Pravda meldt reusachtige indruk van Sovjet-nota Belangrijkste financier van het FLN gepakt Brits koninklijk bezoek aan Ghana onzeker WERELDNIEUWS J Trotsky's weduwe vraagt Moskou om opheldering Radio-activiteit belaagt dorp in Nyassaland De Gaulle wordt streng bewaakt op Corsica Kekkonen noemt vrees voor verlies van onafhankelijkheid ongegrond Leopoldstad beëindigt invasie in Katanga Britse nota over Vietnam aan de Sovjet-Unie Abderrahmane Faresde alomgeziene ex-voorzitter der Algerijnse Assemblee Bomaanslagen onderstrepen de politieke onrust in Accra Algerijnse gevangenen in Frankrijk afgeranseld? Massale vluchtpoging uit Oost-Berlijn Nehroe acht Rusland oorzaak van spanning Drie doden bij viering van Guy Fawkes Day Op 11 november encycliek over Paus Leo de Grote <~Prcicitóteel 0p ds MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 Ook arrestaties in het zuiden van Frankrijk Negen leden van een groep van dertig omgekomen Vuurwerk ontplofte in een bungalow in de Theems Paus Joannes gehuldigd in de St. Pieter te Rome Ontdekking Paula Spotter y^y NA AIM ACHINES ZIG-ZAG 350.- Prinses Margaret en haar zoon maken het goed PARIJS (UPI) De weduwe van Leon Trotsky heeft de postume val van Stalin benut om de eis te stellen dat de Sovjet- Unie een openbaar onderzoek instelt naar de moord die in 1940 in Mexico op haar man werd gepleegd. In haar brief aan het presidium van het centrale comité van de communistische partij der Sovjet-Unie zegt Natalia Sedova Trotsky tevens te willen worden ingelicht over het lot van haar zoon Serge Sedov, die in 1935 door de Russen werd gearresteerd. De brief is gepubli ceerd door het secretariaat van de Vierde Internationale, een in 1938 door Trotsky opgerichte organisatie. MOSKOU (UPI) De Sojvet-republiek Beylo-Rusland zal verscheidene districten die nog de namen van Stalin of Vorosjilov dragen herdopen. Verwacht wordt dat an dere Sovjet-republieken dit voorbeeld zul len volgen. Minstens honderd steden en dorpen en duizenden fabrieken en instellin gen dragen nog de naam van Stalin ondanks het feit dat de ontluistering van zijn per soon spoedig na zijn dood in 1953 begon Vele standbeelden en portretten van de overleden dictator zijn reeds verwijderd. Er zijn 62 Stalinski's, zeven Stalinos en vele Stalinkas, Stalinskayas plus Stalina bad, de hoofdstad van Tasdjikistan. Het meest beroemd is Stalingrad, maar deze stad zal haar naam waarschijnlijk mogen behouden wegens de historische gebeurte nissen daaraan verbonden. BLANTYRE (Nyassaland) (AFP) De directeur van het ziekenhuis Koningin Eli sabeth in Blantyre (Nyassaland), R. N. Weir, heeft zaterdag bekendgemaakt dat ongeveer duizend inwoners van een eiland in het Chilwa-meer tengevolge van radio activiteit langzaam sterven. De straling is ontdekt bij de ontginning van een laag py- rochloor-erts, waaruit het metaal niobium gewonnen wordt. Niobium wordt gebruikt voor alliages die tegen hoge temperaturen bestand zijn. Bloedonderzoek heeft uitge wezen dat het aantal witte bloedlichaam pjes per kubieke millimeter van de betrok kenen 1.700 bedraagt tegen normaal 6.000. De directeur-generaal van het geologisch onderzoek in Nyassaland, dr. Aitken, heeft de mededeling bevestigd. Het eiland Chi- wa heeft een omtrek van ongeveer vijf tien kilometer. Er zijn 22 dorpen met ge zamenlijk ongeveer duizend inwoners. BASTIA (Corsica) (Reuter) Vierdui zend man van de Franse politie en het Franse leger en honderden rechercheurs in burger zullen president De Gaulle be schermen tijdens zijn bezoek aan Corsi ca. Op het eiland heeft de politie een twin tigtal tegenstanders van De Gaulle opge pakt en naar een hotel te S.agone in Zuid- Corsica gebracht. Hier zullen zij moeten blijven tot De Gaulle weggaat. Het zal de vijfde keer zijn dat De Gaulle officieel naar Corsica gaat. In de loop van 1943 br.acht hij zijn eerste bezoek aan dit eiland. (UPI) De politie heeft in Zuid-Frank rijk tientallen rechtse .activisten" en po tentieel gevaarlijke Algerijnen gearres teerd met het oog op het komende be zoek van De Gaulle aan Corsica en de om geving van Marseille. De „gevaarlijke" Algerijnen werden op gepakt in het gebied van Toulon en met politieboten naar het elf kilometer buiten de kust gelegen eiland Frioul overge bracht. Alle aangehoudenen zullen vermoedelijk tot zaterdag, de dag na De Gaulle's te rugkeer naar Parijs, worden vastgehou den. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen acht men deze nieuwe rondreis door de provin cie van het Franse staatshoofd, de gevaar lijkste die hij ooit heeft ondernomen. In Zuid-Frankrijk en op Corsica woont het grootste aantal vurige aanhangers van de „Frans Algerije"-beweging. Bovendien is de communistische partij in Marseille en omgeving uitzonderlijk sterk. MOSKOU (UPI) Het orgaan van de Russische communistische partij, de Prav da, schrijft vandaag dat de Russische nota van verleden week aan Finland „een reus achtige indruk" in Scandinavië heeft ge maakt. „De veelvuldig in de pers en op openbare bijeenkomsten in Denemarken, Noorwegen, Finland en Zweden aangehaal de feiten bevestigen volledig dat er alle grond voor bezorgdheid is, zoals in de Rus sische nota tot uiting is gebracht," aldus de correspondent van het blad in Stock holm, S. Smirnov. „Thans kan geen Scandinavische bour- gouis commentator de in de nota aange haalde feiten weerleggen," aldus het blad. Smirnov merkt op dat in sommige Zweed se bladen verwondering is geuit over som mige punten uit de nota. „Maar het lijdt geen twijfel dat Zwedens officiële politiek van afzijdigheid van militaire blokken een beslissende rol speelt in het handhaven van de vrede in Noord-Europa," aldus Smirnov. „Met dat al is het onmogelijk te ontkennen dat de verzoenende, en bij tijden bemoedi gende, houding van sommige mensen in Zweden tegenover de agressieve machina ties der Westduitse militairisten in het Oostzee-gebied de doelmatigheid van Zwe dens buitenlandse politiek ernstig onder mijnt. „Het is typisch dat de Russische nota uiterst kalm, op zakelijke wijze en met de grootste aandacht door Finland zelf is ont vangen. De Finse openbare mening is er aan gewend om in het verdrag van 1948 een garantie voor de vrede en rust in het eigen land en een bolwerk van vrede m Noord-uropa te zien. Vele mensen in Finland zijn ervan overtuigd dat de ver sterking van de Russisch-Finse samenwer king de meest juiste gedragslijn is in elke moeilijke situatie," aldus de Pravda. Finland blijft neutraal HELSINKI (UPI) De Finse president, Urho Kekkonen, heeft zondagavond 'n be zorgde natie verteld dat de vrees voor ver lies van Finlands onafhanklijkheid „volko men ongegrond" is. De president, die com mentaar gaf op de recente Russische nota waarin de Finse regering wordt verzocht met de Sovjet-Unie overleg te plegen over beveiliging van de wederzijdse grenzen, verklaarde dat hij de politiek van neutrali teit zou voortzetten. De gevaren van een algemene oorlog ge ven reden tot „diepe bezorgdheid", aldus Kekkonen. Finland heeft nog geen stand punt bepaald omtrent de kwesties die in de Russische nota ter sprake zijn ge bracht. „Maar," zo voegde hij eraan toe, „het is gepast om de beweringen over een gevaar voor Finlands onafhankelijkheid, over eisen om bases en druk op een wij ziging van de regering, welke men in de buitenlandse dagbladen kan lezen, als vol komen ongegrond van de hand te wijzen." Kekkonen verklaarde dat de Russische nota twee belangrijke aspecten bevat, een militaire en een politieke. ,Het eerste onderdeel geeft reden voor diepe bezorgdheid, daar het oorlogsgevaar in Europa blijft toenemen. .Niemand kan geloven dat „Duitsland of een hiermee verbonden staat" over Fins grondgebied een afzonderlijke aanval op de Sovjet-Unie zou ondernemen," zo verklaar de hij. „Maar mocht een grote oorlog over West- Berlijn