Kekkonen keert zwijgend terug in zijn bedreigde vaderland Herinneringen en zelftucht bij officiële begroeting KUIPERS ASTEN Russische druk verwacht op Noorwegen Ben Khedda - premier van de Algerijnse rebellenregering Actie tegen koppelbazen in de provincie Utrecht V „UN|A'^gggp> Russische verklaring over Z.-Vietnam Een ton voor het Studentensanatorium NA VO-basis in Kirkenes is een doorn in het oog van Moskou POTTER'S jiiHfc Vakbonden in het geweer eL alle merken dus ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 Ongemakkelijk ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST VAN Binnenhuis-architectuur Woning-inrichting GR. HOUTSTRAAT 155 - HAARLEM - TELEFOON 11159 Kerkelijk nieuws Achter gematigd optreden schuilt een keihard man Spelen met vuur Truman in het Witte Huis „Graafschap" veroordeeld voor overtreding van 5 jaar geleden Vredepeel krijgt eindelijk waterleiding NAAIMACHINES Amsterdam en Velsen I (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma HELSINKI, 4 november. Finlands president Urho Kekkonen is gisteren teruggekeerd in zijn hoofdstad, die hem verwachtte met een slechts door natio nale zelftucht bedwongen ongeduld, want hij is de man, die antwoord moet geven op de Russische nota, die Fins- Russisch beraad over het „Westduitse gevaar" vraagt. Maar zo die spanning al door Kekkonen gedeeld werd, daar legde hij zich toch diezelfde zelftucht op. Hij zei niets. Hij ging regelrecht naar bed. Om uit te rusten van zijn vermoeiende reis naar Amerika. Om krachten te verzamelen voor de nog veel vermoeiender onderhandelingen, die hem te wachten staan. Kekkonen keerde terug naar zijn be dreigde vaderland en hulde zich ook ter stond in het kille, wat trieste stilzwijgen, waarmee Finland zich tegen de komende onzekerheid pantsert. Het was koud en nat op het vliegveld, waar het onwezenlijke, schemerachtige licht van de komende noordelijke winter hing. Kekkonen, kaai, maar met een scherp gezicht en het li chaam van een Fin^e lange-afstandloper, keek vanaf de vliegtuigtrap zonder glim lach uit over de groep ministers en diplo maten, die hem kwam begroeten. Terwijl het militaire orkest het trage Finse volks lied speelde, dwaalde zijn blik over de dennen en berken van de Finse heuvels. Achter hem stond zijn vrouw, klein en vermoeid. Op haar schouder een reusach tige orchidee uit Amerika, bijna even groot als haar gezicht. Na het volkslied ging Kekkonen de rij der diplomaten langs. Hij sprak vriendelijk met de Amerikaanse ambassadeur, de vertegenwoordiger van het land dat hij zojuist bezocht had. De pijnlijkste hand druk moest hij wisselen met de Russische ambassadeur, Zakharov, vertegenwoordi ger van het land, dat hij straks misschien zal móéten bezoeken. De Russische diplo maat, een kleine kalende ronde man, had al minutenlang verlegen op zijn wangen staan kauwen. De Finse president, die zijn politieke carrière heeft opgehangen aan een beleid van verplichte, maar opper vlakkige, vriendschap met de Sovjet-Unie, drukte hem even de hand, bedacht toen dat de koude ogen van de camera's dit als onvriendschappelijk zouden registreren en drukte de hand daarom nogmaals, maar nu wat langer. Hij wilde wat zeg gen, maar de woorden kwamen niet. Slechts een ongemakkelijk „eh eh Toen liep hij door om nog meer diplomatieke handen te drukken, het laatst die van de Westduitse en Oost- duitse consuls-generaal, die altijd naast elkaar moeten staan, maar nooit iets te gen elkaar mogen zeggen: de stenen des aanstoots, de bron van alle