Hans Kapfinger - de Westduitse vos die de passie preekte IN DE VISHAL+EN OP ZEE m Sam Rayburn's heengaan laat Democraten zonder leiding Jongen uit Soest werd door drie „vrienden" vermoord Onsmakelijke mengeling van erotisch schandaal en politieke struikroverij Nieuw komplot tegen het leven van De Gaulle? i Schepen in moeilijk heden door storm Meer vrijheid voor de Algerijnen in Parijs Kennedy verliest in de voormalige speaker een grote steun Lugubere vondst in waterput Belgische bakkers dreigen geen meel te ontvangen ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 Amerikaanse werkloosheid daalt nog niet Onverkwikkelijk Ingenieursbureaus Viba 6 interim ■'M1 mm ar I Avondklok twee uur later Bijmenging ook daar een probleem (Van onze correspondent) BONN Er zal wel geen land ter we reld zijn,waar onverkwikkelijke zaken nim mer voorkomen en er is op zichzelf dan ook geen reden om moord en brand te schreeuwen over de onverkwikkelijkheden in de economische wonderrepuhliek West- Duitsland. Enige verwondering, verbazing of verontwaardiging is echter wel op zijn plaats als men de zaak-Kapfinger beziet, die een onsmakelijke mengeling biedt van erotisch schandaal en politieke struikrove rij. Kapfinger is de grote uitgever van Passau in Zuid-Duitsland, die naast de „Passauer Neue Presse", sinds kort het weekblad „AktuelP' de wereld inzendt. Dit weekblad is te typeren als een reactionair vaak neo-nazistisch orgaan, dat niet schuwt voor persoonlijke verdachtmaking en ongeneerde bekladderij. In dit weekblad toog de 58-jarige dr. Jo- hann Evangelist Kapfinger in de laatste weken voor de verkiezingen met zendings ijver ten strijde tegen de socialistische kandidaat voor het kanselierschap, Willy Brandt. Van een eervolle strijd was geen sprake. Brandt als politicus bleek voor Kapfinger en de zijnen niet interessant. In de eerste plaats schoot men giftige pij len op zijn persoon. Volgens Aktuell was Brandt niet geschikt voor het bondskanse lierschap, omdat hij een lafaard was en allerlei geschiedenissen met vrouwen had Hoewel het aantal Amerikanen dat in hét arbeidsproces is opgenomen in okto ber tot een recordhoogte steeg, is de werkloosheid niet zeer sterk teruggelopen, aldus een mededeling van het Amerikaan se ministerie van Arbeid. Voor de elfde maand in successie bleef het percentage werkloze Amerikanen staan op 6,8. De Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, heeft zijn bezorgheid hier over niet verheeld., „We worden hier ge confronteerd met een koppig en hardnek kig vraagstuk", zei hij. Op elke duizend Amerikanen' zijn er nu 68 zonder werk in totaal 3.934.000. (UPI). gehad. Haarfijn werd uit de doeken ge daan wanneer en hoe lang Willy in zijn jonge jaren samen had geleefd met een meisje, hoelang hij .getrouwd was geweest met zijn eerste, vele jaren oudere vrouw, waar en wanneer hij deze aan de kant had gezet voor zijn huidige vrouw, Rut Han sen, en hoe hij sindsdien in Bonn met een journaliste intieme betrekkingen had on derhouden. Willy Brandt, de vrouwenjager en echtbreker, is ongeschikt voor het ambt van kanselier, dat was het aambeeld, waarop Aktuell hamerde. Om dit betoog kracht bij te zetten pu bliceerde men zelfs een foto van Brandt met de journaliste. Hiertegen wist „der schone Willy" echter een gerechtelijk von nis te krijgen, zodat Aktïiell zich moest beperken tot geroddel in woorden. Daar toe reikte overigens Brandts vroegere „ge liefde" de helpende hand, want zij gaf Kapfinger de brieven, die de Berlijnse bur gemeester haar eens schreef, in handen en de uitgeverij van de grote man in Passau haastte zich de inhoud daarvan in een brochure aan het publiek voor te leg gen. Met het woord onverkwikkelijk hebben wij niet overdreven, zal men