of een andere zaak uitbreken, zo zal men de mogelijkheid niet kunnen uit sluiten dat Finse wateren of grondgebied of luchtruim zullen worden geschonden door de moderne wapens, gezien de geo grafische positie van Finland." Zorgen om Bonn Kekkonen verklaarde wel te weten dat de Sovjet-Unie „zeer bezorgd" was over de snelle bewapening van West-Duitsland. „En ik heb tegenover westelijke staatslieden 't feit niet verborgen dat ik persoonlijk, van Fins standpunt uit bezien, bezorgd ben over deze zelfde kwestie," zo voegde hij eraan toe. Hij zei ook te weten dat het Atlantische bondgenootschap gevormd werd voor de fensieve doeleinden. „Finlands poli,tiek van neutraliteit wordt nog steeds erkend door de Russische re gering en Finland kan derhalve op deze weg van een goed uitgestippelde buiten landse politiek voortgaan, waarvoor wij van Oost zowel als van West erkenning hebben verkregen. „Mijn levenswerk," zo besloot Kekkonen, „ligt in de uitvoering van Finlands politiek van neutraliteit. Om deze politiek te handhaven en te verster ken zal ik tot mijn laatste ademtocht blij ven werken. „Indien ik zou merken dat ik in deze taak gefaald heb, zal ik vrijwil lig mijn plaats afstaan aan degenen die menen betere kans van slagen te hebben." LEOPOLDSTAD (UPI) Een regerings woordvoerder in Leopoldstad heeft gisteren meegedeeld, dat de Kongolese troepen, die betrokken waren bij de invasie in Katan ga, zijn teruggetrokken in Kasai. Zijn me dedeling werd door waarnemers opgevat als een aanwijzing dat het offensief tegen Katanga voorbij is. Vorige week donderdag verklaarde de commandant van de troepen van de cen trale regering, generaal Moboetoe, dat zijn soldaten tot de laatste man zouden vech ten om een einde te maken aan de af scheiding van Katanga. Uit andere bron nen werd later vernomen, dat de Kongo lese eenheden, die vijftig tot zestig kilo meter Katanga zouden zijn binnengedron gen, zo'n sterke tegenstand hadden ont moet, dat zij genoodzaakt waren zich te rug te trekken. Volgens deze gegevens zou vooral rond Kaniama hevig gevochten zijn. Politieke waarnemers in de hoofdstad vragen zich nu af, welke consequenties de jongste ontwikkeling zal hebbei. op het po litieke vlak. Algemeen neemt men aan, dat de onderhandelingspositie voor Tsjombe, die uit Genève via Parijs naar Katanga is teruggekeerd, sterk is verbeterd. Intussen heeft premier Adoula van de centrale regering nog andere problemen. Hij gaf zijn vice-premier, Antoine Gizen- ga, zaterdag opdracht naar Leopoldstad te rug te keren uit Stanleystad en voegde daarbij het ultimatum, dat dat binnen 24 uur moest gebeuren. Adoula heeft „strenge maatregelen" in het vooruitzicht gesteld als Gizenga niet zou verschijnen. Hij zei echter niet waar uit die maatregelen zouden bestaan. NEW YORK (UPI) UNO-secretaris- generaal Oe Thant heeft zaterdag een ont moeting gehad met de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Rus Zorin. LONDEN (AFP, Reuter) Engeland heeft de Sovjet-Unie gevraagd te zamen een beroep op het commu nistische Noord-Vietnam te doen om zijn ondermijnende acties in Zuid- Vietnam stop te zetten. Dit staat in een nota die Engeland vrijdag in Moskou heeft laten overhandigen, als antwoord op een Russische boodschap van 9 septem ber. Hierin had Moskou Engeland ver zocht gezamenlijk een beroep op de Ver enigde Staten te doen, zich niet langer in de aangelegenheden van Zuid-Vietnam te mengen. Dit verzoek heeft Engeland nu van de hand gewezen, omdat Londen het niet eens is met de Russische analyse van de oorzaken der spanning in Zuid-Viet nam. Engeland en de Sovjet-Uniet waren sa men voorzitter van de Geneefse conferen tie van 1954, waarop een einde werd ge maakt aan de oorlog in Indo-China. