IN DE VISHAL+EN OP ZEE Arabieren schepen Israel voor pogen Israel op te met hun refugiés bereidt verdediging in UNO-Assemblee Maak „etenstijd" het gezelligste uur van de dag Kort IJmondnieuws VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 13 Vrijwillig Hoeveel? Paard van Troje en de prijs Kort nieuws Tanker wordt elektronisch te water gelaten Compensatie Liberiaans schip vraagt hulp Toen het zo regende, trok ik mij terug in het café. Niets kneuterigers dan een café in de herfst. Binnen de lam pen aan en een menge ling van geuren: koffié, gehaktballen en siga ren; buiten de door de regen voortgestriemde mens als een somber soort lichtspoormunitie in de klamme kilheid Wij Haarlemmers en Nederlanders in het al gemeen zijn slechte cafézitters, omdat we ons nooit de tijd gun nen. Maar als het buiten giet, wil het nog wel eens lukken. Dan zijn we ook wat prateriger, omdat men op de nattig heid buiten, binnen als het ware naar elkaar toed rij ft. Zo raakte ik aan de praat met een rustend zeeman. Ofschoon hij zichtbaar behaaglijk achter een klein neutje zat, begon hij met de gebruikelijke tirade op het klimaat. Hij had dat aan de zuid en in de oost beter gekend, liet hij weten en hij liet erop volgen: „Geen wonder dat die volkeren daar vrolijker zijn. Het lachen vergaat je wel in zo'n bui., Ook geen wonder dat de meisjes daar mooier zijn. Ze kunnen zich op zon en zonnig heid kleden. Wat heeft het hier voor zin een mooi bloesje of een mooi rokje aan te trekken, als je 't een en ander toch weer moet verpakken in gabardine, om van lange broeken en regenpijpen maar te zwijgen. Ik heb zo vaak gezegd tegen mijn maats: als je eens wilt zien, hoe lelijk die Hollandse vrouwen zijn. moet je een dagje bij re genweer door een café ruit naar buiten staren. Vergeef me meneer; het klink een beetje cru dat besef ik heel goed maar zo liggen toch wel de feiten. Hier kijk nou Moéke eens aan. Ze moest met alle geweld d'r zondagse hoed op, maar omdat anders de verf langs d'r oren zou druppen, deed ze boven dien nog een plastic kap- pie op. Moet je dat vel daar bovenop zien zit ten; toch werkelijk geen gezicht! Alè je zo'n Moeke in de natte moes son zou zien, ziet ze er héél anders uit. Dan heeft ze een guitig re genkapje op, of een lief roze parapluutje, enfin iets waarmee ze haar waardigheid helemaal behoudt. Hier niet, hier gooien ze zich rustig te grabbel. Weet u meneer, ik heb zo vaak tegen mijn kennissen gezegd' in dit land kleden de vrouwen zich niet an, hier verpakken ze zich. Soms ontbreekt er nog maar aan, dat er een label aan gehangen wordt met „Dit boven" wat soms niet eens over bodige luxe zou zijn. Kijk, ik zeg maar zo: we maken ons zo druk voor toerimse, Holland- promotion en weet-ik- wat-meer. We frunniken onze steden op, leggen mooie bloemenhoven aan, enfin we doen alles om onszelf maar zo voordelig mogelijk te doen uitkomen.maar zelf kruipen we onder het meest afschuwelijke tuigage dat je je maar kunt voorstellen. Kijk dat meisje maar. Bij 25 graden Celsius vast een leuk ding, maar nou in de regenoordeel zelf Ik moet zeggen, meer dan een tamelijk rood en nat neusje was niet zichtbaar en ik kon mijn gesprekspartner geen ongelijk geven. „Kijk voor mannen is (Van onze correspondent) JERUZALEM, De UNO-assemblee zal zich volgende maand opnieuw bezig houden met het probleem der Arabische vluchtelingen. Het Iaat zich aanzien, dat de behandeling van dit telkens