moeten toe geven. Maar de zaak gaat nog verder. Een juffrouw uit Passau, diq tevergeefs bij Kapfinger om een leping was komen aankloppen, speelde via de Berlijnse stads regering het openbaar ministerie mate riaal in handen, waaruit bleek dat zeden- apostel Kapfinger zelf van vreemde smet ten geenszins vrij was. De Passause juf frouw meldde namelijk dat hij haar en een andere jonge vrouw had aangezet „tot het verrichten van onnatuurlijke sexuele han delingen", waarna Johannes Evangelist zelf tot intimiteiten met beide vrouwen was overgegaan. Een rare manier van doen voor een man, die te vuur en te zwaard immorele daden van anderen be strijdt. Dat vond de openbare aanklager in Pas sau ook en de grote uitgever moest dan ook voor de rechter verschijnen, beschul digd van „koppelarij". Uit eerbied voor zijn belangrijke plaats in de Passause sa menleving kreeg Kapfinger van de rechter echter niet de gewone harde verdachten- bank, maar een makkelijke fauteuil,waar in hij zich met zichtbaar zelfvertrouwen nestelde. Mede aangeklaagd werd de jon ge vrouw, van wie boven reeds sprake was. Deze laatste omstandigheid nu schiep voor Kapfinger en zijn advocaten een mo gelijkheid uitstel van executie te krij gen. De medeverdachte werd ijlings ziek en zag kans haar toestand te laten ver ergeren, al naar gelang de rechter min der in de ziekte geloofde. Omdat haar ge tuigenis van groot belang voor de zaak was, werd het proces twee maanden ver daagd. Maar genoeg over de details van het proces. Belangrijker is dat een man als Kapfinger in de Westduitse samenleving invloed en gewicht heeft. Hij is persoon lijk bevriend met meer dan een bondsmi- nister. Het had geen haar gescheeld of hij was in Passau kandidaat gesteld voor dé Christelijke Sociale Unje, het Beierse zus je van Adenauers Christen-Democratische Unie, en via zijn bladen heeft hij invloed op de openbare opinie. Dat die invloed niet gering is ervoer de andere grote uitgever in Zuid-Duitsland, Werner Friedmann, die enige jaren geleden als getrouwd man viel voor de charmes van een van zijn minderjarige onderge schikten. De bladen van Kapfinger maak ten toen zo'n stemming tegen de „immo rele" Friedmann dat deze zijn leidende po sitie bij de Süddeutsche Zeitung moest op geven. Tijdens het proces gaf Kapfinger nu zelf toe dat hij het met de moraal niet zo nauw nam. Daarmee trapte hij voor velen een open deur in, want het was al lang bekend, dat hij er twee vaste vriendinnen een in München en een in Passau, op na houdt, ondanks het feit dat hij al sinds jaar en dag getrouwd is. De man, die anderen met opgeheven wijsvinger echt breuk verweet, blijkt zelf op dit punt een virtuoos te zijn. Onfrisse geschiedenissen komen natuur lijk overal voor, maar de vormen die de zaak-Kapfinger heeft aangenomen beginnen reden te geven tot verontrusting. De per verse vermenging van politieke actie, per soonlijke verdachtmaking en sexuele or gieën maakt de zaak tot een Mene Tekel aan de wand van het Westduitse „Wirt- schaftswunder". Geregeld gaan er in Duits land stemmen op, dat een meer ingehou den levensstijl noodzakelijk is voor een ge zond blijven van een welvarende samen leving. De zaak-Kapfinger lijkt diegenen weer gelijk te geven, die zeggen dat drank zucht, perversiteiten, corruptie en politeke struikroverij bezig zijn het leven in de bondsrepubliek 'te vergiftigen. PARIJS (UPI) In een bericht uit Al giers meldt het Parijse blad Le Figaro „van bepaalde officiële kringen" verno men te hebben, „dat speciale veiligheids maatregelen genomen zijn met het oog op verkregen inlichtingen, dat wederom een aanslag gepleegd zal worden op het staatshoofd" tijdens zijn bezoek aan Cor sica volgende week. Volgens Le Figaro wordt het komplot tegen De