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan heeft zondag de dramatische beslissing geno men om Duncan Sandys, de Britse minis ter voor het Gemenebest, gisteravond nog naar Ghana te zenden teneinde daar na te gaan of het veilig is voor Koningin Elisa beth, die aanstaande donderdag voor een officieel bezoek naar dat land zal vertrek ken. Sandys is onmiddellijk per vliegtuig naar Accra vertrokken. Tot de plotselinge reis werd besloten, nadat 24 uur tevoren in Accra bommen waren ontploft, gericht tegen een standbeeld van premier NKroe- mah en de zogenaamde vrijheidspoort. NKroemah heeft intussen een verkla ring afgelegd, waarin hij Sandys' bezoek verwelkomt. Het zal hem in staat stellen zelf te zien hoe de dingen zijn en de on gerustheid in verband met het bezoek van de koningin wegnemen", aldus de Gha- nese leider. Men gelooft in Londen overigens niet dat er iemand een aanslag op Koningin Elisa beth zelf zal plegen, maar de Engelse vor stin zou gemakkelijk het slachtoffer kun nen worden indien een of andere heet hoofd NKroemah zou willen vermoorden De Ghanese premier heeft namelijk een grote haat gewekt wegens zijn dictato riaal optreden, zijn communistische sym pathieën en vooral zijn financiële politiek. De meeste oppositieleiders zitten gevan gen. Arrestaties worden verwacht. Hoe wel het verzet tegen NKroemah van „rechts" komt is het niet uitgesloten, dat de rechtse aanslagen op de monumenten door linkse groepen zijn uitgevoerd. Deze hopen waarschijnlijk de betrekkingen tus sen Engeland en Ghana te bederven als ge volg van een door hun activiteiten nood zakelijk geworden afgelasting van het ko ninklijk bezoek. Een commissie van Ghanese uitgeweke nen in Togo heeft anderzijds verklaard vastbesloten te zijn NKroemah omver te werpen. Zij geloven echter dat het konink lijk bezoek zal worden beschouwd als een goedkeuring van het tegenwoordige re gime en waarschuwen, dat incidenten zul len plaats vinden indien het bezoek door gaat. Op de Britse regering rust door dit alles een enorme verantwoordelijkheid. Indien het bezoek doorgaat is het waarschijnlijk, dat Duncan Sandys in Ghana zal blijven om gedurende de eerste dagen de Konin gin te vergezellen. Indien het zou worden afgelast is het waarschijnlijk dat de rest van de Afrikaanse reis van Koningin Eli sabeth naar Liberie, Sierra Leone en Gambia zal doorgaan, omdat de Britse regering er weinig voor voelt deze landen teleur te stellen. (Van onze correspondent PARIJS Abderrahmane Fares, die zaterdag door de politie in zijn Parijse aparteincnt werd gearresteerd, is gisteren officieel in staat van beschuldiging ge steld vanwege zijn financiële activiteiten ten bate van het FLN. Fares werd tot voor kort als een der weinig eminente Algerijnse intellectuelen beschouwd hij was de eerste moslim die ooit het be roep van notaris uitoefende op wie Frankrijk voor zijn politiek van samen werking altijd meende te kunnen rekenen. In 1952 werd hij met bijna algemene stemmen gekozen als voorzitter van de Algerijnse assemblee, een consultatief li chaam, dat politiek ook weinig om hgt lijf had, doch later is zijn naam meer malen genoemd als eventueel voorzitter van een voorlopige regérfhg. die onder Franse auspiciën zou moeten worden op gericht. Fares is, vanwege de betekenis die hem in Frankrijk werd toegekend, ook enkele keren door het staatshoofd, gene raal De Gaulle, in audiëntie ontvangen om zijn adviezen in te winnen. De arrestatie van Fares mag dan ook gerust wel als bewijs temeer worden omschreven van het definitief fiasco dat de plannen voor een Algerijnse derde macht tussen FLN en Frankrijk, waarmee in Parijs nog wel wordt gespeeld, hebben geleden. Ook in de kringen van het FLN moet de betekenis van Fares overi gens hoog zijn aangeslagen, want hij was met bijzonder zware verantwoordelijkhe den belast. De voormalige president fun geerde als de belangrijkste financier van het FLN en over hem liepen dan ook alle omvangrijke sommen, die van Frank rijk naar Tunis, de zetel der voorlopige Algerijnse regering, werden gestuurd Sommen, die afkomstig waren van de