Prinses Margarets baby heeft blauwe ogen en blond haar Adenauer houdt wedloop met de tijd Behaaglijk warm! (ésso) PETROLEUM Kroesjtsjev bereid tot onderhandelingen DOOR DR. R. VAN ECMOND Wereldnieuws J r Van dag tot dag Basis voor coalitie is nu wel gelegd, maar Lübke's geduld is uitgeput Volgende week hervatting overleg j <~Praatótoel, Orkaan Hattie eist 200 doden OLIE COMBINATIE KENNEMERLAND 0p de ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 Geen feest, geen vlaggen en geen saluutschoten Overrompeld Finse communistenleidster in de Zweedse hoofdstad Paniek N.V. MIJ. „HOLSTER" OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Natuurlijk een oliehaard 1r1>" met... ^MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Rijksstraatweg 174 - HAARLEM - Tel. 61326 Cri Stellweg V Sneller en soepeler dan men had mogen verwachten in de huidige situatie heeft de UNO eenstemmigheid bereikt over de be noeming van een nieuwe secretaris-gene raal, de opvolger van de diep betreurde Dag Hammarskjoeld. De Birmese socialist vormt een levend compromis, met welke kenschetsing zijn zeer moeilijke, ondank bare taak reeds volledig is aangeduid. Een levend en handelend compromis,dat zich aan de top van het voortdurend kort sluitend UNO-apparaat bevindt. Een trans formator van ingenieuze constructie zou men de secretaris-generaal ook kunnen noemen, want hij heeft in de eerste plaats de taak de volkomen verschillende en el kander zelfs elementair niet ontmoetende stroomspanningen zonder brandgevaar te koppelen tot een werkzaamheid. Het brandgevaar aan de top van de UNO is voortdurend te verwachten en men mag niet zo optimistisch zijn dat de nieuwe fi guur, Oe Thant, de wonderdoener zal blij ken te zijn die men op deze kwets bare zetel zo hard nodig zou hebben. Hij is Birmaan, hijis Boeddhist,hij is dus een po liticus uit de intemationaal-politieke mid dengroep zowel als een mens uit de „reli gie der verdraagzaamheid". Mag dat al les wellicht tot enig optimisme aanleiding zijn? Laten we het voorzichtig hopen. In ieder geval is zijn benoeming een keus, die in de gegeven omstandigheden de beste moet heten. Dat hij met applaus van links, midden en rechts is begroet heeft de wan kele secretaris-zetel steviger gemaakt. Oe Thant zal er met grote omzichtigheid en een minimum aan goede verwachtingen op plaats nemen, doch dat minimum lijkt ons die in grote mate leven en toekomst zullen moeten toevertrouwen aan zijn vre desmissie betrouwbaar en hecht genoeg om er langzaam en voorzichtig op te bou wen. (Van onze correspondent) LONDEN Prinses Margarets baby heeft blauwe ogen en blond haar en weegt vijf pond, drie ons en 35 gram. Uit alle delen van de wereld stromen gelukstele grammen, geschenken en bloemen Cla rence House binnen. Tot laat in de avond stonden nieuws gierigen voor het gebouw aan de deftige „Mali", te staren naar de hoge verlichte ramen op de tweede verdieping. Onder de bomen van het brede voetpad, tegen over het smalle hoge hek, enigszins ge camoufleerd door het herfstgebladerte, stond een stoet televisie- en omroepwa- gens met steil uitstaande „brandweer"- ladders, in het topje waarvan sterke tele visielampen zijn aangebracht welke de omgeving bij tijd en wijle in een feeste lijke gloed zetten. Al leeft iedereen mee met de zo uiterst populaire prinses, van werkelijke feest vreugde was hoegenaamd niets te mer ken. Waarschijnlijk was de opwinding groter in West-Indië, dat een speciale band met prinses Margaret bezit, omdat de prinses dit gebied reeds driemaal heeft bezocht en daar zoveel geestdrift heeft ge wekt. Nieuwe calypso's zijn daar al in de maak. In Nederland zouden bij zo'n ge beurtenis de vlaggen zijn uitgestoken, maar zoiets wordt hier nagelaten. Er werden evenmin saluutschoten gelost. Het enige feestelijke teken werd gevormd door de affiches, voorzien van een streep van koninklijk paars, van de verkopers van de boulevardbladen, waarop was geschre ven: „Princess Margaret it's a boy!". Prinses Margaret, die in augustus 31 jaar is geworden, trok slechts dertien uur voor de geboorte naar het