Gaulle geleid door oud-kolonel Yves Goddard, een van de voormalige Franse officieren die hun steun gegeven hadden aan de mislukte opstand in april van dit jaar in Algiers, en een zekere „Susini". De Gaulle zal dinsdag voor een rondreis door Corsica en Zuidoost-Frankrijk ver trekken. De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, heeft geweigerd het bericht te bevestigen of te ontkennen, al dus het blad. Goddard zou, naar verluidt, ook betrokken zijn geweest bij de mislukte bomaanslag van 8 september op president De Gaulle. De resultaten in de eerste drie kwartalen van 1961 van de n.v. Vereenigde Inge- nieursbureaux „Viba" behaald, hebben, blijkens een tussentijds bericht per 30 sep tember de verwachtingen die in het laatste jaarverslag werden uitgesproken beves tigd. De conjunctuur bleef voor het bedrijf gunstig waardoor de vennootschap in staat werd gesteld de omzet te vergroten met een winst die de gestegen exploitatiekos ten volledig kon opvangen. De orderporte feuille steeg van 2 050.000 per 1 januari 1961 tot 3.278.000 aan het einde van het derde kwartaal. De liquiditeit verbeterde als gevolg van het toenemen der voor raden echter in mindere mate dan de aan delenemissie in het begin van het jaar zou doen verwachten. Besloten is, evenals in vorige jaren en vooruitlopende op de resultaten van 1961, een interimdividend van zes percent uit te keren. Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was vrijdag 7820 kisten, waarvan 1641 tong en tarbot, 748 schol, 35 schar, 5007 haring, 277 wijting, 5 haai, 75 poon, 32 diversen. Prjjzen van vrijdag Per kilo: grote tong 7—6.40, grootmiddel tong 4.504.20, kleinmiddel tong 3.302.80 kleine tong I 2.60—2.30, kleine tong II 1.86—1.60, tarbot I 5—4.60. Per 50 kilo: tarbot IV 8464, kleinmid del schol 62, kleine schol I 70, kleine schol II 6519, schar 42, verse haring 17.2011 wijting 31—24, kleine haai 22—21, kleine rode poon I 43, kleine rode poon II 2715 Besommingen van vrijdag KW 132 f 8900, KW 37 8690, KW 161 8950, KW 19 3000, KW 20 3200, KW 45 1760, KW 74 9400, KW 57 2620, KW 138 3470, KW 147 5520, KW 21 600, KW 112 420, KW 133 f 6740, KW 136 f 5720, KW 164 11.200, KW 142 3560 KW 92 1320, KW 22 7540, KW 1 1130, IJM 59 3400, IJM 62 4600, IJM 64 4290, KW 90 11.900, SCH 261 13.100 Aanvoer van zaterdag Vier trawlers, vier loggers en dertig kotters voerden in IJmuiden 8125 kisten vis aan, waarvan 200 schelvis, 20 radio 175 wijting, 70 gul en kabeljauw, 70 kool- vis, 750 trawlharing, 84 kleine haring, 1870 Engelse walharing, 3530 makreel, 333" schol 52 tarbot, 200 varia, 345 stuks kabeljauw, 35.000 kilo/ tong. De VL 16 „Voorloper" zorgde voor 900 U Een noordwesterstorm op de Noordzee, n stand gehouden door een depressie bo ven Zuid-Rcandinavië en een gebied van hogedruk ten westen van Ierland, heeft een aantal schepen in moeilijkheden gebracht. De 341 ton metende Poolse trawler „Sy- riusz" seinde vanmorgen dat zij ten noord westen van de Doggersbank in de Noord zee in moeilijkheden verkeerde en hulp no dig had. Het schip is lek en de machine kamer staat vol water. Een andere Poolse trawler, de 680 ton metende „Skrwa", heeft koers gezet naar de „Syriusz". Drie Nederlandse zeeslepers, de „Loire" en de „Clyde" van L. Smit en Co en de „Holland" van de firma Doeksen van Ter schelling zijn op weg geweest naar de 12.000 br. reg. ton metende Noorse tanker „Raila", die op 100 mijl ten noorden van Cuxhaven in moeilijkheden kwam door ma- chineschade. De „Loire" schuilde in Wil helmshaven voor het zeer slechte weer. De sleepboten behoefden echter geen hulp te verlenen, daar de „Raila" nader hand seinde, dat de machinestoring ver holpen was en dat het schip op eigen kracht naar Rotterdam zou varen. ANP-CBS