ongeveer 400.000 Algerijnse arbeiders, die in Frankrijk werken en die aan het FLN schatplichtig zijn. Fares had, met twee Franse mede werkers die eveneens zaterdag konden worden gearresteerd, een fictieve import en exportzaak opgericht, die het mogelijk maakte die gelden via Genève naar Tu nis te sturen. De twee medewerkers zijn Frangois Baudrillart en Jean-Marie Leuti, directeuren van de „Société Immobilière France-Afrique", waarvan Fares de presi dent-directeur was. Men schat de bedragen die door zijn handen zijn gegaan, op et telijke miljoenen guldens. Bij de inval, die de politie zaterdag in zijn woning deed, konden pakken bankbiljetten ten be drage van bijna honderd miljoen oude franken of ongeveer 800.000 gulden in be slag worden genomen. Men acht het on dertussen niet uitgesloten dat dit Alge rijnse muisje ook voor verschillende Pa rijse bankinstellingen nog wel een staartje ALGIERS, (Reuter) Rond vierhon derd Algerijnen allen politieke gevange nen die in hongerstaking waren gegaan, zijn in Marseille afgeranseld en in groepen van twintig naar andere gevangenissen overgebracht, aldus een communiqué van de voorlopige Algerijnse regering. Hetzelf de was volgens het communiqué gebeurd met honderd Algerijnen, die in Metz ge vangen zaten. Alle Algerijnen, die in Frankrijk gevangen zitten, zouden donder dag 2 november voor onbepaalde tijd in hongerstaking zijn gegaan om hun eis voor een betere behandeling kracht bij te zet ten. Bij verscheidene terroristische aansla gen in Algerije zijn zondag vier personen gedood en zes gewond. In Algiers is van officiële zijde meege deeld dat in de tweede helft van de vorige maand in Algerije dagelijks gemiddeld meer dan 35 aanvallen door Europese extremisten zijn uitgevoerd. Hierdoor kwa men zeven mensen om het leven en liepen 140 verwondingen op. Van de in totaal 567 aanvallen kwamen 227 in het gebied van Algiers voor. De organisatie van het geheime leger heeft de Europeanen in Algerije opdracht gegeven op vrijdag „binnenshuis" te ver klaren dat men trouw zal blijven aan hen, die gestorven zijn voor een Frans Algerije. zal kunnen krijgen, want het schijnt dat het financiële net, waarvan Fares het middelpunt vormde, zich ook in Franse kringen wijd had vertakt. (AFP/Reuter) In de nacht van zon dag op maandag zijn uit de gevangenis van Mauzac, in het Franse departement Dordogne, veertien Algerijnen ontvlucht. Zij behoorden tot de Algerijnse MNA-be- weging. Zondag ontsnapten zes Algerij nen uit de gevangenis van Chambéry, na drie bewakers gedood te hebben. Twee vluchtelingen werden spoedig gegrepen. BERLIJN (Reuter) Vijf Oostduitsers en vier kinderen zijn er zondag in geslaagd over de zwaar bewaakte grens naar VVest- Berlijn te vluchten. Volgens de Westber- lijnse politie had de groep een gat ge maakt in de prikkeldraadversperring aan de Franse sector. Toen de Oostduitse poli tie hen opmerkte opende zij het vuur. Volgens de politie deden ongeveer dertig mensen, onder wie vrouwen en kinderen, een poging naar het Westen te ontkomen. Van de vijf Oostduitse mannen en vier kin deren weet men met zekerheid dat dit is gelukt. Over het lot van de anderen, bij wie zich de moeders van de vier kinderen bevonden, is niets bekend. De leeftijd van de kinderen varieert van negen maanden tot veertien jaar. Toen de Oostduitse politie het vuur open de, gaf het merendeel van de vluchtelin gen zijn poging op. Daarbij moest een kind zijn ouders en een 32-jarige vader met drie kinderen zijn vrouw in Oost-Berlijn achter laten. In West-Berlijn kon men niet waar nemen of de achtergeblevenen aan de po litie konden ontsnappen. Een 21-jarige Westberlijner is er zondag in geslaagd zijn achttienjarige Oostduitse verloofde in de bagageruimte van zijn auto over de sectorgrens te smokkelen. Hij wachtte bij een controlepost tot Oostduitse grenswachten de houten versperringen voor andere automobilisten vóór hem had den