Nieuwe montering van Mozart's „Toverfluit" VELPON DE VEROORDEELDEN" Fluitsonates Bach in fraaie uitvoering Premier Cheddie Jagan trok aandacht van Washington De negen muzen Expositie van graficus Andreas Schotel door directeur van „Boymans" geopend Vriend van Eichmann in Syrië gearresteerd? Drie doden bij talrijke aanslagen in Algerije ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 9 Doe het zelf met van Ceta-Bever Automobielreparaties N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUIGMAATSCHAPPIJ een film over het Franse verzet !"w P. Zwaanswijk Sweelinckprijs uitgereikt Kees van Iersel leider van „Studio" Letterkundige opdrachten In museum Het Huis Van Looy Parlementaire conferentie van de NAVO in Parijs Sneeuwval in België A rtsenorganisatie contra advies inzake arbeids ongeschiktheidsverzekering Aanslag op het kasteel van de Graaf van Parijs Corruptie-proces in Spanje De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma TOEN MOZART'S TOVERFLUIT in 1799 voor 't eerst in Amsterdam werd opge voerd werd het stuk in de pers ongenadig afgekraakt; een criticus durfde te schrij ven: „Ieder die slechts voor een halve stui ver gezond verstand heeft, weet, dat het een prulder prullen is." Laat dit dan „zijn" mening geweest zijn, de rest van de we reld en dit reeds gedurende 180 jaar heeft er blijkbaar anders over geoordeeld; en het ziet er niet naar uit dat de univer sele bijval van dit muzikale meesterwerk uit de algemene belangstelling zal raken. Daartoe is het niet nodig coupures te ma ken in de partituur,' nummers om te zet ten, „Einlagen" te pas te brengen of er het ballet een taak in te geven. De originele partituur telt geen noot te veel of te wei nig en de dirigent draagt de verantwoor delijkheid voor hetgeen Mozart voor schreef, netjes, precies en zonder toege ven aan persoonlijke meningen. Van een regisseur echter kan men het tegenwoordig niet eisen, dat hij het werk op de planken zal zetten zoals het van oudsher gebeurde. Zijn taak Is te zorgen dat met de jongste middelen van monteer- techniek en geholpen door een steeds rij pende zin voor abstractie, geregeld een andere oplossing voor spel, decorum en sfeer gevonden wordt, die het onverander lijk gegeven niet in de weg staat, doch een visuele vernieuwing brengt in het kijk spel, het element dat in de Opera een niet weg te denken factor is. Zo is nu deze nieuwe montering van regisseur Wolf-Die- ter Ludwig, met decors en costuums van Ita Mrximowna, een attractie die waar schijnlijk op zijn tijd kwam. Men kan haar prijzen om menig treffend détail, vooral om de lichte en fleurige sprookjes sfeer, die culmineert in de „vuurproef"; het lukte alleen niet daar een even geslaag de „waterproef" als pendant naast te zet ten. Doch ik prijs vooral de eerbied die de regisseur betoond heeft tegenover de ori- genele conceptie van Schikaneder en Mo zart. Dit lijkt wel vanzelfsprekend te we zen, maar is het in deze tijd van regie stunts en regie-dominatie lang niet altijd. DE MUZIKALE LEIDING was. toever trouwd aan de Duitse dirigent Michael Gielen, die via Stockholm nu te Amster dam emplooi gevonden heeft. Met de ge niale ouverture van het werk maakte hij goede indruk. Dat het hier en daar tussen „boven" en „onder" nog al eens schom melde, kan men de dirigent niet steeds .n de schoenen schuiven (de drie dames: Miz- zi van der Lanz, Annie Delorie en Conchi- ta Gaston, hadden het vereiste puntige rit me nog niet te pakken), maar dat het or kest nu en dan (in I) te veel domineerde en dat hij onnodig begon te remmen in het bas-lied „In diesen heil'gen Hallen", komt wél op zijn debet. Overigens verliep dat gene wat tot de taak van de dirigent be hoort voor een première vrij normaal. De scène van de geharnasten klonk in haar strenge klassiciteit zelfs indrukwekkend. Op de vocale bezetting woog het zingen van Johan van der Zalm (Tamino) als een heilloze vlek. Dat is geen partij voor .deze acteur. Laat men daar Chris Scheffer maar voor naar Amsterdam