Prototype van NAVO-vliegtuig in Toulouse ten doop gehouden VAN NIEL AGENDA P.K P.K Hoge Raad zal arrest wijzen over het processieverbod Samenwerking van vele fabrieken in verschillende landen TRAVELAIR Gemeente liet luxe „kippenhok" afbreken AOSRAM Symbool van Kwaliteit Maakt het Verdrag van Rome grondwetsartikel krachteloos? Student als fietsendief voor gerechtshof Prof. dr. J. J. de Jong naar Jamaica Zestienjarige slaagt voor m.o.-A wiskunde Volgend jaar meer propaganda voor zuivelprodukten Meer opklaringen Probeer eens De Seinhuis wachter en mM ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 flAtfe4** FOR MEN PARFUMS - BIJOUX Bel eens op, minister Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk lampen Eis van 1% jaar wegens wurgpoging Goede gang van zaken bij de Handelscompagnie President: „Ga maar terug naar Suriname" Examens imm Sé ai 1 Vandaag is in Toulouse op het vliegveld van de vliegtuigenfabriek Bréguet het eerste prototype van de Bréguet 1150, „Atlantic", ten doop gehouden. De „At lantic", een groot met twee schroefturbi- nemctoren uitgerust patrouille- en on- derzeebootbestrijdingsvliegtuig, is het eerste internationale project op het gebied van de vliegtuigontwikkeling. Dit project is enige jaren geleden door de NAVO aan de orde gesteld om in een behoefte aan een marine-patrouillevlieg tuig voor bij de NAVO aangesloten landen te voorzien. Voor dit project zonden een 25-tal fabrieken uit acht lan den hun ontwerpen in, waaruit een door de NAVO ingestelde groep deskundigen in de loop van 1958 drie selecteerde, name lijk een ontwerp dat door de vliegtuigen- fabriek Louis Bréguet namens een inter nationale combinatie was ingediend, een ontwerp van de Franse Nord-Aviation en een ontwerp van de Britse AVROE-vlieg- tuigenfabriek. Op advies van de groep deskundigen, waarbij zich van Neder landse zijde experts van de Koninklijke Marine en van het Nederlands Instituut voor Vliegtuig-ontwikkeling bevonden, lieten de militaire en burgerlijke autori teiten van de NAVO hun uiteindelijke keus vallen op het ontwerp van Bréguet. In deze combinatie zijn opgenomen de Franse vliegtuigenfabrieken Breguet en Sud-Aviation, de westduitse Dornier en Siebel, de Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker en een speciaal voor dit ontwerp gevormde Belgische combinatie, waarin samenwerken de vliegtuigenfabrieken van „Avions Fairey" en „SABCA" alsmede de motoren- en wapenfabriek F.N. Voor verscheidene onderdelen zijn an dere fabrieken werkzaam, zoals de Britse motorenfabriek Rolls-Royce voor de twee- schroefturbinemotoren, de Franse Hispa no Siiiza voor het landingsgestel, de even eens Franse C.S.F., en de Britse De Ha villand voor de vierbladige schroeven. Het bestuur van het Nederlands Insti Advertentie Eindelijk de werkelijk practische reisnecessaire voor mannen Bevat alles wat op reis nodig is om aan zijn toilet die zorg te kunnen besteden die hij thuis gewend is Grote Houtstraat 92 - Tel. 12160 tuut voor Vliegtuigontwikkeling achtte een deelnemen van Nederland in de ont wikkeling van dit vliegtuigtype voor ons land van groot belang, omdat met dit project de eerste stap zou worden gezet op de weg naar een nauwere Europese sa menwerking op het gebied van de vlieg tuigontwikkeling. Het bestuur vroeg de regering machtiging tot deelneming De ze werd verleend op voorwaarde dat de regering geen extra-subsidie aan het in stituut zou behoeven te verlenen. Het be stuur besloot daarom het Nederlandse aandeel in de ontwikkelingskosten voor rekening van het instituut te nemen. Deze Nederlandse kosten hebben in 1959 en in 1960 tesamen bijna 2,6 miljoen gulden be dragen. Zij hebben alleen betrekking op de bij Fokker geconstrueerde en vervaar digde middenvleugel met de twee motor gondels voor de beide te bouwen prototy pen van de „Atlantic". Het eerste proto type heeft op 21 oktober zijn eerste vlucht gemaakt. Het tweede prototype nadert zijn voltooiing. Tot dusverre heeft alleen Frankrijk een bestelling geplaatst en wel van 27 stuks. Wellicht zal de bondsrepubliek Duitsland er een twintigtal