Birmaan Oe Thant de nieuwe secretaris-generaal van UNO Verdeling van de zetels der assistenten nog onbekend HET WEER UW LIPPEN: Radioactiviteit van de lucht is enigszins toegenomen Vrouwelijke bestuurder op tram VSV - Ensch. Boys COIFFURES DE VRIES Straling blijft nog ver beneden het toelaatbare minimum Handlanger van bankbediende in Madrid gepakt Spoorlijn Eindhoven- Boxtel versperd Bejaarde Haarlemmer slachtoffer van ongeluk op randweg A. J. Rotleveel's lfëhüld 47e JAARGANG NUMMER 2 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh, zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Koude nacht cifroën 2 cv 3995.- is Uw T.V. defect BEL. .2 JöpoenHce DRAAISTfFT 2.55 -1.45 NAGELLAK 1.85-1.45 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg II Haarlem tel. 12924 Automobielbedrij St. Nicolaas uit Spanje vertrokken REGEN- EN TWEEDJASSEN De bankfraude In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Russische druk op Finland4 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton II Puzzel II Panda en andere beeldverhalen.11 Erbij 13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif mmm Het woord is aan Zes doden in het verkeer Centrale verwarming OLIESTOOK iechn, Maatschappij WILDSCHUT N.V. Suiker één cent per kilo goedkoper ZONDAG A.S. 14.30 UUR „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. DAUPHINE IJmuider Courant NEW YORK (UPI) Oe Thant, de 52- jarige Birmaanse diplomaat bij de Volken organisatie die thans als Hammarskjoelds opvolger het UNO-seeretariaat zal gaan leiden, is een boeddhist, die gelooft, dat zijn godsdienst de weg wijst naar vrucht bare diplomatie. „De onderwijzingen van het boeddhisme zijn in de eerste plaats gericht op het handhaven van een geeste lijke en lichamelijke evenwichtigheid. Boeddhisme vergt meditatie en concen tratie en de uitbanning van driften en slechte gedachten. Het is in wezen een godsdienst van vrede en liefde", zo zegt hij zelf. Thant is zelf een levend vporbeeld van zjjn geloofsovertuiging. Hij is altijd zeer beheerst en heeft als zodanig reeds een grote reputatie verworven, hoewel hij zijn land pas sedert vier jaar bij de UNO ver tegenwoordigt. In de afgelopen jaren heeft hij de faam verworven de meest bekwame en geduldigde bemiddelaar te zijn by onderhandelingen. Het was eigenlijk van zelfsprekend dat zijn naam direct genoemd werd als de opvolger van Dag Hammars- kjoeld. De koers van zijn omgekomen voor ganger die van de geruisloze diplomatie is volgens Oe Thant de enige bruikbare weg in de tweede helft van de twintigste eeuw. De nieuwe secretaris-generaal is dan ook van plan in het spoor van Ham- marskjoeld verder te gaan. „Het is zeer wenselijk om het standpunt van de ander te begrijpen. De wereld is nu eenmaal niet zwart-wit. De ontwikkelingen gaan in de richting van een synthese. Ik ben van mening, dat het kapitalisme, zoals het ge zien werd in de negentiende eeuw een aan zienlijke verandering heeft ondergaan. Ook het communisme, zoals wij het vandaag kennen, .verschilt aanzienlijk van het com munisme dat een tiental jaren geleden structuur en vorm van.de Russische ge meenschap bepaalde. Ik ben bang, dat vele Amerikanen ver geten zijn, dat Stalin acht jaar geleden van het politieke toneel verdween", zo merkte hij onlangs op. Over de houding van zijn land zei hij nog: „Ik geloof dat wij voortdurend moe ten trachten te dienen als een brug tussen de grote machtsblokken. De Birmanen ge loven dat de democratische regeringsvorm de enige goede vorm voor Birma is, maar er zijn volken, die dat niet met ons eens zijn. Communisme is in Birma verboden, maar dat verhindert ons niet om te be seffen, dat er volken zijn die