terug halen of de rol aan een jonge kracht van het ge zelschap toevertrouwen, ofwel kijken wat er in Antwerpen voorradig is, Willy van Hese bijvoorbeeld, die de Tamino ootf ge regeld in Munster zong. Maar met eert oh- toereikende hoofdrol, zoals nu, gaat het niet. Het. was jammer voor de rest. De Griekse coloratuur Edda Rea Sakellariou was een zeer aanvaardbare Koningin van de Nacht, weliswaar niet groot van volu me, maar zuiver en aangenaam van ge luid en behoorlijk bedreven in het vereiste trapezewerk der vocaliteit. Misschien zou Erna Spoorenberg die partij nog glansrij ker maken; nu zong zij de Pamina, die haar om de dramatische bewogenheid min der gunstig "ligt, doch waaraan zij niette min een zuiver muzikaal cachet gaf. Over de drie „Dames" repte ik reeds; deze maakten aan 't slot met de Koningin van de Nacht en de goede Monostatos van Chris Reumer een briljante scène. De „drie knaapjes", getransformeerd in „goe de geesten": Els Bolkestein, Nelly Mor- purgo en Isa van der Meulen, vormden steeds een uitstekend ritmisch en op klank- evenwicht afgestemd trio. Kapitaal was de bas Georg Littazy als Sarastro; hij mag Advertentie alleen niet toegeven aan de tendenz om in zijn succeslied het tempo te remmen. Overigens een figuur die vocaal en qua spel het toneel vult: een persoonlijkheid. Simon van Trirum en Piet van den Berg leverden als de Geharnasten goed werk. Twee sujetten uit de vorige montering, Jos Burcksen en Nel Duval, het onweer staanbare Papageno-Papagena-paar, zijn om hun uiterst vlotte en spontane uitbeel ding, op zich reeds de gang naar de schouwburg waard. Rest mij nog te zeggen, dat het koor prachtig klonk. Jos. de Klerk Advertentie Chevrolet - Buick - Opel - B.M.W. - IXK.W. - Specialisten automatische versnellingsbakken', voortreincontrole op BEAN-apparaat. wielbalancering. modern smeerstation. Haarlem - Houtplein 21 - Tel. 22020 Kleine Nobelprijs. De „Kleine Nobel prijs voor litteratuur" is toegekend aan de Zweedse auteur Arthur Lundkvist. Lund kvist zal de 25.000 Kronen die aan de prijs zijn verbonden, gebruiken om reizen te maken. Lundkvist heeft veel proza en poëzie op zijn naam staan. Een van zijn laatste werken had tot onderwerp de aard beving van AgacTir in Marokko, tijdens welke de schrijver ter plaatse was. Letterkundige opdrachten. De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan de letterkundige Julienne Huybrechts uit Eindhoven ppdraent verleend tot het schrijven van een bundel gedichten. Victor Spoor en Cornelis Bastiaan Vaandrager, beiden uit Rotterdam, hebben een opdracht gekregen tot het schrijven van een novelle. K.A.B. HEEMSTEDE OPENT WINTERSEIZOEN De Heemsteedse afdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging, houdt woensdag 8 no vember in de grote zaal van het parochiehuis „Anno Santo" aan de Acherweg, haar eerste ledenvergadering van het nieuwe winter seizoen. Dit is bedoeld als een instructieve bijeenkomst, zodat de heer H. de Waard, le raar aan het seminarie Hageveld, deze avond een spreekbeurt zal vervullen. Zijn onder werp is: Wij wonen in een huis, dat wordt verbouwd". Een behandeling van de manier, waarop de katholieke kerk zich aanpast bij de moderne levensomstandigheden. HET FRANSE VERZET heeft al menig Frans regisseur verlokt tot het maken van een film. die aan de /heldhaftige uit- komst was gewijd. De industrieprodukten zullen wij niet rekenen, maar in de orde van de serieuze beschouwing van het Fran se verzet en zijn bijzondere resultaten zijn films als „Een ter dood veroordeelde ont snapt" en „De veroordeelden" meer dan alleen een lofzang. Zij dringen door tot het wezen van de verzetsstrijders, die hun leven voor Frankrijk gaven. Wat nu de film „De veroordeelden" betreft, die in het Frans Hals theater is ingezet, ze heeft met „Een ter dood veroordeelde ontsnapt" het fictieve element in het gegeven ge meen: beide films zijn niet sterk in hun dramatische stelling, die kennelijk verzon nen is, ze zijn wel sterk in hun integri teit, de