bestellen. Groot-Brit- tannië zal voorlopig nog de viermotorige „Shackleton"-toestellen blijven gebruiken maar wellicht ook een klein aantal „At- lantic"-vliegtuigen zal bestellen. België zal voorshands geen toestellen van dit ty pe aanschaffen. Over de plannen van Nederland ten aanzien van de „Atlantic" is niets offi cieel bekend. Aangezien de „Atlantic" be doeld is als een in vele opzichten verbe terde opvolger van de Lockheed „Neptu- ne"vliegtuigen en Nederland, alleen voor gebruik in Nederlands Nieuw-Guinea, een aantal verbeterde „Neptune"-vliegtuigen heeft besteld, kan het waarschijnlijk worden geacht dat Nederland geen „At- lantic"-vliegtuigen zal kopen. Van Nederlandse zijde waren bij de doop van de „Atlantic" o.m. aanwezig de staatssecretaris van Verkeer en Water staat, de heer E. G. Stijkel, dr. H. N. Boon, hoofd van de gecombineerde verte genwoordiging van Nederland bij de Noordatlantische Raad en de OESO te Parijs, mr. A. R. Tammenoms Bakker van het ministerie van Buitenlandse Za ken, prof. dr. ir. H. J. van der Maas, voorzitter van het bestuur van het Ne derlandse Instituut voor Vliegtuigontwik keling. commandeur J. L. den Hollander, vlagofficier Marineluchtvaartdienst, en de heren H. During en F. J. L. Diepen, directeuren, en ir. H. C. van Meerten, hoofdconstructeur en plaatstvervangend directeur van de Fokkerfabrieken. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken worden dit jaar 167 concrete vragen gesteld. Vraag 157 luidt: „Is de minister bereid zelf eens jBijn departement op te bellen om te constateren hoe moeilijk het is een telefonische verbinding tot stand te brengen?" c Teylers Museum, zondag 14 u.: Bespeling 12-toons-speeltafel en 31-toons-speeltafel door organist Simon C. Janssen. Werken van Walter, Sweelinck, Bach, Buxtehude en De Klein. Stadsschouwburg: vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „De tiende man" van Paddy Chayefsky. Regie: Karl Guttmann. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Haven der ontspoorden", 18 j. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.30 u„ dinsdag 14 en 20 u.: „De vijf gevonnisten", 14 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Ondar de neon van Parijs", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Van maandag af: „De Olym pische Spelen van Rome", a.l. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Genadeloze achtervolging", 14 j Minerva Theater: Zaterdag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „Zoetwatermatro zen", a.l. Vandaag en zondag 19 en 21.15u.: „De 1000 ogen van dr. Mabuse", 18 j. Rembrandt Theater: 14 en 19.30 u. „Exodus", i4 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater: 14 30, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het grote waagstuk", 14 j. Van maandag af: „Blond wrakhout", 18 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Meneer Hulot met vakantie", a.l. Zondag 11 u.: „Hito-Hito", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „Voetstappen in de nacht", 14 j. Zondag 14.30 u.„Abbot en Costello als loodgieters", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 5 nov. expositie van Chris Tonbreker: 1022 u. Vishal: Tot 23 nov. expositie van werk van leden en invite's der Haarlemse ver eniging van beeldende kunstenaars De Groep: 1017 u., wo. en vr. ook 2022 u„ zond. 1317 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 26 nov. expositie van schilderijen van Justine M. van Houten 917 u„ ma., wo. en vr. ook 1820 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 11 nov. expositie van edelsmeedwerk van Corry Borst en grafisch werk van H. Daumier, P. Dumont, Jozef Israëls, Ed. Karsen, Th. A. Steinlen, M. W. v. d. Valk e.a.: 1017 u„ zondag 1417 u. Museum .Het Huis Van Looy": Tot 4 de cember tentoonstelling van werken van de graficus Andreas Schotel. Dagelijks ge opend van 1017 u„ zondag van 1317 u. DIVERSEN Concertgebouw: zondag 20 u.: Musical Show. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 3 november). ZATERDAG 4 NOVEMBER City Theater, 19 en 21.15 u.: „De scha duw". Rex Theater, 20 u.: „Terreur". Patronaatsgebouw, 14 en 20 u.: Uitvoe ring Vides. ZONDAG 5 NOVEMBER City Theater, 14.30 u.: Revolver-duellis ten"; 19 en 21.15 u.: „De schaduw". Rex Theater, 15 u.: „Barak 1-113"; 20 u.: „Terreur". MAANDAG 6 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „De schaduw". Rex Theater, 20 u.: „Terreur". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14—16.30. ZATERDAG 4 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het gekste schip van de landmacht". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Zeven mannen zonder vrees". W.B. Theater, 20 u.: „Invasie uit het heelal". ZONDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Met ge trokken pistolen"; 16.30, 19 en 21.15 u.: ,De terreur van de rode draak". Luxor Theater, 14.30 u.: „Piefke, de schrik van de compagnie", 16, 18.45 en 21.15 uur: „Zeven mannen zonder vrees". W.B. Theater, 14.30 uur: „Ontmaskering der veedieven"; 16.30 en 20 uur: „De cata combe der onderwereld". MAANDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De terreur van de rode draak". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Zeven mannen zonder vrees". W.B. Theater, 20 u.: „De catacombe der onderwereld". Marquctte-theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: Marina. Advertentie I andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlug kal meren, U rustiger stemmen en de zenuwen meester doen blijven. WAT M|jnHARPt mAAKT 15 GOED Atlantische Commissie. Mr. H. R. Nord is wegens zijn benoeming tot secre taris-generaal van het Europese parlement, afgetreden als voorzitter van de Atlanti sche Commissie. Mr. Nord, die ruim zeven jaar deze post bekleed heeft is door de Atlantische Commissie tot erelid benoemd. Tot nieuwe voorzitter is benoemd luite nant-generaal T. E. E. H. Mathon. Een 27-jarige fabrieksarbeider uit Her pen kreeg in mei van het gemeentebestuur van Ravenstein vergunning voor de bouw van een kippenhok. Hij ging meteen aan de slag op een stuk grond van zijn vader. Naarmate de bouw vorderde kreeg men echter de indruk dat de kippen straks in een paradijs kwamen te zitten. Het bouw werk was rlamelijk niet van hout maar van steen opgetrokken. Dat mocht niet van de gemeente, maar de vergunninghouder voerde aan dat hij met steen goedkoper bouwde dan met hout. Het gemeentebestuur deed toen een oog je dicht, maar toen kort daarna ramen en deuren werden ingemetseld, volgde er een bekeuring en werd de arbeider een bouwverbod opgelegd. Toen de man zich van het een en ander niets aantrok en het „kippenhok" uitgroeide tot een echte bun galow, werd wederom procesverbaal opgemaakt en liet de gemeente weten dat alles moest worden afgebroken. De moeder liet echter weten dat hij die mooie deuren en ramen spotgoedkoop had kun nen krijgen en dat hij ze voor zijn kippen hok best kon gebruiken. Toen dit kippen hok uiteindelijk drie kamers, een keuken en een badkamer bleek te bevatten, liet de gemeente weten dat alles zou worden i gesloopt. Hierop stapte de arbeider schielijk in het huwelijksbootje en betrok met zijn jon-| ge vrouw het fraaie „kippenhok". In het< portaal van de kippenbungalow liepen in- derdaad enige kippen, maar dit kon bur gemeester en wethouders er niet meer toej bewegen van de aangekondigde sloop af, te zien. In tegenwoordigheid van het jonge paarj werden in opdracht van de gemeente dei binnenmuren gesloopt en de plafonds neer-1 gehaald. Er bleef precies voldoende staan om er kippen in te houden. Het teleurge stelde jonge paar weet echter van geen wijken en huist nu in de tot kippenhok gedegradeerde bungalow. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie Dag en nacht denderen treinen over wissels en overgangen! Veilig geloodsd door de feilloze handelingen van de Seinhuiswachter! In zijn handen rust de verantwoordelijkheid van duizenden reizigers. Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De seinhuiswachter weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste che-, wing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-4-61 De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep, dat de pro cureur-generaal bij 't Arnhemse gerechts hof heeft ingesteld tegen het arrest van het Arnhemse hof, waarbij drie r.k.