huis vin haar moeder. Het gerucht, dat de baby was geboren, was reeds twintig minuten vóór de officiële aankondigihg tot de mensen op straat doorgedrongen. Het eerste teken kwam, toen twee man nen, die in de tuin langs het gebouw had den gelopen onder de ramen van de kraamkamer, beweerden de levenskreet van de baby te hebben gehoord. De geboorte heeft de Engelsen overrom peld, omdat alles zo snel in zijn werk is gegaan en de prinses pas op het laatste ogenblik haar intrek nam in Clarence House. Er was daarom ook geen sprake van enige spanning bij het publiek, dat meen de dat het heuglijk feit misschien nog wel een tijdje op zich zou laten wachten, voor al omdat prinses Margaret haar televisie toestel had laten nakomen om de tijd door te brengen. De nieuwe baby is evenals het jongste kind van koningin Elizabeth een vrijdags kind, dat, volgens een bekende Britse volksspreuk, veel geluk zal brengen en ten deel zal vallen. Het bulletin dat aan het hoge hek van Clarence House werd bevestigd en de ge hele dag zou blijven hangen vermeldde: „Hare koninklijke hoogheid, prinses Mar garet, 'de gravin van Snowdon is op 10.45 uur voorspoedig bevallen van een zoon. Moeder en kind maken het goed." Antony Armstrong-Jon es ofwel Lord Snowdort, een naam waaraan het publiek moeilijk kan wennen, liet nadat hij de prinses en de baby had gezien rode rozen aan de kraamvrouw brengen. Hij zei glim lachend: „De prinses en ik zijn in de wolken". De koningin-moeder telefoneerde het nieuws naar Buckingham Palace. Konin gin Elizabeth vernam het toen zij bezig was onderscheidingen uit te reiken. Twee uur later begaf de Koningin zich naar Clarence House. Twintig minuten later keerde de Koningin naar Buckingham Pa lace terug. Zondag zal in alle Anglicaanse kerken gebeden worden voor de prinses, haar echtgenoot en de baby. STOCKHOLM (UPI) De leidster van de Finse communisten mevrouw Herta Kuusinen is vandaag in de Zweedse hoofd stad Stockholm aangekomen. Mevrouw Kuusinen zal zondag een vergadering van Zweedse communistische jongeren toespre ken. Gespeculeerd is dat haar bezoek ver band houdt met'de recente Russische no ta aan Finland, waarin werd gevraag om gemeenschappelijk overleg „in verband met Westduitse dreigingen in het Balti- sche gebied". (Van onze correspondent) BONN De 85-jarige dr. Konrad Aden auer houdt een wedloop met de tijd, die iedere waarnemer in Bonn de adem doet inhouden. De krasse christen-democrati sche partijvoorzitter meent namelijk, dat de situatie hem elk ogenblik uit de hand kan lopen, nu hij geen kans heeft gezien voor afgelopen donderdagavond een nieuw kabinet samen te stellen. Want algemeen was bekend, dat het geduld van bondspre sident Lübke na donderdag uitgeput zou zijn en dat de president dan zelf wilde overgaan tot het voorstellen van een nieu we kanselier aan de Bondsdag. Toen er donderdagavond een kink in de coalitiekabel kwam, begon het er voor Adenauer somber uit te zien. In sneltrein vaart probeerde de 85-jarige demissio naire kanselier daarom gisteren zijn zaak jes rond te krijgen. Met enig succes, kan men wel zeggen. De kwestie, waarop alles donderdagavond weer vastgelopen was, be trof het coalitieverdrag, zoals dat in de loop der onderhandelingen was vastge legd. De liberalen van Mende wensten dat het verdrag ongewijzigd de basis zou vor men van de nieuwe regeringspolitiek. De christen-democraten wilden echter in het verdrag opgenomen zien, dat allerlei ande re onderhandelingsteksten ook tot deze ba sis zouden behoren. Adenauer wist toen een compromis te bereiken door in de in leiding van het verdrag de woorden op te nemen, dat „de nieuwe regering ernaar zal streven haar politiek op de coalitie overeenkomst te baseren". Over andere teksten wordt niet meer gerept. De liberale fractie keurde dit compromis meteen goed (met 64 stemmen voor en 3 tegen). De fractie van de Christen-Democratische Unie komt vandaag bijeen om zich te be raden. Bondspresident Lübke zat gisteren niet stil. Na elkaar ontving hij de liberale par tijvoorzitter Mende, de voorzitter van de Beierse Christelijk Sociale Unie, Strauss, Adenauer, professor Erhard, de voorzitter van de C.D.U.