BEURSOMZETTEN EN INDICES In oktober (22 beursdagen) waren de gezamenlijke omzetcijfers van de vijf in ternationale concerns (in min guldens) nominaal 12,4 en reëel 93,2 (vorige maand resp. 7,4 en 52,3) en van alle groepen te zamen 23,0 en 131,6 (vorige maand 16,7 en 83,7). Over de eerste tien maanden van het jaar (210 beursdagen) waren de omzet cijfers van de ANP-CBS fondsen aldus: vijf internationale concerns nominaal 141,7 en reëel 1145,2, alle groepen tezamen res pectievelijk 324,4 en 1829,2. Vrijdagochtend heeft Prinses Marga ret van Engeland in het Clarence House in Londen het leven geschon ken aan een zoon. De foto toont een televisie-cameraman temiddelen van een grote menigte nieuwsgierigen voor de hekken van het Clarence House. (Telefoto-ANP) PARIJS (UPI) Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de bewe gingsvrijheid van in Frankrijk wonende Algerijnen na het invallen van de duister nis verruimd. Het is een nieuwe aanwij zing dat zich een verzoening aan het ont wikkelen is. In een communiqué maakt het ministerie bekend, dat de moslims in Frankrijk tot tien uur, in plaats van tot acht uur, 's avonds niet bevreesd behoeven te zijn voor aanhouding door de politie op de openbare weg en in openbare gelegen heden. Ook de Algerijnse café's mogen nu weer tot tien uur open zijn. Op het uitgaansverbod na acht uur was scherpe critiek geleverd door kamerleden, onderwijzers en andere personen en insti tuten, die er een aanslag op de burger rechten in zagen. Krachtens de Franse wet zijn de 380.000 moslims in Frankrijk Fran se staatsburgers met dezelfde rechten als de in Frankrfjk geboren burgers. Hoewel het ministerie het niet met zo veel woorden zegt, neemt men aan dat tot de verzachting van de maatregel is be sloten, omdat de Algerijnen in Parijs en elders niet op straat zijn verschenen om te betogen op de zevende verjaardag van het uitbreken van de Frans-Algerijnse oor log. TUNIS (Reuter) Een woordvoerder van de voorlopige Algerijnse regering heeft berichten tegengesproken, als zou met Frankrijk geheim overleg zijn begonnen over vredesonderhandelingen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Zoals gemeld is onlangs bekend gema'akt. dat de 79-jarige Sam Rayburn kanker heeft, een ziekte die in dit stadium niet meer is te gene zen. Sedert 1913 is Rayburn, die uit Texas afkomstig is, lid van het Huis van Afge vaardigden te Washington. Sedert 1940 is hij*„speaker" of voorzitter van het Huis. Alleen tijdens twee korte perioden van een Republikeinse meerderheid heeft mr. Sam of ook wel mr. Democrat, die post moeten afstaan Een zeer krachtige, markante fi guur. is aan het politieke leven van Washington ontvallen en president Kenne dy verliest een medewerker, die hij node kan missen. Ongeveer een maand voordat het Con gres zijn zitting beëindigde moest Sam Rayburn Washingtöh'verlaten. Hij klaagde over pijn in de rug en hoopte dat rust in Texas hem goed zou doen. In Washington was men verbaasd, want de robuuste Ray burn was eigenlijk nooit ziek. Weinigen vermoedden echter, dat hij niet meer naar de hoofdstad zou terugkeren: Toen dezer dagen bekend werd, dat Rayburn kanker had en niet meer was te genezen, waren de politici van beide partijen dan ook zeer geschokt door dit bericht. President Ken nedy zeide: „Ik weet dat de gehele natie zich met mij en mevrouw Kennedy zal verenigen in gebed voor speaker Rayburn, die zijn volk zo goed en zo trouw gediend heeft, vele jaren lang." Niet alleen per soonlijk, ook politiek zal de president mr. Sam Zeer missen. Nadat Rayburn Washington had verlaten, werd het ter stond duidelijk, dat de man, die hem ver ving, McCormack uit Massachusetts, veel minder steun verleende aan wetsontwer pen, die Kennedy had aanbevolen. Ten