ZWIER Britse pers gebeten op verlengde diensttijd WISKER PHILIPS WISKER Ve P/ pem dp/ Engeland vraagt aanzienlijke bijstand van de NAVO voor zijn Rijnleger India wil Zuid-Afrika in de UNO houden Tweede oeververbinding te Antwerpen Politie telde liefst 4454 auto's... FIETS-0-MATIC Velours Tweed Flausch Teddy o'Bey Loden Bouclé U zoekt een jas in: U vindt zo'n jas k vei een (hulp) electricien veLSSNll Verpachting standplaatsen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 Wintervoorspelling 1961-1962: t kan matig vriezen, steendik vriezen of dooien. Winterzekerheid u voelt u altijd behaaglijk in zo'n moderne, degelijke Waarborg-jas. Op elke temperatuur en elk weer berekend MULDER RIJKE N.V. IJmuiden - Telefoon 6146/6147 maden Tegenresolutie in tweede politieke UN O-commissie Geen dienstplicht Ever Ready-reserve Westduitse veer Vrouw steekt haar man met broodzaag Twee doden en acht gewonden bij vliegongeluk Heinrich Hellwege c.s. in de Westduitse CDU U krijgt meer dan de Mobylette 0 GEMEENTE II en Perfect geluid - perfect beeld - perfecte aanleg - perfecte service Wat wilt u meer Er is een PHILIPS T.V. in elke uitvoering en in elke prijsklasse, reeds v.a. 645.— GROTE MARKT 1-7, HAARLEM In lood. ■oor woninj van d bank kennel hoort i dere e dat zo vervul plicht verricl Vêlsen deed van ef waren Toet king Verbe* pand i „Ik h maar Toei comm zich n van d luidde sloten gebrol tie Si: De dat B dan n met h Dat ringsc lij ke besch door genoe is eer Bij Van lieer papic een i veert de vc neels, Aa ontvi wetlv harte deelo trouh de ei de or De direc' J. H. teur, betro drijf sluiti: na a te he past Bo- verdi enigi: tig j: dertij Excel penn direc laris. een i meda verge wens Oortl voor getui ning. lijst In digin van verse ling kers heer te. De laboi van beid; hebb verei als 1 dé c Mun het com] Za een ring aan! Rusl De Di delij W. voor over rass- de Roei huis krac GEVRAAGD die belast zal worden met het dagelijks onderhoud van machines en reparaties van electrische hand-gereedschappen e.d. Diploma L.T.S. is vereist. OFFICIEEL MOBYLETTE DEALER BLOEMSTRAAT 34 - TELEFOON 4208 (huis 8153) LONDEN (Reuter) Het voorstel van de Britse regering om sommige dienst plichtigen een half jaar langer onder de wapenen te houden en anderen op te roe pen, ontmoet felle kritiek in de Britse pers. Vele bladen noemen de maatregel onbillijk en een lapmiddel. Volgens de conservatieve Daily Telegraph heeft het voorstel niet in de eerste plaats ten doel de Europese defensie te versterken, maar om een verandering in de dienstplicht te vermijden. De liberale Guardian vindt een permanente oplossing nodig. De re gering wil onbillijkheid vermijden, maar schept ze daardoor juist, aldus dit blad. Het onafhankelijke rechtse blad Daily Express spreekt van een futiel gebaar, waarvan de Russen stellig niet onder de indruk komen, wel wetend dat een oor log in Europa een kernoorlog zal zijn. De regering heeft met het oog op de Berlijnse crisis besloten een aantal dienst plichtigen onder de wapenen te houden, alsmede een nieuwe vrijwillige parate re serve te vormen, welke in tijden van spanning kan worden opgeroepen. Verder zal een aantal gedemobiliseerde dienst plichtigen, welke in aanmerking komen voor herhalingsoefeningen, gedurende zes maanden in dienst kunnen worden terug geroepen. Ook zijn maatregelen genomen om een oproeping op grotere schaal van beroeps reserve-personeel mogelijk te ma ken. De verlenging van de diensttijd treft de laatste lichting dienstplichtigen want de dienstplicht is eind vorig jaar afge schaft Duitsland. De besprekingen tussen de NAVO-landen om aan de Britse moeilijk heden tegemoet te komen, zullen onmid dellijk