opnieuw op duikende onderwerp ditmaal de gemoede ren heftiger zal bewegen dan bij vorige gelegenheden het geval was. De afgevaar digden hebben daarvan reeds een voor proefje gehad, toen een dezer dagen de vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië zich over Israel uitliet in termen, die voordien nog niet in de Assemblee gehoord waren en die naar veler oordeel de perken van elementair fatsoen' verre te buiten gingen. Men mag verwachten, dat ook andere Arabische deelnemers tot een soortgelijke aanval op de Joodse staat zullen overgaan. Niet alleen om hun haat tegen Israel te luchten, maar ook, omdat de kwestie der Arabische refugiés een der hoekstenen van de politiek van Israels nabuurstaten is. In een recente verklaring in het parle ment heeft Israels minister-president en minister van Defensie, David Ben Goerion, nogeens duidelijk het standpunt van zijn regering uiteengezet. Hij wees er daarbij op, dat het vraagstuk op zichzelf, hoe pijn lijk ook uit humanitair oogpunt, in de lijn ligt van verschijnselen, die zich telkens weer opnieuw na oorlogen voordoen. De tweede wereldoorlog gaf bijvoorbeeld aan leiding tot een trek van bijna twintig mil joen vluchtelingen. Honderdduizend Hin does vluchtten in 1947 van Pakistan naar India en honderdduizenden mohammeda nen van India naar Pakistan. In Oost-Eu ropa verlieten duizenden haven en goed om zich in een ander Oosteuropees land of in West-Duitsland te vestigen. In de laatste maanden verlieten vele duizenden Duit sers Oost-Berlijn om in het westelijk deel van hun woonplaats hun heil te zoeken. Men begrijpt hier in Israel volkomen, dat de betrekkelijke normaliteit van dit ver schijnsel geen verontschuldiging kan bete kenen niet alles in het werk te stellen om het leed van de vluchtelingen te verzach ten. Maar Ben Goerion gebruikte deze his torische feiten ter verdediging van het standpunt der Israëlische regering, dat van repatriëring van de Arabische vluchtelin gen geen sprake kan zijn. Heeft ooit iemand het in zijn hoofd gehaald terug brenging naar hun vaderland te eisen van de vele honderdduizenden, die, hetzij recht streeks hetzij indirect als nasleep van een oorlog hun haardsteden moesten verlaten? Men stelt hier overigens de Arabische re fugiés allerminst op één lijn met diegenen, die noodgedwongen onvrijwillig van woon plaatsen veranderden Men betoogt, dat de overgrote meerderheid van de Arabie ren Palestina verliet nog voordat de staat Israel tot stand was gekomen, en wel na dat de UNO het besluit had genomen Pa lestina te verdelen in een Joodse en een Arabische staat. De Arabieren, die er de voorkeur aan gaven onder Israëlisch be wind te blijven, wonen vrijwel zonder uit zondering nog steeds in Israel, zondat dat hun ooit een baar werd gekrenkt. De Is raëlische regering stelt zich op het stand punt, dat zij niet verantwoordelijk is voor een evacuatie, die vrijwillig werd onderno men, waarbij zij doelt op het historisch bewezen feit, dat de Arabieren, die des tijds de wijk namen, daartoe waren aan gespoord door hun politieke leiders. Zelfs van Arabische kant is nooit ont kend, dat duizenden Arabieren er door hun voormannen toe gebracht waren huis en haard in de steek te laten in het stellige vertrouwen, dat de invasie der gezamenlij ke Arabische legers de Joodse staat met één slag van de kaart zou vagen. Deze goedgelovigen zijn bedrogen uitgekomen- de Joodse strijdkrachten doorstonden