verwijderd en gaf toen vol gas. Met topsnelheid reed hij de verbaasde Oost duitsers, die onmiddellijk het vuur open den voorbij. De auto werd zes maal getrof fen maar de twee vluchtenden bleven on gedeerd. Volgens de Westberlijnse politie werden zondagavond twee mannen aan de sector grens door Oostberlijnse politie gearres teerd. Zij zouden hebben getracht een Oost duitser in de bagageruimte van hun auto naar West-Berlijn te smokkelen. (UPI) Een negentienjarig Oostberlijns meisje baande zich zaterdag een weg door de prikkeldraadversperringen en zwom ver volgens door het ijskoude water van het Teltowkanaal. Een lid van de Oostduitse spoorwegpolitie vluchtte in burgerkleding. De Westberlijnse politie deelde verder mee dat de communisten prikkeldraadbar ricades oprichten op de daken van huizen in het grensgebied tussen Oost en West- berlijn. NEW YORK (UPI) Premier Nehroe van India heeft zondag enkele uren na zijn aankomst in de Verenigde Staten voor de televisie verklaard, dat het volgens hem duidelijk is dat de Sovjet-Unie grotendeels verantwoordelijk is voor de huidige span ningen in de wereld als gevolg van de her vatte kernproeven in de dampkring. Neh roe liet er overigens geen twijfel aan be staan, dat hij een hervatting van de proe ven door de Verenigde Staten eveneens zou afkeuren. „Deze gang van zaken, waarbij de een de ander volgt, kan alleen maar schadelijke gevolgen hebben," zei hij. De Indische president zal deze week bespre kingen voeren met president Kennedy. In Londen heeft hij reeds geconfereerd met premier Macmillan, Vrijdag zal Nehroe de UNO-Assemblee toespreken. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse Hartjesdag ter herinnering aan de mislukte aanslag van 5 november 1605 op het Engelse departement door een man genaamd Guy Fafkes, heeft dit keer, behalve vro lijkheid rond de overal hoog oplaaiende vreugdevuren en het gierende en knallen de vuurwerk, veel narigheid veroorzaakt. Aangezien 5 november op een zondag viel, viel deze folkloristische uitbarsting zaterdag na het invallen van de duister nis. Er is naar berekening voor een be drag van zestig miljoen gulden aan vuur werk de lucht ingegaan. In sommige dor pen werden traditionele fakkeloptochten gehouden. Banden en ongelukken zijn bij dit primitieve winterse lichtfestijn helaas onvermijdelijk. Drie personen kwamen om het leven bij een brand in een buiten Londen op een eiland in de Theems ge legen bungalow, waar vijftig bekende fi guren uit de amusementswereld een par tij gaven. Men zat binnen rustig wijn te drinken toen een brandende vuurpijl, welke in de tuin was afgestoken, terecht kwam in een bak met nog af te schieten vuur werk. Het gevolg was een ontploffing, welke de houten bungalow in enkele se conden in lichter laaie zette. De aanwezi gen konden met moeite naar buiten ko men, daar hen door vlammen, rook en zuurstofgebrek de adem werd afgesneden Tot degenen die zich in veiligheid kon den stellen, behoorden de bekende actrice Diana Dors, die aan haar been gewond werd toen zij het raam uitklom. De be kende komische acteur Sidney James was de held bij deze ramp. Keer op keer ging hij het huis binnen om mensen te redden. Twee der gasten kwamen echter in de vlammen om. De derde, die naar buiten werd gesleept, stierf aan de ge volgen van een hartaanval. Bij de brand gingen ook vier bontman tels van rond 5000 gulden elk verloren. In Londen, waar de brandweer op een normale avond gemiddeld dertig maal uit rukt, moest zij vijfhonderdmaal de ka zernes verlaten om straatbranden te blus sen. Relletjes met baldadige jeugd, vooral rond Trafalgar Square, leidden tot drie honderd arrestaties. Tien politiemannen werden licht gewond. VATICAANSTAD (Reuter-AFP-UPI) Op elf november zal een encycliek verschijnen bij gelegenheid van de vijf tienhonderdste jaardag van het overlij den van Paus Leo I, ook de Grote ge naamd. Dit heeft Paus Joannes gezegd in