Westduitse coalitie lijkt thans in kannen en kruiken te zijn CDU-fractie schoorvoetend akkoord met het pact u Inbrekers sleepten brandkast uit IJmuidens postkantoor Kapitein en stuurman van de „Noord-Holland" terug HET WEER Joegoslavische verzetsstrijder in München gearresteerd ÜLffiïïHZEEP Erhard woedend weggelopen Brits schip in de lucht gevlogen bij Tunesië Noodweer in Athene eist 28 levens Russen dreigen met voortzetting van kernproeven 1 Duizend gulden en AOW-papieren weg Directeur Wijsmuller blijft proberen de sleepboot terug te krijgen Proces voor medewerkers van Adolf Eichmann GESGHEhi VERPAKKING Strijdig met grondwet Vijf van de meer dan 60 opvarenden opgepikt Tweede Weimar /Ti Derde Zuidafrikaanse kerk treedt uit de Wereldraad Het woord is aan Nieuwe Griekse regering In de krant van heden: SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Nevelig Volgens arrestatiebevel van de nazi's uit 1941 Krumey, NovakHunsche en Lemke voor Duitse rechter 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Dr. Dibelius via Amerika naar Nieuw Delhi 47e JAARGANG NUMMER 3 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije Het is nu bijna wel zeker dat de West duitse bondsrepubliek morgen een nieuwe kanselier zal hebben en dat deze weer Adenauer zal heten. Zaterdagmiddag keur de de christen-democratische fractie de overeenkomst goed, die Adenauer met de liberalen over de vorming van een kabinet gesloten had. Daarmee was een einde ge komen aan de moeizame coalitie-onder handelingen, die zeven weken lang Bonn en omstreken in spanning hebben gehou den. De christen-democratische fractie gaf haar goedkeuring overigens niet zonder meer. Drieëneenhalfuur werd er gediscus sieerd. De minister van Economische Za ken Erhard liep woedend weg. De afge treden minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano eveneens. Een viertal leden stemde tegen. Professor Erhard ontstak in woede, om dat volgens de overeenkomst met de libe ralen, toch een ministerie voor ontwikke lingshulp zal worden gesticht, tegen welk project Erhard fel gekant is. Gisteren ging Erhard zijn bezwaren tegen een der gelijk ministerie nog toelichten bij bonds president Lübke. Volgens sommige berich ten heeft hij gedreigd met ontslag als de ontwikkelingshulp een zelfstandig ministe rieel ressort wordt. Daar een kabinet zon der Erhard, die immers de officiële kroon prins is van de C.D.U., ondenkbaar is, kunnen nog allerlei complicaties ontstaan. Toch ziet het er naar uit de de Bondsdag morgen van zijn president Gerstenmaier zal horen dat Lübke Adenauer als kanse lier voorstelt. En er is weinig twijfel aan dat de krasse grijsaard uit Röhndorf de meerderheid zal krijgen. Het tafereel dat de Westduitse burger de afgelopen zeven weken voorgeschoteld heeft gekregen, was allesbehalve verhef fend. Daarover is iedereen het eens. De reden voor de vaak onsmakelijke manier, waarop de coalitiebesprekingen in zijn werk gingen, ligt zonder twijfel in Aden auers wil, koste wat het kost aan de macht te blijven. Daaraan moest Von Brentano worden opgeofferd, daarvoor moest een coalitieverdrag worden geac cepteerd, dat de aanstaande kanselier zo aan handen en voeten bindt dat men niet te ver gaat als men zegt dat het in strijd is met de grondwet, daarom ook werden andere mogelijkheden om een regering te vormen, in het geheel niet overwogen. Twee oorzaken zijn aan te wijzen voor deze onwaardige ontwikkeling: in de eer ste plaats het ontbreken van een anti- Adenauergroep binnen de christen-demo cratische partij. Er zijn genoeg lieden, die Adenauer graag zien verdwijnen, maar zij werken alle voor zichzelf en we ten hun acties niet te bundelen. Dat is de reden van het tekortschieten van Erhard, Strauss, Gerstenmaier, Bucerius en ande ren. In de tweede plaats was er het pot sierlijke gedoe van de liberalen, die een demonstratie gaven van machtsbezeten heid en zelfoverschatting, die velen ver bijsterd heeft. Ook in deze partij was geen eenheid om aan de machtsdrang van Adenauer het hoofd te bieden. LONDEN (Reuter) Het Britse ss Clan Keith (7.129 ton) is zondagavond ter hoogte van de Tunesische kustplaats Ecueii des Sorelles in de lucht gevlogen en in de Mid dellandse Zee