een andere opvatting huldigen". Sigaren en boeken Als deze Birmaan een „handelsmerk" heeft, een eigenschap die hem typeert, dan is het wel zijn verknochtheid aan zwarte Birmaanse sigaren, waarvan hij er per dag tien rookt. Met uitzondering van de si garen is Thant echter een zeer matig mens, zoals de meeste boeddhisten. Hij drinkt nauwelijks en gebruikt alcohol alleen als een officiële plechtigheid het lastig maakt cm geen alcohol te gebruiken. Voor zover hij alcohol waardeert heeft hij het liefst Franse wijn. Zijn sporten zijn tennis en zwemmen. Tennis heeft hij er evenwel aan gegeven wegens gebrek aan tijd. Verder heeft hij belangstelling voor de televisie uitzendingen van boks- en worstelwed strijden. Voor het overige waardeert hij de t.v. alleen om het nieuwsjournaal en om sommige actualiteitenprogramma's. Thant is voorts lid van diverse boekenclubs en heeft abonnementen op niet minder dan twintig kranten en tijdschriften. Hij leest zeer veel over hedendaagse politiek en internationale betrekkingen en verdiept zich ook graag in levensbeschry'vingen. Zelf heeft hij vijf boeken geschreven waar onder een over de Volkenbond. Verleden maand verscheen van hem een „Geschiede nis van Birma". Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar vooral aan vankelijk ook plaatselijk nog enkele buien. Koude nacht met in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind, krimpend van noordwest naar west of zuid west. Volledige weerrapporten op pagina twee. De UNO-Assemblee heeft gisteren na wekenlang touwtrekken tussen Oost en West op aanraden van de Veilig heidsraad de Birmaanse diplomaat Oe Thant met algemene stemmen gekozen tot waarnemeiTd secretaris-generaal van de Volkenorganisatie als opvolger van de onlangs bij een vliegtuigongeluk in Noord-Rhodesië omgekomen Zweed Dag Hammarskjoeld. Diens termijn zou namelijk op 10 april 1963 zijn geëindigd en tot die datum is Oe Thant nu als leider van het secretariaat aanvaard. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Birmaan langer zal aanblijven, indien de grote mogendheden het niet eens kunnen worden over een perma nente functionaris. Over de persoon van Oe Thant waren de Sovjet-Unie welk land zijn eerste eis tot invoering van het zogenaamde troika- principe in het UNO-seeretariaat (inclusief vetorecht voor de Westelijken, de commu nisten en de neutralen) destijds al spoedig weer had ingetrokken en de Verenigde Staten het overigens reeds geruime tijd eens. De Russen wilden echter wèl het aantal en de verdeling van de assistenten zetels van tevoren vastgesteld zien, iets waartegen de Verenigde Staten aanvanke lijk heftig protesteerden. Later ging het de bat niet meer zo zeer om het principe van het „al idan niet handen binden" van een nieuwe secretaris-generaal, maar om de vraag welke landen-groepen de assistenten zouden leveren. De recente conferenties van Oe Thant met belangrijke delegatie- hoofden wijzen er nu op, dat achter de schermen Oe Thant's bestuursplannen vrij gedetailleerd zijn besproken en gewogen en ten slotte acceptabel zijn bevonden. De nieuwe secretaris-generaal heeft in tussen meegedeeld dat hij dr. Ralph J. Bunche van de Verenigde Staten en Geor- gy P. Arkadev van de Sovjet-Unie, zal be noemen tot zijn voornaamste adviseurs, maar wat de rest van zijn adviescollege aanging, onthield hij zich van mededelin gen. Die assistenten zouden echter, zo meent men te weten, afkomstig zijn uit Latijns-Amerika, Afrika, West- en Oost- Europa. (Amerika heeft zich totnutoe te- Advertentie Geert Hoogeveen Showroom Zijlweg 26 Haarlem Telefoon 17296 - 58041 Advertentie 5 4 2 8 2 114 7 0 6 2 0 5 3 snellebillijke reparatie Advertentie