-gees- telijken, die terecht stonden wegens over treding van het processieverbod, werden ontslagen van rechtsvervolging. Bij een grondwetswijziging in 1848 werd een verbod ingesteld voor het houden van processies op de openbare weg in die plaat sen, waar vóór 1848 geen processies wer den gehouden. Geertruidenberg behoort tot de gemeenten waarvoor dit verbod van kracht is. Teneinde over deze zaak een uitspraak in hoogste instantie te krijgen werd in 1957 een processie op de openbare weg gehouden in Geertruidenberg. Er werd pro cesverbaal opgemaakt. De rechtbank in Breda sprak de geestelijken vrij en het hof in 's Hertogenbosch bevestigde dit vrijsprekende vonnis De Hoge Raad bleek echter van oordeel dat hier niet van een zuivere vrijspraak, maar van een bedekt ontslag van rechts vervolging sprake was. De zaak werd ver wezen naar het Arnhemse gerechtshof. Dit hof ontsloeg de geestelijken van rechtsvervolging, orpdat het betreffende grondwetsartikel krathteloos is geworden door het Verdrag van Rome, dat godsdienst oefeningen in het openbaar toestaat. Over deze laatste, belangrijke vraag zal de Hoge Raad nu uitspraak moeten doen. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist te gen een 20-jange Amsterdamse jongeman die op 26 mei heeft getracht een publieke vrouw in de hoofdstad door wurging van het leven te beroven. Hij bezocht de vrouw nadat hij in een bioscoop een film had gezien waarin een wurgpoging voor kwam. De 23-jarige vrouw had zich door krach tig verweer van de man weten te ontdoen. De raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis jr. meende dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken omdat van opzet om te doden niet is gebleken. Op 17 november doet de rechtbank uit spraak. De door de Handelscompagnie n.v. in de eerste drie kwartalen van 1961 behaalde re sultaten stemmen, blijkens een tussentijd se mededeling, vrijwel overeen met die over dezelfde periode van 1960. Weliswaar geeft de totale omzet een verdere verho ging van ruim vijf percent te zien, doch de daarmede bereikte brutowinststijging werd vrijwel geheel geabsorbeeld door toeneming der bedrijfslasten. Deze kostenstijging ligt hoofdzakelijk in de personeelssector. De revaluatie heeft een invloed op de fi nanciële resultaten gehad. ,De uitbreidingsplannen, waarvan reeds in ons jaarverslag over 1960 melding werd gemaakt, hebben wij nog niet kunnen rea liseren ten gevolge van de door de over heid vastgestelde beperkende bepalingen met betrekking tot het verlenen van nieu we bouwvergunningen. Indien de aange vraagde vergunning in de loop van het vol gend jaar wordt verleend, zal nader in be schouwing moeten worden genomen of de bou\V met eigen middelen kan worden ge financierd, dan wel of daarvoor kapitaal zal moeten worden aangetrokken", aldus de directie. De procureur-generaal bij de Hoge Raad is van oordeel, dat het cassatieberoep van de procureur-generaal bij het Arnhemse hof moet worden verworpen. De nationale wetgever kan de in het Verdrag van Rome vastgelegde vrijheid om in het openbaar godsdienstoefeningen te houden slechts beperken, wanneer het belang van de openbare orde dat noodza kelijk eist, aldus de opvatting van de pro cureur-generaal. Nu is wel eens betoogd dat andersdenkenden een godsdienstoefel- ning in het openbaar niet onberoerd laat ,en dat zij zich enigermate "in hun vrij heid belemmerd gevoelen door een derge lijke gang van zaken. Deze hoogst respec tabele bezwaren kunnen echter bezwaar lijk gezien worden als een aantasting van de openbare orde. Ook moet bedacht wor den dat de bij het verdrag van Rome ge geven vrijheid van openbare godsdienst oefeningen een ideëel goed van hoge waar de is, aldus de procureur-generaal. De Hoge Raad zal op 19 januari 1962 arrest wijzen. „Ga toch terug naar Suriname. Daar ben je gewend. Hier loop je maar wat rond te lummelen en van studeren komt helemaal niets." Dit adviseerde de president van het gerechtshof