zuiverheid van hun bedoelingen, die volledig tot hun recht komen. „Een ter doodveroordeelde ontsnapt" heeft voor- dat de titel al enigermate de afloop sug gereert: de ontsnapte kan haast niet meer gepakt worden. „De veroordeelden" laat geen twijfel over de ongunstige afloop. Zij zullen alle vijf ter dood worden gebracht- De zekerheid omtrent die afloop zal som mige bezoekers uit het theater houden. Voor hen geen sensatie! Andere waarden kennen zij niet of zij willen er zich niet in verdiepen. Wie evenwel aan de dingen van leven en dood meer is gelegen, zelfs al haat hij de oorlog, zal in „De veroor deelden" een eerlijke aandacht voor de motieven van de heldhaftigheid ontmoeten, die door de menselijke opzet een zuivere IN HET FEESTPROGRAMMA van de jubilerende Nederlandsche Bach vereeni- ging is een ruime plaats gegeven aan ka mermuziek van Johann Sebastian Bach. In het bijzonder zijn de composities voor clavecimbel bedacht. Daarnaast werden sonates voor fluit en obligaat cembalo en een sonate voor fluit en continuo en een suite voor fluitsolo opgenomen, welke wer ken vrijdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam door de fluitist Frans Vester en de clavecinist Gustav Leonhardt tot uitvoering werden gebracht. De mogelijkheid van klanktimbre-assimi latie van de instrumenten, die in de 18e eeuw in gebruik waren, gaf de componis ten groter vrijheid van wat betreft de in strumentatie van hun muziek. En de or- chestrale ensembles behoefden zich min der gebonden te gevoelen aan een voor geschreven instrumentatie. Vaak konden verschillende instrumenten elkaar vervan gen en zelfs met behoud van het kunst zinnig gehalte van de muziek. Voor het remplaceren van de fluit door een ander instrument lijken de fluitsona tes, die Frans Vester met Gustav Leon hardt vertolkte en de suite voor fluit-solo zich echter niet te kunnen lenen. Bach schreef zijn muziek weliswaar in een haast absolute klanksfeer, maar voor de sonates die vrijdag tot uitvoering kwamen, de So nates in E, in A, in Es en in b is de muziek wel zeer opvallend afgestemd op het tim bre van de fluit met zijn pure muzikale klankexpressie en zijn individuele zeg- gingsmogeliikheden voor verschillend gety peerde melodische gedachten. Misschien kan alleen een voortreffelijk bespeelde blokfluit van uitzonderlijke klankkwaliteit in de plaats van de dwarsfluit treden. HET CLAVECIMBEL kan voor Bachs muziek in het geheel niet vervangen wor den door een toetsen-instrument als onze piano zonder dat de muziekstijl en de his toriciteit geweld wordt aangedaan. Bach bedoelde een harmonische klank versmelting van fluit- en clavecimbel-toon. Deze eenheid werd door Vester en Leon hardt prachtig tot werkelijkheid gebracht, in het bijzonder wel met de Sonates in A, Es en b, met hun voorgeschreven clave cimbel partij. Maar ook voor de Sonate in E, waarvoor naast de fluitpartij alleen de becijferde bas bewaard is gebleven, klonken de fluit en het clavecimbel in een gewenste timbre-vereniging. Kenmerkend voor het fluitspel van Frans Vester waren de zorgvuldige, ja minutieu ze toonvorming in een rijke dynamische verscheidenheid, de gave tekening der me lodieën en de overwogen opbouw. Daartoe stond hem een uitnemende technische be heersing, zelfs van virtuoos allure voor het voldoen aan een muzikaal principe ten dien ste. Op eenzelfde niveau stond het spel van Gustav Leonhardt, al behield het nochtans een licht genuanceerd karakter ten opzich te van de interpretatie van Frans Vester. VEEL INDRUK kon de fluitist maken met zijn solo-vertolking van de Suite in a, welke een victorie van de melodie kon worden. Er werd voor dit concert een over stelpende belangstelling getoond. De zaal was geheel bezet, op het podium moesten stoelen worden bijgezet en nog moest men velen teleurstellen. Twee verzetsstrijders in "„De veroó'fïïëeldêh". afspiegeling wordt van wat net verzet nu werkelijk is. Dat is niet een sprong in het avontuur ook al heeft het er soms de schijn van. Het is een