Advertentie Advertentie gen een Oosteuropese assistent verzet). Oe Thant staat in UNO-kringen bekend als een bijzonder vriendelijk man. Sommi gen zijn beducht dat hij wel eens te min zaam zou kunnen blijken om leiding te ge ven aan een organisatie, waar het dikwijls ruw toe gaat. Het Westen gaf daarom aan vankelijk de voorkeur aan de Tunesiër Slim of de Ier Boland, doch Oe Thant bleek de enige, waarover men het met de Rus sen eens kon worden. Het is overigens een goed ding, dat Oe Thant in het verleden waardering heeft ge toond voor de wijze, waarop Hammars kjoeld de functie van secretaris-generaal opvatte. Toen zijn voorganger het vorige jaar aan scherpe critiek blootstond, ver klaarde de Birmaan dat hij er de nood zaak niet van inzag verandering te bren gen in de ambtsuitoefening van de secre taris-generaal. Een verandering zou de UNO minder effectief maken en de or ganisatie verzwakken, zo oordeelde hij. Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 Oe Thant behoort door zijn herkomst tot de Afro-Aziatische groep. Hij wenst die groep echter niet als blok te beschou wen, daar hij de wereld niet verdeeld wil zien in Oost, West en neutraal. Op grond daarvan mag men verwachten, dat hij evenmin enthousiast is voor de Russische troika-gedachte. NEW YORK (Reuter-AFP) De Ameri kaanse gedelegeerde Adlai Stevenson opende gisteren na de stemming de rij van sprekers, die hulde betuigden aan de nieuwe secretaris-generaal. Stevenson zei: „Er zal geen veto in het secretairaat zijn en geen verzwakking van het ambt van de secretaris-generaal. De beginselen van het Handvest zijn tenvolle bewaard geble ven". De Sovjet-afgevaardigde Zorin sprak de hoop uit, dat de benoeming van Oe Thant zal' leiden tot afschaffing van het „eenzij dige karakter van de activiteiten van het administratieve lichaam van de UNO" en tevens zal voorkomen, dat dit lichaam voor de doeleinden van een bepaalde belangen groep optreedt. De Sovjet-Unie heeft in deze tijdelijke oplossing ingestemd om een spoedige beslissing in de definitieve ver vulling van deze vacature mogelijk te maken. Het ministerie van Sociale Zakèn en Volksgezondheid deelt mee, dat de gemid delde waarde van de radio-aktiviteit van de lucht enigszins toegenomen is ten op zichte van de vorige week. Mogelijkerwijs is deze verhoging een gevolg van de zware kernexplosie op 23 oktober van de Russi sche 30 megdtonbom. Het moet uitgesloten worden geacht, aldus het ministerie, dat de radioactieve splijtingsprodukten afkom stig zijn van de 50 megatonbom op 30 oktober. De berekende radioactiviteit van de neer slag bleef vrijwel gelijk. De gemeten ra dioactiviteit in de lucht is nog aanzienlijk beneden de waarde welke als toelaatbaar gedurende een lange periode kan worden beschouwd, aldus het ministerie. De K.L.M. deelt mee, dat sinds de laatste kernexplosies een geringe verhoging van i radioactiviteit is geconstateerd aan de bui- I tenkant van de DC 8-straalvliegtuigen. Na elke vlucht worden deze vliegtuigen zorg vuldig met Geigertellers afgetast. Als blijk dat vliegtuigonderdelen met radioactiel stof zijn besmet, worden deze met water en zeep of met de normaal voor deze on derdelen gebruikelijke reinigingsmiddelen gewassen. Ook de straalmotoren, waarbin nen een wat hogere graad van besmetting wordt geconstateerd, omdat deze grote hoeveelheden lucht aanzuigen, zijn na een normale wasbehandeling volkomen schoon. De graad van radioactiviteit blijkt tot nu toe ver beneden het minimum toelaatbare te liggen. Binnen in de vliegtuigen wordt vrijwel' geen radioactiviteit geconstateerd. Op een van haar vluchten heeft de K.L.M. bij wijze van proef röntgenplaatjes aange bracht, maar