te Amsterdam een 22-jarige Surinaamse student, die terecht stond we gens enkele fietsendiefstallen. De rechtbank had hem veroordeeld tot een jaar. De procureur-generaal noemde de stu dent ,een moeilijk geyal". „U richt een vereniging tot steun van Surinamers in Ne derland op, waar u zelf voorzitter van bent, maar het geld dat u daar insteekt verkrijgt u door gestolen fietsen te verko pen." De procureur-generaal eiste een ge vangenisstraf van één jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. De student was reeds enkele keren voor dezelfde delicten veroordeeld. Ditmaal was hem de diefstal van vier fietsen ten laste gelegd. Hij kreeg maandelijks 400,- uit uriname. De verdachte zei: „Dat het de verkeerde kant met mij opging, daar heb ik nooit bij stil gestaan, ondanks de ver oordelingen". Hij gaf toe dat hij nog niet veel goeds had gedaan, maar gaf de schuld aan de omstandigheden. Op 17 november zal het hof arrest wijzen. Prof. dr. J. J. de ^Jbng, persoonlijk ad viseur van de minister van Defensie voor voorlichtingsaangelegenheden, is door de University of the West-Indies te Kingston op Jamaica uitgenodigd, gedurende 1962 op te treden als hoogleraar en hoofd van de afdeling bestuurswetenschappen van deze universiteit. De bedoeling is, dat hij in dat jaar leiding geeft aan de opbouw en de inrichting van de studie in de bestuurswe tenschappen in de ruimste zin des woords. De minister van Defensie heeft prof. De Jong een jaar buitengewoon verlof ver lof verleend buiten bezwaar van 's rijks schatkist. Tijdens zijn afwezigheid zal ge- neraal-majoor b.d. mr. W. J. van Dijk de supervisie over de defensie-voorlichting hebben en o.m. het voorzitterschap van het comité van hoofden van voorlichtings- diërfstehwaarnemen. Generaal-majöor Van Dijk is ook nu reeds persoonlijk adviseur van de minister. Bij het bureau van de voorlichtingsad viseur van de minister van Defensie is be noemd de heer S. de Jong, thans werk zaam bij de Regionale Dagblad Pers, voor het behartigen van pers-, radio- en televi siezaken. Een 16-jarige leerling van het openbaar lyceum te Heerenveen, de 16-jarige Al- bert Otten is in Den Haag geslaagd voor de akte m.o.-A wiskunde en wel met twee negens en twee achten. Hij is een bijzonder begaafde leerling, die spe lenderwijs zijn kennis vergaart en die kans heeft gezien in drie weken grondig een wiskundeleerboek door te werken. In slechts een half jaar heeft Albert Zich voorbereid voor het buitengewoon zware examen, waarvoor ieder ander drie jaar nodig heeft en welk examen vrijwel nooit vóór de 25-jarige leeftijd wordt afgelegd met een behoorlijke kans van slagen. Albert deed dit naast zijn gewone studie voor de hoogste klas van het lyceum. Volgend jaar moet hij eindexamen doen. Maar daarover behoeft hij zich ook geen zorgen te maken. Albert, die net zoveel van wiskunde weet als zijn leraren, laat zich daarop niet voorstaan. Hij heeft al tijd tijd voor zijn vrienden, voor het be oefenen van verschillende sporten en het bijwonen van een goede voetbalwedstrijd. Delft. Geslaagd voor het propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur D. P. Lijesen, Beverwijk. Bij Olterlo zijn vrijdag nationale ploegkampioenxchappen gehouden. Een der kandidaten ploegt hier onder het critisch oog van de jury. vy Het Nederlands Zuivelbureau wil vol gend jaar zijn propaganda-activiteiten over de gehele linie gaan uitbreiden: in het binnenland voor melk vanwege de aanhoudende daling van het consumptie- melkverbruik, voor boter ter handhaving van de uit de Planta-affaire voortgevloei de voordelen voor de afzet, voor kaas om de zeer geleidelijke stijging van het ver bruik zo mogelijk te doen voortduren, in West-Duitsland om te trachten het aan deel van de Nederlandse kaas in de tota le kaasconsumptie te handhaven, in Bel gië om het afbrokkelende uitvoerkwan- tum van de kaas te handhaven, in Noord - Italië omdat er aanwijzingen zijn dat de daar in 1960 begonnen kaascampagne tot resultaten kan leiden, in Engeland omdat het van belang wordt geacht deze vrije markt ondanks de moeilijkheden