gemeenschappelij ke verbondenheid', die de mens grootj maakt in het aanschijn van de dood, waar bij het hem is toegestaan klein te zijn in de minuten, die eraan voorafgaan. Hij kan hechten aan het leven en toch dapper dood gaan, omdat hij sterft voor een ideaal dat boven vaderlandsliefde, uitrijst: het ideaal van de menselijke waardigheid, die niet met voeten mag worden getrqden. Dat ideaal wordt steeds op de proef gesteld, maar niet tot in de uiterste consequenties zoals in deze film. In „De veroordeelden" wordt het daarop getoetst. Daarom is de film een les en een waarschuwing tevens om zichzelf te onderzoeken naar zijn daad werkelijke bereidheid. Men zal regisseur Jean Valère na moe ten geven, dat hij getracht heeft met uiter ste soberheid dat doel na te streven. Hij schept geen helden en vermijdt vals pa thos. Hij is zelfs daarmee zover gegaan dat men er de opzet in voelt en daar is de film dan ook zwak, toneelmatig door een gespannen onnatuurlijkheid. Dat neemt niet weg dat men zo zelden een film tegenkomt, die de zaak van de2e kant durft benaderen, dat .men er de positieve kwaliteiten beslist in zal ontdekken. Ze worden ons niet opgedrongen. Ze vloeien er vanzelf uit voort. Ik kan dan ook niet anders dan met respect gewagen over de ze Franse verzetsfilm, die niet alleen le ven, maar ook dood onder ogen durft zien en dat doet op een sympathieke onop geschroefde manier, welke men niet licht zal vergeten. Geen film, die er gauw de loop in krijgt, wel een film. waarvoor geen bioscoopdirectie zich hoeft te gene ren. P. W. Franse Dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, heeft, namens staatssecretaris mr. Y. Scholten, vrijdag, tijdens een intieme bijeenkomst ten depar- temente, aan prof. Hendrik Andriessen de Sweelinckprijs-1960 uitgereikt. In het jury rapport wordt onder meer gezegd, dat prof. Andriessen een persoonlijke stijl heeft weten te ontwikkelen en deze stijl in de meeste/zijner composities op hoog niveau heeft weten te* handhaven. Het bestuur van de stichting toneelgroep „Studio" deelt mede dat de heer Kees van Iersel met ingang van het seizoen 1962/63 is benoemd tot artistieke leider van de toneelgroep Studio. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan de letterkundige Julienne Huy brechts te Eindhoven opdracht verleend tot het schrijven van een bundel gedich ten en aan de letterkundigen Victor Spoor en C. B. Vaandrager, beiden te Rotterdam, tot het schrijven van een novelle. ALGEMEEN KUNST IN MUSEUM HET IN HET MUSEUM „Het Huis Van Looy" in Haarlem heeft de directeur van het mu seum Boymans-van Beuningen in Rotter dam, de heer J. C. Ebbinge Wubben, gis teravond onder grote belangstelling een tentoonstelling geopend van etsen en gra fiek van de Rotterdamse graficus Andreas Schotel. De Haarlemse kunstrecensent Jan D. Voskuil, die een inleiding zou houden, was door ziekte verhinderd. Zijn toespraak werd voorgelezen door de adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum, de heer D. Schwagermann. DE HEER VOSKUIL gaf een overzicht van het leven van de nu 65-jarige Schotel, die op deze tentoonstelling werk te zien geeft van zijn beginperiode tot heden. Na zijn schooltijd kwam Andreas Schotel als patroontekenaar op een tapijtenfabriek. Zijn militaire diensttijd deed hem kennis maken met het Brabantse land en de boe renbevolking. Terug in Rotterdam zette hij zijn reeds tevoren begonnen studie aan de Academie voort in de etsklas van zijn grote leermeester A. P. Derkzen van Ange- ren, want de etskunst had zijn hart ver overd. Schotel is een meester van de zui vere lijn, aldus de heer Voskuil. Hij werkt volgens een geheel eigen methode, die zich ontwikkeld heeft uit de techniek van de vroeg zeventiende eeuwse etsers, welke techniek hij samen met zijn vriend Johan nes Proost heeft bestudeerd. DE MOTIEVEN VOOR zijn werk vindt Schotel in de arbeid; de werkende wereld is hem zijn gehele leven blijven boeien. Zijn geboortestad Rotterdam, met de vele arbeidstaferelen, werpt