de vuurproef, versloegen de Arabische indrin gers, ondanks hun tienvoudige numerieke meerderheid en dwongen allen, met uit zondering van Irak, dat hardnekkig wei gerde, wapenstilstandsverdragen met Is rael te ondertekenen, waarbij zij zich ver plichtten onderhandelingen te openen over het sluiten van een permanent vredesver drag. Om hoeveel mensen gaat het, als men van het Arabische vluchtelingenprobleem spreekt? Arabische vertegenwoordigers beweren, dat hun aantal meer dan een miljoen bedraagt. Israel bestrijdt dit ten stelligste, en wel op grond van objectieve Joden uit de Arabische landen op weg naar Israel. Al hun bezit moes ten zij achterlaten. Wat schamele plunje was het enige dat zij mee brachten. Maar Israels sterkste argument tegen repatriëring is zijn nationale veiligheid. Tien percent van de Israëlische bevolking bestaat momenteel uit Arabieren. De re cente anti-Israelische demonstraties in Nazaret, Haifa en enige kleinere plaat sen en de reacties van een groot deel der Arabische bevolking op de jongste ge beurtenissen in Syrië hebben zonneklaar aangetoond, dat men hier moeilijk van een betrouwbaar element kan spreken. Israël wenst daarom niet het Trojaanse paard binnen zijn grenzen te halen door te zwichten voor de, in dit licht verklaarba re, eis der Arabische machthebbers tot repatriëring van alle vluchtelingen die dit verlangen. Het werk gedaan - de schalen dampend op tafel - de eetkamer prettig van sfeer. Juist in de eetkamer kunnen de meubelen zo belangrijk zijn voor gezelligheid. Een ronde tafel met plaats voor 2-6, stevige spijltjesstoelen die heerlijk zitten, een kast die alles bergt en ook nog ruimte biedt om fruit of bloemen sierlijk te schikken. Voor nog geen 400 gulden brengen wij deze leuke eetkamer bij u thuis. Dit is een van de vele aantrekkelijke kamers, die wij u vrijblijvend tonen op onze royale en gezellige meubelafdeling. MARKTPLEIN 29 Vrij entree Deskundig advies waarvan 90 schelvis, 220 haring, 440 ma kreel, 60 wijting, 30 gul en kabeljauw, 55 koolvis, 25 varia, 65 stuks kabeljauw. De VL 121 Willem had 1800 kisten west kustmakreel. Vermoedelijk komen ook de IJM 9 Haarlem en de IJM 46 Claesje, waarvan de laatste door de eerste wordt gesleept, omdat de trawler een net in de schroef heeft. Scheveningen In Schevéningen was de aanvoer 5500 vleetharing, 60 varia, 5000 kilo tong en 8500 kantjes. Op zee Het was slecht weer om de noord. De schepen maakten maar een enkele trek. De vangsten waren slecht, namelijk een tot twee pakjes per trek. De kotters om de oost hebben nog ge vist. De vangst bij de witte bank was 80- 90 kilo tong en een paar manden bijvis. Bij de P-boeien hebben de kotters 's nachts 300-400 kilo tong en een paar manden bijvis gevangen. Op de kust stond een stijve bries. De vangsten waren per trék 10-30 kilo tong en 4 tot 5 manden vis. De VL 121 Willem heeft aan de west kust in de twee laatste dagen 1010 kisten vis gevangen. Het schip komt aan de maandagmarkt. Haringvangsten KW 6-40 (nog 15 manden), KW 9-70, 25- 100 (uit halve vleet), KW 141-70 (nog 26 netten), 130-100, 95-30, 175-60. Gemiddeld: Scheveningen 65, Katwijk 60. D. Edelman overleden. In Pretoria (Zuid-Afrika), waar hij de functie be kleedde van eerste handelssecretaris bij de Nederlandse ambassade, is overleden de heer D. Edelman. Hij was sinds 1958 in Pretoria werkzaam. Vijfdaagse schoolweek. Het Tweede- Kamerlid mej. Knol (K.V.P.) heeft