beginnen. De NAVO-raad in Pa rijs he^ft een „bewijs van onvermogen" afgegeven, aldus deze berichten. Londen heeft op 24 juli aan de NAVO om herziening verzocht van de finan ciële voorwaarden voor het stationeren van Britse troepen op het Europese vas teland, zulks op grond van een protocol bij het verdrag van Brussel, waarop een beroep kan worden gedaan als hieruit moeilijkheden voor de Britse buitenland se betalingsbalans mochten voortvoeien. Door het afgeven van het „bewijs van onvermogen" erkent de raad dat Groot Brittannië terecht een beroep op zijn bondgenoten doet om te helpen met het opheffen van een jaarlijks valutaverlies van ongeveer 800 miljoen gulden. Onge veer 700 miljoen gulden hiervan worden besteed aan goederen en diensten in Duitse marken, zodat het duidelijk is dat de besprekingen voornamelijk tussen Groot Brittannië en West-Duitsland zullen gaan. Premier Macmillan heeft herhaald dat, hoerwel de plannen gereed liggen, hij een algehele mobilisatie militair en politiek ongewenst acht. Mobilisatie zou de Russen in de kaart spelen. De regering ziet geen voordeel in wedervoering van de militaire dienstplicht en beschouwt een systeem van geselecteerde dienst plicht en beschouwt een systeem van ge selecteerde dienstplicht, beperkt tot be paalde categorie uit de samenleving, als ondoelmatig en verkwistend. Het bes te systeem is een vrijwillig leger. De huidige moeilijkheden zijn een gevolg van de overgangstoestand van dienstplicht naar een beroepsleger (vloot en lucht macht berusten altijd op vrijwilligers) welke periode thans samenvalt met de Berlijnse crisis. Macmillan, de troonrede toelichtende, verklaarde dat er alle hoop is de 165.000 vrijwilligers voor het leger bijeen te krijgen, waarnaar als minimum wordt gestreefd. Een later doel is een beroeps leger van 180.000 man. De maatregelen om mannen onder de wapenen te hou den en anderen op te roepen, beogen een snelle versterking van het Rijnleger en tevens een geruststelling van de Ame rikanen en de NAVO-deskundigen, die klaagden over de te geringe Britse bij drage van tot de geallieerde strijdkrach ten. Groot Brittannië is voornemens een le gerreserve, een „ever-ready"-reserve, te vormen, die gedurende tijden van span ning klaar staat voor onmiddellijke dienst, waar ook ter wereld. De nieuwe reserve zal bestaan uit vrijwilligers, die eén mi litaire diensttijd van tenminste een jaar zullen hebben doorgemaakt. De bedoe ling van deze reserve is een extra troe penmacht ter beschikking van de rege ring te stellen, die in tijden van span ning gemakkelijker kan worden gemobili seerd dan de huidige reserve. Het gaat om een plan op lange termijn en niet louter om een tijdelijke maatregel met het oog op de huidige kritieke wereldsi tuatie. De Britse regering zou op het ogen blik niet van plan zijn de Britse troe pen in West-Duitsland te versterken bo ven de reeds bekend gemaakte verster kingen. Naar verluidt heeft Groot Brittannië de NAVO „zeer aanzienlijke bijstand" ge vraagd wegens de hoge kosten van het stationeren van Britse troepen in West- BRUSSEL Het vraagstuk van de tweede oeververbinding te Antwerpen is nog steeds niet opgelost; omdat de minis ter van Verkeer tussenbeide is gekomen en gevraagd heeft om een spoorwegver binding tussen beide oevers, aldus de Bel gische minister van Openbare Werken Mer- lot tijdens de behandeling van de begro ting van zijn departement, voor de betrok ken Kamercommissie. De eis tot het ma ken van een spoorwegverbinding zal vol gens de minister het aanleggen van een tunnel noodzakelijk maken. De kosten voor de bouw ervan worden thans op vrijwel hetzelfde bedrag geraamd als die voor het bouwen van een