dele was dit zo, omdat McCormack poli tiek verder van Kennedy afstaat, maar ook omdat niemand in het Huis zo'n greep op diverse groepen in de Democratische par tij heeft als Rayburn. uu ei„m.ef.L £b™Lkie 2ieJn.d,e eul!n Baarn zijn gevonden, waterput in een tuin bij een villa in Baarn een menselijk geraamte gevonden. Aan vankelijk meende men te doen te hebben met een slachtoffer van een misdrijf in de bezettingstijd, maar een onderzoek door de gerechtelijke deskundige dr. J. Zelden- rust heeft uitgewezen, dat het slachtoffer de 16-jarige Theo Mastwijk uit Soest is, die in juli van het vorige jaar is ver moord. Je politie heeft in verband hiermee in Baarn drie jongens van 17 en 18 jaar aangehouden, vroegere vrienden van Theo Mastwijk, die reeds ten dele hebben be kend, Theo van het leven te hebben be roofd en het stoffelijk overschot in de waterput te hebben geworpen. Zij hebben het daarna met ongebluste kalk en zand bedekt. Theo Mastwijk, die in de zomer van 1960 vijftien jaar was, werd in juli van het vorig jaar als vermist opgegeven. Een vriend van hem, H. W. uit Baarn, die toen net van het lyceum was gestuurd, ver klaarde, dat zij samen naar het buitenland hadden willen gaan, maar dat Theo Mast wijk uiteindelijk de reis alleen had ge maakt, omdat hijzelf bij de grens was teruggekeerd. De Baarnse politie is dank zij een goed herinneringsvermogen achter de identiteit van het slachtoffer gekomen. Theo Mastwijk was namelijk vlak voor zijn verdwijning door de Baarnse politie gehoord over een overtreding. Er werd toen ook een foto van hem genomen. Hij droeg bij die ge legenheid een overhemd met een wat merkwaardig patroon. De resten textiel hadden hetzelfde patroon. De Baarnse politie ging na deze ontdek king onmiddellijk op zoek naar Mastwijks vriend W., die haar had ingelicht over de zogenaamde büitenlandse reis. Deze jon geman werd gisteren na een lange speur tocht in Limburg aangehouden. Hij beken de dat Theo was vermoord. Uit zijn verklaringen bleek, dat Theo Mastwijk, twee gebroeders H. en hij in 1960 enkele kleine diefstalletjes hadden ge pleegd. De vrienden, die bang waren, dat Mastwijk zijn mond voorbij zou praten, besloten hem van het toneel te laten ver dwijnen. De jongen, die toen in het huis van de familie H. was ondergedoken, werd om het leven gebracht. Hoe is nog niet bekend. Het lichaam werd in de oude waterput in de tuin van de familie H. geworpen en overdekt met ongebluste kalk. B. H., een achttienjarige student, is gisteren op zijn studentenkamer in Amsterdam gear resteerd. Zijn broer E. H., een zeventien jarige scholier, werd door de politie weg gehaald bij familie in Den Haag, waar hij logeerde. Een van hen heeft inmiddels ook bekend. Het onderzoek is nog in volle gang en overzie details van het misdrijf is dan ook nog niet veel bekend. Wel staat vast, dat de andere leden van het gezin H., dat be staat uit man, vrouw en zes kinderen, er niet van op de hoogte waren dat Theo Mastwijk zich in juli 1960 in hun huis schuil hield. McCormack is een katholiek democraat uit Massachusetts. Hij komt dus uit dezelf de staat als Kennedy en is van hetzelfde geloof als de president. Maar dat wil niet zeggen, dat beide mannen goed met elkaar overweg kunnen. Herhaaldelijk hebben zij botsingen gehad en indien McCormack speaker wordt (op het ogenblik is hij fractie-leider der Democraten), dan zal dit Kennedy's werk moeilijker maken. Maar wie ook Rayburn zal opvolgen, zo goed als zeker zal deze figuur minder overwicht hebben op zijn partijgenoten dan Rayburn. Zoals men weet lopen de opinies in de De mocratische partij zeer uiteen en partij discipline, zoals men die in Europa kent, is in Amerika onbekend. Vandaar dat al leen een heel krachtige, ervaren