de mi nister van Onderwijs gevraagd, de „Com missie Vijfdaagse Schoolweek" uit te brei den, omdat het mulo met 250.000 leerlin gen in deze commissie niet is vertegen woordigd, hoewel het VHMO met 180.000 leerlingen vijf vertegenwoordigers in deze commissie telt. Zij vraagt opneming van een redelijk aantal vertegenwoordigers van het mulo in de commissie. Boerderjj afgebrand. In Loenen (Ve- luwe) is de boerderij van de weduwe B. H. Blom en het grootste gedeelte van de in boedel in vlammen opgegaan. Slechts het vee kon worden gered. De schade bedraagt 80.000. Afsluitdijk. De nieuwe verkeersbrug in de Afsluitdijk te Kornwerderzand is voor het verkeer opengesteld. De tijdelijk gebruikte baileybrug zal worden verwij derd. Gp 17 november zal bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij de tanker „Onoba" op een ongebruikelijke wijze te water worden gelaten. De doopster, me vrouw M. C. Loudon-baronesse van Tuyl van Serooskerken, zal namelijk niet de laatste beletselen wegnemen door een tik met een bijltje, maar met een radiosig naal aan boord van de Spidoboot Pieter Caland, die op de Nieuwe Maas ligt. De traditionele fles met champagne zal dit maal niet tegen de boeg van het schip stukspatten, maar tegen de achterzijde. Om dat allemaal mogelijk te maken heb ben de technici een ingewikkeld stelsel ont worpen van elektrische circuits en door- smeltende draden, die in werking treedt zodat mevrouw Loudon op de „Pieter Ca land" op een knop drukt. De „Onoba" (48.000 br. reg. ton) zal over enkele maanden deel uitmaken van de onder Nederlandse vlag varende vloot van de Koninklijke Shell-groep. Een onafzienbare stoet bewoners van Noord Angola trekt over een land weg bepakt en beladen met hun schaarse bezittingen zijn zij op weg naar hun dorpen, nadat zij meer dan zeven maanden in het oerwoud heb ben gezeten, verstoken van voedsel, medicijnen of hulp. Hun vlucht uit hun woonsteden begon tijdens de ge wapende acties in Noord-Angola. Nu komen zij met duizenden tegelijk te rug om bescherming te vragen aan het Portugese leger en de burgerlijke autoriteiten. De objectieve waarnemer krijgt de in druk, dat de Israëlische autoriteiten be reid zouden zijn een beperkt aantal van deze mensen toe te laten. In feite ge schiedde dit reeds, want in de loop der jaren zijn enige duizenden Arabische vluchtelingen officieel gerepatrieerd vol gens een plan tot hereniging van gezinnen die door de oorlogshandelingen uiteen ge rukt waren. Een massale terugkeer van Arabieren stuit hier echter op beslist ver zet. Een ander Israëlisch argument is de we derkerigheid van dit vraagstuk. Israël, zo zegt men hier, heeft sinds zijn stichting een miljoen mensen opgenomen, die nood gedwongen hun woonplaatsen moesten ver laten: vluchtelingen, die aan de nazi's wa ren ontkomen én door de Britse autori teiten in kampen op Cyprus werden on dergebracht nadat zij het hun onmogelijk hadden gemaakt zich in Israël te vesti gen, lieden uit de D.P.