moeilijkheden. Na de diplomaten begroette Kekkonen de soldaten, de erewacht in grijze unifor men met Duitse helmen, gecommandeerd door officieren, van wie velen littekens in hun gezicht en erekruizen om de hals droegen, beide opgedaan in de veldtochten tegen de Russen. De president riep de manschappen de gebruikelijke groet toe: „Goedendag, erecompagnie", en uit de jongensgezichten onder de stalen helmen kwam de tegengroet: „Goedendag, mijn heer de president", zo martiaal terugge- schreeuwd, dat de Russische ambassa deur zich er even van verslikte. Advertentie De hele ceremonie was onvrolijk en riep herinneringen op. De Duitse helmen van de soldaten zo goed als de hoge hoeden, waarmee de diplomaten zich volgens het Finse protocol moesten tooien. Het deed ouderwets aan. In de spanningen van het ogenblik denkt men niet aan hoge hoeden en grijze handschoenen, maar aan ruim tevaarthelmen en Geigertellers. Het lijkt vreemd dat de Russische diplo matie, die met de ene hand superbommen tot ontploffing brengt, met de andere zul ke ouderwetse diplomatieke middelen ge bruikt. Want in de totale oorlog der ideo logieën, die elkaar met niets ontziende wapenen naar het leven staan, raakt ook de twist in de eeuwige driehoeksverhou ding Rusland-Finland-Duitsland naar de verleden tijd. Die van de Duitse interven tie, toen het Russische Groothertogdom Finland, dat van Lenin zijn nationale on afhankelijkheid had gekregen, zelf in een burgeroorlog tussen „roden" en „witten" werd gewikkeld. Die van de tweede we reldoorlog, toen Hitier de Finnen dwong aan de oorlog tegen de Sovjet-Unie deel te nemen. Het meest denkt men nu aan 1939, toen Rusland voor de verdediging van Lenin grad en Kronstadt bepaalde eisen aan Finland stelde, die door Helsinki werden verworpen, tégen het klemmende advies in van zijn nationale held, maarschalk Mannerheim. Even later zei Molotov: „Dan is het woord aan de militairen". Mannerheim is nu dood, maar de herinne ring aan zijn advies is springlevend. Die herinnering waarde gistermiddag op het vliegveld, tussen de mistige heuvels en moerassen van het Finse landschap. Zij lag ook in de handdrukken van de Finse president en de westelijke en Russische diplomaten, in de ordetekens en vaandels van de Finse soldaten. Een herinnering van moed en schaamte. Landen Atlantisch Pact Russische invloedssfeer Neutrale landen Atlantische bases A Russische bases Spoorlijn c lm Bardufoss ermansk Oerlandet tersund Aland rlstad (St/amt arlskrona ^jcirnho/) onna Insterb Advertentie B Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizum (vac. A. D. Klaas- sens) J. A. Labrie te Oosterwolde (Fr.). Aangenomen naar Pernis (vac. J. van der Sar) L. Emmerzaal te Zwijndrecht naar Apeldoorn (wijkgem. 11) (toez.) W. van Hoogevest te Nieuwleusen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Bilthoven H. van Ommen te Oud-Loosdrecht. Ned. Herv- Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (wijkgemeen- te J. J. Ph. Valeton) D. A. Cazemier te Zwartemeer. MOSKOU (AFP-Reuter) Het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdagavond in een verklaring over situatie in Zuid-Vietnam gezegd, dat er een werkelijk gevaar bestaat voor de vrede in dat gebied. De Russen beschul digen de Verenigde Staten ervan de span ning te verscherpen door hun agressieve acties. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te v Moskou betreurt het verder, dat Engeland geen gevolg heeft gegeven aan een verzoek van de Sovjet-Unie van 9 september, zich te verenigen met een beroep op de Amerikaanse regering, „die de verantwoordelijkheid draagt voor de verslechtering van de situatie in Zuid- Vietnam". Het Russische ministerie herinnert ook nog aan brieven van de Noordvietnamese minister van Buitenlandse Zaken aan de voorzitters van de Geneefse conferentie over Indo-China, waarin de Amerikaanse inmenging aan de kaak werd gesteld. In een van deze brieven, gedateerd 14 okto ber, had de Noordvietnamese minister in het bijzonder de aandacht van de-voor zitters gevestigd op „het voornemen van de Amerikaanse regering troepen naar Zuid-Vietnam te zenden". De Amerikaanse generaal Taylor is vrij dag van zijn oriëntatiebezoek aan Zuid- Vietnam in Washington teruggekeerd waar hij president Kennedy verslag zou uit brengen. Taylor heeft de overtuiging uit gesproken, dat de vastbeslotenheid van het Vfetnamese volk het in staat zal stellen aan de communistische dreiging het hoofd te bieden. De Verenigde Sta ten zouden daarbij steun verlenen. Mevrouw J. E. Glastra van Loon-Boon, dochter van de oprichtster van Maduro- dam, heeft in het Nederlands studenten sanatorium te Laren de jaarlijkse bijdrage aan het bestuur, 100.000 aangeboden. Madurodam trok dit jaar 1.030.000 bezoe kers, 250.000 bezoekers boven het gemid delde van de laatste jaren. In 1952 werd 15.000, in 1953 30.000 gulden en in 1954 75.000 gulden afgedragen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) HELSINKI, 4 november. Het politieke Russische offensief in het hoge noorden zal zich vermoedelijk niet tot druk op Fin land beperken. In Scandinavische rege ringskringen vreest men dat Noorwegen het volgende doelwit zal zjjn. Vrezen is misschien nog een voorzichtig woord. Men krijgt de indruk, dat de Scandinavische hoofdsteden wel bepaalde aanwijzingen hebben over het diplomatieke programma, waarin Moskou stap voor stap geheel Noord-Europa onder zware druk zal zet ten. De eerste stap zou de Noorse NAVO- basis Kirkenes gelden. In deze noordelijk ste stad van de wereld, op duizend kilo meter van Nova Zembla, waar de Russi sche superbommen ontploften liggen NAVO-strijdkrachten op een steenworp afstand van de Sovjet-Unie zelf. De diplomatieke veronderstellingen om trent een angstaanjagende Russische nota aan Oslo misschien komende week al zijn niet alleen gegrond op de wijd lopige beschuldigingen, die Moskou in zijn Finse nota aan 'het adres van Noorwegen en Denemarken heeft gericht wegens hun steun aan „het militaristische Westduitse revanchisme". Ook het feit, dat de super bommen van de Russen op Nova Zembla ontploften de inwoners van Kirkenes konden de explosies horen alsmede het spelen op de anti-Duitse sentimenten en de Scandinavische solidariteit der Noren en Denen, duiden daarop. Tenslotte ge- PARIJS (UPI) De leider van de voor lopige Algerijnse regering, Ben Joessef Ben Khedda, is een man van het type, dat de Fransman „un dur" pleegt te noemen. Tot voor kort was de nieuwe premier po litiek gezien vrijwel onbekend, hoofdzake lijk omdat de rebellenregering (G.P.R.A.) dit bewust zo heeft gewild. Toen de rege- ring-Abbas in 1960 om onderhandelingen begon te verzoeken, werd de minister van Sociale Zaken Ben Khedda op vriend- schapsreizen naar Syrië en andere landen in het Nabije Oosten, Joegoslavië, Zuid- Amerika en communistisch-China gestuurd Ben Khedda heeft een middelgroot pos tuur en is breedgeschouderd. Hij heeft een ascetisch gelaat en wordt wat kaal. Hij draagt een bril, spreekt op zachte toon en maakt de indruk een wat terughouden de intellectueel te