de belichting door radio-acti viteit bleek te gering te zijn voor een ac curate meting. Hoewel de voorzorgsmaatregelen op het ogenblik voldoende zijn heeft de K.L.M. in verband met de veelvuldigheid der kern explosies het initiatief genomen om tijdens een vlucht metingen op wetenschappelijke basis te doen verrichten, teneinde alle risi co's voor passagiers en bemanningen uit te sluiten. In overleg met het Instituut voor Kernphysisch Onderzoek te Amsterdam, dat hiertoe zijn volledige medewerking heeft toegezegd, is dr. L Lindner, weten schappelijk medewerker aan dit instituut, aangezocht om met gevoelige meetappara ten gegevens over de radioactiviteit op vlieghoogte te verzamelen. Deskundigen op het gebied van kernphysica zijn ervan overtuigd, dat er geen reden tot ongerust heid is, daar de concentratie van radio actieve stofdeeltjes zo gering is, dat deze alleen voor wetenschappelijke onderzoekin gen van belang kan zijn. Advertentie St. Nicolaas is vrijdag uit Madrid naar Nederland vertrokken. De Nederlandse ambassadeur, jhr. mr. W. E. van Pan- huys, en de burgemeester van Madrid, de graaf de Mayalde, wensten de grote kin dervriend een goede reis. Daarna vertrok de Sint, gezeten op zijn schimmel en be geleid door vier zwarte knechten en een compagnie van de Madrileense garde met blinkende borstpantsers en rode pluimen. St. Nicolaas scheept zich in op een boot in Valencia die hem naar Nederland brengt. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEID5ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De politie in Madrid heeft gisteren de in Parijs wonende groothandelaar in tabaksartikelen en gedistilleerd E. G. gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan de fraude bij de Amsterdamsche Bank. waarvoor eind vorige week reeds de 47-jarige employé van deze bank J. E. werd aangehouden in Baden-Baden. De aanhouding van G. geschiedde op grond van een nauwkeurig signalement, dat via Interpol aan de politie was ver strekt. Zoals bekend is, heeft deze Frans man. die een relatie was van de Am sterdamse Bank, J. E. op het idee ge bracht te gaan frauderen met betalings orders van buitenlandse cliënten. De van een valse handtekening voorziene beta lingsopdrachten verstuurde G. uit het bui tenland naar de Amsterdamsche Bank, waarna overboeking volgde op nummer rekeningen in het buitenland. Deze rekeningen stonden op naam van de Amsterdamsche Bankemployé E. en van de Fransman, die de buit, ongeveer 8 ton, samen deelden. In verband met, deze zaak waren de heer C. André de la Porte, lid van de hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank, en hoofdinspecteur H. Postma van de Amsterdamse Centrale Recherche maandagmiddag weer naar Baden-Baden vertrokken. Daar hebben zij een nader onderzoek ingesteld. Dit onderzoek leidde de politie tevens in de richting v6n de toen nog voort vluchtige handlanger van E., van wie be- kand was dat hij zich veel in Zuid- Frankrijk en Noord-Italië ophield. Nadat hij in Madrid,was gesignaleerd, vertrok ken de heer André de la Porte en hoofd inspecteur Postma na hun onderzoek in Baden-Baden en Basel donderdag per vliegtuig naar Madrid. Er zal een verzoek aan de Spaanse re- i gering worden gedaan om uitlevering van I G. .Hoofdinspecteur Postma en de heer André de la Porte worden vandaag of I morgen in Amsterdam terugverwacht. Ter hoogte van het viaduct over de Emmastraat in Eindhoven zijn in de af gelopen nacht om tien minuten voor drie zes tankwagens van een goederentrein ontspoord, vermoedelijk doordat van één van de wagens een as brak. Drie wissels werden beschadigd. Alle drie de sporen tussen Eindhoven en Boxtel werden ver sperd. De reizigers tussen Eindhoven en Boxtel moesten met autobussen worden vervoerd. F ilms 6j 9 «J:?