gezonken. Het Britse ms Durham Trader heeft een reddingsboot met vijf overlevenden opgepikt en zet de na sporingen voort. De bemanning van de Clan Keith bestaat uit meer dan zestig man, hoofdzakelijk Indiërs, met Britse officieren. Het schip, dat een normale lading aan boord had, was geregistreerd in Glasgow en is het eigendom van de Clan Line Steamers Company. De hele vertoning sinds de 17de septem ber heeft geleid tot een groot wantrouwen in de democratie bij de man in de straat. Alom kan men de opmerking horen: „Bij de volgende verkiezingen blijf-ik thuis". Vooral het schenden van verkiezingsbelof ten door de liberalen, is door velen met verontwaardiging opgenomen. Maar ook de intellectuelen zijn verontrust. Zij wij zen er op dat het resultaat van de coalitie zo zeer een compromis is tussen twee par tijen, die op vele punten (onder andere de buitenlandse politiek) afwijkende me ningen hebben, dat de nieuwe regering gedeeltelijk machteloos is. In de grond wet van de bondsrepubliek is juist een sterke positie ingeruimd voor de kanselier om een dergelijke machteloosheid, over bekend uit de Weimarrepubliek, te voor komen. Velen vragen zich af: is de Bondsrepu bliek toch een tweede Weimar? Dat laatste lijkt wel wat overdreven. Verontrustender is veel meer, dat men, ondanks het schrik barend gedaalde vertrouwen in Adenauer, geen kans heeft gezien zich te ontdoen van de 85-jarige, die weer heeft laten blij ken dat zijn streven naar macht geen gren zen kent. Zelfs toen Adenauer tijdens de coalitie-onderhandelingen steek op steek liet vallen en bewees veel te hebben ver loren van zijn altijd zo geroemde politieke tact, had niemand de durf een andere rich ting in te slaan De stem van Bucerius, uitgever van het toonaangevende week blad „Die Zeit", riep in de woestijn, toen hij zich tegen Adenauer keerde en zich voor Erhard uitsprak. Velen meenden na de verkiezingen van 17 september, dat het nuttig zou zijn in dien Adenauer nog enige tijd kanselier bleef, om de teleurstellingen in de buiten landse politiek, die de Westduitsers wel licht te slikken zullen krijgen, op te van gen. Na de afgelopen zeven weken gelo ven nog maar weinigen dat dit steek houdt. Adenauer heeft getoond werkelijk een oud man geworden te zijn, die na vallen en opstaan alleen met behulp van zijn pres tige en zijn autoriteit kans heeft gezien de troon te behouden. Voor deze troon heeft hij het er zelfs over gehad een regering te vormen, die zwakker is dan ooit sinds het ontstaan van de Bondsrepubliek het geval is geweest. Daarmee is West-Duitsland, na zijn buitenlandse politieke crisis, ook nog in een binnenlandse verzeild geraakt. Om het nog eens kort samen te vatten: de slaafsheid tegenover Adenauer is een trek, die de ontwikkeling van de democratie in Duitsland ongunstig beïnvloedt- ATHENE (AFP) In de afgelopen nacht zijn volgens voorlopige cijfers 28 mensen omgekomen en driehonderd ge wond als gevolg van noodweer in Athene en omgeving. De meeste slachtoffers ver dronken in hun kelderwoningen of werden bedolven onder hun ingestorte huis. Er worden nog vijftig mensen vermist. Militairen en politie werken met man en macht om het puin, waaronder ver moedelijk nog meer slachtoffers bedolven liggen, op te ruimen. Drieduizend mensen zijn dakloos en bijna zevenhonderd wonin gen zijn ingestort. De stadswijken Peris- teri en Aigaleo zijn volledig geïsoleerd door overstroming van de rivier de Kifis- sos. De genie tracht mensen, die een toe vlucht op de daken hebben gezocht, te redden. Uit de rest van Griekenland werd slechts lichte materiële schade gemeld. In verschillende delen van het land zijn de wegverbindingen verbroken. Het binnen landse luchtverkeer is gestaakt. Uit de haven van Athene, Piraeus, mogen geen schepen vertrekken wegens de storm op zee. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren in een officiële verklaring ge waarschuwd, dat de Russen de proeven met kernwapens in de dampkring zullen voort zetten, als de Verenigde Staten hiermee zouden beginnen. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat er een paar maanden geleden nog mensen waren die niet door hadden dat de Verenigde Staten tijdens het vruchteloze overleg in Genève achter de schermen voorbereidingen troffen om de kernproeven te hervatten. „Elke twijfel hierover is nu echter weg genomen door de Amerikaanse regering zelf Op de ondergrondse proeven willen de Amerikanen nu proeven in de damp kring laten volgen", aldus de verklaring. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft intussen medegedeeld, dat de Sovjet-Unie zaterdag een kernexplosie van verscheidenen megatons tot stand heeft ge bracht. De ontploffing had plaats in de dampkring, in het proefgebied Nova Zem- bla en was de eenendertigste in de huidige serie. De wolk met radio-actieve afvalstoffen van de Russische superbom van vorige week maandag bevond zich zondagavond boven de Atlantische Oceaan en zou vandaag West-Europa bereiken, aldus heeft het Ca nadese weerkundig bureau meegedeeld. De wolk, die vrijdag voor het eerst boven Ca nada werd waargenomen, verplaatst zich met een snelheid van 95 a 110 kilometer per uur. De Stem van Amerika heeft zondag 52 zenders gebruikt om de bevolking van de Sovjet-Unie in te lichten over de Russische kernwapenproeven. Een woordvoerder zei. dat ondanks de storing door meer dan tweeduizend Russische zenders, de uitzen dingen op vele der gebruikte golflengtes doorkwamen. Van links naar rechts de heren: Jan Wijsmuller, kapitein Edelenbosch, stuurman Mijer en Arthur Wijsmuller. KAAPSTAD (Reuter) De synode van de Nederduitsch-Gereformeerde kerk in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie heeft za terdag met zeer grote meerderheid beslo ten, uit de Wereldraad van Kerken te tre den. Het besluit werd „met tegenzin" ge nomen. De andere twee protestantse ker ken in Zuid-Afrika hebben al eerder in dit aar een dergelijk besluit genomen. Confucius: Zolang de mens nog één onwankel bare vriend bezit, heeft hij de volle zwaarte van 's werelds ellende nog niet leren kennen. Het fietsenrek dat altijd op de gewone plaats bij het postkantoor aan de Wjjk aan Zeeërweg in IJmuiden staat, stond vanmorgen vroeg, toen fietsenbewaarder Jan Sierraad aan zijn dagelijks werk wilde gaan, voor de personeelsingang. Het betekende dat het personeel niet via de achteringang het postkantoor mocht binnengaan. Leden van de Velsense recherche onder leiding van de heer A. Kuntkes waren hier namelijk naarstig aan het zoeken naar sporen van de inbrekers, die in het afgelopen week einde in het postkantoor hun slag hebben geslagen door een brandkast met inhoud mee Je nemen. De consternatie op het postkantoor was vanmorgen groot. Tot negen uur werd geen postwissel en postcheque uitbetaald. De uitbetaling van de A.O.W. ging ook niet door, zeer tot verontrusting van een aan tal IJmuidense bejaarden. Hedenmiddag zou het A.O.W.-geld weer worden uitbe taald. Dit alles stond in verband met het uit gebreide onderzoek van de politie van Vel- ATHENE (AFP) In de nieuwe Griek se regering van Constantine Karamanlis, waarvan de samenstelling zaterdagochtend bekend is gemaakt, heeft Evangelos Aver- off de portefeuille van Buitenlandse Zaken behouden. In dit vierde kabinet Karamanlis heb ben alleen leden van de Nationale Radi cale Unie erezitting. Acht van de nieuwe ministers hebben geen deel uitgemaakt van het derde kabinet-Karamanlis. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 8 Panda en andere beeldverhalen 5 Feuilleton 5 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 8—12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie Kapitein O. Edelenbosch en eerste stuurman W. H. Mjjer van de „Noord-Holland" de Nederlandse zeesleepboot van Bureau Wijsmuller in IJmuiden zjjn zaterdag middag uit Indonesië op Schiphol aangekomen. Hiermee zijn nu alle opvarenden van de onfortuinlijke sleper, die verbeurd verklaard werd door de rechtbank in Djakarta, omdat hij zich onrechtmatig binnen de territoriale wateren van Indonesië had ge waagd, in Nederland teruggekeerd. De kapitein en de stuurman werden op Schiphol hartelijk verwelkomd door hun familie en hun werkgevers, de heren Arthur en Jan Wijsmuller. Eveneens blijk van hartelijke belangstelling gaven de overige leden van de bemanning van de „Noord- Holland", die, zoals men weet, reeds eerder in Nederland teruggekeerd zijn. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LêIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Overwe gend droog weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. In de komende nacht weer plaat selijk lichte vorst. Volledige weerrapparten op pagina twee (Van onze correspondent) BONN De 44-jarige Joegoslaviër La- zar Vracaric, leider van een staatsfirma in Zagreb, is in München gearresteerd op de verdenking tijdens de tweede wereld oorlog Duitse soldaten te hebben ver moord. Vracaric werd aangehouden op grond van een bevel tot inhechtenisne ming van de nazi-autoriteiten uit 1941. Het is de eerste maal dat in de bonds republiek een buitenlander is gearresteerd wegens „oorlogsmisdaden", begaan tegen Duitse soldaten. Joegoslavië, dat geen diplomatieke be trekkingen met Bonn onderhoudt, heeft via de Zweedse ambassade al geprotes teerd tegen Vracaric's arrestatie. De Joegoslavische courant „Politika" wijst er op dat Vracaric, die hoge onderscheidin gen voor zijn dapperheid in de oorlog draagt, in 1941 met zijn eenheid heeft deelgenomen aan een actie waarbij twee Duitse soldaten gedood werden. Als men in de bondsrepubliek voor dergelijke da den verzetslieden wil arresteren kan men het hele Joegoslavische volk wel vast zetten, zo schrijft het blad, dat er de nadruk oplegt, dat het volk als één man tegen het nazisme heeft gestreden. Het personeel van het bedrijf, waarvan Vra caric directeur is, is in staking gegaan om te protesteren tegen de arrestatie. Ook andere fabrieken hebben protestde monstraties te zien gegeven. Ook uit Ne derland is al een protest gehoord. Ver zetslieden zonden een telegram aan Ade nauer, waarin de vrijlating van Vracaric wordt geëist. (Reuter) De officier van justitie in Konstanz, die deze zaak in behandeling heeft, stelt zich op het standpunt, dat Vracaric destijds burger was en moorden heeft gepleegd. Deze laatste beroept zich er echter op, dat hij toen handelde als verzetsstrijder. Hij heeft toegezegd snel een onderzoek te zullen instellen. Volgens Joegoslavische kringen in Bonn had Vra caric, die donderdag in een hotel werd gearresteerd, West-Duitsland reeds ver scheidene malen bezocht. Hij is een vriend van generaal Sibl, een der leiders van de vroegere Joegoslavische verzetsbewe ging. Deze zou in 1941 in Zagreb een operatie hebben geleid tegen een autobus met Duitse militairen. Een woordvoerder van het Joegoslavische consultaat-gene- raal in München zei, dat de arrestatie in strijd is met het internationaal recht en overeenkomsten tussen de bondgenoten van de tweede wereldoorlog. Er zouden strenge maatregelen van Belgrado ver wacht kunnen worden. Waarnemers in Bonn zien in deze kwestie een voorloper van een politieke storm tussen Joegoslavië en West-Duitsland. Kapitein Edelenbosch en stuurman Mijer zagen er gezond uit, maar het was hen wel aan te zien dat zij geen vakantie achter de rug hadden. Hiermee had een pleister dwars over het gezicht van de kapitein Edelenbosch niets te maken. Het was een gevolg van een „ongelukje buiten de Indo nesische territoriale wateren". Evenals de andere opvarenden van de „Noord-Holland" van wie enkelen reeds weer dienst doen hebben de heren Edelenbosch en Mijer, die beiden tot twee maanden hech tenis waren veroordeeld, een naar omstan digheden redelijke behandeling gehad. Zij kregen twee maanden met aftrek en dit kwam er op neer dat zij in feite 38 dagen in de gevangenis (in de benedenstad van Djakarta) hebben doorgebracht. Van een slechte behandeling is ook in de gevange nis geen sprake geweest; in geen geval heeft daar enige discriminatie in hun na deel plaats gehad ten opzichte van hun me degevangenen, Indonesische militairen en burgers en een veertigtal Chinezen. In dp- zelfde gevangenis waren ook een Neder landse vrouw, die gehuwd is met een In donesiër en de journalist Mochtar Loebis, die al enkele jaren óf huisarrest óf gevan genisstraf geniet, af en toe onderbroken door een korte vrijheid. Kapitein Edelenbosch wees er op dat ook in het voormalige Nederlands-Indië buitenlandse vaartuigen konden worden op gebracht als zij zich onrechtmatig ophiel den in de Nederlands-Indische territoriale wateren. Hij was zich hiervan echter niet bewust toen hij hulp verleende aan het