hem daarbij zijn onderwerpen als het ware in de schoot. Kranen, havens, dokken, wederopbouw- werk vindt men steeds terug in het werk van Schotel, die behoort tot de kunstenaars die er ook een technisch oog op nahouden. In het Brabantse land. waarheen hij sinds zijn diensttijd iedere zomer terugkeert, vindt hij ook steeds weer motieven. Maar of hij nu een stuk natuur, een stadsgezicht of een boerenportret tekent, telkens komt het leven zélf ons hieruit te gemoet. Met meesterlijke eenvoud weet hij, steeds in suggestieve compositie, de poëzie van het gegeven tot haar recht te laten komen, aldus de heer Jan D. Voskuil. PARIJS (UPI) Parlementaire ver tegenwoordigers van de vijftien NAVO- landen zullen op 13 november in Parijs een zes dagen durende conferentie begin nen over de toekomst van de verdedigings organisatie en vraagstukken die samen hangen met de koude oorlog, aldus is offi cieel meegedeeld. Onder de sprekers die zich op de openingsdag tot de vergadering zullen richten, bevinden zich de opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten generaal Norstad, de secretaris-generaal mr. D. U. Stikker, de Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville, en de Amerikaanse minister vocw het Leger Stahr. Op de agenda staan: de politieke eenheid van" de NAVO, de Berlijnse crisis, de militaire paraatheid van de NAVO, ont wikkeling van de EEG in een Atlantische economische gemeenschap, en controle van kernwapens. BRUSSEL (ANP) In een groot deel van België heeft het de afgelopen nacht hard gesneeuwd. In de Ardennen ligt een sneeuwtapijt, dat op sommige plaatsen een dikte heeft van vijftien centimeter. In Zuid-België duurden zaterdagochtend de sneeuwbuien nog voort. Voor de komende 24 uur wordt nog meer sneeuw verwacht. Het verkeer in de Ar dennen ondervindt grote vertraging, ook omdat de wegen daar op enkele plaatsen spiegelglad zijn geworden door ijzel. De sneeuw, die vrijdagnacht ook in de omge ving van Brussel is gevallen, was zater dagochtend al weer weggesmolten. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst heeft in een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid be zwaar geopperd tegen een deel der advie zen van de Sociaal-Economische Raad en van de Sociale Verzekeringsbank inza ke een arbeidsongeschiktheidsverzekering. Het bezwaar richt zich tegen de voorge stelde opzet van het „uitvoeringsorgaan" van deze verzekering, dat volgens de ge noemde adviezen in beginsel de bevoegd heid krijgt, in te grijpen bij ieder geval en in elke medische behandeling. Patiënt de dupe „Dit beeld wordt des te ernstiger", al dus de brief van het hoofdbestuur der Maatschappij", „wanneer het uitvoe ringsorgaan eveneens, zoals de adviezen voorstellen, de bevoegdheid zou krijgen, de uitkering aan een patiënt te weigeren of stop te zetten als deze patiënt niet wil vol doen aanaanwijzingen van het uitvoerings orgaan, die afwijken van het advies van de behandelend arts. Deze hele gang van zaken, waarbij de patiënt van subject tot object wordt zijn eigen mening is niet meer in het geding moet voor ieder mens als potentieel pa tiënt onaanvaardbaar worden geacht, om dat de patiënt juist subject van de be handeling moet zijn. Hier mengt zich een derde instantie met dwingende bevoegd heid in beslissingsmogelijkheid en-vrijheid van de patiënt, daargelaten dat het voor de medicus, die een patiënt krijgt toege wezen door het uitvoeringsorgaan, in be ginsel medisch-ethisch moeilijk is, zo'n pa tiënt te behandelen, omdat die niet uit vrije wil tot hem komt, waardoor wellicht het zo noodzakelijke vertrouwen tussen arts en patiënt niet tot stand komt." Om deze redenen geeft het hoofdbestuur de minister in overweging, nimmer de tot standkoming te bevorderen van een wet tot regeling van een arbeidsongeschikt heidsverzekering, waarbij het toezicht door het uitvoeringsorgaan op de behandeling kan uitlopen in een ingrijpen in deze be handeling, aldus de brief, die heden gepu bliceerd wordt in „Medisch