mk Finnen duchten naast militaire ook politieke Russische eisen Mede-ondertekening van het Oostduitse vredesverdrag 1 Kabinetsformatie in Bonn weer op losse schroeven Wereldnieuws r Van dag tot dag Westelijke vluchten naar Berlijn gaan voort ^Praatótocl Liberalen houden het been strak Twee Russische kernexplosies J de - T GIEBELS I GEREEDSCHAP VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 3 I Eén dode in het verkeer WEEKABONNEMENTEN Begrip ■ggglg|llWÊKKÊËÊSBA Radio-activiteit Gezin Tsjombe in Genève Jan van Ees Superbom had kracht van 57 megaton Duitsers aangehouden VRIJE TIJD Vluchtelingen van Tristan da Cunha in Engeland Iedereen weet waarschijnlijk wat „O.W." is: oorlogswinst. De oudere gene ratie heeft er tijdens de laatste wereld oorlog aan den lijve kennis mee gemaakt door haar ervaringen op het gebied van de „zwarte handel". De overheid heeft vlak voor het uitbreken van de oorlog in 1939 drastische maatregelen genomen om de mogelijkheid tot exploitatie van de nood en het gebrek aan elementaire levensbe nodigdheden te beperken. De bezettings autoriteiten, die deze taak later overna men, waren zeer streng en menig „O.W.- er" is in een Duits concentratiekamp te rechtgekomen. Sommigen van hen zijn na de oorlog bij de „gevallenen' gerekend en als „zij die voor ons hun leven offerden" jaarlijks geëerd, doch dat is van minder belang. De selectie zou te moeilijk zijn geweest en in de dood vervagen de scher pe lijnen van schuld gelukkig zeer snel. Doch deze herinnering aan uiterst laakba re praktijken van „gieren", die de nood van hun medemensen trachten uit te buiten om geldelijk eigenbelang, moet ons voor het heden een ernstige les zijn. We leven niet in oorlogstijd, doch wel in een situatie die een zekere ocrlogsnood geschapen heeft. De koude oorlog veroor zaakt bepaalde algemene calamiteiten, waaraan niemand ontkomt: als voorbeeld nemen wij de toeneming van de radio-ac tiviteit, die ons allen een zekere onbeha gelijkheid en velen zelfs een graad van doodsangst bezorgt. In feite is die angst zeker niet ongemotiveerd. Er bestaat een direct lijfsgevaar, dat nog wel niet drin gend is doch door zijn toeneming spoedig zeer acuut zou kunnen worden, vooral wanneer de proefexplosies van beide zijden ongelimiteerd zullen voortgaan. Nu is er tegen de invloed van radio activiteit wel iets te doen. Evenals men zich kan trachten te wapenen tegen een ziekte, kan men proberen persoonlijk maat regelen te nemen om de radio-actieve ge volgen voor zich en zijn gezin zoveel mo gelijk te beperken. Een methode van ont smetting van voedingsmiddelen is reeds van het eerste moment dat de atoombom in de wereld kwam, in de laboratoria ont wikkeld en steeds verder uitgewerkt. Iede re ziekte is voor de medische wetenschap een onderwerp van studie en onderzoek en de enorme toeneming van farmaceuti sche middelen wijst erop dat de heilwe- tenschap niet stil zit. Nu is het bekend, dat die overvloed van geneesmiddelen sterk ge ïnfiltreerd is door de handelsgeest, waar bij uiteraard een zekere exploitatie van de menselijke nood niet te ontkennen valt. Niet alleen is in veel gevallen de prijs van het middel hoger dan voor een humane voorziening gewenst zou zijn, doch boven dien bevinden zich op de markt geneesmid delen, die uit commerciële ambitie zijn voortgekomen en er beter niet konden zijn. Er wordt van overheidswege tegen gewaakt, doch het resultaat daarvan is on voldoende. De medici zelf trachten on der andere in de vereniging tegen de kwak zalverij tegen het euvel te strijden, doch de handel is