In Rot terdam is overleden mr. F. A. Stokvis, di recteur van R. S. Stokvis en Zonen n.v. te Rotterdam. De heer Stokvis werd op 5 november 1905 te Rotterdam geboren. Na zijn studie trad hij in 1929 in dienst van R. S. Stokvis Zonen N.V., daarbij dfc vierde generatie van de oprichter verte genwoordigend. In 1933 werd hij tot di recteur benoemd, welke functie hij met een onderbreking gedurende de oorlogs jaren tot zijn overlijden heeft bekleed. Hij diende in de oorlogsjaren als vrijwilliger in de Prinses Irene Brigade. Hij was be stuurslid van de Algemene Vereniging voor de Ijzerhandel en gedurende enige jaren plaatsvervangend voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groothan del. De crematie is in stilte geschied. Vertrouwen beschaamd. Een 25- jarige matroos heeft bij de politie aangifte gedaan dat een hem onbekende man, die hij in zijn woning gastvrijheid had ver leend, 1000 gulden heeft gestolen. De ma troos had de man, die vertelde geen onder dak te hebben, de sleutels van zijn woning gegeven. Toen de matroos later thuis kwam was de gast verdwenen met de 1000 gulden. Academische Raad. Tot lid van de Academische Raad zijn voor een periode van vier jaren benoemd prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink (Leiden), prof. dr B. A. van Groningen (Leiden), prof. dr. C. J. Gorter (Leiden), prof. dr. H. Julius (Utrecht), mr. J. M. Kan (Den Haag), mr. J. Meynen (Velp), prof. dr. G. M. Verrijn Stuart (Amsterdam), drs. J. de Vries (Vin- keveen) en mejuffrouw dr. A. de Waal (Utrecht). Burgemeester. De burgemeester van Doesburg, mr. H. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, heeft ontslag gevraagd tegen medio april. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft vijf jaren deze functie uitgeoefend. Zijn ontslag-aanvrage houdt verband met persoonlijke omstandigheden. 4lilllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag trok een actieve depressie met grote snel heid langs Schotland naar Zuid-Scandina- vië. Achter de depressie om stelt zich een noordelijke tot noordwestelijke stroming van koude poollucht in. Deze stroming zet zich over de Noordzee voort tot over de noordelijke provincies met krachtige of stormachtige winden aan de kust en ma tige wind in het binnenland. In de polaire lucht komen naast opklaringen ook buien voor. Op de oceaan nadert intussen een rug van hoge luchtdruk. Deze zal later een stabiliserende invloed op het weer uitoefe nen. te) Maximum-temperaturen c M «j d binnen- en buitenland. 13-2 a Sn S i_ ft Neerslag: laatste 24 uur. .So g o> S«5 Den Helder geheel bew. zw 14 0,2 Ypenburg zwaar bew. zzw 14 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 14 0 Eelde motregen zzw 13 0,2 De Bilt geheel bew. zw 14 0,2 Twente geheel bew. zw 13 1 Eindhoven geheel bew. zzw 14 0,4 Zd-Limburg geheel bew. zw 10 0 Helsinki licht bew. windst. 6 0 Stockholm geheel bew. zw 6 0 Oslo regen nno 6 6 Kopenhagen zwaar bew zzw 13 0,1 Aberdeen onbewolkt w 0 Londen regen z 17 2 Amsterdam geheel bew zzw 14 0,3 Brussel geheel bew zzw 10 4 Luxemburg zwaar bew. zzw 10 0 Parijs half bew. zzo 15 0 Bordeaux half bew. zzo 9 0 Grenoble geheel bew windst. 13 0 Nice onbewolkt n 20 0 Berlijn licht bew. zzw 11 0 Frankfort zwaar bew. z 10 0,1 München mist n 9 0 Zürich geheel bew. no 7 0,1 Genève geheel bew o 10 0 Locarno onbewolkt o 15 0 Wenen geheel bew. windst. 15 0 Innsbruck onbewolkt windst. 13 0 Belgrado mist windst. 17 0 Athene licht bew. n 0 Rome regen nw 22 7 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Madrid geheel bew. n 17 0,4 Mallorca licht bew. windst. 22 0 Lissabon onbewolkt n 0 Vrijdag 3 november Zon op 7.37 uur, onder 17.09 uur. Maan op 1.49 uur, onder 15.38 uur. Maanstanden 8 nov. 10.59 uur nieuwe maan. 15 nov. 13.13 uur eerste kwartier. 22 nov. 10.44 uur volle maan. 30 nov. 7.19 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 november Hoog water 11.09 en 23.46 uur. Laag water 6.16 en 18.45 uur. Vrijdag 3 november Höog water 12.24 en uur. Laag water 7.43 en 20.03 uur. Het hoog en laag water te Zand voor» 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden W

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2