brug, namelijk een mil jard Belgische frank (ongeveer 72,25 mil joen gulden). De secretaris-generaal van het ministe rie van Openbare Werken heeft dinsdag te Den Haag besprekingen gevoerd over de uitvoering van verscheidene werken die beide landen aangaan. De minister heeft er aan herinnerd, dat de werken te Ter- neuzen door Nederland moeten worden uit gevoerd, maar dat tachtig percent van de kosten ten laste van België is. Tijdens een hevige echtelijke ruzie heeft de 54-jarige vrouw K. M. van D. aan de Patersweg in Beverwijk haar echtgenoot met een broodzaag enkele steken toege bracht. De man werd ernstig gewond, ver loor veel bloed en moest direct naar het Rode Kruis-ziekenhuis worden overge bracht. De vrouw is door de politie aan gehouden wegens zware mishandeling. Zij is in het politiebureau te Beverwijk inge sloten. De man is buiten levensgevaar. NEW YORK (Reuter) India heeft, te zamen met Afghanistan, Ceylon, Malaya Venezuela, Denemarken en Noorwegen een ontwerpresolutie in de tweede politieke commissie van de UNO ingediend, waarin er bij alle UNO-leden op aan wordt ge drongen om, krachtens het UNO Ha'ndvest, afzonderlijk of gemeenschappelijk, stappen te nemen, die Zuid-Afrika ertoe zou kun nen brengen zijn politiek van gescheiden rassenontwikkeling te laten varen. Deze resolutie gaat in tegen een ont werpresolutie van Ghana en negen andere landen,-waarin wordt voorgesteld diploma tieke en economische sancties tegen Zuid- Afrika te nemen. Volgens de Ghanese re solutie zou de Assemblee de veiligheids raad moeten aanbevelen de mogelijkheid te overwegen om Zuid-Afrika uit de UNO te zetten. „De Sovjet-Unie steunt de resolutie van Ghana c.s. ten volle. Zij is voor sancties tegen Zuid-Afrika en uitstoting van dit land uit de UNO", aldus verklaarde de Russische afgevaardigde Zorin. Hij zei verder dat Zuid-Afrika „zijn tirannie heeft uitgestrekt tot Zuid-West- Afrika waar de toestand „een ernstige bedreiging vormt van de internationale vrede en veiligheid". Zorin beschuldigde de Verenigde Staten ervan zogenaamd tegen de Zuidafrikaanse rassenpolitiek ge kant te zijn, terwijl zij in feite de Zuid afrikaanse economie steunen door middel van leningen. De Amerikaanse afgevaardigde Francis Plimpton, verklaarde dat Zorin's beschul diging niet alleen volkomen „onwaar" is, maar dat, hoewel Zuid-Afrika geen ge hoor had gegeven aan de UNO-resoluties, Rusland hetzelfde heeft gedaan en de resoluties over Hongarije had genegeerd. De Zuidafrikaanse afgevaardigde Brand Fourie sprak de hoop uit dat de Sovjet unie de verzoeken van de UNO om de kernproeven te staken en zich uit Hon garije terug te trekken, zou inwilligen. LONDEN (UPI) Twee bemannings leden van een Brits vliegtuig zijn woens dag gedood en acht andere personen ge wond geraakt, toen hun toestel bij mist neerstortte op het eiland Guernsey in het Kanaal. Het toestel brak in tweeën bij het raken van de grond. Het vliegtuig behoorde aan de Silver City Airways. BONN (DPA) De vroegere minister president van Neder-Saksen, die geruime tijd voorzittev is geweest van de thans op geheven conservatieve Duitse Partij, Hein rich Hellwege, heeft zich bij de Christen- Democratische Unie aangesloten. Volgens Hellwege zijn ook andere vroegere promi nente figuren van de Duitse Partij lid ge worden van de CDU. De Duitse Partij heeft dit voorjaar met de Vluchtelingen- partij de Verenigd Duitse Partij opgericht. Rotterdam had woensdag alle kenmer ken van een „soccer-crazy-town", zoals de honderden supporters van Tottenham Hotspur, die 's middags op de Lijnbaan flaneerden, verbaasd opmerkten. Overal waar zij met hun opzichtige em blemen, bolhoeden en ratels Feijenoord- aanhangers