een teespraak tijdens een predikatie in de Sint Pieter te Rome ter viering van zijn tachtigste verjaardag, (officieel op 25 no vember). In de encycliek zullen de ver diensten van Leo de Grote voor de kerk geschiedenis uiteengezet worden. Leo de Grote, waarschijnlijk in Toscane geboren, verbleef sedert 420 in Rome en overleed op 10 november 461. Hij wist in 445 erkenning van zijn leiding over de gehele kerk door keizer Valentinianus III te verkrijgen. Hij organiseerde het kerke lijk bestuur in Noord-Afrika, Gallië en Illyrië. Hij zou in 452 Antila bij Man tua tot de aftocht bewogen hebben en de Vandalenkoning Genserik tot een zachtere behandeling van het veroverde Rome hebben gekregen. Hij werd door Paus Benedictus XIV tot kerkleraar uit geroepen. Leo de Grote bestreed ketterse opvattingen in de kerk en vestigde het gebruik van contact met geestelijk heid en gelovigen door middel van zend brieven en encyclieken. In de basiliek, die feestelijk was ge drapeerd en verlicht, bevonden zich 35.000 mensen, onder wie leden van 66 bijzon dere buitenlandse missies, diplomaten, kardinalen en geestelijke en wereldlijke dignitarissen van het pauselijk hof. Met iets van weemoed hebben we half weg september dan ook onze jongste spruit bij de Grote School moeten inleve ren. Weemoed alleen van ónze kant dan, want Ina zelf had zich er op verheugd als op en verjaarsfeestje. Voor haar was „Grote School" tot dan toe een lokkende wereld vol onbegrensde mogelijkheden geweest, en het speelplein gewijde grond. De nacht van te voren kon ze haast niet slapen van blijdschap en opwinding. Op de grote dag zelf bracht ik haar naar school. Het wemelde er van moeders dappere, die hun kind kortaf de klas inschoven als gebak in de oven; ijdele, die alleen kwamen om hun nieuwe deux-pièces te laten zien en hun kind terloops afgaven; droevige, die afscheid namen met talrijke omhelzingen als ging het naar het andere einde van de wereld. Er vielen ook tranen, maar niét bij Ina! Stralend zat ze op haar nieuwe plaats en ze gunde mij geen blik meer. Ik was van mijn voetstuk getuimeld, con stateerde ik met een tikkeltje jaloezie en daar stond nu Juf. Eén troost had ik: dit was het eerste kind van ons, dat met plezier naar school ging. Tenminste één dag. De volgende dag kwam ze naar bene den, stootte enige dik-opgelegde hoesten uit en vervolgde: „Juf heeft gezegd: je hóeft niet naar school. Als je ziek bent hoest of zo mag mamma opbellen" De lol was er alweer af. Naar Grote School moet je," zei mijn zoon André streng. „Van de Koningin! Dat is natuurlijk helemaal niet opvoedkundig verantwoord maar Ina zweeg meteen vol ontzag en ging naar school Onze laatste hoop, dat Ina het studie hoofd zou bezitten, dat wij haar zo gretig hadden toegedacht, vervloog op de ouder avond van vorige week. „Ze babbelt veel, en het schrijven en lezen gaat heel moei lijk," luidde het oordeel. Het ziet er heus naar uit, dat, Mendel ten spijt, onze kinderen van de rijkdom aan gaven, onzer respectievelijke voor vaderen alleen de bronchitis en platvoe ten hebben geërfd. Het briljante denkvermogen van oom Henk, de 'jver van tante Trees, de muzi kaliteit van neef Albert en de netheid van Opoe zijn helaas ergens in de ruimte ver loren gegaan. Maar gisteren kwam Ina hijgend aan hollen. Nog op straat riep ze al, vol trots: ik heb huiswerk!" Want dat leek haar nog steeds het fijnste wat de Gro te School voor haar in petto had. „Ik moet oefenen in lettertjes schrijven," zei ze. Vol ijver begon ze. De opdracht luidde: een brief aan Juf schrijven. We zwegen, liepen op de tenen alsof er een zieke was. Ik dacht, zoals alle moe ders denken: lief krullekopje, nu. al gebo gen over écht huiswerk... Klein, ongerept, onbedorven ding. Zou ze zoiets werkelijk al kunnen? Een stiekem gegiechel verstoorde mijn bespiegelingen. Ik ging kijken. Er stond: lieve juv ina roept poes. oom eet poep. Dat laatste woord stond