-fractie, Krone, en tot slot de socialistische fractieleider Ollenhauer. Bij de nog druk confererende aanstaande coalitiepartners verwekte deze stroom be zoekers een paniek, omdat zij vreesden dat al hun mooie afspraken nog doorkruist zouden kunnen worden door de Bondspre sident. Deze is volgens de grondwet gemachtigd als nieuwe kanselier voor te stellen de po liticus, die volgens hem de beste regering kan vórmen en het meeste vertrouwen ge niet. Dat Löbke, als hij zelf kan beslissen, Adenauer zal voorstellen, gelooft niemand. Adenauers gmge kans is dan ook, dat Kro ne namens de Christen-Democratische Unie aan Lübke mededeelt, dat voor een nieuw kanselierschap van Adenauer een hechte meerderheid gevonden is. Waar schijnlijk zal aan de speculaties aanstaan de dinsdag een einde komen. Men neemt aan, dat op die dag de Bondsdag bijeen zal komen om het verlossende woord te spreken. Zeker is al dat de Bondsdag aan. staande woensdag bijeen komt. Dit gebeurt namelijk op verzoek van de socialisten, die vinden dat het tijd wordt de verschillende parlementaire commissies te vormen en dat men niet kan wachten tot eindelijk een nieuw kabinet is gevormd. De socialisten kunnen het parlement laten bijeen roepen omdat zij meer dan een derde van alle afgevaardigden vertegenwoordigen, welk aantal de grondwet in een dergelijk geval voorschrijft. Advertentie Tel K 2500 60002, 57290 en 57833 Advertentie Advertentie MOSKOU, (UPI) Welingelichte diplo matieke bronnen te Moskou zijn van me ning dat de vooruitzichten op een spoedige hervatting van de onderhandelingen tussen Oost en West over Berlijn iets gunstiger zijn komen te liggen dan zij vorige week waren. Als de herinnering aan de Russi sche en Amerikaanse tanks, die dreigend tegenover elkaar hebben gestaan, wat zal zijn vervaagd, wordt verwacht, dat «1e Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson opnieuw een onderhoud zal aan vragen bij de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko. De waarnemers baseerden hun vermoe dens op de volgende overwegingen: premier Kroesjtsjev heeft gisteren tegen over het Italiaanse parlementslid Pisanelli verklaard, dat „de Sovjet-Unie onderhan delingen wenst" en dat „onderhandelingen niet alleen concessies krijgen betekent maar ook concessies doen". (Pisanelli is verleden maand door de Interparlemen taire Unie in Brussel afgevaardigd om de regeringsleidefs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet- Unie te wijzen op de noodzakelijkheid ,yan onderhandelingen over de Berlijnse cri sis.) De verklaring van de Oostduitse partij leider Walter Ulbricht bij zijn aankomst op het vliegveld van Oost-Berlijn, dat re cente besprekingen tussen de Amerikaan se en Russische afgevaardigden „realisti sche onderhandelingen" mogelijk hebben gemaakt over een „onafhankelijke en neu trale stad West-Berlijn". De verklaring van de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange in het Noorse parlement, dat volgende week te Moskou voorbereidende besprekingen tussen Oost en West hervat zouden worden Doorgaans goedingelichte Amerikaanse functionarissen in Washington hebben evenwel verklaard niets te weten over plannen om de besprekingen over de Ber lijnse crisis in Moskou te hervatten. Ambtenaren van het State Department weigerden commentaar te geven op de me dedeling van minister Lange dat deze be. sprekingen binnen een week in Moskou zouden worden hervat. Diplomatieke zegslieden verklaarden, dat de Amerikanen en Britten de Westduitsers en Fransen trachtten over te halen te on. derhandelen, of er tenminste mee in te stemmen, dat op beperkte schaal onder- handelingen zouden beginnen. NEDERLAND EN DE SOVJET-UNIE Zegeltjes Het is heerlijk dat fabrikanten van voe- dings- en gebruiksartikelen voor de vrou wen van Nederland zo'n boterzacht plekje in hun overigens keiharde zakenborstjes hebben. Persoonlijk ken ik er geen maar ik kan me goed voorstellen hoe dat er toe gaat in die borstjes. Daar wordt gewor steld met produktiecijfers en marktanaly