slim en de mazen van het net zijn wijd. Men zal deze toestand moeten accepteren en zelf zo veel mogelijk op zijn qui vive moeten zijn. Nu echter de radio-actieve straling, de „fall out" en de gevaren daarvan voor de gezondheid zo nadrukkelijk en algemeen onderwerp van massale beduchtheid zijn geworden, veel meer dan welke ziekte ook is strenge aandacht geboden: er zijn on getwijfeld lieden, die deze wijdverbreide angst een dankbare bron voor geldelijke profijten vinden en geen scrupules hebben om er commercieel uit te putten. Dat is een vorm van „O.W.", waartegen niet drastisch en niet tijdig genoeg kan wor den opgetreden en gewaarschuwd. De le vendige handel in schuilkelder-apparatuur, die in Amerika reeds tot bloei gekomen is, zij een teken aan de wand. Een deel van het bedrijsleven en dan natuurlijk net „harde, cynische" deel zal er geen been in zien „geld te maken" uit de angst voor radio-activiteit. Tegen dit deel zal de over heid onmeedogend en radicaal moeten op treden in tweeërlei opzicht. Ten eerste: zij zal moeten verhinderen dat de consu ment waardeloze en dure middelen en ap paraten worden opgedrongen onder de leu ze „beveilig u en de uwen tegen de radio' activiteit". Ten tweede: zij zal de wél bruik' bare en noodzakelijke beveiligingsmiddelen tot distributiegoed moeten verklaren, op dat deze binnen het bereik van iedereen zullen komen en blijven. De overheid zal daartoe de medewer king moeten hebben van de industrie, de wetenschap, de handel, de medische orga nisaties, de vakorganisaties, de consumen tenbonden, de huisvrouwenverenigingen, de standskringen en allen, die bona-fide werk zaam zijn in de maatschappelijke machine rie. Het ministerie van Volksgezondheid dient ermee te beginnen en wel meteen, En de consument moet sterk genoeg in zijn schoenen staan om voorlopig geen halve cent te besteden aan handelswaar, die onder de commerciële vlag en de an ti-radioactieve wimpel ongecontroleerd en in de vrije handel wordt aangeboden, BERLIJN (UPI) Volgens welingelich te kringen zullen de Verenigde Staten hun vluchten van en naar Berlijn blijven uitvoeren als onderdeel van de geallieer de rechten inzake vrije toegang binnen en naar Berlijn. Een Amerikaanse woord voerder verklaarde, dat de helikopter- vluchten van de Amerikaanse enclave Steinstücken zouden voortduren om de Amerikaanse troepen te bevoorraden die daar gelegerd zijn. Een Britse piloot meldde intussen, dat twee Russische straaljagers gisteren tot op 450 meter zijn Viscount toestel gena derd waren, dat over Oostduits grondge bied van West-Berlijn op weg was naar West-Duitsland. De Russische toestellen waren gistermorgen kort na de start ko men opdagen, maar hadden hem niet ge hinderd. Amerikaanse zegslieden verklaarden, dat een tweede Amerikaans troepenkon vooi vandaag te West-Berlijn werd ver wacht. Vier vrachtwagens en een jeep met 39 soldaten en een officier bereikten gisteren Berlijn vanuit West-Duitsland zonder door de Russen of Oostduitsers las tig gevallen te zijn. De Westberlijnse politie meldde, dat het vanmorgen vroeg rustig was langs de sec torgrens, en dat zich geeq incidenten had den voorgedaan. Drie vrouwen en twee kinderen zijn er donderdag in geslaagd door de prikkeldraadversperring langs de sectorgrens naar het Westen te ontkomen. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) HELSINKI. 