-kampen in Duits land en bovenal vele duizenden uit de Ara bische landen: Irak, Jemen, Syrië, Liba non, Egypte, Marokko en Tunesië, die na de nederlaag der Arabische legers aan allerhande vervolging en vernedering wa ren blootgesteld. En tenslotte: Joodse re fugiés uit Palestina zelf, die na de Ara- bische invasie de wijk hadden moeten ne men. Aan Israëlische zijde is men bereid tot het betalen van compensatie onder voor waarde, dat bij de berekening van de uit te betalen bedragen rekening wordt gehouden met het verlies, dat de Joden uit de Arabische landen hebben geleden, die bij hun emigratie al hun bezit moes ten achterlaten. En nog iets anders ver langt men hier: een oprechte bereidheid bij de Arabische verantwoordelijke staats lieden om. overeenkomstig de bepalingen van de wapenstilstand, met Israel be- Het Liberiaanse vrachtschip „Plover" van 7.067 ton heeft vanochtend assistentie gevraagd omdat de stuurinrichting defect is. Het schip bevond zich ten noord-oosten van Borkum. Kunstkring. Dinsdag 7 november zal in het City Theater te IJmuiden de film „De muis die brulde" worden vertoond voor leden van de Kunstkring „Voor Al len". Aanvang 20 uur. Prijzen van donderdag Pér kilo: heilbot 4.602.90, grote tong 7.206.20, grootmiddel tóng 4.70-4.10, kleinmiddel tong 3.202.70, kleine tong 1 2.70—2.20, kleine tong 2 1.84—1.54, tarbot I 5—4.20. Per 50 kilo: tarbot II 172, tarbot III 166, tarbot IV 11466, kleine schol 2 7231, schar 4542, bot 25, verse haring 1811, makreel 159, grote schelvis 6455, groot middel schelvis 6459, kleinmiddel schel vis 6159, kleine schelvis I 7161, kleine schelvis II 5642, wijting 3518, grote gul 6858, middel gul 6358, kleine gul 3933, kleine haai 16.5016, ham 150, poontjes 218, kleine koolvis zwart 3828, kleine koolvis wit 54, kleine rode poon II 24—16. Per 125 kilo: grote kabeljauw 260126, grote koolvis zwart 9486, grote koolvis wit 100, grote leng 112. Besommingen van donderdag KW 85 2520, KW 70 'f 6280, KW 16 4480, KW 153 13.500, KW 2 5670, KW 39 f 15.190, KW 40 9800, KW 47 6150, IJM 56 9650, KW 61 en KW 119 300, KW 178 1170, SCH 7 16.600, HD 74 12.400, VL 84 17.400. Aanvoer van vrijdag Drie-en-zestig vaartuigen voerden vrij dag in IJmuiden 6767 kisten aan, waarvan 2250 haring, 400 schol, 25 tarbot, 400 varia, 60.000 kilo tong, en 2400 vleetharing. Prijzen van vrijdag Per kilo: Tarbot 54.60, grote tong 6.80 6.40, grootmiddel tong 4.404.20, klein middel tong 3.20—2.80, tong 1 2.602.30, tong 2 1.86—1.66. Per 50 kilo: Haring 1311, rode poon 27-16, kleine schol 2 3419, kleinmiddel schol 62, schol 1 70, schol 2 6555, wijting gestript 3124, wijting dicht 3127, kleine haai 2221, schar 42. Besommingen van vrijdag IJM 59 3400, IJM 62 4800, IJ 64 4590, KW 132 8940, KW 37 8690, KW 161 8920, KW 19 3000, KW 20 3200, KW 45 1760, KW 74 1900, KW 57 2620, KW 138 2490, KW 147 5520, KW 21 600, KW 112 410, KW 133 f 6740, KW 136 5720, KW 164 11.100, KW 142 3750. Voor zaterdag Zaterdag komt de VL 16 Voorloper met 75 schelvis, 285 haring, 265 makreel, 20 wijting, 25 gul en kabeljauw, 300 koolvis, 10 varia, 35 stuks kabeljauw, totaal 710 kisten. De VL 142 Voorwaarts had 900 kisten, 1N -i f statistieken en rapporten, waaronder ook officiële UNO-documenten, en houdt vol, dat het ten hoogste om vijfhonderdvijftig duizend mensen gaat. Het is voor de Israëlische openbare me ning hier te lande geen vraag wat met deze mensen te doen. Naar Israëlische opvatting kan hier slechts een enkele op lossing worden gevonden: de vluchtelingen voorgoed onder te brengen in de landen, waar zij zich thans ophouden. Een derge lijke oplossing acht men hier niet alleen praktisch volkomen uitvoerbaar, maar in sociaal opzicht ook gewenst en redelijk. Waarom zouden uit Palestina gevluchte Arabieren zich niet thuis voelen in lan den, waar de autochtone bevolking van hetzelfde ras is, dezelfde godsdienst be lijdt, dezelfde taal