zijn. Degenen die hem beter kennen, zeggen echter dat Ben Khed da achter zijn gematigde optreden en be scheiden stemgeluid „keihard" is. De nieuwe premier van de Algerijnse re bellenregering werd geboren in Blida en oefende, net als Abbas, het beroep van apotheker uit. Hij was eerst lid van de Na tionale Algerijnse Beweging van Messali Hadj. Toen een groep zich uit deze orga nisatie afscheidde en zelfstandig opereerde onder de naam Nationaal Bevrijdingsfront (F.L.N.) behoorde ook Ben Khedda tot de ze ontevredenen. Spoedig daarna werd de oude organisa tie door de F.L.N. volledig overvleugeld. Ben Khedda is door de Fransen twee maal gearresteerd wegens zijn politieke activiteiten. Toen hij de laatste keer in 1955 werd vrijgelaten voegde hij zich bij de rebellistische guerilla's in het gebied Kabylië. In 1956 was Ben Khedda politiek en mi litair leider van de rebellenorganisatie in Algiers. Toen Franse parachutisten in dat jaar de Kasbah uitkamden om de rebellen op te sporen, wist hij naar Tunis te ont snappen. Van hier ging hij naar Cairo, waar hem in de nieuw geformeerde voor lopige Algerijnse regering de portefeuille van Sociale Zaken werd aangeboden. Later leidde hij verscheidene rebellendelegaties waaronder die naar Londen en Belgrado, maar hij werkte tot eind augustus van dit jaar achter de schermen. looft men niet, dat de mysterieuze Rus sische nota aan Helsinki een toevallige, incidentele gebeurtenis is. De doeltref fendheid der Russische diplomatie ken nende is men eerder geniegd de nota als een eerste stap te zien om geheel Scandi navië te intimideren en zo mogelijk te neutraliseren. Welke concrete eisen de Sovjet-Unie aan Oslo te stellen zou hebben, ligt nog in het duister. Bij het wensenpakket, dat Moskou in Helsinki wil bezorgen, zou het vestigen van een Russische basis op Fins gebied vlak bij Kirkenes kunnen behoren. Men gewaagt ook van een mogelijk Rus sisch verzoek aan Noorwegen tot grens correcties in het hoge noorden. Het fundamentele verschil tussen de druk op Finland en die op Noorwegen is, dat Noorwegen tot de Noordatlantische Verdragsorganisatie behoort, een gebied dus, waar iedere aanslag op de territoriale integriteit vrijwel onherroepelijk tot een wereldoorlog zal leiden. Ieder Russisch Advertentie MENTHC-.PEU.efs Tegen hoest en Keelpij V Uitwerking frappant initiatief hier zou werkelijk spelen met vuur zijn. Tegenover degenen, die menen dat Moskou een wereldoorlog nu voor on vermijdelijk houdt, staat echtèr ook hier de meerderheidsopinie van hen, die gelo ven dat de Sovjet-Unie momenteel alle vormen van druk gebruikt, tot aan de rand van de oorlog gaat, om het Westen te dwingen tot onderhandelingen over de fundamentele uitstaande geschillen in Europa, lees: over Duitsland. Oud-president Harry S. Truman, die tijdens de ambtsperiode van zijn Republikeinse opvolger generaal Dwight D. Eisenhower nimmer een voet in zijn voormalige residentie zette, heeft woensdag een bezoek ge bracht aan de Democratische bewo ners van het Witte Huis. President Kennedy (rechts) en zijn vrouw Jacqueline (rechts) begroeten het echt paar Truman bij hun, aankomst. Mevrouw Truman gaat schuil achter mevrouw Kennedy. (Telefoto) „Wij zouden het toejuichen als de werknemers het zouden vertikken te werken naast'arbeiders, die in het bedrijf zijn gebracht door de zogenaamde kop pelbazen". Dit werd gisteren meege deeld op een persconferentie van de drie werknemers-vakcentrales in de metaal industrie van de districten Utrecht en Amersfoort. De drie