3 november. De Sov jet-Unie zal Finland mogelijk vragen iet komende vredesverdrag met Oost- Duitsland te ondertekenen. Dat is de vrees van diplomatieke kringen in de Finse hoofdstad, nu zij de tijd hebben gehad de Russische nota nauwkeurig te bestuderen. Hun veronderstelling gaat uit van twee punten: Ten eerste landelt een vijfde deel van de lange nota over dat vredesverdrag en het Westelijk verzet daartegen, bovendien is dat het deel dat voorafgaat aan de slotparagraaf, die begint met de woor den: „Onder deze omstandigheden moet de Russische regering de noodzakelijke conclusies trekken". Ten tweede: al hebben de Russen de Finse regering nog niet over dat vredesverdrag gepolst, de Tsjechische ambassadeur heeft wèl een voorstel in die richting gedaan. Zo'n poging om een verdere politieke beveiliging tegen „het Westduitse gevaar" te verkrijgen, hoeft militaire eisen niet uit te sluiten, maar Helsinki ziet nog steeds niet goed in wat de Russische wensen kun nen zijn. Zij kunnen de legering van Rus sische troepen op Finse bases behelzen, of Russisch gebruik van het Finse radar- net. De Russen zouden, volgens sommige Finse kringen Finland ook kunnen verzoe ken zijn eigen defensie te versterken, met Russische hulp en onder Russische con trole, hetgeen overigens een herziening no dig zou maken van het vredesverdrag, dat Finlands strijdkrachten een plafond op legt. In afwachting van de terugkeer van pre sident Kekkonen, die vandaag in Helsinki is aangekomen, braken de Finnen zich De 81-jarige P. G. de Baere uit Holtum (L.) is door een vrachtauto overreden toen hij in Nieuwstadt met zijn fiets de rijks' weg Roermond-Sittard overstak. Hij was op slag dood. geen diplomatieke betrekkingen met de twee Duitse regimes, die hier slechts ver tegenwoordigd zijn door handelsmissies met consulaire status. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE aDTXXXXNVyTCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOÓ ook het hoofd over de vraag, wie de onder handelingen met Moskou zal moeten voe ren. De oude garde van sterke en hardnek kige onderhandelaars, die de Russen door en door kennen, is sterk gedund. De mees ten van hen zijn trouwens voor Moskou on aanvaardbaar geworden, President Kekko- n zelf zou de aangewezen man zijn, maar dat zou doen veronderstellen dat het overleg op topniveau, dus met Kroesjtsjev zelf, zou moeten geschieden. Wordt het een gesprek tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken, dan zal Finland vertegen woordigd worden door minister Karjalai- nen, weliswaar een politieke luitenant van Kekkonen, maar een betrekkelijk onerva ren man, die geen nationale status heeft. Zijn positie, zonder internationaal poli tieke rugdekking, zal niet benijdenswaar dig zijn. Het enige waarop hij kan terug vallen is een verklaring, dat, wanneer de Russen onaanvaardbare eisen zouden stel len, het Finse leger en het Finse volk be reid zouden zijn tot een guerilla en dat die uit zou kunnen groeien tot een inter nationaal conflict, zij het dan vermoede lijk beperkt tot conventionele wapens. De Finnen hopen inmiddels dat de Rus sische eisen inderdaad eerder op het po litieke, dan op het militaire vlak zullen liggen. Misschien zullen zij zelfs bereid blijken een vredesverdrag met Oost-Duits- land te tekenen (hoewel Finland in de tweede wereldoorlog aanvankelijk aan Duitse zijde streed, veranderde het na de wapenstilstand met de Sovjet-Unie van kant, toen de Duitse troepen weigerden Finland te verlaten). Finland zal eventuele politieke concessies aan Moskou doen, in vertrouwen dat het Westen daarvoor het zelfde begrip zal opbrengen, dat het eer der heeft getoond. Te weten het begrip voor iemand, die met een beer samen leeft en bij gebrek aan een wapen wel gedwongen is aan de