spreekt, dezelfde be schaving bezit en er dezelfde levensge woonten op na houdt? Economisch kun nen er, naar men hier betoogt, evenmin aannemelijke bezwaren worden aange voerd, want alle betrokken landen komen werkkrachten te kort, beschikken over een grote bodemreserve en bezitten de natuur lijke hulpmiddelen om hun onbewerkte grond in cultuur te brengen. sprekingen te openen over het sluiten van een vredesverdrag. Aan de tot dus ver gebleken onwil daartoe wijt men hier het jarenlange voortbestaan van het vluch telingenvraagstuk. Naar Israëlische over tuiging wordt dit nijpende probleem met al het daaraan verbonden menselijk leed door de Arabische staten ip stand ge houden om tegen Israel te kunnen age ren en bepaalde politieke voordelen te kunnen behalen. Het Israëlische standpunt zal, als de kwestie aan het einde van de huidige zitting der assemblee ter sprake komt ongetwijfeld in den brede worden uitge meten. Het is op dit ogenblik moeilijk te bepalen of de Israëlische vertegen woordiging erin zal slagen het merendeel der afgevaardigden voor haar motieven te winnen. In het bijzonder verwacht men hier sterke druk in de richting van re patriëring op „redelijke" schaal, ook al wees wijlen secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld dit middel twee jaar geleden in een rapport als ondoenlijk van de hand. Op het ministerie van Buitenland se Zaken in Jeruzalem bereidt men zich in elk geval voor op een krachtig of fensief van beide kanten. dat niet erg. Die kunnen bij wijze van spreken broekveren aan hun neus hangen, dan zijn ze nóg mooi, voor hun doen Aan ons is niets meer te Holland-promotionen. Hoe minder wij eigenlijk vertonen, hoe beter het is en wat ons betreft kan het klimaat niet ruig genoeg zijn." Hij nam een grote slok van zijn borrel en her kauwde de smaak. „Weet u, wat ik wel eens denk; ik denk, als ik nou eens een journalist ontmoet te, zou ik die gast zeg gen: jongen, je moest eens schrijven dat die tantes zich niet zo toe takelen. Je ziet wel alle maal mooie pakkies. mooie jurken en weet ik-veel- voor mooie dod dige dopjes. Die vrou wenbladen staan er vol van. Daar zitten twee mankementen aan. In de eerste plaats zijn die modepoppen gefotogra feerd toen het droog was en in de tweede plaats hebben ze er een aantal uitgezocht waar van er niet dertien in het dozijn gaan Maar als mijn vrouw zo'n dop- pie opzet ze heeft heus niet zo'n erg groot hoofd dan lijkt het toch net of ze dronken van de Purmerendse kermis is gekomen. Gé lukkig ben ik er dan om in te grijpen. Ik ben ge pen soneerd en ik vaar altijd als ballast mee als ze boodschappen doet. Maar niet iedere kerel kan dat. Nee, die jour nalisten moesten dat doen. Dat zijn jongens met een hoop macht. Als die oprecht zouden schrijven: zeg meiden, je loopt er falikant voor schut mee, dan moe'js zien. Maar ik ben zo'n man van de krant nog nooit tegengekomen, 't Is net of ze me ontlo pen. Maar heb ik gelijk of niet?" Hij had gelijk maar ik heb de kaken op elkaar gehouden. Toch wel leerzaam, zo'n bui. Bart L. Joris Advertentie Aanvoer van donderdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden bedroeg donderdag 12.300 kisten, waarvan 462 tong en tarbot, 3 heilbot, 142 schol, 5 schar, 8229 haring, 2620 makreel, 243 schelvis, 228 wijting, 135 kabeljauw en gul, 5 leng, 42 haai, 1 ham, 53 poon, 95 kool vis, 27 diversen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13