Contact." DE HEER EBBINGE WUBBEN getuigde van zijn bewondering voor de ets- en prent kunst van Schotel en van zijn persoonlijke vriendschap met de graficus, wiens zelf gebouwde atelier in de Maasstad, vooral tijdens de oorlog een bijzondere sfeer ademde. Schotel heeft, aldus spreker, met de intense liefde van de waarachtig kun stenaar, voor zijn werk nooit concessies gedaan aan de techniek van het metier. Het resultaat is werk van een enorme zui verheid en waarachtigheid, aldus de di recteur van „Boymans", die de tentoon stelling vervolgens officieel voor geopend verklaarde. Elke zondagmiddag zal Andreas Schotel in het museum uitleg geven bij zijn werk. Georg Fischer, een vriend van Adolf Eichmann en destijds een hoge functiona ris van de Gestapo in Griekenland, is in de hoofdstad van Syrië, Damascus, ge arresteerd, zo meldt het dagblad Maariv in Tel Aviv. Fischer, die ook bekend stond als Alois Brunner, werd op 28 september gearresteerd, doch het nieuws werd ge heim gehouden. Hij werd gearresteerd toen zijn lijfwacht poogde hem uit een zieken huis te smokkelen waar hij herstellend was van verwondingen op 13 september opgelopen toen een bom in zijn hand ont plofte. Volgens Maariv was Fischer een goede vriend van Abdoel Hamid Serraj, de vroe gere vice-president van de V.A.R., die Fischer zelf naar het ziekenhuis bracht na het ongeluk met de bom. Serraj bevindt zich in een Syrische gevangenis. Volgens Maariv was bekend dat de meeste officieren die Fischer in het zie kenhuis bezochten, behoorden tot de vei ligheidsdienst van Nasser in Syrië. ALGIERS (Reuter/AFP/UPI) Elf per sonen zijn gisteravond bij 25 plasticbom aanslagen in Algiers gewond. Tweeduizend Franse soldaten nebben vrijdag het West- algerijnse stadje Relizane geïsoleerd, op zoek naar een commando verzetsstrijders die men verantwoordelijk acht voor de ongeregeldheden van donderdag. In Oran zijn vrijdag twee Europeanen bij aansla gen gedood. Een Europeaan werd gewond. In Setif werd de advocaat David Zermati vrijdagmiddag door twee kogels in het hart getroffen. Vrijdagmiddag verzamelden zich onge veer honderd mohammedanen in het cen trum van Trezel, ten zuidwesten van Tia- ret (Zuid-Algerije), waarna de politie on middellijk stellingen innam. In de nacht van donderdag op vrijdag werden bij Trezel twee Europese boerde rijen in brand gestoken. De twee eigenaars werden gevangen genomen. Omtrent hun lot is niets bekend. PARIJS (AFP) Vrijdagavond is een bomaanslag gepleegd tegen het kasteel van de Graaf van Parijs. De graaf en zijn ge zin waren afwezig. De bom was geplaatst bij een d'er vensters van het studievertrek van de graaf. Talrijke kunstvoorwerpen zijn vernield of beschadigd. MADRID (UPI) De Spaanse regering heeft gisteren officieel een gewezen hoog geplaatste ambtenaar van het deviezenin- stituut beschuldigd van misbruik van staatsgelden en omkoperij. De betrokken functionaris is Federico Monsalves Flores, eertijds onderdirecteur van het Institute Espanol de Moneda Extranjera, ofwel het instituut voor buitenlandse valuta. In 1959 werd Monsalves samen met nog 32 andere personen, onder wie hoge ambtenaren, ge arresteerd. Uit de fondsen van het insti tuut bleken 700 miljoen pesetas in Spaanse en buitenlandse valuta te zijn verdwenen. Het proces tegen Monsalves is vrijdag in Madrid begonnen. De officier van jus titie eiste tegen de hoofdbeklaagde een ge vangenisstraf van 24 jaar, zes maanden en drie dagen. Voorts wilde hij Monsalves een boete van 4.746.620 pesetas zien op gelegd. AAHKOND/G/NCEN en BESCHOUWINGEN HILVERSUM I. 402 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Koper-ensemble. 8.25 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerk dienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de we reld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. voor de soldaten. 14.00 Boekbespr. 14.15 Concertgebouw-orkest en solisten. In de pauze (plm. 15.10—15.30) Toneelbeschouwing. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Nederlanders in Duits land rep. 17.15 Oog om oog - mens om mens, lez. óver kunst VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Niéuws, soortuitsl. en sportjourn. 18.25 Bij nader inzien, journalistenforum. 19.00 Lichte muz. 19.30 Zonder blinddoek, veertiendaagse openbare zit ting. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.45 De vrouw in het wit, hoorsp. 21.20 Zang en piano. 21.35 Gram. 21.45 Voordr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Met de Franse slag. 23.25 Theaterork. en solist. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV 8.00 Nieuws en weeroverz. 8.15 Kerk orgel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.10 Inl. Hoogmis. 10.15 Pon tificale Hoogmis. 11.45 Gram. 11.55 Nog steeds luidt de middagklok als noodklok.., lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Lichte muz. 12.45 Gram. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 12.58 Gebed uit Siberië. 13.00 Nieuws. 13.05 Gevar. progr. 13.40 Voor de kinderen. 14.00 De luister van uw huis, klankb. 14.30 Spaanse liede ren 15.00 Hongaren in Nederland, vijf jaar later. bijeenkomst in Utrecht. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Kerkdienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De Kerk aan het werk, lezing. 18.40 400 jaar Nederl. Geloofs belijdenis, lezing. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Kinderkoor. 19.30 Door een geopen de deur in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Testbemanning, hoorsp. 20.35 Nederl. lichte muz. 21.10 Kampvuren langs de evenaar, lezing. 21.30 Kamermuz. 22.00 Licht progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Merkt u iets van de welvaart?, gesprek. 23.00 Avondgebed. 23.15 Gram. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/s. 9 30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal - dienst voor belangstellenden. 12.15 ds. D. Ringnalda van Over- veen - ieugd-appèldienst Amsterdam. 14.45 Kin- derdienst. 15.30 ds. P. N. Kruyswijk. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.30 Sportuitzend. 17.00 Sport en nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Kamermuziek. 18.25 Gram. 18.30 Godsd.uitz. 19.00 Nieuws. 19.30 Volks- muz. 20.00 Gevar muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevar. muz. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 AVRO. AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor oudere luis teraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. en solist. 11.50 Voordr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.43 Instrum. trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lich te muz. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. 14.55 De verantwoordelijkheid van de schrijver, lezing. 15.05 Londens symf.ork. en sol. 16.20, Metropole orkest en solist. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol lezing. 18.25 Koper-orkest. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 De Radioscoop. 22.30 Nieuws en meded. 22.40 Act. 23.00 Jazzmuz. 23.30 Lichte muz. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- ber. 7.10 Gram. 7.20 Sportuitsl. 7 30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theolog etherleergang. 11.05 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prome nade-orkest. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.35 Juichte muz. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 ^angrecital. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz.De Economische Commissie voor Latijns-Amerika door R. A. Ferrier. 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lich te muz. 20.20 Omar en Omar, hoorsp. 21.15 Gram. 21.25 Pianoduo. 22.0 Volk en staat, pari. comm. 22.15 Hammond-orgelspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23 05 Atonale muziek, muzik. lezing. 23.40 Het Evangelie in Es peranto. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ork.conc. 16.00 Beursber. 16.06 Voor de zie ken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Praatje. 