grillen van het dier toe te geven, omdat hij anders opgegeten wordt. Het tekenen van het verdrag met Oost Duitsland zou de Finse betrekkingen met Bonn niet verbeteren, maar formeel geen inbreuk betekenen op de Hallstein-doctri- ne, die wil dat men niet met Bonn en Pankow tegelijk politieke betrekkingen kan onderhouden. Helsinki heeft namelijk F^^meerenoeel va^deU BESMETTE STOFFEN BLIJFT\ MAANDENIN DE HOGE LUCHT- ILAGEN RONDZWEVEtJ^ WINDRICHTING ONMIDDELLIJKE RADIOACTIEVE NEERSLAG KERN Deze beide kaarten geven een over zicht van de gevolgen van de Russi sche kernbom-explosies. De radio actieve smetstof wordt door de kracht van de explosie omhoog gestuwd en daalt slechts voor een zeer klein ge deelte direct op de aarde neer. Veruit het grootste deel van de radio-actieve stoffen stijgt tot in de stratosfeer en blijft daar maanden zweven op de overwegend westelijke winden van het noordelijk halfrond. Pas veel later komt dit langzaam naar de aarde terug. In de schematische tekening is deze werking als het ware in dwars doorsnede gegeven. In de kaart geven wij een fragment van de wereldbol gezien op de Noordpool met daarin de gebieden waar de eerste (troposferi- sche neerslag) neerdaalt alsmede de verder gelegen gordel waar de tweede (stratosferische neerslag) neerkomt. Neerslag uit de troposfeer IRKOETSX NOVA NOOmUJKE TO.-Ima Kernexplosies NOORD AMS1EnOAH ZWMTE ZEE MIOütLLA Neerslag uit de stratosfeer President Moïse Tsjombe van de afge scheiden Kongolese provincie Katanga brengt met zijn gezin een bezoek aan Zwitserland, waar hij verscheidene artsen raadpleegt over zijn gezond heidstoestand Deze opname werd ge maakt in Genève, waar men van links naar rechts Jean, Marie, Monique (met donkere mantel) en Léon een wandeling ziet maken met hun vader. Leve De Sport Mijn echtgenote heeft er hooit veel aan gedaan, aan de sport. De step kende men nog niet in haar prille jaren; het is begonnen met de fiets. Op kostschool een beetje tennis, daarna is het weer de fiets geworden, tot na een jaar van haar huwelijk. Toen werd het een kin derwagen en daarna was de zaak wel bekeken. Maar nu, dank zij de Tievie, kijkt ze er zo nu en dan wel met een onzekere belangstelling naar, hoewel begrijpen doet ze er niet veel van. Rugby gaat erg boven haar begrip. Handbal, Basketball blijft moeilijk. Bij korfbal meent ze dat de mand te hoog hangt, véél te hoog vindt ze. Van tafeltennis krijgt ze pijn in haar nek. Maar nu. Voetbal. Daar be gint ze toch wel belangstelling voor te krijgen na de wedstrijd Feijenoord-Hots- purs. Bij het derde kopje koffie, na de rust zette zij zich naast me, en vroeg me: „Je moet me toch es uitleggen hoe dat spelletje eigenlijk precies gaat". Nou zeg ik, je ziet aan beide kanten van het veld die drie palen? Goed. Het doodeenvoudig, het is nou alleen maar de kunst om de zal, zie je die bal?, tussen die palen door in dat net te krijgen. Is het anders niet?" zei ze, ietwat geringschattend. Nee" zeg ik „anders is het in feite niet". Nou" zegt ze „dat valt dan nogal mee. Die palen staan een flink eind van mekaar". Ik bestudeerde in het eerstvolgende kwartier haar lieve gelaat en ontwaarde inderdaad een zekere spanning daar op. Ze liet zelfs haar koffie koud worden, wat voor haar heel wat zeggen wil. Er werd een meneer tegen de grond ge kwakt, wat ze „gemeen" vond, temeer omdat de man even bleef liggen en er een paar heelmeesters bij te pas moes ten komen. Zelfs nadat het spel weer hervat was, meende ik een paar benauwde, soms op gewonden keelklanken van haar te ver nemen. Toen plots kwam er