-. A De twee eerste leerlingen zijn tevens het langst (sinds 1954) in dienst van al het vrouwelijk rijdend personeel bij het ge meentelijk vervoerbedrijf. De eerste instructies worden gegeven op oude tramwagens. Als bestuurder zullen de dames echter alleen dienst doen op c^e mo derne trams. In Amsterdam is gisteren de eerste in structie gegeven aan de dames Jannie van der Horst en Hannie Arnaud -de Calavon, de de die worden opgeleid tot trambestuurders van het Gemeente-Vervoerbedrijf in hoofdstad. Van de 120 conductrices in dienst bij Amsterdamse tram hebben er zich 40 op gegeven voor een opleiding tot trambe stuurder. Na een medische keuring bleven er 25 over voor de psychologische test. Van de zes dames die een psychologische keuring hebben ondergaan is er één afge vallen. Napoleon: Wat waar is moet gezegd worden, ook al vallen er doden döor. Op de Bloys van Treslongweg (westelij ke randweg) te Haarlem is vrijdagmiddag om tien over vijf de 76-jarige heer F. H. Barnhorn door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De heer Barnhorn woon de in het Rockaartshofje (bejaardencen trum De Blinkert) en was op weg naar huis. Hij stak bij de Vlaamseweg de Bloys van Treslongweg over en werd aangereden door een auto, die van de Zijlweg kwam en in de richting van Heemstede reed. Het stoffelijk overschot is naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. De verkeerspolitie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Op de rijksweg Warnsveld-Zutphen is de 59-jarige landbouwer F. W. K. uit Leesten (gem. Wamsveld), die met zijn bromfiets zonder voldoende op het verkeer te letten, de weg wilde oversteken, door een auto overreden. Hij is korte tijd later in een ziekenhuis te Zutphen overleden. In een ziekenhuis te Voorburg is de 44- jarige J. de Kruif uit Delft overleden. Hij was in de nacht van dinsdag op woensdag bij Leidschendam uit een in volle vaart rijdende taxi gestapt, waarmee hij met twee vrienden op weg was naar huis na een feestavond in Amsterdam. Nabij Delft is de 20-jarige matroos J. P. L. Dirks uit Rotterdam op de secun daire weg naast rijksweg 13 verongelukt, Hij was op zijn bromfiets onderweg naar het marinevliegkamp Valkenburg en is tij dens een hevige hagelbui tegen een aan hangwagen van een tractor gebotst. Tij dens zijn overbrenging1 naar een zieken huis is hij overleden. De 69-jarige heer H. van Riezen is op de Mauritskade te Amsterdam door een tram aangereden. Hij werd ernstig gewond en is later in een ziekenhuis overleden. In Lichtenvoorde is de 74-jarige heer A. B. te Vruchte op de Varsseveldseweg door een personenauto aangereden. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Advertentie Nieuwe Groenmarkt 11-16 Haarlem - Tel. 02500-19501 Minister Marijnen heeft de netto-prijs van suiker af fabriek met ingang van 6 november 1961 verlaagd van 62,10 tot f 61,20 per 100 kg. Dit blijkt uit een be schikking, gepubliceerd in de Nederland se Staatscourant van heden, 3 november 1961. De prijsverlaging is het gevolg van de het vorig jaar bepaalde lagere suiker garantieprijs voor de verbouwers van sui kerbieten van de oogst 1961. Hieruit volgt, aldus deelt het ministe rie van Landbouw en Visserij mee, dat de vrije verbruikersprijs van suiker met één cent per kilogram kan worden ver laagd. Advertentie met Abe Lenstra Advertentie 2 deurs kast, hang, V» leg 109.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling Advertentie RENAULT ONDINE - GORDINI FLORIDE - ESTAFETTE Automobielbedrijf VELSFRBEEK GROENEWEG 69 - TEL 7271 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1