leider de partijleden min of meer in het gareel kan houden. Volgens de traditie zou McCormack Ray burn moeten opvolgen en traditie betekent veel op de heuvel van het Kapitool. Toch zijn sommige Democraten van mening, dat het goed zou zijn indien het Witte Huis of een „revolutionaire" groep van Democra tische afgevaardigden erin zou slagen een ander tot speaker benoemd te krijgen. Men denkt met name aan Richard Bolling uit Missouri, die een van Rayburns getrouwen is. Hij is pas 45 jaar oud, maar Kennedy, die zelf 44 is, kan die leeftijd moeilijk een bezwaar achten. Ook anderen worden ge noemd, bijvoorbeeld Carl Albert uit Okla homa. Het Congres komt echter pas weer na januari bijeen en er is dus nog veel tijd voor politieke manoeuvres. Het Amerikaanse weekblad U.S. News and World Report heeft juist een interview met Rayburn gepubliceerd. Wat hij daar in over zijn volk zegt, zal in de komende periode stellig als zijn „testament" wor den geciteerd: „Het Amerikaanse volk heeft nooit nagelaten de belangen van het land te dienen, wanneer dit land in gevaar of crisis verkeerde. Ik weet absoluut zeker, dat de Amerikanen hetzelfde weer zullen doen, wanneer een beroep op hen wordt gedaan." De Belgische meelfabrieken hebben ge dreigd met ingang van maandag de le vering van meel aan de broodbakkerijen te staken, indien hun eisen niet worden ingewilligd. Zij verlangen, dat de verplich te bijmenging van Belgische tarwe in het broodmeel wordt verminderd van zeven tig tot vijftig percent, omdat zij anders niet meer tegen de voorgeschreven prijs kunnen leveren. Het „kernkabinet voor economische zaken", dat gisteren bijeen kwam en waarvan werd verwacht, dat het een besluit over deze kwestie zou ne men, heeft de beslissing uitgesteld en besloten het vraagstuk voor te leggen aan de volledige Belgische kabinetsraad, die eerst de volgende week vrijdag weer zal vergaderen. Verwacht wordt, dat de Belgische bakkers hun brood met ingang van maandag uit eigen voorraden meel moeten gaan bakken en dat de fabrieken de leveranties zullen jtaken. Een inwilliging van de eis van de meel fabrikanten zou met zich meebrengen, dat ongeveer 200.000 ton tarwe de totale Belgische oogst bedraagt ongeveer 700.000 ton op een andere wijze zou moe ten worden afgezet. Terwijl 'het Belgische ministerie van Landbouw er geen bezwaar tegen zou hebben de gehele oogst voor de binnenlandse consumptie te blijven aanwenden desnoods met verhoging van de broodprijs in België, wenst het mins- terie van Economische Zaken een derge lijke verhoging te voorkomen. De moei lijkheid is echter, dat de uitvoer van dit overschot of de aanwending er van voor andere doeleinden subsidies door de staat zouden vereisen, die tientallen miljoenen Belgische franken zouden ver gen. kisten, 60 stuks en 84 kleine kisten haring, De VL 142 „Voorwaarts" voor 700 kisten en 145 stijve kabeljauwen. De KW 171 „Jan Maria" was aan de markt met 425 kisten en 75 stuks kabel- janw, de KW 9 met 470 kisten, de KW 41 met 800 kisten. De KW 141 had 600 kisten, de VL 12.1 „Willem" 18000 kisten, de KW 81 1020 kisten. Prijzen van zaterdag Per kilo: heilbot 4.202.70, grote tong 6.906.50, grootmiddel tong 4.904.20, kleinmiddel tong 3.702.90, tong I 2.90 2.30, tong II 2.02—1.82, tarbot I 4.90—4.20. Per 50 kilo: tarbot II 190—166, tarbot IV 10273, grote gul 6550, middel gul 58 48, kleine gul 4035, kleine koolvis zwart 3830, wijting 5845, grote schol 7362, grootmiddel schol 6358, kleinmiddel schol 5450, schol I 5852, schol II 5550, ham 188. Per 125 kilo: verse haring 17.4011, ma kreel 17—19. Besommingen van zaterdag KW 145 11.600, KW 143 f 10.800, KW 123 11.100, KW 171 10.000, KW 89 6880, KW 76 f 7700, KW 64 3600, KW 166 4890, KW 118 2920, KW 81 12.800, IJM 