vele malen her haald, en aangevuld met enige andere van gelijke strekking. En het onbedorven ding giechelde schaamteloos voort. Urenlang was ze zoet met dit spelletje, zich aldus bevrijdend van enige com plexen (volgens de boekjes). Dat de taal zulke mogelijkheden bood: te kunnen schrijven, wat je niet zeggen mag dat was een ontdekking, die vele schrijvers met vrucht overigens) pas op véél latere leeftijd doen. Advertentie electr. in koffer GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Zuivering. Bij een massale zuiveringsactie in Transvaal en Natal heeft de Zuidafri- kaanse politie vrijdagavond 1.242 blan ken en n et-blanken aangehouden, die zich aan moord, verkrachting, diefstal of onwettig wapenbezit schuldig zouden hebben gemaakt. Freud-film. Anna en Ernst Freud, kinde ren van de beroemde grondlegger van de psycho-analyse Sigmund Freud, heb ben geprotesteerd tegen de aan het le ven van hun vader gewijde film, die door regisseur John Huston in München en Wenen wordt opgenomen. Anna Freud is vice-voorzitter var het Inter nationale Genootschap voor psycho-ana lyse. Winter in Italië. Italië is voortijdig ver rast door winterse sneeuwstormen, wolkbreuken, overstromingen en wind stoten. Van de bergtoppen in de Alpen tot aan Sicilië is sneeuw gevallen. In de Apenijnen van Midden-Italië is een aantal dorpen van de buitenwereld af gesloten. Zondag zijn de temperaturen afgenomen met maximaal twaalf gra den. LONDEN Prinses Margaret en haar baby maken het uitstekend. Brieven, tele grammen en geschenken blijven in Cla rence House binnenstromen. De bont ge mutste gardesoldaten, die buiten de ko ninklijke residentie de wacht houden, ma ken thans bij het omkeren met hun be spijkerde laarzen geen gestamp op de grond, zoals de gewoonte is, teneinde de rust voor de kraamvrouw en de baby niet te verstoren. (UPI) De drie artsen, die prinses Margaret bij haar bevalling bijstonden, hebben na een „routinebezoek" aan de pa tiënte verklaard, dat er voorlopig geen medische bulletins meer worden uitge geven, al zullen de visites van de artsen doorgaan. Nieuwe grondwet. President Gamal Abdel Nasser heeft zondag een plan bekend gemaakt voor de wederopbouw van zijn land. In elke stad en dorp zullen „Con stituerende commissies" worden ge vormd, die de basis zullen zijn „voor het algemene congres van de nationale unie", dat het hoogste volksgezag in het land zal hebben. Het congres zal de me thode voorschrijven voor de opstelling van een permanente grondwet, aldus Nasser. Betoging I. Ruim vijftienduizend mannen en vrouwen hebben zondag in de stille straten van Rome een „vredesmars" gehouden. De betoging was op touw ge zet door de door communisten geleide Unie van Democratische Vrouwen. De betogers droegen spandoeken met op schriften als „Vrij Algerije", „Vrede ja, oorlog nee", „Minder oorlog, meer scho len" en dergelijke. Betoging II. Duizenden Perzische studen ten hebben zaterdag in Teheran gede monstreerd tegen de regering en voor de buiten de wet gestelde Nationale Front Partij en ex-premier Mohammed Mossadeq. Ontdekker-34. De Amerikaanse luchtmacht heeft zondag van de basis Vandenberg in Californië een kunstmaan, de Ontdek ker-34, gelanceerd, die later in een baan om de aarde kwam. Het is de bedoeling dat de ruimtecabine zich losmaakt en binnen vier dagen door vliegtuigen in de omgeving van Hawaii wordt opge vangen. Er werd niet meegedeeld welke instrumenten zich in de cabine bevin den. Beperkt asielrecht. De Cubaanse regering heeft besloten het asielrecht, zoals vast gesteld in de inter-Amerikaanse con venties, te beperken. Voortaan zal dit recht slechts erkend worden voor per sonen die hun toevlucht hebben gezocht in de woning van een ambassadeur of het hoofd van een diplomatieke missie. Volgens genoemde conventies zijn poli tieke vluchtelingen in elk diplomatiek gebouw veilig. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3