genoemde organisa ties gaan een campagne beginnen tegen het optreden van de koppelbazen, dat in de provincie Utrecht momenteel toe neemt. Met name spraken de districtsbestuur ders hun teleurstelling uit over de direc ties van Werkspoor, Frans Smulders n.v., n.v, Pannevis en de AMAF, in Amersfoort, waarvan zeker is dat zij van de arbeidskrachten der onderaannemers gebruik maken. Broodnodig De directeur van de AMAF, de heer Langelaan, voorzitter van de Metaalbond (werkgevers) in de provincie Utrecht, kan zich het principiële bezwaar van de vak bonden indenken, maar verklaarde deze arbeiders nu eenmaal broodnodig te heb ben. Het bezwaar van de werknemers-or ganisaties is vooral van morele aard. De onderaannemers glippen tusseh de mazen van de C.A.O. door (uitgezonderd de wei nig gespecialiseerden, die bonafide zijn) en kunnen hun arbeiders 20,- tot 30,- per week meer betalen dan volgens de C.A.O. is toegestaan. Dit geeft arbeidson rust in het bedrijf daar de arbeiders in vaste dienst, die voor een onderaanne mer willen gaan werken geen ontslag kunnen krijgen, tenzij hij, wat zelden het geval is, bonafide is. SER-rapport Het medio 1961 uitgebrachte S.E.R.-rap port vermeldt, dat niet zelden onderaan nemers inkomens hebben van 20.000,- tot 30.000,- per jaar. na aftrek van alle las ten als arbeidsloon etc. Dit komt omdat de onderaannemers geen enkel bedrijfs risico hebben en praktisch geen premies voor de sociale wetten betalen. Hebben zij Het Arnhemse gerechtshof heeft don derdag de oud-directeur van de n.v. De Graafschap veroordeeld wegens een over treding van de loterijwet, die vijf jaar ge leden plaatsvond. De heer R. werd con form de eis een boete opgelegd van 50 gulden met verbeurdverklaring van een bedrag van f 1800. De kantonrechter iri Terborg had hem in eerste instantie eveneens veroordeeld tot een boete van 50 gulden. De Hoge Raad verwees de zaak onlangs naar het ge rechtshof in Arnhem. De semi-prof voetbalclub De Graaf schap organiseerde in 1956 een eigen toto en werd voor dat feit gerechtelijk ver volgd. De secretarie-ambtenaar V. in En schede, die mede terechtstond, werd vrij gesproken van het hem tenlaste gelegde, nl. medewerking aan het afleveren van aandelen van een buitenlandse loterij (de Duitse Lotto). Hij zou slechts een vrien dendienst hebben willen bewijzen. Ook de rechtbank in Almelo had hem niet schul dig geacht. De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof eiste tegen hem een boete van 25. geen opdrachten, dan komen de arbei ders in het overgrote deel van de geval len ogenblikkelijk zonder werk, zonder dat de opzegtermijn in acht is genomen en zonder overbrugging of vakantiegel den. Als de bedrijfsvereniging om de nietaf- gedragen premies komt laten de koppel bazen zich vaak failliet verklaren om eni ge dagen later elders opnieuw te begin nen. Ongeveer 85 percent van de verzuimde premiebetalingen is oninbaar, volgens het S.E.R.-rapport, met alle gevolgen van dien voor de werknemer. De sociale verzekeringsbank heeft de bedrijfsvereni ging voorgeschreven dat de bedrijven de inschakeling van onderaannemers moeten melden, om het afdragen der premies door de onderaannemer te controleren. Bij verzuim kunnen achterstallige pre mies op de werkgever worden ver haald. De werknemers-organisaties trach ten nu te voorkomen dat deze bepaling wordt ontdoken. Zes jaar nadat de toenmalige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, de heer Mansholt, het ontginnings complex Vredepeel officieel in gebruik