7 4900, IJM 11 4430. Op zee Het was overal op de Noordzee slecht weer. Er stond windkracht 7 tot 9, zodat er niet kon worden gevist. De schepen la gen alle te steken bij hoge zee met zware buien. De meeste kotters zijn naar binnen gegaan. De schepen van de westkust hadden goed weer met windkracht 4 tot 5. De vis serij was nog erg ongelijk. De „Huibert- je" deed een dagvangst van 300 manden makreel. De „Golfstroom" KW 4 bleef zonder vangst, de „Klasse Senior" ver speelde een net, maar deed toch een dag vangst van 150 manden makreel. De KW 149 „Marian Ellen" is thuissto- mend voor de maandagmarkt. De drijfnet schepen hebben niet gevist. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 50 rondvis, 30 varia, 900 kilo tong, 3500 kis ten Engelse walharing en 2500 kantjes gezouten haring. Voor maandag KW 139 „Wilhelmina Johanna" 370 kis ten, waarvan 100 schelvis, 10 haring, 5 makreel, 70 wijting, 80 gul en kabeljauw, 5 varia, 40 stuks kabeljauw. IJM 20 „Johannes Polderman" 310 kis ten, waarvan 120 schelvis, 50 haring, ma kreel, 15 wijting, 35 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 50 varia, 25 stuks kabeljauw. De KW 159 heeft 1500 makreel. Losinstallatie In IJmuiden heeft men proeven geno men met een nieuw soort losinstallatie. Het succes van de proefneming zal er wel toe leiden, dat het type verder zal worden ontwikkeld. Op sleeptouw De IJM 8 „Haarlem" is thuisstomende met de KW 49 „Antje'' op sleeptouw. Botsing TRELLEBORG (Zweden) (UPI) De Oostduitse veerpont „Sassnitz" is vrijdag avond bij het binnenvaren van de Zweed se haven Trelleborg tegen een havenhoofd gebotst. Het duurde twintig minuten voor aleer het schip zich had losgewerkt. De schade was licht. Het vaarschema terug naar Sassnitz verliep volgens plan. FRITHJOF De Duitse collega van de „De Hoop", de „Frithjof', is in IJmuiden gearriveerd om er water en dergelijke in te slaan. Het schip zou vrijdagmorgen onmiddellijk weer vertrekken, maar wegens het slechte weer bleef men toch maar in IJmuiden, waar ligplaats bij de bunker werd gekozen. De „Frithjof" koerst in deze'weken bij de loggers op de Engelse wal. MOTOR UITGEVALLEN De WR 56 „Spes Nostra" is vrijdag door de IJM 11 „Poolster" en de WR 36 „Quo Vadis' de IJmuidense haven binnenge sleept. De motor van de WR 56 viel uit en onmiddellijk kwamen veel schepen te hulp. Terwijl de IJM 11 voor en de WR 36 achter aan het schip vastmaakten, dat vlak voor de pieren hulpeloos ronddreef, koersten de „Neeltje Jacoba", de sleep boot „Simson", de KW 115 en de KW 63 in de nabijheid. Na veel behoedzaam manoeuvreren slaagde men er in het schip in de haven af te meren VRACHTAUTO IN DE BERM Een vrachtauto is vrijdagmiddag om streeks een uur van rijksweg nr. 9 in de berm bij de tunnel te Velsen terechtge komen. De auto bleef met de neus han gen boven een sloot. Met een kraanwagen is de auto weer op de weg geholpen. Op de Velserduinweg in IJmuiden is een automobilist met zijn voertuig tegen de achterzijde van een geparkeerde vracht auto gereden. De bestuurder zei verblind te zijn geweest door het licht van een tegenligger. De man liep enkele snijwon- den op. STAKING UITGESTELD De Belgische meelfabrikanten hebben vandaag in een communiué medegedeeld, dat zij hun „staking" een week hebben uitgesteld. Gisteren was medegedeeld, dat met ingang van maandag de levering van meel aan de broodbakkerijen zou worden stopgezet, tenzij een wijziging werd ge bracht in de verplichte bijmenging van binnenlandse tarwe. Aangezien het Bel gische kabinet een beslissing over deze kwestie heeft uitgesteld tot de volgende week vrijdag is besloten de staking uii te stellen, aldus het communiqué van dé meelfabrikanten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7