se, sociale lasten en vijfdaagse werkweek drukken erop en bemoeilijken de ademha ling. In- en verkopen, waarbij met tonnen gegoocheld wordt als waren het pingpong balletjes, vragen eeuwige waakzaamheid en wijs beleid. Problemen, beslissingen, verantwoordelijkheden verdringen elkaar daarbinnen. De doorploegde cleanshaven gelaten daarboven drukken deze vermoei ende toestand dan ook volkomen uit: ze staan steeds zorgelijk en zeer, zeer ernstig. Maar nu en dan kan men er een zachte glimlach vol tederheid overheen zien glij den. Hoe kan dat dan?! Wel, op zó'n moment denkt de industrieel aan de Ne derlandse huisvrouw. Hij denkt: te lang reeds heb ik haar weer verwaarloosd! en daadkrachtig als hij is gaat hij dan ook meteen aan de slag. Alles moet wijken, alles wordt opgeschort, uitgesteld. Alle in- tellekt, alle vernuft wordt ingezet en daar komt het dan! De Verrassing voor de Huisvrouw! Zes soepkommetjes voor slechts 5.80 bij inlevering van zes soepzegeltjes! Als een klaroenstoot schalt het nieuws door de huisjes van Nederland, door hoog bouw, laagbouw en nieuwbouw. De vrou wen drogen zich de handen af aan een slip van de schort. Opgewonden bekijken, betasten ze het pamflet dat de blijde tij ding in kleuren en geuren brengt. Zes soep kommen voor slechts f 5.80 bij inlevering van zes zegeltjes?!! Zij zien met één des kundig oogopslag dat dit niet voor de poes is. Zij brengen onmiddellijk een nieuw oud sigarendoos je in gereedheid om er de zes zegeltjes in te kunnen bergen en voegen het bij het rijtje en andere oude sigarendoos- jes.die met de zegeltjes voor een knot je vierdraads breiwol die met de puntjes voor een kussensloop van ijzersterke kwaliteit die met de wikkels voor een snoezig ge decoreerd snoeptrommeltje die met de waardezegels voor zes soep kommen (maar dat zijn weer héél andere. Van porselein, met ingebakken bloemrank- je en bovendien met twéé oortjes) die met de haast volgespaarde spaarkaart recht ge vende op één (1) gulden a contant, onmid dellijk uit te betalen door uw leverancier. En dat allergrootste doosje inhoudende het grootste objekt dat zij onder handen heeft: de 800 bonnen voor de oersterke wandkoffiemolen. Een heel rijtje, het valt niet te ontkennen, maar wat wil men? Als de industriëlen het toch zo goed met ons voor hebben? Zulke lieve dingen voor ons bedenken? Kun je ze dan voor het hoofd stoten door te zeggen: je kunt 't dak op met je geplak en gelijm en ge- spaar. Je puntjes en wikkeltjes komen me de oren uit! Ik zal m'n soepkommetjes en m'n knotje wol wel zélf kopen zonder al die onzin. Nee, dat kun je niet. Dat doe je niet. Maar naarmate de spaarac ties en Verrassende Aanbiedingen toene men, bekruipt ons toch wel eens een lich te twijfel.Is het werkelijk wel allemaal voor ons heil of.Maar komaan, ten slotte zijn wij kindertjes van een spaar zaam volk en een beroep op die nationale deugd is tot nog toe altijd raak geweest. Te willen volhouden dat de betrekkingen tussen ons land en de Sovjet-Unie zich zouden kenmerken door een grote mate van hartelijkheid dit zou de waarheid bepaald enig geweld aandoen! Hoe kan het ook anders, zal men verzuchten En inderdaad, er bestaat een enorm verschil tussen onze ideologie en die van hen, ook tussen onze cul turele tradities en de Russi sche, en tenslotte vormen de beruchte kernproeven waartoe de Sovjet-Unie eenzijdig is overgegaan, een potentiële be dreiging van ons en mogelijk zelfs onze nog ongeboren kin deren. Waar naast diepe ver schillen in opvatting en gees tesgesteldheid ook nog angst en vrees ons van de Sovjet- Unie scheiden, daar is het geen wonder dat de officiële betrek kingen niet anders dan stijf en stroef kunnen zijn. Nederland heeft, uit zelfver dediging. partij gekozen in het conflict tussen Oost en West toen het zich eerst door het Brusselse Pact en kort daarop door het NAVO-verdrag ver bond met de andere westelijke naties. Het gaf daarmee de neutrali teit op die'van 1814-1940 onze buitenlandse politiek had be heerst, en waaraan de Duitse invasie onvermijdelijk een ein de had gemaakt. Doch met de beide juist