een enorme kei op het doel. Een gil van mijn vrouw. Het was het Feijenoord-doel, maar Pieters Graafland was op zijn post. Hij ving de bal klem-vast in zijn beide handen. Liep er een paar passen mee en pang, schoot het leder weer naar de Engelse helft. Stommelingkreet mijn vrouw in op perste wanhoop. ,Wat nou stommeling?", vroeg ik. ,Maar zag je dat dan niet? De bal was haast tussen die palen door, komt me die vent en schopt 'em er weer uit!" Ik heb 'r een zoen gegeven op haar zilveren lokken en ben mezelf nog een kop thee in gaan schenken. Toen klonk de fluit dat het afgelopen was. Ik was blij toe. (Van onze correspondent) BONN Het laatste woord over de vorming van een nieuwe Westduitse re gering is nog niet gevallen. Na veertien uren onderhandelen en overleggen, was het resultaat van de dag van gisteren, dat 's avonds om elf uur de impasse nog net zo groot was als 's ochtends om negen uur. Om elf uur namelijk be slist de fractie van de liberalen dat zij wel met de christendemocraten samen willen regeren en dat zij ook Adenauer als regeringsleider willen aanvaarden, maar dat zij geen enkele wijziging dul den in het coalitieverdrag, dat in de af gelopen weken tussen beide partijen is opgesteld. De christen-democraten hadden juist 's middags besloten dat zij in het voor woord van dit verdrag een kleine ver andering willen aanbrengen. Deze wijzi ging beoogt dat niet alleen de tekst van het verdrag als grondslag voor de coa litieregering zou gelden, maar ook „alle teksten die in de loop van de onder handelingen zijn voorgelegd." Dit laat ste achten de liberalen onaanvaardbaar, omdat er teksten zijn, die andere lijn recht tegenspreken. Het dieptepunt van gisteravond laat kwam na een dag van stralend optimis me. Om acht uur gisteravond leek alles al in kannen en kruiken en circuleerden er lijsten van ministers, die in het nieu we kabinet zitting zouden hebben. Zeker WASHINGTON (UPI) De Sovjet- Unie heeft gisteren opnieuw twee kern bommen in de dampkring tot ontploffing gebracht. De mededeling over de nieuwe explosies werd gedaan door het Ameri kaanse bureau voor kernenergie. Gezegd wordt dat de proeven werden genomen in de buurt van Nova Zembla. Hun kracht was gering en vermoedelijk beneden 1 mega ton, gelijk aan 1 miljoen ton tnt. De Russische ambassadeur in Turkije Nikita Rijov heeft intussen in Istanboel verklaard, dat de Russische superbom van maandag j.l. een explosieve kracht had van 57 megaton. Rijovs verklaring komt overeen met de mededeling van premier Kroesjtsjev, dat de Russische geleerden de kracht van de explosie verkeerd hadden berekend. In het westen heeft men het destructieve kaliber van de superbom niet nauwkeurig kunnen vaststellen. leek het dat minister van Binnenlandse Zaken Schroder, in het nieuwe kabinet zou verhuizen naar Buitenlandse Zaken Verder was bepaald dat de liberalen vijf ministeries zouden krijgen namelijk Fi nanciën, Justitie, Schatkist, Verdrevenen en Ontwikkelingshulp. De minister van Economische Zaken Erhard had zich wel iswaar aanvankelijk tegen de vorming van een ontwikkelingshulpministerie uitge sproken, maar toen bij de vergadering van de fractie van de C.D.U. bleek dat de regeringsvorming op deze kwesties zou kunnen blijven hangen, gaf Erhard toe en werd besloten een dergelijk mi nisterie op te richten. In christen-democratische kring was er ook nog enige weerstand tegen een be noeming van Schroder, tot opvolger van Von Brentano. Vooral de afgevaardig den uit Berlijn zeiden weinig vertrouwen te hebben in Schroder, die zij er van verdenken een