20.00 Opera- en belcanto-conc. 21.30 De zeven kunsten. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.ork. 22.35 Volks muziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR ZATERDAG NTS: 15.00 Paardensport: de Grand Seftonren- nen. NCRV: 15.30 Film. NTS: 15.40 Eurovisie: Voetbalwedstr. Italië—Israël. NCRV: 16.30 Progr. over dieren. 17.00 Voor de kinderen. 19.30 Film. 19.55 Vraaggesprek. NTS: 20.00 JOurn. en weer overz. NCRV: 20.30 Film-intermezzo. 20.40 Lichte muz. 21 05 Filmpje. 21.10 De vier dochters Bennet. TV-feuilleton (I). 21.50 Folkloristische dansen. 22.05 Litterair programma. 22,35 Dagsluiting. VOOR ZONDAG Convent van Kerken: 17.0018.00 Geref. kerk dienst.. NTS: 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in beeld. VARA: 20.30 De wereld van vandaag, lezing. 20.42 Doe. filmprogr. 21.02 Nooit gedacht TV-spel. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. NTS: 20.30 Een stad onder het ijs, filmrep. 20 50 Balletfantasie. AVRO: 21.35—22.15 Muziekmozaiek. (Van onze correspondent WASHINGTON Te Washington heeft men kort geleden veel belangstelling ge toond voor het bezoek van Cheddi Jagan, de premier van Suriname's buurland Brits Guyana; dit kwam vooral omdat men de mogelijkheid voor ogen hield, dat dit gebied een tweede Cuba zou kunnen worden. Jagan heeft er in Amerika in tussen de nadruk op gelegd, dat hij wel socialist, maar geen communist is. Cheddi Jagan, de tandarts, die onlangs na een grote overwinning bij de ver kiezingen premier van Brits Guyana is geworden, heeft te Washington gecon fereerd met minister Rusk en president Kennedy. Zoals gebruikelijk heeft hij ook gesproken aan een lunch op de National Press Club. Bij die laatste gelegenheid trok hij heel wat meer belangstellenden dan diverse politieke figuren uit Afrika, die in de laatste weken op de zelfde plaats een rede hebben gehouden. Kort samengevat ziet Jagan de toe stand in zijn land (dat binnenkort zelf standig wordt) aldus: de rijkdom van Brits Guyana bestaat op het ogenblik uit suiker, bauxiet, rijst en hout. Suiker en bauxiet vormen 75 percent van de ex port en zijn in buitenlandse handen. Tachtig percent van de economie wordt beheerst door buitenlandse kapitalisten. De premier wil verandering brengen in deze toestand door agrarische hervormin gen en industrialisatie. Hij maakt er voorts geen geheim van, dat hij de staat een leidende rol wil geven bij de vestiging van industrieën (aluminium, hout en glas bijvoorbeeld). Voor derge lijke staatsbedrijven gevoelt men in de Verenigde Staten vanzelfsprekend heel weinig, maar Jagan legt er de nadruk op, dat hij een overtuigend voorstander is van een parlementaire democratie, waarin op geregelde tijden verkiezingen worden gehouden. Daarmee maakt hij weer wèl een goede beurt. Geld nodig Voor zijn economisch plan heeft Ja-: gan echter geld nodig: ongeveer twee honderd miljoen dollar voor de eerste vier jaar. Hij hoopt in elk geval een deel van dat bedrag in Amerika te krij gen. Thans zal moeten blijken zo rede neert hij wat het betekent dat Ame rika onafhankelijke landen wil steunen. Kennedy en de zijnen hebben de laatste tijd overigens herhaaldelijk te kennen ge geven, dat zij bereid zijn al die landen te steunen, die hun eigen zelfstandigheid willen handhaven. Het politieke systeem dat die landen verkiezen (men denke bij voorbeeld aan Joego-Slavië dat ook Ame rikaanse hulp verkrijgt) behoeft geen be lemmering te vormen. Jagan, die zegt dat hij zijn land tot niemands satelliet wil maken, heeft daarom zeker een goede kans om steun te krijgen van Washing ton. Voor investeerders lijkt Brits Guyana intussen weinig aantrekkelijk. Zoals ge zegd geeft Jagan op het ogenblik de voorkeur aan staatsindustrie, maar de be staande buitenlandse bedrijven wenst hij op dit moment niet te nationaliseren. In dien dit te eniger tijd toch zal geschie den, zullen de eigenaars aldus de premier een billijke schadeloosstelling ontvangen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9