genoemde verdra gen werd nu, enige jaren na de oorlog, stelling genomen niet tegen het (inmiddels ver slagen en verdeelde) Duitsland maar tegen de Sovjet-Unie, één van de bondgenoten uit de Tweede Wereldoorlog. Het is opmerkelijk dat lan den die bij neutraliteit baat vinden, neutraal blijven ter wijl zij die in een oorlog wer den betrokken niettegenstaan de hun uitgesproken wil om afzijdig te blijven, de neiging hebben om te breken met de neutraliteit. Aldus België in de eerste en Nederland, Dene marken en Noorwegen in de Tweede Wereldoorlog. Zweden en Zwitserland, neutraal in beide wereldoorlogen en niet aangerand door de Duitsers, blijven beide ook neutraal in de koude oorlog tussen Oost en West en hopen straks, in een eventuele derde wereld oorlog, óók weer de dans te ontspringen Het verbond waartoe Neder land en ook bijvoorbeeld Bel gië, Denemarken en Noor wegen zijn toegetreden, is een defensief verbond dat aan ieder der geallieerden de bij stand van alle anderen in het uitzicht stelt in geval van een agressie. Hoewel het verdrag dit niet met zoveel woorden zegt, wordt natuurlijk bedoeld een agressie van de Sovjet- Unie en de daarmee verbonden staten. Ondanks dit defensieve karakter is de NAVO toegerust welbewust naar, overal waar dat mogelijk leek, het gezag te ondermijnen en zo mogelijk omver te werpen. Later is men in Moskou óók gaan spreken van vreedzame coëxistentie maar het ideaal van de we reldrevolutie, dat hiermee dui delijk in strijd is, leeft voort in de communistische gemoede ren. De communisten staan vóór Lübeck, zij zijn in Maag denburg en in de Harz, in Sak sen en Bohemen, en om deel te hebben aan een collectief pact tot het afslaan van even tuele communistische aan vallen lijkt voor een land in de positie van het onze niet een luxe maar een noodzaak. Niet noodzakelijk is het ech- werkloosheid. Aan de andere kant zijn de Russen nooit ver geten dat, toen de staalprijzen eenmaal sterk gingen stijgen, Nederland het enige land was onder de bouwers van schepen dat deze bleef leveren aan de Sovjet-Unie tegen de oor spronkelijke overeengekomen prijzen. Ook nu heeft zich weer een tamelijk belangrijk handels verkeer ontwikkeld tussen Nederland en de Sovjet-Unie. Wat in de laatste tijd aan de onderlinge betrekkingen ech ter veel schade heeft gedaan zijn: De uitwijzing van de Russi sche student Smirnoff en diens jonge gezin, nu ongeveer anderhalf jaar geleden, door onze autoriteiten. Het proces tegen twee jonge met alle denkbare wapenen, offensief zowel als defensief. Daarvan staan de kernwape nen óók ter beschikking van sommige kleinere bondge noten, echter met dien ver stande dat alleen de Verenigde Staten de uiteindelijke zeggen schap hebben over het gebruik daarvan. Had Nederland er wijs aan gedaan een andere koers te volgen na de bevrijding? Waarschijnlijk niet. Het inter nationale communisme blijkt steeds opnieuw een uitermate strijdbare ideologie te zijn en Lenin verwachtte van een wereldrevolutie het doordrin gen van die ideologie tot in de verste uithoeken van de aarde. De vierde internationale die van Moskou streefde er ter om de officiële betrekkin gen met de Sovjet-Unie slech ter te maken dan deze behoe ven te zijn, gegeven het feit dat wij deel uitmaken van het NAVO-pact en dat zij de lei ders zijn van het Warschau pact. Nederland heeft met Rus land al eeuwen geleden nauwe betrekkingen aangeknoopt, be trekkingen waaruit een zekere goodwill is voortgekomen. In een veel recenter verleden, en wel kort vóór de tweede we reldoorlog, verkreeg Nederland (ofschoön het toen nog steeds de Sovjet-regering niet offi cieel erkend had!) een aantal belangrijke orders uit Rus land. onder andere voor de bouw van schepen. Die orders hadden niet op een beter ogen blik kunnen komen want in Nederland heerste toen grote Nederlandse zeelieden, be schuldigd van spionage in de Oekraine. De incidenten op Schiphol tussen de Russische ambassa deur Pomonarenko en de marechausse op de luchthaven. Van deze drie zaken is de tweede de meest trieste. Er is veel meer over deze kwestie bekend geworden