veel slapper standpunt m de Berlijnse kwestie tegenover de Rus sen in te nemen dan Von Brentano. Ook hadden zij bezwaren tegen Schröders on ervarenheid in de buitenlandse politiek Tenslotte werd de benoeming echter toch met grote meerderheid goedgekeurd. Andere kanselier! Het staat nu echter allemaal weer op losse schroeven. Vandaag staan verdere vergaderingen en besprekingen op het pro gramma, maar iedereeen heeft er nu een hard hoofd in of er ooit een regering- Adenauer uit de bus zal komen. Tenslotte is ook bekend, dat de bondspresident Lübke het wachten moe is en het plan heeft in te grijpen. Vanmorgen werd Lübke door christen-democraat Krone en liberaal Me de ingelicht over de stand van zaken. Gis teren had hij al een opvallend en geheel onverwacht gesprek met minister Erhard En vandaag ontving hij ook Adenauer. Het is verre van denkbeeldig, dat Lübke op korte termijn de Bondsdag zal laten bijeen roepen, om dan een nieuwe kanselier voor te stellen, die niet Adenauer heet, maar van wie bekend is dat hij een absolute meerderheid in het parlement kan krijgen Hiervoor zouden vooral Gerstenmaier en professor Erhard in aanmerking komen. De Amsterdamse recherche heeft van nacht een auto aangehouden, waarin zich drie jeugdige Duitsers bevonden. De avond tevoren had een handelaar in tweedehands rekenmachines de politie verteld dat en kele Duitsers hem vijf rekenapparaten hadden aangeboden, maar dat geen koop was gesloten omdat hij de knapen niet ver trouwde. In de auto werden acht rekenmachines, zeven herenpolshorloges en een ampul morfine aangetroffen en in beslag geno men. Onderzocht wordt of de Duitsers zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal of aan frauduleuze invoer. Advertentie Ged. Oude Gracht 5-7 t.o. Postkantoor SOUTHAMPTON (UPI) De 262 vluch telingen van het door vulkanische uitbars tingen geteisterde eiland Tristan da Cun ha zijn vanmorgen in de Britse havenstad Southampton van boord gegaan. De vluch telingen. die raar zullen opkijken van vele faciliteiten van de twintigste eeuw, waar van zij op het afgelegen eiland grotendeels waren verstoken, kregen bij het verlaten van de passagiersboot, de „Stirling Cast le", een hartelijk officieel welkom. Spionage. Een rechtbank in Brno (Tsje- cho-Slowakije) heeft vijf personen be schuldigd van spionage veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie tot zeventien jaar. Vliegen is goedkoop. Op enige lange tra jecten in Engeland is het vliegen goed koper geworden dan het reizen per trein. De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft donderdag de eerste van deze tra jecten, namelijk van Londen naar Glas gow geopend. Verschijningsverbod. Het te Djakarta ver schijnende communistische partij-or gaan „Harian Rajat" is donderdag door de Djakartaanse garnizoenscommandant een verschijningsverbod opgelegd we gens het afdrukken van een tekening, waarin het Russische partijcongres te Moskou wordt opgehemeld. Volgens le- gerkringen is het verschijningsverbod van tijdelijke aard. Dodende hagel. In het district Bhindi, in de Indische staat Madhya Pradesj, zijn als gevolg van een hagelstorm twaalf mensen omgekomen. Asiel. Sara Kouri Barreto, schoonzuster van de Cubaanse minister van Buiten landse Zaken Raul Roa, heeft donderdag om politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Mejuffrouw Barreto is in Washington werkzaam geweest als secre taresse van ambassadeur Carlos Lechuga, Cuba's gedelegeerde bij de Organisatie van Amerikaanse Staten, OAS.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3