Griekse schip „Georgios Tsafliris", dat bij Poeloe Nipa in de Riouw-Archipel aan de grond was gelopen. Zijn verzoek om ten aanzien van de verbeurdverklaring in be roep te mogen gaan, kon niet worden inge willigd. Volgens de Indonesiche rechter, die Nederlands sprak tegen de verdachten tijdens het proces, betrof het hier een overtreding, terwijl in het land de staat van beleg van kracht was. Evenmin is ju ridische bijstand verleend. Tien dagen voor zijn vertrek uit Indonesië is de kapi tein nog aan boord van de „Noord-Hol land" geweest, waar hem werd toegestaan alle persoonlijke bezittingen mee te ne men. De kluis, waarin onder andere de verzegelde NAVO-orders zaten, was geslo ten. Aangenomen moet worden dat de in houd van de kluis door de Indonesische autoriteiten is weggehaald. De naam van de sleper was niet meer te lezen. Overigens elk schip dat niet vaart gaat hard achteruit. Aangenomen moet worden dat de Indonesiërs de „Noord-Holland" willen gaan gebruiken. (Vervolg op pag. 2 onder: „Noord-Holland") sen, die alles in en om het gebouw heeft afgezocht naar mogelijke sporen. De inbre kers hebben een van de vier brandkas ten, die duizend gulden, waardepapieren van de P.T.T. alsmede de gehele boek houding bevatte meegenomen. Vermoede lijk hebben zij alles in een gereedstaande auto geladen. Het personeel van het post kantoor ontdekte de ravage gisteravond om elf uur. Onmiddellijk hierna is de direc teur en de politie gewaarschuwd. Verschil lende bureaus waren verschoven om be ter bij de brandkast te kunnen komen. De kast woog ongeveer vijfhonderd kilo. De directeur van het postkantoor, de heer Groenhof vertelde ons hedenmorgen dat hij maatregelen had genomen dat nog vanmiddag de A.O.W.-gelden aan de be jaarden zouden worden uitbetaald. De du plicaten van de betaalbewijzen komen uit Den Haag. De Velsense recherche, de postale re cherche en het speciale bureau opspo ringsbijstand uit Den Haag zijn thans nog druk bezig met het onderzoek. Gebleken ;s dat de inbrekers aan de achterzijde het postkantoor zijn binnengekomen nadat zij een deur hadden geforceerd. JERUZALEM, (UPI) In Jeruzalem is vernomen dat op grond van bewijsmate riaal verzameld door de Israëlische politie, vier medewerkers van de Jodenvervolger Adolf Eichmann in West-Duitsland terecht zuilen staan. Het bewijsmateriaal gaat over de uitroeiing van het Hongaarse Jo dendom tegen het einde van de oorlog. De vier mannen zijn: Hermann Krumey, Franz Novak, Otto Hunsche, en Werner Lemke. Krumey en Novak zitten gevangen. De twee anderen zijn vrij. De Israëlische po litie begon over hen materiaal te verzame len op verzoek van de Westduitse justitie. Zij houdt zich ook bezig met de zaken van negen nazi's die dienst deden in het con centratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn. NEW YORK, (UPI) Yosal Rogat, een Amerikaanse deskundige op het gebied van het staatsrecht, heeft in een brochure, uitgegeven door het „Centrum voor demo cratische instellingen", geschreven, dat het besluit van Israel om Eichmann zelf te berechten, in plaats van hem te dag vaarden voor een internationale rechtbank een slag in het gezicht van het internatio naal recht was. Rogat trekt in twijfel of de jodenvervolger om deze reden wel op een onpartijdige behandeling kan rekenen. Hier ziet men de oorzaak van alle ellende met „Noord-Holland": het Griekse vrachtschip „Georgios Tsuvli- ris" aan de grond gelopen bij het Indonesische eilandje Poeloe Nipa in de Riauw-Archipel. De „Noord-Hol land" ligt te trekken. De foto is ge nomen vanaf de sleepboot; links de sleepdraad. Advertentie BERLIJN (UPI) De 81-jarige Evan gelische bisschop van Berlijn-Brandenburg dr. Otto Dibelius, is naar de Verenigde Staten vertrokken om daar uit de doeken te doen hoe zijn kerk door de betonnen muur in Berlijn in tweeën is gedeeld. Vóór 13 augustus (de dag dat de commu nisten de sectorgrenzen in Berlijn af sloten) kon de bisschop geregeld het Oost duitse volksdeel van zijn diocees bezoe ken, maar sindsdien wordt hem de toeganr door de communistische grensbewakers geweigerd. Hij zal in Texas en Californi lezingen houden en vervolgens naar Nieuv Delhi reizen

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1