dan over de spionage-activiteiten waarvan Smirnoff is beschuldigd; dit betreuren wij en wij hopen dat de regering (beter laat dan nooit) in een oranje-boek of anderszins aan de wereld be kend zal maken waarom men destijds een student aan het Instituut voor Sociale Studies te 's-Gravenhage heeft moeten uitwijzen. De beide zeelui schijnen of wel door de Nederlandse in lichtingendiensten of door die van één onzer geallieerden te zijn gebruikt (of moet men zeggen: misbruikt?) Althans wanneer men mag aannemen dat hun bekentenissen op waarheid berustten en niet weergaven wat aan de ver dachten in de mond was ge legd. Het meest trieste van deze zaak is dat het er in ieder geval naar uitziet dat, hoe dan ook, hier twee longe Neder landers zijn misleid door onze eigen autoriteiten, door die van één onzer bondgenoten of door die van de U.S.S.R., en misschien wel door alle drie. Er rijzen in dit verband vele vragen waarvan er één is of nu de vrouw van de ge trouwde gevangene, die boven dien een jong kind heeft, ge holpen wordt door de Neder landse overheid. Want wat ook de ware toedracht was, in ieder geval zijn deze vrouw en kind slachtoffers geworden van de koude oorlog waarin Nederland nu partij is. Met een spionagegeval over en weer, zou men kunnen zeg gen, zijn wij quitte. Daar zit iets in; de troebele wateren van de spionage zullen nooit geheel te doorgronden zijn. Blijft het incident met de ambassadeur op Schiphol. Het heeft weinig zin daarover nu nog uit te weiden, aan gezien de meningen over deze gebeurtenis intussen wel vol doende tot hun recht zijn ge komen. Dat er ook aan Neder landse kant fouten zijn ge maakt, lijdt geen twijfel. Men moet bij het oordeel daarover óók bedenken dat Nederland er niet mee is gediend, wan neer onze betrekkingen met de Sovjet-Unie slechter zijn dan die van andere NAVO-landen, en dat is momenteel helaas wel het geval. Opruiend. De regering van de Federatie van Rhodesië heeft de invoer van alle lectuur van „ondermijnende of opruien de aard" verboden. De beoordeling ligt bij de minister van Binnenlandse Zaken. Zitstaking. Tachtig mijnwerkers, die sinds zestien dagen in een ijzerertsmijn in Villerupt -(Oost-Frankrijk) een onder grondse zitstaking houden, hebben thans schriftelijk de steun van president De Gaulle ingeroepen. De staking is be doeld als een protest tegen de voorge nomen sluiting van de mijn en tewerk stelling van de mijnwerkers in de staal industrie. Zij zijn vastbesloten hun actie voort te zetten. Bloemrijk. Twee Oostberlijnse tuinlieden, die vrijdag opdracht hadden twee grote potten met bloemen aan de westelijke kant van de Brandenburger Poort te plaatsen, wachtten totdat de Oostduitse grenswachters de rug naar hen hadden toegekeerd en poetsten vervolgens de plaat naar West-Berlijn. De Westberlijn- se politie hielp hen over de prikkeldraad versperring klimmen. Mevrouw Kennedy naar India. Mevrouw Jacqueline Kennedy zal eind november een bezoek van twee weken aan India en Pakistan brengen aldus heeft het Wit te Huis te Washington gisteren bekend gemaakt. De echtgenote van de Ameri kaanse president zal op eigen kosten rei zen en zonder gezelschap. Zij zal in In dia de gast zijn van premier Nehroe en in Pakistan van president Ayoeb Khan. BELIZE (UPI) Ten minste tweehon derd mensen hebben het leven verloren tij dens de verwoesting brengende orkaan Hattie, die de Britse kroonkolonie Hondu ras sinds dinsdag heeft geteisterd. In het havenstadje Belize zelf vielen 108 mensen ten slachtoffer. 36 doden werden geteld in de buurt van Toekneffe Key, veertien in Key Caulker en 27 in Stann Creek het gebied, dat het het zwaarste te verduren had van de orkaanwinden. 23 helikopters hebben gisteren driehonderd ton voedsel en medicamenten voor de overlevenden in het geteisterde gebied gebracht. De wind snelheden waarmee de orkaan over de stad Belize joeg, worden op ruim driehon derd kilometer per uur geschat. De hoog opgezweepte golven van het zeewater lie ten moddersporen na tot op de derde eta ge van de woningen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3