die men er ontmoet, open te houden. Voor meer activiteit is meer geld no dig en de begroting 1962 van het bureau, die door het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel is goedgekeurd, geeft dan ook een bedrag van f 8.600.000 aan uitgaven aan tegen ƒ7.553.000 in 1961. Twee nieuwe groepen van consumptie- melkgebruikers zullen worden „bewerkt" namelijk de sportbeoefenaars en de deel nemers aan het gemotoriseerde verkeer. Voor televisiereclame staat, hoewel men nog niet weet wanneer daarmee kan wor den begonnnen, alvast ƒ274.000 op de be groting, zijnde de totale voor dat doel reeds gekweekte reserve. In België en Duitsland zal propaganda worden ge maakt met groepen Kaasmeisjes. In samenwerking tussen Zuivelbureau en bedrijfsleven zullen „melkmiddagen" worden gehouden. Boven zijn alge mene begroting heeft het Zuivelbureau voor 1962 nog 843.000 gevraagd voor de schoolmelkvoorziening op kleuter- en la gere scholen, 305.000 voor schoolmelk voorziening bij het voortgezet onderwijs en 400.000 voor de M-campagne. Ongeveer zestig percent van de oudere meisjes en veertig percent van de oudere jongens gebruikt per dag minder dan een halve liter melk. In zes provincies achten de inspecteurs van de volksgezondheid melkvoorziening op vele scholen voor de oudere jeugd thans urgent. Wat de M-campagne betreft is het Zui velbureau afgestapt van de vroegere op vatting, dat deze campagne een aflopend karakter moet hebben. Dit jaar kregen 120.000 M-brigadiers een „internationaal M-paspoort". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: De depressiekern die vrijdagmorgen bij de zuidpunt van Noorwegen lag, is over Zuid-Zweden naar de Oostzee getrokken. De stormachtige noordwestelijke winden boven de Noordzee hielden intussen nog aan. Zij bleven koude lucht uit de pool streken aanvoeren, waarin naast regen en hagelbuien Op sommige plaatsen zelfs natte sneeuwbuien voorkwamen. De noordweste lijke stroming zal in de komende 24 uur snel afnemen in verband met het naderbij- komen van een rug van hoge druk over de Britse eilandep. Ook de buiigheid wordt minder en er zullen meer opklaringen voor komen. In de komende nacht zal de tem peratuur daardoor in het binnenland plaat selijk tot enkele graden beneden het vries punt dalen. Bij IJsland is een volgende actieve depressie aangekomen. De daarbij behorende neerslagzone zal ons land echter niet voor morgenavond bereiken. YVEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen ta c binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. E V cj Den Helder hagelbui n 10 11 Ypenburg regenbui nnw 11 15 Vlissingen regenbui nnw 10 7 Eelde regenbui w 9 12 De Bilt zwaar bew. w 9 6 Twente half bew. wzw 9 8 Eindhoven regenbui w 9 20 Zd-Limburg sneeuwbui w 9 18 Helsinki zwaar bew. z 10 9 Stockholm regen w 9 5 Oslo licht bew. wnw 6 0 Kopenhagen zwaar bew. w 12 2 Aberdeen regenbui nw 4 7 Londen onbewolkt wnw 10 0 Amsterdam regenbui n 9 5 Brussel sneeuwbui wnw 9 14 Luxemburg sneeuwbui wzw 8 6 Parijs licht bew. w 12 1 Bordeaux onbewolkt nnw 15 3 Grenoble licht bew. nw 12 2 Nice half bew. n 18 0 Berlijn regen zw 11 5 Frankfort geheel bew zw 9 15 München zwaar bew. w 12 2 Zürich licht bew. wnw 7 5 Genève licht b^w. n 7 0,1 Locarno onbewolkt nno 12 0 Wenen regen wnw 7 2 Innsbruck regen w 11 4 Belgrado zwaar bew. no 18 0 Rome regen zzo 20 21 Ajaccio regenbui O 21 10 Madrid licht bew. windst. 20 0 Mallorca geheel bew. n 22 Lissabon onbewolkt nno 24 0 Zondag 5 november Zon op 7.41 uur, onder 17.06 uur. Maan op 3.59 uur, onder 16.21 uur. Maandag 6 november Zon op 7.43 uur, onder 17.04 uur. Maan op 5.05 uur, onder 16.44 uur. Maanstanden 8 nov. 10.59 uur nieuwe maan. 15 nov. 13.13 uur eerste kwartier. 22 nov. 10.44 uur volle maan. 30 nov. 7.19 rfur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 november Hoog water 0.54 en 13.25 uur. Laag water 8.52 en 21.04 uur. Zondag 5 november Hoog water 1.49 en 14.11 uur. Laag water 9.43 en 21.54 uur. Maandag 6 november Hoog water 2.29 en 14.43 uur. Laag water 10.23 en 22.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2