stelde, zal eindelijk een begin worden ge maakt mei de aanleg van de waterleiding voor de vijftig gezinnen van dit jongste kerkdorp van de gemeente Venray. De gemeente Venraij heeft op grote schaal de ontginning ter hand genomen. Op een groot deel van het gebied werd echter beslag gelegd door het ministerie van Defensie, dat daar het vliegveld „De Peel" liet aanleggen. Daardoor was van een ontplooiing van het dorp geen sprake en er konden maar vijftig bedrijven wor den gesticht. Bij de feestelijke ingebruikstelling op 16 juni 1955 verklaarde minister Mansholt, dat er met kracht naar gestreefd zou wor den, de bewoners van Vredepeel elektrisch licht en waterleiding te bezorgen. Het elektrische licht kwam, maar hoe vaak ook aan officiële instanties flesjes met vuil en stinkend Peelwater werden gezonden, de Vredepeel bleef van leidingwater ver stoken. De bewoners kregen per dag een melkbus water via de plaatselijke zuivel fabriek. Ze moesten daarvoor zelf de transportkosten betalen. Het ministerie van Defensie heeft nu goedgevonden dat water wordt betrokken van de waterzuiveringsinstallatie van het vliegveld. De aanlegkosten zullen worden beperkt doordat alle vijftig Vredepeel-ge- zinnen zich unaniem bereid hebben ver klaard het graafwerk zelf te verrichten. De gemeente Venraij zal een subsidie ver lenen van ongeveer 3.000 per aansluiting. Advertentie ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM De gemeenteraad van Amsterdam heeft blijkens een verslag in het Amsterdamse Algemene Handelsblad, enige aandacht be steed aan een nota, die B. en W. van Vel sen heeft gericht aan de raad vafn die ge meente en met een begeleidende brief ook heeft doen toekomen aan de leden van de Amsterdamse gemeenteraad. Velsen heeft enige tijd geleden bij de Kroon gepleit voor de instelling van een orgaan, waarbinnen met belanghebbende gemeenten overleg gepleegd kan worden over allerlei zaken betreffende de Noord zeekanaal-zone. Amsterdam heeft dit adres toen niet gesteund en in hun recente nota laten B. en W. van Velsen uitkomen, dat zij dit betreuren. De heer Den Uyl (P.v.d.A.) zei, dat men in Amsterdam begrip moet hebben voor de ongerustheid, die in Velsen heerst i.v- m. de uitbreidingsplannen voor de Amster damse haven. Hij vroeg B. en W. van de hoofdstad om alles te doen wat in hun vermogen ligt om die ongerustheid in Vel sen weg te nemen. Hem leek daartoe het bewandelen van informele wegen het bes te. Nadat ook de heren Seegers (C.P.N.) Vermeulen (Prot.Chr.) en Elsenburg (R. K.) in deze geest hadden gesproken, zei burgemeester Van Hall, dat de contacten met Velsen minder intensief zijn, dan B. en W. wenselijk achten, vooral omdat B. en W. van Amsterdam het zo druk hebben Het adres van Velsen aan de Kroon is een typisch geval van onvoldoende communi catie, waaraan Amsterdam schuldig is, maar ook Velsen. In Velsen zelf heeft het aan communi catie ontbroken, omdat noch B. en W. noch de raad van die gemeente ervan op de hoogte waren, toen zij het adres verzon den dat er al een dergelijk contact-or gaan bestaat, waarin ook Velsen vertegen woordigd is. Burgemeester Van Hall zei, dat Amsterdam bijzonder is gesteld op een goede verhouding met Velsen en alles zal doen om deze in stand te houden. Hij wil de er verder maar niet al te veel over zeggen, omdat na dit incident de commu nicatie met Velzen uitstekend verloopt. De Amsterdamse raad nam na dit de batje de nota en de brief uit Velsen voor kennisgeving aan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4