ontmoetten en dat zijner nogal een paar in de Maasstad kre gen zij een belangstelling, die on-Neder- lands aandeed. Vooral omstreeks vijf uur, toen de kantoren (vroeger dan normaal) uitliepen en de gelukkige bezitters van kaartjes zich haastig voorbereidden op het voetbalfeest, waarover Rotterdam wekenlang heeft gesproken. Het verkeer verliep in het algemeen vlot. Extra trams reden af en aan langs de metro-bouwput bij het centraal sta tion en zij brachten duizenden over de Maasbruggen. Bijna twintig percent der toeschouwers maakte de tocht per auto, zonder ongelukken en vrijwel zonder op merkelijke opstoppingen. De verkeerspo litie telde in totaal 4454 wagens op de parkeerplaatsen. Maar het verstandigst waren toch zij zij, die in Den Haag, Delft, Schiedam, Hoek van Holland, Dordrecht en zelfs op Rotterdam CS een van de extra treinen hadden genomen. Dat was de snelste ma nier van reizen, zij het niet de meest comfortabele. Want op het Rotterdamse centraal station was het zo druk, dat vele voetballiefhebbers geen andere keu ze hadden dan een rit in een goederen cabine Dat was Feijenoord-Totten- ham overigens we! waard. 45-u. werkweek, beloning volgens C.A.O.-B, Grootmetaal. Degenen, die reeds enige jaren practische ervaring hebben opgedaan, genieten de voorkeur. Sollicitaties schriftelijk of mondeling op het adres: Industriestraat 25, IJmuiden. Was het maar waar dat u alleen de BROM MER had te kopen. Nog belangrijker is de zéók die u zich aanschaft! Want straks komen de tienduizenden kilometers, die u prima moet rijden. Gaat u die rijden met zorg of met service 7 één der 7 modellen met verende voorvork 439.- de fiets die helemaal vanzelf gaat. ZWIER staat voor u en achter u. Met vakmansad vies en betrouwbaar produkt, met serieus onder houd en eerlijke service. Dat is een beste koop. dat is een dubbele koop voor één geldI Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat ingaande 1 januari 1962, voor de tijd van drie jaren, met het recht tot tussentijdse verhoging van de pachtsom en tot tussen tijdse aanwijzing van een andere standplaats, zullen worden verpacht de volgende standplaatsen: Marktplein; Planeten- weg nabij hoek Grahamstraat; Planetenweg tussen Celsius- straat en Linnaeusstraat; Plein 1945; Zeeweg nabij zieken-» huis; trottoir Wijkerstraatweg nabij Melklaan (alle voor de verkoop van bloemen en planten); trottoir Oosterduinplein (n.o. zijde van Marktplein); Ken- nemerlaan ten noorden van triabasveld; Houtmanstraat nabij postkantoor; Lange Nieuwstraat t.o. Marktplein; Zeeweg hoek Velserduinweg; westzijde trottoir langs Wijkerstraat weg (hoek Stratingplantsoen)Planetenweg nabij hoek Radarstraat (alle voor de verkoop van vis). Gelegenheid tot inschrijving staat open tot 14 november 1961. De voorwaarden voor de verpachting liggen ter ge meentesecretarie. afdeling 1, ter inzage. Burgemeester en Wethouders behouden zich het recht voor, de standplaats aan een ander dan de hoogste inschrijver te gunnen. Velsen, 30 oktober 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, VEENSTRA* BÜHRMANN Kreymborg dat Is Televisie op z'n best Elk PHILIPS-apparaat is geschikt voor ontvangst van een 2e programma. Kies daarom PHILIPS T.V. en n bent klaar voor de toekomst Erkende en gedipt. Radio- en T.V.-experts MARKTPLEIN - TEL. 4262 Betaling in overleg Naast eest prettig grote keuze Bit gerenommeerde stoffen, een nóg grotere keuze in moderne kleuren, prachtige dessins en plezierige prijzen. Gloeiende herfsttinten, maar ook grijs en - het laatste in de mode - zwart-wit. Raglan of ingezette mouw; wa. 79.- tot 199^. Kynoch tweed i«V,

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6